خطبه اول

اصل یازدهم: اصل صیانت

سطوح و لایه‌های صیانت و محافظت

 

 

اعوذ باللّه السمیع العلیم من الشیطان الرجیم بسم‌اللّه الرحمن الرحیم نحمده علی ما کان و نستعینه من امرنا علی ما یکون و نؤمن به و نتوکل علیه و نستغفره و نستهدیه و نعوذ به من شرور انفسنا و سیئات اعمالنا و نصلّی و نسلّم علی سیدنا و نبینا أَبِی الْقَاسِمِ مُحَمَّدٍ وَ عَلی آله الأطیَّبینَ الأطهَرین لاسیُّما بقیة اللّه فی الارضین.

توصیه به تقوا

اعوذ باللّه من الشیطان الرجیم. بسم اللّه الرحمن الرحیم «یا أَیهَا الَّذِینَ آمَنُواْ اتَّقُواْ اللّهَ وَکونُواْ مَعَ الصَّادِقِینَ»[1] عِبادَالله اُوصیَکُم وَ نَفسیِ بِتَقوَی الله وَ مُلازِمَة اَمرِه وَ مُجانِبَة نَهیِه وَ تَجَهَزوا عِبادَالله فَقَد نُودِیَ فیکُم بِالرَحیل[2] وَ تَزَوَدوا فَإِنَّ خَیرَ الزاد التقوی[3]

السلام علیک یا بنت ولی الله، السلام علیک یا اخت ولی الله، السلام علیک یا عمة ولی الله، السلام علیک یا بنت موسی بن جعفر و رحمة الله و برکاته

همه شما نمازگزاران گرامی، برادران و خواهران ارجمند و خودم را به پارسایی، پرهیزگاری و فرمان‌بری از خداوند در همه احوال و شئون زندگی سفارش و دعوت می‌کنم و از خداوند می‌خواهیم که درهای حکمت و بندگی و پارسایی را به روی همه ما بگشاید و ما را از بندگان شایسته و وارسته خویش مقدر بفرماید.

یادآوری خطبه‌های پیشین

سخن در خطبه‌های پیشین پیرامون اصول و ضوابط همسران در قبال یکدیگر بود. تاکنون ده اصل و وظیفه مهم بر اساس ارزش‌های فقهی و اخلاقی اسلام را برشمردیم. صفا و صمیمت خانواده در گرو پایبندی به اصول و تعالیم اسلام در حیطه خانواده است. خانواده جایگاه رشد و پیشرفت مادی و معنوی انسان‌ها و جوامع بشری است. به همین دلیل اسلام در زوایای گوناگون خانواده، دارای تعالیم و آموزه‌های مهم است می‌باشد.

فقه و اخلاق اسلامی ما در حوزه خانواده دارای نسخه روشن، هدایتگر و نجات‌بخش است. در خطبه امروز یازدهمین اصل در فضای خانواده و روابط همسران را آغاز می‌کنیم.

اصل یازدهم: اصل صیانت

 یازدهمین اصل، قاعده صیانت و محافظت همسران در رابطه باارزش‌های اخلاقی و حفظ فضای معنوی در خانه است. همسران در قبال همدیگر وظیفه هدایت، راهنمایی، امربه‌معروف و نهی از منکر دارند چراکه تأثیر همسر در سعادت و رشد یکدیگر تأثیر برجسته و والایی است.

دلایل اصل صیانت

اصل صیانت به چند دلیل از مهم‌ترین اصول لازم‌الاجرا در فضای خانه به شمار می‌آید:

  1. آشنایی بیشتر همسران نسبت به یکدیگر

این آشنایی سبب می‌شود تا نقاط قوت و ضعف یکدیگر را بهتر بدانند و این شناخت هم بر دوش همسران وظیفه می‌آورد و همچنین پیداست که اثر گفتار و رفتار هر یک از همسران در هدایت و رشد دیگری نقش بسیار زیادی دارد.

