خطبه اول

                                     بهترین نام‌ها از منظر اسلام

                                  احترام و تکریم صاحبان بعضی از نام‌ها

 

اعوذ باللّه السمیع العلیم من الشیطان الرجیم بسم‌اللّه الرحمن الرحیم الرّحیم الحمد لله رب العالمین نحمده علی ما کان و نستعینه من امرنا علی ما یکون و نؤمن به و نتوکل علیه و نستغفره و نستهدیه و نعوذ به من شرور انفسنا و سیئات اعمالنا ثم الصلاة و السّلام علی سیّدنا و نبیّنا و حبیبنا ابی القاسم المصطفی محمّد و علی آله الاطیبین الاطهرین و لا سیّما بقیة الله فی الارضین. السلام علیک یا بنت ولی الله السلام علیک یا اخت ولی الله السلام علیک یا عمه ولی الله السلام علیک یا بنت موسی بن جعفر و رحمة الله و برکاته

توصیه به تقوا

اعوذبالله من الشیطان الرجیم بسم‌الله الرحمن الرحیم «یا أَیهَا الَّذِینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَلْتَنْظُرْ نَفْسٌ مَا قَدَّمَتْ لِغَدٍ وَاتَّقُوا اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ خَبِیرٌ بِمَا تَعْمَلُونَ»[1]عِبَادَ اللَّهِ أُوصِیکمْ و نَفسِی بِتَقْوَی اللَّهو ملازمة أمره و مجانبة نهیه و تَجَهَّزُوا عباد اللَّهُ فَقَدْ نُودِیَ فِیکُمْ بِالرَّحِیلِ[2]وَ تَزَوَّدُواْ فَإِنَّ خَیْرَ الزَّادِ التَّقْوَی[3]

همه شما برادران و خواهران نمازگزار و خودم را در این ایام بزرگ به تقوای الهی، به پرهیزکاری و ذکر خداوند در همه احوال و به مجاهدت در راه خدا و استقامت در راه خدا و رعایت تقوا در همه احوال و شئون زندگی توصیه و سفارش می‌کنم. امیدواریم خداوند همه ما را در زمره متقیان و پارسایان مقرر بفرماید.

الف) بهترین نام‌ها از منظر اسلام

در چند خطبه، اصل چهارم در باب تربیت را مورد بحث قرار دادیم. عرض کردیم یکی از وظایف مهم بر دوش خانواده و والدین انتخاب نام‌های خوب و نیکو برای فرزندان است. ملاحظه کردید قریب یک‌صد روایت مسئله نام و نامهای مناسب و دوری از نامهای غیر ارزشی را موردتوجه قرار داده بود و حداقل ده خیر و برکت و اثر نیک بر نامهای خوب مترتب بود که در روایات تصویر شده بود.

بهترین نام‌ها نام‌هایی هستند که:

1.     بیانگر عبودیت خداوند در برابر خداوند باشد: مانند عبدالله و عبدالرحمن

2.     نام‌هایی که از نام انبیا برگرفته شده باشد. در روایت دارد که افضل نام‌ها نامی است که از نام انبیا گرفته شده باشد؛[4]

3.     نام ائمه هدی، معصومین و حضرت فاطمه زهرا (س) از نامهای مورد تأکید در روایات است.

4.     نامهای اصحاب و یاران ائمه هدی نام‌هایی است که مورد تأکید قرار گرفته است.

ب) نام‌ها در زیرمجموعه احکام خمسه

البته نام‌ها به احکام خمسه فقهی محکوم می‌شوند.

ممکن است نام‌هایی ترجیح داشته باشد و اسلام به آن ترغیب  کرده باشد، مثل همین چهار دسته اصلی از نامهای نیک مذهبی و دینی که آینه یک فرهنگ متعالی است.

گاهی هم نام‌هایی است که از نظر عرفی خوب است، اما ترغیب و تشویقی نسبت به آن‌ها نیست. نامهای نیکی که ارزش‌های انسانی و متعارف را بیان می‌کند مانعی ندارد، منتها نامهای چهارگانه پیش‌گفته شده بهتر و خوب است.

