خطبه اول

آیه 187 بقره دلیل اصل صیانت

واگرایی فضای سالم خانه در نتیجه عدم صیانت از یکدیگر

 

 

بسم الله الرحمن الرحیم الحمدلله ربّ العالمین و الصّلاة و السّلام علی سیّدنا و نبیّنا و حبیب قلوبنا و طبیب نفوسنا و شفیع ذنوبنا ابی القاسم المصطفی محمّد و علی آله الاطیبین الاطهرین سیّما بقیة الله فی الارضین.

توصیه به تقوا

اعوذ بالله السمیع العلیم من الشیطان الرجیم بسم الله الرحمن الرحیم «یا أَیهَا الَّذِینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَلْتَنْظُرْ نَفْسٌ مَا قَدَّمَتْ لِغَدٍ وَاتَّقُوا اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ خَبِیرٌ بِمَا تَعْمَلُونَ»[1]عِبادَالله اُوصیَکُم وَ نَفسیِ بِتَقوَی الله وَ مُلازِمَة اَمرِه وَ مُجانِبَة نَهیِه

همه شما نمازگزاران گرامی، برادران و خواهران ارجمند و خودم را به پارسایی، پرهیزگاری و فرمان‌بری از خداوند در همه احوال و شئون زندگی سفارش و دعوت می‌کنم و از خداوند می‌خواهیم که درهای حکمت و بندگی و پارسایی را به روی همه ما بگشاید. امیدواریم خداوند همه‌ی ما را از بندگان وارسته و شایسته‌ی خود قرار بدهد.

یادآوری و ادامه مباحث اصل صیانت و محافظت اخلاقی و معنوی یکدیگر

بحث ما و سلسله مباحث این خطبه در باب اصول و ضوابط حاکم بر روابط همسران در خانه بود. یازدهمین اصلی را که در خطبه قبل آغاز کردیم عبارت بود از وظیفه صیانت و نگهبانی اخلاقی و معنوی همسر در برابر همسر خویش.

علاوه بر نکات کلیدی که در ده اصل پیشین برشمرده شد یکی از اصول وظایف همسران در برابر یکدیگر صیانت اخلاقی و معنوی و اعتقادی است. درست است که در یک سطح کلان آحاد جامعه بر اساس قانون امربه‌معروف و نهی از منکر در برابر هم تکلیف دارند و هر فردی در جامعه اسلامی بر اساس شرایطی که تعیین‌شده است در راستای هدایت و راهنمایی و صیانت از لغزش‌های اعتقادی، اخلاقی دیگران وظیفه مند است; اما همین اصل عام در روابط اجتماعی، در فضای خانه مورد تأکید قرار گرفته است.

در فضای خانه، اعضای خانواده ـ والدین در برابر فرزندان و همسران در برابر یکدیگر ـ غیر از قانون عام ارشاد، هدایت و امربه‌معروف و نهی از منکر، وظیفه مضاعف ویژه‌ای در قبال یکدیگر دارند.

این اصل یازدهم غیر از ادله عامه‌ای که در باب ارشاد و هدایت و امرونهی آمده است به ادله خاصه و دلایل ویژه در ارتباطات خانوادگی ازجمله روابط بین همسران مستند شده است.

در فضای خانه افراد فقط در برابر نیازهای مادی یکدیگر مأمور و مسئول نیستند، بلکه باید مسائل اعتقادی، معنوی و اخلاقی یکدیگر را هم رصد کنند، پایش و مواظبت کنند و لغزش‌های یکدیگر را با روش‌های تربیتی و اخلاقی معالجه کنند.

در خطبه قبل عرض شد تأثیر نگهبانی و پایش و تذکر اخلاقی همسران نسبت به یکدیگر خیلی بیشتر از آحاد جامعه است، چراکه اینان به یکدیگر نزدیک‌تر بوده، عواطف بیشتری نسبت به همدیگر دارند که از سویی دیگر وظیفه سنگین‌تری را متوجه آنان می‌کند. بنابراین همسری نسبت به کارهای همسر خود نمی‌تواند بی‌تفاوت باشد و خود را پاسخگوی اعمال وی نداند.

