خطبه اول

                               موضع‌گیری راهبردی و استراتژیک فاطمه زهرا (س) در دفاع از ولایت

                               فاطمه زهرا (س) الگوی تمام عیار برای همگان

 

اعوذ باللّه السمیع العلیم من الشیطان الرجیم بسم‌اللّه الرحمن الرحیم الحمد الله رب العالمین بارئ الخلائق اجمعین ثم الصلاة و السّلام علی سیّدنا و نبیّنا و حبیبنا ابی القاسم المصطفی محمّد و علی آله الاطیبین الاطهرین  و لا سیّما بقیة الله فی الارضین.السلام علیک یا بنت ولی الله السلام علیک یا اخت ولی الله السلام علیک یا عمه ولی الله السلام علیک یا بنت موسی بن جعفر و رحمه الله و برکاته.

توصیه به تقوا

اعوذبالله من الشیطان الرجیم بسم‌الله الرحمن الرحیم «یا أَیهَا الَّذِینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَلْتَنْظُرْ نَفْسٌ مَا قَدَّمَتْ لِغَدٍ وَاتَّقُوا اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ خَبِیرٌ بِمَا تَعْمَلُونَ»[1]عِبَادَ اللَّهِ أُوصِیکمْ و نَفسِی بِتَقْوَی اللَّهو ملازمة أمره و مجانبة نهیه و تَجَهَّزُوا عباد اللَّهُ فَقَدْ نُودِیَ فِیکُمْ بِالرَّحِیلِ[2] وَ تَزَوَّدُواْ فَإِنَّ خَیْرَ الزَّادِ التَّقْوَی[3]

 همه شما نمازگزاران گرامی، برادران و خواهران ارجمند و خودم را به پارسایی، پرهیزگاری، دوری از هواهای نفس و پیروی از فرمان‌های خدا و مبارزه با شیاطین درون و برون  و ذکر و یاد مرگ در همه شئون فردی و اجتماعی توصیه و سفارش می‌کنم. امیدواریم خداوند همه ما را از بندگان شایسته، موفق و صاحب تقوا و پارسا مقرر بفرماید.

منابع شناخت شخصیت حضرت فاطمه زهرا (س)

در ایام میانه دو فاطمیه قرار داریم و سلسله مباحث خانواده را قطع می‌کنیم و چند نکته پیرامون شخصیت فاطمه زهرا (سلام‌الله علیها) تقدیم می‌کنم. سال قبل در سه خطبه پیرامون شخصیت این بانوی بزرگ اسلام حضرت فاطمه زهرا (سلام‌الله علیها) اشاره کردیم که به این ترتیب بود:

الف. آیات قرآن کریم

بیش از 130 آیه در قرآن کریم درباره فاطمه زهرا (سلام‌الله علیها) است یا به شأن ایشان تطبیق داده شده است و این آیات بیش از صدگانه قرآن، حاوی مقامات گوناگون این بانوی بزرگ اسلام است. از مقام عصمت، طهارت، علم، دانش و سایر ابعاد شخصیتی فاطمه زهرا (سلام‌الله علیها) در این 130 آیه تبیین شده است.

ب. روایات پیامبر خدا (ص) و ائمه هدی (ع) در مورد وی

درباره فاطمه زهرا (سلام‌الله علیها) بیش از 500 حدیث و روایت و گزارش تاریخی و حاوی بیش از 100 صفت در فریقین و شیعه و سنی نقل شده است و بخش بزرگی از مناقب و درجات فاطمه زهرا (سلام‌الله علیها) در کلمات و روایات پیامبر خدا، ائمه هدی و اصحاب بزرگ رسول خدا در منابع شیعه و سنی نقل شده است. این مجموعه گزارش‌ها نشان‌دهنده آن است که این مقامات و درجات مورد اتفاق امت اسلامی است. البته موارد اختلافی میان شیعه و اهل سنت داریم اما آن همه فضیلت و منقبتی که حتی در روایات اهل سنت نقل شده است یک حجم بسیار بزرگی را تشکیل می‌دهد.

ج. بیانات و سیره علمی و عملی خود حضرت (س)

در کنار این‌ها میراث فاطمه زهرا (سلام‌الله علیها) در قالب بیش از 500 حدیث و روایت در مجامع فریقین تجلی پیدا کرده است و در میان این 500 روایت در مباحث گوناگون اعتقادی، کلامی، اخلاقی و حدیثی خطبه فدکیه مثل یک نگین می‌درخشد. خطبه بسیار جذاب و حماسی فدکیه منشور انسان‌ساز اعتقادی، فکری، اخلاقی، سیاسی و اجتماعی اسلام است.

