خطبه اول

ادله اصل احترام و اکرام متقابل

اکرام همسر خصیصه انسان کریم

 

 

بسم الله الرحمن الرحیم الحمدلله ربّ العالمین و الصّلاة و السّلام علی سیّدنا و نبیّنا و حبیب قلوبنا و طبیب نفوسنا و شفیع ذنوبنا ابی القاسم المصطفی محمّد و علی آله الاطیبین و لاسیّما بقیة الله فی الارضین.

توصیه به تقوا

اعوذ باللّه من الشیطان الرجیم. بسم اللّه الرحمن الرحیم «یا أَیهَا الَّذِینَ آمَنُواْ اتَّقُواْ اللّهَ وَکونُواْ مَعَ الصَّادِقِینَ»[1] عِبادَالله اُوصیَکُم وَ نَفسیِ بِتَقوَی الله وَ مُلازِمَة اَمرِه وَ مُجانِبَة نَهیِه.

همه شما نمازگزاران گرامی، برادران و خواهران ارجمند و خودم را به پارسایی، پرهیزگاری و فرمان‌بری از خداوند در همه احوال و شئون زندگی سفارش و دعوت می‌کنم و از خداوند می‌خواهیم که درهای حکمت و بندگی و پارسایی را به روی همه ما بگشاید و ما را از بندگان شایسته و وارسته خویش مقدر بفرماید.

یادآوری خطبه‌های پیشین

سخن در خطبه‌های پیشین پیرامون اصول و ضوابط فقهی و اخلاقی حاکم بر روابط خانوادگی بود. عرض کردیم خانواده مقوله مهمی است که همه جهان با آن دست‌وپنجه نرم می‌کنند.

فروپاشی ارزش‌های خانواده، افزایش آمار طلاق، کاهش آمارهای ازدواج، و مشکلات درون خانواده‌ها بخشی از مصائبی است که امروزه بشریت مبتلای به آن شده است. کشور ما هم به خاطر تغییر و تحولاتی که در آن رخ‌داده است و حضور امواج فرهنگ غربی، در معرض این نابسامانی‌ها و آسیب‌های خانوادگی قرار گرفته است.

آمار و ارقام هر سال بر نگرانی‌های صاحبان فکر و اندیشه می‌افزاید. مسئله خانواده را باید از جمله مهم‌ترین مسائل اجتماعی و فرهنگی بشمار آورد. اگر جامعه از خانواده‌های سالم و آرام برخوردار نباشد همه ارکان جامعه متزلزل می‌شود. نسل رشید و سالم در پرتو خانه‌های آرام و مطمئن تربیت خواهد شد. اسلام در حوزه خانواده دارای منطق بسیار روشن و استوار است. قرن‌ها پیش از همه مباحث حوزه علوم انسانی و اجتماعی غرب، فقه و اخلاق اسلامی در حوزه خانواده نسخه‌های رهایی‌بخش و نجات‌بخش ارائه کرده است و در روابط میان همسران، تعالیم بسیار نورانی و نجات‌بخشی از اسلام در دست ما موجود است.

در خطبه‌های گذشته ما به ده اصل و قانون فقهی و اخلاقی در روابط میان همسران اشاره کردیم. اگر زوجه‌ای جوان و همسران در پرتو این اصول نورانی روابط خود را در محیط خانه تنظیم کنند خانه‌های ما، خانه‌های ایمانی و آسمانی خواهد شد.

اصل دهم اصل احترام متقابل و حفظ کرامت یکدیگر در فضای خانواده بود. گرچه این اصل در ذیل اصول قبلی هم می‌گنجید اما این اصل در روایات ما، به‌طور مستقل مورد تأکید قرار گرفته است.

عناوین عام و خاص فقهی، ما را به اصل رعایت حرمت و شخصیت یکدیگر رهنمون شده است. در خطبه پیشین عرض کردیم حفظ روابط سالم و احترام متقابل یک اصل عمومی اجتماعی و اسلامی است. یکی از نیازهای اصیل بشر این است که دارای جایگاه مناسب در اجتماع باشد و دیگران برای او شخصیت و کرامت قائل باشند، اما همین اصل عام اجتماعی در فضای خانواده و روابط همسران مورد تأکید قرار گرفته است.

 در خطبه پیشین گذشت که اصل احترام و کرامت یک اصل چند لایه‌ای است: یک لایه آن احترام به همنوعان است، لایه دوم احترام به مسلمانان است، لایه سوم احترام به مؤمنان به معنای خاص آن است و در لایه چهارم روایات گروه‌های خاصی به‌عنوان تکریم و احترام تأکید شده است مانند بزرگ‌سالان، عالمان، قاریان قرآن، حاکمان عادل نیازمندان و یتیمان دوستان و هم‌نشینان، مراجعه‌کنندگان و ارباب‌رجوع به ادارات و هر شخصی، و مهمانان و تازه‌واردان که در خطبه پیشین به همراه روایات وارده قابل‌ملاحظه است.

