خطبه اول

                                                عقاب مضاعف برای تضییع‌کنندگان بیت‌المال

                                              لزوم مقابله قاطعانه با مسئولان مفسد در امر بیت‌المال

 

بسم‌الله الرحمن الرحیم نحمده علی ما کان و نستعینه من امرنا علی ما یکون و نؤمن به و نتوکل علیه و نستغفره و نستهدیه و نعوذ به من شرور أنفسنا و سیئات أعمالنا و نصلّی و نسلّم علی سیدنا و نبینا و طبی قلوبنا و شفیع ذوبنا ابی القاسم المصطفی محمّد و علی آله الاطیبین الاطهرین و لا سیّما بقیة الله فی الارضین.

توصیه به تقوا

اعوذبالله من الشیطان الرجیم بسم‌الله الرحمن الرحیم «یا أَیهَا الَّذِینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ حَقَّ تُقَاتِهِ وَلَا تَمُوتُنَّ إِلَّا وَأَنْتُمْ مُسْلِمُونَ»[1]عِبَادَ اللَّهِ أوصِیکمْ و نَفسِی بِتَقْوَی اللَّه و ملازمة أمره و مجانبة نهیه و تَجَهَّزُوا رَحِمَكُمُ اللَّهُ فَقَدْ نُودِيَ فِيكُمْ بِالرَّحِيل‏[2] وَ تَزَوَّدُواْ فَإِنَّ خَیْرَ الزَّادِ التَّقْوَی[3]

همه شما نمازگزاران گرامی، برادران و خواهران ارجمند و خودم را در آخرین جمعه ماه مبارک شعبان و در آستانه ماه شریف رمضان به آمادگی برای استقبال از ماه رمضان و کسب تقوا و رعایت آن در همه شئون زندگی سفارش و دعوت می‌کنم.  امیدواریم خداوند همه ما را شایسته درک حقیقت ماه مبارک رمضان و وصول به قله‌های شب‌های قدر در آن ماه شریف عنایت و کرامت بفرماید.

عقاب مضاعف برای تضییع کننده بیت‌المال

در خطبه قبل اشاره شد به اینکه غصب و تصرف در اموال دیگران به دو نوع است:

یکی: تصرف در اموال اشخاص حقیقی و افراد دیگر

 و دوم: تصرف در بیت‌المال و اموال عمومی، اموالی که اختصاص به افراد و اشخاص معین ندارد و همه یا بخش زیادی از جامعه در آن اموال شریک هستند، یا اموالی است که مربوط به حکومت یا امام است.

ما در خطبه‌هایی در باب مجازات، عقاب‌ها و عذاب‌هایی که بر غصب اموال مردم و دست‌اندازی به حقوق و اموال آن‌ها گفته شده است اشاره کردیم و در خطبه قبل به این پرداختیم که بدتر از قسم اول قسم دوم است یعنی دست‌اندازی به حقوق عمومی و اموال بیت‌المال و تصرف نامشروع در اموال عمومی

اقسام تضییع کنندگان بیت‌المال

این قسم دوم خود مورد تصرف نابجای دو گروه از افراد قرار می‌گیرد:

الف) افراد معمولی

افراد معمولی و کسانی که مسئولیت ندارند تصرف نابجایی در اموال عمومی می‌کنند که دارای اقسام مختلفی است، مثلاً کسی اتوبوسی که مال عموم مردم است یا خیابان و اسفالتی که برای عموم مردم است تصرف نابجایی کند. اتوبوس را خراب می‌کند درحالی‌که اتوبوس ملک شخص خاصی نیست یا اینکه خیابان را خراب می‌کند درحالی‌که این خیابان مال همه مردم است یا سد معبر می‌کند درحالی‌که این معبر مال همه مردم است. این یک نوع از تصرفات در اموال عمومی است و بسیار بد و ناشایسته است و مستحق عقوبت‌هایی است که در جای خودش گفته شده است.

ب) تصرف مسئولان و صاحبان منصب

نوع دیگر که بدتر از این است تصرف مسئولان و صاحبان منصب در حقوق بیت‌المال و اموال عمومی است. این بدترین نوع غصب در اموال دیگران است بخصوص اگر به سود خود یا بستگان وی باشد. چنین شخصی اختیارات دارد و به لحاظ مسئولیت اموالی در دست او است و او نابجا به سود خودش یا به سود منسوبان در آن‌ها تصرف می‌کند.