اگر در فضای عمومی جامعه بخواهیم یکدیگر را هدایت کنیم نیاز به آشنایی و شناخت است. این آشنایی و شناخت در فضای عمومی جامعه ممکن است خیلی قوی نباشد، اما اعضای خانواده در فضای خانه شناخت بیشتر و کامل‌تری نسبت به یکدیگر دارند و دارای روابط گسترده‌تری هستند، همسر نسبت به شوهر و بالعکس به‌طور خاص حافظ اسرار هستند به همین دلیل اقدام او نسبت به اصلاح همسر، به علت قرابت بیشتر و آشنایی به احوال شریک زندگی خود یک اقدام کاملاً مؤثر است.

2. حاکمیت روابط عاطفی و محبت بین همسران

دومین دلیل حاکمیت روابط عاطفی و محبت و دوستی بین همسران است. محبت و دوستی که بین همسران حاکم است باعث تأثیر بیشتر سخن و کلام و برنامه هدایت‌گرانه همسران می‌کند. بنابراین اعضای خانواده به‌طور خاص در قبال دین و دین‌داری و تعالی معنوی دیگر اعضا موظف و مسئول هستند. به‌طور خاص گفتیم چون روابطشان نزدیک‌تر است، آگاهی بیشتر نسبت به یکدیگر دارند، راه و رسم تأثیر بیشتر را در همدیگر می‌دانند و وجود عواطف موجب تأثیر بیشتر می‌شود.

 این چند نکته وظیفه ما را در فضای خانواده بیشتر می‌کند: رابطه و آشنایی بیشتر به احوال یکدیگر که موجب انتخاب روش‌های بهتری می‌شود  امکان تأثیر را در طرف مقابل افزایش می‌دهد. فضای عاطفی بین همسران، نیز فضایی است که همسر به‌راحتی می‌تواند در هدایت همسر خویش موفق باشد. دیده‌ایم در بسیاری از خانواده‌ها و ارتباطات خانوادگی که مردی دچار انواع انحراف بوده است اما همسر خوب و مسئولیت شناس وی، سرنوشت شریک زندگی خود را تغییر داده است و به‌عکس در مورد مرد نسبت به همسر خویش نیز این اتفاق به‌کرات رخ‌داده است.

در بسیاری از مواقع شخصی که در سابقه زندگی او تقید به ارزش‌های دینی به چشم نمی‌خورده است با ازدواج روند زندگی او تغییر کرده است. با دیده دقت که به زندگی آن‌ها می‌نگرید می‌بینید که همسرش او را تغییر داده است.

 البته این رابطه نزدیک،ارتباطات عاطفی، آشنایی‌های گسترده همسران نسبت به یکدیگر همان‌طور که در هدایت همسر و اصلاح او و رفع نقاط ضعف او اثرگذار است و یک فرصت مهم به شمار می‌رود، احیاناً همین امور نیز می‌تواند تبدیل به یک تهدید بزرگ شود، آنجایی که لغزش‌های همسر به دیگری سرایت می‌کند. بنابراین مسئولیت همسران در قبال یکدیگر در حوزه اخلاق و دین‌داری یک مسئولیت بسیار مهم و مؤکد در دیدگاه فقهی و اخلاقی اسلام است.

در توضیح بیشتر این مسئله توجه عزیزان را به این نکته جلب می‌کنم که در منطق کلان اسلام، همه افراد جامعه در قبال هدایت و تعالی دین و معنویت دیگران وظیفه مند هستند. شما با امربه‌معروف و نهی از منکر به‌عنوان یک تکلیف همگانی و وظیفه عمومی آشنا هستید. می‌دانیم در منطق اسلام این فریضه، یک تکلیف همگانی و فراگیر است. آحاد جامعه بی‌هیچ قید و شرطی ازلحاظ طبقات اجتماعی و گروه‌ها در برابر همدیگر مسئول و برای بازدارندگی از لغزش‌ها موظف هستند.

