خطبه اول

                               مبعث نقطه عطف در تاریخ بشریت

                           تبیین شاخص‌های محیط پایه‌ریزی تمدن اسلامی

 

اعوذ باللّه السمیع العلیم من الشیطان الرجیم بسم‌اللّه الرحمن الرحیم الحمد الله رب العالمین بارئ الخلائق اجمعین ثم الصلاة و السّلام علی سیّدنا و نبیّنا و حبیبنا ابی القاسم المصطفی محمّد و علی آله الاطیبین الاطهرین  و لا سیّما بقیة الله فی الارضین.السلام علیک یا بنت ولی الله السلام علیک یا اخت ولی الله السلام علیک یا عمه ولی الله السلام علیک یا بنت موسی بن جعفر و رحمه الله و برکاته

توصیه به تقوا

اعوذبالله من الشیطان الرجیم بسم‌الله الرحمن الرحیم «یا أَیهَا الَّذِینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَلْتَنْظُرْ نَفْسٌ مَا قَدَّمَتْ لِغَدٍ وَاتَّقُوا اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ خَبِیرٌ بِمَا تَعْمَلُونَ»[1]عِبَادَ اللَّهِ أُوصِیکمْ و نَفسِی بِتَقْوَی اللَّهو ملازمة أمره و مجانبة نهیه و تَجَهَّزُوا عباد اللَّهُ فَقَدْ نُودِیَ فِیکُمْ بِالرَّحِیلِ[2] وَ تَزَوَّدُواْ فَإِنَّ خَیْرَ الزَّادِ التَّقْوَی[3]

 همه شما نمازگزاران گرامی، برادران و خواهران ارجمند و خودم را در آغاز سال و در ماه مبارک رجب و این ایام و لیالی شریف به تقوای الهی و پرهیز از گناه و معصیت و رعایت تقوا در همه قلمروها و ساحت‌های زندگی توصیه و سفارش می‌کنم. امیدواریم خداوند سال نو و جدید و این ایام شریف و مبارک را برای ما سال و فرصت‌های کسب تقوا و رعایت آن در همه ساحت‌ها و شئون زندگی قرار بدهد.

مبعث نقطه عطف در تاریخ بشریت

گرچه مباحث ما پیرامون امور مرتبط با خانواده بود اما در ماه رجب و در آستانه مبعث شریف و بعثت رسول خدا حضرت محمد مصطفی (ص) قرار داریم. به این مناسبت نکاتی را در مورد مبعث شریف خدمت شما عرض خواهم کرد.

مبعث مهم‌ترین اتفاق تاریخ و نقطه عطف تاریخ بشر به شمار می‌آید. شاید هیچ اتفاق و پدیده‌ای مانند مبعث و رستاخیز اسلام و مبعث پیامبر خدا نداشته باشیم. «اللهم انی اسئلک بتجلی الاکرم فبهذه اللیله المبارکه» در دعای شب مبعث اشاره به این حادثه بزرگ و نقطه عطف راهبردی تاریخ دارد.

مبعث ظرفی بود که در آن تمام حقایق عالم غیب و همه علم و دانش الهی در ظرف قرآن و خطاب به پیامبر بزرگ اسلام حضرت محمد مصطفی (ص) ابلاغ شد. از این حادثه بزرگ‌تر در عالم نداریم. ختم سلسله رسولان و تجلی همه اسماء و صفات الهی و نزول قرآن بر قلب پیامبر و بعثت اشرف خلائق و بالاترین مخلوقات عالم حوادثی است که در بعثت رخ داد. بنابراین بعثت بالاترین تجلی خدا در عالم و جهان به شمار می‌آید.

