خطبه اول

                                          علم فاطمه زهرا (س) نشأت گرفته از عالم قدس ربوبی

                                          فاطمه زهرا (س) طلایه‌دار اخلاق فردی و خانوادگی

 

اعوذ باللّه السمیع العلیم من الشیطان الرجیم بسم‌اللّه الرحمن الرحیم نحمده علی ما کان و نستعینه من امرنا علی ما یکون و نؤمن به و نتوکل علیه و نستغفره و نستهدیه و نعوذ به من شرور أنفسنا و سیئات أعمالنا و نصلّی و نسلّم علی سیدنا و نبینا أَبِی الْقَاسِمِ المصطفی مُحَمَّدٍ وَ عَلی آله الأطیَّبینَ الأطهَرین و لاسیُّما بقیة اللّه فی الارضین.

توصیه به تقوا

اعوذبالله من الشیطان الرجیم بسم‌الله الرحمن الرحیم «یا أَیهَا الَّذِینَ آمَنُواْ اتَّقُواْ اللّهَ حَقَّ تُقَاتِهِ وَلاَ تَمُوتُنَّ إِلاَّ وَأَنتُم مُّسْلِمُونَ»[1]عِبَادَ اللَّهِ أُوصِیکمْ و نَفسِی بِتَقْوَی اللَّه

همه‌ی شما نمازگزاران گرامی، برادران و خواهران ارجمند، شنوندگان و بینندگان عزیز و خودم را در این ایام شریف به تقوا، پارسایی و پرهیز از گناه و آلودگی‌های روحی و اصلاح نفس و تهذیب اخلاق توصیه و سفارش می‌کنم. امیدواریم خداوند به همه ما توفیق بندگی خالصانه خویش را عنایت و کرامت بفرماید.

ما سلسله مباحث خانواده را در این خطبه قطع می‌کنیم و به مناسبت آنکه در آستانه فاطمیه قرار داریم عرایضی پیرامون صدیقه طاهره  فاطمه زهرا (سلام‌الله علیها) تقدیم می‌کنیم.

جرعه‌ای از ابعاد شخصیتی حضرت فاطمه زهرا (سلام‌الله علیها)

مقامات فاطمه زهرا (سلام‌الله علیها) موردتوجه همه شماست. مقام بزرگ فاطمه زهرا (سلام‌الله علیها) مقامی هم‌وزن امامان و در جهاتی دارای رجحان است و جز امامت ظاهری، همه مقامات و مدارج ولایی و الهی در این بانوی نمونه جمع شده است. آن‌قدر این مرتبه بر اساس آنچه از آیات و روایات استفاده می‌شود بلند است که در روایتی از حضرت ولیعصر ارواحنا فداه نقل شده که فرموده است: «فی إبنَةِ رسُولِ اللهِ (ص) لِی أسوَهٌ حَسَنَهٌ»[2] حجت خدا و ولی‌عصر (عج) تعبیرشان این است که مادر ما و دختر پیامبر خدا فاطمه زهرا (سلام‌الله علیها) برای من در همه ابعاد الگو، سرمشق و نمونه است. در شأن فاطمه زهرا (سلام‌الله علیها) زیاد گفته‌ایم و شنیده‌ایم. امروز هم در این فرصت کوتاه، به چند بخش و بُعد در زندگی و شخصیت این بانوی بزرگ و اسوه همه عالم و سرور همه زنان و مردان اشاره می‌کنیم:

1. علم و دانش و عصمت حضرت فاطمه (سلام‌اللّه علیها)

مقام علمی، معرفتی, دانش شهودی و علم وسیع فاطمه زهرا (سلام‌الله علیها) کاملاً مقام ممتاز و از لحاظ معرفت و علم به مبادی غیبی و عالم قدس متکی بودند. علم وافر و دانش سرشار این بانوی نمونه، علمی متعارف از علومی که در حوزه و دانشگاه و در فرایندهای متعارف تعلیم و تعلم به دست می‌آید نبود. فاطمه زهرا (سلام‌الله علیها) دانشی از عالم غیب داشت. متصل به جهان دیگر بود و علم او علم افاضی، غیبی، قدسی و متصل به منابع غیب الهی بود. فاطمه زهرا (سلام‌الله علیها) با این درجه علمی بود که به مقام محدثیت رسید. نام «محدثه» در میان نام‌های حضرت نشانگر آن درجه‌ای است که  طرف خطاب ملائک قرار گرفت و ملائک با ایشان سخن می‌گفتند. این مرتبه کمی نیست تا جایی که از این بالاتر ماجرای مصحف فاطمه زهرا (سلام‌الله علیها) است. البته این تعبیر مصحف تصریح شده است که غیر از قرآن است. مصحف فاطمه زهرا (سلام‌الله علیها) شرح و تفسیری بر باطن قرآن کریم است. اما این مصحف یک امانت الهی، یک ودیعه غیبی و مخزن اسرار الهی و معدن معارف اسمانی بود که دست‌به‌دست نزد ائمه می‌گردد و امروز این کتاب بزرگ الهی در دست حضرت ولی‌عصر (عج) است. این‌که فاطمه زهرا (سلام‌الله علیها) اتصالی به عالم غیب داشت و در شرح و تفسیر قرآن و در توضیح معارف الهی به او معارفی سپرده شده بود و در قالب یک مصحف به دست ائمه سپرده‌اند نشانگر آن مرتبه دانش و علم وافر فاطمه زهرا (سلام‌الله علیها) است. بنیان این شخصیتی که به مقام طهارت مطلقه و به مقام عصمت و آن درجات بلند ولایی رسید بر این علم، دانش و معرفت است.

