خطبه اول

سیره پیامبران الهی امر به نماز کردن اهل خانه

لزوم استفاده از روشهای جذاب و مناسب برای صیانت خانواده

 

 

بسم الله الرحمن الرحیم الحمدلله ربّ العالمین بارئ الخلائق اجمعین و الصّلاة و السّلام علی سیّدنا و نبیّنا و حبیب قلوبنا و طبیب نفوسنا و شفیع ذنوبنا ابی القاسم المصطفی محمّد و علی آله الاطیبین الاطهرین ولا سیّما بقیة الله فی الارضین.

توصیه به تقوا

اعوذ بالله السمیع العلیم من الشیطان الرجیم بسم الله الرحمن الرحیم «یا أَیهَا الَّذِینَ آمَنُواْ اتَّقُواْ اللّهَ وَکونُواْ مَعَ الصَّادِقِینَ»[1]عبادَالله اُوصیَکُم وَ نَفسیِ بِتَقوَی الله وَ مُلازِمَة امرِه وَ مُجانِبَة نَهیِه

همه شما نمازگزاران گرامی، برادران و خواهران ارجمند و خودم را به پارسایی، پرهیزگاری و فرمان‌بری از خداوند در همه احوال و شئون زندگی سفارش و دعوت می‌کنم و از خداوند می‌خواهیم که درهای حکمت و بندگی و پارسایی را به روی همه ما بگشاید. امیدواریم خداوند همه‌ی ما را از بندگان وارسته و شایسته‌ی خود قرار بدهد.

اصل یازدهم: اصل صیانت و محافظت اخلاقی و معنوی یکدیگر

در اصل یازده گفته شد اگر بخواهیم خانه‌های ما، خانه‌های صفا و صمیمیت باشد باید اصول و ضوابط اسلامی میان همسران و اعضای خانواده رعایت شود

این اصل بیانگر این بود که مواظبت و مراقبت فرهنگی و دینی و مذهبی لازم است و بدون آن خانه‌های ما آرام و سالم نخواهد بود. آیات و روایاتی نیز در این زمینه مورداشاره قرار گرفت. در ادامه بعضی از آیات و روایات را عرض می‌کنیم:

1. آیه 55 سوره مریم

خداوند در سوره «مریم» درباره حضرت اسماعیل می‌فرماید: «وَ كانَ يَأْمُرُ أَهْلَهُ بِالصَّلَوةِ وَ الزَّكَوةِ وَ كانَ عِندَ رَبِّهِ مَرْضِيًّا» سنت و سیره این پیامبر خدا چنین بود که خانواده خویش را به نماز و زکات توصیه می‌کرد.

اگر این امور در خانه موردتوجه قرار گیرد آنگاه فضای خانه، فضای تعالی و رشد و تربیت انسان‌ها خواهد شد.

 در آیات سوره تحریم و سوره بقره[2] دیده شد که تأکید زیادی بر این شده است که شما غیر از مراقبت‌های مادی و ظاهری، باید مراقبت‌های معنوی نسبت به همدیگر داشته باشید.

گاهی خانواده‌ها در مورد نیازهای مادی و ظاهری خیلی توجه دارند اما نسبت به نیازهای معنوی و اخلاقی بی‌توجه هستند که این دقیقاً خلاف تعالیم اسلامی است که در اصول ده‌گانه گذشته بیان شد.

 اصل یازدهم تأکید می‌کند که «يَأَيهُّا الَّذِينَ ءَامَنُواْ قُواْ أَنفُسَكمُ‏ وَ أَهْلِيكمُ‏ نَارًا وَقُودُهَا النَّاسُ وَ الحْجَارَةُ»[3] با روش درست مراقب هم بوده، یکدیگر را از خطاهای اخلاقی و دینی مصون بدارید.

2. آیه 132 سوره طه

 در سوره «طه» خداوند این فرمان را به پیامبر اسلام محمد مصطفی ص صادر فرموده‌اند: «وَ أْمُرْ أَهْلَكَ بِالصَّلَوةِ وَ اصْطَبِر عَلَيها».[4]

می‌فرماید: اهل خود را به نماز توصیه کن. مبادا در فضای خانه، نماز که نماد اخلاق و معنویت، معراج مؤمن و فریضه انسان‌سازی است مورد غفلت قرار گیرد، بلکه همسر و فرزندان و اهل خودت را به نماز توصیه کن و خود نیز بر آن پایداری کن.

