خطبه اول

                               لزوم محافظت خویشتن در برابر لغزش‌ها 

                             وظیفه محافظت اهل‌بیت خویش در برابر کژی‌ها

 

اعوذ باللّه السمیع العلیم من الشیطان الرجیم بسم‌اللّه الرحمن الرحیم الحمد الله رب العالمین بارئ الخلائق اجمعین ثم الصلاة و السّلام علی سیّدنا و نبیّنا و حبیبنا ابی القاسم المصطفی محمّد و علی آله الاطیبین الاطهرین  و لا سیّما بقیة الله فی الارضین.السلام علیک یا بنت ولی الله السلام علیک یا اخت ولی الله السلام علیک یا عمه ولی الله السلام علیک یا بنت موسی بن جعفر و رحمه الله و برکاته

توصیه به تقوا

اعوذبالله من الشیطان الرجیم بسم‌الله الرحمن الرحیم «یا أَیهَا الَّذِینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَلْتَنْظُرْ نَفْسٌ مَا قَدَّمَتْ لِغَدٍ وَاتَّقُوا اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ خَبِیرٌ بِمَا تَعْمَلُونَ»[1]عِبَادَ اللَّهِ أُوصِیکمْ و نَفسِی بِتَقْوَی اللَّهو ملازمة أمره و مجانبة نهیه و تَجَهَّزُوا عباد اللَّهُ فَقَدْ نُودِیَ فِیکُمْ بِالرَّحِیلِ[2] وَ تَزَوَّدُواْ فَإِنَّ خَیْرَ الزَّادِ التَّقْوَی[3]

 همه شما نمازگزاران گرامی، برادران و خواهران ارجمند و خودم را به پارسایی، پرهیزگاری، دوری از هواهای نفس و پیروی از فرمان‌های خدا و مبارزه با شیاطین درون و برون  و ذکر و یاد مرگ توصیه و سفارش می‌کنم. امیدواریم خداوند همه ما را از بندگان شایسته، موفق و صاحب تقوا و پارسا مقرر بفرماید.

خلاصه‌ای مباحث پیشین

سخن ما در خطبه‌های پیشین در حوزه تربیت خانوادگی بود. یک مبحث در تشکیل کانون خانواده و معیارهای مهمی بود که اسلام بر آن تأکید داشت. مبحث دیگر در اصول روابط میان همسران برای شکل دادن یک خانه متعالی، ایمانی، صمیمی و موفق بود و سپس در مبحث سوم وارد تربیت فرزند در فضای خانه و وظایف والدین شدیم. عرض کردیم هم عموم جامعه در قبال نسل جوان و پرورش شخصیت درست آنان وظیفه‌مند هستند و هم حکومت و دستگاه‌های مسئول برای سامان دادن یک زندگی اخلاقی، سالم و معنوی وظایف مهمی بر دوش دارند.

اما مهم‌ترین وظیفه به‌ویژه در دوران کودکی بر عهده پدران و مادران و خانواده است. این خانواده است که شخصیت فرزندان را رقم می‌زند و پایه‌های یک شخصیت سالم به دست معماران خانواده یعنی پدر و مادر شکل می‌گیرد و ریخته می‌شود.

وظیفه تربیت فرزندان از منظر رساله حقوق و نهج‌البلاغه

 اهمیت توجه به وظیفه تربیت فرزندان در خطبه‌های قبل را از دو منظر موردتوجه قرار دادیم:

الف) از یک‌سو در رساله حقوق امام سجاد (سلام‌الله‌علیه) که یک منشور جامع حق‌الله و حق‌الناس و یک بیانیه کامل اخلاقی و اجتماعی است ملاحظه کردیم که با چه تأکیدات و چه بیان‌هایی امام سجاد (سلام‌الله‌علیه) ما و والدین را به اهتمام به فرزندان و تربیت اخلاقی و معنوی آنان فراخواندند.