 در مبعث است که قران به‌عنوان کتاب جامع  مهیمن و حاوی حقایق عالم به بشر ارزانی می‌شود. بالاتر از این نعمت و منت نعمتی وجود ندارد. «هُوَ الَّذي بَعَثَ فِي الْأُمِّيِّينَ رَسُولاً مِنْهُمْ يَتْلُوا عَلَيْهِمْ آياتِهِ وَ يُزَكِّيهِمْ وَ يُعَلِّمُهُمُ الْكِتابَ وَ الْحِكْمَةَ وَ إِنْ كانُوا مِنْ قَبْلُ لَفي‏ ضَلالٍ مُبين‏»[4]تمام بشر در ضلالت و گمراهی و حیرت و تباهی بودند. نور خدا در بعثت بر عالم دمید و جهان با آن نور روشن گشت. این آیه و آیاتی از این قبیل عظمت بعثت را نشان می‌دهد. هیچ جایی با این طنین و با این شکوه مقوله بعثت انبیاء مطرح نشده است که یک آیه آن در سوره جمعه است. این حادثه بزرگ در متون و منابع دینی ما بارها موردتوجه قرار گرفته است.

مقوله بعثت در نهج‌البلاغه

چند نکته کوتاه در نهج‌البلاغه در مورد مبعث عرض می‌کنم.

نزدیک‌ترین شاگرد به پیامبر و واقف‌ترین فرد به اخبار بعثت را بعد از پیامبر خدا (ص) باید مولا امیر المومنین (ع) به شمار آوریم. این انسان بزرگی که از منهل عزب بعثت آشامیده بود و لبریز از معارف مبعوث این رستاخیز عظیم بود،در نهج‌البلاغه در مورد بعثت و شخصیت پیامبر که معمار اصلی بعثت بود در قریب به 50 موضع سخن گفته‌اند همان‌طور که در بیش از 40 نکته در نهج‌البلاغه در مورد قرآن شاهد کلمات شیرین و جذاب مولا هستیم. در این قریب 50 موضعی که در نهج‌البلاغه امیرالمؤمنین از بعثت فرموده‌اند محورهای متعدد و بسیار جذاب و جامعی مطرح شده است که من در این مدت کوتاه به دو سه محور آن اشاره می‌کنم.

الف) تصویری از شخصیت و خاندان پیامبر خدا (ص)

یک بخش از نهج‌البلاغه  در باب پیامبر و بعثت، تصویری از شخصیت او و خاندان گرامی‌اش است. امیر مؤمنان (ع) در چند خطبه و کلام، سیمای پاک و نورانی و جذاب پیغمبر در قبل از بعثت را تصویر می‌فرمایند. همان‌طور که در بخش دیگری سخنان پیامبر، خاندان پیامبر و تربیت خاندان ایشان را به زیبایی تصویر می‌فرمایند. در این دو بخش از سخنان حضرت ما شاهد یک تصویر جامع و جذاب و زیبا از تربیت خانوادگی پیامبر و از دودمان سرآمد ایشان و همین‌طور از اخلاق و منش پاک پیامبر در عصر جاهلیت هستیم. در خطبه94 فرمودند: «فَأَخْرَجَهُ مِنْ أَفْضَلِ الْمَعَادِنِ مَنْبِتاً وَ أَعَزِّ الْأَرُومَاتِ مَغْرِساً مِنَ الشَّجَرَةِ الَّتِي صَدَعَ مِنْهَا أَنْبِيَاءَهُ وَ انْتَجَبَ مِنْهَا أُمَنَاءَهُ»[5] این پیامبر از خاندانی برخاست که پاک‌ترین خاندان بودند. از دودمان ابراهیم خلیل‌الرحمن و از سلسله انبیاء پاک برخاست. «مُسْتَقَرُّهُ‏خَيْرُمُسْتَقَرٍّوَمَنْبِتُهُأَشْرَفُمَنْبِتٍفِيمَعَادِنِالْكَرَامَةِ»[6].

 در خطبه 108 فرمودند: «اخْتَارَهُ‏ مِنْ شَجَرَةِ الْأَنْبِيَاءِ وَ مِشْكَاةِ الضِّيَاءِ وَ ذُؤَابَةِ الْعَلْيَاءِ وَ سُرَّةِ الْبَطْحَاء»[7] این پیامبری که در مبعث شریف برانگیخته شد از پاک‌ترین دودمان‌های تاریخ بشر بود. درگذر زمان این سلاله پاک به هیچ آفتی  و انحرافی آلوده نشد. در طی چهل سال معاشرت در مکه و مدینه کسی از او نقطه‌ضعفی ندارد. مظهر پاکی است و مورد اعتماد عموم جامعه در خوبی‌ها و پاکی‌ها است. در چندین جای نهج‌البلاغه این عظمت برای پیامبر (ص) تصویر شده است.