اما اگر نامی برگرفته از فرهنگ ضد اسلامی یا غیر اسلامی باشد نامی که فرهنگ جاهلیت را تصویر کند، نامی که از فرهنگ غرب آمده باشد، نامی که مضامین ناصحیح انسانی را در برداشته باشد مورد منع و تحذیر اسلام است، زیرا نام هم نشانگر فرهنگ یک خانه و جامعه است و هم سازنده فرهنگ یک جامعه است. گاهی شاهد هستیم که نام‌ها تحت تأثیر فرهنگ جاهلی و غرب برگزیده می‌شود. نام‌هایی که نام شاهان و الگوهای باطل در فرهنگ‌های جاهلی یا آلهه و خدایان دروغین عهد یونان و فرهنگ‌های غربی هستند. نمی‌خواهم نمونه عرض کنم. این راه غلط است که باید از آن پرهیز کرد. جامعه اسلامی و پاک جامعه‌ای است که نامهای او نیکو است. از بزرگان دین و اخلاق برگرفته شده است، مضامین انسانی و اخلاقی را افاده می‌کند. که بهترینش آن چهار گروه بود. نامهای فراوان خوب دیگر است که از نگاه اسلام منعی ندارد اما نام‌هایی که تحت تأثیر فرهنگ جاهلی و غربی و حاوی مضامین ناروا است در اسلام ممنوع است و مورد تحذیر قرار گرفته است.

اسلام همان‌طور که نسبت به غذا و تغذیه حلال و سالم به‌عنوان اصل سوم برای پرورش انسان‌ها تأکید داشت، بر نام نیک و انتخاب درست اسم نیز تأکید دارد. البته گاهی هم هست که نام ثابت افراد، نام درست و صحیحی است، اما دیگران در گفتگوهای عادی آن‌ها را به نامهای ناروا و القاب و صفات ناپسند صدا می‌کنند. این هم تنابز به القاب است که در قرآن از آن منع شده است.

اسلام می‌گوید هم نامهای درست را برگزینید و هم دیگران را به نامهای ثانوی که در آن ناسزا و ناپسند است ملقب نکنید. گاهی اشخاص نام خوب دارند ولی بعضی از اطرافیان آن‌ها را به لقب‌های ناصحیحی صدا می‌زنند که در اسلام امر نکوهیده‌ای است: «لا تَنابَزُوا بِالْأَلْقابِ»[5]دیگران را به اوصاف و صفات ناپسند یاد نکنید و مخاطب قرار ندهید.

ج) احترام و تکریم صاحبان بعضی از اسماء

جالب است نکته دیگری را توجه کنیم که نامهای خوب برای خانواده و دیگران مسئولیت‌هایی هم می‌آورد. دو نمونه را عرض می‌کنم:

جایی که نام کسی هم نام پیامبر خدا محمد مصطفی (ص) باشد. امام رضا (ع) از جدشان نقل کرده‌اند که فرمودند: «إِذَا سَمَّيْتُمُ الْوَلَدَ مُحَمَّداً فَأَكْرِمُوهُ‏ وَ أَوْسِعُوا لَهُ‏ فِي‏ الْمَجْلِسِ‏ وَ لَا تُقَبِّحُوا لَهُ وَجْهاً»[6]وقتی نام کسی را به نام پیامبر نامیدید در این صورت برای او احترام خاصی قائل باشید و او را اکرام کنید و در مجلس برای او جا باز کنید و روی خود را برای او ترش نکنید.

در حدیث دیگری در رابطه با نام فاطمه زهرا (س) است سکونی که از روات مهم و پر حدیث ما است می‌گوید: در محضر امام صادق ع بودم. امام دید من مقداری ناراحت هستم. سؤال کردند که چرا ناراحت هستی. می‌گوید: گفتم خداوند فرزندی به من عنایت کرده است اما فرزندم دختر است لذا ناراحت هستم[7]گاهی این فرهنگ ضد اسلامی وجود دارد. امام صادق (ع) به‌شدت این مسئله را نکوهش می‌کنند. برخلاف این در روایات بارها از دختر به‌عنوان یک نعمت الهی نام برده شده است و این که از تولد دختر استقبال کنی و برای دختران حرمت و کرامت بیشتر قائل باشید در روایات آمده است. در این جا امام صادق (ع) به وی می‌گوید ناراحت نباش این نعمت الهی است. بعد می‌فرماید او را چه نامیدی؟ سکونی می‌گوید اسم او را فاطمه گذاشتم. لحظاتی امام صادق (ع) سر را به زیر افکندند به فکر جده و مادر بزرگوارشان فاطمه زهرا (س) افتادند و سخنانی در بزرگی حضرت فاطمه (س) فرمودند. در انتها چنین فرمودند: «أَمَّا إِذَا سَمَّيْتَهَا فَاطِمَةَ فَلَا تَسُبَّهَا وَ لَا تَلْعَنْهَا وَ لَا تَضْرِبْهَا»[8]حالا که این نام بلند و زیبا که افتخار عالم و بشریت است برای دختر خود انتخاب کردی مبادا او را بزنی و مبادا به او دشنام دهی. حرمت فاطمه آن‌قدر بالاست که کسی که همنام فاطمه است احترام پیدا می‌کند. این سرایت شخصیت صاحبان نامهای بزرگ مثل پیامبر (ص) و فاطمه (س) است که صاحبان این نامهای نیکو زیبا دارند.