ب) نگاهی افکندیم به نامه 31 نهج‌البلاغه که یک منشور جامع و راهبردی در تربیت فرزندان از سوی امیرالمؤمنین (سلام‌الله‌علیه) بود. در این منشور تربیتی هم دیدیم که امیرالمؤمنین (سلام‌الله‌علیه) چگونه به ما آموزش داد که باید در قبال فرزندان با همه وجود احساس مسئولیت کنیم. این احساس مسئولیت فقط در حوزه نفقه و رسیدگی‌های مالی و مادی نیست. این احساس مسئولیت باید نسبت به اخلاق و شخصیت و آینده و سعادت فرزندان متمرکز شود و آن را مهم بشمارد. اما اگر از این دو منشور مهم اخلاقی و تربیتی بگذریم و به آیات کریمه قرآن برگردیم آنجا هم ما مجموعه‌ای از آیات را می‌بینیم که قبل از آنکه به ما روش‌ها، شیوه‌ها و اصول خاص تربیت را آموزش دهد به اصل وظیفه ما در تعلیم و تربیت پرورش فرزندان توجه داده و تأکید کرده است.

پیام‌های آیه وقایه

آیه‌ای که در بحث‌های گوناگون تقدیم حضورتان شد و امروز می‌خواهیم موردتوجه خاص قرار دهیم از غرر آیات تربیتی قرآن و از مهم‌ترین آیات معطوف به تربیت خانوادگی است. خداوند در این آیه می‌فرماید: «يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا قُوا أَنْفُسَكُمْ وَ أَهْليكُمْ ناراً وَقُودُهَا النَّاسُ وَ الْحِجارَةُ عَلَيْها مَلائِكَةٌ غِلاظٌ شِدادٌ لا يَعْصُونَ اللَّهَ ما أَمَرَهُمْ وَ يَفْعَلُونَ ما يُؤْمَرُون‏»[4]این آیه یک خطاب عام به‌عنوان یک تکلیف به همه جامعه اسلامی است که شما دو مسئولیت بر دوش دارید:

مسئولیت اول: محافظت از خویشتن در برابر لغزشها

 مسئولیت اول آن است که ما از خویشتن خود نگهبانی کنیم. خویش را از گناهان باز داریم و خود را مقید به فرمان‌های الهی کنیم. همه به یاد داشته باشید که باید با مراقبه، محاسبه و با دقت در نفس و در اعمال، خود را صیانت کنید و از گناه و آلودگی نگهداری کنید.

مسئولیت دوم: محافظت و صیانت از فرزندان و خویشان در برابرکژی ها

اما بلافاصله بعد از آن «وَ أَهْليكُمْ ناراً» می‌آید که شما در قبال خاندانتان مسئولیت دارید. این یک وظیفه الهی است که بر دوش شما قرار دارد.اگر کسی فقط به خویش بیندیشد و از احوال و اوضاع فرزندان خود و آینده اخلاقی و معنوی آنان غافل باشد خلاف این فرمان الهی در سوره تحریم را مرتکب شده است خود و فرزندانتان را از آلودگی‌های اعتقادی، اخلاقی و معاصی رفتاری صیانت کنید. آلودگی‌هایی که اگر کسی به دام آن افتاد مواجه با آتشی خواهد شد که «وَقُودُهَا النَّاسُ وَ الْحِجارَةُ عَلَيْها» آتشی در آن عالم ظهور خواهد کرد که خود این انسان‌های تبهکار، اعمالشان و سنگ‌ها هیزم آن آتش خواهند بود و بر آن آتش ملائکی تند و خشن حاکم هستند که فرمان خداوند را اطاعت می‌کنند.

