خطبه اول

 پیامبراکرم (صلّی اللّه عليه و اله و سلّم)

 

 

السلام علیکم و رحمه الله و برکاته

اعوذبالله السمیع العلیم من الشیطان الرجیم

بسم‌الله الرحمن الرحیم

الحمد لله علی نعماه و له الشکر علی آلائه و الصلاةُ و السلام علی سیدنا و نبینا و حبیب قلوبنا و طبیب نفوسنا و شفیع ذنوبنا ابولقاسم المصطفی محمد و علی آله الاطیبن الاطهرین و لا سیما بقیه الله فی الارضین

اعوذ بالله سمیع العلیم من الشیطان الرجیم

بسم الله الرحمن الرحیم «يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَ لْتَنْظُرْ نَفْسٌ ما قَدَّمَتْ لِغَدٍ وَ اتَّقُوا اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ خَبيرٌ بِما تَعْمَلُون‏»(حشر/18)

صدق الله علی العظیم.

دعوت به تقوا و پارسایی

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ اتَّقُواْ اللّهَ حَقَّ تُقَاتِهِ وَلاَ تَمُوتُنَّ إِلاَّ وَأَنتُم مُّسْلِمُونَ( آل عمران/102)

عبادالله اوصیکم و نفسی بتقوا الله و ملازمت امره و مجانبت نهیه و تجهزوا عبادلله و قد نودی فیکم بالرحیل و تزودو ان الخیر زاد التقوی

السلام علیک یا بنت موسی بن جعفر

همه شما نمازگزاران گرامی برادران و خواهران ارجمند و خودم را به پارسایی و پرهیزگاری فرامی‌خوانم. تقوای الهی تنها راه رهایی و نجات ما و شماست. امیدواریم خداوند راه‌های نجات و سعادت را به‌سوی ما بگشاید و همه ما را از بندگان ذاکر و شاکر خویش مقرر بفرماید.

پیامبر اسوه مطلقه جهانیان

«لَقَدْ كَانَ لَكُمْ فِي رَسُولِ اللَّهِ أُسْوَةٌ حَسَنَةٌ لِّمَن كَانَ يَرْجُو اللَّهَ وَالْيَوْمَ الْآخِرَ وَذَكَرَ اللَّهَ كَثِيرًا»( احزاب/21)

به مناسبت ماه ربیع و میلاد پیامبر عظیم الشان اسلام و به میمنت این میلاد و به مناسبت تعرض‌های شومی که به ساحت این پیامبر عظیم الشان اسلام به‌عمل‌آمده است و به‌عنوان تبرک و تیمن سخنم را در این خطبه پیرامون شخصیت بزرگ پیامبر اسلام قرار می‌دهم. رسول گرامی اسلام اسوه مطلقه همه بشریت است و به این دلیل ما در همه رفتارهای فردی و اجتماعی‌مان باید به این اسوه و قدوه مطلقه تأسی کنیم.

 چند نکته درباره این شخصیت والا و عظیم الشان پیامبر:

1-           رسول گرامی اسلام گل سر سبد آفرینش

رسول گرامی اسلام گل سرسبد خلقت و قله عالم هستی است و در صدر سلسله‌مراتب جهان و عالم هستی قرار دارد. پیامبری که مقام دلگشایش جمع، جمع است، جمال جان‌فزایش شمع جمع است، رسولی که بالاترین و پرشکوه‌ترین تابلو هستی است. پیامبری که همه اسماء و صفات حسنای الهی در چهره زیبای او تجلی کرده است.