ب) شاخص‌های محیط پایه‌ریزی تمدن اسلامی

 در بخش دیگری از سخنان مولا وضعیت قبل از بعثت مطرح شده است. در این مورد قریب بیست نکته و شاخص برای جامعه جاهلی چه جزیره العرب و چه جهان پهناور آن وقت تصویر شده است و تاریکی‌ها و ضلالت‌های جامعه بشری در عصر بعث ترسیم شده است. ازجمله شاخص‌های بیان شده می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:

1.  بی‌سوادی و جهلی که بر جزیره العرب سایه افکنده بود؛

2.  اختلافات، نزاع‌ها، جنگ‌های بی‌حاصل و فتنه‌های کوری که بر جزیره العرب و جهان حاکم بود؛

3. فروپاشی اخلاق و ارزش‌های انسانی در جزیره العرب و بخش بزرگی از عالم عصر جاهلی؛

4. حاکمیت شرک و بت‌پرستی و به انحراف گرائیدن همه ادیان الهی. همه عالم در مسیر شرک و بت‌پرستی قرار گرفته بود حتی ادیان ناب ابراهیمی هم دچار انحراف شده بودند تا آنجا که خانه خدا و کعبه که محور توحید بود پایگاه بت‌ها و بت‌پرستی شده بود؛

5. انقطاع وحی و رسالت از این عالم منقطع شده بود. دوره طولانی فترت بود که بر جهان و جامعه حاکم شده بود. قرن‌ها از طلوع خورشید ابراهیم گذشته بود. اوصیای بزرگ آن حضرت عصرشان سپری شده بود و ارتباط زمین از آسمان قطع شده بود که به دوره فترت نامیده می‌شود.

6. جامعه در سرگردانی، ضلالت‌ها و گمراهی غوطه‌ور بود؛

7. حاکمیت قدرت‌های باطل بر عالم و جهان و ظلم و ستم بر عالم بود.

 از میان حدود 20 شاخص حاکم بر عالم در عصر بعثت این چند شاخص را شما ملاحظه کنید. من به خاطر ضیق وقت خطبه‌ها را نخواندم هر کدام از این‌ها در کلمات مولا به زیبایی تصویر شده است.

شما خطبه 198 را ببینید:«ثُمَّ إِنَّ اللَّهَ سُبْحَانَهُ بَعَثَ مُحَمَّداً ص بِالْحَقِ‏ حِينَ دَنَا مِنَ الدُّنْيَا الِانْقِطَاعُ وَ أَقْبَلَ مِنَ الْآخِرَةِ الِاطِّلَاعُ وَ أَظْلَمَتْ بَهْجَتُهَا بَعْدَ إِشْرَاقٍ»[8] وقتی بعثت پیامبر رخ داد که عالم رو به فروپاشی می‌رفت، ارزش‌های الهی فروریخته بود، جهان بعد از روشنایی تاریک شده بود و جای آرامش و آسایش نبود.

 درجای دیگری امیرالمؤمنین (ع) می‌فرماید: «أَرْسَلَهُعَلَىحِينِ‏فَتْرَةٍمِنَالرُّسُلِ‏وَهَفْوَةٍعَنِالْعَمَلِوَغَبَاوَةٍمِنَالْأُمَم‏»[9] خیلی تعبیر عجیبی است می‌فرماید خداوند او را هنگامی فرستاد که بشریت در غباوت بودند، در کندذهنی بودند و  در عقب‌افتادگی عقلی و فکری قرار داشتند. پیامبر در این شرایط و در بدترین مکان ظهور پیدا کرد.

ج) سه محور اصلی اقدامات پیامبر خدا (ص)

پیامبر سه محور اصلی را در اقدامات خود به همراه داشت:

1. خرد و عقل و معرفت

2. اخلاق و مهرورزی و دوستی و صمیمیت

3. قاطعیت و شجاعت در برابر امواج باطل

در خطبه‌های نهج‌البلاغه برای هر کدام از محورهای سه‌گانه تابلوهای زیبایی تصویر شده است.