البته واژه اهل درجات و طیفی دارد اما قدر متیقن اهل فرزندان است. البته ممکن است این واژه دایره وسیع‌تری هم بگیرد که عشیره و خاندان بزرگ را در بربگیرد. اما مصداق و نقطه اصلی این آیه فرزندان و همسران است. پس آیه در کنار آن مسئولیت فرد در برابر خود می‌فرماید که شما در برابر فرزندان، همسران و خاندانتان هم مسئول هستید. این سبک زندگی که کسی در لاک خود فرو رود و نگاهی به فرزندان و آینده اعتقادی و اخلاقی آنان نداشته باشد این سبک زندگی اسلامی نیست. سبک زندگی اسلامی این است که فرد با تمام وجود در برابر فرزندان و خاندان خود احساس مسئولیت می‌کند.«قالُوا إِنَّا كُنَّا قَبْلُ في‏ أَهْلِنا مُشْفِقين‏»[5]. وقتی اوصاف مؤمنان را بیان می‌کند می‌فرماید یکی از ویژگی‌های مؤمنان این است که در فضای قیامت یا بهشت یکی از ویژگی‌هایی که برای خودشان می‌شمارند این است که می‌گویند ما نسبت به فرزندان و خاندانمان اشفاق داشتیم و رعایت می‌کردیم و نگران احوال آنان بودیم. آن را به دست بادهای زمانه و امواجی که در جهان از سوی شیاطین پدید می‌آید نمی‌سپردیم.

روایات در باب تربیت فرزندان

ذیل آیه 6 سوره تحریم چند روایت در کافی و همین‌طور در منابع روایی عامه و خاصه آمده است و در تفسیر برهان ذیل همین آیه روایات بیان شده است. یکی از روایات این است که از امام صادق (ع) چنین نقل شده است: «لَمَّا نَزَلَتْ هَذِهِ الْآيَةُ- يا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا قُوا أَنْفُسَكُمْ وَ أَهْلِيكُمْ ناراً جَلَسَ‏ رَجُلٌ‏ مِنَ‏ الْمُسْلِمِينَ يَبْكِي وَ قَالَ أَنَا عَجَزْتُ عَنْ نَفْسِي كُلِّفْتُ أَهْلِي فَقَالَ رَسُولُ اللَّهِ ص حَسْبُكَ أَنْ تَأْمُرَهُمْ بِمَا تَأْمُرُ بِهِ نَفْسَكَ وَ تَنْهَاهُمْ عَمَّا تَنْهَى عَنْهُ نَفْسَكَ.»[6]وقتی این آیه نازل شد یکی از اصحاب کنار پیامبر (ص) نشست و به‌شدت گریست. این خطاب و عمق این تکلیف خانوادگی و تربیتی را او فهمید که من چگونه می‌توانم؟ من نمی‌توانم خودم را مدیریت کنم این آیه می‌گوید خاندان خودت را هم باید مدیریت کنی که این کار دشواری است. رسول خدا حضرت محمد مصطفی(صلی الله علیه و اله و سلم) طبق این روایت مقداری این مرد را آرام کردند. چون نگران بود زیرا یک تکلیف سنگینی است در هر حال انسان وظایفش را انجام می‌دهد گاهی نتیجه‌بخش نیست. فرزند نوح هم بود از خاندان مهم و بزرگ فرزندان منحرفی پدید آمده‌اند. حضرت او را مقداری تسکین دادند و فرمودند: همین مقدار که خود به اوامر و نواهی الهی ملتزم هستی امر و نهی کنی برای تو کافی است و تو به وظیفه خویش عمل کرده‌ای.