اما در این میان به‌طور خاص در فضای خانواده تکریم و احترام و حفظ شخصیت یکدیگر موردعنایت ویژه قرار گرفته است.

ادله عام اصل دهم

 این اصل در یک سطح کلی در روایات ما آمده است همانند: قَالَ أَمِيرُ الْمُؤْمِنِينَ ع: وَ أَكْرِمْ عَشِيرَتَكَ فَإِنَّهُمْ جَنَاحُكَ الَّذِي بِهِ تَطِيرُ وَ أَصْلُكَ الَّذِي إِلَيْهِ تَصِيرُ وَ يَدُكَ الَّتِي بِهَا تَصُول[2] خویشان و بستگان خود را احترام بگذار و روابط صمیمی را با آن‌ها پایه‌ریزی کن.

 برادران و خواهران بزرگوار تقوایی که هر هفته در خطبه‌های نماز جمعه مورد تأکید قرار می‌گیرد نمادها و نمودهایی دارد. حفظ این ده اصل همان نشان و نماد تقوا در درون خانه است.

 اسلام بر احترام خویشان تأکید دارد، همچنین بر احترام گذاشتن به پدر و مادر و  فرزندان توصیه می‌کند. آنچه مورد سخن ما در این مقال است حفظ احترام و برقراری روابط دوستانه و حفظ کرامت زن و شوهر می باشد.

آیا می‌دانید بسیاری از نابسامانی‌ها از یک پرخاش بیجا یا از یک تحقیر نامناسب آغاز می‌شود. در آغاز ازواج به بهانه‌ای، همسر خویش را تحقیر و بی‌احترامی می‌کند و این سرآغاز کینه‌ها و عداوت‌ها می‌شود. گاهی این موارد بر هم انباشته می‌شود و از اختلاف مستمر خانوادگی سردرمی آورد، اختلافاتی که طاقت سوز است و بنیان خانواده را برمی‌اندازد.

 فراموش نکنیم اکرام و تکریم در چارچوب موازین شرع می‌تواند پایه‌های مودت و صمیمیت و همدلی و همراهی خانواده را استوار کند. البته گفته ما به این معنا نیست که صمیمت و صفا نباشد و روابط خشک همراه با تکریم، بر فضای خانواده حاکم باشد. بلکه منظور ما این است که ضمن اینکه باید همسران در تعامل با یکدیگر راحت باشند حریم یکدیگر را مراعات کرده و مواظب شخصیت همسر خود باشند و از تحقیر و توهین به یکدیگر پرهیز کنند. گاهی حتی شوخی‌های تحقیرآمیز سرآغاز فروپاشی خانواده می‌شود.

همیشه هم‌چنین نیست که گفته شود یک اشتباه در خانواده به طلاق منجر می‌شود، بلکه در خیلی از موارد به طلاق منجر نمی‌شود اما کدورت‌های خانوادگی موجب تلخ شدن زندگی و فروریزی ارزش‌های معنوی می‌شود. بسیاری از کمالات معنوی و عرفانی در پرتو حفظ شخصیت همسران فراهم می‌شود و گاهی انسان بسیاری از مقامات را به خاطر تحقیر و توهین به مؤمنان و همسر و خانواده خویش از دست می‌دهد. این اصل در این حد از اهمیت است.

آیات و روایات عام مختص به خانواده

علاوه بر عناوین عام فقهی که چه نسبت به زن و چه نسبت به مرد داریم همانند:

1.     قال الله تبارک و تعالی: «وَ عَاشِروُهُنَّ بِالْمَعْرُوفِ»[3]یعنی با آنان به نيكويى رفتار كنيد.

2.     قَالَ رسول‌الله (ص): اتَّقُوا اللَّهَ فِي الضَّعِيفَيْنِ الْيَتِيمِ وَ الْمَرْأَةِ فَإِنَّ خِيَارَكُمْ خِيَارُكُمْ لِأَهْلِهِ[4] رسول‌الله فرمودند: در مورد دو ضعیف تقوای الهی را پیشه خود کنید: یتیم و زن، پس همانا برگزیده‌ترین شما، بهترین شما در مورد اهل‌وعیال خود است.

3.    عِدَّةٌ مِنْ أَصْحَابِنَا عَنْ سَهْلِ بْنِ زِيَادٍ عَنْ عَلِيِّ بْنِ حَسَّانَ عَنْ مُوسَى بْنِ بَكْرٍ عَنْ أَبِي إِبْرَاهِيمَ (ع) قَالَ: جِهَادُ الْمَرْأَةِ حُسْنُ التَّبَعُّلِ[5] حضرت فرمود: جهاد زن نیکو همسرداری اوست.

