خطبه اول

                               تجلّی آسمانی و آرمانی خانواده در حادثه عاشورا

                               وجود پدران و مادران فدا کننده فرزند در روز عاشورا

 

اعوذ باللّه السمیع العلیم من الشیطان الرجیم بسم‌اللّه الرحمن الرحیم الحمد الله رب العالمین بارئ الخلائق اجمعین ثم الصلاة و السّلام علی سیّدنا و نبیّنا و حبیبنا ابی القاسم المصطفی محمّد و علی آله الاطیبین الاطهرین  و لا سیّما بقیة الله فی الارضین.السلام علیک یا بنت ولی الله السلام علیک یا اخت ولی الله السلام علیک یا عمه ولی الله السلام علیک یا بنت موسی بن جعفر و رحمه الله و برکاته

توصیه به تقوا

اعوذبالله من الشیطان الرجیم بسم‌الله الرحمن الرحیم «یا أَیهَا الَّذِینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ حَقَّ تُقَاتِهِ وَلَا تَمُوتُنَّ إِلَّا وَأَنْتُمْ مُسْلِمُونَ»[1] عِبَادَ اللَّهِ أُوصِیکمْ و نَفسِی بِتَقْوَی اللَّهو ملازمة أمره و مجانبة نهیه و تَجَهَّزُوا عباد اللَّهُ فَقَدْ نُودِیَ فِیکُمْ بِالرَّحِیلِ[2] وَ تَزَوَّدُواْ فَإِنَّ خَیْرَ الزَّادِ التَّقْوَی[3]

 همه شما نمازگزاران گرامی، برادران و خواهران ارجمند و خودم را در این ایام عزا و سوگواری سالار شهیدان به تقوای الهی، عزاداری خالصانه و پیروی از عاشورای حسینی سفارش و دعوت می‌کنم. از خداوند می‌خواهیم همه ما را از عاشوراییان راستین و پارسایان واقعی مقرر بفرماید.

تجلی آسمانی و آرمانی خانواده در حادثه عاشورا

بحث ما در سلسله مباحث خانوادگی به وظایف پدر و مادر در قبال فرزندان رسید. اما امروز در روز یازدهم محرم و پس از عاشورا و در این ایام حزن و اندوه خاندان پیامبر (ص) بحث کوتاهی که هم دارای یک بعد خانوادگی است و درعین‌حال نگاهی از منظر خانوادگی به عاشورا و این حادثه بزرگ است تقدیم محضر شریف خواهم کرد.

خانواده در عاشورا یک تجلی آسمانی و آرمانی دارد. عاشورا دارای پیام‌های بسیار متعدد و متنوع است و از هر زاویه که به این حادثه بزرگ نگاه کنیم می‌توانیم درس‌های بزرگ از آن بگیریم. عاشورا در حقیقت یک مکتب جامع است. در عاشورا  همه اسرار دین و همه حقایق تجلی کرده است و منظومه‌ای از معارف الهی در سیره عاشورایی سالار شهیدان و یاران باوفای او جلوه‌گر شده است. به خاطر همین ظرفیت جامع عاشورا است که عاشورا باقی مانده است.

عاشورا تنها به خاطر اینکه یک حماسه ویژه و یک حماسه کم‌نظیر در تاریخ بود باقی نمانده است. رازهای ماندگاری عاشورا متعدد است؛ اما مهم‌ترین نکته در راز ماندگاری عاشورا این است که گویا در این حماسه تمام دین تجلی کرده است. درس‌های بسیار متنوع و حقایق گوناگون در این آینه شفاف و زلال عاشورا نمایان شده است. به این دلیل است که عاشورا مانده است و بر فراز عصرها و نسل‌ها قرار دارد و از قرن‌ها و نسل‌ها عبور کرده است و همچنان در حال درخشش و فروغ روزافزون است. هر سال عاشورا از فروغ و درخشش نوینی برخوردار است.

