خطبه اول

                                     لزوم رعایت آداب اسلامی در زمان حمل

                                تبیین بعضی از آداب دوران تولد

 

اعوذ باللّه السمیع العلیم من الشیطان الرجیم بسم‌اللّه الرحمن الرحیم الرّحیمالحمد لله رب العالمین نحمده علی ما کان و نستعینه من امرنا علی ما یکون و نؤمن به و نتوکل علیه و نستغفره و نستهدیه و نعوذ به من شرور انفسنا و سیئات اعمالنا ثم الصلاة و السّلام علی سیّدنا و نبیّنا و حبیبنا ابی القاسم المصطفی محمّد و علی آله الاطیبین الاطهرین و لا سیّما بقیة الله فی الارضین. السلام علیک یا بنت ولی الله السلام علیک یا اخت ولی الله السلام علیک یا عمه ولی الله السلام علیک یا بنت موسی بن جعفر و رحمة الله و برکاته

توصیه به تقوا

اعوذبالله من الشیطان الرجیم بسم‌الله الرحمن الرحیم «یا أَیهَا الَّذِینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَلْتَنْظُرْ نَفْسٌ مَا قَدَّمَتْ لِغَدٍ وَاتَّقُوا اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ خَبِیرٌ بِمَا تَعْمَلُونَ»[1]عِبَادَ اللَّهِ أُوصِیکمْ و نَفسِی بِتَقْوَی اللَّهو ملازمة أمره و مجانبة نهیه و تَجَهَّزُوا عباد اللَّهُ فَقَدْ نُودِیَ فِیکُمْ بِالرَّحِیلِ[2] وَ تَزَوَّدُواْ فَإِنَّ خَیْرَ الزَّادِ التَّقْوَی[3]

همه شما برادران و خواهران نمازگزار گرامی و خودم را در روز جمعه و در پایگاه عبادت الهی به تقوای خداوند، یاد مرگ، توجه به الطاف و عنایت‌هایی الهی و ذکر و شکر خداوند در همه احوال و شئون زندگی توصیه و سفارش می‌کنم. امیدواریم خداوند متعال به همه ما توفیق کسب تقوا و رعایت آن در همه شئون زندگی عنایت و کرامت بفرماید.

اصل پنجم: رعایت سلسله آدابی تا مرحله شیردهی

سخن تا به اکنون در زمینه‌سازی‌های تربیت فرزند و نسل آینده به چهار اصل رسید.

1. اصل انتخاب درست همسر بر اساس معیارهای ایمانی و تقوایی؛

2. رعایت قواعد و اصول و ضوابط همسران در خانه؛

3. رعایت تغذیه حلال و طیب به دلیل نقش مهمی که در شکل‌گیری و شکل دادن شخصیت دارد؛

4. انتخاب نام درست و نامیدن درست افراد.

اصل پنجم سلسله‌ای از آداب در اسلام وجود دارد که هم ذاتاً ارزشمند است و هم قاعدتاً در شکل دادن شخصیت فرزندان اثرگذار است. این آداب در وسایل الشیعه و دیگر کتب روایی ما در ابواب احکام اولاد وارد شده است. شاید ده بیست باب در ابواب احکام اولاد در وسایل الشیعه و همین‌طور در کتب دیگر روایی ما درباره سلسله‌ای از آدابی است که باید رعایت شود.

به‌عنوان مجموعه‌ای از آداب و مستحبات که قاعدتاً این‌ها در شکل دادن به شخصیت معنوی فرزندان اثر دارد. ده‌ها روایت بیش از ده ادب و قاعده و مستحب را در ارتباط با فرزندان در سه دوره ذکر می‌کند. این آداب، آدابی است که علی‌القاعده بر روح و روان فرد و نوزاد و شخصیت او اثرگذار است و به این دلیل موردتوجه و تأکید قرار گرفته است.

برخی از این آداب در رساله‌های عملیه هم مورداشاره قرار گرفته است. در تحریر الوسیله امام و کتاب‌های فقهی به‌عنوان آداب و اصول اخلاقی و مستحبات در ارتباط با فرزند و فرزند آوری مورد تأکید قرار گرفته است.