سطوح و لایه‌های صیانت و محافظت

اما قانون ارشاد جاهل، قانون هدایت و راهنمایی دیگران، قانون امربه‌معروف و نهی از منکر سه قانون فقهی بسیار مهم است که این سه، دارای چندین لایه می‌باشد:

لایه اول: نظارت، هدایت و صیانت عمومی و همگانی

اولین لایه آن مربوط به همگان است که به آن امربه‌معروف و نهی از منکر و هدایت همگانی می‌گویند که ما وظیفه داریم که در برابر لغزش‌های دیگران تذکر داده اقدام کنیم و این لایه در مواردی واجب و در مواردی مستحب است.

لایه دوم: نظارت و صیانت خاص

علاوه بر آن لایه همگانی و عمومی، خداوند به چند گروه و به‌طور ویژه فرمان داده و برای آن‌ها مسئولیتی خاص در نظر گرفته است که در ذیل به آن‌ها اشاره می‌شود:

  دولت و حکومت: دولت و حکومت علاوه بر وظیفه عمومی وظیفه خاصی در هدایت و تربیت و فرهنگ مردم بر عهده دارد. بنابراین در منطق اسلام همان‌طور که دولت مسئول  آسایش و در خدمت اقتصاد جامعه است باید در خدمت فرهنگ و تعالی معنوی جامعه با روش‌ها و شیوه‌های مناسب خود باشد.

  علما و نخبگان جامعه: علما و نخبگان مثل بقیه نیستند بلکه وظیفه خاصی در قبال هدایت دیگران و مقابله با بدعت‌ها بر عهده آن‌ها گذاشته‌شده است.

  خانواده: اعضای خانواده که وظیفه خاص نسبت به یکدیگر دارند.

درواقع غیرازآن خطاب کلی که به همه ما شده است که پاسدار دین و معنویت و اخلاق دیگران باشیم صاحبان قدرت، صاحبان علم و دانش بیشتر و کسانی که روابط نزدیک‌تری با یکدیگر دارند وظیفه بیشتری در قبال هم دارند.

سطوح و لایه‌های مسئولیت تربیتی در خانواده

در خصوص خانواده هم ما سطوحی داریم  که به‌اختصار بیان می‌شود:

اول: خانواده بزرگ:خانواده بزرگ یعنی اقوام و خویشان و خانواده که همه را خانواده بزرگ می‌نامند.

دوم: خانواده کوچک: خانواده کوچک یعنی همسران و فرزندان.

سوم: روابط همسران بخصوصه

اسلام در هر یک از این سطوح تکالیف ویژه‌ای در هدایت و اصلاح یکدیگر بر دوش افراد گذاشته است.

ادله و شواهد اصل صیانت در سطح اول (خانواده بزرگ)

در چند خطبه دلایل این تکلیف خاص را عرض خواهم کرد. غیرازآن امربه‌معروف و نهی از منکر، اصلاح دیگران و رشد و تعالی دادن دیگران که همگانی است یک تکلیف ویژه در خانواده‌های ما بنانهاده شده است که همان تأکید مضاعف برای پایداری و صیانت از اخلاق و تربیت یکدیگر بیان‌شده است.

دلیل اول: آیه وقایه

یکی از دلایل مهم این تکلیف بسیار مهم در فضای خانواده آیه بسیار مهم ششم سوره تحریم است. این آیه از آیات بسیار مهم و از غرر آیات در فقه و اخلاق خانوادگی است

«يَأَيهُّا الَّذِينَ ءَامَنُواْ قُواْ أَنفُسَكمُ‏ وَ أَهْلِيكمُ‏ نَارًا وَقُودُهَا النَّاسُ وَ الحْجَارَةُ عَلَيهْا مَلَئكَةٌ غِلَاظٌ شِدَادٌ لَّا يَعْصُونَ اللَّهَ مَا أَمَرَهُمْ وَ يَفْعَلُونَ مَا يُؤْمَرُونَ»[4]اى كسانى كه ايمان آورده‏ايد خودتان و اهلتان را از آتشى كه سوخت آن مردم و سنگ است‏ حفظ كنيد بر آن [آتش] فرشتگانى خشن [و] سختگير [گمارده شده] اند از آنچه خدا به آنان دستور داده سرپيچى نمى‌‏كنند و آنچه را كه مامورند انجام مى‏‌دهند.