حاصل آیات مذکور این نکته شد که زن و مرد در خانه در قبال همدیگر و در قبال فرزندان شان مأمور به مراقبت اخلاقی و معنوی هستند.

 البته این مراقبت باید با روش درست و صحیح همسران و اعضای خانواده و در راستای اطاعت خداوند و فرمان‌بری از خدا و رعایت قوانین اخلاقی اعمال شود و غفلت از این مسئله زیان‌بار است.

3. روایات در باب اصل صیانت و مراقبت

در کنار این آیات که به‌اختصار ملاحظه کردید تعدادی از روایات را داریم که تأکید بر مراقبت اخلاقی دارد که به چند نمونه از این روایات اشاره می‌شود:

1. يَعْقُوبَ بْنِ سَالِمٍ أَنَّهُ سَأَلَ أَبَا عَبْدِ اللَّهِ ع عَنِ الرَّجُلِ يَقُومُ مِنْ آخِرِ اللَّيْلِ فَيَرْفَعُ صَوْتَهُ بِالْقُرْآنِ فَقَالَ يَنْبَغِي لِلرَّجُلِ إِذَا صَلَّى فِي اللَّيْلِ أَنْ يُسْمِعَ أَهْلَهُ لِكَيْ يَقُومَ الْقَائِمُ وَ يَتَحَرَّكَ الْمُتَحَرِّكُ»[5] یعقوب بن سالم از امام صادق علیه‌السلام سؤال می‌کند که کسی در پایان شب برای نماز بلند می‌شود و کمی صدا و طنین نماز خود را بلند می‌کند که همسر و اهل خانه آن را می‌شنوند. این عمل چه حکمی دارد؟ حضرت فرمود: که این سنت است و سزاوار است که مرد زمانی که برای نماز شب بیدار می‌شود صدای نماز را به گوش آنان برساند تا آنان نیز بیدار شوند.

حتی نسبت به نمازهای مستحبی به‌گونه‌ای آوای نماز در فضای خانه طنین‌افکن شود که همسر و فرزندان نسبت به آن ترغیب شوند. یعنی شما فرزندان و همسرت را با یک روش درست و مناسب نسبت به مستحبات همانند نماز و قرآن ترغیب کن تا بدان‌ها انس گیرند.

2. در منابع عامه آمده است که پیامبر خدا ص فرمودند: «رَحِمَ اللَّهُ رَجُلا قَامَ مِنَ اللَّيْلِ فَصَلَّى وَأَيْقَظَ امْرَأَتَهُ ، فَإِنْ أَبَتْ نَضَحَ فِي وَجْهِهَا الْمَاءَ ، رَحِمَ اللَّهُ امْرَأَةً قَامَتْ مِنَ اللَّيْلِ وَصَلَّتْ وَأَيْقَظَتْ زَوْجَهَا، فَإِنْ أَبَى نَضَحَتْ فِي وَجْهِهِ الْمَاءَ»[6]؛ درود و رحمت خدا بر مردی باد که شب برخیزد برای نماز و همسر خویش را به نماز فراخواند و درود و رحمت خدا بر بانویی باد که نماز می‌خواند و همسرش را به نماز دعوت می‌کند.

3. در روایت دیگر امام صادق علیه‌السلام فرمود: «لا يزال العبد المؤمن يورث أهل بيته العلم و الأدب الصالح حتى يدخلهم الجنة جميعا حتى لا يفقد منهم صغيرا و لا كبيرا و لا خادما و لا جارا و لا يزال العبد العاصي يورث أهل بيته الأدب السيئ حتى يدخلهم النار جميعا حتى لا يفقد فيها من أهل بيته صغيرا و لا كبيرا و لا خادما و لا جارا»[7]؛ انسان مؤمن کسی است که ادب و دانش و اخلاق را به همسر و فرزندان خود منتقل می‌کند مؤمن کسی است که فقط به فکر ادب و اخلاق خویش نیست بلکه درصدد کل خانواده است، سر را به لاک خود فرو‌نمی‌برد درحالی‌که از همسر و فرزندان خودش بی‌اطلاع باشد بلکه آن‌ها را در مسائل اخلاقی و معنوی با خود همراه می‌کند تا جایی که همه آن‌ها را به بهشت می‌برد.