شما وقتی به نهج‌البلاغه مراجعه کنید می‌بینید که امیرالمؤمنین خود را قربانی این کرد که در برابر غصب‌های مسئولین، ویژه خواران، ریزه‌خواران و مسئولینی که تقوای لازم را نداشتند و از اختیارات و امکاناتی که در اختیار خود داشتند در منافع خود استفاده می‌کردند بایستد. بعضی از نامه‌ها و سخنان امیرالمؤمنین را درباره آن خواندیم. گاهی برداشت اشتباه و دزدی می‌کند و گاهی هم است که برحسب رانت‌خواری و ویژه خواری و رابطه‌ای که دارد تسهیلاتی که تخصیص یافته است و باید طبق ضابطه‌ای به مردم برسد به خاطر اختیاراتی که دارد این تسهیلات را به سمت خود یا منسوبان خودش منحرف می‌کند. دیدید که امیرالمؤمنین چگونه بر مسئولانی که چنین تصرف غاصبانه‌ای کردند برمی‌آشوبد. بعضی از این موارد را در خطبه‌های سابق ملاحظه کردید.

 در خطبه‌ای امیرالمؤمنین این‌گونه دارد که به منذر بن جارود که یکی از عاملان حضرت در خطه‌ای بود: به من گزارشی رسیده است که تو تصرفی در بیت‌المال بر خلاف قوانین به نفع شخصی خودت انجام داده‌ای. اگر این باشد بدان که ارزش تو ازاین‌پس از بند کفش تو پیش من پایین‌تر است و این‌قدر تو  از نظر من سقوط کرده‌ای و کسانی که به این صفت تو باشد و تقوای لازم در صیانت از بیت‌المال نداشته باشد او شایسته اعتماد به او نیست. چنین شخصی باید ساقط شود و تو دیگر هرگز شایسته آن نیستی که به‌عنوان حاکم و مسئول در نظام اسلامی باشی.[4]

در نامه دیگر می‌فرماید: «إِنَّ أَعْظَمَ الْخِيَانَةِ خِيَانَةُ الْأُمَّة»[5]بدترین خیانت‌ها این است که کسی به امت خیانت کند و به عموم جامعه ظلم کند و به اموالی که همه جامعه در آن حق دارد دست‌اندازی کند. تسهیلات بانکی برای عموم مردم است اما او رانت‌خواری می‌کند تا به سمت خود یا بستگانش برگردد ولو این‌که درهمی خیانت کند. حالا مسئولین و ماها نباید به این‌سو برویم که مثلاً اگر کسی در صد میلیارد خیانت کرد فقط او را خائن در اموال عمومی بدانیم بلکه حتی اگر به یک ریال یا تومان  و هزار تومانی هم خیانت کند مشمول مجازات الهی و خشم الهی می‌شود. وظیفه حکومت هم این است با افرادی که برای سود و منافع شخصی خود و اطرافیان خود خیانت می‌کنند برخورد نماید.

«وَ أَفْظَعَ الْغِشِّ غِشُّ الْأَئِمَّة»[6]بدترین خیانت‌ها این است که به اموال مردم و حقوق عمومی خیانت کند. بخشی از خیانت‌ها اموال است و بخشی حقوق عمومی است. زشت‌ترین فریبکاری‌ها این است که کسی حکومت را فریب دهد و دست ببرد در اسناد و مدارک و با دست بردن در اسناد و مدارک به اموال و حقوق جامعه و حکومت خیانت کند که این بدترین فریبکاری است. 

«مَنِ اسْتَهَانَ بِالْأَمَانَةِ وَ رَتَعَ فِي الْخِيَانَةِ وَ لَمْ يُنَزِّهْ نَفْسَهُ وَ دِينَهُ عَنْهَا فَقَدْ أَحَلَّ بِنَفْسِهِ الذُّلَّ وَ الْخِزْيَ فِي الدُّنْيَا وَ هُوَ فِي الْآخِرَةِ أَذَلُّ وَ أَخْزَى‏»[7]می‌فرماید کسی که مسئول اداره‌ای بود یا مأمور حکومت بود یا نماینده رهبری بود در هر رده و مقامی بود و این تقوا را نداشت که نسبت به بیت‌المال صیانت کننده باشد این خودش را خوار کرده است در دنیا و بداند که خواری آخرت از این بسیار شدیدتر است. او در دنیا و آخرت خوار است و باید خوار شود و باید با او برخورد شود.