در ذیل این آیه بیش از ده روایت از حضرات معصومین علیهم السلام نقل شده است که برخی از آن‌ها معتبر هستند و در کتب اربعه و کافی نیز آمده اند. ببینیم اصحاب با قرآن چگونه تعامل می کرده‌اند؟! چگونه سروش وحی و آیات الهی دل و جان اصحاب را می ربوده و تحت تأثیر قرار می داده است؟!

 در یکی از این روایات می‌فرماید: «عَنْ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ ع قَالَ لَمَّا نَزَلَتْ هَذِهِ الْآيَةُ يا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا قُوا أَنْفُسَكُمْ وَ أَهْلِيكُمْ ناراً جَلَسَ رَجُلٌ مِنَ الْمُسْلِمِينَ يَبْكِي وَ قَالَ أَنَا عَجَزْتُ عَنْ نَفْسِي كُلِّفْتُ أَهْلِي فَقَالَ رَسُولُ اللَّهِ ص حَسْبُكَ أَنْ تَأْمُرَهُمْ بِمَا تَأْمُرُ بِهِ نَفْسَكَ وَ تَنْهَاهُمْ عَمَّا تَنْهَى عَنْهُ نَفْسَكَ»[5]

در این روایت شریف از امام صادق ع آمده است که وقتی این آیه نازل شد و یکی از اصحاب که آن را شنید نشست و گریست و گفت: من برای هدایت و صیانت خودم توان لازم را نداشتم الآن این آیه می‌فرماید در برابر خویشان و نزدیکانت هم وظیفه صیانت از ارزش‌های دینی را داری.

گریه او هم به‌این‌علت بود که می‌فهمید این فرمان چه تکلیف سختی است. البته پیامبر اسلام در جواب او فرمود: تو وظایف خودت را انجام بده و اگر هر آنچه را که به خودت امر می‌کنی به آن‌ها بگویی و از هر آنچه نفس خودت را از آن بازمی‌داری آن‌ها را نهی کنی کفایت می‌کند و بیش از این وظیفه‌ای نداری.

انشالله ادامه این آیه را در خطبه‌های آینده پی خواهیم گرفت. امیدواریم خداوند همه ما را مشمول مغفرت خودش قرار دهد و اموات مؤمنان و مؤمنات را غریق رحمت خود بفرماید.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ إِنَّا أَعْطَينَاكَ الْكَوْثَرَ  فَصَلِّ لِرَبِّكَ وَانْحَرْ  إِنَّ شَانِئَكَ هُوَ الْأَبْتَرُ[6]

 


[1]سوره توبه آیه 119

[2]ـ سید رضی، نهج‏‌البلاغة (مؤسسةنهج‏‌البلاغة)، ص 239، خطبه 195

[3]ـ سوره بقره آیه 197

[4]ـ سوره تحریم آیه 6

[5]ـ کلینی، کافی، ج 5، ص 62 ح 1

[6]. سوره کوثر

 

 

تأکید بر ارزیابی واقع‌بینانه به دور از افراط و تفریط در برجام

بی ارزش بودن قطع روابط چند دولت با ایران اسلامی

 

بسم الله الرحمن الرحیم الْحَمْدُ لِلَّهِ رب العالمین و الصلوه علی اشرف الاوصیاء و المرسلین، حبیبنا و حبیب اله العالمین ابی‌القاسم المصطفی محمد و علی وصیه علیّ امیرالمومنین و علی الصدیقة الطاهره فاطمة الزهراء و علی الحسن و الحسین سیدی شباب اهل الجنة اللهم صلّ و سلّم و زد و بارک علی أئمة المسلمین علیّ بن الحسین و محمد بن علیّ و جعفر بن محمد و موسی بن جعفر و علیّ بن موسی و محمد بن علیّ و علیّ بن محمد و الحسن بن علیّ و الخلف القائم المنتظر حججک علی عبادک و أمنائک فی بلادک ساسة العباد و ارکان البلاد و ابواب الایمان و أمناء الرحمن و سلالة النبین و صفوة المرسلین و عترة خیرة رب العالمین صلواتک علیهم اجمعین