امروز این پرچم پرافتخار در سراسر عالم در اهتزاز است. اگر ما قصه خانواده را در عاشورا مطالعه کنیم به نکاتی که در بحث‌های قبل گفته‌ایم پی خواهیم برد. یعنی خواهیم دید که در عاشورا بعضی از اصحاب و بزرگان به‌صورت خانوادگی حضور دارند و آداب خانوادگی در عاشورا تجلی کرده است و در بحث سابق عرض کردیم هنر مردان بزرگ و انسان‌های وارسته و متقی آن است که در لحظه‌های آزمون از تمام عشق‌ها، محبت‌ها و وابستگی‌های خود عبور کنند. انسان‌های بزرگ و قهرمان‌های الهی کسانی هستند که ضمن آن‌که پیوندهای عاطفی، خانوادگی، دوستی و مهر و محبت را با همه وجود صیانت می‌کنند اما در وقت آزمایش و امتحان این ظرفیت را دارند که تمام عشق‌ها و محبت‌های خود را فدا و قربانی آرمان‌های خود کنند. ما در عاشورا یکی از نظرهای بسیار زیبایی که شاهد هستیم این است که کسانی از بنی‌هاشم و غیر بنی‌هاشم به شکل خانوادگی، زن و شوهر، پدر و مادر و فرزندان در عاشورا حضور دارند. با همه صمیمیت و مهر و محبت خانوادگی که بین آنان حاکم بود. آنگاه‌که فرمان خدا رسید و این آزمون بزرگ پیش آمد تمام این رشته‌ها را گسستند و در پیشگاه خدا عزیزترین عزیزان خود را قربانی و تقدیم کردند. این هنر مردان خداست و این هنر آسمانی و الهی به زیباترین شکل در عاشورا تجلی کرد. اگر بخواهیم به شکل کوتاه و گذرا آماری از کسانی که به شکل خویشاوندی در کربلا حضور داشتند به برخی از آن‌ها می‌توان به این ترتیب اشاره کرد:

الف) پدرانی که فرزندانی را قربانی راه دین کردند

1. در بنی‌هاشم ما شاهد حضور خانوادگی بزرگی هستیم. با محوریت سالار شهیدان جمع بزرگی از زنان، مردان و دختران و پسرانی که یک خانواده بزرگ نورانی از بنی‌هاشم را تشکیل می‌دادند در جبهه عاشورا حضور داشتند و در این مسیر پدران و مادرانی که از فرزندانشان گذشتند و آن‌ها را تقدیم عاشورا و اسلام کردند را شاهد هستیم. حالا حداقل‌ها را در اینجا عرض می‌کنیم: ما حداقل پنج یا شش پدر داریم که از یک یا چند فرزند خود گذشتند و آن‌ها را تقدیم اسلام و آرمان‌های بلند اسلام کردند. در رأس آن‌ها سالار شهیدان قرار دارد. امام چند فرزند خود را در این صحنه پرشکوه عرفانی و حماسی تقدیم اسلام کردند.

2. حضرت ابوالفضل العباس (س) دو فرزندش را در این حادثه تقدیم کردند.

3. جناده بن کعب انصاری فرزند خود را با تمام طوع و رغبت تقدیم راه حسین (سلام‌الله‌علیه) کرد.

4. یزید بن  ثبیط کلبی دو فرزند خود را در کنار خود داشت و هر دو را تقدیم راه عاشورا و راه حسین (سلام‌الله 

علیه) کرد.

5. مُجَمّع بن عبدالله حائزی

اینان افرادی بودند که یک یا چند فرزند خود را در روز عاشورا با تمام طوع و رغبت و رضایت تقدیم این راه مقدس کردند.

ب) شیر زنانی که فرزند یا همسر به قربانگاه فرستادند

همین‌طور زنان قهرمان و بزرگی را در کربلا شاهد هستیم که پیشگام تقدیم و قربانی کردن فرزندان خود بودند:

1. زینب کبری

2. رباب،

3. ام عمرو بن جناده

4. رقیه بنت امیرالمؤمنین (همسر مسلم)

5. خدیجه دختر دیگر امیرالمؤمنین

6.ام وهب

 تعدادی از زنانی هستند که خیلی آرام و صبور فرزندان یا همسران خود را تقدیم مسیر عاشورا کردند و با رویی گشاده و آرام تشجیع کننده آنان برای حضور در این حادثه بزرگ الهی بودند.

چند نفر از زنان را نیز داریم که هم‌زمان فرزندان و همسرشان را ترغیب کرده‌اند و پیشگام بودند.