خدایا به ما توفیق عمل به فرمان‌ها و دستوراتت را در همه شئونات و احوال عنایت بفرما.

بسم‌الله الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ إِنَّا أَعْطَينَاكَ الْكَوْثَرَ  فَصَلِّ لِرَبِّكَ وَانْحَرْ إِنَّ شَانِئَكَ هُوَ الْأَبْتَرُ[9]

 


[1]- سوره حشر، آیه 18.

[2]- سید رضی، نهج‌البلاغه (صبحی صالح)، خطبه 204، ص 321.

[3]ـ  سوره بقره، آیه 197.

[4]- ورام بن ابی فراس، مجموعه ورام، ج 1، ص 33: پيامبر (صلی الله علیه وسلم) فرمودند: «تَسَمَّوْا بِأَسْمَاءِ الْأَنْبِيَاءِ (ع) وَ أَحَبُّ الْأَسْمَاءِ إِلَى‏ اللَّهِ‏ عَبْدُ اللَّهِ‏ وَ عَبْدُ الرَّحْمَنِ‏ وَ أَصْدَقُهَا حَارِثٌ وَ هَمَّامٌ وَ أَقْبَحُهَا حَرْبٌ وَ مُرَّة» به اسم پيامبران نام‌گذاري كنيد و محبوب‌ترين اسم‌ها نزد خداوند، عبدالله و عبدالرحمن و راست‌ترين و درست‌ترين اسم‌ها حارث و همام و زشت‌ترين اسم‌ها حرب [جنگ] و مره است.

[5]- سوره حجرات، آیه 11

[6]- محمد بن محمد شعیری، جامع الاخبار، ص 106

[7]- این عقیده تحت تاثیر فرهنگ جاهلی بود.

[8]- محمد بن یعقوب کلینی، الکافی، ج 6، ص 49: «عَنِ السَّكُونِيِّ قَالَ: دَخَلْتُ عَلَى أَبِي عَبْدِ اللَّهِ ع وَ أَنَا مَغْمُومٌ مَكْرُوبٌ فَقَالَ لِي يَا سَكُونِيُّ مِمَّا غَمُّكَ قُلْتُ وُلِدَتْ لِي ابْنَةٌ فَقَالَ يَا سَكُونِيُّ عَلَى الْأَرْضِ ثِقْلُهَا وَ عَلَى اللَّهِ رِزْقُهَا تَعِيشُ فِي غَيْرِ أَجَلِكَ وَ تَأْكُلُ مِنْ غَيْرِ رِزْقِكَ فَسَرَّى وَ اللَّهِ عَنِّي‏ فَقَالَ لِي مَا سَمَّيْتَهَا قُلْتُ فَاطِمَةَ قَالَ آهِ آهِ‏[8] ثُمَّ وَضَعَ يَدَهُ عَلَى جَبْهَتِهِ فَقَالَ قَالَ رَسُولُ اللَّهِ ص حَقُّ الْوَلَدِ عَلَى وَالِدِهِ إِذَا كَانَ ذَكَراً أَنْ يَسْتَفْرِهَ أُمَّهُ‏ وَ يَسْتَحْسِنَ اسْمَهُ وَ يُعَلِّمَهُ كِتَابَ اللَّهِ وَ يُطَهِّرَهُ وَ يُعَلِّمَهُ السِّبَاحَةَ وَ إِذَا كَانَتْ أُنْثَى أَنْ يَسْتَفْرِهَ أُمَّهَا وَ يَسْتَحْسِنَ اسْمَهَا وَ يُعَلِّمَهَا سُورَةَ النُّورِ وَ لَا يُعَلِّمَهَا سُورَةَ يُوسُفَ وَ لَا يُنْزِلَهَا الْغُرَفَ وَ يُعَجِّلَ سَرَاحَهَا إِلَى بَيْتِ زَوْجِهَا أَمَّا إِذَا سَمَّيْتَهَا فَاطِمَةَ فَلَا تَسُبَّهَا وَ لَا تَلْعَنْهَا وَ لَا تَضْرِبْهَا.»

