خطبه اول

                                          اعتراف مذاهب اسلامی به جایگاه رفیع فاطمه زهرا (س) نزد پیامبر(ص)

                                       قبول مرجعیت علمی اهل‌بیت (ع) از مشترکات مذاهب اسلامی

 

اعوذ باللّه السمیع العلیم من الشیطان الرجیم بسم‌اللّه الرحمن الرحیم الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِی لَا یبْلُغُ مِدْحَتَهُ الْقَائِلُونَ وَ لَا یحْصِی نَعْمَاءَهُ الْعَادُّونَ وَ لَا یؤَدِّی حَقَّهُ الْمُجْتَهِدُونَ[1]ثمّ الصّلاة و السّلام علی سیدنا و نبیّنا العبد المؤیّد و الرّسول المسدّد المصطفی الأمجد أبی القاسم محمّد (ص) و علی آله الأطیبین الأطهرین سیّما بقیّة الله فی الأرضین.

توصیه به تقوا

اعوذبالله من الشیطان الرجیم بسم‌الله الرحمن الرحیم «یا أَیهَا الَّذِینَ آمَنُواْ اتَّقُواْ اللّهَ وَکونُواْ مَعَ الصَّادِقِینَ»[2] عباد اللَّهِ أُوصِیکمْ و نَفسِی بِتَقْوَی اللَّه و ملازمه امره و مجانبة نهیه

همه‌ی شما نمازگزاران گرامی، برادران و خواهران ارجمند و خودم را به تقوا و پارسایی و رهایی از قید هواهای نفس و هواجس شیطانی و فرمان‌برداری خدا در همه احوال و شئون سفارش و دعوت می‌کنم.

 گرچه در خطبه‌های پیشین بحث ما در مباحث خانواده بود اما خطبه قبل به مناسبت ایام فاطمیه درباره حضرت فاطمه زهرا (سلام‌الله علیها) تنظیم و تقدیم شده بود. این خطبه هم به مناسبت همین ایام شریف، به بیان نکاتی در تکمیل مباحثی درباره فاطمه زهرا (سلام‌الله علیها) اختصاص خواهد یافت.

1. اعتقادات مذاهب اسلامی در مورد اهل‌بیت (علیهم‌السلام)

 در مقدمه‌، این مطلب را توجه داریم که اهل‌بیت پیامبر (علیهم‌السلام) به معنای خاص آن، بر محور فاطمه زهرا (سلام‌الله علیها) نظم یافته است. فاطمه زهرا (سلام‌الله علیها) با همان مقاماتی که در حوزه شخصی، معرفت، علم، دانش، عبادت و سیاست برای ایشان ذکر کردیم، محوری مهم در شکل‌گیری اهل‌بیت و خاندان پیامبر (صلّی الله علیه و آله و سلّم) است. درباره خاندان پیامبر (صلّی الله علیه و آله و سلّم)  و اهل‌بیت پاک ایشان، به همین معنای خاص، دو نوع اعتقاد در میان مسلمانان وجود دارد.

1.اعتقادات خاص شیعه در مورد فاطمه زهرا (س) و ائمه اطهار (ع)

 یک اعتقاد خاص است که مربوط به شیعه و پیروان مکتب اهل‌بیت (ع) است. ما اعتقادات ویژه‌ای در حوزه علم، معرفت، شخصیت، عصمت و طهارت درباره اهل‌بیت عصمت و طهارت داریم. این اعتقادات بسیار محکم و متقین است و مستند به ادله و براهین بسیار استواری است.  نگاه خاص ما به ولایت و امامت و مقاماتی که برای اهل‌بیت قائل هستیم و در میان آن‌ها هم فاطمه زهرا (سلام‌الله علیها) مثل یک خورشید می‌درخشد به ادله بسیار قاطع و محکمی استناد داریم. این یک گروه از اعتقاد به خاندان پیامبر (صلّی الله علیه و آله و سلّم) است.

2. اعتقادات مشترک مذاهب اسلامی در باب ائمه اطهار (ع) و فاطمه زهرا (س)

اما باید غفلت نکنیم و بدانیم اعتقادات خاص ما از طریق روایات همه امت قابل‌اثبات است. درعین‌حال میان اکثریت قاطعی از امت اسلام از مذاهب اهل سنت، اعتقادات راسخی نسبت به خاندان پیامبر(صلّی الله علیه و آله و سلّم) وجود دارد. ممکن است بخشی از این اعتقادات ما با آن‌ها تفاوت داشته باشد. ما روی اعتقادات خاص خودمان استدلال داریم و با برهان بر آن‌ها تأکید می‌ورزیم. اما درعین‌حال نگاه مثبت به خاندان پیامبر(صلّی الله علیه و آله و سلّم)، یک نگاه مشترک میان مذاهب اسلامی است. ما روایات و سنتی که از طرق اهل سنت نقل شده است کم نداریم و همان‌ها در میان گروه‌های وسیعی از امت اسلامی و همه مذاهب آن، موردقبول و تأیید قرار گرفته است.