 خاندان بزرگ بنی‌هاشم هم که روشن است. اینان علاوه بر این‌که مظهر بزرگ عشق خانوادگی بودند و تمام صمیمیت در آن‌ها موج می‌زد و به همه آداب خانوادگی اسلام مقید بودند و نهایت علاقه و صمیمت بین آنان حاکم بود اما یک عشق برتر و آرمان بزرگ‌تر آمد و در لحظه امتحان تمام این افراد به خط شدند و از همه این پیوندها گسستند. از  همه عشق‌های مادی و خانوادگی خود عبور کردند و عزیزترین فرزندانشان را تقدیم اسلام کردند. این جلوه آزمون بزرگ خانوادگی است که در عاشورا وجود دارد.

البته ما در آن حادثه بزرگ مردانی هم سراغ داریم که همسران و فرزندانشان نیستند اما به جمعی از آن‌ها که فرزندان و همسرانشان بودند اشاره کردیم.

ما در کربلا شاهد این نیستیم که عشق و محبت خانوادگی در آن لحظه بزرگ آزمون مانع از انجام‌وظیفه شود. این نکته بزرگ عاشورا است. گرچه همه زندگی آزمون بشر است اما در کربلا یک نقطه عطف شاهد هستیم و یک آزمون بزرگ که لازم بود انسان‌هایی از همه هستی خود بگذرند. ما شاهد هستیم که اسلام به این محبت‌های خانوادگی خیلی تأکید دارد اما همان اسلام می‌گوید که این رشته‌ها، نعمت‌های دنیا و محبت‌های  عالم ماده هنگامی‌که در تزاحم با فرمان خدا قرار بگیرد باید تمام آن‌ها قربانی شود. این قربانی کردن و این جلوه خانوادگی عاشورا از نکات مهم عاشورا است. خانواده در عاشورا خانواده ایمانی، اهل نماز، ایثارگر، اهل امربه‌معروف و نهی از منکر هستند و مهم‌تر از همه آن‌ها اینکه در هنگامه آزمون تمام علاقه‌های دنیایی کنار گذاشته می‌شود و یک انسان مؤمن برای خدا از همه آن‌ها عبور می‌کند. این یکی از جلوه‌های بزرگ عاشورا است.

روضه حضرت زینب کبری (س)

اما در این میان از جلوه‌های مهم صبر و بردباری عاشورایی باید به زینب کبری (س) مثال زد. السلام علیک یا اباعبدالله و علی الارواح التی حلّت بفنائک

امروز روز بسیار عجیب و جان‌سوز کربلا است. روز یازدهم بعد از آنکه یاران حسین و زنان و فرزندان باقی مانده با آن همه مشکل مواجه شدند و با آن همه سختی‌ها دست‌وپنجه نرم کردند، خیمه‌ها سوزانده شد، اموالشان به غارت رفت، زنان و بچه‌ها در بیابان رها شده بودند و شب را به وضع بسیار سختی سپری کردند اما یکی از لحظه‌های سخت ماجرای عاشورا زمانی است که این قافله آماده شده است برای سفر اسارت چه سفر اسارتی؟! آل الله و آل پیامبر (ص)! این خاندان زجر دیده و مصیبت‌دیده که در صدر آن‌ها زینب کبری آماده یک سفر هستند. اما عزیزان لحظه‌ای را که این قافله برای حرکت آماده شدند را در نظر بگیرید. گفته شده است که هنگام حرکت از کربلا یا خود قافله اسراء خواستند یا کوفیان این قافله را به سمت قتلگاه بردند. لحظه ورود این قافله اسیران به قتلگاه را در نظر بگیرید. بچه‌ها و زنان در بیابان پراکنده شدند و دنبال اجساد عزیزان خود می‌گشتند. اما یک زن قهرمان و یک زن مصیبت‌دیده، زینب کبری به دنبال پیدا کردن جنازه برادر و امام خودش است. می‌تواند جنازه را پیدا کند نشانه جنازه یا سر است یا لباس است در این جنازه که نه سر وجود دارد و نه نشانه‌های دیگر. گشت و گشت و جنازه را پیدا کرد و بالای سر جنازه یک سخن با خدا خطاب کرد: خدایا این قربانی را از آل پیامبر (ص) قبول کن و یک سخن را با پیامبر خدا (ص): «وَا مُحَمَّدَاهْ صَلَّى عَلَيْكَ مَلِيكُ السَّمَاءِ هَذَا حُسَيْنٌ‏ مُرَمَّلٌ‏ بِالدِّمَاءِ صَرِيعٌ بِكَرْبَلَاءَ مُقَطَّعُ الْأَعْضَاءِ»[4]

«وَ سَيَعْلَمُ الَّذينَ ظَلَمُوا أَيَّ مُنْقَلَبٍ يَنْقَلِبُونَ»[5]

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ إِنَّا أَعْطَينَاكَ الْكَوْثَرَ  فَصَلِّ لِرَبِّكَ وَانْحَرْ  إِنَّ شَانِئَكَ هُوَ الْأَبْتَرُ[6]

 


[1]- سوره آل‌عمران، آیه 102

[2]- سید رضی، نهج‌البلاغه (صبحی صالح)، خطبه 204، ص 321.