پانصد حدیث و خطبه فدکیه در کنار آن همه احادیث و روایاتی که در شأن فاطمه زهرا (سلام‌الله علیها) نقل شده است. بیش از هزار حدیث یا از فاطمه یا درباره فاطمه در مجامع فریقین حکایت‌گر منزلت بلند و کم‌نظیر این بانو است. به‌عنوان اولین بانوی عالم و برترین بانو در تمام عالم خلقت و دارای این میراث عظیم و میراث تاریخی فاطمه زهرا (سلام‌الله علیها)می‌باشد. سبک زندگی او در ابعاد فردی، خانوادگی و اجتماعی نشان‌دهنده عظمت این بانو و الگو بودن این بانو است.

جرعه‌ای از فضائل فاطمه زهرا (سلام‌الله علیها)

در اینجا به بیان نکاتی در سبک زندگی حضرت فاطمه زهرا (سلام‌الله علیها) و تبیین خصائص این بانوی نمونه اختصاص می‌دهیم:

1. ام الائمه اسوه خاتم اوصیاء

این بانو برای همه خلق تا آنجا الگو است که امام عصر (عج) طبق نقلی فرمودند: «في ابنة رسول‏ اللّه‏ لي‏ اسوة حسنة»[4]  آن‌قدر این بانو به عالم غیب و قدس پر کشیده است، آن‌قدر فضیلت‌ها و منقبت‌ها در او تجسم‌یافته است و مراتب غیب و شهود را طی کرد ه است که واسطه میان خدا و ائمه شده است.

2. زهرای مرضیه حجت‌الله بر ائمه اطهار (ع)

 طبق این روایت امام حسن عسکری (علیه‌السلام) فرمودند: «نحن حجج اللّه على خلقه و جدّتنا فاطمة حجة اللّه‏ علينا»[5] این مفاد را ما نمی‌توانیم درک کنیم.

3. مصحف فاطمه واسطه علم ائمه هدی (ع)

مصحف فاطمه زهرا (سلام‌الله علیها) واسطه علم ائمه هدی بود که فاطمه آن را به دست فرزندان خود و ائمه هدی سپرده است.

این‌ها گوشه‌هایی از مراتب بی‌پایان فاطمه زهرا (سلام‌الله علیها) است. فاطمه زهرا (سلام‌الله علیها) در پیشگاه خدا به عالی‌ترین مراتب قرب و اخلاص رسیده است.

4. الگوی تمام‌عیار در همه زمینه‌ها

وقتی در میان خانه و جامعه قرار می‌گیرد الگوی تمام‌عیار است. در خانه، در محضر پدر، در کنار همسر و در کنار فرزندان تکیه‌گاه است، ملجأ و مایه آرامش است. مربی بزرگی که در خانه کوچک خود آن همه انسان‌های بزرگ را برای تاریخ پرورش داد. فاطمه زهرا (سلام‌الله علیها) این الگوی بزرگ است.

در میان این همه مناقب و مدارج او در ابعاد علم، معرفت، عبادت و معنویت، یک شأن فاطمه زهرا (سلام‌الله علیها) در ابعاد اجتماعی و سیاسی در روزهای آخر عمر شریف و بسیار کوتاه او که به عظمت تاریخ این عمر بلند بود. عمر 18 ساله بنا بر مشهور یک عمر بسیار کوتاه در مقیاس‌های عمر بشری است، اما این بانو در عمری کوتاه بر همه مردان و زنان عالم پیشی گرفت و قله‌های بلند افتخار را کسب کرد. این پرورش‌یافته خانه رسالت است. در عصر پیامبر خدا (ص) ده‌ها بانو و زن راوی و محدثه  در کنار پیامبر بودند اما هیچ بانویی آن هم در این سن کم به این درجه از مقامات نرسید که 130 آیه در وصف او تفسیر شود و 500 روایت و حدیث در شأن او صادر شود و از او این میراث بزرگ فقهی، کلامی، اجتماعی، حدیثی، تفسیری و سیاسی ماندگار شود. این فاطمه بانوی بزرگی است که همه مسلمانان به او علاقه‌مند هستند و ما پیروان اهل‌بیت عاشقان این مدارج عالی که متجسد در فاطمه زهرا (سلام‌الله علیها) است هستیم.