توصیه به تقوا

اعوذ باللّه من الشیطان الرجیم. بسم اللّه الرحمن الرحیم «یا أَیهَا الَّذِینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ حَقَّ تُقَاتِهِ وَلَا تَمُوتُنَّ إِلَّا وَأَنْتُمْ مُسْلِمُونَ»[7] عباد الله اوصیکم و نفسی بتقوی الله

همه شما و خودم را به پارسایی و پرهیزگاری، غلبه بر هواهای نفسانی، مراقبت مستمر بر هواجس شیطان توصیه و سفارش می‌کنم.

امیرالمومنین در ادامه خطبه 64 چنین می‌فرماید:«فَاتَّقُوا اللَّهَ عِبَادَ اللَّهِ ... وَ كُونُوا قَوْماً صِيحَ بِهِمْ فَانْتَبَهُوا وَ عَلِمُوا أَنَّ الدُّنْيَا لَيْسَتْ لَهُمْ بِدَارٍ فَاسْتَبْدَلُوا فَإِنَّ اللَّهَ سُبْحَانَهُ لَمْ يَخْلُقْكُمْ عَبَثاً وَ لَمْ يَتْرُكْكُمْ سُدًى- »[8]

بندگان خدا تقوا و خویشتن‌داری را پیشه زندگی خود کنید شما از آنانی باشید که برای شما فریاد زده شد و بیدار شدند. ما در عالم طبیعت در خواب هستیم قرآن و نداهای آسمانی فریادهای بیدارباش هستند.[9] علی ع می‌فرماید: از آنانی باشید که این ندا را شنیدند و در پاسخ آن بیدار شدند. بیایید از این خواب غفلت بیدار شویم. روزها و هفته‌ها بر ما می‌گذرد، اگر نگاهی به گذشته کنیم خواهیم دید که در خواب‌ها غوطه‌ور بودیم. از آن‌هایی باشید که هم بیدار شدید و هم عمق پیام دین را شنیدید و فهمیدید که باید دنیا را با آخرت معامله کرد.

 دنیا شناسی نهج‌البلاغه ما را به اینجا می‌رساند که به‌راحتی دنیا را با همه ظواهرش باارزش‌های معنوی و عالی اخروی معامله کنیم. بدانیم که این جهان هوشمند و حکیمانه است این زندگی به سمت مقصدی بزرگ روان است، اگر این را شناختیم آن‌وقت زندگی ما نورانی و سعادتمند خواهد شد. خدایا را تو را به اولیای بزرگت سوگند می‌دهیم که همه ما را درگذر این دنیا و رسیدن به این قله معنوی و معامله باخدا در همه شئون زندگی یاری و کمک بفرما.

مناسبت‌ها:

به‌اختصار به مناسبت‌های این ایام اشاره می‌کنم:

1.  تسلیت حضرت معصومه سلام‌الله علیها

وفات حضرت معصومه بانوی نور و هدایت و مشعل هدایت‌گر و پشتوانه حوزه علمیه بزرگ قم را تسلیت و تعزیت عرض می‌کنم و با همه تواضع و اخلاص تقدیم می‌کنیم به ساحت این بانوی پاکی‌ها صلواتی بر محمد و آل محمد.

2.  بزرگداشت یاد شهدا و جان‌باختگان و درگذشتگان

یاد شهیدان، امام شهیدان، شهدای اسلام و انقلاب و مقاومت شهدای نیجریه، مدافعان حرم،جان‌باختگان منا به‌ویژه جان‌باخته عزیز، مرحوم حجت‌الاسلام آقای اخوان که امروز تشییع خواهد شد و یاد همه مراجع درگذشته و همه بزرگان و ذوی الحقوق درگذشته را گرامی می‌داریم و طلب علو درجات برای آن‌ها داریم و به همه آن‌ها تقدیم می‌کنیم صلواتی بر محمد و آل محمد.