در خطبه 72 چقدر زیبا می‌فرماید:«الْخَاتِمِ لِمَا سَبَقَ وَ الْفَاتِحِ لِمَا انْغَلَقَ وَ الْمُعْلِنِ الْحَقَّ بِالْحَقِّ وَ الدَّافِعِ جَيْشَاتِ الْأَبَاطِيلِ وَ الدَّامِغِ صَوْلَاتِ الْأَضَالِيل‏»[10] پیامبری مبعوث شد که حق را اعلان کرد، آفاق معرفت را به روی بشریت گشود، دروازه‌های دانش، حکمت و معرفت را به روی بشر باز کرد و در برابر باطل و گمراهی ایستاد، لشکریان باطل را سرکوب کرد و لشکر گمراهی و سیاهی را در هم کوبید. تمدنی نو بر پا شد. عالم چهره جدیدی از حقایق غیبی را تماشا کرد و با این شکل تمدنی نو برپا شد.

 امروز هم ما میراث دار این تمدن بزرگ اسلامی هستیم. امروز باید تمام آن حقیقت و ابعاد معرفتی، دینی و علمی، اخلاقی و تمدنی این اسلام بزرگ را به جهان امروز عرضه کنیم. انقلاب اسلامی و بیانیه گام دوم نقطه‌ای است برای باز عرضه کردن این پیام بعثت و این رستاخیز عظیم به بشریت امروز. این رسالت سنگین بر دوش این ملت بزرگ است.

خدایا ملت ما را شایسته این امانت‌داری ابلاغ این پیام نورانی به همه دنیای معاصر قرار بده.

بسم‌الله الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ إِنَّا أَعْطَينَاكَ الْكَوْثَرَ  فَصَلِّ لِرَبِّكَ وَانْحَرْ  إِنَّ شَانِئَكَ هُوَ الْأَبْتَرُ[11]


[1]- سوره حشر، آیه 18.

[2]- سید رضی، نهج‌البلاغه (صبحی صالح)، خطبه 204، ص 321.

[3]ـ سوره بقره، آیه 197.

[4]- سوره جمعه، آیه 2

[5]- سید رضی، نهج البلاغه (صبحی صالح)، ص 139

[6]- همان، ص 141

[7]- همان، ص 156

[8]- همان، ص 314 و 315

[9]- همان، خطبه 94، ص 139

[10]- همان، خطبه 72، ص 101

[11]- سوره کوثر

خطبه دوم

لزوم حل مشکلات کشور بر اساس روح جهادی و انقلابی

تبیین وظایف ملت و مسئولان در قبال شعار رونق تولید

بسم‌الله الرحمن الرحیم الحمد الله نحمده علی ما کان و نستعینه من امرنا علی ما یکون و نؤمن به و نتوکل علیه و نستغفره و نستهدیه و نعوذ به من شرور انفسنا و سیئات اعمالنا و نصلی و نسلم علی سیدنا و نبینا ابی القاسم المصطفی محمّد و علی مولانا علیّ بن ابیطالب و علی الصدیقة الطاهرة فاطمة الزهراء و علی الحسن و الحسین سیدی شباب اهل الجنة و علی أئمة المسلمین علی بن الحسین و محمد بن علی و جعفر بن محمد و موسی بن جعفر و علی بن موسی و محمد بن علی و علی بن محمد و الحسن بن علی و الخلف القائم المنتظر حججک علی عبادک و أمنائک فی بلادک ساسة العباد و ارکان البلاد و ابواب الایمان و أمناء الرحمن و سلالة النبین و صفوة المرسلین و عترة خیرة رب العالمین صلواتک علیهم اجمعین.

توصیه به تقوا

اعوذبالله من الشیطان الرجیم بسم‌الله الرحمن الرحیم«یا أَیهَا الَّذِینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ حَقَّ تُقَاتِهِ وَلَا تَمُوتُنَّ إِلَّا وَأَنْتُمْ مُسْلِمُونَ»[12] عِبَادَ اللَّهِ أوصِیکمْ و نَفسِی بِتَقْوَی اللَّه و ملازمة أمره و مجانبة نهیه و تَجَهَّزُوا رَحِمَكُمُ اللَّهُ فَقَدْ نُودِيَ فِيكُمْ بِالرَّحِيل‏[13]وَ تَزَوَّدُواْ فَإِنَّ خَیْرَ الزَّادِ التَّقْوَی[14]