بارها عرض کرده‌ایم که نقش همسران در خانه نسبت به همدیگر نسبت بی‌بدیلی است. با یک‌جهت گیری خوب مرد یا زن کل خانه معنوی و اخلاقی می‌شود. گاهی هم با یک بی‌تفاوتی یا بی‌توجهی همه خانواده به‌سوی آتش می‌رود در همین روایت می‌فرماید: عبد عاصی و گناهکار کسی است که بدی‌ها را به خانه منتقل می‌کند تا اعضای خانه را به سمت گناه و معصیت و جهنم سوق می‌دهد و همه آن‌ها را جهنمی می‌کند.

 مجموعه این آیات و روایات نشانگر یک وظیفه روشن و قاطع خانوادگی است و آن: امربه‌معروف، نهی از منکر، موعظه، نصیحت و دعوت به خیر در فضای خانه.

 گاهی بعض انسان‌ها چنین فکر می‌کنند که فقط وظیفه آن‌ها این است که نیازهای مادی و نفقه خانواده را تأمین کنند و کاملاً از نیازهای معنوی و اخلاقی غفلت می‌ورزند که مع الاسف مواردی از این قبیل را در جامعه شاهد هستیم. بعضی از همسران به فکر این نیستند که آوای قرآن و نوای نماز، ارزش‌های اخلاقی و معنوی، ادب انسانی و الهی در خانه متجلی شود و نتیجه این تفکر تجلی خانه‌ای خواهد بود که احیاناً نیازهای مادی آن تأمین‌شده است اما در ارزش‌های اخلاقی و معنوی ساکت و راکد است.

اولین نکته در تعالی خانواده و سیر در مسیر اخلاق و معنویت و سعادت این است که همسران در این مسیر یار و یاور همدیگر باشند که پایه اول یک زندگی درست است به‌ویژه جوانان عزیز و کسانی که زندگی را آغاز می‌کنند در کتاب زندگی‌شان مواظبت از معنویات را به‌عنوان یک فصل مهم لحاظ کنند.

این را نیز عرض کنم که امربه‌معروف و نهی از منکر و ارشاد و دعوت به نیکی‌ها، دارای منطق جذاب و زیبایی است و باید بر اساس اخلاق نیکو و دعوتی مناسب باشد. هرگز نمی‌شود با تندی اعضای خانواده را به سمت قرآن و نماز و اخلاق و حجاب و آداب اسلامی سوق دهیم. در شرایط خاص است که می‌توان تندی کرد.

پس این دو نکته فراموش نشود که:

الف. آغاز زندگی و نهادن زندگی بر پایه اخلاق، معنویت، پاکی، طهارت، حجاب و عفاف مهم است؛

ب.باید تشویق و مواظبت از این امور با روش‌ها و رویه‌هایی جذاب و زیبا باشد و بااخلاق نیکو صورت گیرد.

ملاحظه می‌کنید که در این اصول مترقی و پیشرفته فقهی و اخلاقی اسلام چه خانواده‌ای هدف‌گیری شده است: خانواده‌ای که بنیان آن بر روش‌ها و اصول درست پایه‌ریزی شده است، با صبر و بردباری، همکاری، مشورت، دلسوزی، خیرخواهی و توجه به ارزش‌های اخلاقی مبادی یک خانواده سالم است که در صورت عدم توجه به این‌ها، آینده ما سخت‌تر از امروز خواهد شد. آمارهای طلاق و اختلافات و نابسامانی‌های خانوادگی و از دست رفتن فرزندان در مقام تربیت را شنیده‌اید که مصیبت‌های زندگی اجتماعی ماست و تنها راه آن اصلاح فرهنگ خانوادگی بر اساس اصول مترقی اسلام است که امیدواریم خداوند به همه ما توفیق عمل به فرمان‌های اسلام و پیاده‌سازی این اصول و قوانین مترقی را در فضای خانه عنایت بفرماید.