[3]ـ سوره بقره، آیه 197.

[4]- ابن شهر آشوب، مناقب آل ابی‌طالب علیهم‌السلام، ج 4، ص 113

[5]- سوره شعراء، آیه 227

[6]- سوره کوثر

خطبه دوم

صدور الگوی دفاع مقدس به همه عالَم

حوزه و روحانیت عضو جداناپذیر از ملت

بسم‌الله الرحمن الرحیم الحمد الله رب العالمین بارئ الخلائق اجمعین ثم الصلاة و السّلام علی سیّدنا و نبیّنا و حبیبنا ابی القاسم المصطفی محمّد و علی مولانا علیّ بن ابیطالب و علی الصدیقة الطاهرة فاطمة الزهراء و علی الحسن و الحسین سیدی شباب اهل الجنة و علی أئمة المسلمین علی بن الحسین و محمد بن علی و جعفر بن محمد و موسی بن جعفر و علی بن موسی و محمد بن علی و علی بن محمد و الحسن بن علی و الخلف القائم المنتظر حججک علی عبادک و أمنائک فی بلادک ساسة العباد و ارکان البلاد و ابواب الایمان و أمناء الرحمن و سلالة النبین و صفوة المرسلین و عترة خیرة رب العالمین صلواتک علیهم اجمعین. السلام علیک یا بنت ولی الله، السلام علیک یا اخت ولی الله، السلام علیک یا عمة ولی الله، السلام علیک یا بنت موسی بن جعفر و رحمة الله و برکاته

توصیه به تقوا

اعوذبالله من الشیطان الرجیم بسم‌الله الرحمن الرحیم  «يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَ ابْتَغُوا إِلَيْهِ الْوَسيلَةَ وَ جاهِدُوا في‏ سَبيلِهِ لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ‏»[7]عِبَادَ اللَّهِ أوصِیکمْ و نَفسِی بِتَقْوَی اللَّه و ملازمة أمره و مجانبة نهیه و تَجَهَّزُوا رَحِمَكُمُ اللَّهُ فَقَدْ نُودِيَ فِيكُمْ بِالرَّحِيل‏[8]وَ تَزَوَّدُواْ فَإِنَّ خَیْرَ الزَّادِ التَّقْوَی[9]

 همه شما نمازگزاران گرامی و خودم را به پروا پیشگی و تقوای الهی و پارسایی در همه احوال سفارش و دعوت می‌کنم. خداوند در این آیه شریفه مؤمنان را فرمان دادند:

 اولاً به تقوای خدا. در مرتبه‌ای نمانید و در مراتب ایمان و تقوا صعود کنید. و سپس فرمودند: «وَ ابْتَغُوا إِلَيْهِ الْوَسيلَة» برای رسیدن به قله‌های بلند تقوا باید راه پیدا کنید. راه پیمودن و رسیدن به آن قله‌ها فرمان‌های خداست و راه بزرگ آن ولایت ائمه هدی (ع) است. ولایت ائمه هدی و اولیای الهی شاه‌راهی است که شما را به اوج تقوا می‌رساند. عاشورا، ابراز محبت و عشق شما به خاندان پیامبر (ع) وسیله‌ای است که شما و ما را به تقوا خواهد رساند. در آخر می‌فرماید: «وَ جاهِدُوا في‏ سَبيلِهِ‏» رسیدن به آن قله‌ها و پیدا کردن راه‌هایی که شما را به آنجا می‌رساند کافی نیست. «وَ جاهِدُوا في‏ سَبيلِهِ»دراین مسیر تقوا، نیاز به مجاهدت، مقاومت و ایستادگی است. صبوری و بردباری و مجاهدت با شیاطین درون و برون وسیله‌ای برای رسیدن به تقوای خدا است. «لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ» این نسخه نجات بشریت است. تقوا، پیدا کردن شاهراه‌های اطاعت خدا و ولایت الهی و مجاهدت در راه خدا و مایه رستگاری خواهد شد. خداوندا ابواب و درهای این رستگاری و پیروزی را به روی همه ما بگشا.