5. موضع راهبردی و استراتژیک فاطمه زهرا (س)

اما در میان همه فضیلت، یک موضع بزرگ راهبری فاطمه در پایان عمر کوتاه و شریفشان تجلی کرد. فاطمه زهرا (سلام‌الله علیها) در قامت یک راهبر و یک مدیر کلان اجتماعی یک مهندس استراتژیک اجتماعی در پایان عمرش ظهور و بروز پیدا کردند. فتنه‌ای برخاست، فضای مدینه دچار یک تحول شد، جامعه از یک مسیر نورانی به سمت انحراف و کجی گرایش پیدا کرد. این غوغای عجیب مدینه که جامعه‌شناسی و روانشناسی آن خاص است و نیاز به مباحث دیگری دارد چنان بود که رهبری مانند فاطمه زهرا (سلام‌الله علیها) را می‌طلبید. ولایت مداری مانند فاطمه می‌خواست تا اقدامی اساسی انجام دهد. این اقدام اساسی چه بود؟

انواع اقدامات اصلاحی به لحاظ تأثیرگذاری

قبل از جواب این سؤال مقدمه‌ای عرض کنم:

اقداماتی که انسان‌های صالح و مصلح انجام می‌دهند چند نوع است:

1. محدود به زمانی خاص

گاهی برای اصلاح و تعالی جامعه اقدامی می‌کند تا حقی در آن محدوده زمانی اثرگذار باشد. امام بزرگوار ما از قم برخاست، نهضت کرد و انقلاب آفرید برای اینکه در عصر خود اسلام را در جامعه پیاده کند، بدی‌ها و کجی‌ها را اصلاح کند. قیام برای خدا که برای پیاده‌سازی ارزش‌های الهی در متن جامعه انجام می‌پذیرد.

2. قیام راهبردی ناظر به آینده

اما نوع دیگر از قیام را داریم. قیام‌هایی که احتمال داده نمی‌شود یا احتمال تأثیر آن در عصر خود ضعیف است اما قیام راهبردی ناظر به آینده است. قیامی که فاطمه زهرا (سلام‌الله علیها) انجام داد یک قیام راهبردی معطوف به آینده و برای جلوگیری از انحراف اساسی در اندیشه اسلامی بود. فاطمه زهرا با نشانه‌هایی که دریافت کردند می‌دانستند که تأثیر موقت و آنی و سریع در این قیام او وجود ندارد. اما در کنار آن می‌دیدند که اگر قیام نکند حقایق بزرگ کتمان خواهد شد و تمام معارف الهی در معرض تزلزل قرار خواهد گرفت. فاطمه قیامی از نوع دوم داشت. قیامی برای ماندگاری حقیقت، برای صیانت از ارزش ولایت و امامت در اندیشه و افکار امت بود. باید سینه سپر کرد تا امامت و ولایت و اندیشه ناب امامت در تاریخ محو نشود. فاطمه زهرا (سلام‌الله علیها) این هجمه سنگین را چنین پیش‌بینی می‌کرد  که امکان این را دارد که تمام اندیشه امامت و حقیقت دین از اساس از افکار رخت بربندد و این انحراف بزرگ در اندیشه امت اتفاق افتد. فاطمه برخاست تا جلوی این انحراف بزرگ را بگیرد. نگاه راهبری فاطمه به آینده بود. در یک مقطع حساس به‌عنوان یک رهبر بزرگ در کنار امیر مؤمنان قیام کرد و با سخن، موضع، عمل و اقدام خود گرچه نتوانست در زمان خود در را بر پاشنه بچرخاند اما توانست تا حقیقت دین و معارف والای ولایت و امامت را حفظ کند. در سطح بالاتری فاطمه زهرا (سلام‌الله علیها) حقیقت رسالت و نبوت و حقیقت امامت و ولایت را از تحریف اساسی صیانت کرد. این همان کار بزرگ فاطمه زهرا (سلام‌الله علیها) در پایان عمرش بود. فاطمه در جریان این کار فقط بر شیعه حق ندارد این حق فاطمه زهرا (سلام‌الله علیها) بر همه امت اسلام است. درخشش و تجلی رسالت و ائمه هدی و خاندان پیامبر مرهون فاطمه زهرا (سلام‌الله علیها) است و این خاندان در یک سطح عام برای همه امت و همه بشریت‌اند. فاطمه زهرا (سلام‌الله علیها) معمار بزرگ تاریخ بود. راهبر بزرگ راهبردی و استراتژیک بود که توانست این پیام را حفظ کند. همه ما مرهون این بانوی بزرگ هستیم.