در این خطبه اشاره‌ای به بعضی از مهم‌ترین ادب‌ها خواهم داشت:

الف) مراحل سه‌گانه تا شیردهی

اولاً: این آداب حداقل به سه مرحله در تولد فرزند برمی‌گردد:

مرحله و دوره اول، آداب مربوط به دوره حمل است. اسلام برای دوره حمل قانون و مقررات واجب، مستحب و حرام دارد و در این زمینه یک سلسله آدابی وجود دارد که اسلام تأکید کرده است و قاعدتاً رعایت آن آداب در شخصیت فرزند اثرگذار است.

مرحله و دوره دوم مرحله تولد است. اسلام برای همان آغاز تولد و روزهای نخست که این انسان و موجود انسانی تازه پا بر کره خاکی گذاشته است سلسله‌ای از آداب دارد. آن آداب و احکام بر شخصیت این فرد اثرگذار است.

سوم مجموعه‌ای از احکام و آدابی که مربوط به دوره رضاع و شیردهی و شیرخوارگی است. در آن دوره شیرخوارگی هم آداب و اصول مهمی در اسلام وجود دارد که به زنان به‌طور خاص تأکید شده است تا رعایت کنند.

این سه مرحله‌ای است که هر یک از این‌ها در فقه و اخلاق ما فصلی را به خود اختصاص داده است و این از امتیازات نظام فقهی و اخلاقی اسلام است. اسلام آینده فرد را در نظر گرفته است و به معادلات بسیار پیچیده و پنهانی که عقل بشر معمولی  به آن قد نمی‌دهد توجه کرده است.

 فقه و اخلاق اسلامی به قوانین و مقرراتی پرداخته است که در هیچ نظام فقهی، اخلاقی و حقوقی عالم وجود ندارد، زیرا معمار و مهندس این نظام فقهی و اخلاقی خدای عالم است که «بِما تَعْمَلُونَ خَبيرٌ»[4]است و آگاه به همه قوانین و مقررات حاکم بر شخصیت آدم‌ها است.

ب) سلسله آداب

در این سه مرحله مجموعه‌ای از اخلاق و آداب وجود دارد که در شخصیت فرزند اثرگذار است و رعایت آن‌ها از سوی پدر و  مادر مورد تأکید قرار گرفته است:

1. مراقبت‌های دوران حمل

آدابی که در دوره حمل وجود دارد: توجه مادر به خدا، ذکر خدا، قرائت قرآن و رعایت اصول معنوی و اخلاقی از سوی پدر و مادر و به‌طور ویژه از سوی مادر یک اصل است و این رعایت‌ها می‌تواند در شخصیت آینده فرزند اثرگذار باشد. این‌ها داستان‌ها و قصه‌هایی دارد که اهمیت فوق‌العاده بالایی دارد. قاعدتاً روحیه معنوی و اخلاقی مادری که در دوره حمل به قرائت قرآن می‌پردازد، اهل ذکر و توجه به خداست، در خورد و خوراک و آداب دینی را رعایت می‌کند زمینه را برای ساختن یک فرد و شخصیت سالم فراهم می‌کند.

2. آداب دوران تولد

هنگام تولد دنیایی از آداب در روایات ما وجود دارد. عرض شد که در ابواب احکام اولاد در بیست سی باب و شاید بیش از صد روایت درباره احکام و آداب تولد وارد شده است. از جمله:

1. اذان و اقامه در گوش فرزند

بعد از تولد در گوش فرزند اذان و اقامه گفته شود. این آداب در هفت هشت روایت آمده است که اذان در گوش راست و اقامه در گوش چپ وی گفته شود. در بعضی از روایات دیگر اضافه شده است سوره حمد و توحید و آیت‌الکرسی و معوذتین و بخش‌های دیگری از قرآن است که گوش فرزند را در ابتدای تولد با ترنم آیات قرآن مأنوس کن.