بنابراین از یک نگاه عام و کلی، مقوله اهل‌بیت اختصاص به شیعه ندارد. درست است که ما یک اعتقادات ویژه‌ای داریم اما یک نگاه کلی مثبت به خاندان پیامبر(صلّی الله علیه و آله و سلّم) و از جمله فاطمه زهرا (سلام‌الله علیها) یک نگاه مشترک و عام است و مشخصاً چند نکته کلیدی در میان امت اسلامی درباره فاطمه زهرا (سلام‌الله علیها) و خاندان پیامبر (صلّی الله علیه و آله و سلّم) از امور مشترک است. اتفاقاً همین امور مشترک می‌توانند میان امت اسلامی، وحدت و انسجامی ایجاد کنند و همه امت با پرهیز از تندروی‌ها و تکفیر و افراط، پیرامون پیامبر خدا (صلّی الله علیه و آله و سلّم)، قرآن کریم، قبله واحد و بخش زیادی از مسائل فقهی، اخلاق و احکام و از جمله یک نگاه مثبت به خاندان پیامبر (صلّی الله علیه و آله و سلّم) اجتماع کنند. علیرغم اینکه ما به اعتقادات ویژه خودمان پایبند هستیم و بر آن‌ها پای می‌فشاریم، اما عقاید، احکام و اخلاق مشترک ما کم نیست و به‌خصوص درباره خاندان پیامبر (صلّی الله علیه و آله و سلّم) این مشترکات قابل‌اعتنا و مهم است.

1. شخصیت والای اهل‌بیت (علیهم‌السلام) در عبادت و معنویات

از جمله مسائلی که در مورد اهل‌بیت می‌توان به‌عنوان یک قانون مشترک و یک نگاه همگانی در امت اسلامی به شمار آورد، نگاه مثبت قاطبه عامه و برادران و خواهران اهل سنت نسبت به شخصیت عبادی، معنوی، روحی و بلندی مرتبه فاطمه زهرا (سلام‌الله علیها) و ائمه هدی (علیهم‌السلام) است. خصوصاً خمسه آل عبا و اصحاب کساء مورد احترام فوق‌العاده عموم و قاطبه مذاهب اسلامی است و جایگاه معنوی، اخلاقی و شخصیت این انوار طیبه و چهره‌های بزرگ ایشان در بسیاری از روایات و اخبار آن‌ها آمده است و موردتوجه و اهتمام خود آن‌ها به‌طور کامل و جامع است.

2. مودت و محبت ذوی القربی

مقوله محبت آن‌ها و اینکه ما موظف به رعایت کرامت آن‌ها هستیم. جایگاه عاطفی و محبت آن‌ها بر اساس آیه شریفه «قُلْ لَا أَسْأَلُكُمْ عَلَيْهِ أَجْرًا إِلَّا الْمَوَدَّةَ فِي الْقُرْبَى»[3] باید در قلب‌ها و دل‌های هر مسلمانی جای داشته باشد. این هم از نکات مشترک است.

3. مرجعیت علمی

 همین‌طور تأکید داریم که این جایگاه معنوی و این قرب به رسول خدا (صلّی الله علیه و آله و سلّم) و این جایگاه شخصیتی، عاطفی و روحی که خاندان پیامبر دارند و قاطبه مسلمانان هم آن را قبول دارند، همین باید برای قبول مرجعیت علمی آن‌ها و توجه به دانش و بینش و اندیشه بلند خاندان پیامبر (صلّی الله علیه و آله و سلّم) در همه مباحث امت اسلام داشته باشد.

مرحوم آیت‌الله بروجردی از همین قم و از همین حوزه علمیه و با همه مقام و منزلت بلندی که در میان شیعیان داشت و مرجع یگانه عصر خود بود بر این مرجعیت علمی، عاطفی و اشتراک امت اسلامی در اعتنای به این خاندان بر این امور تکیه داشتند. امروز هم مراجع عظام و بزرگان ما بر این مقوله مشترکات امت اسلام از جمله در حوزه اهل‌بیت تأکید دارند. در خصوص فاطمه زهرا (سلام‌الله علیها) ـ که در خطبه قبل در پنج محور به روایاتی اشاره شد ـ هم در محور علمی و معرفتی، هم در محور عصمت و طهارت مطلقه، هم در محور عبادت و بندگی خدا، هم در محور اخلاق فردی و خانوادگی و هم در محور اجتماعی و سیاسی شواهد و مستنداتی را تقدیم کردیم و جایگاه رفیع فاطمه زهرا (سلام‌الله علیها) به شکل خیلی خلاصه و گذرا در آ ن خطبه تقدیم شد.