 در روایت دیگری باز ابو بصیر از امام صادق (ع) نقل می‌کند که می‌فرماید: من چگونه می‌توانم همه آن‌ها را از صیانت محافظت کنم حضرت می‌فرماید: «تَأْمُرُهُمْ‏ بِمَا أَمَرَ اللَّهُ بِهِ وَ تَنْهَاهُمْ عَمَّا نَهَاهُمُ اللَّهُ عَنْهُ فَإِنْ أَطَاعُوكَ كُنْتَ قَدْ وَقَيْتَهُمْ وَ إِنْ عَصَوْكَ كُنْتَ قَدْ قَضَيْتَ مَا كَانَ عَلَيْكَ.»[7] رسول خدا (ص) و امام صادق (ع) طبق این دو روایت آرامش دادند و فرمودند: وظیفه شما به‌عنوان پدر و مادر این نیست که شما ضامن سعادت باشی و به هر شکلی آن‌ها را از عذاب نجات دهی؛ همه روش‌ها هم لازم نیست که به کار گرفته شود شما تلاشت را بکن امر و نهی و ترغیب و تشویقت را بکن حساس باش برای اینکه فرزند را در مسیر درست قرار دهی بقیه‌اش با خداست. اگر آن‌ها در مسیر درست قرار گرفتند تو تکلیفت را عمل کردی و تو معذور هستی. این روایات می‌فرماید آن الزامی که حتماً باید به نتیجه برسد طبیعی است که به نتیجه نمی‌رسد. آیا ما از آقازاده‌ها کم داشتیم که از پدران خوب به وجود آمده‌اند اما در مسیر زندگی در انحراف قرار گرفتند. اینجا تضمینی نیست اما تکلیف پدران و مادران تکلیف سنگینی است.

خدایا به ما توفیق عمل به وظایف اجتماعی و تربیتی عنایت و کرامت بفرما.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ إِنَّا أَعْطَينَاكَ الْكَوْثَرَ  فَصَلِّ لِرَبِّكَ وَانْحَرْ  إِنَّ شَانِئَكَ هُوَ الْأَبْتَرُ[8]

 

 


[1]- سوره حشر، آیه 18.

[2]- سید رضی، نهج‌البلاغه (صبحی صالح)، خطبه 204، ص 321.

[3]ـ سوره بقره، آیه 197.

[4]- سوره تحریم، آیه 6

[5]- سوره طور

[6]- مرحوم کلینی، الکافی، ج 5، ص 62

[7]- الزهد، ص 17

[8]- سوره کوثر

خطبه دوم

شهدای مسجد گوهرشاد مدافعان عفاف و حجاب

محکومیت یاوه‌گویی‌های اخیر ترامپ

بسم‌الله الرحمن الرحیم الحمد الله نحمده علی ما کان و نستعینه من امرنا علی ما یکون و نؤمن به و نتوکل علیه و نستغفره و نستهدیه و نعوذ به من شرور انفسنا و سیئات اعمالنا و نصلی و نسلم علی سیدنا و نبینا ابی القاسم المصطفی محمّد و علی مولانا علیّ بن ابیطالب و علی الصدیقة الطاهرة فاطمة الزهراء و علی الحسن و الحسین سیدی شباب اهل الجنة و علی أئمة المسلمین علی بن الحسین و محمد بن علی و جعفر بن محمد و موسی بن جعفر و علی بن موسی و محمد بن علی و علی بن محمد و الحسن بن علی و الخلف القائم المنتظر حججک علی عبادک و أمنائک فی بلادک ساسة العباد و ارکان البلاد و ابواب الایمان و أمناء الرحمن و سلالة النبین و صفوة المرسلین و عترة خیرة رب العالمین صلواتک علیهم اجمعین. السلام علیک یا بنت ولی الله السلام علیک یا اخت ولی الله السلام علیک یا عمه ولی الله السلام علیک یا بنت موسی بن جعفر و رحمه الله و برکاته.

توصیه به تقوا

اعوذبالله من الشیطان الرجیم بسم‌الله الرحمن الرحیم  «یا أَیهَا الَّذِینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ حَقَّ تُقَاتِهِ وَلَا تَمُوتُنَّ إِلَّا وَأَنْتُمْ مُسْلِمُونَ»[9]عِبَادَ اللَّهِ أوصِیکمْ و نَفسِی بِتَقْوَی اللَّه و ملازمة أمره و مجانبة نهیه و تَجَهَّزُوا رَحِمَكُمُ اللَّهُ فَقَدْ نُودِيَ فِيكُمْ بِالرَّحِيل‏[10]وَ تَزَوَّدُواْ فَإِنَّ خَیْرَ الزَّادِ التَّقْوَی[11]