 فاطمه زهرا (سلام‌الله علیها) ملجأ اصحاب بود. سلمان و ابوذرها در پیشگاه او زانو می‌زدند و از او کسب فیض می‌کردند. این دانش در مصحف فاطمه زهرا (سلام‌الله علیها) تجلی پیدا کرده است. این دانش در مجموعه زیادی از روایاتی که عامه و خاصه نقل کرده‌اند نمودار شده است. امروزه روایات زیادی از فاطمه زهرا (سلام‌الله علیها) به دست ما رسید ه است و در میان آن‌ها خطبه فدکیه، این خطابه عارفانه، آتشین و حماسی نشان‌دهنده ابعاد وسیعی از علم و دانش فاطمه زهرا (سلام‌الله علیها) است. این وسعت علم و معرفت بنیان این شخصیت را نهاده بود. شخصیتی که در عمری کوتاه و در حدود یک دهه به این درجات عالیه علمی و دانش الهی رسید.

2.  فتح قله‌های عبودیت و بندگی

عبادت، نیایش و ارتباط فاطمه زهرا (سلام‌الله علیها) با خداوند متعال بخش دیگر از بُعد این شخصیت عظیم‌الشأن را نشان می‌دهد . پیامبر خدا (صلّی الله علیه و آله و سلّم) در عظمت فاطمه زهرا (سلام‌الله علیها) و قرب او به مقام غیبی در مقام عبادت این تعبیر را فرموده‌اند که از فریقین هم نقل شده است: «عند ماقَامَتْ‏ فِي‏ مِحْرَابِهَا زَهَرَ نُورُهَا لِأَهْلِ‏ السَّمَاءِكَمَا يَزْهَرُ نُورُ الْكَوَاكِبِ‏ لِأَهْلِ‏ الْأَرْض‏»[3]

حقیقتاً این روایت یک امر شگفت‌انگیزی را حکایت می‌کند. مستحضرید که عالم غیب و ملائک و آسمان‌های غیبی، عالم مجرد و نور است. اما پیامبر خدا (صلّی الله علیه و آله و سلّم) طبق این نقل می‌فرماید: آنگاه‌که فاطمه زهرا (سلام‌الله علیها) با آن نیت پاک در محراب عبادت می‌ایستاد، نور عبادت و شعاع نیایش او آسمان‌ها را روشن می‌کند همان‌طور که خورشید و ستارگان زمین را روشن می‌کنند. این‌که عبادت خالص، نیایش عمیق و اتصال حقیقی دل با خداوند متعال این نور را تولید می‌کند که آسمان غیب و عالم ملائک در پرتو آن روشن می‌شوند بخشی و بُعدی از عبادت فاطمه زهرا (سلام‌الله علیها) است. در جای دیگری طبق نقل پیامبر خدا (صلّی الله علیه و آله و سلّم) به سلمان فرمودند: «يَا سَلْمَانُ، إِنَ‏ ابْنَتِي‏ فَاطِمَةَ مَلَأَ اللَّهُ‏ قَلْبَهَا وَ جَوَارِحَهَا إِيمَاناً إِلَى مُشَاشِهَا، فَتَفَرَّغَتْ لِطَاعَةِ اللَّهِ (عَزَّ وَ جَلَّ)»[4]این دختر پاک من، خداوند دل و جان و همه جوارح و همه و جود او را لبریز از ایمان و یقین کرده است. این وجود لبریز از طاعت و یقین به خداست.

دختری جوان در سنین آغازین عمر آن مقام علمی را در مقام اول درنوردیده است که مصحف فاطمه زهرا (سلام‌الله علیها) ودیعه‌ی امامت می‌شود و در عبادت و نیایش در پیشگاه خدا چنان پیش می‌رود که نور نماز او عالم غیب را روشن می‌کند و ایمان و یقین سراسر وجود او را فراگرفته است. این را پیامبر خدا (صلّی الله علیه و آله و سلّم)  شهادت می‌دهد.