مناسبت‌ها

مناسبت‌ها و مباحثی را فهرست‌وار عرض می‌کنم:

1. تسلیت شهادت سالار شهیدان و امام سجاد (علیهماالسلام)

شهادت سالار شهیدان و یاران آن حضرت و شهادت امام سجاد (سلام‌الله‌علیه) را تسلیت و تعزیت عرض می‌کنم. همین‌جا باید همه عزاداران و سوگواران عزیزی که در ایران و جهان و در بیش از صد کشور عالم و در تمام شهرها و روستاهای ایران پرچم عزای امام حسین (ع) را برافراشتند و یاد سبط رسول خدا را زنده نگه داشتند را گرامی داشت. ما در این مسیر شاهد هستیم که شیعه و سنی ابراز محبت کرد‌ند. سالار شهیدان و مشعل پرفروغ عاشورا از آنِ امت اسلامی و از آنِ همه مستضعفان عالم است. در عاشورا برای همه راه نجات وجود دارد. البته در این میان پیروان اهل‌بیت از یک اظهار محبت افزون‌تری برخوردارند. باید از همه کسانی که این مشعل را روشن‌تر کردند و سال به سال بر شکوه و فروغ عزای حسین (ع) و الهام گیری از این مکتب نورانی می‌افزایند تقدیر و تشکر کرد. شما مردم شریف قم پیشگام عزای امام حسین (ع) و درس‌های عاشورای حسین هستید باید تقدیر و سپاس داشت. امیدواریم که این مکتب الهام‌بخش عاشورا سال به سال زنده‌تر شود و مایه حیات و بیداری ملت‌ها  و انسجام امت اسلامی در برابر دشمنان قرار بگیرد. انشالله

2. تجلیل از اسرا و آزادگان

روز تجلیل از اسرا، مفقودان و آزادگان عزیزمان است که به پیشگاه آزادگان عزیزمان و همه خانواده‌های معزز ایثارگر عرض ارادت و ادب داریم و برای همه آن‌ها آرزوی سعادت و توفیق روزافزون خواستاریم.

3. نکوداشت آغاز سال تحصیلی جدید

آغاز سال تحصیلی است که آموزش‌وپرورش و دانشگاه‌ها وارد یک سال جدید علمی و تحصیلی می‌شوند. این آغاز علمی و شروع حرکت علمی نسل عزیز دانش‌آموز ، دانشجویان و اساتیدمان و همین‌طور حوزه‌های علمیه را گرامی می‌داریم. البته حوزه‌های علمیه از اوایل شهریورماه آغاز شدند و بعد از دوره تعطیلات تبلیغی دهه محرم هم وارد سال جدید تحصیلی خواهند شد. به همه حوزویان، دانشجویان و دانش‌آموزان تبریک می‌گوییم و برای همه آن‌ها آرزوی توفیق داریم. چشم همه ملت به شما نهادهایی است که باید نیروهای عالم، فرهیخته، متعهد و خادم این ملت تربیت کنید دوخته شده است. وظیفه این سه نهاد وظیفه بسیار دشوار و مهمی است. هم دانشگاه ما باید دانشگاه اسلامی، پیشرو و تولیدکننده علم و دانش و پیش برنده کشور در مسیر سعادت و آرمان‌های انقلاب باشد و هم آموزش‌وپرورش مسئولیت سنگین دارد. سند تحول آموزش‌وپرورش سند یگانه راهنمایی است که باید در همه نهاد آموزش‌وپرورش موردتوجه قرار گیرد. حوزه‌های علمیه هم مسئولیت بسیار سنگینی دارند و از خداوند می‌خواهیم همه نهادهای علمی ما را در راستای خدمت به ملت  و ارتقای علمی، فرهنگی و اجتماعی ملت موفق و مؤید بدارد.

4. بزرگداشت هفته دفاع مقدس

مناسبت هفته دفاع مقدس را داریم و این هفته بسیار مهم را بزرگ و گرامی می‌داریم. برادران و خواهران ارجمند و جوانان عزیز! دفاع مقدس یک راهنمای بزرگ برای امروز و فردای ما است.