چند محور را فهرست وار در خطبه دوم تقدیم می‌کنم:

3.  محور اول مباحث خطبه دوم: دهه فجر و انتخابات

دو اتفاق مهم پیش رو و نکات مرتبط با آن‌ها را مرور می‌کنیم:

  1. دهه فجر و یوم‌الله  22 بهمن

  2. انتخابات مجلس خبرگان و مجلس شورای اسلامی

در بهمن‌ماه هستیم و در آستانه دو آزمون بزرگ و دو اتفاق مهم. هم دهه مبارک فجر و راهپیمایی عظیم 22 بهمن و هم انتخابات مجلس خبرگان و مجلس شورای اسلامی را پیش رو داریم. همه ما در برابر این وقایع پیش رو تکالیف بزرگی بر دوش داریم.

یک از مبانی قدرت جمهوری اسلامی به‌ویژه در عرصه بین‌المللی حضور ملت و مردم درصحنه است. این حضور یک جلوه حماسی دارد که باید در راهپیمایی باشکوه 22 بهمن تجلی کند. از الآن باید یادآوری کنیم و برای خلق یک حماسه باشکوه در 22 بهمن آماده باشیم که دارای آثار بزرگی است ازجمله:

الف: بالا بردن انسجام درونی،

ب. افزایش اقتدار داخلی،

ج. امید و آمادگی برای حضور در انتخابات،

د. پایداری بر سر آرمان‌های امام و رهبری

 این حماسه 22 بهمن باید درس‌های بزرگی را به دشمنان ما دهد و آن‌ها را آگاه کند که ملت ایران بر سر پیمان‌ها و آرمان‌های خود و اندیشه‌های امام و رهبری استوار و قاطع ایستاده است.

نکاتی درباره انتخابات

از همه مهم‌تر حضور در انتخابات هست. در مورد انتخابات نکات فراوانی گفته‌شده است که ازجمله نکته‌های مهم انتخابات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. حضور حداکثری

هیچ‌کس در برابر این وظیفه بزرگ عذری ندارد. با هر نگاهی (نگاه اسلامی، انقلابی، منافع ملی) که به این موضوع نگاه کنیم وظیفه ما حضور حداکثری درصحنه انتخابات است.

  2. رعایت حق‌الناس از سوی همه

کاندیداها و طرفداران آن‌ها، ناظران و مجریان باید حق‌الناس را به معنای جامع آن در نظر بگیرند.

 3. امید و آرامش و امنیت در انتخابات

ما تجربه تلخی از دوره 88 و آن فتنه ننگین داریم. آن تجربه تلخ باید فراروی مسئولان و جناح‌های سیاسی ما باشد. انتخابات رمز اقتدار ماست، انتخابات پایه گردش قدرت در این کشور بوده است و باید به‌صورت قاطعانه از آن صیانت کنیم.

4. تمکین به قانون

مرزهای قانون را باید رعایت کنیم. نظارت شورای نگهبان نظارت قانونی است و باید به رسمیت شناخته شود. اگر کسی اشکال و اعتراضی دارد باید مجرای قانونی را طی کند. جز این، راهی دیگر نیست.

 راه قانون و حرمت نگه‌داشتن جایگاه شورای نگهبان به نفع همه است. جناح‌ها و مسئولین همه باید متوجه باشند تا شرایط آرامی برای انتخابات فراهم شود و همگان وظیفه خودشان را برای برپایی انتخابات خوب با حضور حداکثری فراهم کنند.

قبلاً هم‌عرض کردیم همین انتخابات، قدرت را در ریاست جمهوری، در مجلس و صحنه‌های مختلف دست‌به‌دست کرده است چراکه فضا باز بوده است.

 فقیهان عادل و شورای نگهبان پشتوانه خوبی برای انقلاب است و به نفع مصالح کشور است، البته آن عزیزان هم توجه به وظایفشان خواهند داشت.

5. ترغیب به شرکت در انتخابات و البته انتخاب اصلح.