این‌ها بعضی از کلمات امیرالمؤمنین است که از نامه‌ها و خطبه‌ها خواندیم . در خطبه دیگر هم فرمود اگر من ببینم که اموال بیت‌المال به ناحق توسط مسئولان تصرف شده است آن را برمی‌گردانم حتی اگر مهر زنانشان شده باشد.[8]این مال همه مردم و حق عموم جامعه است.این نگاه عتاب‌آلود و شدید امیرالمؤمنین است که امروز هم نظام اسلامی این وظیفه را دارد. دستگاه قضایی و دستگاه‌های مسئول نسبت به تصرف در اموال بیت‌المال توسط مسئولانی که به سود خود یا نزدیکانشان تصرف نابجا کرده‌اند باید با کمال شدت و قاطعیت برخورد کنند.

 عرض کردم نمونه‌های معمولی‌اش هم ناپسند است مانند سد معبر و تصرفات ناروایی انجام دهیم آن هم گناه است و باید برخورد قانونی شود. نمونه‌اش همین سد معبر است که کسی می‌آید بساط خود را در معبری که مال همه است پهن می‌کند، درواقع او در اموال و حقوق عمومی تصرف ناروا می‌کند. اما زشت‌تر از همه این‌ها تصرف مسئول در بیت‌المال است. وظایف مسئولان بیش از این‌ها است اقلش این است که حقوق و اموال بیت‌المال را در محدوده اختیاراتشان مواظبت کنند و مراقب باشند که هوای نفس آن‌ها را در خیانت در اموال بیت‌المال و سودجویی برای خود نکشاند. البته در قوانین و مقررات اسلام و نظام اسلامی هم ما شاهد بندها و مقررات جدی هستیم که باید دستگاه‌ها آن را اعمال کنند.

حال اگر با غصب بیت‌المال لقمه حرام به خانه شخص راه پیدا کرد آثاری خواهد داشت که در خطبه‌های قبل به گوشه‌هایی از آن‌ها اشاره کردیم. درر روایت شریف آمده بود که: «إِذَا وَقَعَتِ‏ اللُّقْمَةُ مِنْ حَرَامٍ فِي جَوْفِ الْعَبْدِ لَعَنَهُ كُلُّ مَلَكٍ فِي السَّمَاوَاتِ وَ الْأَرْض‏»[9]اگر کسی لقمه حرامی ببلعد همه ملائکه اسمان و زمین او را نفرین و لعنت خواهند کرد. یک لقمه حرام انسان را مستحق لعنت ملائکه اسمان و زمین می‌کند. این هشدارهایی است که در این روایت آمده است. البته نقطه مقابلش را ببینید که کسی که چهل روز مواظب بود تا لقمه حرامی نخورد «مَنْ‏ أَكَلَ‏ الْحَلَالَ‏ أَرْبَعِينَ يَوْماً نَوَّرَ اللَّهُ قَلْبَه‏»[10]خداوند قلبش را لبریز از نور الهی می‌کند و حکمت را بر قلب او جاری می‌کند. اگر کسی توانست یک دوره چهل روزه از گناه مواظبت کند و طبق روایاتی خود را از لقمه حرام باز دارد نور الهی در قلب او تابیده می‌شود. این دقت و شدت تعالیمی است که اسلام برای رعایت اموال عمومی برای اشخاص حقیقی و حقوقی دارد و بدترین نوع آن تصرف ناحق مسئولان در بیت‌المال است.

 اصلاً یک راهبرد اساسی در حکومت امیرالمؤمنین این بود که دست مسئولان نااهل را از تصرف نابخردانه در اموال عمومی کوتاه نماید.

تصمیم بگیریم و دقت کنیم اگر حقوق مالی از دیگران یا جامعه یا امام بر عهده ما است از ادای آن‌ها باید بیرون بیاییم تا ماه رمضان برای ما ماه حقیقی شود.

 خدایا به ما توفیق عمل به تمام فرامین خود در همه شئون و احوال زندگی عنایت و کرامت بفرما.

بسم‌الله الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ إِنَّا أَعْطَينَاكَ الْكَوْثَرَ  فَصَلِّ لِرَبِّكَ وَانْحَرْ  إِنَّ شَانِئَكَ هُوَ الْأَبْتَرُ[11]

 


[1]- سوره آل عمران، آیه 102

[2]- سید رضی، نهج‌البلاغه (صبحی صالح)، خطبه 204، ص 321

[3]ـ سوره بقره، آیه 197.