الف) مقایسه امکانات خودی با امکانات دشمن

الآن فرصت نیست و نمی‌خواهم وارد تحلیلی در باب دفاع مقدس شوم اما به‌اختصار یادآوری می‌کنم که:

1. دفاع مقدس یک جنگ نابرابر

دفاع مقدس یک جنگ مشروع و بسیار نابرابر بود. ما در حادثه عاشورا، بدر و جنگ‌های صدر اسلام نابرابری را شنیده بودیم اما ملت ما در دفاع مقدس یک جنگ نابرابر به تمام معنا را تجربه کرد. جنگی که کشور ما از انقلاب بیرون آمده بود و نیروهای مسلح ما آمادگی لازم را نداشتند اما دشمن بعثی ما همه آمادگی برای این جنگ را داشت.

2. وجود توطئه‌های زیاد پشت جبهه علیه کشور

از سوی دیگر در طول هشت سال دفاع مقدس انواع توطئه‌های پشت جبهه را در کشورمان شاهد بودیم. توطئه‌های ترور، کودتا، ضربه‌های سنگین و نفوذ در ارکان قدرت از سوی وابستگان دشمنان ملت را شاهد بودیم. در حالی که در جبهه مقابل چنین نبود.

3. مجهز بودن دشمن بعثی به انواع تسلیحات مدرن

دشمن ما به همه سلاح‌های مدرن مجهز شده بود. شما مستحضرید در جنگ هشت‌ساله، دشمن ما به تمام سلاح‌های مدرن دنیا مجهز شد و تا سلاح شیمیایی، دستگاه‌های پیشرفته و به کار گرفتن آن‌ها پیش رفت. جز سلاح اتمی که به کار گرفته نشد تقریباً همه تسلیحات مدرن دنیا در دفاع مقدس علیه ملت ما به کار گرفته شده بود و حال آنکه ما دستمان از بسیاری از این سلاح‌های مدرن خالی بود.

4. تبلیغات جهانی علیه کشور ایران

تبلیغات جهانی همه همراه دشمن ما بود. کشورهای عالم همه همراه دشمن ملت ایران بودند. البته نه ملت‌های عالم بلکه قدرت‌های عالم همراه آنان بودند. لجستیک آنان و تبلیغات به نفع آنان به شکل بسیار نابرابری وجود داشت و از سوی ما بایکوت و تحریم بود. به لحاظ پشتیبانی‌های جنگی چندین میلیارد دلار که همین حوزه خلیج‌فارس و بعضی کشورها از صدام حمایت کردند و بعد به جان خودشان افتاد.

5. پایبندی ایران به اصول انسانی در جنگ به خلاف صدامیان

ما به اصول انسانی در جنگ پایبند بودیم. دشمن ما هیچ اصل انسانی را رعایت نمی‌کرد. متحدان فراوانی داشت و در تمام عناصر نابرابر بودیم. ملتی با دست‌خالی که هشت سال طول کشید و در قرن اخیر حتی در جنگ جهانی نیز سابقه نداشت و ما جنگ به این طولانی نداشتیم.

 ما با دست‌خالی و دشمن مجهز با حضور همه قدرت‌های زورگو برای از پای درآوردن این ملت بزرگ جمع شده بودند اما نتوانستند و عظمت این ملت، شکوه ایمان آنان و روح عاشورایی این ملت تمام این دسائس را محو کرد و تمام این قدرت‌ها را کنار زد.

ب) اصول مبنایی الگوی دفاع مقدس

 در جنگ و دفاع مقدس ما شاهد یک الگوی جدید از مقاومت بودیم که این الگو بر این اصول مبتنی بود:

1. استوار بر ایمان و عقیده

این الگو بر ایمان، عقیده، اخلاق و الگوهای اسلامی استوار بود؛

2. جوان‌گرایی

جوان گرا بود. فرماندهان و همه قدرت عظیم ما در جنگ از جوانانمان بود؛

3. مدیریت جهادی جنگ
4. ابتکارات در تاکتیک‌های جنگی

ابتکاراتی که در تاکتیک‌های جنگی به وجود آمد هنوز هم باید در دنیا روی آن فنون و تاکتیک‌هایی که جوانان،بچه‌ها و فرماندهان بسیجی ما خلق کردند، دشمن را مبهوت کردند و در حمله آن‌ها را به عقب راندند کار علمی شود. 