خدایا تو را به اولیای بزرگوارت قسم می‌دهیم که زندگی و خانه‌های ما را زندگی علوی و فاطمی قرار بده؛ اموات و درگذشتگان ما را ببخش و بیامرز.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ إِنَّا أَعْطَينَاكَ الْكَوْثَرَ فَصَلِّ لِرَبِّكَ وَانْحَرْ إِنَّ شَانِئَكَ هُوَ الْأَبْتَرُ[8]

 


[1]- سوره توبه آیه 119

[2]ـ سوره تحریم آیه 6 ؛ سوره بقره آیه 187 

[3]ـ سوره تحریم آیه 6: اى كسانى كه ايمان آورده‏ايد خودتان و اهلتان را از آتشى كه سوخت آن مردم و سنگ است‏ حفظ كنيد.

[4]ـ سوره طه آیه 132: تو اهل بيت خود را به نماز و طاعت خدا امر كن و خود نيز بر نماز و ذكر حق صبور باش.

[5]ـ تهذيب‏ الأحكام، ج 2، ص 124.

[6]ـ کنز العمال

[7]ـ دعائم‏ الإسلام، ج 1، ص 82.

[8]. سوره کوثر

خطبه دوم

مردم‌سالاری ممتاز ایران بر پایه ارزش‌های دینی و الهی

محکومیت بیانیه شورای همکاری خلیج‌فارس و اعزام سفیر مصر به اسرائیل

 

بسم الله الرحمن الرحیم الْحَمْدُ لِلَّهِ رب العالمین و الصلوه علی اشرف الاوصیاء و المرسلین، حبیبنا و حبیب اله العالمین ابی‌القاسم المصطفی محمد و علی وصیه علیّ امیرالمؤمنین و علی الصدیقة الطاهرة فاطمة الزهراء و علی الحسن و الحسین سیدی شباب اهل الجنة اللهم صلّ و سلّم و زد و بارک علی أئمة المسلمین علیّ بن الحسین و محمد بن علیّ و جعفر بن محمد و موسی بن جعفر و علیّ بن موسی و محمد بن علیّ و علیّ بن محمد و الحسن بن علیّ و الخلف القائم المنتظر حججک علی عبادک و أمنائک فی بلادک ساسة العباد و ارکان البلاد و ابواب الایمان و أمناء الرحمن و سلالة النبین و صفوة المرسلین و عترة خیرة رب العالمین صلواتک علیهم اجمعین

توصیه به تقوا

اعوذ باللّه السمیع العلیم من الشیطان الرجیم. بسم اللّه الرحمن الرحیم «یا أَیهَا الَّذِینَ آمَنُواْ اتَّقُواْ اللّهَ وَکونُواْ مَعَ الصَّادِقِینَ»[1] عباد الله اوصیکم و نفسی بتقوی الله 

در ادامه خطبه 63 چنین می‌خوانیم: «فَإِنَّ أَجَلَهُ مَسْتُورٌ عَنْهُ وَ أَمَلَهُ خَادِعٌ لَهُ وَ الشَّيْطَانُ مُوَكَّلٌ بِهِ يُزَيِّنُ لَهُ الْمَعْصِيَةَ لِيَرْكَبَهَا وَ يُمَنِّيهِ التَّوْبَةَ لِيُسَوِّفَهَا إِذَا هَجَمَتْ مَنِيَّتُهُ عَلَيْهِ أَغْفَلَ مَا يَكُونُ عَنْهَا فَيَا لَهَا حَسْرَةً عَلَى كُلِّ ذِي غَفْلَةٍ أَنْ يَكُونَ عُمُرُهُ عَلَيْهِ حُجَّةً وَ أَنْ تُؤَدِّيَهُ أَيَّامُهُ إِلَى الشِّقْوَةِ»[2] بعدازاین که امیر مؤمنان ما را به تقوا توصیه کردند، می‌فرمایند: از حکمت‌های آزمایش الهی این است که مرگ و اجل ما پنهان است. این پنهان بودن مرگ برای پیشرفت و آزمودن بشر یک ضرورت است.

