خطبه اول

                                                حساسیّت و اهمیّت زیاد بیت‌المال

                                                  لزوم قاطعیت دستگاه حاکمیت به همراه پیشگیری

 

بسم‌الله الرحمن الرحیم نحمده علی ما کان و نستعینه من امرنا علی ما یکون و نؤمن به و نتوکل علیه و نستغفره و نستهدیه و نعوذ به من شرور أنفسنا و سیئات أعمالنا و نصلّی و نسلّم علی سیدنا و نبینا و طبی قلوبنا و شفیع ذوبنا ابی القاسم المصطفی محمّد و علی آله الاطیبین الاطهرین و لا سیّما بقیة الله فی الارضین.

توصیه به تقوا

اعوذبالله من الشیطان الرجیم بسم‌الله الرحمن الرحیم «یا أَیهَا الَّذِینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَلْتَنْظُرْ نَفْسٌ مَا قَدَّمَتْ لِغَدٍ وَاتَّقُوا اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ خَبِیرٌ بِمَا تَعْمَلُونَ»[1]عِبَادَ اللَّهِ أوصِیکمْ و نَفسِی بِتَقْوَی اللَّه و ملازمة أمره و مجانبة نهیه و تَجَهَّزُوا رَحِمَكُمُ اللَّهُ فَقَدْ نُودِيَ فِيكُمْ بِالرَّحِيل‏[2] وَ تَزَوَّدُواْ فَإِنَّ خَیْرَ الزَّادِ التَّقْوَی[3]

همه شما نمازگزاران گرامی، برادران و خواهران ارجمند و خودم را در روزهای پایانی ماه مبارک رجب و در آستانه ماه مبارک شعبان به بهره‌گیری وافر از این فرصت‌های گران‌بها و کسب تقوا و روحیه عبودیت و بندگی خداوند در این ایام شریف سفارش و دعوت می‌کنم. از خداوند متعال می‌خواهیم که دروازه‌های حقیقت ماه رجب و شعبان و رمضان را به روی ما بگشاید و همه ما را از بندگان متقی و پرهیزگار قرار دهد.

انواع اموال

بحث‌های سابق ما در نیمه دوم سال قبل در مورد تعدی و تجاوز به حقوق، اموال و املاک دیگران و غصب بود. ملاحظه کردید که در اسلام چه اندازه بر رعایت حقوق مالی دیگران تأکید شده است و ضوابط متعدد و فراوانی در اسلام قرار داده شده است تا مرز حقوق مردم، اموال و املاک آنان معین، مشخص و محدود باشد و عبور از این مرز و غضب اموال آنان مورد نکوهش‌ها و مذمت قرار گرفته بود که در مواردی هم حد و تعزیر بود. تنها با چهار روش اجازه داده شده بود که انسان در اموال مشروع دیگران تصرف کند که در خطبه‌های قبل توضیح دادیم.

اما مطلبی که در این خطبه آن را پی خواهیم گرفت و مورد تأکید قرار خواهیم داد عبارت از این است که اموال دیگران همان‌طور که قبلاً هم گفته شد به دو نوع تقسیم می‌شود:

الف) اموال شخصی دیگران

 اموالی که مال انسان‌های معین و افراد مشخصی است؛

ب) اموال عمومی و بیت‌المال

 اموال و املاکی که اختصاص به فرد خاصی ندارد بلکه برای عموم جامعه است و همه جامعه در آن حق دارند. اموال عمومی و بیت‌المال طبق قوانین و ضوابطی یا دست حکومت (ادارات و نهادها) است یا افراد و اشخاص معینی است که قانون و شرع آن را تعیین کرده است مثل شهرداری‌ها و امثال این‌ها.

اهمیت وافر بیت‌المال

این گروه دوم (اموال عمومی) از یک نظر اهمیت بالاتری دارد. رعایت بیت‌المال و حد و حدود بیت‌المال و اموال عمومی که در ادارات، نهادها، بانک‌ها و مراکز عمومی و گسترده جامعه است از اهمیت بیشتری برخوردار است؛ چون وقتی کسی به مال دیگری که مالک معینی دارد تجاوز می‌کند سر و کارش با شخص معینی است اما در بیت‌المال و اموال عمومی کسی که تعدی و دست‌اندازی کرد طرف حساب او علاوه بر اینکه خداوند تبارک‌وتعالی است یکی دو نفر نیستند بلکه عموم جامعه گاهی هزاران و گاهی میلیون‌ها نفر هستند که در حق آن‌ها اجحاف شده است و مالک اموال عمومی همه مردم هستند و ابعاد خیلی وسیع‌تری دارد و حتماً عقاب و مجازات آن در پیشگاه خداوند شدیدتر خواهد بود.