پیامبر در همه ابعاد و شئون زندگی سرآمد و اسوه و الگو بود. راه نجات ما و شما در تأسی به این پیامبر عظیم الشان است. بلندای دانش و معرفت پیامبر خدا، ژرفای اخلاقی و زیبایی‌های رفتاری پیامبر خدا و همه شکوهی که می‌شد در عالم محقق شود می‌توان در این چهره و شخصیت بزرگ به تماشا نشست. ما افتخار می‌کنیم زیر پرچم این پیامبر بزرگ و رسول عظیم الشان هستیم. توحید ناب پیامبر و معارف بلند پیامبر، میراث‌ عظیمی بود که به‌واسطه این شخصیت گرامی از آسمان برای ما به ارمغان آورده شد. بالاترین نعمت‌ها، نعمت رسول خدا است و بالاترین حق‌ها بعد از حق خداوند حق پیامبر خدا است و ما باید تلاش کنیم تا زندگی خود را بر الگوی متعالی پیامبر تطبیق دهیم.

2-           اسلام دین قاطعیت و صلابت

مستشرقان و در طول تاریخ و گاهی با غرض‌ورزی نکته‌ای را طرح کرده‌اند و آن این است که گسترش پیام ناب اسلام در عالم باقدرت شمشیر بود. ما شمشیر پیامبر، قاطعیت و صلابت رسول خدا را انکار نمی‌کنیم؛ اما مستشرقان و غرض‌ورزان و احیاناً پرسش گران بدانند گسترش یک پیام در کمتر از ربع قرن در همه اقطار عالم جز با یک درون مایع امکان‌پذیر نبود. ما همه مستشرقان عالم را به نگرش دقیق به میراث بزرگ اسلام و پیامبر خدا دعوت می‌کنیم. راز گسترش این پیام باشکوه در کمتر از ربع قرن در جهان آن زمان به‌گونه‌ای که در هنگام رحلت پیامبر خدا پرچم‌های اسلام در دروازه‌های اروپا و آفریقا حضور داشت نمی‌تواند شمشیر باشد. مگر در تاریخ نداشته‌ایم آن‌همه شمشیرکشان و غدّارانی که تلاش می‌کرده‌اند عالم را فتح کنند با مرگشان همه‌چیزتمام می‌شد؛ اما این رسالت و این پرچم در اهتزاز است.

3-           علت گرایش جهانیان به‌سوی اسلام و پیامبر

ازجمله علل دعوت ما از همه عالم برای شنیدن پیام ناب اسلام مواردی است که به آن‌ها اشاره می‌کنم:

1. معارف اعتقادی ناب

 یکی از علل توحید ناب و منطبق با فطرت الهی در قرآن و اسلام است. امروز هم ما بشر را به شناخت این توحید و معارف ناب دعوت می‌کنیم این‌ معارف نجات‌بخش، سعادت را برای همه به ارمغان می‌آورد.

2. اخلاق زیبای پیامبر

جذابیت‌های اخلاقی و رفتاری پیامبر باعث می‌شد تا هرکسی که در شعاع وجود پیامبر قرار می‌گرفت، جذب او می‌شد. همانطور که در سنن النبی و کتب اخلاقی و روایات ملاحظه می شود، ریزه‌کاری‌های اخلاقی و جذابیت‌های رفتاری پیامبر همه را مجذوب می‌کرد. اصحاب پروانه‌وار گرد شمع او می‌چرخیدند. هر کس در محضرش حضور می‌یافت مجذوب آن اخلاق می‌شد.

3. نظامات پیشرفته اجتماعی، اقتصادی و سیاسی

نظامات پیشرفته اجتماعی، اقتصادی و سیاسی پیامبر در آن عصر جذاب بود. اسلام نماد تمدن و ترقی و پیشروی بود. هر کس می‌دید که یک قهرمان بزرگ در منطقه‌ای عقب‌مانده قیام کرده و مردمان را به قله‌ها دعوت می‌کند حس می‌کرد در این پیام نظام‌های بلند اجتماعی، اقتصادی و سیاسی و فرهنگی نهفته است. به‌ همین‌علت بود که جامعه‌ای با این نظامات حقوقی، قانونی و اجتماعی و اقتصادی پیامبر دگرگون شد. آن معارف بلند، این دولت سازی زیبا و پایه نهادن یک تمدن نوین میراث بزرگ پیامبر بود. این پرچم بود که در اهتزاز شد و هر جا رفت مورد استقبال قرار گرفت؛ البته ما پنهان نمی‌کنیم که اسلام دین صلابت و شجاعت و قاطعیت هم بود؛ پیامبر در برابر ظالمان و ستم‌پیشگان هم با قدی برافراشته می‌ایستاد آن صلابت و شمشیر به‌عنوان یک استثناء در برابر زورگویان به‌جا بود؛ اما حقیقت اسلام خیلی فراتر از شمشیر بود خیلی بُرنده تر از شمشیر بود.

