خطبه اول

                               جاذبه و دافعه قوی امیر المؤمنین (ع)

                            محور حق بودن علی (ع)

 

اعوذ باللّه السمیع العلیم من الشیطان الرجیم بسم‌اللّه الرحمن الرحیم الحمد الله الذی حَارَتِ‏ الْأَلْبَابُ وَ حَسَرَتِ الْعُيُونُ وَ تَصَاغَرَتِ الْعُظَمَاءُ وَ تَحَيَّرَتِ الْحُكَمَاءُ[1] و صلّی الله علی سیّدنا و نبیّنا و حبیب قلوبنا و طبیب نفوسنا و شفیع ذنوبنا ابی القاسم المصطفی محمّد و علی آله الاطیبین الاطهرین  و لا سیّما بقیة الله فی الارضین.

 توصیه به تقوا

اعوذبالله من الشیطان الرجیم بسم‌الله الرحمن الرحیم «یا أَیهَا الَّذِینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ حَقَّ تُقَاتِهِ وَلَا تَمُوتُنَّ إِلَّا وَأَنْتُمْ مُسْلِمُونَ»[2] عِبَادَ اللَّهِ أُوصِیکمْ و نَفسِی بِتَقْوَی اللَّهو ملازمة أمره و مجانبة نهیه و تَجَهَّزُوا عباد اللَّهُ فَقَدْ نُودِیَ فِیکُمْ بِالرَّحِیلِ[3]وَ تَزَوَّدُواْ فَإِنَّ خَیْرَ الزَّادِ التَّقْوَی[4]

همه شما نمازگزاران گرامی، برادران و خواهران ارجمند و خودم را در این روز شریف و این ماه عزیز و ایام مبارک به تقوا، پارسایی، پرهیزگاری و دوری از آلودگی‌های اخلاقی و نفسی و ذکر و شکر خداوند در همه احوال سفارش و دعوت می‌کنم.

بیان جرعه‌ای از فضائل امیرالمؤمنین (علیه‌السلام)

در آستانه میلاد خجسته پیشوای مؤمنان حضرت امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه‌السلام) قرار داریم. در خطبه اول جملاتی در فضائل، شخصیت و زندگی این پیشوای بزرگ را به‌صورت فشرده تقدیم محضر شریف می‌کنم.

امیرالمؤمنین (سلام‌الله‌علیه) از بزرگ‌ترین انسان‌های تاریخ بشریت بشمار می‌آید و همگان  در برابر عظمت و شکوه شخصیت او اظهار خضوع و تواضع می‌کنند. حتی دشمنان وی به عظمت او مقرّ و معترف بودند و هستند و در برابر شکوه و شخصیت او متواضع‌اند. همه ما با این پیشوای بزرگ و مولود رجب و خانه خدا آشنایی‌هایی داریم. به‌عنوان یادآوری و عرض ادب به پیشگاه این چهره تابناک اسلام و بشریت چند نکته را یادآوری می‌کنم:

1. زندگی پرفراز و نشیب امیرالمؤمنین (ع)

زندگی امیرالمؤمنین زندگی کاملاً متفاوت و دارای فراز و فرود و اجزای بسیار متمایز و در عین حال دارای یک هدف بشمار می‌آید. ما اگر تاریخ ائمه طاهرین را ورق بزنیم هر امامی نقش یا نقش‌های خاصی به تناسب زمان خود ایفا می‌کرده است، گرچه هدف یکی است اما هر یک نقشی را ایفا می‌کرده است. به تعبیر شهید مجاهد مرحوم آیت‌الله صدر: «تَنَوّعُ أدوارٍ و وَحدَة هَدَفٍ» ائمه طاهرین در طول قریب سه قرن، نقش‌های متمایزی داشتند اما همه نقش‌ها کاملاً معطوف به یک هدف و آرمان بزرگ الهی بود. اما اگر امیرالمؤمنین (علیه‌السلام) را با سایر ائمه مقایسه کنیم ضمن آنکه تفاضلی برای امیرالمؤمنین (علیه‌السلام) و افضلیتی برای وی در روایات ما نقل شده است، امیرالمؤمنین (علیه‌السلام) گویا جامع همه ادواری است که هر امام گوشه‌ای از آن را ایفا می‌کند. در زندگی حضرت، این تنوّع ادوار و برگ‌های متفاوت و همه معطوف به یک آرمان بزرگ الهی مشهود است.