امیرالمؤمنین در خطبه 198 که خطبه‌ای ممحض پیرامون تقوا است این‌گونه بعد از حمد و ثنا خدا و سلام بر پیامبر خدا و آل او می‌فرماید: «أَمَّا بَعْدُ فَإِنِّي أُوصِيكُمْ بِتَقْوَى اللَّه‏»[12] من شما را به تقوای الهی توصیه می‌کنم. محور تقوا خداست. منبع جوشانی که فیض او ما را به سمت تقوا هدایت می‌کند خداوند تبارک‌وتعالی است. امیرالمؤمنین خدا را در این خطبه تصویر می‌کند خدایی که محور تقوا است و شما را به آن فرامی‌خوانم خداوندی است که «الَّذِي ابْتَدَأَ خَلْقَكُمْ وَ إِلَيْهِ يَكُونُ مَعَادُكُمْ وَ بِهِ نَجَاحُ طَلِبَتِكُمْ وَ إِلَيْهِ مُنْتَهَى رَغْبَتِكُمْ وَ نَحْوَهُ قَصْدُ سَبِيلِكُمْ وَ إِلَيْهِ مَرَامِي مَفْزَعِكُم‏»[13] این خدایی که همواره علی (ع) ما را به تقوای او فرامی‌خواند خداوندی است که خلقت شما با او شکل گرفت و آغاز شد. سرانجام زندگی شما به‌سوی اوست، همه طلب‌های شما را او برآورده می‌کند، او تنها کسی است که خواسته‌ها و نیازهای شما را برآورده می‌کند، منتها و نهایت آمال و رغبت‌های شما خداست. فراتر از آن کمال مطلق و جمال و جلال مطلق و حاکم بر همه عالم وجودی نیست.خلقت شما از او و بازگشت او به‌سوی او و تمام آمال و آرزوهای شما به دست او است و التجا و پناه موجودات فقط او است. او یک نقطه ازلی و ابدی و قادر مطلق است که تمام سررشته‌های عالم و هستی به دست پر توان او است. اگر می‌گوییم خدا را تقواپیشه کنید و در همه احوال در نظر بگیرید برای این است که او عالم و قادر مطلقی است که همه عالم در پنجه قدرت و کمال او است. سفارش امیر مؤمنان (ع) رعایت تقوای او به همه ما است.

مناسبت‌ها

مناسبت‌ها و موضوعاتی را به‌اختصار عرض می‌کنم:

1. پاسداشت شهدا و قیام روز 19 دی

یاد و خاطره همه شهدا، امام شهدا، شهدای مدافع حرم و شهدای 19 دی که آغاز گران انقلاب اسلامی بودند و جوانان، مردم، روحانیت و طلاب قم پیشگامان این انقلاب بودند و 19 دی را رقم زدند و آن سرآغاز یک جنبش عظیم الهی در ایران و جهان شد را گرامی می‌داریم و به ارواح آنان تقدیم می‌کنیم صلواتی بر محمد و آل محمد.

2. نکوداشت یاد و خاطره آیت‌الله شاهرودی

یاد و خاطره همه علما و ذوی الحقوق و درگذشتگان و مخصوصاً یاد و خاطره آیت‌الله شاهرودی را گرامی می‌داریم. چهره تابناک حوزه و روحانیت که عمر شریف خویش را در مسیر دفاع از اسلام سپری کرد. از خاندانشان چند تن در عراق به شهادت رسیدند و خود ایشان همیشه در سنگر اسلام و فقاهت نورافشانی می‌کرد. همواره به یادمان است که حضور بسیار زیبا و معنوی ایشان در صف اول نماز جمعه قم مشعل راهنما و هدایت ما بود. یاد این عالم بزرگ را گرامی می‌داریم و بر روان پاک او درود می‌فرستیم با صلواتی بر محمد و آل محمد.