4. جایگاه رفیع فاطمه زهرا (س) نزد پیامبر خدا (ص)

آنچه امروز با مقدمه‌ای که عرض کردم می‌خواهم بر آن بیفزایم این است که در خصوص فاطمه زهرا (سلام‌الله علیها) شاید قریب صد گزاره، صفت و ویژگی مشترک بین شیعه و سنی نقل شده است. برادران بزرگواری که با منابع علمی آشنا هستند کتاب‌های متعددی در دسترس دارند که می‌توانند به آن مراجعه کنند. کتابی هم مدتی قبل مجمع تقریب مذاهب اسلامی منتشر کرد بنام کتاب (السنه النبویه فی مصادر المذاهب الاسلامیه)[4]  که این کتاب در 20 مجلد است. یک مجلد قطور آن، روایات مشترک شیعه و سنی درباره اهل‌بیت یعنی فاطمه زهرا (سلام‌الله علیها) و ائمه دوازده‌گانه (علیهم‌السلام) را نقل کرده است. یک موسوعه جذاب و جالبی است که زیر نظر برخی از بزرگان تدوین و چاپ شده است. در همان جلدی که مربوط به بیان و نقل روایات شیعه و سنی و در شأن ائمه هدی و فاطمه زهرا (سلام‌الله علیها) است حدود سیصد و پنجاه صفحه درباره فاطمه زهرا (سلام‌الله علیها) و مسائلی که به‌طور مشترک شیعه و سنی در شأن فاطمه زهرا (سلام‌الله علیها) آمده است روایات عدیده‌ای نقل کرده است.

من این گزاره‌ها و این توصیفاتی که در این کتاب از مصادر فریقین درباره فاطمه زهرا (سلام‌الله علیها) نقل شده است را شمارش کرده‌ام. بیش از صد صفت و ویژگی تقریباً به شکل یگانه و مشترک هم شیعه نقل کرده‌اند و عین یا نظیر آن را برادران اهل سنت ما نقل کرده‌اند. اگر ما این صد صفت را جمع کنیم در عمده‌ی مباحث و مسائل می‌بینیم که در مصادر و منابع عامه و اهل سنت فضائل بسیار مهم و برجسته‌ای در شأن فاطمه زهرا (سلام‌الله علیها) نقل شده است. بعد با یک دقت جدیدی اگر کسی مراجعه کند خواهد دید که اگر ما منابع اهل سنت را تفکیک کنیم و بگوییم منابع درجه یک که همه‌ی آن‌ها قبول دارند عمدتاً صحاح سته است (برادران اهل سنت، شش کتاب اصلی دارند). در آن شش کتاب در مورد فاطمه زهرا (سلام‌الله علیها) بیش از ده تا بیست صفت و ویژگی کلیدی نقل شده است. همین منشأ این شده است که عموم مسلمانان و مذاهب اسلامی و در پیشگاه فاطمه زهرا (سلام‌الله علیها) عرض ادب و تواضع دارند و اگر از معدودی از افراطی‌ها و تکفیری‌ها بگذریم که با این نگاه فاصله دارند، قاطبه امت اسلامی دارای این نگاه تجلیل آمیز هستند. اگر همه منابع آن‌ها را ببینیم بیش از صد صفت، عین شیعه نقل کرده‌اند.

از جمله نکات مهمی که در منابع معتبر و دست‌اول برادران اهل سنت آمده است، رابطه عاطفی، معرفتی و دوستی فوق‌العاده میان پیامبر (صلّی الله علیه و آله و سلّم) با فاطمه زهرا (سلام‌الله علیها) است. این بانوی جوان در میان همه خویشان، نزدیکان و اصحاب پیامبر از یک علاقه و محبت وافری از سوی پیامبر (صلّی الله علیه و آله و سلّم) برخوردار بود تا آنجا که این روایت را همه نقل کرده‌اند که آنگاه‌که پیامبر به مسافرت می‌رفت آخرین کسی که با او وداع می‌کرد فاطمه زهرا (سلام‌الله علیها) بود و هرگاه از جنگ و سفری بازمی‌گشت اولین کسی که با او ملاقات می‌کرد فاطمه زهرا (سلام‌الله علیها) بود.[5]

همین‌طور عایشه می‌گوید فاطمه زهرا (سلام‌الله علیها) شبیه‌ترین انسان‌ها به پیامبر (صلّی الله علیه و آله و سلّم) بود و هرگاه در میان همسران پیامبر (صلّی الله علیه و آله و سلّم) نشسته بودیم، فاطمه زهرا (سلام‌الله علیها) که وارد می‌شد پیامبر جلوی او می‌ایستاد و او را در کنار خود قرار می‌داد.[6]  آنگاه‌که درهای متصل به مسجد بسته شد در خانه فاطمه زهرا (سلام‌الله علیها) بازماند.[7]

 همین‌طور نقل‌های گوناگون که این قرب و منزلت را نشان می‌دهد. همین‌طور روایاتی که در صحیحین و دیگر کتب سته آمده است در مورد مباهله، آیه تطهیر[8]، اصحاب آل کساء و وصف سیده نساء اهل الجنه یا سیده نساء العالمین در منابع اصلی برادران اهل سنت ما آمده است[9]. همین‌طور فاطمه زهرا (سلام‌الله علیها) محور خشنودی و غضب پیامبر (صلّی الله علیه و آله و سلّم) بود.[10] این گوشه‌ای از فضائل بلندی از فاطمه زهرا (سلام‌الله علیها) است که نقل شده است.