5. پایه‌ریزی صنایع دفاعی و نظامی مستقل

پایه‌ریزی صنایع دفاعی و نظامی مستقل در جنگ و دفاع مقدس انجام شد.

6. خلق بسیج

ما در جنگ شاهد این بودیم که بسیج سرافراز یک الگوی نو از مقاومت در برابر دشمن خلق و متولد شد. جنگ ما دفاع مشروع بود و در برابر ما دشمن‌های بی‌شماری وجود داشتند.

7. وجود امدادهای غیبی

امدادهای غیبی را در جنگ دیدیم و پرورش انسان‌های بزرگ را در جنگ تماشا کردیم. این الگوی نویی بود.

ج) صدور الگوی دفاع مقدس به همه عالم

 این الگویی که شما ملت آفریدید در همه عالم انتشار یافته است. یک مدل و الگوی مقاومت با دست‌خالی، پایداری در راه خدا، عقب ننشستن در برابر هجوم و حمله دشمنان و ابتکاراتی که در دفاع مقدس بود ما تجربه کریم.

این الگو امروز در فلسطین، لبنان، یمن، عراق و سوریه خودش را نشان داد. صدور انقلاب یعنی تولید فکر و عرضه الگوهای نو برای مقاومت و ایستادگی در برابر دشمنان خلق خدا و دشمنان اسلام. این همان نتیجه بسیار مهمی بود که ما در جنگ شاهد آن بودیم و امواج دفاع مقدس در عالم منتشر شد.

 امام راحل در پذیرش قطعنامه فرمودند: ما در دفاع مقدس شکست نخوردیم ما در جنگمان اندیشه انقلاب  اسلامی را به همه عالم صادر کردیم.

 امروز هم به آقای ترامپ، بن سلمان و دشمنان ارمان اسلام، امت اسلامی، فلسطین، ایران، یمن و عراق باید بگوییم عاشورای ما و دفاع مقدس ما زنده است. امروز هم این ملت علیرغم همه مشکلات هرگاه که لازم باشد در برابر شما صف الهی و پولادین تشکیل خواهد داد و طعم تلخ شکست را به همه شما مستکبران خواهد چشاند.

این ندای عاشورایی، این «هیهات منا الذله» این «لبیک یا حسین» در ایران و منطقه زنده است و انشالله تداوم پیدا خواهد کرد.

5. لزوم اقدامات اساسی‌تر برای حل مشکلات مردم

هم تقدیر و تشکر می‌کنیم از اقداماتی که قوای سه‌گانه و مسئولان برای گره‌گشایی از مشکلات مردم انجام دادند و هم باید گفت مردم عزیز ما با موج گرانی مواجه هستند و با سختی در تأمین زندگی و پایه‌های اولیه زندگی‌شان مواجه هستند. انتظار می‌رود که به شکل جدی‌تر به حل مشکلات پرداخته شود. قوای سه‌گانه و مسئولان بیش از آنچه امروز هست در گشودن گره و حل مشکلات تلاش کنند.

ما مواجه با تحریم سنگینی هستیم، اما بخشی هم به خودمان برمی‌گردد که روابط خارجی، توجه به صنایع داخلی خود، اقتصاد مقاومتی و تأمین نیازهای اولیه مردم را تدبیر کنیم. امیدواریم این مقوله بیشتر مدنظر مسئولان قرار گیرد. مردم هم در این مسیر همکاری و همراهی داشته باشند.

6. روحانیت عضو جداناپذیر از ملت

در مشهد بعد از چند حادثه مشابه، شاهد قتل یک طلبه و روحانی جوان، عزیز و پا ک بودیم. کسانی فکر می‌کنند با این اقدامات روحانیت را از ملت جدا کنند. حوزه و روحانیت همیشه در کنار مردم بوده‌اند و در کنار ملت و مردم خواهند ماند. ما هیچ‌گاه از ملت و آرمان‌های ملت جدا نخواهیم شد. این حوادثی هم که برای ایجاد ناامنی است هرگز نمی‌تواند ملت، جوانان، دانشگاه‌ها و حوزه ما را از پا درآورد. دشمن این را بداند دانشگاه، حوزه و روحانیت در کنار مردم و در خدمت مردم و انقلاب هستند. این حوادث نمی‌تواند شکافی در ملت ایجاد کند و ترس و هراسی در جبهه عظیم ملت ایجاد کند.