[9]- سوره کوثر

خطبه دوم

تبیین علل ماندگاری انقلاب اسلامی

معامله قرن محکوم به شکست

بسم‌الله الرحمن الرحیم نحمده علی ما کان و نستعینه من امرنا علی ما یکون و نؤمن به و نتوکل علیه و نستغفره و نستهدیه و نعوذ به من شرور انفسنا و سیئات اعمالنا و نصلّی و نسلّم علی سیدنا و نبینا ابی القاسم المصطفی محمّد و علی مولانا علیّ بن ابیطالب و علی الصدیقة الطاهرة فاطمة الزهراء و علی الحسن و الحسین سیدیّ شباب اهل الجنة و علی أئمة المسلمین علی بن الحسین و محمد بن علی و جعفر بن محمد و موسی بن جعفر و علی بن موسی و محمد بن علی و علی بن محمد و الحسن بن علی و الخلف القائم المنتظر حججک علی عبادک و أمنائک فی بلادک ساسة العباد و ارکان البلاد و ابواب الایمان و أمناء الرحمن و سلالة النبین و صفوة المرسلین و عترة خیرة رب العالمین صلواتک علیهم اجمعین.

توصیه به تقوا

اعوذبالله من الشیطان الرجیم بسم‌الله الرحمن الرحیم «یا أَیهَا الَّذِینَ آمَنُواْ اتَّقُواْ اللّهَ وَکونُواْ مَعَ الصَّادِقِینَ»[10]عِبَادَ اللَّهِ أوصِیکمْ و نَفسِی بِتَقْوَی اللَّه و ملازمة أمره و مجانبة نهیه و تَجَهَّزُوا رَحِمَكُمُ اللَّهُ فَقَدْ نُودِيَ فِيكُمْ بِالرَّحِيل‏[11]وَ تَزَوَّدُواْ فَإِنَّ خَیْرَ الزَّادِ التَّقْوَی[12]

بار دیگر همه شما برادران و خواهران و نمازگزاران گرامی و خودم را به تقوای الهی و پارسایی سفارش و دعوت می‌کنم. در خطبه پیشین عرض کردیم که حدود هفتاد بار که در قرآن به تقوا فراخوانده شده‌ایم  «اتَّقُوا اللَّهَ» داریم در شش مورد این‌ها بعد از «اتَّقُوا اللَّهَ» خداوند به علم الهی اشاره می‌کند. برای اینکه یکی از پایه‌های کسب تقوا اعتقاد به علم خداوند و احاطه علم خدا بر عالم است. قصه علم خدا و احاطه دانش خدا بر همه عالم و بر همه زوایای وجود انسان یک قصه بسیار مهم و دلکش در آیات شریفه است. در آیات قرآن کریم بیش از چهار صد بار به علم خدا به شکل مستقیم اشاره شده است. به شکل این که «وَ اتَّقُوا اللَّهَ وَ اعْلَمُوا أَنَّ اللَّهَ بِكُلِّ شَيْ‏ءٍ عَليمٌ»[13]، «إِنَّ اللَّهَ بِما تَعْمَلُونَ بَصيرٌ»[14]و ... بیش از چهارصد بار در قرآن به ما توجه داده شده است که به مقام علم و صفات والای علم محیط خداوند در همه احوال و شئون بشر و تمام زوایای خلقت و هستی. این بیش از چهارصد مورد که گفته شده است که بدانید خداوند عالم و آگاه است، بینا است، تمام سر و علن شما آشکار و زوایای پنهان شما در زیر ذره‌بین علم خدا قرار دارد. «لا يَعزبُ‏ عَن‏ علمه‏ مِثقال‏ ذَرَّة في الأَرض‏»[15]. بیش از 400 بار مستقیم می‌فرماید که خداوند به همه عالم و خلقت و انسان و هستی تو واقف و آگاه است آن هم نه علم معمولی و حصولی که در دست بشر است بلکه علم حضوری و جامع و کامل و محیط و علمی که هیچ چیزی از چشم او مخفی نمی‌ماند. این 400 و ده بیست مورد با واژه علم، سمع، بصر، خبیر و امثال این‌ها می‌فرماید که خدا علم دارد. به غیر این واژه‌ها و غیرمستقیم قطعاً آیات دیگری به علم خداوند اشاره می‌کند. بعید نیست که بگوییم در بیش از 500 آیه قرآن به علم خداوند توجه داده شده است. برادران و خواهران گرامی! در شش جا می‌فرماید: «وَ اتَّقُوا اللَّهَ وَ اعْلَمُوا أَنَّ اللَّهَ بِكُلِّ شَيْ‏ءٍ عَليمٌ»، «إِنَّ اللَّهَ بِما تَعْمَلُونَ بَصيرٌ»، «إِنَّ اللَّهَ عَليمٌ بِذاتِ الصُّدُور»[16]و...

 من که شما را به تقوا فرامی‌خوانم به خاطر این است که تمام وجود شما تحت علم خداوند قرار دارد. خدایا به ما توفیق فهم معارف الهی و ایمان به آن‌ها و تجلی ساختن آن‌ها در همه زندگی عنایت و کرامت بفرما.