حق‌الناس محدود به یکی دو نفر نیست بلکه حق‌الناسی است که میلیون‌ها انسان در آن سهم دارند که در میان آن‌ها انسان‌های بالغ و رشید تا خردسالان و ایتام حق دارند. یا از اموال حاکم و حکومت اسلامی است که در واقع به مردم و خدا برمی‌گردد.

 بنابراین تجاوز و تعدی و غضب در اموال شخصی، خاص و محدود مجازات دنیوی و اخروی داشت و آثار بسیار بد و خسارت‌بار وضعی در زندگی انسان داشت. در اموال عمومی که قسم دوم بود از لحاظ اخروی و دنیوی عقاب‌ها شدیدتر است. البته از نظر شرع و قانون مجازاتی دارد که فرق می‌کند و الآن نمی‌خواهیم وارد شویم. در قوانین کیفری و حسابرسی ما آیین‌نامه‌هایی وجود دارد چه برای ادارات و متصدیان امور که اگر به اموال مردم تجاوز کنند و حقوق آن‌ها را تضییع کنند یا برای خودشان بردارند مجازات متعددی مشخص شده است. اما مهم‌تر این است که به لحاظ اخروی قطعاً عقاب آن بالاتر است. از این جهت باید به غضب و تعدی به اموال عمومی توجه بیشتری داشته باشیم. چه صاحبان مقام و مسئولیت و منصب و کار و اداری و چه مردم دیگری که به اموال عمومی دست پیدا می‌کنند. وقتی اختلاسی در بانک انجام می‌شود یا همان کسانی هستند که مسئولیتی دارند یا دیگرانی از صاحبان سرمایه و ارتباطات هستند که می‌آیند در اموال عمومی تصرف می‌کنند و باعث خسارت‌های زیاد به جامعه می‌شوند. یا در مرحله پایین‌تر به اتوبوس سوار شده است و به آن آسیب می‌زند. در واقع او در بیت‌المال تصرف غاصبانه می‌کند و خسارتی ایجاد می‌کند که عذاب و عقاب به همراه دارد.

عقاب مضاعف تضییع کننده توأمان حق و اعتماد جامعه

 تصرف در اموال عمومی و بیت‌المال به‌مراتب بالاتر است به‌ویژه وقتی‌که موجب تخریب اعتماد جامعه شود. تصرفی که موجب تضییع حق جامعه شده و هم اعتماد عمومی جامعه را تخریب کرده است آثار مضاعف در پیشگاه خداوند دارد. البته قوانین و مجازاتی هم قرار داده شده است که در جای خود اشاراتی خواهم داشت. در نهج‌البلاغه در مورد این نوع تصرف و تعدی در بیت‌المال با مقدماتی که عرض کردم به‌طور خاص شاهد قطعه‌های تند و شدید امیرالمؤمنین در رعایت بیت‌المال هستیم. امیرالمؤمنین در طول حدود چهار سال حکومت خود در مورد بیت‌المال و اهمیت آن دارند و هم برخوردهای عملی بسیار قاطع و شدید بخصوص با حاکمان و مسئولان مرتبط با ایشان بوده است.

خطاب شدید امیرالمؤمنین (ع) به تاراج گران بیت‌المال

 اگر در نهج‌البلاغه جستجو کنیم شاید چهل پنجاه مورد در نامه‌های امیرالمؤمنین شاهد اهمیت دادن ایشان در مورد بیت‌المال و خطاب‌های شدید امیرالمؤمنین نسبت به کسانی که در این مورد کوتاهی کرده باشند خواهیم بود. حتی در آغاز حکومت امیرالمؤمنین یکی از شعارها و تأکیدات مولا این بود که اموال به تاراج رفته از بیت‌المال را به آن برمی‌گردانم ولو صداق زنان و کابین و مهر آنان شده باشد. این شعار و موضع قاطع مولا در اجرای عدالت و رعایت اموال عمومی و بیت‌المال بود. فرمود اگر پیش از من حاکمان و مسئولانی به بیت‌المال دست انداخته باشند و آن را مهر و کابین زنان کرده باشند من آن را بر خواهم گرداند. یک مظهر عدالت علی اهتمام به مسائل بیت‌المال بود. این همان چیزی است که به‌عنوان محور دوم در بحث‌های غصب و تعدی به اموال دیگران مورداشاره قرار گرفت.