روضه حضرت فاطمه زهرا (سلام‌الله علیها)

 السلام علیک ایتها الصدیقه الطهاره! ما در ایام سوگواری عزای تو قرار داریم. دل‌های ما مالامال از عشق و اندوه و سوگ تو است.  دو ناله فاطمه را مقایسه کنید. در این روزهای بعد از رحلت پیامبر برای فاطمه دو ناله نقل شده است. یک ناله فاطمه، در مسجدالنبی ناله مظلومانه و مقاومانه اما بلند و رسا بود. این ناله چنان ناله بزرگی بود که در روایت آمد: «ثُمَّ أَنَّتْ أَنَّةً أَجْهَشَ الْقَوْمُ لَهَا بِالْبُكَاءِ فَارْتَجَّ الْمَجْلِس‏»[6]وارد مجلس که شد. با آن شکوه حجاب و عفاف با صدای رسا ناله‌ای سر داد که تمام مسجد به گریه افتادند. همه مسجد و اصحاب و حاضران به گریه افتادند. فاطمه آرام شد. بعد از دقایقی مجلس ساکت شد. باز فاطمه شروع به حمد و ثنای خدا کرد. یک‌بار دیگر مسجد مدینه به خود تکان خورد و غرق در گریه و ناله شد و بعد فاطمه شروع به سخن و ایراد خطبه فدکیه کرد. این ناله، ناله پر از آه و جان‌سوز بود و همه را به گریه انداخت. اما ناله رسا و طنین‌افکن بود.

 اما ناله دوم فاطمه ناله‌ای آرام بود، ناله‌ای حزین بود. مردم کجا آن ناله حزین را شنیدند وقتی‌که بین در و دیوار صدای دختر رسول خدا بلند شد. «آه يَا فِضَّةُ! إِلَيْكِ فَخُذِينِي‏»[7] مرا دریاب پهلویم شکسته شد محسنم سقط شد. «أَلا لَعْنَةُ اللَّهِ عَلَى الظَّالِمين‏»[8] «وَ سَيَعْلَمُ الَّذينَ ظَلَمُوا أَيَّ مُنْقَلَبٍ يَنْقَلِبُون‏»[9]

اعوذ بالله من الشیطان الرجیمبسم‌الله الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ إِنَّا أَعْطَينَاكَ الْكَوْثَرَ  فَصَلِّ لِرَبِّكَ وَانْحَرْ  إِنَّ شَانِئَكَ هُوَ الْأَبْتَرُ[10]

 


[1]- سوره حشر، آیه 18.

[2]- سید رضی، نهج‌البلاغه (صبحی صالح)، خطبه 204، ص 321.

[3]ـ سوره بقره، آیه 197.

[4]- همان، ص 10

[5]- بحرانی اصفهانی، عوالم العلوم و المعارف والأحوال من الآيات و الأخبار و الأقوال (مستدرك سيدة النساء إلى الإمام الجواد)، ج 11، ص 1030

[6]- طبرسی، الاحتجاج علی اهل اللجاج، ج 1، ص 98

[7]- علامه مجلسی، بحار الانوار، ج 30، ص 294

[8]- سوره هود، آیه 18

[9]-  سوره شعراء، آیه 227

[10]- سوره کوثر

خطبه دوم

عرضه گفتمان تمدنی نوین از دستاوردهای انقلاب اسلامی

لزوم توجه مسئولان به تذکرات مراجع عظام و دلسوزان

بسم‌الله الرحمن الرحیم الحمد الله نحمده علی ما کان و نستعینه من امرنا علی ما یکون و نؤمن به و نتوکل علیه و نستغفره و نستهدیه و نعوذ به من شرور انفسنا و سیئات اعمالنا و نصلی و نسلم علی سیدنا و نبینا ابی القاسم المصطفی محمّد و علی مولانا علیّ بن ابیطالب و علی الصدیقة الطاهرة فاطمة الزهراء و علی الحسن و الحسین سیدی شباب اهل الجنة و علی أئمة المسلمین علی بن الحسین و محمد بن علی و جعفر بن محمد و موسی بن جعفر و علی بن موسی و محمد بن علی و علی بن محمد و الحسن بن علی و الخلف القائم المنتظر حججک علی عبادک و أمنائک فی بلادک ساسة العباد و ارکان البلاد و ابواب الایمان و أمناء الرحمن و سلالة النبین و صفوة المرسلین و عترة خیرة رب العالمین صلواتک علیهم اجمعین. السلام علیک یا بنت ولی الله السلام علیک یا اخت ولی الله السلام علیک یا عمه ولی الله السلام علیک یا بنت موسی بن جعفر و رحمه الله و برکاته.