مناسبت‌ها

موضوعاتی را فهرست‌وار موردتوجه و اشاره قرار می‌دهم.

1. دهه فجر و انقلاب اسلامی

یاد و خاطره شهیدان و امام شهدا را گرامی می‌داریم و دهه فجر، دهه‌ای که در آن خورشید اسلام و ایمان و تقوا بر سرزمین ایران و جهان تابید را باید گرامی بداریم. نام همه شهیدان و پیشگامانی که با مجاهدت، مقاومت و مبارزات بسیار طاقت‌فرسای خود این نور را در عصر تاریکی جهاندند و نورافشانی کردند. دهه فجر بزرگ‌ترین عید ما است. 22 بهمن بزرگ‌ترین عید ما در این عصر است.

 در عصر تاریکی‌ها و جهالت‌ها، در عصر حاکمیت بی‌بدیل قدرت‌های اهریمنی و شیطانی شما ملت بزرگ، شما مردم مقاوم، شما شجاعان قم و حوزه پرچم اسلام را بر دوش گرفتید، از خطرها نترسیدی، در برابر جهالت‌ها ایستادید و با پیروی از امام بزرگوارمان این پایه جدید را در عالم نهادینه کردید. قم قهرمان و بزرگ و شجاع و مقاوم پیشگام این حرکت بزرگ الهی و اسلامی بود و ملت ایران پرچم‌دار احیای اسلام و ارزش‌های نورانی در این عصر بودند.

آفرین بر شما! اما آزمون بزرگ‌تر شما جوانان غیور و نسل‌های انقلاب اسلامی آن بود که به خرداد 42 و بهمن 57 بسنده نکردید، در آن زمان و حصار نماندید و چهل سال این راه طولانی و سخت و دشوار را پیمودید. آفرین به این ملت بزرگ! چهل سالی که جنگ در آن بود، ترورها و توطئه‌ها بود، غرض‌ورزی‌ها بود، انحرافات و اشتباهات بود، اما این ملت راه امام و رهبری را شناختند. این افتخار بزرگ شماست. این سربلندی و سرافرازی شما جوانان عزیز و ملت شجاع و عزیز ایران بود. نه‌تنها در ایران این راه پرمخاطره را استمرار دادید بلکه نور شما بر منطقه تابید. امروز به قدرت خدا گفتمان شما گفتمانی جهانی و منطقه‌ای است. قدرت شما قدرت خدایی است و این قدرت را باید حفظ کرد. خدا با شماست مادامی که ما باخدا هستیم.

در این مسیر اشتباه داشته‌ایم، مسئولان ما خطا رفته‌اند و کارهای ناروا کرده‌ایم، اما ملت امام، رهبری را شناخت و راه را درست تشخیص داد و از همه عقبه‌ها به‌درستی گذشت. آفرین بر شما.

من با تبریک این دهه مبارک و آغاز دومین چهلم انقلاب اسلامی و نظام اسلامی که در پرتو بیانیه گام دوم باید تمشیت شود ضمن تبریک و تهنیت نکاتی را عرض می‌کنم:

الف) پایه‌ریزی گفتمان و تمدن اسلامی در جهان مادی‌گرا

پدیده انقلاب اسلامی یک پدیده نو در عالم معاصر بود. جوانان عزیز، دانشگاهیان، حوزویان و ملت بزرگ این را خوب باور و تحلیل کنیم. انقلاب اسلامی یک راهی نو، هسته معنایی جدید و فصلی تازه در تاریخ بشر گشود. همان‌طور که در بیانیه گام دوم ملاحظه می‌فرمایید. ملت ایران در تاریکی و سیطره مطلق مادیت گفت سیاست و جامعه را می‌شود با دین و اخلاق الهی گره زد. شما خلق یک گفتمان نوینی کردید، شما ایران مستقل و آزاد و امت منسجم و به هم پیوسته و جهانی دور از استکبار و پیشرفت همراه با معنویت و اخلاق را در گفتمان انقلاب اسلامی تصدیق کردید. این یک کار نو بود. من در اینجا پیشرفت‌های نظام اسلامی را عرض نمی‌کنم، بلکه ریشه را عرض می‌کنم که راهی نو، فکری جدید و شکستن فضای ماده‌گرایی عالم به دست توانای ملت ایران رقم خورد. این بزرگ‌ترین کار بود. اگر ما هیچ دستاورد دیگری هم نداشتیم این پایه‌ریزی گفتمان نو و تولید یک هسته معنایی جدید در فکر و معرفت بشر کافی بود که برای آن این همه هزینه شود.