همه شما و خودم را بار دیگر به تقوای الهی و پرهیزگاری و پارسایی فرامی‌خوانم. ماه رجب به آخر می‌رسد و ما همچنان در آغاز راه هستیم. لحظاتی و لختی با خود خلوت کنیم. ببینیم آیا در این فرصت‌های درخشان و پرفروغ رجب بهره برده‌ایم یا خیر؟ آیا در جاری دعاها و مناجات رجب غوص کرده‌ایم؟ آیا در پرتو این دعاهای زیبا و پرمغز و معنادار رجب توجه و تأملی کرده‌ایم یا خیر؟

برادران و خواهران! همه ما در حال از دست دادن باسرعت و شتاب این فرصت‌ها هستیم. باید تلاش کنیم. ماه رجب با آن دعاهای جذاب، با آن دعاهای الهام‌بخش و دعوت‌کننده به تقوا و طاعت خدا در حال سپری شدن است اما در پیشاپیش ماه پرفروغ شعبان و ماه پرشکوه رمضان قرار دارد. باید تصمیم بگیریم و با خدا پیمان ببندیم و عهد کنیم که از این فرصت‌ها استفاده کنیم. تقوای خدا با این نیایش‌ها، دعاها، اخلاص و ایثار در راه خدا در ما عمق پیدا می‌کند.

خدایا در محضر حضرت فاطمه معصومه (ع) و در این روز شریف از تو می‌خواهیم که دروازه‌های حکمت و معرفت و دروازه‌های دعا و مناجات و دریچه‌های تقوا و پارسایی را به روی همه ما بگشا و دست ما را بگیر و به سمت خودت هدایت بفرما.

مناسبت‌ها

مناسبت‌ها و موضوعاتی را به‌اختصار عرض می‌کنم:

1. تبریک بعثت پیامبر خدا (ص)

مبعث شریف را محضر شما نمازگزاران گرامی تبریک می‌گویم.

2. گرامیداشت روز جمهوری اسلامی ایران

همین‌طور روز جمهوری اسلامی که روز حاکمیت الله بر زمین و حاکمیت نظام اسلامی در ایران عزیزمان است را گرامی می‌دارم و تبریک می‌گویم.

3. اعتکاف نماد عبادت و نیایش

همین‌طور از همه‌کسانی که در سراسر کشور مشعل پرفروغ اعتکاف را برافروختند و در ایام تحویل سال این عبادت و بندگی خدا را روشن نگه داشتند تشکر می‌کنم و آرزوی قبولی اعمال دارم. همین‌طور از همه‌کسانی که کمک کردند تا اعتکاف به‌عنوان نمادی از عبادت و نیایش در کشور عمق پیدا کند باید تقدیر و تشکر کرد.

4. تسلیت به مناسبت شهادت امام کاظم (ع)

شهادت امام کاظم (ع) را خدمت امام زمان (عج) و رهبر کبیر انقلاب و تمام شیعیان و مسلمین تسلیت و تعزیت عرض می‌کنم.

اما در سه محور نکات کوتاهی تقدیم محضر شریف شما خواهد شد.

5. نکاتی در باب حوادث سیل در کشور

نکاتی در خصوص حوادث سیل در کشور است. حادثه‌ای که به‌رغم اینکه نشان‌دهنده رحمت خاص الهی بود اما همراه با آن شاهد نابسامانی‌ها، مشکلات، تلفات و خسارت‌هایی بودیم. از یک‌سو باید خداوند را شاکر باشیم، خشک‌سالی‌ها با بارندگی‌های چندین برابر این هفته‌ها به شکل ملموسی جبران شد. این نعمت بزرگ خدا بود فلذا خدا را بر این نعمت بزرگ شاکر هستیم.

1-5. اظهار همدردی با مصیبت دیدگان

 اما درعین‌حال اولاً باید اظهار همدردی کنیم با مردم عزیزمان در نقاط مختلف کشور به‌ویژه در گلستان، مازندران و فارس که به خاطر سیل دچار آسیب‌هایی شدند و مصیبت‌هایی دیدند و به مصیبت دیدگان تسلیت می‌گوییم.