3. گرامیداشت چهره مبلغ و فعال بین‌المللی

امروز یک چهره مبلغ و بسیار خوب و عزیزمان در این مراسم که بر او نماز خوانده و تشییع خواهد شد مرحوم آقای اوجی از چهره‌های بسیار فعالی بودند که در ترکیه و بخصوص در اروپا منشأ هدایت خلق کثیری شدند. انسان بزرگی بودند و عزیزانی که در اینجا حضور دارند با سوابق ایشان آشنا هستند. بنده هم در طول دو سه دهه گذشته با خدمات ایشان کم‌وبیش آشنا بودم. یاد و خاطره و خدمات این مبلغ گران‌قدر را گرامی می‌داریم. مبلغی که بعد از سفر عتبات عالیات و مشهد مقدس در جوار بارگاه امام رضا (ع) به لقاءالله شتافت. به روان پاک این مرد بزرگ هم صلواتی تقدیم می‌کنیم.

4. طلب علو درجات برای دانشجویان درگذشته و شفای عاجل برای مریضان

همین‌طور یاد و خاطره دانشجویان عزیزی که در دانشگاه آزاد اسلامی در تهران و در حادثه جان‌خراش به لقاءالله شتافتند گرامی می‌داریم و برای آن‌ها طلب علو درجات داریم. همین‌طور از خداوند می‌خواهیم که بیماران و مریضان و جانبازان را شفا عنایت فرماید. خصوصاً از خداوند شفای عاجل آیت‌الله مؤمن را درخواست می‌کنیم و انشاء الله خداوند همه مریضان را شفای عاجل عنایت بفرماید.

5. گرامیداشت روز و هفته جهاد کشاورزی

روز و هفته جهاد کشاورزی را گرامی می‌داریم. همین‌جا از خدماتی که در حوزه کشاورزی انجام شده است و خدماتی که در زمان دفاع مقدس انجام دادند تشکر می‌کنیم. البته باید تأکید کرد که حوزه کشاورزی ما در کشور حوزه‌ای است که هم مردم و هم مسئولان باید به آن توجه کنند. کشاورزی یک رکن مهم استقلال و پیشرفت کشور است و در کنار صنعت باید به مقوله کشاورزی اهتمام ویژه‌ای داشته باشیم و مهم‌ترین نکته آن این است که آبیاری ما باید آبیاری فنی و علمی شود. ما اتلاف زیاد در آبیاری در حوزه کشاورزی داریم که باید مردم اهتمام داشته باشند. دولت و مسئولان هم باید برای آن برنامه‌ریزی‌های جدی‌تری داشته باشند.

6. شهدای مسجد گوهرشاد مدافعان عفاف و حجاب

حادثه گوهرشاد را گرامی می‌داریم. یاد و خاطره شهیدانی که در دفاع از عفاف و حجاب و در دفاع از ارزش‌های متعالی اخلاق در برابر هجمه شیطانی رضاخان ایستادند را گرامی می‌داریم. همه ما به‌ویژه در قم به‌عنوان پایگاه خاندان پیامبر باید تلاش کنیم که مقوله عفاف و حجاب و حاکمیت ارزش‌های متعالی در زنان، مردان، دختران و پسران ما تقویت شود. پیشگامان حادثه گوهرشاد راهنمایان ما در تحکیم ارزش‌های حجاب و عفاف هستند. برخی از مظاهری که شاهد هستیم با ارزش‌ها و فرهنگ مترقی ایران و قم سازگار نیست. همه باید همت کنیم و با برنامه‌های درست و با هدایت صحیح جلوی مظاهر فساد گرفته شود و حیا و عفاف در صدر برنامه‌ها قرار بگیرد.

7. لزوم توجه مسئولان به توصیه‌های علمای بلاد

همین‌جا باید عرض کنم در دو روز هفته گذشته اجلاس علمای بلاد توسط جامعه مدرسین در قم برگزار شد که از همه بزرگانی که آن را برگزار کردند باید تشکر کنیم و امیدواریم که نتایج این اجلاس و توصیه‌های مهم آنان به مسئولین و نهادهای فرهنگی و علمی موردتوجه قرار بگیرد. ما به‌عنوان حوزه باید توصیه‌ها و رهنمودهای رهبری معظم و مراجع عظام و علمای بزرگ را مهم بشماریم و امیدواریم که مسئولان به توصیه‌های علمای بلاد که از همه کشور در آن حضور داشتند توجه کنند.