 در جایی دیگر پیامبر خدا (صلّی الله علیه و آله و سلّم) به فاطمه زهرا (سلام‌الله علیها) فرمودند: اکنون جبرئیل نزد من است. آیا تو خواسته‌ای داری؟ جواب عارفانه، عابدانه و بلند فاطمه زهرا (سلام‌الله علیها) یک جواب بسیار بلندی است که ایشان فرمود: «شغلنى عن مسألته لذّة خدمته لا حاجة لى‏ غير النّظر إلى‏ وجهه‏ الكريم‏»[5]  این دست‌پرورده اسلام و پیامبر است این آن بانویی است که در عصری که برای زن ارزش قائل نبودند به این درجات رسید و پیامبر (ص) در برابر او تواضع و خشوع  می‌کرد. سؤال کرد دخترم تو نیاز  و حاجتی داری؟ جواب بلند فاطمه زهرا (سلام‌الله علیها) این بود که لذت عبادت و نیایش خداوند مرا بازداشته است که از او چیزی بخواهم. گروهی از انسان‌ها به قله‌هایی می‌رسند که از دعا و خواسته عبور می‌کنند و غرق در فکر و ذکر و خدمت خدا می‌شوند. فاطمه زهرا (سلام‌الله علیها) می‌فرماید که حاجتی ندارم، اگر حاجتی هم داشته باشم این است که چیزی جز نگاه به وجه کریم خدا و چهره جمال خدا نیست. این هم او ج عبادت عاشقانه و عارفانه فاطمه زهرا (سلام‌الله علیها) است.

3. طلایه‌دار اخلاق فردی و خانوادگی و حیا و حجاب

اخلاق فردی، خانوادگی، حیا و حجاب او و منزلت شخصیتی او بُعد دیگر فاطمه زهرا (سلام‌الله علیها) است. سال قبل به همین مناسبت، در یک خطبه رابطه فاطمه زهرا (سلام‌الله علیها) با پدر را عرض کردیم  تا آنجا که تعبیر: «فداها ابوها»[6] و «ام‌ابیها»[7] در مورد ایشان صادر شد.

 رابطه فاطمه زهرا (سلام‌الله علیها) با همسر تا آنجا که علی (علیه‌السلام) فرمود:  «نِعْمَ‏ الْعَوْنُ‏ عَلَى‏ طَاعَةِ اللَّه‏»[8] . بهترین کمک برای طاعت الهی است.

 در بیانی دیگر فرمودند: در طول زندگی مشترک هیچ‌گاه مرا ناراحت نکرد. همچنین علی مرتضی (علیه‌السلام) فرمودند: هرگاه به فاطمه نگاه می‌کردم همه غم‌ها و اندوه‌های عالم از دل من رخت برمی‌بست. [9] مقامش در تربیت فرزندان آن‌طور بود که آن چهره‌های بزرگ را به عالم اسلام تحویل  داد.

4. اسوه در تخلّق به اخلاق اجتماعی

 در رابطه بااخلاق اجتماعی او هم همین بس که سوره هل اتی و آیه شریفه «إِنَّما نُطْعِمُكُمْ لِوَجْهِ اللَّهِ لا نُريدُ مِنْكُمْ جَزاءً وَ لا شُكُورا»[10] در شأن او و خاندان او نازل شده است.  در دعا و مسألت از خداوند نیز همسایگان را بر خود مقدم می‌دارد که: «الْجَارَ ثُمَ‏ الدَّار» [11]

5. مدیریت، هدایت و راهبری اجتماعی

اما در میان اخلاق فردی، اجتماعی، ابعاد عبادی و اخلاقی و در کنار آن ابعاد معرفت و طهارت و عصمت الهی فاطمه زهرا (سلام‌الله علیها) یک مدیر در بحران بود. یک انسان راه بری که در قطعه سنگین و سخت تاریخ پرچم احیای ولایت و امامت را بر دوش کشید و خطابه آتشین، حماسی و حزن‌انگیز فاطمه زهرا (سلام‌الله علیها) در مسجدالنبی برای بیداری بخشی به امت اسلامی یک میراث ماندگار تاریخ اسلام است. فاطمه زهرا (سلام‌الله علیها) تا آنجا مقام یافته بود که طبق نقلی امام باقر(علیه‌السلام) فرمود : «لَقَدْ كَانَتَ‏ علیها السلام مَفْرُوضَة الطَّاعَة عَلَى جَمِیعِ مَنْ خَلَقَ اللَّهُ مِنَ الْجِنِّ وَ الْإِنْس وَ الطَّیْرِ وَ الْوَحْشِ وَ اَلاَنبیا وَ الْمَلَائِكَةُ»[12]وقتی‌که وارد مسجد شد آه و ناله حزین فاطمه زهرا (سلام‌الله علیها) تمام مسجد را به گریه واداشت. همه مردم حاضر تکان خوردند و آنگاه لب به سخن گشود و آن معارف والا از آن قله بلند اسمان سرریز شد و جامعه را روشن کرد. فاطمه زهرا (سلام‌الله علیها) در یکی از سخت‌ترین شرایط تاریخ، مانع از خاموشی مشعل ولایت در فکر و معرفت  جامعه شد. هر چند نتوانست تا در عمل به نتیجه برساند اما از آن اندیشه والای ولایت و امامت دفاع کرد. این بانوی بزرگی است که این مقامات بلند او در کتب فریقین و عامه و خاصه نقل کرده‌اند.