[4]- سید رضی، نهج‌البلاغه (صبحی صالح)، نامه 71، ص 461 و 462

[5]- همان، نامه 26، ص 383

[6]- همان

[7]- همان

[8]- همان، خطبه 15، ص 57: «وَ اللَّهِ لَوْ وَجَدْتُهُ قَدْ تُزُوِّجَ بِهِ النِّسَاءُ وَ مُلِكَ بِهِ الْإِمَاءُ لَرَدَدْتُهُ فَإنَّ فِي الْعَدْلِ سَعَةً وَ مَنْ ضَاقَ عَلَيْهِ الْعَدْلُ فَالْجَوْرُ عَلَيْهِ أَضْيَق‏»

[9]- محمد بن احمد فتال نیشابوری، روضه الواعظین و بصیره المتعظین، ج 2، ص 457

[10]- ابن فهد حلی، عده الداعی،  ص 153

[11]- سوره کوثر

خطبه دوم

تأکید بر سند تحول آموزش‌وپرورش

تحقیر جهانیان روی دیگر تحریم ایران

بسم‌الله الرحمن الرحیم الحمدالله رب العالمین بارئ الخلائق أجمعین ثمّ الصّلاة و السّلام علی سیّدنا و نبیّنا و حبیبنا أبی القاسم المصطفی محمّد و علی مولانا علیّ بن ابیطالب و علی الصدیقة الطاهرة فاطمة الزهراء و علی الحسن و الحسین سیدی شباب أهل الجنّة و علی أئمة المسلمین علی بن الحسین و محمّد بن علی و جعفر بن محمّد و موسی بن جعفر و علی بن موسی و محمّد بن علی و علی بن محمّد و الحسن بن علی و الخلف القائم المنتظر حججک علی عبادک و أمنائک فی بلادک.

الکهف الحصین و غیاث المضطر المستکین و ملجاء الهاربین صلواتک علیهم اجمعین.

توصیه به تقوا

اعوذبالله من الشیطان الرجیم بسم‌الله الرحمن الرحیم«یا أَیهَا الَّذِینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَلْتَنْظُرْ نَفْسٌ مَا قَدَّمَتْ لِغَدٍ وَاتَّقُوا اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ خَبِیرٌ بِمَا تَعْمَلُونَ»[12]عِبَادَ اللَّهِ أوصِیکمْ و نَفسِی بِتَقْوَی اللَّه و ملازمة أمره و مجانبة نهیه و تَجَهَّزُوا رَحِمَكُمُ اللَّهُ فَقَدْ نُودِيَ فِيكُمْ بِالرَّحِيل‏[13]وَ تَزَوَّدُواْ فَإِنَّ خَیْرَ الزَّادِ التَّقْوَی[14]

حقیقتاً امروز آخرین جمعه ماه شعبان روز بسیار بسیار مهم و فرصتی برای پرش به سمت فیوضات بیکران ماه مبارک رمضان است. همه ما بارها شنیده‌ایم که رسول خدا و پیامبر خدا حضرت محمد مصطفی (صلّی الله علیه و آله و سلم) در چنین روزی و آخرین جمعه ماه شعبان آن خطابه دل‌نشین و بسیار الهام‌بخش را ایراد کردند.

 این سنت پیامبر و اولیای الهی بوده است که در روزهای واپسین ماه شعبان دائماً هشدار و آماده‌باش می‌دادند، فریاد می‌زدند و همگان را به استقبال از ماه رمضان فرامی‌خواندند و به‌ویژه در آخرین جمعه ماه شعبان پیامبر خدا (ص) در آن خطابه بسیار مهم و معنوی تنبهات مهمی را مطرح و قریب 20 فرمان و توصیه به مردم ایراد و تذکر داده شد. در بخشی از آن خطبه مهم فرمودند «هُوَ شَهْرٌ دُعِيتُمْ‏ فِيهِ إِلَى ضِيَافَةِ اللَّهِ وَ جُعِلْتُمْ فِيهِ مِنْ أَهْلِ كَرَامَةِ اللَّه‏»[15]این ماهی است که سفره خدا پهن شده است. شما خلق خدا به میهمانی در این فرصت ماه رمضان دعوت شده‌اید. این ماه سراسر آمادگی برای تقرب به خدا و پرواز به عالم غیب و ملکوت است و زمان ویژه‌ای است. همه زمان‌ها که بهار نیست یک قطعه‌ای از زمان می‌شود بهار. بهار وقت شکوفایی است. ماه رمضان بهار قرآن، دعا، فقیران و راز و نیاز در پیشگاه خداوند است. همان‌طور که بهار طبیعت فصل شکوفایی گیاهان و دشت و صحرا است بهار رمضان فصل شکوفایی قرآن و راز و نیاز شما و اطعام و انفاق ما و شما است.