8. محکومیت یاوه گویی‌های اخیر ترامپ

موضوع بعد سخنان اخیر ترامپ است. ترامپ در آغاز سال میلادی همانند سخنان گذشته‌اش سخنانی یاوه و کم‌مایه در یک جلسه ارائه کرد که ارزش پرداختن ندارد. اما درعین‌حال برای اینکه آن‌ها متوجه انسجام و اقتدار این ملت بزرگ شوند به این مسئله می‌پردازم. آقای ترامپ در سخنانش دو سه نکته گفت:

الف.قدرت ایران در منطقه کاهش یافته است؛

ب. انسجام ملت ایران در داخل کاهش پیدا کرده است؛

ج. همچنین ما می‌خواهیم مذاکره کنیم اما آن‌ها آمادگی ندارند.

پاسخ ما به سخنان یاوه ترامپ

ما با زبان رسای این ملت باید به این پیمان‌شکن و عهدشکن بزرگ قرن بگوییم که می‌گفتند آرزو بر جوانان عیب نیست، آرزو بر شما پیران کم‌خرد و فرتوت هم عیب نیست. شما آرزو دارید که قدرت ایران بر منطقه کاهش پیدا کند، آرزو دارید که این ملت از انقلاب و آرمان‌های اسلام جدا شود.

اما ای ترامپ! پیشینیان تو هم در چهل سال گذشته آرزوها داشتند و این آرزوها به بستر بیماری و مرگ بردند. به فضل الهی تو و حاکمان طاغوتی امریکا و اسرائیل و نوکران آن‌ها به فضل الهی آرزوهایتان را به گور خواهید برد و این ملت بزرگ همچنان با فریاد مرگ بر امریکا در برابر شما خواهد ایستاد.(تکبیر)

روزی شهید بهشتی قهرمان ما فریاد زد که ملت ما (مرگ بر امریکا) می‌گویند. این ندای قلبی، این شور انقلابی، این حمیت و غیرت ایرانی همچنان زنده است و در برابر امریکا، اسرائیل و دشمنان ملت این ندا و صدای الهی هرگز خاموش نخواهد شد. (تکبیر)

اگر خداوند توفیق دهد در چند خطبه تا پایان سال به مناسبت چهلمین سالگرد انقلاب در پنج محور بر دستاوردهای انقلاب اسلامی مرور خواهیم داشت که از خطبه دیگر به آن‌ها می‌پردازیم.

9. خیرمقدم به استاندارد جدید و بیان مشکلات و انتظارات موجود

در پایان به استاندار جدیدی که برای قم تعیین شده است تبریک می‌گوییم. درعین‌حال تأکید می‌کنیم که قم قهرمان پایگاه انقلاب اسلامی و حوزه علمیه است. قم باید موردتوجه بیشتر قرار بگیرد. هم ما، هم مردم و هم مسئولان در قبال قم بزرگ، فرهنگی، ایمانی و معنوی مسئولیت سنگین داریم. از مسئولان انتظار می‌رود که به قم در تراز قم برای همه ایران و جهان نگاه کنند. قم در حوزه بهداشت و درمان و بیمارستان مشکلات جدی دارد. در حوزه‌های اشتغال و صنعت همین‌طور. در حوزه زیرساخت‌های زیارتی و گردشگری و معنوی کمبودها و کاستی‌های زیادی دارد. در زیرساختارهای فرهنگی هم همچنین. در بحث اشتغال مسائل مهمی در قم وجود دارد که امیدواریم مسئولان به آن‌ها توجه بیشتر کنند. همواره هم گفته شده است که دولت و مسئولان به قم نباید به‌عنوان یک شهر مانند شهرهای دیگر نگاه کنند. قم پایگاه فکر و معرفت الهی است و در خدمت همه ایران و جهان است و حضور هزاران هزار نفر از سراسر ایران و جهان مسئولیت مسئولان را برای پیشبرد قم در همه ابعاد راهبردی بیشتر می‌کند که امیدواریم موردتوجه مسئولان قرار بگیرد.