در سنت و سیره پیشوایان معصوم و شخص رسول خدا حضرت محمد مصطفی (ص) نقل شده است که هنگام تولد امام حسن (ع)، اسماء می‌گوید وقتی کودک را محضر پیامبر خدا (ص) بردیم فرمودند این پارچه رنگی را بردار و کودک را در پارچه‌ای سفید قرار دهید. اسماء می‌گوید او را در پارچه‌ای سفید پیچیدیم. پیامبر کودک را در آغوش گرفت و با صدای شیوای خویش اذان و اقامه را در گوش وی قرائت کردند. اسماء عین همین عمل را در مورد تولد امام حسین (ع) نقل می‌کند. در تولد ائمه دیگر باز قصه‌هایی داریم که نشان می‌دهد یک سنت دیرپا و موردتوجه ائمه بوده است. علاوه که در روایاتی که برخی هم معتبر است تأکید بر اذان و اقامه و خواندن بعضی از سوره‌های قرآن در آغاز تولد شده است تا این روح از ابتدا با صدای وحی و توحید و آیات الهی مأیوس شود.

2. کام گرفتن با آب فرات

کام برگرفتن کودک با آب فرات یا اگر نبود باران پاک از آدابی است که در روایات به آن اشاره شده است.

3. صدقه دادن

کوتاه کردن موی فرزند و صدقه دادن به‌اندازه وزن موی فرزند

4. عقیقه کردن

عقیقه به‌عنوان یک ادب مهم دیگر شمرده شده است. شاید هیچ‌کدام از این آداب به‌اندازه عقیقه روایت و تأکید نداشته باشد. ده‌ها روایت در باب عقیقه فرزند ذکر شده است. در چند روایت برای تأکید فرموده است: «الْعَقِيقَةُ وَاجِبَةٌ»[5]عقیقه برای فرزند واجب است که مقصود استحباب بسیار مؤکد است.

در روایت دیگر امام صادق (ع) می‌فرماید: «كُلُّ مَوْلُودٍ مُرْتَهَنٌ بِعَقِيقَتِهِ»[6]انسان‌ها در گروه عقیقه‌ای هستند که برای آن‌ها انجام می‌شود. اگر نمی‌توانید صبر کنید تا متمکن از عقیقه شوید. اگر کسی برای او عقیقه‌ای نکرده است بعد از بزرگ شدن خودش برای خودش عقیقه کند. آداب و احکام عقیقه که ده‌ها حکم و ادبی است که در کتاب‌های فقهی هم آمده است. زیرا این عقیقه یک تأثیر معنوی و روحی و احتمالاً در ابعاد سلامت جسمانی بر فرزند دارد.

5. ولیمه دادن

ولیمه جهت تولد فرزند که در روایات به آن توصیه شده است.

این‌ها گوشه‌هایی از آدابی بود که ملاحظه کردید. اسلام هم برای دوره حمل قوانینی وضع کرده است تا هم این شخصیت درست پایه‌ریزی شود و هم احکامی در آغاز تولد بیان شده است و هم در دوره شیردهی مراقبت از اموری خواسته شده است.

امیدواریم خداوند به همه ما توفیق به کار بستن احکام و تعالیم دینی در زندگی عنایت و کرامت بفرماید.

بسم‌الله الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ إِنَّا أَعْطَينَاكَ الْكَوْثَرَ  فَصَلِّ لِرَبِّكَ وَانْحَرْ إِنَّ شَانِئَكَ هُوَ الْأَبْتَرُ[7]

 


[1]- سوره حشر، آیه 18.

[2]- سید رضی، نهج‌البلاغه (صبحی صالح)، خطبه 204، ص 321.

[3]ـ  سوره بقره، آیه 197.