 خوب در آستانه شهادت حضرت فاطمه زهرا (سلام‌الله علیها) هستیم و سرور ارجمندمان ذکر مصیبت انجام دادند و بنده هم جمله کوتاهی عرض کنم السلام علیک ایتها الصدیقه الطاهره الزهراء

شاید متقن ترین و سوزناک‌ترین سخن در عزای فاطمه زهرا (سلام‌الله علیها) همان کلمات زیبای امیر مؤمنان در خطبه 202 نهج‌البلاغه باشد. در این خطبه امیر مؤمنان (علیه‌السلام) در فراغ پیامبر روضه خوانده‌اند. در عزای مالک اشتر، عمار و بزرگانی که به شهادت رسیده‌اند حضرت سوگواری و اظهار تأثر و تأسف کرده‌اند. اما در میان روضه‌های علی و سوزهای علی هیچ‌کدام به مرتبه این خطبه 202 در عزای فاطمه زهرا (سلام‌الله علیها) نمی‌رسد آنگاه‌که بانوی کرامت‌ها فاطمه زهرا (سلام‌الله علیها) در قبر نهاد خطاب به پیامبر عرض کرد: «قَلَّ يَا رسول‌الله عَنْ صَفِيَّتِكَ صَبْرِي وَ رَقَّ عَنْهَا تَجَلُّدِي إِلَّا أَنَّ فِي التَّأَسِّي لِي بِعَظِيمِ فُرْقَتِكَ ...»   پیامبر خدا طاقت من تمام شد، صبر به پایان رسید، دیگر صبر ندارم در فراق فاطمه. یا رسول‌الله این امانت به تو برگردانده شد امانتی که تو به من سپرده بودی امروز آن را به تو برگرداندم. اما ای رسول‌الله فاطمه به تو خواهد گفت که چگونه جمع شدند برای هضم و محو او، اما شاید فاطمه همه‌چیز را نگوید، یا رسول‌الله این امانت را بگیر اما این امانت را به‌گونه‌ای به من دادی که امروز آن‌طور نیست با پهلوی شکسته به‌سوی شما می‌آید شاید همه دردها را به تو نگوید تو خوب از او سؤال کن شاید بگوید که بر فاطمه چه گذشت.[11]  الا لعنه الله علی القوم الظالمین «وَسَيَعْلَمُ الَّذينَ ظَلَمُوا أَيَّ مُنْقَلَبٍ يَنْقَلِبُون‏»[12]

بسم‌الله الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ إِنَّا أَعْطَينَاكَ الْكَوْثَرَ فَصَلِّ لِرَبِّكَ وَانْحَرْ إِنَّ شَانِئَكَ هُوَ الْأَبْتَرُ[13]

 


1. نهج البلاغه، خطبه اول.

[2]. توبه، 119

[3]ـ سوره شوری، آیه 23: بگو به ازاى آن [رسالت] پاداشى از شما خواستار نيستم مگر دوستى در باره خويشاوندان.

[4]ـ به یقین اجرای این طرح که توسط دو شخصیت بزرگ عالم اسلام ، آیت الله العظمی بروجردی (ره) ـ مرجع بزرگ جهان تشیع ـ و شیخ محمود شلتوت (ره)ـ رئیس دانشگاه الازهر مصر – بیش از نیم قرن قبل مطرح گردیده بود گام بلندی درتقریب مذاهب اسلامی و وحدت حقیقی بین مسلمانان خواهد شد. این مجموعه حاصل تلاش و مجاهدت علمی جمعی از محققان و پژوهشگران پژوهشگاه مطالعات تقریبی وابسته به مجمع تقریب مذاهب اسلامی است که در مدت قریب به ۱۳سال اخیر تدوین شده است. موسوعه مذکور که در طرح جدید ۲۰جلدی – هر جلد مشتمل بر حدود ۱۰۰۰صفحه – منتشر شده است ، متضمن ۶۲ جزء در موضوعات گوناگون اعتقادی ، تفسیری ،  فقهی ، سیاسی،  اجتماعی،  حقوقی ، اقتصادی،  اخلاقی و تاریخی است .

[5]ـ علامه مجلسی، بحارالانوار، ج۴۳، ص 40

[6]ـ بانوی نمونه اسلام فاطمه زهرا، ابراهیم امینی، ص۱۰۸و۱۰۹.