دلایل اصل صیانت

در خطبه‌پیشین ادله و شواهدی بر اصل صیانت و محافظت از یکدیگر بیان شد که به‌اختصار به یکی از آن‌ها اشاره می‌شود:

دلیل اول: آیه وقایه

یکی از دلایل مهم این تکلیف بسیار مهم در فضای خانواده آیه ششم سوره تحریم بود. این آیه از آیات بسیار مهم و از غرر آیات در فقه و اخلاق خانوادگی است:

«يَأَيهُّا الَّذِينَ ءَامَنُواْ قُواْ أَنفُسَكمُ‏ وَ أَهْلِيكمُ‏ نَارًا وَقُودُهَا النَّاسُ وَ الحْجَارَةُ عَلَيهْا مَلَئكَةٌ غِلَاظٌ شِدَادٌ لَّا يَعْصُونَ اللَّهَ مَا أَمَرَهُمْ وَ يَفْعَلُونَ مَا يُؤْمَرُونَ»[2]اى كسانى كه ايمان آورده‏ايد خودتان و اهلتان را از آتشى كه سوخت آن مردم و سنگ است‏ حفظ كنيد بر آن [آتش] فرشتگانى خشن [و] سختگير [گمارده شده] اند از آنچه خدا به آنان دستور داده سرپيچى نمى‏كنند و آنچه را كه مأمورند انجام مى‏دهند.

در بحث‌های اخلاقی، فقهی و تربیتی در این آیه بیش از سی نکته کلیدی وجود دارد و از مبانی بحث فقه خانواده و فقه تربیت است. پیام این آیه آن است که شما وظیفه ویژه‌ای در قبال خانواده، خویشان، فرزندان و همسرانتان دارید و نباید بگذارید آن‌ها در مهلکه‌های اعتقادی، اخلاقی و رفتاری قرار بگیرند و بی‌جهت بر خطای فرزندان و همسرانتان چشم مپوشانید، بلکه هوشیارانه آن‌ها را رصد کرده تذکر دهید، امربه‌معروف و نهی از منکر کنید البته با شرایط و ضوابطی که اثرگذار باشد.

 در خطبه قبل عرض کردیم هنگامی‌که این آیه شریفه نازل شد یکی از اصحاب هنگامی‌که این آیه را شنید گریست و گفت: من از عهده خودم برنمیایم حال مکلف شده‌ام که خانواده خودم را نیز از خطرات مصون بدارم. این‌قدر این پیام اثرگذار بود که دل مستمعین خود را لرزاند. پیامبر خدا (ص) برای آرام کردن وی فرمودند: نمی‌خواهیم که در مشقت و دشواری قرار بگیرید. وظیفه شما تذکر و امر و نه است، شما وظیفه خود را انجام دهید بقیه به عهده خداست.[3] بنابراین این آیه شریفه از مستندات مهم امربه‌معروف و نهی از منکر و ارشاد و رصد و صیانت مباحث خانوادگی است.

دلیل دوم: آیه 187 سوره بقره:

قطعه‌ای از یک آیه مفصلی است که در سیاق بحث‌های خانوادگی و روزه قرار گرفته است.

آنجا که می‌فرماید: «أُحِلَّ لَكُمْ لَيْلَةَ الصِّيَامِ الرَّفَثُ إِلىَ‏ نِسَائكُمْ» سپس می‌فرماید: «هُنَّ لِبَاسٌ لَّكُمْ وَ أَنتُمْ لِبَاسٌ لَّهُنَّ»[4] این آیه هم از غرر آیات در روابط میان همسران است. می‌فرماید: همسران شما پوشش و لباس شما هستند شما هم پوشش و لباس آن‌ها هستید.

کاربرد واژه لباس و پوشش در ارتباط همسران مفاهیم و مضامین زیادی دارد برداشت‌های زیادی از واژه «لباس» شده و به این بحث تسری داده شده است.

در این مقام نمی‌خواهم به همه آن‌ها بپردازم هرچند بر اساس منطق و استدلال می‌توان‌همه آن‌ها را پذیرفت; اما چند نکته را می‌توان از ویژگی‌های لباس وام گرفت وظایف همسران در قبال یکدیگر را از آن‌ها استخراج کرد. گرچه آیه موردنظر درزمینهٔ روابط جنسی و تأمین نیازهای طبیعی همسران است; اما اطلاق در آن متصور است و شاید بتوان نکات و احکام بیشتری از این آیه استفاده کرد. (لااقل قابل‌برداشت و استظهار و احتمال است)

توضیح مطلب آن است که یکی از تفاوت‌های انسان با حیوان لباس است. بخشی از تفاوت‌های بین انسان و حیوان ریشه‌ای و پایه است و بخشی از آن‌ها، تفاوت‌های ظاهری است.