 فصاحت و بلاغت این بانوی جوان به قله‌های بلند رسید و برای همه عالم الگو و برای حجج الهی الگو، مادر و کوثر پر خیروبرکت شد.

در آستانه ایام فاطمیه قرار داریم. السلام علیک یا فاطمه الزهرا، سلام و درود خدا بر تو ای بانوی الگو،  آیا امت قدر و منزلت این جایگاه را دانست؟ هرگز. کی معلوم شد که قدرش دانسته نشد؟! وقتی‌که فاطمه زهرا (سلام‌الله علیها) این بانوی بزرگ بین در و دیوار فریاد برآورد: مرا دریابید محسنم سقط شد و فاطمه زهرا با پهلوی شکسته در روز قیامت محشور می‌شود علی لعنه الله علی القوم الظالمین

بسم‌الله الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ إِنَّا أَعْطَينَاكَ الْكَوْثَرَ فَصَلِّ لِرَبِّكَ وَانْحَرْ إِنَّ شَانِئَكَ هُوَ الْأَبْتَرُ[13]

 


[1]ـ آل‌عمران، 102.

[2]ـ علامه مجلسی، بحار الانوار، ج53، ص178، باب31

[3]ـ این روایت از زبان امام صادق (علیه السلام) هم با عبارات مشابه بیان شده است. شیخ صدوق، معانی الاخبار، ص 64

[4]ـ طبری، دلائل الامامه، ص 139.

[5]ـ علامه مجلسی، زندگانى حضرت زهرا عليها السلام( ترجمه جلد 43 بحار الأنوار)، ترجمه محمد روحانى علی آبادی، ص 923‏

[6]ـ شیخ صدوق، امالی، ص 234

[7]ـ ابن اثیر، اسدالغابه، ج 5، ص 570؛ ابن عبد البر، استیعاب، ج 2، ص 752

[8]ـ علامه مجلسی، بحارالانوار، ج 43، ص 117

[9]ـ سیدعلی حسینی، کرامات و مقامات عرفانی حضرت زهرا(س)، ص44.

[10]ـ سوره انسان، آیه 9

[11]ـ شیخ صدوق، علل الشرایع، ج 1، ص 182 : اول همسایه بعد درون خانه

[12]ـ طبری، دلائل الامامه، ص 27: اطاعت حضرت فاطمه (س) بر همه خلائق از جن و انس و پرندگان و وحوش و انبیاء و ملائکه واجب بود.

[13]. سوره کوثر

خطبه دوم

تبیین دستاوردهای انقلاب اسلامی

تبیین چالش‌های پیش‌روی انقلاب اسلامی

اعوذ باللّه السمیع العلیم من الشیطان الرجیم بسم‌اللّه الرحمن الرحیم الحمدلله ربّ العالمین و الصّلاة و السّلام علی سیّدنا و نبیّنا و حبیب قلوبنا و طبیب نفوسنا و شفیع ذنوبنا ابی القاسم المصطفی محمّد و علی مولانا علیّ بن ابیطالب و علی الصدیقة الطاهرة فاطمة الزهراء و علی الحسن و الحسین سیّدی شباب اهل الجنة و علی الائمة المسلمین علی بن الحسین و محمد بن علی و جعفر بن محمد و موسی بن جعفر و علی بن موسی و محمد بن علی و علی بن محمد و الحسن بن علی و الخلف القائم المنتظر حججک علی عبادک و أمنائک فی بلادک ساسة العباد و أرکان البلاد و أبواب الایمان و أمناء الرحمن و سلالة النبین و صفوة المرسلین و عترة خیرة رب العالمین صلواتک علیهم اجمعین

توصیه به تقوا

اعوذبالله من الشیطان الرجیم بسم‌الله الرحمن الرحیم «یا أَیهَا الَّذِینَ آمَنُواْ اتَّقُواْ اللّهَ وَکونُواْ مَعَ الصَّادِقِینَ»[14] عباد اللَّهِ أُوصِیکمْ و نَفسِی بِتَقْوَی اللَّه و مجانبة نهیه