2-5. تقدیر از اقدامات ایثارگرانه در خدمت به مصیبت دیدگان

ثانیاً باید تقدیر و تشکر کنیم از همه‌کسانی که هم به خاطر حوادث سیل و هم در ایام مسافرت‌ها و تعطیلات نوروزی در خدمت کنند به مردم تلاش کردند. در اینجا از مردم عزیز، جوانان شریف، دانشگاهیان و روحانیان معزز، از گروهای جهادی و تبلیغی، از بسیج و نیروهای امدادی و نیروهای مسلح، ارتش و سپاه و از همه‌کسانی که ایثارگرانه وارد حمایت از آسیب دیدگان شدند و همین‌طور در تعطیلات نوروزی ارائه خدمات کردند باید تشکر کرد.

از مسئولانی که همت ورزیدند و تلاش کردند هم در ستاد تسهیلات نوروزی و هم در ستاد مدیریت بحران باید تشکر کرد. وزیر محترم کشور برای همدردی و گره‌گشایی از مشکلات مردم در استانی استقرار پیدا کرد. در قم هم تشکر می‌کنیم از استانداری و فرمانداری و شهرداری و نهادهایی که مانع شدند سیل به شهر و مردم آسیب بزند.

3-5. لزوم حل مشکلات بر اساس روح جهادی و انقلابی

سوم اینکه ما باید تلاش کنیم با روح جهادی و با نگاه انقلابی مشکلات کشور را حل کنیم. در مواردی هم ما شاهد کوتاهی‌ها و قصورهایی بودیم. این کوتاهی‌ها باید جبران شود. همه مردم باید ببینند که همه مسئولان و همه دستگاه‌ها به‌تمام‌معنا در خدمت آن‌ها هستند.

4-5. لزوم مدیریت حوادث طبیعی بیش‌ازپیش

نکته دیگر آن است که ما باید دو حادثه مهم را در کشور مدیریت کنیم. ما در کشور مواجه با زلزله و سیل هستیم. این دو اتفاقی است که با برنامه‌ریزی قابل‌کنترل و هدایت است. انتظار می‌رود که هم مردم تلاش کنند و هم مسئولان برای پیشگیری از آفات و آسیب‌های پیش رو برنامه‌ریزی جدی کنند. آمادگی و برنامه‌ریزی لازم است تا کشور مواجه با این آسیب‌ها نشوند. در ایام پیش رو هم همه اعلام کرده‌اند و هشدار داده‌اند که این آمادگی لازم برای مقابله با آسیب‌های بارندگی و سیل وجود داشته باشد.

5-5. لزوم ادامه کمک‌های انسان دوستانه برای مناطق سیل‌زده

نکته اخیر در این محور این است که عزیزان ما در مناطق سیل‌زده نیاز به کمک و حمایت دارند. اقدامات خوبی انجام شده است. امروز هم اعانه‌ها در مصلا جمع‌آوری می‌شود. این کمک و اعانه باید ادامه پیدا کند. همه ما باید به‌اندازه وسع و توانمان به فکر عزیزانی باشیم که با مشکلات دست‌وپنجه نرم  می‌کنند.

6. وظایف ملت و مسئولان در قبال شعار رونق تولید

شعار مهم رونق تولید به‌عنوان شعار سال با تأکید بر همان شعار سال قبل که مصرف کالای داخلی است.

رونق تولید حلقه مهم از زنجیره اقتصاد مقاومتی است و یک نکته مهم در بیانیه گام دوم و هم در سخنرانی رهبر معظم

در مشهد رضوی و هم پیام اول سال ایشان می‌باشد.

الف) وظیفه مسئولان

وظیفه مسئولان این است:

1. ارزیابی جامع و برنامه‌ریزی راهبردی

ارزیابی جامعی از صنایع، خدمات و زمینه‌های اشتغال‌زا و مولد داشته باشند. استانداری‌ها و وزارتخانه‌های زی ربط از اول سال برنامه جامع و راهبردی و مبتنی بر آسیب‌شناسی را طراحی کنند و آخر سال نشان دهند که جلوی تعطیلی این کارخانه‌ها گرفته شد، کارخانه‌های تعطیل بازگشایی شد و کارخانه‌های جدیدی راه‌اندازی شد. در برابر سیل مهاجم تحریم با یک برنامه جامع و راهبردی آخر سال مسئولین نشان دهند که ما این کارها را به پیش بردیم. این نیازمند یک برنامه‌ریزی جامع و راهبردی است و هم نیاز به استقامت دارد.