یکی از نکات ممیزه انسان و حیوان پوشش است. حیوان زندگی لخت و عریانی دارد و این قاعده زندگی حیوانی است. این انسان است که به لباس مجهز می‌شود که البته پوشش و لباس در مرد به شکلی و در زن به شکلی دیگر است.

ویژگی‌های لباس

هرچند ویژگی‌های زیادی برای لباس شمرده‌شده است ولی حداقل این چهار ویژگی و خصوصیت مهم در لباس است و بنده مرور حداقلی در دلالت آیه می‌کنم:

1.    لباس ساتر است

لباس مانع آشکار شدن بدن عریان انسان است و ناپیداها را می‌پوشاند. زن و مرد نیز پوشش یکدیگرند و معایب یکدیگر را می‌پوشانند و مانع آشکار شدن معایب یکدیگر می‌شوند.

2. لباس محافظ است

 لباس نسبت به آسیب‌های بیرونی محافظ بدن انسان است. بدن انسان در برابر سرما و گرما، باد و طوفان با لباس پوشیده می‌شود. زن و مرد هم باید مانع رسیدن آسیب‌ها به یکدیگر شوند.

3. لباس زیبایی‌آفرین است

اندام شخص در لباس به‌صورت زیبا جلوه گری می‌کند و در تعاملات این لباس است که زیبایی را تولید و به انسان زینت می‌بخشد. زن و مرد زینت یکدیگرند، آبروی همدیگر را حفظ می‌کنند و جایگاه همدیگر را صیانت می‌کنند.

4. لباس موجب آرامش است

 به دلیل این‌که لباس نیازهای سرما و گرمای بدن را تأمین می‌کند درنتیجه موجب آرامش بدن است. همسران نیز مایه آرامش یکدیگرند که در آیات دیگر[5] هم به آن اشاره شده است.

این آیه حداقل می‌فرماید که نقش همسران نسبت به یکدیگر این چهار ویژگی است که یکی از این ویژگی‌ها با بحث ما ارتباط دارد و آن این است که همسر باید مانند یک سپر و پوشش در برابر هجوم گناه و خطا نسبت به خانه و همسر خود صیانت کند، آبروی همسر خود را حفظ کند، امین او باشد و جلوی لغزش‌های او را بگیرد، بی‌تفاوت نباشد. متأسفانه گاهی دیده می‌شود که همسر شخصی حجاب خود را رعایت نمی‌کند و این شخص آن را یک امر شخصی می‌داند و به‌سادگی از کنار آن رد می‌شود و می‌گوید او کار خودش را می‌کند به من چه؟

درحالی‌که در منطق اسلامی هرگز این درست نیست هر همسری باید زینت همسر باشد، مانع آسیب رسیدن به او شود و سپری در برابر ورود خطا و گناه در زندگی خانوادگی شود.

درواقع پیام این آیه شریفه در کنار آن آیه بسیار مهم قبلی این است که همسران در قبال ورود گناه به زندگی شریک خود باید حساس باشند و از همان آغاز هم اقدام کنند.

اگر از ابتدا در برابر گناه مقابله نکردیم و نایستادیم آرام‌آرام موج گناه خانه و جامعه را می‌گیرد و هزاران تباهی به بار می‌آورد درنتیجه می‌بینید که فرهنگ خانه‌ای عوض شد، خانه‌ای که دارای فرهنگ دینی، اخلاقی و معنوی بود در اثر کوتاهی و قصورها قدم‌به‌قدم عقب نشست ماهواره و فیلم‌های آن‌چنانی آمد، الگوهای مخرب اعتقادی اخلاقی آمد و در این حین همسران یا هر دو غافل است که نتیجه آن این است که خودشان دچار می‌شوند و فرزندانشان مبتلا می‌شوند. یک‌وقتی می‌بینید خانه پاک ایمانی مبدل شد به مأمن شیطان و اهریمن، به جایگاه شکستن ارزش‌های اخلاقی و در این صورت از این خانه فرزندان ناصالح بیرون خواهد آمد.

 برادران گرامی، خواهران ارجمند همان‌طور که بارها گفته شد و مستحضر هستید ارکان سلامت جامعه، خانه است. خانه‌های ما پایگاه سلامت جامعه یا معاذ الله فساد جامعه است. درست است که خانواده و جامعه در ارتباط متقابل هستند و روی یکدیگر اثر می‌گذارند اما اگر خانه‌ها هسته‌های اخلاقی باشند، هوشیاری در آنجا حاکم باشد، نظام امربه‌معروف و نهی از منکر، حساسیت نسبت به آلودگی گناه در خانه وجود داشته باشد زن و مرد و فرزندان در برابر هجمه‌های شیطانی بیمه می‌شوند.