[4]- سوره بقره، آیه 234

[5]- محمد بن یعقوب کلینی، الکافی، ج 6، ص 24

[6]- همان، ص 25

[7]- سوره کوثر

خطبه دوم

انتخابات مظهر مردم‌سالاری دینی

عالم‌گیر شدن پیام انقلاب اسلامی

اعوذ باللّه السمیع العلیم من الشیطان الرجیم بسم‌اللّه الرحمن الرحیم الرّحیم الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِی لَا یبْلُغُ مِدْحَتَهُ الْقَائِلُونَ وَ لَا یحْصِی نَعْمَاءَهُ الْعَادُّونَ وَ لَا یؤَدِّی حَقَّهُ الْمُجْتَهِدُونَ[8] و نصلّی و نسلّم علی سیدنا و نبینا ابی القاسم المصطفی محمّد و علی مولانا علیّ بن ابیطالب و علی الصدیقة الطاهرة فاطمة الزهراء و علی الحسن و الحسین سیدیّ شباب اهل الجنة و علی أئمة المسلمین علی بن الحسین و محمد بن علی و جعفر بن محمد و موسی بن جعفر و علی بن موسی و محمد بن علی و علی بن محمد و الحسن بن علی و الخلف القائم المنتظر حججک علی عبادک و أمنائک فی بلادک ساسة العباد و ارکان البلاد و ابواب الایمان و أمناء الرحمن و سلالة النبین و صفوة المرسلین و عترة خیرة رب العالمین صلواتک علیهم اجمعین.

السلام علیک یا بنت ولی الله السلام علیک یا اخت ولی الله السلام علیک یا عمه ولی الله السلام علیک یا بنت موسی بن جعفر و رحمة الله و برکاته

توصیه به تقوا

اعوذبالله من الشیطان الرجیم بسم‌الله الرحمن الرحیم «یا أَیهَا الَّذِینَ آمَنُواْ اتَّقُواْ اللّهَ وَکونُواْ مَعَ الصَّادِقِینَ»[9] عِبَادَ اللَّهِ أوصِیکمْ و نَفسِی بِتَقْوَی اللَّه و ملازمة أمره و مجانبة نهیه و تَجَهَّزُوا رَحِمَكُمُ اللَّهُ فَقَدْ نُودِيَ فِيكُمْ بِالرَّحِيل‏[10]وَ تَزَوَّدُواْ فَإِنَّ خَیْرَ الزَّادِ التَّقْوَی[11]

آیات شریفه‌ای که ما را به تقوا فرامی‌خوانند و فرمان مستقیم تقوا داده‌اند قریب هفتاد آیه است. در این آیه‌ای که ما را به تقوا فراخوانده است می‌فرماید: «اتَّقُواْ اللّهَ وَکونُواْ مَعَ الصَّادِقِینَ».

یکی از نمودهای تقوا، همراهی انسان با پاکان، صادقان و درستکاران است. انسان متقی کسی است که زندگی او با خوبان رقم می‌خورد، در کنار خوبان قرار دارد، رأی هم که می‌دهد به خوبان رأی می‌دهد، در زندگی با خوبان طرح دوستی و رفاقت می‌ریزد. این رفاقت و دوستی در زندگی انسان عاملی برای شکل‌گیری شخصیت ماست. اگر کسی با خوبان نشست علی‌القاعده «المجالسة مؤثرة»[12] و اگر با ناصالحان نشست و برخاست داشت تحت تأثیر عقیده و اخلاق آن‌ها قرار می‌گیرد. هم عامل ساختن شخصیت است و هم دوستی‌های ما نشانه شخصیت ماست، فلذا در اسلام بر بحث دوستی و حلقه‌های معاشرت تأکید شده است. البته انسان مؤمن و متقی به حلقه‌های غیر متقی وارد می‌شود تا روی آن‌ها اثر بگذارد، امر به معروف و نهی از منکر کند، جامعه را تغییر دهد، اما علاقه و ذات وجود او در محدوده رفیقان و دوستان خوب قرار دارد. بنابراین معاشرت‌ها و دوستی‌ها از نشانه‌های تقوا و عوامل سازنده تقوا هست و باید موردتوجه قرار می‌گیرد.

مناسبت‌ها

موضوعاتی را فهرست‌وار موردتوجه و اشاره قرار می‌دهم.

1. تبریک میلاد امام محمدباقر (ع)

میلاد امام محمدباقر (ع) را در روز آغاز ماه مبارک رجب تبریک و تهنیت عرض می‌کنم.

2. تسلیت شهادت امام هادی (ع)

شهادت امام هادی (ع) را تسلیت و تعزیت عرض می‌کنم.