امیرالمؤمنین (علیه‌السلام) در نوجوانی (به قول مشهور) و در 13 سالگی در مکه و در کنار پیامبر (صلّی الله علیه و آله  سلّم) قرار گرفتند. نوجوانی پارسا و مجاهد در 13 سالگی  در پایه‌ریزی ارکان اسلام در کنار پیامبر (صلّی الله علیه و آله و سلّم) بیش از همه درخشید. تقوا، پارسایی، مجاهدت و فداکاری او، وی را یگانه میان اصحاب کرد و در کنار پیامبر (صلّی الله علیه و آله و سلّم) چون مجاهدی بزرگ و سربازی رشید در پایه‌ریزی ارکان اسلام سهیم بود.  

آنگاه که هجرت انجام شد این جوان تجربه‌دیده، آزموده و فداکار و ایثارگر در کنار پیامبر (صلّی الله علیه و آله و سلّم) در صلح، غزوه‌ها و جنگ‌های گوناگون و متعدد و در همه شرایط مجاهدانه ایستاد. دوره‌ای که حکومت اسلامی پایه‌ریزی شد این سردار بزرگ در کنار پیامبر (صلّی الله علیه و آله و سلّم) و در همه مواقف و مواضع جان‌فشانی کرد و با شمشیر، مجاهدت‌ها، عقل و حکمت بی‌نظیر نقشی بزرگ در بنیان‌گذاری اولین حکومت اسلامی ایفا کرد.

همین سرباز و سردار مجاهد بعد از رسول خدا (صلّی الله علیه و آله و سلّم) با فتنه‌ای بزرگ مواجه شد[5] و در آن فتنه بزرگ هم رسالت خود در تدوین حقایق دین و ارزش‌های ولایت و امامت انجام داد و در عین حال یک دوره طولانی از صبر، حکمت و دانش خود را در میان‌سالی به نمایش گذاشت و آنگاه در عصری که سن ایشان به‌حسب سنین عادی به کمال سنی رسیده بود به حکومت و حاکمیت رسید.

حاکمیت امیرالمؤمنین (علیه‌السلام) هم حاکمیت بسیار نمونه‌ای بود. می‌بینیم امیرالمؤمنین (علیه‌السلام) گویا همه آنچه ائمه اطهار در طول دویست و اندی سال داشتند در طول عمر بسیار با برکت شصت و اندی سال خویش، این نقش‌های متفاوت را به منصه بروز و ظهور رساندند. علی (علیه‌السلام) مرد نقش‌های گوناگون برای تحکیم پایه‌های اسلام و ارزش‌های متعالی بود.

2. مورد اتفاق بودن ایشان در میان همه فرق اسلامی

ویژگی دیگری که برای امیرالمؤمنین (علیه‌السلام) مشهود است این می‌باشد که ایشان مورد اتفاق همه فرق اسلامی است، جز گروه منحرف و کج‌اندیش ناصبیان که در اقلیت بسیار محدود بودند همه امت در برابر این شکوه و عظمت و این جلال شخصیت متواضع هستند. همه به بزرگی و عظمت امیرالمؤمنین (علیه‌السلام) معترف و مقر هستند که از ویژگی‌های خاص امیرالمؤمنین (علیه‌السلام) است.

3. جاذبه و دافعه فوق‌العاده امیرالمؤمنین (علیه‌السلام)

رحمت و رضوان خدا بر مرحوم آیت‌الله شهید مطهری که آن کتاب زیبا در جاذبه و دافعه علی (علیه‌السلام) نوشت و منتشر کرد. انسان کامل کسی است که هم دارای جاذبه است  هم دافعه و امیرالمؤمنین (علیه‌السلام) در اوج این جاذبه و دافعه بود. این وجود شریف هم دوستان فداکاری داشت که در دوستی و حمایت  از آرمان‌های علی تا جای پا ایستادند. برای حمایت از امیرالمؤمنین (علیه‌السلام) زبانشان را بریدند، سرشان را از بدن جدا کردند و هزار سختی به جان خریدند و در عین حال دشمنان ظالمی داشت که به بدترین شیوه با امیرالمؤمنین (علیه‌السلام) رفتار کردند. این رفتار ظالمانه با علی دافعه امیرالمؤمنین (علیه‌السلام) را نشان می‌دهد.