بیاییم تصمیم بگیریم به‌ویژه زوج‌های جوان در آغاز زندگی، مبنای خانه را بر قوانین اسلام و ارزش‌های متعالی اسلام بگذاریم. بدانیم که این ارزش‌های متعالی دنیای ما را صمیمی‌تر و آباد می‌کند.

این دو آیه‌ای بود که عرض شد و انشالله آیات و روایات دیگری هم عرض خواهیم کرد. این یازدهمین اصل است که همچنان ادامه خواهد داشت.

آنچه باید از تریبون نماز جمعه باید گفته شود این است که مردم متدین این معارف بلند را در زندگی‌های خود پیاده کنند و در فرهنگ جامعه ما این نور قرآن و معارف و اصول مهم فقه و اخلاق خانواده متجلی شود.

 خدایا تو را به اولیای بزرگوارت سوگند می‌دهیم ما را در عمل به وظایف الهی و وظایف خانوادگی‌مان موفق بدار و خانه‌های ما را از شر اهریمن‌ها و صداها و فریادهای شیطانی مصون بدار.

 بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ إِنَّا أَعْطَينَاكَ الْكَوْثَرَ فَصَلِّ لِرَبِّكَ وَانْحَرْ إِنَّ شَانِئَكَ هُوَ الْأَبْتَرُ[6]

 

 


[1]. حشر آیه 18.

[2]ـ سوره تحریم آیه 6

[3]ـ کلینی، کافی، ج 5، ص 62 ح 1

[4]ـ سوره بقره، آیه 187: همبسترى با زنانتان در شب ماه روزه بر شما حلال شد. آنها پوشش شمايند و شما پوشش آنهاييد.

[5]ـ سوره روم، آیه 21: «وَ مِنْ آياتِهِ أَنْ خَلَقَ لَكُمْ مِنْ أَنْفُسِكُمْ أَزْواجاً لِتَسْكُنُوا إِلَيْها وَ جَعَلَ بَيْنَكُمْ مَوَدَّةً وَ رَحْمَةً إِنَّ فِي ذلِكَ لَآياتٍ لِقَوْمٍ يَتَفَكَّرُونَ.» و از نشانه‌‏هاى قدرت اوست كه برايتان از جنس خودتان همسرانى آفريد. تا به ايشان آرامش يابيد، و ميان شما دوستى و مهربانى نهاد. در اين عبرتهايى است براى مردمى كه تفكر مى‏‌كنند.

[6]. سوره کوثر

 

خطبه دوم

مراحل پیموده شده انقلاب اسلامی ایران

توطئه ها علیه نظام جمهوری اسلامی ایران

 

بسم الله الرحمن الرحیم الْحَمْدُ لِلَّهِ رب العالمین و الصلوه علی اشرف الاوصیاء و المرسلین، حبیبنا و حبیب اله العالمین ابی‌القاسم المصطفی محمد و علی وصیه علیّ امیرالمؤمنین و علی الصدیقة الطاهره فاطمة الزهراء و علی الحسن و الحسین سیدی شباب اهل الجنة اللهم صلّ و سلّم و زد و بارک علی أئمة المسلمین علیّ بن الحسین و محمد بن علیّ و جعفر بن محمد و موسی بن جعفر و علیّ بن موسی و محمد بن علیّ و علیّ بن محمد و الحسن بن علیّ و الخلف القائم المنتظر حججک علی عبادک و أمنائک فی بلادک ساسة العباد و ارکان البلاد و ابواب الایمان و أمناء الرحمن و سلالة النبین و صفوة المرسلین و عترة خیرة رب العالمین صلواتک علیهم اجمعین

توصیه به تقوا

اعوذ باللّه السمیع العلیم من الشیطان الرجیم. بسم اللّه الرحمن الرحیم «یا أَیهَا الَّذِینَ آمَنُواْ اتَّقُواْ اللّهَ وَکونُواْ مَعَ الصَّادِقِینَ»[7] عباد الله اوصیکم و نفسی بتقوی الله