دعا

نسئلک اللهم و ندعوک باسمک العظیم الاعظم الاعز الاجلّ الاکرم یا الله و... یاارحم الرحمین، اللهم ارزقنا توفیق الطاعة و بعد المعصیة و صدق النیّة و عرفان الحرمة، اللهم انصر الاسلام و اهله و اخذل الکفر و اهله و أیّد حماة  الدّین،اللهم اغفر المومنین و المومنات والمسلمسن و المسلمات، الاحیا و الاموات. خدایاباران رحمتت را فرستادی با تمام وجود از تو شاکریم باز باران رحمتت را بر ما نازل بفرما، خدایا عزاداری‌ها و سوگواری ما را قبول بفرما، خدایا ما را به رسیدگی به مستمندان، همراهی با محرومان، عبادت، دعا و نیایش، زنده داشتن یاد خدا و رونق بخشیدن به مسجد توفیق روزافزون عنایت بفرما، اعمال ما را قبول بفرما، توبه، انابه و عبادات ما را مورد لطف و کرمت خود قرار بده، گناهان ما را ببخش، ما را از شر وساوس داخلی و بیرونی محافظت بفرما، آسیب‌ها را از جامعه ما دور بدار، نسل جوان ما را به اوج عزت، ایمان و افتخار برسان، همه مخاطرات را از کشور و امت اسلام دور بدار، شر دشمنان اسلام به‌ویژه اسرائیل غاصب را از سر همه مرتفع بفرما، شر تکفیری‌ها، داعشی‌ها و تروریست‌ها را به خودشان بازبگردان، ما را از همه خطرات مصون بدار، باران رحمت و برکاتت را در این خشک‌سالی بر ما نازل بفرما، مشکلات اقتصادی کشور را مرتفع بفرما، مسئولان ما را در انجام وظایف، خدمات صادقانه و الهی‌شان به مردم آشنا و موفق بدار،مریضان ما، مریضان مدنظر و جانبازان را شفا کرامت بفرما، مسلمانان مظلوم بحرین، یمن، عراق، سوریه، میانمار و دیگر مسلمانان مظلوم در اقصا نقاط جهان را نجات کرامت بفرما، اموات و درگذشتگان ما، مراجع و علمای درگذشته، درگذشتگان از این جمع و تازه درگذشتگان را غریق بهار رحمتت بفرما، ارواح تابناک شهیدان، شهیدان اسلام و انقلاب اسلامی، شهیدان دفاع مقدس، شهیدان مدافع حرم و مقاومت و بین‌الملل اسلامی شهدای این جمع و امام شهدا را با اولیای خودت محشور بفرما. به مسئولان توفیق خدمت به مردم شریف عنایت بفرما، ما را از گناهان در همه ایام سال مصون بدار، توبه و انابه و عبادت ما را قبول بفرما، سلام ما را به امامان و مولایمان حضرت ولیعصر (عج) ابلاغ بفرما، در فرج او تعجیل بفرما.

بسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ اللَّهُ الصَّمَدُ لَمْ يلِدْ وَلَمْ يولَدْ وَلَمْ يكُنْ لَهُ كُفُوًا أَحَدٌ[14]

 


[9]- سوره آل عمران، آیه 102

[10]- سید رضی، نهج‌البلاغه (صبحی صالح)، خطبه 204، ص 321

[11]ـ سوره بقره، آیه 197.

[12]- سید رضی، نهج‌البلاغه (صبحی صالح)، خطبه 198، ص 312

[13]- همان

[14]- سوره اخلاص