3. ماه رجب سرآغاز سلوک الی الله

نکته‌ای که اینجا باید تأکید کنیم آن است که ماه‌های رجب، شعبان و رمضان در پیش روی ماست. این سه ماه قله‌های سال و بهترین فرصت‌های خودسازی و سلوک الی الله است. ما می‌بینیم که در روایات با شروع ماه رجب چگونه ما را ترغیب به سلسله‌ای از اعمال و اوراد ویژه می‌کنند، زیرا در نگاه سالکان الی الله، ماه رجب شروع یک دوره خودسازی است.

برادران و خواهران ارجمند! این نکته را فراموش نکنیم و غفلت نورزیم که شاید ما دیگر ماه رجب، شعبان و رمضانی را درک نکنیم. شاید این ماه‌ها آخرین ماه‌های زندگی و عمر ما باشد. «أَيْنَ‏ الرَّجَبِيُّونَ‏»[13] ندایی است که اکنون در عالم طنین‌افکن است. ملائکه الهی همه ما را به عبادت ماه رجب و آغاز یک دوره جدید خودسازی فرامی‌خوانند. دروازه‌های این نور و هدایت به‌سوی ما گشوده خواهد شد. این چند روز را برای ماه‌های شریفی که یکی از دیگری برتر است آماده شویم. رجب پله‌ای است برای صعود به ماه شعبان و هر دو پلکانی هستند برای اوج‌گیری به بلندای ماه مبارک رمضان و شب‌های قدر. ما چه می‌دانیم چه گوهرهایی در این ماه‌ها قرار دارد. دعاها و ذکرها و دستوراتی که در مفاتیح‌الجنان آمده است نسخه‌های هدایت و راهنمای ما هستند. امیدواریم بتوانیم از این ماه‌های شریف به‌درستی استفاده کنیم.

4. عالم‌گیر شدن پیام انقلاب اسلامی ایران

باید از ملت بزرگ ایران و از شما مردم شریف و عزیز قم برای حضور باشکوه در مراسم بیست و دوم بهمن و راهپیمایی دشمن‌شکن بیست و دوم بهمن و سلسله مجالسی که برای چهلم حاج قاسم سلیمانی برگزار شد تشکر کرد. انصافاً ملت عزیز و بزرگ ما در این دو حادثه مهم بهترین امتحان را دادند. حضور در مراسم حاج قاسم یک حضور عجیب و شگفت‌انگیزی بود. برادران و خواهران! کجای عالم این امواج شهادت وجود دارد؟ و این موج عظیم شهادت کجای عالم است؟ این در پرتوی شهامت، شجاعت، اخلاص و روح انقلابی شما است که پدیدار شده است.

شما این جمله‌ها را در کنار هم یک‌بار دیگر مرور کنید: بزرگ‌ترین حضور در تشییع در ایران و عراق، بیشترین مراسم‌ها در ایران و جهان برای چهل و یکمین سالگرد انقلاب و چهلم حاج قاسم برگزار شد. من ایام بیست و دوم بهمن برای مأموریتی در هند بودم. دوستان ما در هند می‌گفتند در فاصله چهل روز، هزار مراسم پرشکوه و با شور و حماسه برای حاج قاسم سلیمانی برگزار شد. دوستان ما می‌گویند در بیش از هشتاد کشور دنیا مراسم حاج قاسم برگزار شد. این امواج انقلاب اسلامی شما است. من روزی که در یکی از شهرهای هند حضور داشتم عظمتی را در عشق به امام و رهبری و انقلاب دیدم که در طول ده‌ها سفرم به کشورهای عالم ندیده بودم.

این شور، حماسه، عشق و این جوانان انقلابی برای ما سرمایه‌ای است که هزاران کیلومتر از مرزهای ما به عشق ایران و انقلاب برپا می‌خیزند. هزاران هزاران جوانی که الگوی آن‌ها را ما در پنجاه‌وهفت و جبهه‌ها و در جمع جوانان پرشور انقلابمان می‌بینیم. این‌ها امواج انقلاب اسلامی است. چشم‌های نابینا این حقایق را نمی‌بینند. آدم‌های مغرض این عمق انقلاب را درک نمی‌کنند.