 «وَ أَمَلَهُ خَادِعٌ لَهُ» و در این فضای تاریک، آرزوهای شیطانی ما را فریب می‌دهد،

«وَ الشَّيْطَانُ مُوَكَّلٌ بِهِ» و شیطان در این فضای مبهم پیش روی ما قرار دارد و شیطان بر ما گمارده شده است. کار شیطان چند عمل گمراه گر ذیل است:

1. «يُزَيِّنُ لَهُ الْمَعْصِيَةَ لِيَرْكَبَهَا» کار شیطان این است که زشتی‌ها را زیبا نشان می‌دهد، غیبت و تهمت و فساد و گناهان را به مذاق انسان شیرین می‌کند؛

2. «وَ يُمَنِّيهِ التَّوْبَةَ لِيُسَوِّفَهَا» و نسبت به توبه دائم به ما وعده می‌دهد تا تأخیر بیندازیم. معصیت‌ها شیرین و توبه و بازگشت به‌سوی خدا دارای مدت و دائماً تسویف کرده و توبه را به تأخیر می‌اندازیم؛

3. «إِذَا هَجَمَتْ مَنِيَّتُهُ عَلَيْهِ أَغْفَلَ مَا يَكُونُ عَنْهَا» در این فضای مبهمی که نمی‌دانیم اجل ما کی می‌رسد و در این فضایی که شیطان بر ما تاخت‌وتاز می‌کند ما پیش می‌رویم. هرگاه که موعد توبه و بازگشت می‌رسد آمال و آرزوها و وعده‌ها جلوی این توبه را می‌گیرد. گناهان جلوه گری می‌کند و مرتکب می‌شویم و ناگهان مرگ فرامی‌رسد درحالی‌که ما در بیشترین غفلت‌ها از خداوند بودیم.

برادران و خواهران بزرگوار غالباً مرگ یا مرض‌های سخت به سراغ انسان‌ها می‌آید درحالی‌که غافل هستند.

در ادامه امیر مؤمنان و پیشوای پارسایان چنین داد می‌زند و حسرت می‌خورد که: «فَيَا لَهَا حَسْرَةً عَلَى كُلِّ ذِي غَفْلَةٍ أَنْ يَكُونَ عُمُرُهُ عَلَيْهِ حُجَّةً» چقدر حسرت دارد برای غافلان که عمری را که برای او سرمایه سعادت و کمال بود همه علیه او حجت شد و ایامی که مایه رشد و تعالی او بود همه به شقاوت منجر شد. این سرمایه ابدی و جاوید که می‌توانست ما را به قله‌های معنویت و عرفان برساند مبدل به یک شقاوت ابدی شد و این بالاترین حسرت‌هاست.

آن روز برای همه ما خواهد بود امروز باید در اندیشه آن روز باشیم تا در حسرت آن روز قرار نگیریم که شکننده است و حسرت هنگام مرگ جانکاه و جان‌سوز است از الآن با اطاعت اوامر خدا به فکر باشیم.

مناسبت‌ها

به‌صورت اختصار به مناسبت‌ها اشاره می‌کنم:

1. تسلیت ایام فاطمیه

 یاد و خاطره امام، شهیدان اسلام و شهدای مقاومت اسلامی را گرامی می‌داریم و ایام فاطمیه، سوگواری صدیقه طاهره فاطمه زهرا را تسلیت و تعزیت عرض می‌کنیم.

2. تسلیت به مناسبت ارتحال آیت‌الله واعظ طبسی

ارتحال عالم فرزانه و فقیه مجاهد مرحوم آیت‌الله واعظ طبسی تولیت معظم آستان قدس رضوی را به مقام معظم رهبری، مراجع عظام، حوزه‌های علمیه، ملت ایران، مردم شریف استان خراسان و مشهد مقدس تسلیت عرض می‌کنم. این عالم بزرگوار از جوانی در تحصیل و تدریس کوشا بود و استوانه‌ای در حوزه مشهد مقدس بود و از جوانی در خدمت آرمان‌های انقلاب اسلامی و در کنار امام راحل و مقام معظم رهبری بود. در خدمت آستان قدس رضوی با مدیریت ستایش برانگیز خدمات زیادی کردند. رحمت و رضوان خدا بر این عالم بزرگوار باشد و تقدیم می‌کنیم به ارواح همه شهیدان و این عالم مجاهد و همه درگذشتگان و مراجع درگذشته و درگذشتگان از این جمع صلواتی بر محمد و آل محمد