4. امیرالمؤمنین (علیه‌السلام) جامع اضداد

 انسان کامل هر چه قدر سعه وجودی او بیشتر شود اوصاف متضاد در او تجلی می‌کند. قهر و مهر در امیرالمؤمنین (علیه‌السلام) در اوج بود، مجاهدت و خضوع و تواضع در اوج بود. انواع صفاتی که در دیگران جدا جدا به کمال می‌رسد و همه این صفاتی که به‌ظاهر متضاد هم هستند در آن دریای جوشان و در آن جان بزرگ و بلند امیرالمؤمنین (علیه‌السلام) جمع شده بود.

5. محور حق بودن امام علی (ع)

امیرالمؤمنین (علیه‌السلام) محور حق بود. این در کتاب فریقین آمده است که حب  و شناخت علی محور حقانیت و بغض او محور بطلان و ضلالت است. تعابیری که در روایات ما آمده است که: «عَلِيٌّ مَعَ الْحَقِّ وَ الْحَقُ‏ مَعَ‏ عَلِيٍ‏ يَدُورُ حَيْثُمَا دَار»[6] از منابع گوناگون و فریقین نقل شده است. وقتی ما به شخصیت علی (علیه‌السلام) بپردازیم عقول مبهوت می‌شود و انسان‌ها در برابر این عظمت احساس کوچکی می‌کنند. او آن قله بزرگی است که فرمودند: «يَنْحَدِرُ عَنِّي السَّيْلُ وَ لَا يَرْقَى إِلَيَّ الطَّيْر»[7] من آن قله بلند بسر به آسمان کشیده‌ام که اولین جایگاهی که باران رحمت  و حکمت به آنجا می‌بارد وجود من است و از وجود من به دامنه بشریت علم و فیض جریان پیدا می‌کند. در اوصاف و فضایل علی زیاد شنیده‌ایم.

6. علم سرشار علی (ع)

حضرت می‌فرماید: «انْدَمَجْتُ عَلَى مَكْنُونِ عِلْمٍ لَوْ بُحْتُ بِهِ لَاضْطَرَبْتُمْ‏ اضْطِرَابَ الْأَرْشِيَةِ فِي الطَّوِيِّ الْبَعِيدَة»[8] علمی و دانشی در سینه علی است که اگر آن را برای شما تبیین کنم مانند آن ریسمان متصل به دلوی خواهید بود که در چاه عمیقی افکنده شود، چطور این ریسمان می‌لرزد اگر شما با علم علی آشنا شوید به خود می‌پیچید و می‌لرزید. امیرالمؤمنین (علیه‌السلام) در میان اصحاب مثل معقول در قیاس با محسوس است. دانش و علم وی چنان بود که باب مدینه علم پیامبر به شمار آمد[9] و نمونه و میراث این علم بخشی از آن چیزی است که در نهج‌البلاغه و آثار باقیمانده از امیرالمؤمنین (علیه‌السلام) می‌بینیم.

7. زهد و پارسایی علی (ع)

زهد و پارسایی امیرالمؤمنین (علیه‌السلام) زبانزد انسان‌ها بود. هیچ کس نمی‌توانست آن زهد بی‌نظیر و آن چشم‌پوشی از مطامع دنیا را درباره امیرالمؤمنین (علیه‌السلام) مورد انکار قرار دهد.[10]

8. ایثار و فداکاری علی (ع)

ایثار و فداکاری امیرالمؤمنین (علیه‌السلام) تا آنجا است که بجای پیامبر در بحرانی‌ترین شرایط می‌خوابد. همه سختی‌ها را به خاطر اسلام به جان می‌خرد و در همه شرایط پایداری می‌کند و ابتغاء مرضات الله می‌کند و جان خود را تقدیم خدا می‌کند[11]

9. شجاعت مثال‌زدنی علی (ع)

شجاعت امیرالمؤمنین (علیه‌السلام) شجاعت بی‌بدیلی است که مطلقاً در هیچ جنگ و رزمی پشت به دشمن نکرد و همواره پیشگام بود و در اکثر 80 جنگ و غزوه، امیرالمؤمنین (علیه‌السلام) پیشاهنگ و پیش‌قراول بود.

10. مهر و محبت علی (ع)

مهر و محبت امیرالمؤمنین (علیه‌السلام) چنان بود که بارها افراد آرزو می‌کردند که ما مثل یتیمان و نیازمندان بودیم. می‌دیدند امیرالمؤمنین (علیه‌السلام) چطور در برابر یتیمان و نیازمندان زانو می‌زند و به آن‌ها مهر و محبت می‌ورزد. این مهر و محبت بی‌پایان امیرالمؤمنین (علیه‌السلام) و شفقت او خیمه‌ای بود که بر سر همگان و به‌ویژه نیازمندان سایه افکنده بود.