این شوخی نیست که در این خطبه در رابطه با بهار معنوی می‌فرماید که قرائت و تلاوت یک آیه قرآن به‌مثابه ختم همه قرآن است این اصلاً در ذهن ما نمی‌گنجد. این ظرف زمانی و ظرف شکوفایی چنان است که اگر شما یک آیه را در ماه مبارک تلاوت می‌کنید گویا همه قرآن را تلاوت کرده‌اید، یک نماز می‌خوانی گویا هفتاد نماز خوانده‌اید، افطار می‌دهید ولو به یک خرمایی در این خطبه فرموده‌اند که چه ثواب‌های مضاعفی دارد.

«فَاسْأَلُوا اللَّهَ رَبَّكُمْ بِنِيَّاتٍ صَادِقَةٍ وَ قُلُوبٍ طَاهِرَة»[16]شرط رمضانی شدن ما و شما این است که دل را پاک کنید این زنجیرهای هوی و هوس و گناه را از اطراف خود باز کنید و با دلی پاک و قلبی روشن اگر آمدید آن‌وقت به این مهمانی راه می‌یابید. خداوند درها و دروازه‌های ملکوت به‌سوی بشر را باز کرده است. درهای بهشت از شما استقبال می‌کند و شرط آن دل‌های پاک، انگیزه‌های خدایی و دور کردن این همه آسیب‌هایی که پیرامونمان را گرفته است می‌باشد. برادران و خواهران باید در این دو سه روز باقیمانده به خود برگردیم. دقایقی خلوت کنیم خواهیم دید که اسیر شیطان هستیم؛ همه ما را شیطان فرا گرفته است اگر بخواهیم به ملکوت رمضان راه بیابیم باید این شیطان‌ها را از خود دور کنیم و بیست توصیه پیامبر خدا (ص) در این توصیه جمعه آخر شعبان را نصب العین قرار بدهیم. این خطبه را چندباره بخوانیم آن‌وقت شاید به پهنای بزرگ ماه مبارک رمضان راه یافتیم.

خدایا به اولیای بزرگت قسمت می‌دهیم دست ما را بگیر و به حقیقت ماه مبارک رمضان هدایت بفرما.

مناسبت‌ها

موضوعات و مناسبت‌هایی را فهرست‌وار عرض می‌کنم:

1. استقبال از ماه مبارک رمضان

 اولین نکته‌ای که باید متذکر شوم استقبال از ماه مبارک رمضان است. این استقبال از کرامت الله و ضیافت الله است که بخشی به زندگی فردی و خانوادگی ما برمی‌گردد و بخشی از زندگی اجتماعی‌مان را تجلی ماه مبارک رمضان قرار دهیم. راهش این است که مساجد پررونق‌تر شود. به فضل الهی در گزارشی که دوستان دیروز گزارش می‌دادند در شهر حدود یک‌صد هزار نفری ما قریب دویست نماز جماعت و مسجد در ماه مبارک رمضان فعال است و این سرانه و شرایطی است که در کمتر نقطه‌ای از کشور وجود دارد یعنی برای هر 500 نفر یک نماز جماعت داریم و این مایه خیر و برکت است.

مساجد ما به‌ویژه باید در ماه مبارک رمضان جایگاه جذب جوانان، نظم، برنامه فرهنگی و اخلاقی، قرائت قرآن و ساختن دختران و پسران ما باشد.این وظیفه امام جماعت، هیئت امنا و عموم ما است که ماه رمضان فصل شکوفایی مساجد قرار گیرد. جماعت‌ها و جمعه‌های ما در رمضان باید لبریز از انسان‌های پاک و جوانان شاد باشد. برای نظم و نظافت مساجد همه همت کنید. همین‌طور برنامه‌ریزی برای رسیدگی به فقرا و نیازمندان را در برنامه‌های خود داشته باشیم. این یک فصل ویژه‌ای است در شرایط امروز که تنگناهای اقتصادی بر روی متوسطین جامعه و اقشار محروم ما سختی بیشتری تحمیل می‌کند بهار رسیدگی است. ماه رمضان باید ماه گشایش مردم باشد باید همه احساس کنند که از حد نصاب لازم زندگی برخوردار هستند.

 استقبال جامع و درست از ماه مبارک رمضان توصیه اول این خطبه است که امیدواریم همه ما به آن اهتمام بورزیم و حرمت ماه مبارک رمضان را پاس بداریم. آنان هم که از روزه عذر دارند حرمت و شرافت ماه مبارک رمضان را حفظ کنند. از اصناف محترم و نانوایی‌ها و سایر اصناف و طبقات انتظار داریم که برنامه خود را به‌گونه‌ای تنظیم کنند که کرامت و حرمت این ماه مبارک خدا حفظ شود. برای مسجد برنامه‌های قرآنی و فرهنگی داشته باشید.