ملت بزرگ ایران و مردم عزیز و شریف قم به انقلابتان افتخار کنید، به 22 بهمن‌های خود افتخار کنید، به پایداری در راه اسلام و انقلاب اسلامی، به پیروی از رهبری بزرگ و فرزانه‌تان افتخار کنید. در ده‌ها کشور عالم، جوانان رشید و انقلابی صدایشان این است که امام، رهبری و صدایشان جمهوری اسلامی ایران است. ما که در عالم پول خرج نمی‌کنیم، ما که یک حضور بی‌قانون و منطق در هیچ کجای عالم نداریم، همه کارهای ما بر اساس ایمان و عقیده است. این میلیون‌ها و میلیاردها عاشق اسلام و انقلاب به ایمان و دین و ارزش‌ها برمی‌گردد. آیا آن نادان تروریست که حاج قاسم را به شهادت رساند و ترور کرد می‌دانست که این ابعاد پیدا می‌شود. این شهادت، به همان اندازه حیات حاج قاسم در عالم موج داشت. برای اینکه همه عالم از مسلمان و غیرمسلمان و از شیعه و سنی می‌بینند که این شخصیت مدافع مظلومان عالم است، این شخصیت پرچم‌دار ارزش‌های الهی است، این شخصیت در برابر انواع تروریسم ایستاده است. همه به او عشق می‌ورزند. در چند مراسم در این هند که شرکت کردم حدود چهار پنج ساعت طول می‌کشید و همه جمعیت به عشق اسلام و انقلاب، ایران، امام و رهبری فریاد می‌زدند. چهار پنج ساعت خستگی در وجود این‌ها نبود. من دلم به عشق این جوان‌هایی که در هند، پاکستان و افغانستان و سایر کشورها حضور دارند و این روح بلند دارند همیشه می‌تپد. آدم غبطه این‌ها را می‌خورد که فداکارانه در مسیر اسلام قرار دارند. 22 بهمن شما همین موج را آفریده است.

5. انتخابات مظهر مردم‌سالاری دینی

برادران و خواهران و دوستان اعتراضی داشتند. قرار شد الآن در مصلا هم صندوق‌هایی برای رأی‌گیری باشد. اشکال واردی بود که انشالله باید الآن رسیده باشد و برای موارد آینده باید توجه کنند. مصلا پایگاه فکر، فرهنگ، ایمان و اعتقاد جامعه است و باید همه آنچه لازم است در مصلا موردتوجه قرار گیرد. من از سخنران‌های محترم هم که پیرامون انتخابات و مسائل انقلاب سخنرانی کردند صمیمانه تشکر می‌کنم، اما چند نکته را راجع به انتخابات عرض کنم:

5-1. ایستادن انقلاب پای آرای مردم

ما در میانه یک روز بزرگ و یک آزمایش بزرگ الهی و یک عبادت بسیار مهم و یک وظیفه انقلابی قرار داریم. این سی و هفتمین انتخابات انقلاب اسلامی است. هیچ کجای عالم یک انقلاب پای آرای مردم و برگزاری انتخابات نایستاده است. (تکبیر)

5-2. حضور پرشکوه مردم در ادوار مختلف انتخابات

نظام اسلامی و ملت بزرگ ایران در جنگ، ترورها، سخت‌ترین شرایط، پای صندوق‌های رأی حضور یافتند. همه ارکان قدرت در نظام اسلامی بر اساس مقررات اسلام و آرای ملت بزرگ ما رقم می‌خورد. همه ارکان نظام با آرای مستقیم یا غیرمستقیم شما شکل می‌گیرد.

حضور در انتخابات از حدود پنجاه‌درصد تا 90 و چند درصد بوده است. در دنیا این تعداد حضور و شکل‌گیری ارکان قدرت در انتخابات کم‌نظیر است و در منطقه ما پدیده بسیار مهم و بی‌نظیر به شمار می‌آید.

5-3. وظایف مجلس

بدانیم این انتخابات امروز، مجلسی را روی پا می‌آورد که وظایف متعدد آن در قانون اساسی آمده است: مهم‌ترین آن‌ها سه چیز است:

الف) قوانین مجلس بسیار مهم و اثرگذار است؛

ب) نظارت مجلس بر همه پدیده‌ها و حوادثی که در کشور و از سوی قوا اتفاق می‌افتند برای این نظارت، آدم‌های بزرگ و قوی می‌خواهد.