ب) دستاوردهای بسیار در پرتو انقلاب اسلامی

اما در پرتو این گفتمان متعالی ملت ایران با همت بلند قله‌های بزرگی را درنوردید. در حالی که ما در این چهل سال در جنگ و در هر روز در برابر توطئه‌ای بودیم و هیچ‌گاه دشمنان ما را رها نکردند و گریبان ملت ایران را گرفته بودند تحریم‌های ظالمانه مستمراً بر ما تحمیل شده بود ملت ایران و جوانان بزرگ و دانشمندان عزیز و دانشمندان شهید ما در قلمروهای متعدد رتبه‌های بلندی را حائز شدند و فناوری‌های بومی را پایه‌ریزی کردند.

در حوزه‌های سلامت و بهداشت، راه و شهرسازی، آبخیزداری و سد، آموزش‌وپرورش و سواد، علم و دانشگاه، رفاه و بیمه و خدمات، صنعت، کشاورزی، انرژی، هوافضا، سلول‌های بنیادین، حمل و نقل، ارتباطات و مخابرات و در حوزه‌های گوناگون با رتبه‌های بالا نه با شاخص‌هایی که ما می‌گوییم بلکه با شاخص‌هایی که بین‌الملل آن را ارائه می‌کنند ایران رتبه‌هایی بالا و ممتاز دارد. در کنار این در حوزه صنایع دفاعی و موشکی، انواع صنایع دفاعی رتبه‌های بالا و قدرت بازدارندگی بسیار قوی تولید شده است. در حوزه امنیت، اقتدار منطقه‌ای و خارجی ایران آن ایران سابق نیست. امروز ایران به اقرار دشمنان دارای یک قدرت بازدارنده، یک نظام مقتدر و حوزه نفوذ بین‌المللی است. این‌ها پیشرفت کمی نیست. این به برکت ایستادگی و حضور شما در عرصه‌های مختلف به دست آمده است.

 البته نمی‌گوییم اشکال نداریم و به خطا نرفته‌ایم گاهی ما و مسئولان اشتباه کرده‌اند، راه‌های خطا و غلطی رفته‌اند، گاهی به‌واسطه آن شکست‌هایی خورده‌ایم، گاهی امروز در مقابل محرومان و مستضعفانمان علی‌رغم همه پیشرفت‌هایی که داشته‌ایم شرمندگی‌هایی داریم، اما حجم این دستاوردها در برابر این کاستی‌ها یک حجم بزرگی است.

ج) چالش‌های فراروی انقلاب اسلامی

برادران و خواهران! امروز در حالی که امنیت ما در نقطه بالا و قدرت نفوذ قدرت بالایی است و قاعدتاً برادر عزیزمان جناب آقای شیرازی از حوزه نفوذ سپاه قدس در سخنانشان تبیین‌هایی داشته‌اند، اما علی‌رغم این پیشرفت‌ها ما مقابل یک فشار حداکثری هستیم. قدرت‌های بزرگ و دشمن شما آمده‌اند با فشار حداکثری امنیت ما را هدف‌گیری کرده‌اند، استقلال ما را هدف‌گیری کرده‌اند و فروپاشی اقتصاد ما را با تحریم دنبال می‌کنند. دنبال این هستند که ما را مأیوس کنند. گاهی هم متأسفانه کسانی از درون برخلاف قوانین و مقررات سخنانی می‌گویند که این یأس را دامن می‌زنند. تلاش‌هایی که برای تطهیر امریکا و نظام سابق انجام می‌شود رویکردهای غربگرایانه، تلاش‌هایی که برای تولید آشوب در کشور به وجود می‌آید و تلاشی که انجام می‌شود که نسل نو را از آن ارزش‌های بزرگ جدا کنند خطرهای بزرگی است که پیرامون ما قرار گرفته است.

د) علل ماندگاری انقلاب اسلامی

نکته چهارم این است که باید در دهه فجر انقلاب اسلامی و در چهل و یکمین سال انقلاب اسلامی سؤال کنیم چگونه این ملت ماند و بر پای خود ایستاد؟ چرا؟ این سؤال جواب روشنی دارد. شما ملت بزرگ این جواب‌ها را می‌دانید:

1. مقاومت و رشادت

مقاومت و نشکستن در برابر توطئه‌های سهمگین که چنین مقاومتی در عالم وجود ندارد. برادران و خواهران! اگر عشری از اعشار (یعنی یک‌دهم) این فشاری که بر این ملت وارد شده است و امروز هم وجود دارد به کشورهای بزرگ وارد می‌شد در هم می‌شکستند. این عنصر مقاومت و نشکستن و شهادت و رشادت بالاترین رمز ماندگاری شما و شکوفایی انقلاب اسلامی است.