4-           تعالیم پیامبر اسلام

 در میان تعالیم پیامبر اسلام به چند نکته اشاره می‌کنم:

1.     اهتمامی که پیامبر به کودک، نوجوان و جوان می‌ورزید

 در تاریخ آمده است هرگاه پیامبر به جنگی می‌رفتند در زمان مراجعت ایشان، کودکان اولین استقبال‌کنندگان از پیامبر خدا بودند. اولین استقبال‌کنندگان از پیامبر خدا کودکان و نوجوانان بودند. دست مهربانی و لطف و تربیت و هدایت پیامبر بر سر کودکان و نونهالان و نوجوانان همواره وجود داشت؛ این دستِ مهربانی، آن‌ها را جذب می‌کرد. امروز نیز باید این درس بزرگ پیامبر را آموخته و الهام گیریم و نسل نو را مورد عنایت قرار دهیم.

2.     بها دادن به نسل جوان به‌عنوان سرمایه گرانبهای جامعه

 داستان‌های فراوانی در سیره پیامبر نشان‌دهنده عنایت ورزیدن و بها دادن ایشان به نسل جوان است. مصعب را به مدینه می‌فرستد تا پیام اسلام را به مدینه منتقل کند. عتّاب ابن أسید[1]را در بیست‌ویک‌سالگی نخستین فرماندار مکه قرار می‌دهد و أسامة بن زید را در پایان حیات خود در هیجده سالگی فرمانده یک جنگ بزرگ می کند. این نشان این است که ظرفیت جوان ظرفیت بزرگی است. باید این ظرفیت را کشف کرده و تربیت نمود و از آن بهره برد. همان کاری که امام ما در عصر ما انجام داد. جوانان ما انقلاب بزرگ اسلامی را پدید آوردند. جوانان هیجده ساله ما در عصر دفاع مقدس فرماندهان بزرگ جنگ بودند. امروز هم ما به این دو آموزه بزرگ پیامبر نیازمندیم. نوجوانان و کودکان، جوانان برومند و رشید، سرمایه‌های و منابع بزرگ امروز ما هستند.

3.     احیاء نظام خانواده و احیاء هویت درست زن در عصر جاهلیت

 پیامبر خدا در کنار پایه‌ریزی آن‌همه معارف بلند در حوزه زن و خانواده یک الگوی متعالی را ارائه داد. اسلام برای زن بهاء معنوی و ارزش قدسی قائل است. او را بر جایگاه درست و منزلگاه صحیح می‌نشاند. اسلام برای زن در عصری که زن جز یک کالای ناچیز به شمار نمی‌آمد اهمیت قائل شد. به‌واسطه اسلام زنان بزرگی تربیت شدند که امروز هم الگوی ما هستند. ما امروز در کنار مزجع شریف بانویی بزرگ، بانوی پاکی‌ها، بانوی فضیلت‌ها، قرار داریم. بانویی که در محضرش حوزه‌ای به یک معنا هزارساله شکل‌گرفته است و در نود سال اخیر حوزه نوینی که این‌همه آثار آن در عالم منتشرشده است. مقام زن این است. امروز هم اسلام الگو دارد؛ برای زن امروز، الگوی زنی پاک و با طهارت، اما دارای علم و فضیلت این هم الگوی دیگری بود که پیامبر اسلام آن را پایه نهاد.