امیرالمؤمنین و پیشوای پارسایان علی بن ابیطالب علیه‌السلام در نهج‌البلاغه در ادامه فرازهایی در ترغیب به تقوا که قبلاً خوانده شد چنین می‌فرمایند: «وَ إِنَّ غَائِباً يَحْدُوهُ الْجَدِيدَانِ اللَّيْلُ وَ النَّهَارُ لَحَرِيٌّ بِسُرْعَةِ الْأَوْبَةِ وَ إِنَّ قَادِماً يَقْدُمُ بِالْفَوْزِ أَوِ الشِّقْوَةِ- لَمُسْتَحِقٌّ لِأَفْضَلِ الْعُدَّةِ فَتَزَوَّدُوا فِي الدُّنْيَا مِنَ الدُّنْيَا مَا تَحْرُزُونَ بِهِ أَنْفُسَكُمْ غَدا» [8] آن مردنی که دور است، اما دوری که این شب و روز شما را به آن نزدیک می‌کند خیلی زود شما را به آن نزدیک خواهد کرد. شما که نایستاده‌اید این شب و روز دو زنجیره‌ای است که همین‌طور مرگ را به‌سوی شما و شما را به سمت مرگ سوق می‌دهد، پس مرگ گرچه غایب است اما شتابناک به‌سوی شما سوق داده می‌شود.

آن مهمانی (مرگ) که خواهد آمد یا باسعادت و فلاح می‌آید یا با پیام شقاوت و سقوط می‌آید، لازم است که چنین مهمانی موردتوجه قرار گیرد، باید بهترین عدّه‌ها و امکانات را برای ورود زیبای مرگ آماده کنیم. این مرگ یا با صورت اهریمنی وحشتناک می‌آید یا با چهره زیبا و نجات‌بخش، تعیین هرکدام از صورت دست ما و شماست.

عمل ما در خانه و جامعه با آن سعادت و شقاوت ما گره‌خورده است. پس بیایید به‌گونه‌ای سلوک و رفتار کنیم که این مهمان با چهره بشاش وارد خانه ما بشود.

در این عالم از همین زندگی دنیا نه چیز دیگری، از همین جوانی، ثروت، مکنت و سلامت و از همین نعمت‌هایی که به شما داده‌ایم چیزی برگیرید که فردای شما را تضمین کند. این شدنی است، وقتی در نماز جمعه که پایگاه سیاست و معنویت و اجتماع است حضور پیدا می‌کنیم این ندای تقوا و آمادگی برای استقبال از مرگ را سر دهیم پس از دنیا توشه‌ای بگیریم که آینده ما را تضمین کند.

برادران و خواهران گرامی نهج‌البلاغه را در زندگی خانوادگی‌مان باید وارد کنیم و در پرتو سخنان دل‌نشین و روح‌بخش آن خویشتن را بسازیم.

خدایا تو را به اولیای بزرگت سوگند می‌دهیم تا ما را در این راه خطرناک راهنما و کمک‌کار باش.

مناسبت‌ها:

به مناسبت‌های این ایام اشاره می‌کنم:

1.     تبریک میلاد حضرت زینب کبری (سلام‌الله علیها)

میلاد خجسته حضرت زینب کبری (س) را تبریک و تهنیت عرض می‌کنم. در باب شخصیت بی‌مانند زینب کبری هر چه بگوییم کم گفته‌ایم و عقل و فهم ناقص ما از دریافت عظمت زینب کبری عاجز است، همان چهره بزرگی که امام سجاد (علیه‌السلام) درباره او فرمود: «أَنْتِ بِحَمْدِ اللَّهِ عَالِمَةٌ غَيْرُ مُعَلَّمَةٍ فَهِمَةٌ غَيْرُ مُفَهَّمَةٍ»[9] شاید بتوآن‌همه شخصیت زینب را در این جمله حضرت سجاد (ع) جمع کرد.

عمه بزرگوار، ای قهرمان تاریخ، ای زن بی‌مثال در قرن‌ها توکسی هستی که علم از استادان به تو نرسیده است، بلکه از عالم غیب به تو رسیده است، فهم و هنر و درک تو از عالم دیگر است. این توصیف آن قهرمان بزرگی است که در سخت‌ترین مقاطع تاریخ اسلام و خاندان پیامبر اکرم (ص) مدیریت کرد و سپاه عاشورا را به ساحل نجات رساند و پیام انقلاب عاشورا را به اقصا نقاط عالم منتقل کرد. درود و رحمت خدا بر این بانوی پاک، بانویی که الگوی بانوان ماست ما این الگوهای پاک را به عالم عرضه می‌کنیم، این نگاه و منطق نجات‌بخش اسلام به زن است. بانوان ما افتخار کنند به این الگوی بزرگ و تقدیم می‌کنیم به ساحت مقدس این بانوی بزرگ صلواتی بر محمد و آل محمد.