2. حضور در صحنه‌های حماسی

در پرتو آن روح مقاومت، حضور در صحنه‌های حماسی است. چهل راهپیمایی 22 بهمن، چهل روز قدس و ده‌ها حضور میلیونی ملت بزرگ در خیابان‌ها و صحنه‌های حماسی افتخار بزرگی است که به نام شما ثبت شد، قلب رسول خدا را شاد کرد، روح اولیای الهی و شهدا را شاد کرد و بیش از دو هزار نماز جمعه حماسی و عبادی و سیاسی در چهل سال ماندگاری انقلاب است. این حضورهای عظیم میلیونی سند افتخار شما و راز پایداری و ماندگاری شما بود. آخرین برگ درخشان شما در تشییع جنازه عزیزمان حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس و شهدای عزیزمان بود. حضور میلیون‌ها انسان در ایران و منطقه آخرین برگ افتخار شما در حضور در صحنه بود.

3. حضور در انتخابات

ما در چهل سال 36 انتخابات بزرگ را برگزار کردیم. کدام دولت‌های منطقه این همه انتخابات برگزار کرده‌اند؟! قدرت دست‌به‌دست شده است، جناح‌ها آمده‌اند و رفته‌اند و ملت با آزادی تمام در صحنه انتخابات حضور و بروز یافته است. این هم رازهای ماندگاری شما است.

برادران و خواهران! الآن در برابر دو آزمون بزرگ قرار داریم. 22 بهمن و دو اسفند.

در 22 بهمن و چهلم شهید سلیمانی هر یک نفرِ شما، دشمن را بیشتر به عقب می‌راند. حضور حتی یک نفر امنیت شما را بالا می‌برد، دشمن را مأیوس می‌کند، دشمن را از مرزهای شما دور می‌کند و حتی یک نفر بیشتر اقتدار شما را افزایش می‌دهد.

همه را ترغیب کنید، همه را تشویق کنید، همان‌طور که رهبر بزرگمان فرمودند برای ایران و اسلام و انقلاب همه باید بیایند. هیچ عذری مقبول نیست. کوچک و بزرگ و تمام اقشار از مذاهب و ادیان مختلف و همه جوانان در22 بهمن باید حضور پیدا کنیم.

همین‌طور در 2 اسفند هر تک رأی شما دشمن را گامی به عقب برمی‌گرداند. هر تک رأی شما اقتدار ملی شما را افزایش می‌دهد. هر تک رأی شما دشمن را مأیوس‌تر می‌کند. امروز قداره کشان و خون آشامان عالم آمده‌اند تا جبهه و محور مقاومت را شکست دهند.

 حضور و رأی شما همه آن‌ها را مأیوس می‌کند. اقتصاد، سیاست، آزادی، امنیت، اصلاح کارها و مشکلات می‌خواهیم 22 بهمن و 2 اسفند راه گشا است. این را خطا نکنیم. عذر هم از هیچ‌کس مقبول نیست. همه باید به قانون تمکین کنند. بر اساس قانون همه گروه‌ها و جناح‌ها در عرصه انتخابات حضور پیدا کنند. البته ملت وظیفه دارد در پرتو هدایت‌های رهبری و شاخص‌هایی که اخیراً فرمودند بهترین‌ها را برای شکل‌گیری یک مجلس امین، درست، سالم، قوی، پایه کار، خدمتگزار و دور از آسیب‌های مختلف شکل بگیرد. این وظیفه ملت است هم حضور قوی و هم انتخاب درست که انشالله انجام خواهد پذیرفت به برکت صلوات بر محمد و آل محمد.

2. معامله قرن محکوم به شکست

معامله قرن. نفرین بر شما خون آشامان عالم و اشغالگران و متجاوزان و تروریست‌های عالم! بعد از سال‌ها قصه فلسطین و بعد از این که عده‌ای هم در مسیر مذاکره و سازش رفتند و آخر قصه معامله قرن شده است، یعنی ذبح فلسطین جلوی چشم امت اسلام.

نفرین بر شما! اما ترامپ تروریست و تروریست‌های صهیونیست بدانید معامله قرن به لطف خدا و با همت محور مقاومت، فلسطین قهرمان و ایران مقتدر ان‌شاءالله نه‌تنها نقش بر آب می‌شود بلکه دست‌مایه‌ای برای مبارزات قوی‌تر و شکست صهیونیست‌ها و آمریکایی‌ها خواهد شد. (تکبیر)