2. تکریم از مقام شامخ معلم

روز معلم را گرامی می‌داریم. معلمان و مربیان ما در آموزش‌وپرورش، دانشگاه و حوزه قشرهای پیشگام در جامعه هستند و حق بزرگی بر فکر، فرهنگ و همه زندگی و جامعه ما دارند از خدمات همه آنان سپاسگزاریم و روز معلم را به آن‌ها تبریک عرض می‌کنیم. خاطره همه شهدا، شهدای علمی و فرهنگی، صنایع دفاعی، انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای و یاد استاد شهید مطهری  و شهدای فرهنگی و آموزش‌وپرورش، دانشگاه، حوزه، شهدای مقاومت و مدافع حرم را گرامی می‌داریم و تقدیم می‌کنیم به ارواح مطهر آنان صلواتی بر محمد و آل محمد.

ضمن تقدیر و تشکر از خدمات آموزش‌وپرورش در اینجا لازم است در خصوص آموزش‌وپرورش نکاتی عرض کنیم:

الف) در خور تقدیر بودن اقدامات جامع در زمینه تعلیم و تعلم و پرورش

 اقدامات جامع و خوبی که در مدرسه‌سازی، جذب کمک‌های خیرین  و در برنامه‌های مربوط علمی و کنکور در برنامه‌های قرآنی، فرهنگی و در برنامه‌های تبلیغی توسط روحانیون و طلاب جوان در آموزش‌وپرورش انجام می‌پذیرد در خور تقدیر و تشکر است و گزارش‌های خوبی در هر یک از این فصول وجود دارد.

ب) تأکید بر سند تحول آموزش‌وپرورش

 همین‌طور در اینجا باید تقاضا کرد از معلمان و مربیان که در این عصر و زمانه و در شرایطی که نسل نوجوان و جوان ما در معرض هجوم این همه توطئه و فریب است وظیفه ما و شما در این عرصه سنگین است انشالله توجه خواهد شد. در عین حال تأکید بر سند تحول و اهتمام به مسائل فرهنگی و مواظبت از ورود میکروب‌ها و آسیب‌هایی که در سند 2030و امثال آن وجود دارد. رهبری معظم در همین هفته هم توجه و تأکید داشتند که نیاز به عنایت بیشتر ما است که امیدواریم دوستان ما بذل عنایت و توجه روزافزون داشته باشند.

ج) لزوم توجه اقشار مختلف به تربیت نسل جوان

مقوله آموزش‌وپرورش مقوله‌ای است که باید خانواده‌ها به آن توجه کنند، خیرین همراهی کنند و مردم مشارکت کنند. تربیت نسل جوان برای تعالی جامعه در همه قلمروها مهم‌ترین وظیفه‌ای است که نسبت به آن باید داشته باشیم.

3. نکوداشت هفته کار و کارگر

هفته کار و کارگر است که این هفته بسیار مهمی است که باید به کارگران عزیزانمان تبریک بگوییم. در سطح کشور میلیون‌ها جوان شریف و پاک در حوزه‌های مختلف صنعت و کارگاه چرخ اقتصاد کشور را به حرکت در می‌آورند و کشور را به سمت استقلال و خودکفایی حرکت می‌دهند. ارزش کارگران عزیز ما در کنار سرمایه‌گذاران محترم چیزی است که باید دانسته شود.

در شهر ما هم بیش از 15 هزار نفر از عزیزانمان در بیش از 1000 کارگاه و بیش از 300 صنعت بزرگ مشغول کار هستند و این بخش شهر یک بخش فعال، پویا و اشتغال‌زا است. ما از کسانی که سرمایه‌گذاری می‌کنند و صنعت را اداره می‌کنند تشکر می‌کنیم و تأکید می‌کنیم که باید قدر کارگران دانسته شود. کارگران عزیزانی هستند که سرمایه‌های کشور برای اداره صنعت به شمار می‌آیند و باید قدر آن‌ها دانسته شود. اقداماتی که مسئولان و ادارات برای صیانت از صنایع انجام می‌دهند جای تقدیر و تشکر دارد. مسئولان در دوره‌ای که صنایع مان مشکل دارد و به سمت تعطیلی رفتند و بحران‌های کارگری داشتیم در حد خوب و مناسبی تلاش کردند که صنایع ما دچار آن مشکلات و تنگناها نشود.در سال 98 با توجه به شرایطی که وجود دارد امیدواریم هم کارفرمایان و سرمایه‌گذاران وهم مسئولان استانی و کشوری عنایت کنند تا صنعت ما روی پای خود بایستد نه‌تنها به سمت تعطیلی نرود بلکه شکوفا و فعال شود و صنایع جدید ایجاد شود و کارگران هم همکاری کنند.