11. عبادت خالصانه علی (ع)

 چه بگوییم از عبادت امیرالمؤمنین (علیه‌السلام) که در یک‌شب هزار رکعت نماز می‌خواند. آن رزمنده شجاع و آن‌که در طول روز هزار مشکل و دردسر دارد اما در نیمه‌شب مرد عبادت است و حمزه ضبائی در مجلس معاویه گفت که دیدم علی چگونه در نیمه‌های شب در محراب عبادت و بندگی خدا مثل مارگزیده به خود می‌پیچید.[12]

12. عدالت علی (ع)

عدالت علی تا آنجا بود که (قتل لشدة عدله) شد. امیرالمؤمنین (علیه‌السلام) عدل مجسم بود. همه عدالت در وجود این وجود نازنین بود و به خاطر عدالت بی‌نظیر خود در طول زندگی و به‌ویژه دوره پنج‌ساله حکومت ظاهری خود ضربه‌ها دید.

13. مدیریت والای علی (ع)

آیا شما پنج سال حکومت را در تاریخ سراغ دارید که در جبهه برخورد و رزم، سه جنگ بزرگ و خانمان‌سوز را در برابر منافقان و فتنه گران مدیریت کرد و از هیچ‌چیزی نهراسید و فتنه گران را خاموش کرد و در طول این پنج سال طبق بعض نقل‌ها در کوفه نیازمندی نبود. همه نیازهای مردم در سایه حکومت کوتاه  امیرالمؤمنین (علیه‌السلام)  تأمین شده بود. عهد مالک اشتر با آن همه معارف والای در آن، یک تئوری جامع حکومت و ولایت را تبیین کرد. زیباترین تئوری حکومت اسلامی و ولایت الهی در کلمات امیرالمؤمنین (علیه‌السلام) ترسیم شد.

14. تربیت فرزندان توسط علی (ع)

خانه‌داری و تربیت فرزندان امیرالمؤمنین (علیه‌السلام) چنان بود که آن فرزندان از این خانه بزرگ برخاستند.

15. میراث علی (ع)

اشاره‌ای می‌کنم به ارکانی که مربوط به امیرالمؤمنین (علیه‌السلام) است . حدود 12 هزار حدیث در مسند امیرالمؤمنین (علیه‌السلام) جمع‌آوری شده است. بیش از 500 خطبه در کتاب‌های نهج‌البلاغه و مستدرک‌های نهج‌البلاغه جمع‌آوری شده است. بیش از 500 دعا و ذکر از امیرالمؤمنین (علیه‌السلام) نقل شده است و قریب 80 آیه به‌طور مستقیم درباره امیرالمؤمنین (علیه‌السلام) نازل شده است و بیش از هزار  صحابی باری امیرالمؤمنین (علیه‌السلام)  نقل شده است این بخشی از میراث بزرگ امیرالمؤمنین (علیه‌السلام) است که در کتاب‌ها جمع‌آوری شده است.

خدایا ما را از عارفان به‌حق علی و محبان راستین این پیشوای بزرگ عادل قرار بده. اموات و درگذشتگان ما را ببخش و بیامرز.

بسم‌الله الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ إِنَّا أَعْطَينَاكَ الْكَوْثَرَ فَصَلِّ لِرَبِّكَ وَانْحَرْ إِنَّ شَانِئَكَ هُوَ الْأَبْتَرُ[13]

 

 


[1]- شیخ صدوق، الامالی، ص 677

 . [2]آل‌عمران، آیه 102

[3] ـ نهج‌البلاغه، خطبه 204

[4]- سوره بقره، آیه 197

[5]. که به گوشه های از این فتنه در خطبه شقشقیه اشاره فرموده اند.(سید رضی، نهج الیلاغه (صبحی صالح)، خطبه 3، صص 48-50)

[6]- شیخ مفید، الفصول المختاره، ص 211: علىّ با حقّ است و حقّ با علىّ هر جا علىّ دور زند و برود حقّ با او دور مى‏زند (يعنى علىّ عليه السّلام هر چه بگويد و بكند از روى حقّ و درستى است)

[7]ـ .سید رضی، نهج الیلاغه (صبحی صالح)، خطبه 3، ص 48

[8]- سید رضی، نهج الیلاغه (صبحی صالح)، ص 52

[9]- علی بن محمد خزاز رازی، کفایه الاثر فی النص علی الائمه الاثنی عشر، ص 184: «يَا عَلِيُّ أَنَا مَدِينَةُ الْعِلْمِ‏ وَ أَنْتَ بَابُهَا وَ مَا تُؤْتَى الْمَدِينَةُ إِلَّا مِنَ الْبَاب‏» پیامبر (ص) فرمود: ای علی من شهر علم هستم و تو درب آن هستی و کسی داخل شهر نمی شود مگر از درب آن.