 که امثال این موارد عناوین عامی هستند که یکی از مصادیق آن‌ها این است که باید احترام یکدیگر را حفظ کنند و شخصیت طرف مقابل را پایمال نکنند، حتی اگر طرف مقابل خطایی کرده است و قصد اصلاح او را دارد باید با روشی درست به همراه حفظ کرامت و شخصیت او، به این مهم همت گمارد.

روایات خاص

اما به این اصل دهم در روابط همسران در روایات عامه و خاصه، به‌طور خاص اشاره شده است که چند نمونه را در این مجلس شریف عرض می‌کنم:

1.     رساله حقوق امام سجاد (ع) از سندهای افتخار ما و یک سند اخلاقی ماندگار در تاریخ اسلام و مکتب پرافتخار اهل‌بیت است. این سند چنان عظمتی دارد که می‌تواند به همه عالم به‌عنوان یک سند و راهنمای اخلاق و تنظیم‌کننده روابط انسانی معرفی شود که از لحاظ سندی هم قابل تصحیح است. در فرازهایی از این رساله حقوق امام سجاد ع می‌فرماید: «أَمَّا حَقُّ الزَّوْجَةِ فَأَنْ تَعْلَمَ أَنَّ اللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ جَعَلَهَا لَكَ سَكَناً وَ أُنْساً فَتَعْلَمَ أَنَّ ذَلِكَ نِعْمَةٌ مِنَ اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ عَلَيْكَ فَتُكْرِمَهَا وَ تَرْفُقَ بِهَا وَ إِنْ كَانَ حَقُّكَ عَلَيْهَا أَوْجَبَ فَإِنَّ لَهَا عَلَيْكَ أَنْ تَرْحَمَهَا لِأَنَّهَا أَسِيرُكَ وَ تُطْعِمَهَا وَ تَكْسُوَهَا وَ إِذَا جَهِلَتْ عَفَوْتَ عَنْهَا»[6]

حق همسران شما این است که بدانید خداوند همسر را به‌عنوان یک نعمت به تو ارزانی داشته است و همسران مایه آرامش زندگی یکدیگر هستند، پس حق همسران شما اکرام آن‌ها است. مبادا بی‌جهت و از سر خشم و غضب کرامت و شخصیت این عضو مهم خانواده را زیر پا بگذارید، او تربیت‌کننده فرزندان شما و سازنده نسل آینده است بنابراین کرامت او را صیانت کنید.

2.     از پیامبر خدا محمد مصطفی (ص) در این زمینه چندین روایت نقل شده است ازجمله: «مَنِ اتَّخَذَ شَعْراً فَلْيُحْسِنْ إِلَيْهِ وَ مَنِ اتَّخَذَ زَوْجَةً فَلْيُكْرِمْهَا»[7] اگر همسری برگزیدی احترام و کرامت او را نگاه‌دار و مبادا او را تحقیر و توهین کنی.

3.    در روایتی دیگر فرموده‌اند: «ما أَكرَمَ النِّساءَ إلاّ كَريمٌ و ما أَهانَهُنَّ إلاّ لَئيمٌ»[8] زنان را احترام نمی‌گذارند مگر مردان بزرگوار و کریم، و تحقیر نمی‌کنند آن‌ها را مگر انسان‌های پست. انسان پست است که بی‌جهت بهانه‌گیری و انتقام و توهین در حق زنان روا می‌دارد.

4.    در روایتی دیگر می‌فرماید «ألا اُخبِرُكُم بِخِيارِكُم؟ مَن لان مَنكِبُهُ، وحَسُنَ خُلُقُهُ، وأكرَمَ زَوجَتَهُ إذا قَدَرَ»[9] آیا خوبانتان را به شما بشناسانم؟ خوبان شما کسانی هستند که دارای اخلاق خوب باشند، چهره گشاده داشته باشند و احترام همسرانشان را نگاه می‌دارند.

5.    در روایت پنجم آمده است که فرمود: «مَنِ اسْتَخَفَّ بِالْعُلَمَاءِ أَفْسَدَ دِينَهُ وَ مَنِ اسْتَخَفَّ بِالسُّلْطَانِ أَفْسَدَ دُنْيَاهُ وَ مَنِ اسْتَخَفَّ بِالْإِخْوَانِ أَفْسَدَ مُرُوَّتَه‏»[10] کسی که به عالمان توهین روا دارد دینش را از دست می‌دهد و کسی که خویشان و اقوام خودش را کوچک شمارد مروت را از دست داده است و جمله اخیر این است که کسی که به اعضای خانواده و همسر خویش توهین روا دارد حلاوت و شیرینی و آرامش زندگی خود را از دست می‌دهد.