3. گرامی داشت انتخابات هفتم اسفند

 انتخابات هفتم اسفند ـ انتخابات خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی ـ فصل جدیدی در مردم‌سالاری دینی در کشور عزیز ما بود. همین‌جا لازم است از مردم شریف و غیور و بزرگوارمان در همه نقاط کشور و در این استان و همین‌طور از همه برگزارکنندگان و مجریان و ناظران این دو انتخابات بسیار مهم و اثرگذار و سرنوشت‌ساز تقدیر و تشکر کنیم.

پیام‌های انتخابات ایران

انتخابات ایران بیانگر چندین پیام در حوزه‌های مختلف بود:

1. مردم‌سالاری ممتاز ایران برپایه‌ ارزش‌های دینی و الهی

امروز ما در منطقه جایگاه مهمی هم در ارزش‌های اسلامی و هم در مردم‌سالاری مبتنی بر این ارزش‌ها داریم که جای تبریک و تقدیر و شکرگزاری دارد. در پیشگاه خدا باید شاکر باشیم که ملت ما را به هدایت رهبری به این آزمون بزرگ رهنمون شد. حدود 36 انتخابات با مشارکت بالای 50% درحالی‌که در کشورهای به‌اصطلاح پیشرفته دنیا مشارکت‌ها خیلی از اوقات از این مقدار پایین‌تر است. مشارکت 62% در منطقه‌ای که این‌همه آشوب و فتنه برپاست نشان‌دهنده عظمت ملت ایران، عمق و پایداری بر ارزش‌های انقلاب اسلامی است.

 پیام انتخابات آبرومند ما به جهان این است که ایران استوار و پایدار و مقاوم است. مردم ایران درصحنه حضور دارند و مبانی نظام جمهوری اسلامی، ارزش‌های انقلابی و مبانی مبتنی بر ولایت و رهبری استوار است.

2. ایران امن در کنار دوستان منطقه‌ای خود

 پیام ما به دوستان در منطقه این است که ایران به‌عنوان یک کشور امن و مستقر در کنار شماست.

3. پایداری ملت ایران در برابر توطئه‌های دشمنان

 پیام این انتخابات به دشمنان ما این است که ملت ایران صف به صف در همه عرصه‌ها حضور دارند و با اطاعت از رهبری در برابر توطئه‌های آنان خواهند ایستاد و انتخابات ما به فضل الهی همه دشمنان را ناامید کرده است.

4. نصب العین قرار دادن رهنمودهای رهبری توسط منتخبین ملت

 از برگزیدگان ملت در خبرگان و مجلس شورای اسلامی هم انتظار می‌رود به مصالح مردم پایبند باشند و رهنمودهای رهبری معظم را نصب العین قرار دهند و در این شرایط، اصلاح امور اقتصادی و توجه به مسائل فرهنگی را مورد اهتمام قرار دهند. ما برای همه این‌ها آرزوی توفیق داریم و امیدواریم که بتوانند به فضل الهی در خدمت به اسلام و تعالی کشور گام‌های بزرگ‌تری بردارند.

4. نکوداشت هفته درختکاری و حفظ منابع طبیعی

هفته منابع طبیعی و درختکاری را گرامی می‌داریم. در مورد آن سخنانی مطرح شد و بنده هم در اینجا باید عرض کنم که:

1. توجه به منابع طبیعی یک وظیفه شرعی

توجه به منابع طبیعی و حفظ آن‌ها و درختکاری یک وظیفه شرعی قطعی در زمان حاضر است؛

2. تهدید گسترده زیست محیطی و منابع طبیعی

 مستحضرید خطرهای زیادی محیط‌زیست ما را تهدید می‌کند: تخریب جنگل‌ها، مراتع، باغات، اراضی کشاورزی، کمبود نزولات آسمانی همه این‌ها منجر به پیشرفت کویر شده است. استان‌های مرکزی در معرض این پیشرفت کویر و بیابان‌زایی است و این خطر همه کشور را تهدید می‌کند؛