ج) دولت آینده با رأی این ملت تشکیل خواهد شد. این مجلس جدید، دولت دو سال آینده را تشکیل خواهد داد. این نقش سه‌گانه در کنار نقش‌های دیگر مجلس است که باید به آن توجه کرد.

5-4. حضور حداکثری تأمین‌کننده اقتدار کشور

این را بدانیم که حضور حداکثری تأمین‌کننده اقتدار و عظمت و بزرگی ملت ایران است. بدانیم حتی یک رأی ما و شما دشمن را از مرزهای ما دورتر می‌کند، حتی افزایش یک درصد در حضور در انتخابات، امنیت و اقتدار ما را افزایش می‌دهد. یک عبادت بزرگ الهی است، یک حضور بزرگ ملی و انقلابی است. امکان ندارد که کسی تأمل کند و از این حضور بزرگ و اثرگذار عقب بماند. هم در انتخابات مجلس و هم در میان‌دوره‌ای خبرگان رهبری به‌عنوان یک عبادت حضور باشکوه داشته باشیم. شما اهل این حضور هستید. هر کدام از شما باید دست دیگران را هم بگیرد و به پای صندوق‌های رأی بیاورد و به حضور آن‌ها توجه دهد.

5-5. تلاش مستکبران خارجی و داخلی برای کم‌رنگ شدن انتخابات

 در کنار همه این‌ها، مستکبران عالم چه هزینه هنگفت و سنگینی تلاش کردند ما را از صندوق‌های رأی دور سازند، در فضای مجازی و به شکل‌های گوناگون از شایعه‌ها تا این مریضی جدید همه را به کار گرفتند تا ملت را از صندوق رأی جدا کنند. اما ترامپ و دشمنان اسلام و انقلاب بدانند که این ملت همان‌طور که در تشییع حاج قاسم آمد و همان‌طور که در 22 بهمن آمد به یاری خدا امروز هم خواهد آمد و شما را از غلبه بر ملت ایران به فضل خدا ناامید خواهد ساخت. (تکبیر)

 مع الاسف در داخل کشور هم برخی از مسئولان و غیرمسئولان نسبت به انتخابات بی‌مهری‌ها و بی‌توجهی‌هایی کردند  که کار ناشایسته‌ای است. انتخابات نظام اسلامی با قوانین برگزار می‌شود. همین انتخابات قدرت را دست به دست کرده است، جناح‌ها آمده و رفته‌اند نباید بهانه‌گیری کرد.

امروز می‌بینید بزرگان ما از شورای نگهبان مورد تحریم دشمنان ملت قرار می‌گیرد، چون می‌بینند که از این طریق ضربه می‌خورند. باید هوشیار بود. حضور حداکثری و انتخاب درست بهترین انسان‌ها از میان نامزدها برای شکل‌گیری مجلس بسیار مهم است؛ همان‌طور که رهبری معظم فرمودند و مراجع عظام تأکید فرمودند و اولین ساعات امروز حضور پیدا کردند.

6. نکاتی در باب بیماری ویروس کرونا

نهایت‌ها در باب مقوله ویروس جدید کرونا هم که همه مستحضرید:

6-1. رعایت موارد بهداشتی

باید توصیه کرد که مراقبت‌های بهداشتی و قواعدی که برای پیشگیری گذاشته می‌شود مهم بدانیم؛

6-2. توسل و توجه به باری‌تعالی

دومین نکته این است که باید همه این‌ها ما را به خدا متوجه سازد و از توجه و توسل به خداوند غافل نشویم. اوست که در همه شئون زندگی کارساز است.

6-3. پرهیز از بزرگنمایی و هراس زایی

از بزرگنمایی و هراس زایی در این زمینه هم باید پرهیز کرد. درهرصورت مریضی است که آمده است شبیه آنفولانزا در جهاتی هم آسان‌تر است. همه باید هم رعایت کنیم و هم این‌که در هول و هراس قرار نگیریم که جامعه لطمه ببیند و انشالله خداوند بلا را از ملت ایران و امت اسلام و قم بزرگ و عزیزمان دور بدارد ان‌شاءالله.