[10]-  این خطاب امام الزاهدین نسبت به دنیا است که: «هَيْهَاتَ غُرِّي‏ غَيْرِي‏ لَا حَاجَةَ لِي فِيكِ قَدْ طَلَّقْتُكِ ثَلَاثاً لَا رَجْعَةَ فِيهَا فَعَيْشُكِ قَصِيرٌ وَ خَطَرُكِ يَسِيرُ» ای دنیا: جز مرا غرّه كن، من حاجتی به تو ندارم، من تو را سه طلاق کردم طلاقى كه در آن رجعت نیست. پس عيشت حقير است، و عمرت كوتاه.( سید رضی، نهج الیلاغه (صبحی صالح)، ص 480)

[11]- سوره بقره، آیه 207: «وَ مِنَ النَّاسِ مَنْ يَشْري نَفْسَهُ ابْتِغاءَ مَرْضاتِ اللَّهِ»

[12]- هُوَ قَائِمٌ فِي مِحْرَابِهِ قَابِضٌ عَلَى لِحْيَتِهِ يَتَمَلْمَلُ‏ تَمَلْمُلَ السَّلِيمِ وَ يَبْكِي بُكَاءَ الْحَزِينِ. ( سید رضی، نهج الیلاغه (صبحی صالح)، ص 480)

[13]. سوره کوثر

خطبه دوم

لزوم اهتمام روزافزون به شعار سال و مؤلفه‌های اقتصاد پویا

ضرورت پرهیز مسئولان از حواشی و تلاش در مرتفع ساختن مشکلات

اعوذ باللّه السمیع العلیم من الشیطان الرجیم بسم‌اللّه الرحمن الرحیم الحمدلله ربّ العالمین و الصّلاة و السّلام علی سیّدنا و نبیّنا و حبیب قلوبنا و طبیب نفوسنا و شفیع ذنوبنا ابی القاسم المصطفی محمّد و علی مولانا علیّ بن ابیطالب و علی الصدیقة الطاهرة فاطمة الزهراء و علی الحسن و الحسین سیّدی شباب اهل الجنة و علی الائمة المسلمین علی بن الحسین و محمد بن علی و جعفر بن محمد و موسی بن جعفر و علی بن موسی و محمد بن علی و علی بن محمد و الحسن بن علی و الخلف القائم المنتظر حججک علی عبادک و أمنائک فی بلادک ساسة العباد و أرکان البلاد و أبواب الایمان و أمناء الرحمن و سلالة النبین و صفوة المرسلین و عترة خیرة رب العالمین صلواتک علیهم اجمعین

توصیه به تقوا

اعوذبالله من الشیطان الرجیم بسم‌الله الرحمن الرحیم «یا أَیهَا الَّذِینَ آمَنُواْ اتَّقُواْ اللّهَ وَکونُواْ مَعَ الصَّادِقِینَ»[14]عباد عباد اللَّهِ أُوصِیکمْ و نَفسِی بِتَقْوَی اللَّه

همه شما و خودم را به تقوای الهی و پارسایی سفارش می‌کنم.

مناسبت‌ها

در چند محور مطالبی را فهرست‌وار اشاره می‌کنم:

1. تبریک سال نو و ایام ماه رجب

سال نو و ایام مبارک رجب را تبریک عرض می‌کنم.

2. تسلیت وفات حضرت زینب کبری و آیت‌الله بروجردی

وفات حضرت زینب (سلام‌الله‌علیها) را تسلیت عرض می‌کنم. ایام وفات مرحوم آیت‌الله بروجردی زعیم عالی‌قدر شیعه که خدمات بزرگی به عالم تشیع کردند را تسلیت عرض می‌کنم.

3. تبریک میلاد امیرالمؤمنین (ع)

میلاد حضرت امیرالمؤمنین (علیه‌السلام) عرض تبریک و تهنیت عرض می‌کنم.