امیدواریم خداوند همه ما را به تأسی این پیامبر بزرگ و عظیم الشان هدایت بفرماید و راه‌های هدایت را به روی ما بگشاید.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحيمِ‏

وَ الْعَصْرِ (1)إِنَّ الْإِنْسانَ لَفي‏ خُسْرٍ (2)إِلاَّ الَّذينَ آمَنُوا وَ عَمِلُوا الصَّالِحاتِ وَ تَواصَوْا بِالْحَقِّ وَ تَواصَوْا بِالصَّبْرِ (3)

صدق الله علی العظیم

 


[1]-مناقب آل أبي طالب عليهم السلام (لابن شهرآشوب)، ج‏1، ص: 210

 

خطبه دوم

دعوت به تقوا و بیان اهمیت آن در کلام امیرالمومنین (علیه السلام)

 

 

اعوذ بالله السمیع العلیم من الشیطان الرجیم

بسم‌الله الرحمن الرحیم

الحمد لله رب العالمین و صلی‌الله علی سیدنا و نبینا ابولقاسم المصطفی محمد و علی علی امیر المومنین و علی صدیقة الطاهره فاطمة الزهرا و علی الحسن و الحسین سیدی شباب اهل الجنه اللهم صل و سلم و زد و بارک علی الائمة المسلمین علی ابن الحسین و محمد ابن علی و جعفر ابن محمد و موسی ابن جعفر و علی ابن موسی و محمد این علی و علی ابن محمد و حسن ابن علی و الخلف القائم المنتظر ساسة العباد و ارکان البلاد و ابواب الایمان و امناء الرحمن و سلالة النبیین و صفة المرسلین و عترت خیرة رب‌العالمین صلواتک علیهم اجمعین

اعوذبالله السمیع العلیم الشیطان الرجیم

بسم‌الله الرحمن الرحیم

«یاأَيُّهَااَلَّذِينَآمَنُوااِتَّقُوااَللّهَوَقُولُواقَوْلاًسَدِيداً»(احزاب‏/70)

«ياأَيُّهَااَلَّذِينَآمَنُوااِتَّقُوااَللّهَحَقَّتُقاتِهِوَلاتَمُوتُنَّإِلاّوَأَنْتُمْمُسْلِمُونَ»(آل عمران‏/102)

خطبه 195 نهج البلاغه

همه را و خودم را به پارسایی و تقوا توصیه می‌کنم.

چند فراز از خطبه 195 نهج‌البلاغه را در توصیه به تقوا از زبان امیر بیان و پیشوای تقوا نقل می‌کنم. علی علیه‌السلام قریب به این مضامین می‌فرمایند:

«أُوصِيكُمْ عِبَادَ اللَّهِ بِتَقْوَى اللَّهِ فَإِنَّهَا الزِّمَامُ وَ الْقِوَامُ فَتَمَسَّكُوا بِوَثَائِقِهَا وَ اعْتَصِمُوا بِحَقَائِقِهَا تَؤُلْ بِكُمْ إِلَى أَكْنَانِ الدَّعَةِ وَ أَوْطَانِ السَّعَةِ وَ مَعَاقِلِ الْحِرْزِ وَ مَنَازِلِ الْعِزِّ فِييَوْمٍ تَشْخَصُ فِيهِ الْأَبْصَارُ وَ تُظْلِمُ لَهُ الْأَقْطَارُ وَ تُعَطَّلُ فِيهِ صُرُومُ الْعِشَارِ وَ يُنْفَخُ فِي الصُّورِ فَتَزْهَقُ كُلُّ مُهْجَةٍ وَ تَبْكَمُ كُلُّ لَهْجَةٍ وَ تَذِلُّ الشُّمُّ الشَّوَامِخُ وَ الصُّمُّ الرَّوَاسِخُ فَيَصِيرُ صَلْدُهَا سَرَاباً [رَقْرَاقاً] رَقْرَقاً وَ مَعْهَدُهَا قَاعاً سَمْلَقاً فَلَا شَفِيعٌ يَشْفَعُ وَ لَا حَمِيمٌ يَنْفَعُ وَ لَا مَعْذِرَةٌ تَدْفَع»‏[1]