ما افتخار داریم که در شهری زندگی می‌کنیم که در کنار شاگردی بزرگ از شاگردان بزرگ این مکتب زینبی، زندگی می‌کنیم و از فیوضات او بهره‌مند می‌شویم، حضرت فاطمه معصومه (سلام‌الله علیها) و به این بانوی بزرگ هم تقدیم می‌کنیم صلواتی بر محمد و آل محمد.

من فکر می‌کنم درجایی که ما هستیم و در جوار این بانو اقتضا می‌کند که به این زنان بزرگ خدیجه کبری، فاطمه زهرا، زینب کبری، فاطمه معصومه این زنجیره نورانی از زنان بزرگ اسلام صلواتی غرّاتر ختم کنیم.

2.     نکوداشت روز پرستار

روز پرستار و بهورز را تبریک می‌گوییم و خدمات همه‌کسانی که در خدمت بهداشت و سلامت جامعه هستند موردتقدیر و مشکور است و برای آن‌ها آرزوی توفیق داریم.

3.   تشکر از ملت قهرمان به خاطر راهپیمایی 22 بهمن

سخن اصلی دو آزمون بزرگی است که یکی پشت سر گذاشته شد و دیگری پیش روست.

دیروز بار دیگر ملت بزرگ ما و ملت شهرها و روستاها و استان‌ها و شما ملت عزیز قم، افتخار دیگری آفریدید. ملت ما افتخار دارد که اکنون بیش از پنجاه سال است که در خدمت اسلام و انقلاب اسلامی قرار دارد. سال‌به‌سال بر شکوه شما با حضور شما در عرصه‌های انقلاب افزوده‌شده است. این افتخار قابل وصف نیست. این توفیق الهی قابل شناخت و فهم نیست، یک اراده و یک دست الهی دیگر این جریان را می‌برد. همین‌جا وظیفه ماست که از یکایک زنان و مردان و قشرهای گوناگونی که در جاهای مختلف ایران و در قم عزیز در صحنه حماسه‌آفرین 22 بهمن حضور پیدا کردند تشکر کنیم و از همه بزرگان، مراجع، علما، دانشگاهیان، حوزویان، زنان، مردان، جوانان و قشرهای گوناگون که خالصانه پای دفاع از اسلام حضور پیدا کردند قدردانی کنیم و بر همه آن‌ها آفرین بگوییم.

الف. مراحل انقلاب اسلامی ایران

انقلاب اسلامی که ما سی هفتمین سالگرد آن را پشت سر گذاشتیم چهار مرحله را طی کرده و به‌سلامت به مسیر خود ادامه می‌دهد:

1.      تأسیس پایه‌های انقلاب

اولین مرحله تأسیس پایه‌های انقلاب از سال 42 بود. هسته‌های اصلی انقلاب پایه‌ریزی شد و بیش از یک دهه آن‌همه زجرها را متحمل شد تا به مرحله دوم رسید.

2.     پیروزی و نهادسازی انقلاب

سال 57 این هسته شکوفا شد. این درخت و نهال به ثمر نشست و انقلاب اسلامی به پیروزی رسید. در آغاز پیروزی ما باید ارکان نهاد انقلاب را نهادینه‌سازی می‌کردیم، انتخابات اولیه و رفراندوم و قانون اساسی مرحله پایه‌ریزی و تأسیس نهادهای انقلاب بود که به بهترین وجه ممکن صورت گرفت.

3.    تثبیت و دفاع از شجره طیبه انقلاب در برابر هجمه‌های خارجی

دوره طولانی ما درصدد تثبیت و دفاع از هجمه‌های خارجی بود. از همه عالم با همه ابزارها آمدند تا این نهال مقدس را سرنگون کنند، این شجره طیبه را ویران کنند. اما ملت ما در دفاع مقدس و در برابر زنجیره بی‌نهایتی از توطئه‌ها ایستاد و به‌این‌ترتیب انقلاب تثبیت شد.

4.    گسترش فکری و عقلانی و صادر کردن انقلاب به اقصا نقاط عالم

مرحله چهارم عمدتاً بر اساس فکر امام راحل (ره) و در عصر زعامت رهبری معظم حضرت آیت‌الله‌العظمی امام خامنه‌ای بود. انقلاب آرام‌آرام گسترش پیدا کرد و مرزهای ایران را درنوردید.