4. تشکر از خادمان و مسافران نوروزی

همین‌طور لازم است از همه کسانی که در قم و سراسر کشور در خدمت‌رسانی به زائران و مسافران تلاش کردند، نیروهای امنیتی، درمانی، شهرداری‌ها، آتش‌نشانی‌ها، هلال احمر، کمیته امداد و همه کسانی که برای رفاه حال مردم به‌ویژه در شهرهای زیارتی و در قم خدمت کردند تشکر و قدردانی کنیم. قدر این عزیزان دانسته است و از تلاشی که برای انتظام راه‌ها و کاهش تلفات انجام شده است باید تشکر کنیم.

به همه زائران و مسافران به این شهر مقدس و شهر حضرت معصومه (سلام‌الله‌علیها) خیر مقدم و خوش‌آمد هم عرض می‌کنیم

اما در این خطبه چند موضوع را فهرست‌وار عرض می‌کنم:

5. دوازده فروردین تجلی حکومت الهی بر زمین

روز جمهوری اسلامی و روز دوازده فروردین روز بزرگی است که امام فرمودند: دوازده فروردین روز تجلی حکومت الهی بر زمین به شما ر می‌آید.[15]

چهل سالگی انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی باید جشن گرفته شود و در عین حال باید برای آسیب‌شناسی و بازنگری مورد توجه قرار گیرد. در این چهل سال از بحران‌های بزرگی عبور کرده است.

 شاید هیچ کس باور نمی‌کرد که نظام الهی در این دنیای آشوب‌زده و در این جنگل ظلم و ستم بتواند چهل سال در برابر این امواج طوفانی مقاومت کند. شما ملت و مردم عزیز در برابر این‌ها مقاومت کردید. با رهبری امام و رهبری عظیم الشان از همه این سختی‌ها گذشتید و پایه‌های این نظام را صیانت کردید. نکته‌ای که باید به آن توجه کنیم این است که امروز بار دیگر همه ستمکاران عالم برای وارد ساختن ضربات سهمگین بر پیکره حکومت اسلامی جمع شده‌اند. توطئه‌های فراوانی در دست انجام است. ما نیاز به یک بصیرت ویژه و یک حضور آگاهانه در همه عرصه داریم تا از بحران‌های جدی عبور کنیم. در بحران جدید همه معاندان، جریانات نفاق، استکبار عالمی و جریان ارتجاع منطقه جمع شده‌اند تا به جمهوری اسلامی لطمه وارد کنند. این همان راهی است که آن‌ها طی می‌کنند و گاهی هم ما با غفلت در دام آن‌ها قرار می‌گیریم. البته افرادی هم به خاطر غرض‌ورزی‌هایی تابع سیاست‌های استکباری می‌شوند.

توطئه‌های استکبار و مزدوران وی در قبال جمهوری اسلامی ایران

توطئه‌هایی که استکبار و مزدوران او در پی عملیاتی کردن آن‌ها هستند عبارت اتد از:

1. تحریف و نفوذ؛

2.  استحاله نظام اسلامی ؛

3.  تحریم‌های سنگین مستمر و ضربه‌های اقتصادی؛

4. ناامید سازی مردم؛

5. بزرگ‌نمایی مشکلات و کوچک‌سازی خدماتی که نظام اسلامی انجام داده است؛

6. ضربه زدن به محور ولایت و امامت: هدف‌گیری دشمن این است که محور ولایت و امامت را نشانه بگیرد و به آن آسیب وارد کند که توطئه بسیار خطرناکی است.

7. امروز هم تلاش می‌کنند نقض عهد کنند؛

8. برجام را کنار بگذارند؛

9. راه‌های جدیدی برای تحریم جستجو می‌کنند؛

10. وفاق مستکبران عالم را علیه جمهوری اسلامی به وجود می‌آورند؛

11. کم رنگ‌سازی ارزش‌ها: چیزهایی که این روزها در مورد حجاب می‌بینیم. حجاب انتخاب زن مسلمان است. از ضروریات اسلامی است. قانون کشور است. امربه‌معروف و نهی از منکر در باب آن جاری است. اما متأسفانه گاهی، حتی افراد ظاهر الصلاح این امور واضح دینی را مورد انکار قرار می‌دهند.

 این‌ها زمینه‌هایی است که راه را برای نفوذ دشمن فراهم می‌کند.