امیر مؤمنان در ادامه خطبه 191  بعدازآن که همه ما را به تقوا فراخواندند و سفارش کردند: بیش از بیست صفت و توصیف در باب دنیا ذکر می‌کنند. فرمان تقوا آنگاه اطاعت خواهد شد که ما و شما به حقیقت دنیا پی ببریم و دائم متذکر آن حقیقت باشیم. فرمودند: «أَلَا وَ هِيَ الْمُتَصَدِّيَةُ الْعَنُونُ» این دنیا عشوه‌گر تسلیم نشدنی است. عشوه می‌کند و ناز می‌فروشد اما هرگز تسلیم شما نخواهد شد. «وَ الْجَامِحَةُ الْحَرُونُ» این دنیا مرکب سرکشی است که به آن نمی‌توان اعتماد کرد. «وَ الْمَائِنَةُ الْخَئُونُ» این دنیای دروغ‌گوی خائنی است. اگر دل به او بستی حتماً شکست خواهی خورد. «وَ الْجَحُودُ الْكَنُودُ وَ الْعَنُودُ الصَّدُودُ» طبع این دنیا ناسپاس و لجوج است و به آن نمی‌شود دل سپرد. دشمنی پا به کار و مقاوم در برابر شماست. «وَ الْحَيُودُ الْمَيُودُ» دنیا چهره‌ای دارد که به‌ظاهر به شما رو می‌کند و در واقع به شما پشت کرده است.[15] اگر می‌خواهیم به حقیقت تقوا نائل شویم همیشه باید متذکر باشیم که چهره ظاهری دنیا ما را فریب ندهد. در سختی‌ها و خوشی‌ها نگاهمان به خداوند متعال باشد. نه در سختی‌ها از کوره در رویم و نه در خوشی‌ها مغرور شویم.تقوای الهی با این شناخت حاصل می‌شود خدایا به ما توفیق شناخت دقیق و درست دنیا و پرهیز از دنیای  زشت و ناپسند عنایت و کرامت بفرما.

مناسبت‌ها

مناسبت‌ها را به‌اختصار عرض می‌کنم:

1. لزوم برگزاری پرشکوه عزاداری فاطمیه با عنایت به وحدت امت اسلامی

پیشاپیش ایام فاطمیه را تسلیت و تعزیت عرض می‌کنم و پاسداشت مقام والای فاطمه زهرا (سلام‌الله علیها) در قالب‌ها و چهره‌های گوناگون تأکید می‌کنم. البته هم‌زمان باید وحدت امت اسلامی و انسجام و تقریب امت اسلامی را در عزا و برنامه‌هایمان پاس بداریم و به آن‌هم توجه کنیم.

امکان ارائه عزایی که هم احیای نام بلند پیشوایان ما و فاطمه زهرا (سلام‌الله علیها) باشد و هم موجب انشقاق در صفوف امت و بهانه دادن به دست دشمنان لجوج و عنود نشود فراهم است. امید است این ایام با عزاداری‌های خالصانه و با اجرای برنامه‌های گوناگونی، ما را با فاطمه زهرا (سلام‌الله علیها) آشناتر کند و ابعاد گوناگون فاطمه زهرا (سلام‌الله علیها) را به جامعه امروز نشان دهد. امیدواریم همه ما در این جهت قدم برداریم. مبلغان و روحانیون عزیز ما در سراسر کشور در فاطمیه فرصتی در اختیار دارند تا زندگی خانوادگی، اجتماعی، اخلاق بلند و آن حجم عظیم و بلند آموزه‌ها پیرامون فاطمه زهرا (سلام‌الله علیها) را به نسل امروز منتقل کنند. اگر فقط اخلاق خانوادگی فاطمه زهرا (سلام‌الله علیها) را بتوانیم تبیین کنیم کافی است که ما را از مشکلات حاد خانوادگی نجات دهد.

2. بزرگداشت دهه فجر

موضوع دیگر در ماه بهمن هستیم و در سی و نهمین انقلاب اسلامی و در آستانه چهل‌سالگی انقلاب اسلامی قرار داریم. این سالگرد را هم باید تبریک گفت و هم تأکید بر راه‌پیمایی چشمگیر در راهپیمایی 22 بهمن نمود . در یک تحلیل کوتاهی می‌توان از دو منظر عمر چهل‌ساله انقلاب را تحلیل کنیم:

1.  دستاوردهای انقلاب اسلامی

 از یک منظر انقلاب اسلامی و نظام اسلامی خدمات بسیار وسیع در ابعاد گوناگون ارائه کرده است که امروز عالمانه و عامدانه دنبال این هستند که این‌ها را نادیده بگیرند و به فراموشی بسپارند و فکر ما را از این‌همه پیشرفت و خدمت منصرف کنند. لذا در بُعد اول، باید با آمار و ارقام و دقت، پیشرفت‌های کشور و درخشش‌های انقلاب اسلامی و برکات نظام اسلامی را تبیین و ترسیم کنیم و از آن غفلت نورزیم مخصوصاً در بین نسل جوان باید ترسیم و تبیین دقیقی شود. بنده در چند نکته مرور بسیار فهرست‌وار در فصل اول به دستاوردهای انقلاب اسلامی می‌کنم. مبادا این‌ها را فراموش کرده غفلت کنیم و دچار ناسپاسی شویم که به دنبالش عذاب الهی را در پی دارد:

1.  استقلال کشور از یوق قدرت‌ها

استقلال کشور در پرتو انقلاب اسلامی از قدرت‌های جهانی، پدیده بسیار  ممتاز و بی‌نظیر در قرون اخیر کشور ماست. این استقلالی که شما ملت بزرگ دارید، این استقلالی که نظام، انقلاب و شهدا برای ما به ارمغان آوردند پدیده نادری است. ما الآن کمتر کشوری را در منطقه می‌توانیم سراغ داشته باشیم که چنین استقلالی داشته باشد، رهبر او باکمال شجاعت در برابر دشمنان سخن بگوید و هراسی در دل او و جامعه ما نباشد. تصمیم در کشور ما گرفته می‌شود. این استقلال بسیار امر مبارکی است آن‌هایی که تاریخ دو قرن گذشته ما را دیده‌اند می‌دانند که این استقلال یعنی چه؟

2.  آزادی و مردم‌سالاری دینی

آزادی و مردم‌سالاری دینی به‌عنوان یک الگو و نمونه جدید در عصر حاضر با گذر از انتخابات گوناگون و تبادل قدرت در دست جناح‌ها و جریان‌ها و آزادی نقد و انتقاد می‌باشد. ما در این جهت گام‌های بزرگی برداشته‌ایم که به‌سادگی قابل‌تصور در جامعه قبل از انقلاب نبود.

3. توسعه زیرساخت‌ها در حوزه‌های اساسی کشور

توسعه زیر ساختارها در حوزه آب، برق، گاز، مخابرات، راه و حمل‌ونقل و شهرسازی داشته‌ایم. در هر یک از این‌ها اگر فرصت بود آمار و شاخص‌ها ارائه می‌شد. ما فقط گازرسانی بیش از 1000 شهر و بیست، سی هزار روستا انجام داده‌ایم که مردم به‌سادگی به انرژی دسترسی دارند که در بسیاری از کشورها در این زمینه با مشکل روبرو هستند. در زیرساخت‌های مهم توسعه، شاخص‌های مهم و پررونقی وجود دارد.

4. پیشرفت در حوزه سلامت و درمان

در حوزه بهداشت و سلامت و صنایع دارویی قدم‌های بزرگی برداشته شده است. میانگین عمر، سلامت و مهار بسیاری از امراض مسری فصل‌های درخشانی است که در انقلاب می‌بینیم.

5. گسترش آموزش‌وپرورش و سوادآموزی

 این‌که با کوشش آموزش‌وپرورش، تقریباً همه نوجوان‌ها در برگرفته‌شده‌اند. ضریب سوادآموزی ما بالا آمده است. گرچه همچنان در این زمینه مشکل داریم. اما ضریب نزدیک 90 درصدی یک ضریب بسیار دلگرم‌کننده است.

6.  پیشرفت در حوزه علم و فن‌آوری و تحقیق

در حوزه علم و فن‌آوری و تحقیق ده‌ها شاخص نشان می‌دهد که کشور ما در حوزه علم و فن‌آوری و دانشگاه‌ها و مراکز علمی به‌پیش رفته است. تنوع رشته‌ها، دانشجو، استاد، تولید مقاله و جایگاه علمی که ما در جهان و منطقه داریم. در بعض موارد رتبه ما زیر ده دنیا است و در بعض دیگر  در منطقه این رتبه را داریم و در مواردی رتبه ما کمتر از بیست در رده‌بندی دنیا است.

7. حوزه فرهنگ و گسترش ارزش‌های دینی

در حوزه فرهنگ و ارزش‌های اسلامی ما مواجه با خیلی از مشکلات هستیم. اما یادمان نرود که اگر خودمان را با قبل و با جهان پیرامونمان مقایسه کنیم کشور و جوانان ما در عرصه ارزشی و متعالی فرهنگ اسلام، قدم‌های بزرگی به‌پیش برداشته‌اند.

8. رشد صنعت و معدن

در حوزه صنعت، معدن، شهرک‌های صنعتی و صنایع فراوانی که در پرتو انقلاب اسلامی رشد پیدا کرد.

9. پیروزی‌های بزرگ سیاسی

پیروزی‌های بزرگ سیاسی و نظامی ما در دفاع مقدس بر جریان‌های مهاجم و امروزه پیروزی عظیم مقاومت اسلامی که الهام گرفته از انقلاب اسلامی در جهان و منطقه است.

10.  برتری در صنایع دفاعی و صنایع برتر

در صنایع دفاعی و برتر هم که پیشرفت‌های چشم‌گیری داشته‌ایم که همگان به آن اذعان دارند.

من از میان شاخص‌های مهم توسعه ده مورد را عرض کردم و از میان ‌همه آن‌ها می‌توان شاخص‌ها را نشان داد. همچنین با قبل انقلاب و هم با کشورهای پیرامونی مقایسه نمود. در بسیاری از این‌ها ما پیشرفت داشته‌ایم، گاهی هم از دیگران پیشی گرفته‌ایم در بخش‌هایی هم ممکن است اشکالات جدی باشد. اما سرجمع این پیشرفت‌ها نباید مورد غفلت و فراموشی قرار گیرد.