3. نیمی از استان‌های کشور در معرض ریز گردها

موج فزاینده ریز گردها نشان‌دهنده خطر است. در قم حدود هزار هکتار از زمین‌ها در معرض تبدیل‌شدن به بیابان است. بیش از نیمی از استان‌های ما همچون قم و تهران در معرض ریز گردها قرار دارند که برای سلامت امروز و آینده کشور مضر است. به خاطر این موج خطرها همه ما موظف هستیم که نسبت به حفظ منابع طبیعی توجه بیشتری داشته باشیم و به باغات و درختکاری اهتمام ورزیم. مخصوصاً در این ایامی که فصل درختکاری است.

4. پشتیبانی دولت و فرهنگ‌سازی حفظ منابع طبیعی نیاز امروز کشور

 مسئولان اقدامات خوبی را انجام داده‌اند و در پی آن هستند، اما نیاز به پشتیبانی‌های بیشتر است. دولت از طرفی و فرهنگ‌سازی حفظ منابع طبیعی و اراضی کشاورزی و فضاهای از سویی دیگر نیاز امروز جامعه ایرانی است.

5. بزرگداشت هفته نیکوکاری

هفته نیکوکاری و سالگرد تأسیس کمیته امداد امام خمینی را گرامی می‌داریم. برای فقرزدایی و رسیدگی به محرومان از سویی کمیته امداد با فعالیت‌های گسترده تلاش می‌کند و از سویی دیگر نهادهایی مثل بهزیستی فعال هستند اما در کنار این دو در کشور و این استان هزاران موسسه خیریه داریم.

 خود مردم در مسجد، منطقه و محله‌ها کمیته‌ها و مؤسسات خیریه‌ای تشکیل داده‌اند؛ وام می‌دهند، با اعطای وام ازدواج و جهیزیه و .... به ازدواج جوانان توجه می‌کنند که کار بسیار ارزشمندی است. مبارزه با فقر و محرومت زدایی نمی‌تواند فقط توسط نهادهای رسمی انجام پذیرد خود مردم باید درصحنه حضورداشته باشند. البته سیاست‌گذاری‌های کلان بسیار مهم است و امیدواریم دولت و مجلس در شرایط پیش رو بتوانند تصمیمات جدی‌تری بگیرند. از 14 اسفند هفته جشن نیکوکاری شروع می‌شود که کمیته امداد برگزار می‌کند، هرسال نیز مردم مشارکت خوبی دارند و امیدواریم امسال هم شاهد مشارکت خوب مردم در جشن نیکوکاری باشیم تا آنان بتوانند در ایام سال جدید به محرومان توجه بهتری کنند. سال قبل حدود یک میلیارد تومان در شهر قم برای جشن نیکوکاری کمک شده است که انشالله امسال این کمک بیشتر شود.

6. محکومیت بیانیه شورای همکاری خلیج‌فارس

ما در این روزها شاهد یک اقدام بسیار زشت و خبیثانه در برخی از دولت‌های خلیج‌فارس بودیم که طی بیانیه‌ای حزب‌الله مجاهد و مقاوم و این سد پولادین در برابر دشمنان اسلام و صهیونیست‌ها را در زمره سازمان‌های تروریستی بشمار آورده‌اند. شما بدانید چند دولت کوچک و وامانده در معادلات منطقه نمی‌توانید در برابر شکوه و عظمت مقاومت فلسطین و لبنان بایستید، حرکت شما حرکت بسیار زشتی بود، حزب‌اللهی که توانست اراضی لبنان را آزاد کند، برای اولین بار اسرائیل را به عقب بنشاند و ترس در ارکان دولت اسرائیل افکند شما آن را یک حرکت تروریستی معرفی کردید؟!! این روشن است که دست شما در دست صهیونیست‌هاست و دنبال فتنه‌انگیزی هستید. شما خود پایگاه تروریسم هستید، شما در سوریه و لبنان و نقاط مختلف عالم پشتوانه تروریسم هستید.