2. اصلاح رویه بانک‌ها برای ارائه تسهیلات

 بانک‌ها باید رویه‌های خود را اصلاح کنند. سودهای مضاعف و اشکالاتی که در مسیر تسهیلات سرمایه‌گذاری است باید برداشته شود و این نیاز به برنامه جامع و راهبردی و همت در صحنه و تلاش میدانی دارد.

ب) وظیفه مردم

مردم و ملت نیز وظایفی در قبال این شعار کلیدی دارند که به قرار زیر است:

1. اهتمام به سرمایه‌گذاری و تولید

وظیفه مردم و جوانان این است که به سرمایه‌گذاری و تولید اهتمام بورزند. کالاهای داخلی را در اولویت مصرف خود قرار دهند و برای تولید و گسترش عرصه تولید تعاونی‌هایی تشکیل دهند.

2. ترویج گفتمان اقتصاد مقاومتی توسط نهادهای فرهنگی

وظیفه دستگاه‌های فرهنگی، رسانه‌ای، روحانیت و صاحبان کرسی و تریبون‌ها ترویج این شعار کلیدی است. ما باید گفتمان تولید ملی و اقتصاد مقاومتی را ترویج کنیم. همکاری کنیم برای اینکه کشور در همه ابعاد روی پای خود بایستد. من از روحانیت معزز در سراسر کشور تقاضا دارم که این شعار را سرلوحه خود قرار دهند و در ترویج این فرهنگ و گفتمان که برآمده از اسلام است و مایه عزت کشور و مقابله با تحریم‌های ظالمانه است بپردازند و آن را در اولویت کار خود قرار دهند تا به فضل خدا کشور از تحریم عبور کند و در این میان مقوله علم و تحقیق و دانش و فناوری بسیار مهم است. این همان محور اول هفت گام مهم بیانیه دوم است. تحقیق و پژوهش باید پشتوانه پیشرفت کشور در همه قلمروهای علمی و فناوری شود که امیدواریم موردتوجه قرار بگیرد.

7. محکومیت به رسمیت شناختن اشغال جولان توسط ترامپ

محور دیگر اشاره‌ای است به اقدامات بسیار زشتی که در این ایام در دنیا علیرغم اقداماتی که شورای امنیت، سازمان ملل، دولت‌های اروپایی و برخی کشورها انجام دادند رقم خورد. به هیچ نحو این مقدار از اقدامات کافی نیست. آقای ترامپ و دولت خبیث امریکا علیرغم همه قوانین بشری، انسانی و قوانین بین‌الملل بلندی‌های جولان که طبق همه قوانین بین‌المللی از اراضی سوریه به شمار می‌آید و در سال 1967 میلادی توسط اسرائیل غصب و تصرف شد به‌عنوان قلمرو حاکمیت اسرائیل شناخته است. البته از این دولت‌های نابخرد و ظالم بیش از این انتظار نمی‌رود. اما آن چیز که انسان را شگفت‌زده می‌کند این است که برخی از دولت‌های عربی به‌جای اینکه در برابر این ذلت بایستند در بحرین مردم خود را می‌کشند، در یمن علیه مردم آن کشور قیام کرده‌اند و آن جور ستم می‌کنند و در جهان اسلام چنین فتنه‌ها و فسادها را به وجود می‌آورند که دولت سعودی پیشگام آن‌ها است.

این اقدامات برای شما ذلت آور است. شما درحالی‌که در معامله قرن وارد شدید، روابط با اسرائیل را عادی می‌کنید و در عین اینکه این‌همه باج می‌دهید آن‌ها شما را تحقیر می‌کنند و ذلیل گرفته‌اند. اف بر شما. بیدار شوید به اسلام برگردید. با ملت‌های خود صلح کنید. بدانید که آینده خطرناکی در پیش رو دارید. به فضل خدا در روزی که تمام این توطئه‌ها درهم‌شکسته شود و خورشید مقاومت و انقلاب اسلامی طلوع کند همه شما به زباله‌دان تاریخ ریخته خواهید شد. ترامپ هم بداند که حتماً در این مسیر شکست خواهد خورد و جبهه مقاومت در همه قلمروها به فضل الهی پیش خواهد رفت.