[7]ـ کلینی، محمد بن یعقوب، الکافی، ج ‏5، ص 340،

[8]ـ سوره احزاب، آیه 33

[9]ـ المستدرک علی الصحیحین، ج3، ص 170، ح ۴۷۴۰؛ صحیح مسلم، ج5، ص 57 ذیل ح ۹۹؛ أسد الغابة، ج 7، ص223،  رقم ۷۱۷۵. به نقل از منتخب فضائل النبی و اهل بیته، ۱۴۲۳ق، ص۲۶۵؛ صدوق، محمد بن علی، معانی الأخبار، ص 107، انتشارات جامعه مدرسین، قم، 1361 ش؛ مغربی، حسین بن محمد، البدر التمام شرح بلوغ مرام، ج 5، ص 443، دارالهجر، چاپ اول، 1424ق.

[10]ـ پیغمبر صلی اللَّه علیه و آله فرمود: «فانما هی فاطمة بضعة منی یریبنی ما ارابها و یوذینی ما آذاها»فاطمه پاره وجود من است، هر چیز که او را ناراحت می کند مرا ناراحت می کند، و هر چه او را آزار دهد مرا می آزارد.(صحیح بخاری، کتاب النکاح (باب ذب الرجل عن ابنته). مضمون این دو حدیث در بسیاری از کتب معروف مانند خصائص نسائی، فیض الغدیر، کنزالعمال، مسند احمد، صحیح ابی داود و حلیه الاولیاء آمده است)

[11]ـ  أَنَّهُ قَالَهُ عِنْدَ دَفْنِ سَيِّدَةِ النِّسَاءِ فَاطِمَةَ ع كَالْمُنَاجِي بِهِ رَسُولَ اللَّهِ ص عِنْدَ قَبْرِهِ السَّلَامُ عَلَيْكَ يَا رَسُولَ اللَّهِ عَنِّي وَ عَنِ ابْنَتِكَ النَّازِلَةِ فِي جِوَارِكَ وَ السَّرِيعَةِ اللَّحَاقِ بِكَ قَلَّ يَا رَسُولَ اللَّهِ عَنْ صَفِيَّتِكَ صَبْرِي وَ رَقَّ عَنْهَا تَجَلُّدِي إِلَّا أَنَّ فِي التَّأَسِّي لِي بِعَظِيمِ فُرْقَتِكَ وَ فَادِحِ مُصِيبَتِكَ مَوْضِعَ تَعَزٍّ فَلَقَدْ وَسَّدْتُكَ فِي مَلْحُودَةِ قَبْرِكَ وَ فَاضَتْ بَيْنَ نَحْرِي وَ صَدْرِي نَفْسُكَ فَ إِنَّا لِلَّهِ وَ إِنَّا إِلَيْهِ راجِعُونَ‏ فَلَقَدِ اسْتُرْجِعَتِ الْوَدِيعَةُ وَ أُخِذَتِ الرَّهِينَةُ أَمَّا حُزْنِي فَسَرْمَدٌ وَ أَمَّا لَيْلِي فَمُسَهَّدٌ إِلَى أَنْ يَخْتَارَ اللَّهُ لِي دَارَكَ الَّتِي أَنْتَ بِهَا مُقِيمٌ وَ سَتُنَبِّئُكَ ابْنَتُكَ بِتَضَافُرِ أُمَّتِكَ عَلَى هَضْمِهَا فَأَحْفِهَا السُّؤَالَ وَ اسْتَخْبِرْهَا الْحَالَ هَذَا وَ لَمْ يَطُلِ الْعَهْدُ وَ لَمْ يَخْلُ مِنْكَ الذِّكْرُ وَ السَّلَامُ عَلَيْكُمَا سَلَامَ مُوَدِّعٍ لَا قَالٍ وَ لَا سَئِمٍ فَإِنْ أَنْصَرِفْ فَلَا عَنْ مَلَالَةٍ وَ إِنْ أُقِمْ فَلَا عَنْ سُوءِ ظَنٍّ بِمَا وَعَدَ اللَّهُ الصَّابِرِين‏. (ابن ابی الحدید، شرح نهج البلاغة، ج‏10، ص265)

[12]ـ سوره شعراء، آیه 227

[13]. سوره کوثر

خطبه دوم

تبیین پیام‌های راهپیمایی 22 بهمن

محکومیت دخالت‌های آمریکا در امور داخلی کشور

اعوذ باللّه السمیع العلیم من الشیطان الرجیم بسم‌اللّه الرحمن الرحیم الحمدلله ربّ العالمین و الصّلاة و السّلام علی سیّدنا و نبیّنا و حبیب قلوبنا و طبیب نفوسنا و شفیع ذنوبنا ابی القاسم المصطفی محمّد و علی مولانا علیّ بن ابیطالب و علی الصدیقة الطاهرة فاطمة الزهراء و علی الحسن و الحسین سیّدی شباب اهل الجنة و علی الائمة المسلمین علی بن الحسین و محمد بن علی و جعفر بن محمد و موسی بن جعفر و علی بن موسی و محمد بن علی و علی بن محمد و الحسن بن علی و الخلف القائم المنتظر حججک علی عبادک و أمنائک فی بلادک ساسة العباد و أرکان البلاد و أبواب الایمان و أمناء الرحمن و سلالة النبین و صفوة المرسلین و عترة خیرة رب العالمین صلواتک علیهم اجمعین.