7. محکومیت اعزام سفیر مصر به اسرائیل

 بعد از سه سال مجدداً دولت مصر سفیر خودش را به اسرائیل اعزام کرد. این هم حرکت زشت دیگری بود. ما ملت مسلمان ایران در نماز جمعه و در این پایگاه بزرگ جهاد و اجتهاد اعلام می‌کنیم حرکت چند دولت حقیر در تروریستی نامیدن حزب‌الله و اقدام به ارتقای روابط از سوی دولت مصر با اسرائیل از دید ما محکوم است و این حرکت به‌جایی نخواهد رسید.

 در پایان هم چند جملاتی را به عربی عرض می‌کنم:

عبادالله اوصیکم و نفسی بتقوی الله و ارحب بضیوفنا العظام و الکرام من سوریا و من سایر البلدان الاسلامیة و اشیر هنا باختصار الی نقتطین:

الاولی ان الشعب الایرانی شارک یوم الجمعة الماضی فی الانتخابات بصورة واسعة و هائلة و هذا الشعب العظیم بمختلف جهاته و تیّاراته قدّمت صورة رائقة عن السیادة الشعبیة الاسلامیة و نحن بینما نشکر المشارکین و المساهمین فی الانتخابات الاخیرة شعباً و حکومة و نقدم التبریکات لهم و للمنتخبین نتمنی ان یوفق المنتخبین و المسئولین لخدمة الشعب خصوصاً المستضعفین منهم و حلّ أزمة الاقتصادیه فی البلاد

و نؤکّد للشعوب و الحکومات فی المنطقه بأنّ ایران الاسلام بلد أمن و هدوء و سلام و مستعد للحوار الهادئ و لمکافحة الارهاب و اعداء الاسلام خصوصا الصهایله

 و اما النقطة الثانیة: ان المجلس التعاون الخلیجی قام بمبادرة مشئومة و سخیفة و ادرجوا حزب‌الله المقاوم و الصائد فی قائمة الإرهابین، و هذه المبادرة کشفت عن بواطنهم الخبیثة و هی منبعثه عن مؤامرة صهیونیة فی المنطقة

و هولاء بدلاً من ان یقوموا بدعم المقاومة الفلسطینیة و فی مقدمتها حزب‌الله المناضل و المجاهد وقفوا الی جانب اسرائیل الغاصب هذا الکیان و ادانوا المقاومة، فهذه الحزب الالهی و الرسالی قام بتحریر اراضی لبنان و اراضی العربیة و قام بخلق مفاخر للمسلمین و العرب

 و نحن هذین هذه المبادرة البشعة و نعلن بصراحة ان الامة الاسلامیة تعتز بحزب‌الله و المقاومة الاسلامیة و ان الشعب الإیرانی یقف الی جانب المقاومة و شعوب المظلومة و من جملة هذه الشعوب، الشعب الحبیب السوریا و نسئل الله ان یوفقنا لخدمة الاسلام و المسلمین

نسئلک اللهم و ندعوک باسمک العظیم الاعظم الاعز الاجلّ الاکرم یا الله ... یاارحم الرحمین. اللهم ارزقنا توفیق الطاعة و بعدالمعصیة و صدق النیّة و عرفان الحرمة اللهم انصر الاسلام و اهله و اخذل الکفر و اهله.اللهم انصر جیوش المسلمین و عساکر المسلمین اللهم اغفر للمومنین و المومنات والمسلمین والمسلمات

خدایا ارواح شهدا و امام شهدا وهمه درگذشتگان و مراجع و بزرگان درگذشته را با اولیای خودت محشور بفرما خدمتگزاران به اسلام و مقام معظم رهبری و مراجع عظام را موید و منصور بدار، سلام و درود ما را به محضر مولایمان امام زمان سلام‌الله علیه ابلاغ بفرما.

بسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ اللَّهُ الصَّمَدُ لَمْ يلِدْ وَلَمْ يولَدْ وَلَمْ يكُنْ لَهُ كُفُوًا أَحَدٌ[3]

صدق الله العلی العظیم


[1]ـ سوره توبه آیه 119

[2]ـ سید رضی، نهج‏ البلاغة (صبحي‏ صالح)، خطبه 64، ص 95

[3]. سوره الاخلاص