بازتاب دنیایی و اخروی اصل دهم

بازتاب دنیایی: این اصل آن است که: خانه ای که اعضای آن کرامت انسانی و شخصیت یکدیگر را صیانت کنند از آسیب طلاق و خشونت و درگیری مصون است و فرزندان خوب و صالح ازآنجا بر خواهند خاست؛

بازتاب اخروی: ولی آن چیزی که مهم است این است که در عالم آخرت تأثیرگذار باشد وقتی قدم در آن عالم می‌گذاریم آثار تحقیر خانواده‌ها و همسران و اعضای خانواده ظهور پیدا می‌کند و آثار تکریم هم آنجا تجلی می‌یابد. نعوذبالله من شرور انفسنا

خدایا تو را به پیشوایان بزرگت و به مقربان درگاهت و به فاطمه معصومه (س) سوگندت می‌دهیم ما را در شناخت این معارف نورانی و پیاده‌سازی این ارزش‌های اصیل اسلام در محیط خانواده موفق بدار و به مسئولان ما توفیق پیاده‌سازی این ارزش‌ها در برنامه‌ریزی‌های اجتماعی عنایت بفرما.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ إِنَّا أَعْطَينَاكَ الْكَوْثَرَ فَصَلِّ لِرَبِّكَ وَانْحَرْ إِنَّ شَانِئَكَ هُوَ الْأَبْتَرُ[11]

صدق الله العلی العظیم

 


[1]سوره توبه آیه 119

[2]ـ علامه مجلسی، بحارالأنوار، ج 71، ص 105

[3]ـ سوره نساء آیه 19

[4]ـ علامه مجلسی، بحارالانوار، ج 100، ص 224؛ عبدالله بن جعفر حميرى قمى، قرب الاسناد ص 44

[5]ـ کلینی، الكافي، ج 5، ص 507

[6]ـ شيخ صدوق، من ‏لايحضره‏ الفقيه ج‏2، ص 621

[7]ـ محدث نورى، مستدرك، ج 1، ص 412؛ ابن اشعث كوفى، جعفريات ص 157

[8]ـ تاریخ دمشق، ج 13، ص 313؛ کنزالعمال ج 16، ص 371 بنقل از موسوعه معارف الکتاب و السنه ج 2 ص 364؛ نهج الفصاحه، ص 472 حدیث 1520

[9]ـ الفردوس، ج 1، ص 133؛ کنزالعمال، ج 15، ص 835 بنقل از موسوعه معارف الکتاب و السنه ج 2 ص 364

[10]ـ علامه مجلسی، بحارالانوار، ج 75، ص 232

[11]. سوره کوثر

 

 

گفتمان وحدت انقلاب اسلامی و گفتمان خشن داعشی دو گفتمان رایج در جهان اسلام

لزوم بهره‌گیری از پیام‌های 9 دی در انتخابات پیش رو

 

بسم الله الرحمن الرحیم الْحَمْدُ لِلَّهِ رب العالمین و الصلوه علی اشرف الاوصیاء و المرسلین، حبیبنا و حبیب اله العالمین ابی‌القاسم المصطفی محمد و علی وصیه علیّ امیرالمومنین و علی الصدیقة الطاهره فاطمة الزهراء و علی الحسن و الحسین سیدی شباب اهل الجنة اللهم صلّ و سلّم و زد و بارک علی أئمة المسلمین علیّ بن الحسین و محمد بن علیّ و جعفر بن محمد و موسی بن جعفر و علیّ بن موسی و محمد بن علیّ و علیّ بن محمد و الحسن بن علیّ و الخلف القائم المنتظر صلواتک علیهم اجمعین.

السلام علیک یا بنت ولی الله، السلام علیک یا اخت ولی الله، السلام علیک یا عمة ولی الله، السلام علیک یا بنت موسی بن جعفر و رحمة الله و برکاته

توصیه به تقوا

اعوذ باللّه من الشیطان الرجیم. بسم اللّه الرحمن الرحیم «یا أَیهَا الَّذِینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ حَقَّ تُقَاتِهِ وَلَا تَمُوتُنَّ إِلَّا وَأَنْتُمْ مُسْلِمُونَ»[1] عباد الله اوصیکم و نفسی بتقوی الله

همه شما و خودم را به پارسایی و پرهیزگاری، غلبه بر هواهای نفسانی، مراقبت مستمر بر هواجس شیطان توصیه و سفارش می‌کنم.