این را هم بدانید محور مقاومت و ایران قهرمان داغ مذاکره خفت‌آمیز و گفتگوی با شما ظالمان را بر دلتان خواهد گذاشت و این امید شما به جایی نخواهد رسید. برخلاف آن که برخی روی ساده‌لوحی و نادانی سخن از مذاکره با تروریست‌های عالم می‌زنند بدانید که جواب شما انتقام سخت و پرچم‌های (یا لثارات الحسین (ع)) خواهد بود و شما در این مسیر به فضل خدا شکست خواهید خورد و روزی باید تمام بساطتان را از منطقه جمع کنید و گورتان را در همین‌جا خواهیم کند. (تکبیر)

انشاء الله وعده همه ما و شما روز 22 بهمن در حمایت از انقلاب و محور مقاومت و حرکتی هم که دوستان به‌عنوان نهضت پرچم‌های (یا لثارات الحسین (ع)) در قم و مناطق دیگر آغاز کرده‌اند انشاء الله زمینه‌ای برای رفتن به‌سوی انتقام سخت خواهد بود. انتقام سخت با موشک‌های به عین الاسد پایان نپذیرفته است بلکه پایان انتقام سخت رفتن شما از منطقه است که ان‌شاءالله محقق خواهد شد.

دعا

نسئلک اللهم و ندعوک باسمک العظیم الاعظم الاعز الاجلّ الاکرم یا الله و... یاارحم الرحمین، اللهم ارزقنا توفیق الطاعة و بعد المعصیة و صدق النیّة و عرفان الحرمة، اللهم انصر الاسلام و اهله و اخذل الکفر و اهله و آید حماة  الدّین، اللهم اغفر المومنین و المومنات والمسلمسن و المسلمات، الاحیا و الاموات. خدایا تو را به اولیایت سوگند می‌دهیم که به ما قدرت ایستادگی و مقابله با دشمنان عنایت بفرما؛ خدایا به ما توفیق بیشتر از برکات قرآن و دعا عنایت بفرما؛ برگذاری اربعین امسال را باشکوه تر از سال‌های قبل عنایت و کرامت بفرما، خدایاباران رحمتت را بر ما نازل بفرما، خدایا ما را به رسیدگی به مستمندان، همراهی با محرومان، عبادت، دعا و نیایش، زنده داشتن یاد خدا و رونق بخشیدن به مسجد توفیق روزافزون عنایت بفرما، اعمال ما را قبول بفرما، توبه، انابه و عبادات ما را مورد لطف و کرمت خود قرار بده، گناهان ما را ببخش، ما را از شر وساوس داخلی و بیرونی محافظت بفرما، آسیب‌ها را از جامعه ما دور بدار، نسل جوان ما را به اوج عزت، ایمان و افتخار برسان، همه مخاطرات را از کشور و امت اسلام دور بدار، شر دشمنان اسلام به‌ویژه اسرائیل غاصب را از سر همه مرتفع بفرما، شر تکفیری‌ها، داعشی‌ها و تروریست‌ها را به خودشان بازبگردان، ما را از همه خطرات مصون بدار، مشکلات اقتصادی کشور را مرتفع بفرما، مسئولان ما را در انجام وظایف، خدمات صادقانه و الهی‌شان به مردم آشنا و موفق بدار،مریضان ما، مریضان مدنظر و جانبازان را شفا کرامت بفرما، مسلمانان مظلوم بحرین، یمن، عراق، سوریه، میانمار و دیگر مسلمانان مظلوم در اقصا نقاط جهان را نجات کرامت بفرما، اموات و درگذشتگان ما، مراجع و علمای درگذشته، درگذشتگان از این جمع و تازه درگذشتگان را غریق بهار رحمتت بفرما، ارواح تابناک شهیدان، شهیدان اسلام و انقلاب اسلامی، شهیدان دفاع مقدس، شهیدان مدافع حرم و مقاومت و بین‌الملل اسلامی شهدای این جمع و امام شهدا را با اولیای خودت محشور بفرما. به مسئولان توفیق خدمت به مردم شریف عنایت بفرما، ما را از گناهان در همه ایام سال مصون بدار، توبه و انابه و عبادت ما را قبول بفرما، سلام ما را به امامان و مولایمان حضرت ولیعصر (عج) ابلاغ بفرما، در فرج او تعجیل بفرما.

بسم‌الله الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ اللَّهُ الصَّمَدُ لَمْ يلِدْ وَلَمْ يولَدْ وَلَمْ يكُنْ لَهُ كُفُوًا أَحَدٌ[17]

 

 


[10]- سوره توبه، آیه 119

[11]- سید رضی، نهج‌البلاغه (صبحی صالح)، خطبه 204، ص 321

[12]ـ سوره بقره، آیه 197.

[13]- سوره بقره، آیه 231

[14]- همان، آیه 237

[15]- ملاصدرا، شرح اصول کافی، ج 3، ص 219

[16]- سوره آل عمران، آیه 119

[17]- سوره اخلاص