ما وقتی می‌خواهیم کسی را برگزینیم باید بین خود و خدایمان حجت داشته باشیم چه در مجلس خبرگان و چه در مجلس شورای اسلامی. در شرایطی که دنیا این‌قدر روی ما حساس است و توطئه‌ها و دسیسه‌های سنگینی در دنیا وجود دارد باید هوشیار باشیم و مسئولین و همه افراد به سخنان و کلام خود  و لوازم کلام خود توجه کنند تا انشالله در مسیر معیارهای درست حرکت کنیم و انتخاباتی سالم که پشتوانه حرکت و پیشرفت کشور است فراهم شود.

  4. محور دوم خطبه دوم: شرایط پسا برجام

نکاتی در این باب خدمتتان عرض می‌کنم:

1. تأکید بر ارزیابی واقع‌بینانه به دور از افراط و تفریط در برجام

 ضمن اینکه باید از حضور هوشمندانه و جدی دستگاه دیپلماسی در این عرصه و در برابر دشمنان بی‌رحم کشور تقدیر و تشکر کرد، اما باید ارزیابی ما از برجام یک ارزیابی منصفانه و واقع‌بینانه باشد: از طرفی افراط نکینم فکر نکنیم که کار خیلی عظیمی شده است و در عین حال آن را بی‌ارزش هم نشماریم.

2. مراقبت از تعهدات طرف مقابل و قاطعیت در برخورد با طرف مقابل

 این نکته مهمی است و  هیئتی که در دستگاه دیپلماسی ما تشکیل‌شده است نباید به گروه  5+1 و مخصوصاً به آمریکایی‌ها اجازه دهد که به‌ظاهر خنده کنند و اما مرزهای تعهد برجام را زیر پا بگذارند که متأسفانه گاهی چنین چیزهایی دیده می‌شود. باید مواظب باشند و با کمال قاطعیت در برابر نقض تعهد بایستند.

3. مراقبت از نفوذ و تغییرات گفتمانی

سومین نکته مراقبت از نفوذ و تغییر گفتمانی انقلاب اسلامی و توجه به نقش مقاومت و مجاهدت در عقب‌نشینی دشمنان است. این‌ها عناصر مهمی است و باید در کنار مذاکره بدانیم که پشتوانه هر پیشرفت شهیدان، مقاومت ما، ایستادگی سپاه و مجموعه نظام در برابر قدرت‌های بیگانه است که نباید از آن‌ها غفلت کنیم.

4. محور برنامه‌ها بودن اقتصاد مقاومتی

 اقتصاد مقاومتی پایه‌ریزی اقتصاد کشور بر بنیانی است که این حوادث نتواند آن را متزلزل کند. این وظیفه منجّز امروز ماست .

  5. صیانت از عزت و کرامت ملت

صیانت و محافظت از عزت و کرامت ملت و کشور وظیفه مهم ما و مسئولان است.

الف. اقدام سپاه در دستگیری متجاوزان آمریکایی:اقدامی که سپاه مقتدر ما در دستگیری متجاوزان به مرزهای ما و تفنگداران آمریکایی کرد اقدام بسیار درستی بود و نشان داد که جمهوری اسلامی و انقلاب اسلامی در برابر هجمه‌ها و در شرایط امروز هرگز از حقوق خود کوتاه نمی‌آید. تفنگداران آمریکایی را چون خلاف کرده بودند گرفتیم بعد هم وقتی عذرخواهی کردند از روی اصول انسانی و اسلامی آن‌ها را آزاد کردیم این نشان‌دهنده اقتدار ملت است این اقتدار باید همچنان محفوظ بداند؛

ب.  تقویت بنیه دفاعی توان موشکی و دفاعی: تقویت بنیه دفاعی و توان موشکی کشور یک ضرورت در کنار سایر فعالیت‌ها است.

ج. حضور قدرتمند ما در عرصه بین‌الملل در مبارزه با تروریسم در دفاع از مقاومت

 نکات مهمی است که ملت ما بر آن پافشاری دارند و امیدواریم همه ما بتوانیم این راه را دنبال کنیم.