شمارا به تقوا سفارش می‌کنم. تقوا شمارا به سرزمین‌های آرام و نقطه‌های آسایش‌بخش، پناهگاه‌های امن و جایگاه‌های عزت بر می‌کشاند. تقوا مایه نجات شما است. در روزی که چشم‌ها خیره، عالم تاریک می‌شود و در صور دمیده می‌شود. آن روزی که جان‌ها گرفته می‌شود زبان‌ها گنگ، کوه‌های بزرگ و استوار سر بر آسمان کشیده در هم کوبیده می‌شوند و فرومی‌ریزد و به‌صورت سراب درمی‌آید؛ آن روزی که پارتی‌ها و انتصابات قطع می‌شود؛ دوستی‌ها بریده می‌گردد و عذری پذیرفته نمی‌شود تقوا برای آن روز است.

سپاس و قدردانی

سر بر آستان حضرت حق می‌ساییم و او را می‌ستاییم و ثنا می‌کنیم و بر پیامبر اعظم حضرت محمد مصطفی صلی الله علیه و آله و به خاندان پاک او به‌ویژه حضرت ولی‌عصر اروحنا لتراب مقدمه الفداء درود می‌فرستیم. بر بانوی پاکی‌ها و فضیلت‌ها، حضرت فاطمه معصومه درود می‌فرستیم. یاد و خاطره شهیدان سرافراز شهیدان اسلام و انقلاب و دفاع مقدس و امام شهیدان را گرامی می‌داریم. یاد و خاطره همه عالمان و بزرگان و مراجع و چهره‌های تابناکی که در این شهر بزرگ در بیش از هزار سال خدمت علمی کرده‌اند و به‌ویژه عالمان و مراجع عصر اخیر را که اکنون به لقاء الهی رفته‌اند گرامی می‌داریم. باید از همه عزیزانی که به این شهر خدمت کرده‌اند و نورافشانی کرده‌اند و امروز در حال خدمت هستند تشکر کرد. ائمه جمعه محترم حضرات آیات امینی، استادی، حسینی بوشهری و سعیدی خدمت‌های زیادی کرده‌اند، ائمه جمعه پیشین و شخصیت‌های بزرگی که در محضرشان هستیم. برای همه این‌ عزیزان آرزوی توفیق داریم و باید تقدیر و تشکر کرد از همه خادمان و مسئولان این مردم و به‌ویژه جوانان و مردم شریف این شهر که پایتخت معرفتی و معنوی دنیای اسلام است و در رأس آن‌ها باید تقدیر و سپاس به عمل‌آوریم از محضر مبارک رهبر عظیم الشان انقلاب اسلامی حضرت آیت‌الله امام خامنه‌ای.

من در فرصت خطبه دوم چند نکته را فهرست‌وار عرض می‌کنم.

1.   بانوی پاکی‌ها و مهاجر به ایران

سالگرد ورود بانوی پاکی‌ها و مهاجر به ایران، حضرت فاطمه معصومه سلام‌الله علیها را گرامی می‌داریم. بانوی که در عمر کوتاه، قله‌های بلند علم و معرفت را فتح کرد و مرقد او جایگاه علم و دانش و مشعل فضیلت‌ها شد.

2.   بصیرت ملت مایع تقدیر و تجلیل

در ایام بسیار مهمی هستیم روز بزرگ 9 دی و بصیرت و 19 دی را پشت سر گذاشتیم و در آستانه ماه بهمن قرار داریم. گرامی می‌داریم همه این ایام‌الله و حضور ملت بزرگ ایران را در همه این مناسبت‌ها، گرامی می‌داریم و تجلیل می‌کنیم از ملت بزرگ و جوانان رشید که در همه مناسبت‌ها در کنار اسلام و انقلاب اسلامی بودند.