پیشوای پارسایان در خطبه 63 همه ما را چنین به تقوا توصیه می‌کنند: «فَاتَّقُوا اللَّهَ عِبَادَ اللَّهِ وَ بَادِرُوا آجَالَكُمْ بِأَعْمَالِكُمْ- وَ ابْتَاعُوا مَا يَبْقَى لَكُمْ بِمَا يَزُولُ عَنْكُمْ- وَ تَرَحَّلُوا فَقَدْ جُدَّ بِكُمْ- وَ اسْتَعِدُّوا لِلْمَوْتِ فَقَدْ أَظَلَّكُمْ» [2] بندگان خدا تقوا را پیشه کنید و با اعمال نیک خویش به سمت مرگ حرکت کنید و عمل نیک باید شما را به سمت آن عالم هدایت کند. هنر انسان مؤمن این است که با این کالای فانی و ناچیز، یک متاع ابدی بخرد. بیایید این معامله بسیار پرسود را انجام دهید، این عمر و مال و آبرو و همه آنچه را که خدا به شما داده است به‌سرعت تمام خواهد شد، این متاع ناچیز فانی را مبدل به کالای ابدی و جاودان کنید. این سخن پیشوای پارسایان و خطاب او به ما و شماست.

آماده کوچ باشید همه را در کاروانی جمع کرده‌اند و به سمت مرگ درحرکت هستید. آماده مرگ باشید مرگ چون خیمه‌ای بر سر شما سایه افکنده است. اگر این نگاه باشد زندگی ما جور دیگری خواهد شد تصمیم ما بر اساس این تفکر و ایمان باشد که مرگ مانند یک خیمه همیشه بالای سر ماست.

 خدایا به ما توفیق فهم این معارف و عمل به آن‌ها را عنایت بفرما.

مناسبت‌ها:

به‌اختصار به مناسبت‌هایی این ایام اشاره می‌کنم:

1.    بزرگداشت یاد شهدا و جان‌باختگان و درگذشتگان

یاد شهیدان، امام شهیدان، شهدای اسلام و انقلاب و مقاومت شهدای نیجریه، جان‌باختگان منا، مرحوم قلی پور استاد عزیزی که امروز تشییع می‌شود، یاد همه مراجع درگذشته و همه بزرگان و ذوی الحقوق درگذشته را گرامی می‌داریم و طلب علو درجات برای آن‌ها داریم و به همه آن‌ها تقدیم می‌کنیم صلواتی بر محمد و آل محمد.

محور اول مباحث خطبه:
 

2.    19 دی سرآغاز امواج توفنده انقلاب اسلامی

19 دی سرآغاز امواج توفنده انقلاب اسلامی است. این نقطه آغازین انقلاب مثل بسیاری از نقاط درخشان دیگر در پرونده ملت بزرگ و شما حوزه عظیم و مردم عزیز قم ثبت شده است. باید این روز و این حادثه ماندگار را به‌عنوان یک پیشینه گرامی بداریم و برای شهدای انقلاب و 19 دی طلب علو درجات داریم.

3.   نکوداشت ورود حضرت معصومه سلام‌الله علیها به قم

ورود حضرت معصومه سلام‌الله علیها طبق نقل و گزارش‌ها تاریخی 23 ربیع‌الاول سال 201 ه. ق بوده است. این مناسبت را هم تبریک عرض می‌کنم و همه متواضعانه عرض ادب و ارادت می‌کنیم محضر این بانوی پاکی‌ها و فضیلت‌ها با ذکر صلواتی بر محمد و آل محمد.

هجرت اما رضا علیه‌السلام به ایران و امامزادگان پاک به سراسر ایران سرآغاز بیداری و پیشرفت معنوی ایران بود و هجرت این بانو و بسیاری از بزرگان دیگر به شهر قم، آن را مبدل به یک پایگاه بزرگ علمی و معنوی کرده است.

در پرتو عنایات خاندان پیامبر اکرم (ص) و این بانوی پاکی‌ها در این شهر حوزه‌ای پایه‌ریزی شد که قرن‌ها نورافشانی کرد و مردم عزیز قم همواره پذیرای عالمان بزرگ از سراسر ایران و جهان بودند. این افتخار 19 دی و پذیرایی فاطمه معصومه و حوزه بزرگ قم در پرونده ملت ایران و مردم شریف قم ثبت شده است که باید گرامی داشته شود. طبعاً قم به‌عنوان نگین علم و دانش ایران باید مورداحترام و تکریم همه مسئولان و دولتمردان باشد که امیدواریم توجه روزافزونی به این مسئله شود.