5.محور سوم خطبه دوم: بی ارزش بودن قطع روابط چند دولت با ایران اسلامی

 ما به قطع روابط دولی که در این اواخر رخ‌داده است ارزش زیادی قائل نیستیم. قدرت‌های خیلی بزرگ‌تری روابط خود را با ما قطع کردند و بعد خودشان پشیمان شدند و برگشتند. حالا چند دولت که چندان اهمیتی هم ندارد فریب آل سعود را خورده‌اند.

جالب هم این است که این‌ها بندوبساط خودشان را از تهران جمع کردند و رفتند اما ما سفارت‌خانه‌مان را هیچ کجا نبستیم و باکمال اقتدار و عزت و با رأفت اسلامی گفتیم که ما با کسی قطع رابطه نمی‌کنیم. ما بر اساس منطق حرکت می‌کنیم. ما حمله به سفارت را پیگیری کردیم و گفتیم کار اشتباهی بود شمای آل سعود این‌همه عزیزان ما را در منا به خاک و خون کشید و عذرخواهی هم نکردید.

شما آل سعود هم بدانید در کاخ‌های شیشه‌ای زندگی می‌کنید، زیر پای شما خیلی سست است. شما بیانیه زشت و خنده‌داری در شمردن خلاف‌های جمهوری اسلامی ایران صادر کردید، بسیاری از آن بندهایی که شما آوردید جزء افتخارات جمهوری اسلامی است. بدانید و آگاه باشید که  پایه‌هایتان سست است و در برابر خیلی از آسیب‌ها ناتوانید.

در همین‌جا به آل سعود و بعض کشورهای خلیج‌فارس باید توصیه کرد مهربانی و رأفت جمهوری اسلامی ایران را قدر بدانید، و به هوش باشید که این حرکات شما ره به‌جایی نمی‌برد و امیدواریم شما در یمن و بحرین و در همه جبهه‌هایی که ظالمانه حضور پیداکرده‌اید شکست بخورید و به یاری خدا گفتمان انقلاب اسلامی در همه این صحنه‌ها به‌پیش خواهد رفت و شکست شما را مستضعفان عالم جشن خواهند گرفت.

6. لزوم رویکرد فرهنگی در برنامه ششم و سال آینده

در پایان باید تأکید کرد انتظار از مجلس، دولت، مسئولین می‌رود که هم در حوزه اقتصاد مقاومتی خیلی جدی باشند و هم با رعایت اصول و قواعدی که در حوزه فرهنگ لازم است در این حوزه جدیت بیشتری به خرج دهند.

طرح‌های مهمی که در شورای عالی انقلاب فرهنگی در رابطه با حوزه فرهنگ به  تصویب رسیده است در برنامه ششم توسعه و طرح‌های پیشروها مدنظر قرار گیرد و از آن‌ها غفلت نشود.

نسئلک اللهم و ندعوک باسمک العظیم الاعظم الاعز الاجلّ الاکرم یا الله ... یاارحم الرحمین. اللهم ارزقنا توفیق الطاعة و بعدالمعصیة و صدق النیّة و عرفان الحرمة اللهم انصر الاسلام و اهله و اخذل الکفر واهله.اللهم انصر جیوش المسلمین و عساکر المسلمین اللهم اغفر للمومنین و المومنات والمسلمین والمسلمات

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ إِنَّا أَعْطَينَاكَ الْكَوْثَرَ فَصَلِّ لِرَبِّكَ وَانْحَرْ إِنَّ شَانِئَكَ هُوَ الْأَبْتَرُ[10]

صدق الله العلی العظیم

 


[7]. سوره آل عمران، آیه 102

[8]ـ سید رضی، نهج‏‌البلاغة (صبحي‏‌صالح)، خطبه 64، ص 95

[9]ـ رَّبَّنَا إِنَّنَا سَمِعْنَا مُنَادِيًا يُنَادِي لِلإِيمَانِ أَنْ آمِنُواْ بِرَبِّكُمْ فَآمَنَّا رَبَّنَا فَاغْفِرْ لَنَا ذُنُوبَنَا وَكَفِّرْ عَنَّا سَيِّئَاتِنَا وَتَوَفَّنَا مَعَ الأبْرَارِ(سوره آل عمران آیه 193)

[10]. سوره کوثر