2.  بیم‌ها، نگرانی‌ها و چالش‌ها

اما در بخش دوم بدون تردید ما در آستانه چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی با یک سلسله نگرانی‌ها و چالش‌ها مواجه هستیم که باید معالجه کنیم:

1.  تداوم دشمنی‌ها و طراحی‌های دشمن و طرح‌های نو و جدید برای مهار انقلاب اسلامی

این محوری است که ذیل آن مباحث خیلی زیادی نهفته است.

2. اختلافات و گسست‌ها و گسل‌های اجتماعی

ما در مقوله‌های قومی، مذهبی، سیاسی، امنیتی، اقتصادی و آسیب‌های اجتماعی مواجه با مشکلات زیادی هستیم که باید در نظر داشته باشیم که یک واقعیت است.

3.  تنزل ارزش‌های معنوی

در سطوح ارزش‌های متعالی اسلامی در خانواده، سیاست، اخلاق و جامعه تزلزل پیداکرده است و باید سامان پیدا کند.

4. مشکلات اقتصادی

مشکلات اقتصادی، فساد، فقر، بیکاری، قاچاق و  تعطیلی برخی از صنایع  مشکلات بسیار جانکاه برای طبقاتی از مردم ایجاد کرده است.

5. گسست دولت و مردم

گسست دولت ملت و فاصله مردم و مسئولان که باید به‌شدت از آن نگران باشیم.

6. تطهیر نظام شاهنشاهی و جبهه استکبار

تطهیر نظام ستم‌شاهی و استکباری از دیگر چالش‌های فراروی انقلاب است. در این فضای مجازی با شکل‌های گوناگون تلاش‌های وسیعی می‌شود تا نظام منحوس سرتاپا غرق در ظلم و ستم را جذاب نشان دهند. این مصیبت بزرگ است. نظام سلطه، استکبار و آمریکا را که صد جنگ علیه مستضعفان عالم برافروخته است یک چهره دموکرات آزاد نشان دهند.

7. نفوذ و اخلال در درون سیستم‌ها
8. تغییر ذائقه‌ها بخصوص در بعض رده‌های تصمیم‌گیر و مسئولان

اینکه کسی در دلش اعتماد به دشمن کند. اینکه حل مشکل را در جای دیگری دنبال کند. نوعی وادادگی  در نظام کشور و مخصوصاً در سطوح مسئولیت‌ها پیدا شود که یک خطر و چالش است. کم آن‌هم بسیار مهم است. زاویه گرفتن نظم اداری و مسئولیتی ما از ارزش‌های الهی از میراث شهدا، از راه امام، اندیشه رهبری و میل به وادادگی و کم شمردن ارزش‌های متعالی اسلام امر مهمی است، بخصوص اگر برویم به سمت اسلام غیرسیاسی و اسلام جدای از سیاست اسلامی که تحریف‌شده و سکولاریستی خواهد بود.

9.  تغییر رویکرد انقلابی و جهادی در کارها

رویکرد ما در همه کارها باید انقلابی و جهادی باشد. کشور را بدون رویکرد انقلابی و جهادی نمی‌شود اداره کرد.

10. سستی و فراموشی رویکرد تمدنی بزرگ انقلاب اسلامی

 انقلاب اسلامی آرمان‌های خیلی فراتر از آرمان‌های محدود داشت.

من در برابر آن ده امتیاز و دستاورد، ده نگرانی را عرض کردم.

3.  نقشه راه

در این مسیر و برای مقابله با این نگرانی‌ها و گسل‌ها باید به موارد زیر دقت داشته باشیم:

1.  تقویت معرفت دینی و انقلابی

 راه ما در این مسیر این است که معرفت دینی و انقلابی را تقویت کنیم.

2.  مبارزه با آسیب‌های اجتماعی و اقتصادی

 با آسیب‌های اجتماعی و اقتصادی مبارزه کنیم.

3. تکیه بر روح انقلابی و ملت

 باید بر ملت و ارزش‌های الهی تأکید شود و روح انقلابی تقویت شود. این راهی است که ما باید طی کنید و جز این راهی نداریم. ما امروز هم در آستانه سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی با صدای رسا پیمان خودمان را با شهدا و امام شهدا و رهبر معظم تجدید می‌کنیم و مسئولین و جامعه تلاش خواهیم کرد با فرمان‌بری از رهبری بر این چالش‌ها غالب شویم. این شدنی است، امکان دارد. باید با برنامه دقیق و جامع و بازگشت به هویت انقلاب اسلامی همه این مشکلات را کنار گذاشت. باز عرض می‌کنیم که ملت ما به‌ویژه مردم شریف قم سر پیمان خود با شهدا و انقلاب اسلامی و مقاومت ایستاده است.

متن عربی آخر خطبه

و ختاما اقدّم للاخوة و الاخوات الکرام و المصلین و المصلیات و السادة الحضور و المتسمعین و المشاةدین الأعزاء أحرّ التعازی بمناسبة الایام الفاطمیة و ذکری استشهاد سیدة نساء العالمین فاطمة الزهراء  و من الجدیر إحیاء هذه المناسبة و اقامة المجالس و المآتم.