این مزدوران سعودی و برخی از کشورهای دیگر به‌جای اینکه این همه ذلت را تحمل کنند بیایند و با مقاومت همراه شوند. اما متأسفانه بجای این‌که همراه باشند در برابر حزب‌الله و جبهه مقاومت ایستاده‌اند. این مسیر به‌جایی نخواهد رسید و انشاء الله خداوند یار و یاور مستضعفان و مسلمانان خواهد بود.

دعا

نسئلک اللهم و ندعوک باسمک العظیم الاعظم الاعز الاجلّ الاکرم یا الله و... یاارحم الرحمین، اللهم ارزقنا توفیق الطاعة و بعد المعصیة و صدق النیّة و عرفان الحرمة، اللهم انصر الاسلام و اهله و اخذل الکفر و اهله و أیّد حماة  الدّین،اللهم اغفر المومنین و المومنات والمسلمسن و المسلمات، الاحیا و الاموات. خدایا به ما توفیق بیشتر از برکات ماه مبارک رجب عنایت بفرما؛ خدایاباران رحمتت را فرستادی با تمام وجود از تو شاکریم باز باران رحمتت را بر ما نازل بفرما، خدایا عزاداری‌ها و سوگواری ما را قبول بفرما، خدایا ما را به رسیدگی به مستمندان، همراهی با محرومان، عبادت، دعا و نیایش، زنده داشتن یاد خدا و رونق بخشیدن به مسجد توفیق روزافزون عنایت بفرما، اعمال ما را قبول بفرما، توبه، انابه و عبادات ما را مورد لطف و کرمت خود قرار بده، گناهان ما را ببخش، ما را از شر وساوس داخلی و بیرونی محافظت بفرما، آسیب‌ها را از جامعه ما دور بدار، نسل جوان ما را به اوج عزت، ایمان و افتخار برسان، همه مخاطرات را از کشور و امت اسلام دور بدار، شر دشمنان اسلام به‌ویژه اسرائیل غاصب را از سر همه مرتفع بفرما، شر تکفیری‌ها، داعشی‌ها و تروریست‌ها را به خودشان بازبگردان، ما را از همه خطرات مصون بدار، باران رحمت و برکاتت را در این خشک‌سالی بر ما نازل بفرما، مشکلات اقتصادی کشور را مرتفع بفرما، مسئولان ما را در انجام وظایف، خدمات صادقانه و الهی‌شان به مردم آشنا و موفق بدار،مریضان ما، مریضان مدنظر و جانبازان را شفا کرامت بفرما، مسلمانان مظلوم بحرین، یمن، عراق، سوریه، میانمار و دیگر مسلمانان مظلوم در اقصا نقاط جهان را نجات کرامت بفرما، اموات و درگذشتگان ما، مراجع و علمای درگذشته، درگذشتگان از این جمع و تازه درگذشتگان را غریق بهار رحمتت بفرما، ارواح تابناک شهیدان، شهیدان اسلام و انقلاب اسلامی، شهیدان دفاع مقدس، شهیدان مدافع حرم و مقاومت و بین‌الملل اسلامی شهدای این جمع و امام شهدا را با اولیای خودت محشور بفرما. به مسئولان توفیق خدمت به مردم شریف عنایت بفرما، ما را از گناهان در همه ایام سال مصون بدار، توبه و انابه و عبادت ما را قبول بفرما، سلام ما را به امامان و مولایمان حضرت ولیعصر (عج) ابلاغ بفرما، در فرج او تعجیل بفرما.

بسم‌الله الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ اللَّهُ الصَّمَدُ لَمْ يلِدْ وَلَمْ يولَدْ وَلَمْ يكُنْ لَهُ كُفُوًا أَحَدٌ[15]

 


[12]- سوره آل عمران، آیه 102

[13]- سید رضی، نهج‌البلاغه (صبحی صالح)، خطبه 204، ص 321

[14]ـ سوره بقره، آیه 197.

[15]- سوره اخلاص