از مسئولان هم تقاضا داریم که برای تحکیم پایه‌های امنیت در کشف و معالجه این نوع از مسائل اهتمام بورزند که در این زمینه ما شاهد مقداری تأخیر هستیم که امیدواریم جبران شود.

7. محکومیت حصر شیخ زکزاکی توسط دولت نیجریه

در هزارمین روز حصر عالم فرهیخته نیجریه جناب آقای زکزاکی هستیم که به همین مناسبت جمعی از دوستان نیجریه در نماز جمعه حضور دارند. مانند همیشه ما تقاضا داریم که دولت نیجریه بر اساس قوانین به خواست بخش بزرگی از ملت خودش توجه کند و این عالم فرهیخته را به ملت برگرداند. در این فاصله جمع زیادی نیز به شهادت رسیده‌اند که با خانواده آن‌ها اعلام همبستگی می‌کنیم و امیدواریم که این عزیزمان هم به میان ملت خود بازگردد.

دعا

نسئلک اللهم و ندعوک باسمک العظیم الاعظم الاعز الاجلّ الاکرم یا الله و... یاارحم الرحمین، اللهم ارزقنا توفیق الطاعة و بعد المعصیة و صدق النیّة و عرفان الحرمة، اللهم انصر الاسلام و اهله و اخذل الکفر و اهله، و أیّد حماة  الدّین،اللهم اغفر المومنین و المومنات والمسلمسن و المسلمات، الاحیا و الاموات. ما را از پاسداران غدیر بزرگ و حماسه عاشورا مقرر بفرما، خدایا باران رحمتت را بر ما بباران، خدایا عزاداری‌ها و سوگواری ما را قبول بفرما، خدایا ما را به رسیدگی به مستمندان، همراهی با محرومان، عبادت، دعا و نیایش، زنده داشتن یاد خدا و رونق بخشیدن به مسجد توفیق روزافزون عنایت بفرما، اعمال ما را قبول بفرما، توبه، انابه و عبادات ما را مورد لطف و کرمت خود قرار بده، گناهان ما را ببخش، ما را از شر وساوس داخلی و بیرونی محافظت بفرما، آسیب‌ها را از جامعه ما دور بدار، نسل جوان ما را به اوج عزت، ایمان و افتخار برسان، همه مخاطرات را از کشور و امت اسلام دور بدار، شر دشمنان اسلام به‌ویژه اسرائیل غاصب را از سر همه مرتفع بفرما، شر تکفیری‌ها، داعشی‌ها و تروریست‌ها را به خودشان بازبگردان، ما را از همه خطرات مصون بدار، باران رحمت و برکاتت را در این خشک‌سالی بر ما نازل بفرما، مشکلات اقتصادی کشور را مرتفع بفرما، مسئولان ما را در انجام وظایف، خدمات صادقانه و الهی‌شان به مردم آشنا و موفق بدار،مریضان ما، مریضان مدنظر و جانبازان را شفا کرامت بفرما، مسلمانان مظلوم بحرین، یمن، عراق، سوریه، میانمار و دیگر مسلمانان مظلوم در اقصا نقاط جهان را نجات کرامت بفرما، اموات و درگذشتگان ما، مراجع و علمای درگذشته، درگذشتگان از این جمع و تازه درگذشتگان را غریق بهار رحمتت بفرما، ارواح تابناک شهیدان، شهیدان اسلام و انقلاب اسلامی، شهیدان دفاع مقدس، شهیدان مدافع حرم و مقاومت و بین‌الملل اسلامی شهدای این جمع و امام شهدا را با اولیای خودت محشور بفرما. به مسئولان توفیق خدمت به مردم شریف عنایت بفرما، ما را از گناهان در همه ایام سال مصون بدار، توبه و انابه و عبادت ما را قبول بفرما، سلام ما را به امامان و مولایمان حضرت ولیعصر (عج) ابلاغ بفرما، در فرج او تعجیل بفرما.

بسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ اللَّهُ الصَّمَدُ لَمْ يلِدْ وَلَمْ يولَدْ وَلَمْ يكُنْ لَهُ كُفُوًا أَحَدٌ[10]

 


[7]- سوره مائده، آیه 35

[8]- سید رضی، نهج‌البلاغه (صبحی صالح)، خطبه 204، ص 321

[9]ـ سوره بقره، آیه 197.

[10]- سوره اخلاص