دعا

نسئلک اللهم و ندعوک باسمک العظیم الاعظم الاعز الاجلّ الاکرم یا الله و... یاارحم الرحمین، اللهم ارزقنا توفیق الطاعة و بعد المعصیة و صدق النیّة و عرفان الحرمة، اللهم انصر الاسلام و اهله و اخذل الکفر و اهله و آید حماة  الدّین، اللهم اغفر المومنین و المومنات والمسلمسن و المسلمات، الاحیا و الاموات. خدایا تو را به اولیایت سوگند می‌دهیم که به ما قدرت ایستادگی و مقابله با دشمنان عنایت بفرما؛ خدایا همه بلایا را از این مردم دور بفرما، این انتخابات را مایه قدرت و اقتدار ایران و جبهه مقاومت قرار بده، در پی انتخاب خوب، مجلسی نیرومند و قوی و مبارز با فساد و مجاهد در راه خدا شکل بده، خدایا به ما توفیق بیشتر از برکات قرآن و دعا عنایت بفرما؛ برگذاری اربعین امسال را باشکوه تر از سال‌های قبل عنایت و کرامت بفرما، خدایاباران رحمتت را بر ما نازل بفرما، خدایا ما را به رسیدگی به مستمندان، همراهی با محرومان، عبادت، دعا و نیایش، زنده داشتن یاد خدا و رونق بخشیدن به مسجد توفیق روزافزون عنایت بفرما، اعمال ما را قبول بفرما، توبه، انابه و عبادات ما را مورد لطف و کرمت خود قرار بده، گناهان ما را ببخش، ما را از شر وساوس داخلی و بیرونی محافظت بفرما، آسیب‌ها را از جامعه ما دور بدار، نسل جوان ما را به اوج عزت، ایمان و افتخار برسان، همه مخاطرات را از کشور و امت اسلام دور بدار، شر دشمنان اسلام به‌ویژه اسرائیل غاصب را از سر همه مرتفع بفرما، شر تکفیری‌ها، داعشی‌ها و تروریست‌ها را به خودشان بازبگردان، ما را از همه خطرات مصون بدار، مشکلات اقتصادی کشور را مرتفع بفرما، مسئولان ما را در انجام وظایف، خدمات صادقانه و الهی‌شان به مردم آشنا و موفق بدار،مریضان ما، مریضان مدنظر و جانبازان را شفا کرامت بفرما، مسلمانان مظلوم بحرین، یمن، عراق، سوریه، میانمار و دیگر مسلمانان مظلوم در اقصا نقاط جهان را نجات کرامت بفرما، اموات و درگذشتگان ما، مراجع و علمای درگذشته، درگذشتگان از این جمع و تازه درگذشتگان را غریق بهار رحمتت بفرما، ارواح تابناک شهیدان، شهیدان اسلام و انقلاب اسلامی، شهیدان دفاع مقدس، شهیدان مدافع حرم و مقاومت و بین‌الملل اسلامی شهدای این جمع و امام شهدا را با اولیای خودت محشور بفرما. به مسئولان توفیق خدمت به مردم شریف عنایت بفرما، ما را از گناهان در همه ایام سال مصون بدار، توبه و انابه و عبادت ما را قبول بفرما، سلام ما را به امامان و مولایمان حضرت ولیعصر (عج) ابلاغ بفرما، در فرج او تعجیل بفرما.

بسم‌الله الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ اللَّهُ الصَّمَدُ لَمْ يلِدْ وَلَمْ يولَدْ وَلَمْ يكُنْ لَهُ كُفُوًا أَحَدٌ[14]

 


[8]- سید رضی، نهج البلاغه (صبحی صالح)، خطبه اول، ص 39

[9]- سوره توبه، آیه 119

[10]- سید رضی، نهج‌البلاغه (صبحی صالح)، خطبه 204، ص 321

[11]ـ سوره بقره، آیه 197.

[12]- دیلمی، ارشاد القلوب، ترجمه مسترحمی، ج 2، ص 225

[13]- محمد باقر مجلسی، بحار الانوار، ج 94، ص 41

[14]- سوره اخلاص