السلام علیک یا بنت ولی الله، السلام علیک یا أخت ولی الله، السلام علیک یا عمة ولی الله، السلام علیک یا بنت موسی بن جعفر و رحمة الله و برکاته.

توصیه به تقوا

اعوذبالله من الشیطان الرجیم بسم‌الله الرحمن الرحیم «یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ حَقَّ تُقَاتِهِ وَ لَا تَمُوتُنَّ إِلَّا وَ أَنتُم مُّسْلِمُونَ»[14] عِبَادَ اللَّهِ أُوصِیکمْ و نَفسِی بِتَقْوَی اللَّه و ملازمة أمره و مجانبة نهیه

همگان و شما عزیزان و خودم را بار دیگر به تقوای الهی،اصلاح نفس، تهذیب اخلاق و توجه به خداوند توصیه و دعوت می‌کنم. امیر مؤمنان بعد از توصیه به تقوای الهی در خطبه 191، بیش از 20 صفت را درباره دنیا بیان کردند. چرا می‌گوییم تقوا داشته باشید و پرهیز خداوند پیشه کنید؟ برای اینکه دل‌بستگی به دنیا، دل دادن به یک ستون لرزانی است. هر کس به دنیا تکیه داد بر ستون لرزانی تکیه داده است. در ادامه می‌فرماید: «حَالُهَا انْتِقَالٌ وَ وَطْأَتُهَا زِلْزَالٌ» حال دنیا حال گذر و زیر و رو شدن است. گام‌های دنیا، زلزله برانگیز است. همیشه دنیا در حال زلزله و زیر و رو شدن و تحول است. دل به این دار زلزله‌خیز نمی‌شود بست. «وَ عِزُّهَا ذُلٌّ وَ جِدُّهَا هَزْلٌ» عزت دنیا هم ناچیز است و ذلت است چه رسد به ذلت آن. عزت دنیا هم چیزی ندارد. مقام و ثروت و جایگاه دنیا هیچ است. آن‌کس که به مقام و ثروت و شهوت دنیا دل بست باید چشم بصیرت باز کند و بداند که حقیقت ملکوتی آن ذلت است و جدی‌های آن شوخی است چون ماندگار نیست. «وَ عُلْوُهَا سُفْلٌ» و بلندی‌های آن پایین است. کسی به بالاترین درجه هم برسد اگر پشتش به خدا نباشد آن بلندی هیچ است. «دَارُ [حَرْبٍ‏] حَرَبٍ وَ سَلَبٍ» دنیایی که همه‌چیز را از شما خواهد گرفت و هیچ‌چیزی را در دست ما باقی نخواهد گذاشت. «وَ نَهْبٍ وَ عَطَبٍ أَهْلُهَا عَلَى سَاقٍ وَ سِيَاقٍ» می‌فرماید: مردم در دنیا در مشقت هستند. پایان این دنیا هم ارتحال به آن عالم است و اگر دقیق ببینید خیلی از خوشی‌های دنیا اصلش ناخوشی است. ما به هم می‌رسیم و از هم جدا می‌شویم. درگذر نسل‌ها، آدم‌ها به هم می‌رسند و با سرعت از هم جدا می‌شوند و این حقیقت دنیا است و نباید به این دنیا دل ببندیم.

 خدایا به ما توفیق شناخت دنیا و بریدن از دنیا و دل بستن به خدا عنایت و کرامت بفرما.[15]

مناسبت‌ها

در دو محور مطالبی را عرض می‌کنم:

1.     بزرگداشت راهپیمایی عظیم بیست و دوم بهمن

باید خداوند را بر حضور پرشکوه ملت ایران در راهپیمایی عظیم 22 بهمن شاکر باشیم. باید از شما مردم شریف، از همه طبقات و از همه گروه‌ها که در این میدان آزمون، صحنه امتحان، جایگاه وحدت و صمیمیت ملت شرکت کردند تشکر کنیم. این راهپیمایی همه دنیا را خیره کرد. در حالی که ما در سال‌های درگذر از حرف‌وحدیث‌ها و پیمان‌شکنی‌ها و درگذر از تحریم‌های سخت بیگانگان بوده و هستیم و آن‌همه حرف و توطئه‌ای که ما شاهد بودیم، ناگهان ملت مثل یک سیل خروشان در صحنه یک آزمایش الهی فارغ از هرگونه علایق و سلایقی، حضور پیدا کرد. این جلوه مردم‌سالاری دینی است. این آزمایش بزرگی بود که ملت از آن سرفراز بیرون آمد. ما هم در قم، هم در تهران و هم در صدها شهر و هزاران روستا شاهد این بودیم که پیر و جوان، زن و مرد با سلایق و علایق گوناگون، غیرمسلمانان از همه مذاهب، از همه فرق و طبقات دریک صحنه پرشکوه حضور پیدا کردند و این جشن بزرگ انقلابی و اسلامی را رونق بخشیدند. آفرین بر ملتی که چنین تفکیک می‌کند و این‌گونه با بصیرت در عرصه اقتدار و صلابت امت حضور پیدا می‌کند.