در آستانه روز جمهوری اسلامی هم باید خدا را بر این نعمت بزرگ شاکر باشیم و هم همگان دست به دست هم دهیم تا آسیب‌ها را بشناسیم، راه‌های خطایی که رفته‌ایم را اصلاح کنیم، راه‌هایی که رهبری نشان می‌دهند را مورد توجه قرار دهیم. امیدواریم که این روز برای همه ما مبارک باشد و دشمنان به فضل خدا و بار دیگر طعم تلخ شکست را از ملت شریف اسلام و جریان مقاومت خواهند چشید انشالله.

6.  لزوم اهتمام همگان به جریان سازی هر چه بیشتر اعتکاف

  موضوع دیگر ایام بیض، اعتکاف و فرصت‌های رجبیه است. ماه رجب ماه پرفروغ  و درخشش است. این همه دعاها و ذکرها در ماه رجب وارد شده است که باید توجه کنیم. بخصوص جریان اعتکاف باید ادامه پیدا کند. من همین‌جا تشکر می‌کنم از خادمان به جریان بزرگ اعتکاف که رویش جوانان در عصر انقلاب است. سخنان حجت‌الاسلام‌والمسلمین جناب آقای تکیه‌ای هم برای ترغیب و جریان سازی بیشتر در این امر الهی مایه تشکر است. امیدواریم این جریان مانند سال‌های قبل باشکوه بیشتر برگزار شود. اعتکاف یک فرصت ناب برای برون‌رفت از این زندگی‌های روزمره است. البته ماه مبارک رمضان وقت اصلی و پرفضیلت آن است اما در سایر مواقع همانند ماه رجب و ایام البیض ماه رجب هم بجاست که برگزار شود. از افرادی که در این مناسبت مذهبی شرکت می‌کنند جای تشکر و قدردانی وجود دارد. جوانان ما مانند سال‌های قبل از این عمل عبادی استقبال خواهد کرد. انشاء الله

7.  لزوم اهتمام روزافزون به شعار امسال و مؤلفه‌های اقتصاد مقاومتی

موضوع اخیر هم شعار سال است. همه ما باید برای مقابله با توطئه‌های دشمنان بر اقتصاد مقاومتی پافشاری کنیم. بارها گفته شده است اقتصاد مقاومتی به‌عنوان یک نظریه‌ای که از سوی رهبری اعلام شده است که شامل چند عنصر مهم است:

1.   مبارزه با فساد و تبعیض

مبارزه با فساد، فقر و تبعیض بدون هیچ رودربایستی و با کمال قاطعیت با هر کسی و در هر مقامی که باشد از مؤلفه‌های مهم اقتصاد مقاومتی است. شاید یک آقایی به خاطر این که دوستش را گرفته‌اند سخنی بگوید و مصاحبه‌ای کند، این‌ها حرف‌های پوچ است. همه باید برای مبارزه با فقر، تبعیض، فساد، اسراف و اشرافی گری دست به دست هم دهند. این‌ها زیبنده نظام اسلامی نیست. ملت، مسئولان، دستگاه‌های نظارتی و قضایی باید قاطعانه در برابر این فسادها بایستند.

2.  عدالت

باید زمینه گسترش عدالت اداری، اجتماعی، قضایی توسعه پیدا کند.

3. درون‌زا و برون‌گرا

اقتصاد مقاومتی درون‌زا و برون‌گرا است. ما باید بر پایه ملت تکیه کنیم و در عین حال روابط خودمان را با کشورهای دیگر به‌ویژه کشورهای شرقی گسترش دهیم.

4.  دانش‌بنیان

تأکید بر دانش‌بنیادی در اقتصاد مقاومتی از دیگر مؤلفه‌های اقتصاد مقاومتی است.

5. اجرای اصل 44 قانون اساسی

اجرای درست اصل 44 قانون اساسی که رهبری معظم بر آن تأکید داشتند.

6.  مبارزه با قاچاق

مبارزه با قاچاق که بخش زیادی از منابع ما را در خود می‌بلعد و زمینه اشتغال را از بین می‌برد

7.  حمایت از کالای داخلی

رهبری در طول این سال‌ها بارها شعار سال را اقتصادی انتخاب کرده‌اند و امسال را سال حمایت از کالای داخلی بیان کرده‌اند. جای بحث نیست. همه می‌دانند اگر کالایی مشابه داخلی داشته باشد باید همگان به سمت کالاهای داخلی حرکت کنند. باید مقداری از تصوراتی که دارند کوتاه بیایند. اگر چنین شود بازار داخلی رونق پیدا می‌کند. فقط مبارزه قاچاق و توسعه خرید و فروش کالاهای داخلی می‌تواند بازار را نجات دهد و اقتصاد را توسعه دهد.