3.   مسئولیت ما در قبال انقلاب

پیشاپیش چند نکته را در باب 22 بهمن و دهه فجر عرض می‌کنم:

4.   بازخوانی انقلاب

باید هرساله در دهه فجر عظمت و شکوه انقلاب اسلامی را بازخوانی شود. انقلاب اسلامی یک پدیده بسیار نادر و نقطه عطف در همه معادلات جهانی بود این پدیده باید گرامی داشته شود و ما باید ابعاد ملی و فرا منطقه‌ای و بین‌المللی این پدیده را هرسال بازخوانی کنیم.

 پیام‌های 22 بهمن باید در متن زندگی اجتماعی و سیاسی ما تحقق پیدا کند. اندیشه‌های بلند امام استقلال آزادی جمهوری اسلامی، ولایت‌فقیه که میراث بزرگ انقلاب و اندیشه تابناک امام است. خدمت گذاری به مردم، الگوی خدمت‌رسانی به مردم مسئله‌ای است که مسئولان ما باید به آن توجه کنند. آموزش‌وپرورش و دانشگاه‌ها و مراکز علمی باید به این نکته توجه داشته باشند که انتقال پیام انقلاب اسلامی به نسل نو و جدید نیازمند ابتکار و خلاقیت و طرح است؛ نباید فقط با شعار عبور کنند. شعار فریضه مهم است اما نیازمند به یک عمق معرفتی دارد که باید به آن توجه کنیم.

راهپیمایی 22 بهمن جلوه‌گر شکوه اتحاد ملت و ولایت‌پذیری مردم ما است که امیدواریم امسال بیش از سال‌های گذشته شکوه یابد.

5.   طراحی های دشمن در مواجهه با موج اسلام‌شناسی در غرب 

ما با یک موج اسلام‌شناسی در دنیای غرب مواجه هستیم. دو طرح هم‌زمان در دنیا از سوی گردانندگان سیاست شوم استکباری پی گیری می‌شود. استکبار جهانی سعی می‌کند از راه اختلاف‌افکنی در درون کشورهای اسلامی بانام شیعه و سنی، یا نام‌های گوناگون دیگر آتش فتنه و جنگ‌ها را در میان مسلمانان راه بیندازد.

طرح دیگری که پیگیری می‌شود این است که در جهان غرب سوژه‌های پدید بیاورند و به‌واسطه این سوژه‌ها جهان را از اسلام بترسانند. علت اجرای این دو طرح این است که پرچم اسلام و بیداری اسلامی در دنیا در حال پیشرفت است. آن‌ها به این عقیده‌اند که باید دنیا از اسلام بترسد و ساختن جریانات تکفیری و خشن بی‌منطق برای این است که چهره اسلام را مخدوش کنند. شک نکنید امروز هم اگر ما این حرکات شوم در تعرض به پیامبر اسلام را در جهان می‌بینیم؛ هم اصل جریان را خودشان ساخته‌اند، هم برخورد را خودشان پرداخته‌اند تا چهره تابناک اسلام را مخدوش کنند و زنجیره حرف‌ها برای این است که چهره اسرائیل را پاک کنند. برای این است که خودشان را آرام کنند.

6.   موضع ایران و انقلاب در برابر تعرض به پیامبر بزرگ اسلام

موضع ایران و انقلاب اسلامی این است که تعرض به مقدسات اسلامی به‌ویژه پیامبر بزرگوار اسلام را محکوم می‌کند. منطق ما منطق انقلابی و عاقلانی و منطقی است. ما سازمان ملل را فرامی‌خوانیم تا قوانین بین‌المللی را برای حفظ حرمت‌های ادیان بزرگ ازجمله اسلام حفظ کند. پاپ موضع نسبتاً مثبتی گرفت این کافی نیست؛ بیایید متحد شویم و حقّ اسلامی و ایمانی را در دنیا تثبیت کنیم؛ قوانین دنیا باید با این محور اصلاح شود. دو، سه ماه قبل در ملاقات با سفیر فرانسه که به اینجا آمده بود نقاط مهمی را برایش توضیح داده و گفتم فریب دست‌های پنهان را که می‌خواهند شمارا همراه آمریکا کنند نخورید و در چاله‌هایی که آن‌ها در آن قرارگرفته‌اند نیفتید.