توصیه به تقوا

اعوذبالله من الشیطان الرجیم بسم‌الله الرحمن الرحیم  «یا أَیهَا الَّذِینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَلْتَنْظُرْ نَفْسٌ مَا قَدَّمَتْ لِغَدٍ وَاتَّقُوا اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ خَبِیرٌ بِمَا تَعْمَلُونَ»[11]عِبَادَ اللَّهِ أوصِیکمْ و نَفسِی بِتَقْوَی اللَّه و ملازمة أمره و مجانبة نهیه و تَجَهَّزُوا رَحِمَكُمُ اللَّهُ فَقَدْ نُودِيَ فِيكُمْ بِالرَّحِيل‏[12]وَ تَزَوَّدُواْ فَإِنَّ خَیْرَ الزَّادِ التَّقْوَی[13]

آیات پایانی سوره حشر آیات تکان‌دهنده‌ای در دعوت به تقوا است. در این سوره به تقوا فراخوانده شده‌ایم. ای مؤمنان! تقوا را پیشه کنید. راه پیدا کردن تقوا و تجلی تقوا در شئون مختلف زندگی و ریشه‌دار شدن تقوا آن است که «وَلْتَنْظُرْ نَفْسٌ مَا قَدَّمَتْ لِغَدٍ» انسان‌ها باید مستمراً توشه‌ای که برای آخرت می‌فرستند را مورد دقت قرار دهند این راه کسب تقوا است. «وَاتَّقُوا اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ خَبِیرٌ بِمَا تَعْمَلُونَ» آگاه بودن و نظارت خدا و احاطه علمی او را همیشه باید توجه کنیم تا تقوا در زندگی فردی و اجتماعی ما تجلی کند.

 خدایا تو را به مقربان درگاهت سوگند می‌دهیم که به ما کسب توفیق تقوا در همه احوال و شئون عنایت و کرامت بفرما.

مناسبت‌ها

مناسبت‌ها و موضوعاتی را به‌اختصار عرض می‌کنم:

1. دستاوردهای انقلاب شکوهمند اسلامی ایران

در چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی و بهمن‌ماه که ماه پیروزی انقلاب اسلامی است قرار داریم و در آستانه حضور چشمگیر و خیره‌کننده و پرشکوه ملت در دفاع از اسلام و انقلاب اسلامی قرار داریم. امروز هر سو برای این‌که دل ملت را از درون تهی کنند و ما را از انقلاب شکوهمند و این همه ارزش‌های متعالی و عظمت ملی، اسلامی و انقلابی جدا کنند به هزار ترفند و حیله متوسل شده‌اند. همه استکبار با توسل به ابزارهای گوناگون حقیقی و مجازی و با شیوه‌های گوناگون آمده است تا این میراث بزرگ ملت مجاهد و انقلابی ایران را کم بشمارند و کوچک کنند. ولی حقیقت این نیست. قبل از آنکه به پنج محور در این زمینه اشاره کنم لازم است که عرض کنم این سخنان و اشاره به دستاوردهای عظیم شما ملت در انقلاب اسلامی به معنای آن نیست که ما امروز مشکل نداریم، به معنای آن نیست که ما مسئولان و دست‌اندرکاران بی‌عیب و نقص هستیم و به معنای آن نیست که کوتاهی و مشکل وجود ندارد. بلکه مشکل وجود دارد. ما در عرصه‌ها و زمینه‌های مختلف در معیشت و زندگی مردم متوسط و مستضعف مواجه با ضعف‌های جدی هستیم؛ اما نباید این ضعف‌ها که باید دانسته شود و رفع آن‌ها دنبال شود ما را از عظمت انقلاب اسلامی دور بدارد.

انقلابی که شما آن را به وجود آوردید از آن دانشگاه حوزه و طبقات ویژه نیست. همه این‌ها سهیم هستند اما سهام‌دار اصلی انقلاب اسلامی جوانان و ملت بزرگ و شجاع ما است که در طول چهل سال در همه عرصه‌ها حضوری خیره‌کننده داشت. شما ملت سهام‌دار انقلاب هستید. امروز و آینده این انقلاب و اسلام از آن شما است. حوزه و دانشگاه علما و نخبگان همه خادمان شما هستند. افتخار ما آن است که معارف الهی را عرضه کنیم. آن ‌کسی که پیشگام حرکت است جوانان، ملت، زنان و مردان قهرمان ما هستند. انقلاب اسلامی دستاوردهای بسیار بزرگی داشته است. چون ما در جریان انقلاب بزرگی هستیم گاهی نمی‌دانیم که چه عظمتی تولید شده است. من در این جا و در چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی به دستاورد شما ملت بزرگ و پدیدآورندگان انقلاب اسلامی تنها به پنج محور اشاره می‌کنم:

اول: فتح قله‌های بلند در شاخص‌های رایج پیشرفت دنیا

ما اگر تمام منطق اسلامی، دینی و ارزش‌های ویژه و تمدنی را کنار بگذاریم شاخص‌های رشد و توسعه‌ای که در دنیا سکه رایج و شناخته شده است را محور قرار دهیم ساعت‌ها سخن داریم. در علم، فناوری، سواد و مبارزه با بی‌سوادی، طول عمر، بهداشت، مسائل پزشکی، صنعت، صنایع برتر، زیرساخت‌های آب برق، گاز، ارتباطات مخابرات، راه، مسکن، کشاورزی، شهرسازی، بیمه، رسانه، صنایع دفاعی و بیش از صد شاخص در توسعه ملت ایران به‌رغم همه هجوم‌ها قله‌های بلندی را در دست دارد. مبادا به خاطر پاره‌ای مشکلات و ضعف‌ها این همه کاری که ملت کردند و انقلاب اسلامی به ارمغان آورده را نادیده بگیریم. ما معتقدیم برخلاف همه تبلیغات وسیعی که در تطهیر رژیم پهلوی و استبداد و استعمار قبل از انقلاب اسلامی انجام می‌شود ملت ما در صد شاخص رتبه‌های بالا و خوب را احراز کرده است. البته در مواردی هم اشکالاتی وجود دارد.

دوم: صیانت از استقلال، آزادی و امنیت کشور

در قلمرو شاخص‌های ویژه و خاص یعنی استقلال، آزادی، امنیت و صیانت از مرزهای کشور دستاوردهای عظیمی داریم که قابل وصف نیست. اولین بار در دویست سال گذشته بعد از دوره قاجار و پهلوی که کشور وارد جنگ شد از تجزیه و پراکندگی صیانت شد. چند برابر ایران امروز در زمان قاجار و پهلوی از ایران ما جدا شد، اما در زمان انقلاب اسلامی ایران یکپارچه و مقتدر را حفظ کرد. امنیت آن امنیت سرآمدی در منطقه است. استقلال ما قابل ما وصف نیست. امروز رهبر بزرگ ما و همه ملت عظیم ما در برابر همه قدرت‌ها مستقل هستند. هیچ کس نمی‌تواند به کشور ما فرمان دهد. تاریخ رزیم منحوس شاه را بخوانید افراد حقیر و زبونی که گوش‌به‌فرمان بیگانگان بودند و این ملت بزرگ را به اسارت کشیده بودند. انقلاب اسلامی بالاترین درجه استقلال، شکوه، عظمت، امنیت و صیانت از مرزهای کشور را به بار آورد.

سوم: زبانزد بودن قدرت ملی و فراملی کشور

 امروز قدرت ملی، فراملی و منطقه‌ای ما در دنیا زبانزد عالم است. امروز دشمنان ما هم می‌دانند که انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی در منطقه و جهان یک قدرتی است که نمی‌شود آن را نادیده گرفت. همه این را می‌دانند و به فضل خدا این قدرت بزرگ الهی برای همه ملت‌ها آزادی و امنیت به ارمغان می‌آورد و در چهلمین سالگرد آن هم تقویت خواهد شد. (تکبیر)

چهارم: احیای ارزش‌های دینی، فرهنگی و اخلاقی

 ما امروز هم مواجه با پاره‌ای از مظاهر غیراخلاقی و نابسامانی‌های اجتماعی هستیم اما در این دریای متلاطم منطقه و دنیا و در مقایسه با پیش از انقلاب اسلامی شما این کشور را یک کشور اسلامی با محوریت ارزش‌ها که در آن موج می‌زند می‌بینید. البته نیاز به تلاش، کوشش و کار بیشتر به‌ویژه در شهر بزرگ قم و این پایگاه بزرگ انقلاب است.

پنجم: عرضه گفتمان تمدنی نوین انقلاب اسلامی

 پنجمین مورد گفتمان تمدنی نوین انقلاب اسلامی است. این بالاتر از همه آن‌هاست. آن‌ها در جای خودش مهم است. ولی انقلاب اسلامی، ایران بزرگ ما و شما امت شریف و بزرگ پیامی تازه و سخنی جدید برای جهان به ارمغان آوردید. ما به فضل الهی و به برکت انقلاب اسلامی ارکان یک تمدن نوین را برای بشریت آن روز باید پایه‌ریزی کنیم. این کار را که در نظر بگیریم این چهل سال یک روز و یک ماه و یک سال است. پایه‌ریزی تمدن جدید که معایب تمدن غرب را نداشته باشد و دارای محاسن و توسعه و ترقی باشد.