و ثانیا: اقدم احرّ التهانئ و التبریکات بمناسبة عشرة الفجر المبارکة القادمة و ذکری انتصار الثورة الإسلامیة العظیمة و استغل الفرصة لکی أشیر الی نقاط:

الاولی: الثورة الإسلامیة الکبری کانت منطلقة و منبثقة من المبادئ و الاسس الفکریة و المعرفیة و العقائدیة للاسلام المحمدی الاصیل و المواکب لحاجات العصر و الامة و قد تجسدت فی هذه الثورة المبارکة ارادة الشعب المسلم الأبی الایرانی للعودة الی الهویة الإسلامیة و تجدید الحضارة الإسلامیة و بناء حیاتها علی الاسس و الانظمة الإسلامیة و هذه النهضة بفضل قیادة الامام الراحل العظیم و العلماء و النخب استهدفت تطبیق رسالة السماء و حکم الاسلام و المبادئ الإسلامیة الحیة و المنجیة و المسعدة و الجامع لمصالح الدین و الدنیا و الاخرة و هکذا تمیّزت الثورة عن نظرائها من الثورات العالمیة و استمرار الثورة الإسلامیة رهن استمرار هذه المبادئ و الاسس و التاکید والترکز علیها

الثانیة: ان الثورة الإسلامیة منذ انفجارها و ما زالت تؤکّد علی مبدأ تجدید الحضارة الإسلامیة بما ینسجم و متطلبات العصر و فی ضوئها تنادی بالاخوة الإسلامیة و الوحدة الحضاریة بین الشعوب المسلمة و المستضعفین و مازالت الثورة الإسلامیة و قیادتها الحکمیة تؤکّد و تهتمّ بقضایا الامة جمیعاً وراء النزعات الطائفیة و القومیة و تقف الی جانب المجروحین و المستضعفین فی انحاء العالم و نحن تؤکّد علی مبداء و علی اساس المبادی للثورة الإسلامیة علی أهمیّة قضیة فلسطین و محاربة العدو الصهیونی و آخر دعوانا ان الحمد لله رب العالمین

 

نسئلک اللهم و ندعوک باسمک العظیم الاعظم الاعز الاجلّ الاکرم یا الله ... یاارحم الرحمین. اللهم ارزقنا توفیق الطاعة و بُعد المعصیة و صدق النیّة و عرفان الحرمة اللهم انصر الاسلام و اهله و اخذل الکفر و الکفار و المنافقین.اللهم انصر جیوش المسلمین و عساکر الموحدین اللهم اغفر المؤمنین و المومنات والمسلمین و المسلمات، الاحیاء منهم و الاموات، به امت اسلام قوت، قدرت و شجاعت اقدام در برابر این‌همه مظالم عنایت بفرما، خائنان به امت اسلامی را مفتضح و منکوب بفرما، خدایا دل‌های ما را به انوار ایمان و معرفت خود روشن بفرما، مراجع درگذشته، درگذشتگان از این جمع، شهدای دفاع مقدس، انقلاب اسلامی، مدافع حرم و امام شهدا را با اولیای خودت محشور بفرما، ما را ادامه‌دهنده راه آنان مقرر بفرما، خدایا ما نیازمندیم و سرزمین‌های تشنه‌ی ما نیاز به رحمت تو دارد باران رحمتت را نازل بفرما، گناهان ما را ببخش، پیروزی‌های جبهه مقاومت را شیرین‌تر بفرما, خدایا از همه خادمان اسلام در سراسر جهان اسلام این رشادت و مجاهدت‌ها قبول بفرما، ارواح تابناک شهدا و امام شهدا را با اولیای خودت محشور بفرما، مریضان و جانبازان را شفای عاجل عنایت بفرما، توبه و انابه ما را بپذیر و گناهان ما را ببخش و بیامرز،خدایا باران رحمت و برکتت را بر ما نازل بفرما، به ما توفیق انابه و تضرع در پیشگاهت کرامت بفرما، همه شرور و آفات را از امت اسلام و مقاومت اسلامی و از ملت عزیز و شریف ایران دور بدار، مسئولان را در خدمت خالصانه به ملت شریف توفیق روزافزون عنایت بفرما،، خدمتگزاران به اسلام، مقام معظم رهبری، مراجع عظام و خدمت گذاران به کشور و اسلام را مؤید و منصور بدار، خدایا سلام ما را به محضر مولا و آقایمان حضرت ولیعصر ارواحنا فداه ابلاغ بفرما و در فرج نورانی‌اش تعجیل بفرما.

بسم‌الله الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ اللَّهُ الصَّمَدُ لَمْ يلِدْ وَلَمْ يولَدْ وَلَمْ يكُنْ لَهُ كُفُوًا أَحَدٌ[16]



[14]. توبه، 119

[15]ـ شريف الرضى، محمد بن حسين، نهج البلاغة (صبحي صالح)، ص 285

[16]. سوره اخلاص