7.   بحرین زخم جانکاه

باید زخم جانکاه و عمیق بحرین را به یاد بیاوریم، بحرین زخم جان کاه و عمیقی است. واقعاً مظلومیت این برداران و خواهران ما وصف‌ناپذیر است. برادر عزیزمان شیخ علی سلمان را چند هفته دستگیر کردند. ملت ما باید بیدار باشد ما در برابر این بی‌تفاوتی دنیا واقعاً هر چه بگوییم کم گفته‌ایم. بحرین هم مانند فلسطین در مظلومیت است.

8.   لزوم توجه مسئولان به اصول و سیاست های ابلاغی رهبری

 در فصل برنامه ششم و بودجه 94 هستیم. باید دولت و مجلس را توصیه کرد به این‌که اصول و سیاست‌های اقتصاد مقاومتی اعلام‌شده از سوی رهبری معظم را فراموش نکنند. ما نیاز به رهایی از اقتصاد نفتی و رعایت اقتصاد مقاومتی داریم. زیرساخت‌های اصلی کشور باید استوار بشود. سیاست‌های اصل 44، سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، چشم‌اندازهای 1404 این‌ها سندهای بزرگی است که رهبری اعلام فرمودند. به حد کافی به آن‌ها توجه نشده، در برنامه بعدی باید موردتوجه قرار بگیرد. اسناد مهمی مثل سند آموزش‌وپرورش، نقشه جامع علمی کشور باید موردحمایت قرار بگیرد و انتظار می‌رود که از حاشیه پردازی‌ها دست‌بردارند و در خط ولایت‌فقیه و رهبری این کشور را برنامه‌ریزی کنند و به‌پیش ببرند.

تقدیر و تشکر

مجدداً از اظهار محبت و عنایت رهبری عظیم الشان و دفتر معظم له، از حضور همه مراجع عظام و علمای بزرگوار، جوانان و همه اقشار بزرگواری که در این مراسم و نماز جمعه‌ها شرکت می‌کنند باید تقدیر و تشکر کرد.

نسالک اللهم و ندعوک بسمک العظیم الاعظم الاعز الاجل الاکرم یا الله یا الله یا الله

اللهم ارزقنا توفیق الطاعه و بعد المعصیه، صدق النیه و عرفان الحرمه، اللهم انصر الاسلام و اهله و اخذل الکفر و اهله.

خدایا دل‌های ما را به انوار ایمان و معرفت خود منور بفرما، گام‌ها ما را درراه اسلام استوار بدار، توبه ما را بپذیر، گناهان ما را ببخش، باران رحمت و برکات معنوی خود را بر ما فرو بفرست، نسل جوان ما، ملت ما را از همه خطرها مصون بدار، خدمتگذاران به اسلام و نظام و انقلاب به‌ویژه مقام معظم رهبری را مؤید و منصور بدار، شر دشمنان اسلام و همه فتنه گران را به خودشان بازبگردان، ملت ما را در اوج توفیقات الهی محافظت بفرما، سلام و درود ما را به محضر پیامبر خدا، فاطمه زهرا و ائمه هدی و فاطمه معصومه و حضرت ولی‌عصر ابلاغ بفرما، در فرج نورانی آن حضرت تعجیل بفرما.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحيمِ

إِنَّا أَعْطَیْنَاکَ الْکَوْثَرَ ﴿١فَصَلِّ لِرَبِّکَوَ انْحَرْ﴿٢إِنَّشَانِئَکَ هُوَ الأبْتَرُ﴿٣

صدق الله علی العظیم

 


[1]- نهج البلاغة (للصبحي صالح)، ص: 310