بنده به‌عنوان یک کارشناس کوچک عرض می‌کنم: پایه‌های انقلاب شما ملت بزرگ و ثمره 22 بهمن شما در همه عالم تجلی کرده است و تجلی انقلاب اسلامی در منطقه و جهان متوقف نخواهد شد. امروز در جای‌جای عالم و کشورهای گوناگون آفریقا و آسیا و اروپا و آمریکا، درس آموختگان قم عزیز و عاشقان انقلاب اسلامی و پیروان ولایت و امامت صف به صف در حال پیشرفت هستند، این مژده خداست، امروز انوار دانش و علم اسلامی از قم به سراسر عالم انعکاس پیداکرده است. این ثمره 22 بهمن شماست. دیروز که در راهپیمایی 22 بهمن شرکت کردید زمینه انتشار اندیشه اسلام را در عالم فراهم آوردید.

ب. توطئه‌ها علیه نظام جمهوری اسلامی

اما این حرکت توفنده و این امواج رو به‌پیش در عالم نیازمند مراقبت است. ما در داخل کشور خود باید استوار و مقاوم باشیم. جریان بیداری اسلامی و مقاومت در عالم پیش خواهد رفت ولی توطئه‌هایی نیز در کمین آن خفته‌اند:

1.       تلاش برای تطهیر چهره پلید عصر ستم‌شاهی

در داخل و خارج کسانی تلاش می‌کند با هنر و ادبیات و با اشکال گوناگون القاء کنند که آن رژیم منحوس، خوبی‌های زیادی داشته است. چقدر بی‌انصافی و نادانی است.

2.     تلاشی که برای تطهیر چهره استکبار

 تلاش‌هایی می‌شود تا چهره استکبار را در عالم تطهیر کنند که این تلاشی است که گاهی مغرضانه و گاهی جاهلانه انجام می‌پذیرد.

3.    تلاش برای تغییر گفتمان انقلاب اسلامی

 گفتمان انقلاب اسلامی منطقی است، عقل و فکر دارد، داعشی نیست. اما این گفتمان در برابر ظلم ظالمان و ستم ستمگران ایستاده است، این گفتمان را نباید تغییر داد این تغییر از هرکسی باشد قابل‌قبول نیست.

4.    تلاشی برای ایجاد اختلاف

تلاشی در راستای ایجاد اختلاف و تضعیف پایه‌های وحدت که یکی از آن‌ها ولایت و رهبری است در حال انجام است.

ما با این نگاه باید آماده شویم برای آزمایش دیگری. حضور در انتخابات خبرگان و مجلس وظیفه ملی، شرعی و انقلابی ما است. رهبری معظم در ملاقات 19 دی با مردم قم فرمودند: «حضور شما در راهپیمایی و انتخابات بیعت با رسول‌الله است» این جمله خیلی جمله عجیبی است.

برادران و خواهران و همه‌کسانی که این ندا را می‌شنوید انتخابات جمهوری اسلامی ایران:

الف. مظهر اقتدار ملت است؛

ب. نفس تازه‌ای به شریان‌های کشور و انقلاب تزریق می‌کند؛

ج. قدرت و امنیت ما را بالا می‌برد؛

د. پشتوانه عظمت کشور ما در بحران‌های امروز است.

بنابراین نباید این انتخابات دچار فتنه‌انگیزی و دچار شبهه افکنی بشود. ما باید مبانی انتخابات را بپذیریم و بر اساس آن مبانی انتخابات را با حداکثر مشارکت و با بهترین انتخاب برگزار کنیم. انتخاب بهتر وظیفه همه ماست و امیدواریم که در 7 اسفند شاهد درخشش انوار انقلاب اسلامی در انتخابات و گزینش‌های خوب و شکل‌گیری دو مجلس در خدمت اسلام و انقلاب اسلامی باشد که این وظیفه ما را سنگین می‌کند

4. تبریک آزادی دو شهر شیعه‌نشین نبل و الزهرا در سوریه

پیروزی‌های مقاومت اسلامی در سوریه و آزادی دو شهر شیعه‌نشین (نبل) و (الزهرا) که سال‌ها در حصار تکفیری‌ها و تروریست‌های جنایتکار را بود باید تبریک گفت و از ارتش سوریه و همه‌کسانی که در این آزادی سهیم بودند مخصوصاً از مقاومت‌های مردم این دو شهر و مدافعان حرم تشکر و قدردانی کرد.