سال رونق تولید ملی نیاز به رونق بیشتر صنعت دارد. همین امروز چند نفر از سرمایه‌گذاران پیش من آمده بودند. دچار مشکلاتی هستند مخصوصاً سودهای تصاعدی بانک‌ها عرصه را بر سرمایه گذران تنگ کرده است. ما تقاضا داریم دستگاه‌های مسئول بنشینند و بخشی از مشکلات سودهای تصاعدی را حل کنند. در سطح کلان هم پیگیر این هستیم در مجلس طرح اصلاح قانون پول و بانکداری در حال انجام است اما  الآن بخش زیادی از صنایع ما با این ‌سودهای تصاعدی و دیرکردهای سنگین در حال له شدن هستند و از هستی ساقط می‌شوند. باید در سطح کشور در امسال و حساسیت‌هایی که امسال وجود دارد بانک‌ها عنایت کنند. درهرصورت از همه کارگران و همه فعالان عرصه صنعت و کارگری تشکر می‌کنیم.

4. بزرگداشت هفته هلال‌احمر

موضوع چهارم هفته هلال‌احمر است. امروز میز خدمت هم اختصاص به هلال‌احمر داشت.

من  اولاً از فرماندار محترم و همه مسئولانی که قرار گذاشته‌اند در نماز جمعه میز خدمت برگزار کنند و هر هفته‌ای اداره‌ای بیاید و گاهی در مساجد و محلات دارند سپاسگزارم. همچنین تقاضا داریم ملاقات عمومی در خود ادارات باید فعال باشد. ضمن این‌که اداره باید سیستمش طوری باشد که دسترسی آسان باشد، وعده‌های درست دهد، نظم و انضباط و سرعت و روانی داشته باشد. ملاقات عمومی مسئولان وظیفه‌شان است. الآن هم تقاضا می‌کنم همه مسئولان این ملاقات عمومی روزانه یا حداقل هفتگی را حفظ کنند و میز خدمت در نماز جمعه را توسعه دهند. همه این وظیفه را داریم.

 هلال‌احمر هم یک نهاد بزرگ است که باید از خدماتشان تقدیر کرد. در همین ایام سیل هلال‌احمر و دستگاه‌های امدادی دیگر و شما مردم طبق گزارشی که آقای فرماندار می‌دادند بیش از هفت هشت میلیارد در این شرایط به سیل‌زدگان کمک کردید آن هم طبق آماری که دست ما است و جای تقدیر و تشکر دارد.

لزوم استمرار کمک‌ها به مناطق سیل‌زده توسط مردم و دولت

به همین مناسبت تأکید کنم که سیل‌زدگان عزیز ما نیاز به ادامه این امدادها دارند.

 باید د ر اینجا دو درخواست داشته باشیم یکی از خودمان و مردم: این حجم وسیع خسارت‌ها در استان‌ها آن قدر است که نباید از ادامه امداد غفلتت کنیم. صدها روستا آسیب‌های اساسی دیده و زیر آب رفته است، اراضی کشاورزی از بین رفته است. شهرهایی صدمات اساسی دیده است. خسارت‌هایی بین سی الی شصت هزار میلیارد تومان برآورد شده است. بنابراین مردم همچنان با حضور در آن مناطق امداد تلاش کنند. الآن موکب‌ها و هیئات رفته‌اند و مردم و صنایع رفته‌اند و کمک کرده‌اند، اما باید این ادامه پیدا کند؛

 ثانیاً از دولت و مسئولین انتظار می‌رود که واقعاً با برنامه‌ریزی دقیق و جدی به وعده‌های خود عمل کنند و این صدها هزار هم‌وطن عزیز ما که دچار مشکل شده‌اند مورد لطف قرار بگیرند. این مطالبه مردم از مسئولان است که باید به آن توجه کنند.

5. تحقیر جهانیان روی دیگر سکه تحریم ایران 

در پایان هم در باب تحریم و شرایط امروز کشور باید بگوییم که ما شرایطی داریم که سختی‌هایی در کشور ما وجود دارد که برای طبقات متوسط و ضعیف بسیار سنگین است. همه ما باید به فکر باشیم که جلوی آن آسیب‌های سنگین به قشرهای عزیز متوسط و ضعیف را بگیریم که وظیفه دولت و مردم است.