نکاتی که در این حضور وجود دارد عبارت‌اند از:

1.     حضور کم‌نظیر امت اسلامی

ما شاهد شکوه سراسری این راهپیمایی به شکل کم‌نظیر بودیم. مسئولان راهپیمایی 22 بهمن می‌گفتند ما با آمار و ارقام دقیق می‌گوییم که این حضور چند درصد برجسته‌تر و قوی‌تر بود.

2.    کیفیت بالای این حضور

کیفیت این حضور هم یک کیفیت بالایی بود. در کنار آن ما شاهد این بودیم که همه آمدند و در کنار حضور این ملت، در خیلی از کشورهای اسلامی هم‌پیمانان اسلام ناب و انقلاب اسلامی حضور پیدا کردند. شیعه و سنی و گروه‌های مختلف در کشورهای منطقه و غیر منطقه اظهار خشنودی کردند و در این حرکت بزرگ اسلامی و انقلابی همراهی کردند.

3.    به دست آوردن دستاوردهای والا

 این حضور پرشکوه ملت شریف دارای دستاوردهایی بود که عبارت‌اند از:

1.     تقویت اقتدار ملی

اولاً تقویت اقتدار شماست. ملت ایران در برابر همه توطئه‌ها اقتدار بیشتری پیدا کرد.

2.     به اوج رساندن امنیت کشور

 خیلی تلاش کردند که امنیت مثال‌زدنی شما را بشکنند و راه‌پیمایی 22 بهمن آبی بر آتش این فتنه‌ها بود و امنیت کشور ما را به اوج رساند. اقتدار ما امنیت ما تحکیم پیدا کرد.

3.    انسجام بیشتر ملت

وحدت ملی، هم‌دلی مردم و روح انقلابی در 22 بهمن به او ج رسید.

4.    تجدید پیمان با آرمان‌های امام و رهبری

پیمان با امام و رهبری از پیام‌های بزرگ راهپیمایی 22 بهمن بود. آفرین بر این ملت.

4.    توجه به نکات مهم راهپیمایی 22 بهمن

 در این زمینه باید به چند نکته توجه کنیم:

1.     بالا بردن جایگاه انقلاب اسلامی در همه عالم

این راهپیمایی جایگاه ملت ایران و انقلاب را در همه عالم بالا برد.

2.     حضور گسترده مردم، نفی اشکالات موجود نیست

این حضور و عهد و میثاق با انقلاب، امام و رهبری بود. اما مطالباتی که از قوای سه‌گانه و مسئولان گوناگون است جای خود دارد. این راهپیمایی نفی اشکالات نبود، بلکه پیمان با اساس نظام بود که ملت از خود نشان داد. این راهپیمایی، مظهر یک روح وحدت و صمیمیت ملی در همه اقشار جامعه بود. پیام این راهپیمایی به بدخواهان این ملت، اغتشاشگران و امریکا این بود که ملت در دفاع از آرمان‌های خود هرگز کوتاه نخواهد آمد و عقب نخواهد نشست. ما امیدواریم که مسئولان و دست اندرکان در همه‌ی جایگاه‌ها، قدر این ملت را بدانند و بجای رفتن به حواشی ناروا و بی‌توجهی به خواسته‌های ملت به اساس انقلاب بپردازند. امروز ما به این نیاز داریم که این وحدت عمیق‌تر شود، بازار ارز کنترل شود و مبارزه با مفاسد به‌صورت کاملاً جدی پیگیری شود. نیازها و مسائل متعدد و مهمی در کشور وجود دارد که باید موردتوجه قرار بگیرد.

در یک‌کلام، پیام راهپیمایی 22 بهمن، عزم و استواری بر آرمان‌های اسلام و انقلاب اسلامی بود.

2.    محکومیت اقدامات دولت بحرین

در عرصه بین‌الملل به‌صورت فشرده عرض کنم. ما شاهد تضییقات و محدودیت‌های روزافزون در بحرین نسبت به شیخ عیسی قاسم و جوانان بحرین هستیم. دولت بحرین باید بداند که ملت‌های مسلمان این وقایع را دنبال می‌کنند و تحمل امت اسلامی و ملت ایران در این جور و جفایی که به مردم عزیز بحرین روا داشته می‌شود طبعاً حدی دارد و امیدواریم که مجامع بین‌المللی برای این ظلم روزافزون چاره‌ای بیندیشند.