محور دوم مباحث خطبه
 

4.   تبریک میلاد مسعود پیامبر اکرم (ص) و امام صادق (ع) و حضرت عیسی (ع)

موالید مبارک پیامبر عظیم الشان اسلام حضرت محمد مصطفی ص و امام صادق ع و حضرت عیسای مسیح (ع) را گرامی می‌داریم و این ایام فرخنده را به همه مؤمنان و سالکان طریق حق تبریک عرض می‌کنیم. همچنین هفته وحدت را گرامی می‌داریم و این نکته را یادآوری می‌کنیم که امروز وحدت نیاز مبرم جهان اسلام است

گفتمان‌های رایج در جهان اسلام

دو گفتمان در جهان اسلام وجود دارد:

1. گفتمان انقلاب اسلامی بر محور گفتگوی دینی

این گفتمان که پرچم‌دار آن انقلاب و ایران اسلامی و حوزه علمیه و قم است گفتمان گفتگوی دینی و وحدت میان مسلمانان و دفاع از مسلمانان با قطع‌نظر از مذهب و مقاومت جانانه در برابر دشمنان اسلام است. انقلاب اسلامی مبشر این ادبیات بود، ادبیاتی که مهم‌ترین مؤلفه‌های آن عبارت هستند از:

1.     بازگشت به اسلام و هویت اسلامی،

2.     دفاع از مظلومان، دفاع از مسلمانان،

3.    وحدت امت اسلامی با قطع‌نظر از زبان و نژاد و فرهنگ

4.    مقابله و مقاومت در برابر دشمنان غدار اسلام (صهیونیسم و استکبار جهانی).

2. گفتمان خشن و طایفه گرا

متأسفانه در برابر گفتمان اول، گفتمان دروغینی از اسلام ساخته‌اند که تفرقه، تشتت، جنگ مذهبی و در امن قرار دادن اسرائیل از مهم‌ترین ارکان آن به شمار می‌رود که همان گفتمان داعشی است.

علل بعیده و متوسطه و قریبه گفتمان داعشی

این گفتمان دارای علل بعیده و متوسطه و قریبه است:

الف. علت بعیده: علت بعیده این گفتمان آمریکا و صهیونیسم است؛

ب. علت متوسطه: علت متوسطه آن آل سعود و مراکز مربوط به آل سعود هستند. موج ترور و خشونت که در برابر وحدت هستند و از عجایب زمان معاصر این است که این افراد ائتلاف نظامی ضد تروریسم درست کرده‌اند. این خنده‌دارترین چیزی است که می‌توان سراغ گرفت. سردمداران ترور و تکفیر ائتلاف نظامی ضد ترور اعلام کرده‌اند. خود شما هم می‌فهمید که دروغ می‌گویید، ملت‌های عالم هم می‌دانند که دروغ می‌گویید، شما و اربابانتان هم بدانید و بدانند که در دنیا کسی این را باور نمی‌کند و به فضل الهی گفتمان انقلاب اسلامی طومار شما را در هم خواهد پیچید.

ج. علت قریبه: عامل و علت نزدیک این جریانات تکفیری و اختلاف انگیز هم وعاظ السلاطین و مراکز تولیدکننده افکار تکفیری و ضد الهی و جمعی از فریب‌خوردگان در جهان اسلام که حقایق را نمی‌فهمند هستند.

در همین روزها یکی از مراجع بزرگ ما نامه‌ای به الازهر نوشت و اعلام کرد که شما مسیر اشتباهی می‌روید بیایید در کنار هم وحدت اسلامی را تأمین کنیم. حضرت آیت‌الله‌العظمی مکارم شیرازی این نامه را به رییس الازهر نوشتند و این مطلب را تبیین کردند. رهبر رشید و آگاه ما همواره مبشر این وحدت و هماهنگی بوده است. امیدواریم امت اسلامی متوجه این مسئله باشد. ندای ایران و انقلاب و قم و رهبری عظیم الشان و مراجع عالی‌قدر ما ندای وحدت درونی و مقاومت در برابر دشمنان بیرونی است این ندا باید هر چه بیشتر در جهان انعکاس پیدا کند.

محور سوم مباحث خطبه
 

5.   بزرگداشت 9 دی و بهره‌گیری از آن در راستای انتخابات پیشرو

نه دی خیزش عمومی و رستاخیز ایمانی ملت ما در برابر فتنه‌ها و دسیسه‌هایی بود که گروهی غرض ورزانه در آن افتادند و جمع زیادی هم فریب خوردند. این روز، روز بسیار بزرگی است که باید آن را گرامی داشت. ملت ما در روز نه دی در دفاع از اسلام و انقلاب اسلامی و ولایت و رهبری یکپارچه به میدان آمدند. در نه دی از همه گروه‌ها آمدند جز قلیلی از فتنه گران که نخواستند حقایق را بفهمند.

پیام‌های 9 دی سرلوحه انتخابات پیشرو

پیام نه دی چند نکته است که ما امروز برای انتخابات مجلس و خبرگان نیاز داریم.

1) صیانت از انتخابات و دفاع از آرای مردم و مردم‌سالاری دینی.