این پنج محور و دستاوردهای انقلاب اسلامی است که خدمت شما عرض کردم. ما باید با روح جهادی و انقلابی در برابر مشکلات بایستیم. به فضل خدا برخلاف تمام خیال‌های واهی که از اول انقلاب در ذهن خود می‌پرورانند انقلاب اسلامی در چهلمین سال قوی‌تر می‌ماند و در دهه فجر و روز 22 بهمن شکوه و تجلی بیشتری پیدا می‌کند. میلیون‌ها انسان عاشق اسلام و انقلاب و کشور در صحنه حضور پیدا می‌کنند و تمام این خیالات واهی ترامپ و دار و دسته این مستکبران عالم نقش بر آب خواهد شد. (تکبیر)

ان‌شاءالله از سراسر عالم و چهار سوی عالم چشم‌های دوست و دشمن حضور و آگاهی و اقتدار انقلابی شما ملت بزرگ را در 22 بهمن تماشا خواهند کرد.

2. لزوم توجه مسئولان به تذکرات مراجع عظام و دلسوزان

در این ایام مراجع عظام و صاحب‌نظران و دلسوزان تذکراتی فرمودند که انتظار می‌رود مسئولان به آن اهتمام بورزند و توجه کنند:

1-2. لزوم هوشیاری در وضع قوانین در حوزه فرهنگ

در مسائل و حوزه فرهنگی قوانینی در ابعاد مختلف تصویب می‌شود که باید مورد اهتمام همه قرار بگیرد. مسئولان و متکفلان اداره کشور آن را دست‌کم نگیرند، بی‌توجهی نکرده موردعنایت قرار دهند.

2-2. عزم بایسته مسئولان در حل معضلات معیشتی مردم

بزرگان ما در مسائل مرتبط با معیشت مردم باز توجهات و تذکراتی عنایت کردند که انتظار می‌رود با عزم جدی‌تر دنبال شود و گره‌گشایی انجام شود.

3-2. لزوم مواجهه هوشمندانه و شجاعانه با اسناد بین‌المللی

در مسائل FATF،پالرمو و اسناد بین‌المللی انتظار می‌رود مجامع و شخصیت‌های مرتبط عنایت جدی‌تری داشته باشند. همان‌طور که رهبری فرمودند اسناد بین‌المللی درصدد این هستند که فرهنگ‌ها را در فرهنگ خودشان هضم کنند و در مواردی عظمت و استقلال ملت‌ها را مخدوش کنند. ما باید با اسناد بین‌المللی مواجهه هوشمندانه و شجاعانه داشته باشیم. در این مسائل اخیر هم انتظار می‌رود از مسئولان مواضع هوشمندانه، شجاعانه، حکیمانه و با شجاعت لازم در برابر آن جه که دیگران طراحی کرده‌اند شاهد باشیم. این انتظار مردم است. مردم انتظار خودشان را نشان دادند، باز هم در جمع‌های گوناگون ابراز خواهند کرد. امروز هم دوستان اینجا اجتماع دارند امیدواریم که به این مسئله عنایت شود.

3. انتظارات از مسئولین نظام

 در پایان انتظار می‌رود که در چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی همه ما قوای خودمان را برای اسلام، انقلاب، اعتلای ارزش‌های الهی و پیشرفت و تعالی کشور بیش از گذشته بسیج کنیم.

ما نیاز به وحدت و همگامی داریم. ما نیاز به آن داریم که رهبری را پیشگام حرکت قرار دهیم، با تلاش مجاهدانه درصدد رفع اشکالات برآییم، از دل‌بستگی به دیگران و بیگانگان باید بیرون آییم این دل‌بستگی ما را به‌جایی نمی‌رساند. قصه برجام نشان داد که با همه نجابت و همه نکته‌هایی که در کار بود چگونه عهدها را کنار زدند و آن را پاره کردند. چندین ماه هم هست که این اروپایی‌ها با پررویی تمام وعده سر خرمن می‌دهند و پشت سر هم به وعده‌هایشان عمل نمی‌کنند. این وضعی است که ما داریم باید به خودمان برگردیم. با توسل ارزش‌های الهی و نیروی درون‌زای ملت است که می‌شود همه کارهای بزرگ را انجام داد. ما صاحب سخن درست هستیم، ما منطقی حرف می‌زنیم و همه اقدامات ما روی منطق درست و صحیح است. نباید بترسیم.