3.   لزوم هوشیاری امت اسلامی نسبت به تعرضات اخیر اسرائیل

تعرضات اسرائیل به غزه و اخیراً به سوریه را داشتیم. باید همه دقت و توجه کنیم و کشورهای اسلامی به هوش باشند. اسرائیل از این فرصت‌ها بهره می‌گیرد و می‌خواهد قدم‌به‌قدم برای ضربه زدن به امت اسلامی به جلو بیاید. لذا همه باید در برابر او بایستیم.

4.    تأکید بر غیرقابل‌مذاکره بودن صنایع دفاعی کشور

مسائل دفاعی و صنایع موشکی ما همه‌روزه در اروپا و امریکا موردبحث و تحلیل قرار می‌گیرد. بارها گفته شده است، امروز هم جناح‌ها، جریان‌های مختلف و مسئولان باید قاطعانه این را بداند که کیان و عزت ما در آینده این است که صنایع دفاعی ما روی پای خود بایستد. ما هرگز آماده برجامی در مورد این امور نیستیم.

 شما در برجام امتحان خوبی ندادید. ترامپ که امتحانش بد بود و آمریکا در این امر رفوزه شد. اروپایی‌ها هم روی حرف‌ها و تعهدات خود به‌صورت کامل و درست نمی‌ایستند. ما هرگز نباید در صنایع دفاعی خود کوتاه بیاییم و ملت ما باید بر سر مقاومت در این مسئله ایستادگی کند، هوشمندانه مقاومت کند و جلوی این تعرض دشمن به صنایع دفاعی‌مان را  بگیرد. آن‌ها هم بدانند رهبر و ملت ما در این قضیه هرگز کوتاه نخواهند آمد.

5.   محکومیت دخالت‌های آمریکا در امور داخلی کشور

دخالت‌های امریکا در مسئله اغتشاشات اخیر و بیانیه دیروز وزارت خارجه در مورد اصحاب فتنه، اموری است که همه آن‌ها دخالت در امور داخلی کشور ماست. شما باید این دخالت‌ها را کنار بگذارید تا ملت ایران شما را بپذیرد و بدانید که در دل امت اسلامی چیزی جز نفرت از امریکا، صهیونیسم و سیاست‌های شوم شما نیست و روزی این نفرت مقدس انشالله کاخ‌های شما را ویران خواهد کرد.

نسئلک اللهم و ندعوک باسمک العظیم الاعظم الاعز الاجلّ الاکرم یا الله ... یاارحم الرحمین. اللهم ارزقنا توفیق الطاعة و بُعد المعصیة و صدق النیّة و عرفان الحرمة اللهم انصر الاسلام و اهله و اخذل الکفر و الکفار و المنافقین.اللهم انصر جیوش المسلمین و عساکر الموحدین اللهم اغفر المؤمنین و المومنات والمسلمین و المسلمات، الاحیاء منهم و الاموات، به امت اسلام قوت، قدرت و شجاعت اقدام در برابر این‌همه مظالم عنایت بفرما، خائنان به امت اسلامی را مفتضح و منکوب بفرما، خدایا دل‌های ما را به انوار ایمان و معرفت خود روشن بفرما، مراجع درگذشته، درگذشتگان از این جمع، شهدای دفاع مقدس، انقلاب اسلامی، مدافع حرم و امام شهدا را با اولیای خودت محشور بفرما، ما را ادامه‌دهنده راه آنان مقرر بفرما، ضمن شکرگزاری از باران رحمتت، باران رحمتت را باز نازل بفرما، گناهان ما را ببخش، پیروزی‌های جبهه مقاومت را شیرین‌تر بفرما, خدایا از همه خادمان اسلام در سراسر جهان اسلام این رشادت و مجاهدت‌ها قبول بفرما، ارواح تابناک شهدا و امام شهدا را با اولیای خودت محشور بفرما، مریضان و جانبازان را شفای عاجل عنایت بفرما، توبه و انابه ما را بپذیر و گناهان ما را ببخش و بیامرز،خدایا باران رحمت و برکتت را بر ما نازل بفرما، به ما توفیق انابه و تضرع در پیشگاهت کرامت بفرما، همه شرور و آفات را از امت اسلام و مقاومت اسلامی و از ملت عزیز و شریف ایران دور بدار، مسئولان را در خدمت خالصانه به ملت شریف توفیق روزافزون عنایت بفرما،، خدمتگزاران به اسلام، مقام معظم رهبری، مراجع عظام و خدمت گذاران به کشور و اسلام را مؤید و منصور بدار، خدایا سلام ما را به محضر مولا و آقایمان حضرت ولیعصر ارواحنا فداه ابلاغ بفرما و در فرج نورانی‌اش تعجیل بفرما.

بسم‌الله الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ اللَّهُ الصَّمَدُ لَمْ يلِدْ وَلَمْ يولَدْ وَلَمْ يكُنْ لَهُ كُفُوًا أَحَدٌ[16]

 


[14]ـ سوره آل عمران، آیه 102.

[15]ـ سید رضى، محمد بن حسين، نهج البلاغة (صبحي صالح)، ص 285

[16]. سوره اخلاص