بنده همیشه این را عرض کرده‌ام که رهبری معظم برای دفاع از اسلامیت و جمهوریت نظام سینه سپر کردند. انتخاباتی که در طول تاریخ برگزارشده است. انتخاباتی که گروه‌های مختلف از این نردبان بالا رفتند. اگر این نردبان را می‌شکستیم کسی باقی نمی‌ماند. رهبری برای دفاع از انتخابات سینه سپر کرد که باید قدر دانسته شود. بزرگان ما نیز در این مسیر همراهی کردند و جلوی آن شرایط را گرفتند.

2) شناخت توطئه‌های پیچیده دشمن و ضرورت مرزبندی با ضدانقلاب.

ما از همه جناح‌ها می‌خواهیم که مرزهایتان را باارزش‌های ضد اسلامی و ضدانقلابی مشخص کنید. این مرزبندی خواسته به‌حق رهبری است و امیدواریم همه به این درس توجه کنند.

3) حرمت نهادن به چارچوب قانونی انتخابات

 امکان دارد که در هر انتخابی کسانی به نتیجه انتخابات اشکالاتی داشته باشند. انتخابات نیز همانند همه جای عالم یک فرایند تعریف‌شده دارد که برآمده از آرای مردمی است. باید ناظران و مجریان این فرایند را رعایت کنند و از سوی دیگر همه نیز به آن تمکین کنند. در این فرایند وزارت کشور، دولت، ناظر، شورای معظم نگهبان هستند که این موارد از قوانین کشور است که باید تمکین شود.

 در زمان حاضر نیز انتخابات پیش روست و اگر بنای بر تمکین نباشد ممکن است که باز هزار مسئله ایجاد شود ملت ما این فرآیند را قبول دارد و همگان باید به آن پایبند باشند.

4) رعایت اخلاق انتخاباتی

ما امیدواریم که فصل الخطاب بودن رهبر، قانون، انتخابات، نظارت درست، اجرای درست مبنای انتخابات باشد که قطعاً این‌طور است و همه هم این را تمکین کنند. در انتخابات ما گروه‌های مختلف با گرایش‌های مختلف آمدند و رفتند. صلاحیت جریان‌های مختلف از همین شورای نگهبان احرازشده است، اگر در جایی نفی صلاحیت می‌کنند یک مصلحتی را می‌بینند و در نهایت فصل الخطاب رهبری معظم است. امروز هم ما در سالروز نه دی به همه دنیا اعلام می‌کنیم که امت ما با همبستگی در برابر شما خواهد ایستاد و از ارزش‌های خود کوتاه نخواهد آمد و از آرمان‌های انقلاب به هیچ نحو عقب نخواهد نشست.

6.   تقدیر از موضع خوب ریاست جمهوری در قبال آزمایش‌های موشکی

باید تقدیر و تشکر کنیم از ریاست محترم جمهوری که در ماجرای آزمایش‌های موشکی موضع خوبی گرفتند. دنیا هم بداند ما در مسئله برجام عقل و منطق و صبر و بردباری خویش را نشان دادیم. اما بندهای اعلامی رهبری اصلاً قابل کوتاه آمدن نیست. آزمایش‌های موشکی ما و افزایش توان دفاعی ما ادامه خواهد داشت. این را همه مردم دنیا بدانند و بازی‌ها و شیطنت‌هایی که در این روزها آمریکایی‌ها مرتکب آن شده‌اند حتماً ما را مجبور به عقب‌نشینی نخواهد کرد. ما ایستاده‌ایم و همه مسئولان ما هم قطعاً ایستادگی خواهند کرد.

7.   اعلام نگرانی و حمایت از دبیر کل شیعیان نیجریه

 همین‌جا ما تأکید می‌کنیم که نمازگزاران بر ضرورت آزادی شیخ عزیز ما در نیجریه که همچنان ما اخبار روشنی از وضعیت ایشان نداریم پافشاری دارند. امت اسلامی و حوزه‌های علمیه همه نگران‌اند. باید وضع این شیخ و رهبر عزیز شیعیان نیجریه مشخص شود.

8.   تشکر از همه برگزارکنندگان اولین اجلاس استانی نماز

همین‌جا یادآوری می‌کنم اولین اجلاس استانی نماز استان قم روز پنجشنبه برگزار می‌شود.

 تشکر می‌کنیم از همکاری مسئولان و دوستانی که برگزارکنندگان این اجلاس هستند و امیدواریم که اجلاس نماز منشأ توجه بیشتر نسل جوان و جامعه ما به نماز باشد.