8.  انتظارات از گروه‌های مختلف  

از گروه‌ها و آحاد مردم انتظاراتی وجود دارد که در ذیل به بخشی اشاره می‌شود:

الف. مصرف‌کنندگان

از مصرف‌کنندگان انتظار می‌رود که واقعاً تا جایی که میسر است از کالای داخلی استفاده کنیم؛

ب. فروشندگان

 از فروشندگان و تجار انتظار می‌رود که به کالاهای داخلی توجه کنند؛

ج. سرمایه‌داران

از سرمایه‌گذاران انتظار می‌رود که به سمت کالاهای استراتژیکی که باید در داخل تولید شود و ما را از وابستگی‌ها نجات دهد بروند؛

د. دولت و مسئولان

از دولت و مسئولان هم انتظار می‌رود که:

1. از کالای داخلی حمایت کنند؛

2. انتظار می‌رود که برنامه عملی نوشته شود. مردم باید وظایف خودشان را انجام دهند که رهبری روی آن خیلی تأکید داشتند. مسئولین هم باید یک برنامه دقیق عملی، رتبه‌بندی شده، با جدول، با زمان‌بندی و بر پایه شاخص‌های معین ترسیم کنند و در آخر سال بگویند که به خاطر مبارزه با قاچاق و توسعه و رواج کالای داخلی چه مقدار اشتغال ایجاد کرده‌اند و چه مقدار مشکلات رفع شده است. انشالله خداوند هم کمک می‌کند تا کشورمان از این سختی‌ها عبور کند. ما باید برای کاهش سختی‌های مردم تلاش کنیم و گره‌ها را باز کنیم.

3. دوری از حواشی: وظیفه مسئولان دولت در این موارد وظیفه حساسی است. ما انتظار داریم که مسئولان کمتر به سمت حواشی بروند. حالا بحث‌های تئوری، نظری و مهمی وجود دارد که لازم نیست مسئولان به آن سمت بروند، بلکه باید با تمام توان در مسیر مرتفع ساختن مشکلات اجتماعی، فقر و آسیب‌های موجود گام بردارند.

نسئلک اللهم و ندعوک باسمک العظیم الاعظم الاعز الاجلّ الاکرم یا الله ... یاارحم الرحمین. اللهم ارزقنا توفیق الطاعة و بعد المعصیة و صدق النیّة و عرفان الحرمة اللهم انصر الاسلام و اهله و اخذل الکفر و الکفار و المنافقین.اللهم انصر جیوش المسلمین و عساکر المسلمین اللهم اغفر المؤمنین و المومنات والمسلمین و المسلمات، الاحیاء منهم و الاموات، خدایا دل‌های ما را به انوار ایمان و معرفت خود روشن بفرما، مراجع درگذشته، درگذشتگان از این جمع، شهدای دفاع مقدس، انقلاب اسلامی، مدافع حرم و امام شهدا را با اولیای خودت محشور بفرما، ما را ادامه‌دهنده راه آنان مقرر بفرما، ارواح تابناک شهدا و امام شهدا را با اولیای خودت محشور بفرما، مریضان و جانبازان و مریضان موردنظر را شفای عاجل عنایت بفرما، توبه و انابه ما را بپذیر و گناهان ما را ببخش و بیامرز،خدایا باران برکات و رحمتت را بر ما نازل بفرما، عبادات و طاعات ما را در این ماه شریف قبول بفرما، ما را موفق به عبادت و تضرع بفرما، گرفتاری گرفتاران را مرتفع بفرما خدمتگزاران به اسلام و کشور، مقام معظم رهبری، مراجع عظام و خدمت گذاران به کشور و اسلام را مؤید و منصور بدار، خدایا سلام ما را به محضر مولا و آقایمان حضرت ولیعصر ارواحنا فداه ابلاغ بفرما و در فرج نورانی‌اش تعجیل بفرما.

بسم‌الله الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ اللَّهُ الصَّمَدُ لَمْ يلِدْ وَلَمْ يولَدْ وَلَمْ يكُنْ لَهُ كُفُوًا أَحَدٌ[16]

 

 


 

[14]سوره توبه آیه 119

[15]- صحیفه امام (ره)، جلد ششم، صص 4-452

[16]. سوره اخلاص