البته تحریم‌ها هم تحریم‌های ظالمانه است. در رابطه با تحریم‌ها عرض کنم تحریم برای ایران تحریم است اما این تحریم‌ها برای جهانیان یک تحقیر بزرگ است. آمریکایی‌ها دارند چین، روسیه، ترکیه، ژاپن و همه قدرت‌های دنیا را تحقیر می‌کنند یعنی ما خلاف تمام معاهده‌های بین‌الملل همه را تحت‌فشار قرار می‌دهیم تا به کشوری آسیب وارد شود. عرض ما این است که این تحریم‌ها، تحقیر و توهین شما جهانیان و اروپاییان است، یعنی شما در برابر قلدری مثل امریکا تاب مقاومت ندارید. ایران مقتدر به فضل خدا در برابر همه این‌ها مقاومت خواهد کرد و پیش خواهد رفت و دماغ این مستکبران را به خاک خواهد مالید.(تکبیر)

وضوح قابل‌اعتماد نبودن آمریکا و ایادی او

اینکه آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها و برخی از این دولت‌های حقیر و وابسته به آن‌ها ارزش اعتماد ندارند روشن بود اما بدتر از آن رفوزه و مردود شدن اروپایی‌ها و برخی قدرت‌های به‌ظاهر مستقل دنیا در این معاهده بین‌المللی بود. اروپایی‌ها یک قدم نتوانستند بردارند امروز هم در این آزمون بزرگ پیش وجدان خودشان و وجدان بشریت مردود هستند. این هم درس بزرگ است که گرفته شد ما در شرایطی هستیم که باید به خدا توکل کنیم و از خداوند کمک بخواهیم و انشالله خداوند هم کمک خواهد کرد.

دعا

نسئلک اللهم و ندعوک باسمک العظیم الاعظم الاعز الاجلّ الاکرم یا الله ...  یا ارحم الرحمین، اللهم ارزقنا توفیق الطاعة و بعد المعصیة و صدق النیّة و عرفان الحرمة، اللهم انصر الاسلام و اهله و اخذل الکفر و اهله،خدایا دل‌های ما را به انوار قرآن و عبادت و دعا روشن بفرما، ما را به رسیدگی به مستمندان و همراهی با محرومان و عبادت و دعا و نیایش و زنده داشتن یاد خدا و رونق بخشیدن به مساجد توفیق روزافزون عنایت بفرما، اعمال ما را قبول بفرما، توبه، انابه و عبادات ما را مورد لطف و کرمت خود قرار بده، گناهان ما را ببخش، ما را از شر وساوس داخلی و بیرونی محافظت بفرما، آسیب‌ها را از جامعه ما دور بدار، نسل جوان ما را به اوج عزت، ایمان و افتخار برسان، همه مخاطرات را از کشور و امت اسلام دور بدار، شر دشمنان اسلام به‌ویژه اسرائیل غاصب را از سر همه مرتفع بفرما، شر تکفیری‌ها، داعشی‌ها و تروریست‌ها را به خودشان بازبگردان، ما را از همه خطرات مصون بدار، باران رحمت و برکاتت را بر ما نازل بفرما، مشکلات اقتصادی کشور را مرتفع بفرما، مسئولان ما را به انجام وظایف، خدمات صادقانه و الهی‌شان آشنا و موفق بدار،مریضان ما، مریضان مدنظر و جانبازان را شفا کرامت بفرما، مسلمانان مظلوم بحرین، یمن، عراق، سوریه، میانمار و دیگر مسلمانان مظلوم در اقصا نقاط جهان را نجات کرامت بفرما، اموات و درگذشتگان ما، درگذشتگان از این جمع و تازه درگذشتگان را غریق بهار رحمتت بفرما، ارواح تابناک شهیدان، شهیدان اسلام و انقلاب اسلامی، شهیدان دفاع مقدس، شهیدان مدافع حرم و مقاومت و بین‌الملل اسلامی شهدای این جمع و امام شهدا را با اولیای خودت محشور بفرما. ما را از گناهآن‌همه ایام سال مصون بدار، توبه و انابه و عبادت ما را قبول بفرما، این عید را برای عمه امت اسلامی مبارک و میمون بفرما، سلام ما را به امامان و مولایمان حضرت ولیعصر (عج) ابلاغ بفرما.

بسم‌الله الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ اللَّهُ الصَّمَدُ لَمْ يلِدْ وَلَمْ يولَدْ وَلَمْ يكُنْ لَهُ كُفُوًا أَحَدٌ[17]

 


[12]. سوره حشر، آیه 18.

[13]- سید رضی، نهج‌البلاغه (صبحی صالح)، خطبه 204، ص 321

[14]ـ سوره مائده، آیه 35.

[15]- شیخ صدوق، امالی، ص 93

[16]- همان

[17]- سوره اخلاص