چنددقیقه‌ای هم جملاتی به عربی عرض می‌کنم:

أیتها الإخوة و الأخوات و السادة و السیدات أوصیکم و نفسی بتقوی الله و رعایة أمره و نهیه فی جمیع ساحات الحیاة

و أهنئکم ذکراً انتصار الثورة الاسلامیة المبارکة و أغتنم الفرصة لکی أقدّم شکری و ثنائی للشعب

الإیرانی الکبیر بمختلف التیّارات و التجاهات و أقدم شکری لکل أبناء الشعب حیث شارکوا فی المظاهرات الکبری یوم أمس و خلقوا حماسا عظیما و شارکوا فی مظاهرات بصورة هائلة و معجبه فجزاکم اللّه عن الإسلام خیر الجزاء و أیضا أقدم شکری و أقدم جمیل الشکر و أسمی آیات التقدیر لجمیع الشعوب المسلمة الأخری و التیّارات المقاومة و الذین أحیوا هذه المناسبة العظیمة الاسلامیة و شارکوا فی الحفلات و المراسیم و المظاهرات فی البلدان الاسلامیة و غیرها و فی أنحاء المعمورة و أقدم شکرا لهم جمیلاً

 وبهذه المناسبة أودّ أن أشیر إلی نقطتین عن مکتسبات هذه الثورة العظیمة، هذه الثورة العظیمة انتجز عن مکاسب کبیرة و انتجت منجزات عظیمة و منها أشیر إلی نقطتین فی مکتسبات الثورة الاسلامیة العظیمة:

اولا: من أهمّ مکتسبات هذه الثورة العظیمة تفنید الآراء و النظریات السائدة علی الثقافة و الحضارة

    و الفلسفة و العلوم الاجتماعیة الغربیة کل هذه الأفکار و الآراء فی مختلف الفلسفات و العلوم الاجتماعیة الغربیة قبل عن انتصار الثورة کانت متّفقة و مصرّة علی أبعاد الدین و رسالة السماء علی حیاة البشر و رفض الدین عن ساحات الحیات البشر خصوصا الاجتماعیة و السیاسیة و لکن طلوع الشمس الثورة الاسلامیة بدّلت و غیّرت الهذه الاراء المعرفیة و الفلسفیة المادیّة و رفعت لواء العود إلی الاسلام و الثقافة و الحضارة الاسلامیة و هذه أهمّ مکتسبات هذه الثورة العظیمة و ثانیا إلی جانب ذلک الثورة الاسلامیة هوّلت و غیّرت المعادلات السیاسیة السائدة علی الإیران اولا و علی المنطقة ثانیا و علی العالم ثالثا قبل انتصار الثورة کان الأنظمة الاستکباریة الامریکیة و غیرها الکیان الصهیونی الغاصب مسیطرین علی المنطقة و البلدان و الشعوب المسلمة و الثورة الاسلامیة وقفت أمامهم و کافحتهم و هکذا تبدّلت المعادلات السیاسیة و انطلقت الصحوة الاسلامیة و نشأت المقاومة الاسلامیة و تطوّرت و مازالت المعرکة قائمة و نحن بحاجة إلی الترکیز علی الثورة الاسلامیة و مبادئها و أساسها

نسئلک اللهم و ندعوک باسمک العظیم الاعظم الاعز الاجلّ الاکرم یا الله ... یاارحم الرحمین. اللهم ارزقنا توفیق الطاعة و بعدالمعصیة و صدق النیّة و عرفان الحرمة اللهم انصر الاسلام و اهله و اخذل الکفر و اهله.اللهم انصر جیوش المسلمین و عساکر المسلمین اللهم اغفر للمومنین و المومنات والمسلمین والمسلمات

خدایا ارواح شهدا و امام شهدا وهمه درگذشتگان و مراجع و بزرگان درگذشته را با اولیای خودت محشور بفرما خدمتگزاران به اسلام و مقام معظم رهبری و مراجع عظام را موید و منصور بدار، سلام و درود ما را به محضر مولایمان امام زمان سلام‌الله علیه ابلاغ بفرما.

بسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ اللَّهُ الصَّمَدُ لَمْ يلِدْ وَلَمْ يولَدْ وَلَمْ يكُنْ لَهُ كُفُوًا أَحَدٌ[10]

صدق الله العلی العظیم

 


[7]سوره توبه آیه 119

[8]ـ سید رضی، نهج‏‌البلاغة (صبحي‏‌صالح)، خطبه 64، ص 95

[9]ـ علامه مجلسی، بحارالأنوار، ج 45، ص 164.

[10]. سوره الاخلاص