آمریکایی‌ها همان کسانی هستند که امروز در ونزوئلا دخالت غیرقانونی کردند و در برابر دولت قانونی آنجا ایستادند، همین‌هایی هستند که تحریم‌های جدید به وجود آوردند، همین‌ها هستند که می‌خواهند کنفرانسی در لهستان  علیه ملت ایران راه بیندازند، همین‌هایی هستند که خبرنگار پرس تی وی را در امریکا بدون رعایت قانون دستگیر کردند. این زنجیره خیانت‌های آمریکایی‌ها است. آیا ما می‌توانیم با مذاکره و پیمان با آن‌ها به‌جایی برسیم؟؟؟!!

ما با تکیه بر اسلام عزیز و روح جهادی و انقلابی به فضل خدا در برابر آن‌ها خواهیم ایستاد و ملت و کشور را به اوج عظمت و پیروزی خواهیم رساند ان‌شاءالله(تکبیر)

دعا

نسئلک اللهم و ندعوک باسمک العظیم الاعظم الاعز الاجلّ الاکرم یا الله و... یاارحم الرحمین، اللهم ارزقنا توفیق الطاعة و بعد المعصیة و صدق النیّة و عرفان الحرمة، اللهم انصر الاسلام و اهله و اخذل الکفر و اهله و أیّد حماة  الدّین،اللهم اغفر المومنین و المومنات والمسلمسن و المسلمات، الاحیا و الاموات. خدایاباران رحمتت را فرستادی با تمام وجود از تو شاکریم باز باران رحمتت را بر ما نازل بفرما، خدایا عزاداری‌ها و سوگواری ما را قبول بفرما، خدایا ما را به رسیدگی به مستمندان، همراهی با محرومان، عبادت، دعا و نیایش، زنده داشتن یاد خدا و رونق بخشیدن به مسجد توفیق روزافزون عنایت بفرما، اعمال ما را قبول بفرما، توبه، انابه و عبادات ما را مورد لطف و کرمت خود قرار بده، گناهان ما را ببخش، ما را از شر وساوس داخلی و بیرونی محافظت بفرما، آسیب‌ها را از جامعه ما دور بدار، نسل جوان ما را به اوج عزت، ایمان و افتخار برسان، همه مخاطرات را از کشور و امت اسلام دور بدار، شر دشمنان اسلام به‌ویژه اسرائیل غاصب را از سر همه مرتفع بفرما، شر تکفیری‌ها، داعشی‌ها و تروریست‌ها را به خودشان بازبگردان، ما را از همه خطرات مصون بدار، باران رحمت و برکاتت را در این خشک‌سالی بر ما نازل بفرما، مشکلات اقتصادی کشور را مرتفع بفرما، مسئولان ما را در انجام وظایف، خدمات صادقانه و الهی‌شان به مردم آشنا و موفق بدار،مریضان ما، مریضان مدنظر و جانبازان را شفا کرامت بفرما، مسلمانان مظلوم بحرین، یمن، عراق، سوریه، میانمار و دیگر مسلمانان مظلوم در اقصا نقاط جهان را نجات کرامت بفرما، اموات و درگذشتگان ما، مراجع و علمای درگذشته، درگذشتگان از این جمع و تازه درگذشتگان را غریق بهار رحمتت بفرما، ارواح تابناک شهیدان، شهیدان اسلام و انقلاب اسلامی، شهیدان دفاع مقدس، شهیدان مدافع حرم و مقاومت و بین‌الملل اسلامی شهدای این جمع و امام شهدا را با اولیای خودت محشور بفرما. به مسئولان توفیق خدمت به مردم شریف عنایت بفرما، ما را از گناهان در همه ایام سال مصون بدار، توبه و انابه و عبادت ما را قبول بفرما، سلام ما را به امامان و مولایمان حضرت ولیعصر (عج) ابلاغ بفرما، در فرج او تعجیل بفرما.

بسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ اللَّهُ الصَّمَدُ لَمْ يلِدْ وَلَمْ يولَدْ وَلَمْ يكُنْ لَهُ كُفُوًا أَحَدٌ[14]

 


[11]- سوره حشر، آیه 18.

[12]- سید رضی، نهج‌البلاغه (صبحی صالح)، خطبه 204، ص 321

[13]ـ سوره بقره، آیه 197.

[14]- سوره اخلاص