9.    پیام به عرب‌زبانان گرامی

و أبد فی آخر کلمتی أن أشیر إلی نقطتین:

 الاولی: ان المرجع الدینی والقائد للثورة الاسلامیة الامام الخامنئی أصدر رسالته الثانیة للشباب الغربیین.    هاتان الرسالتان تحتویان علی محاورة هامة فی الحوار الحضاری بین الاسلام و الغرب و السید القائد حاول فیهما أن یتجاوز عن الحدود المرسومة من قبل وسائل الإعلام الغربیة و أن یتحدّث مع عقول الشباب و عواطفهم و فطرتهم و لقد قام السیّد القائد فی رسالتیه بکلّ حکمة و شجاع، اولاً: بالتعریف عن الاسلام الاصیل و کشف الحجب و الستارات عن معارفه و مبادئه القیّمة و النیّرة و بذل جهده للتمییز بین هذا الاسلام الاصیل و الاسلام المحرّف و المشوّه صورة الاسلام بایدی المستکبرین و عملائهم

 و ثانیا: یؤکّد الامام القائد علی المناقشات الرئیسیة فی السیاسات المتّخذة من ناحیة اغلبیّة الدول الغربیة و ما فیها من تشویهات و قساوة و قتل و ابادة و احتلال و یشیر إلی صور من المناقضات فی هذه السیاسات و قرارات هذه الدول.

و الّذی أوّد هنا أن أشیر إلیه بکلّ تأکید انّ الحوزات و الجامعات و المثقّفین و الإعلامیین فی ایران و العالم الاسلامی و الشباب و الطلّاب و الأساتذه بهم دور بارز و وظیفة مهمة للنشر هاتان الرسالتان و شرحهما و نقلهما الی الجامعات و إیصال مضامینها إلی الشباب و أقصی نقاط العالم؛

الثانیه: بینما أقدّم لکم التبریکات بمناسبة میلاد النبیّ الأعظم (ص) و حفیدة المعظّم الإمام الصادق علیه السلام و أسبوع الوحدة، و من الجدیر بالذّکر أن الأمّة الیوم بحاجة ماسة إلی الوحدة و التخلّص عن التعصبات الطائفیة و التفکّرات التکفیریة و من المؤسّف جدّاً انّ الأمّة الاسلامیة بالرغم من الاستعدادات و الصلاحیات و الطاقات العظیمة ابتلیت بهذه المصائب و الأعداء فرضوا هذه المعاناة و الفرقة و التمزّق علی الأمّة، و الحلّ لهذه العویصة یمکن:

اولا: فی التّمسک بعروة الأخوة الاسلامیة و رفّض العصبیات الجاهلیة و معالجة الآراء و الأفکار و الفتاوی التکفیریة و التشدّدیة؛

و ثانیا: فی معرفة العدّو الرئیسی و تعزیز البصیرة السیاسیة فی الشعوب المسلمة و تکشیف الطاقات لمواجهه العدو الصهیونی و الاستکباری.

و نحن من خلال هذه الخطبة من مدینة قم المقدسة نعلن بصراحة إستعدادنا للحوار و المباحثة و ندعو جمیع المفکّرین و العلماء لإحیاء اواصر الوحدة و آخر دعوانا ان الحمد لله .

نسئلک اللهم و ندعوک باسمک العظیم الاعظم الاعز الاجلّ الاکرم یا الله ... یاارحم الرحمین. اللهم ارزقنا توفیق الطاعة و بعدالمعصیة و صدق النیّة و عرفان الحرمة اللهم انصر الاسلام و اهله و اخذل الکفر واهله.اللهم انصر جیوش المسلمین و عساکر المسلمین اللهم اغفر للمومنین و المومنات والمسلمین والمسلمات

خدایا دل‌های ما را به انوار ایمان و معرفت روشن بفرما، باران رحمتت را بر ما نازل بفرما، خدایا ارواح شهدا، شهدای اخیر و همه شهدای اسلام شهدای نیجریه و امام شهدا را با اولیای خودت محشور بفرما؛ ما را قدردان نعمت ولایت و قدردان بانوی پاکی‌ها فاطمه معصومه مقرر بفرما، جانبازان و مریضان و مریضان موردنظر را شفا عنایت بفرما؛ گرفتاری گرفتاران را رفع بفرما؛ خدایا سلام و درود ما را به محضر پیامبر خدا ائمه هدی و حضرت ولیعصر ابلاغ بفرما؛ خدمتگزاران به اسلام مقام معظم رهبری مراجع عظام و مراکز علمی و دینی ما را مؤید و محفوظ بدار.

در فرج حضرت ولیعصر تعجیل بفرما.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ إِنَّا أَعْطَينَاكَ الْكَوْثَرَ فَصَلِّ لِرَبِّكَ وَانْحَرْ إِنَّ شَانِئَكَ هُوَ الْأَبْتَرُ[3]

صدق الله العلی العظیم

 


[1]. سوره آل عمران، آیه 102

[2]ـ سید رضی، نهج‏ البلاغة (صبحي ‏الصالح)، خطبه 63، ص 95

[3]. سوره کوثر