نمونه‌هایی از نهج‌البلاغه عرض می‌کنم:

الف) نامه پنجم

در نامه  پنجمبه اشعث بن قیس که حاکم ایشان در آذربایجان بود نوشتند: «وَ فِي يَدَيْكَ مَالٌ مِنْ مَالِ اللَّهِ [تَعَالَى‏] عَزَّ وَ جَلَّ وَ أَنْتَ مِنْ خُزَّانِهِ حَتَّى تُسَلِّمَهُ إِلَيَّ»[4] تو امین من در اموال عمومی مردم در آن سرزمین هستی تا اینکه این اموال را به‌جای خود مصرف کنی.

ب) نامه بیستم

در نامه بیستم این خطاب  و عتاب مولا به زیاد بن ابیه است که نایب عبدالله بن عباس در بصره بود که نایب نایب امیرالمؤمنین می‌شود. شبیه فرمانداری که تابعی از استاندار است. گزارشی به امیرالمؤمنین رسید که این شخص (فردی که شخصیت وی مشخص است) تصرف نابجایی در بیت‌المال کرده بود. امیرالمؤمنین برای او چنین نوشت: «وَ إِنِّي أُقْسِمُ بِاللَّهِ قَسَماً صَادِقاً لَئِنْ بَلَغَنِي أَنَّكَ خُنْتَ مِنْ فَيْ‏ءِ الْمُسْلِمِينَ شَيْئاً صَغِيراً أَوْ كَبِيراً لَأَشُدَّنَّ عَلَيْكَ شَدَّةً تَدَعُكَ قَلِيلَ الْوَفْرِ ثَقِيلَ الظَّهْرِ ضَئِيلَ الْأَمْرِ وَ السَّلَام‏»[5] در این نامه نوشتند که گزارشی از تو به من رسیده است که دست‌اندازی در بیت‌المال کرده‌ای و در  غیر وجه قانونی آن اقدام کرده‌ای و خیانت نموده‌ای. به خدا قسم سوگندی قاطع می‌خورم که اگر این گزارش درست باشد کم یا زیاد از اموال بیت‌المال را تصرف خائنانه کرده باشی بر تو چنان سخت خواهم گرفت که بی خرج و هزینه شوی، بار سنگینی را احساس کنی، تمام آن‌ها را از تو خواهم گرفت و تو را به‌شدت مجازات خواهم کرد. به خدای عالم قسم می‌خورم که اگر کم یا زیاد به بیت‌المال مسلمین دست‌اندازی کرده باشی چنین با تو برخورد می‌کنم.

ج) نامه چهل‌وسه

در نامه‌ای دیگر به مصقله بن هبیره شیبانی که در منطقه فارس امروز مأموریت داشت می‌فرماید: «بَلَغَنِي عَنْكَ أَمْرٌ إِنْ كُنْتَ فَعَلْتَهُ فَقَدْ أَسْخَطْتَ إِلَهَكَ وَ عَصَيْتَ إِمَامَكَ أَنَّكَ تَقْسِمُ فَيْ‏ءَ الْمُسْلِمِينَ الَّذِي حَازَتْهُ رِمَاحُهُمْ وَ خُيُولُهُمْ وَ أُرِيقَتْ عَلَيْهِ دِمَاؤُهُمْ فِيمَنِ اعْتَامَكَ مِنْ أَعْرَابِ قَوْمِكَ فَوَالَّذِي فَلَقَ الْحَبَّةَ وَ بَرَأَ النَّسَمَةَ لَئِنْ كَانَ ذَلِكَ حَقّاً» به من گزارشی رسیده است که اگر تو این تصرف و غصب بیت‌المال را انجام داده باشی خدای خود را ناخشنود کرده‌ای و امام خود را غضبناک کرده‌ای  و اگر این گزارش درست باشد که دست‌اندازی به بیت‌المال کرده‌ای و به خویشان و نزدیکان و رفیقان خود برخلاف قانون و مصالح جامعه اموال بیت‌المال را داده باشی به خدای عالم سوگند یاد می‌کنم که در پیش من بسیار خوار و ذلیل خواهی شد. حق خدا را بزرگ بشمار و دنیای خود را با خرابی آخرت خود آباد نکن. اموال عمومی امانت دست مسئول و کارگزار و حکومت است.

در نامه 42 و 43 و 71 و در چندین جای نهج‌البلاغه تعبیرهای بسیار عتاب‌آلود و شدید و غضبناک از مولا می‌خوانیم به خاطر این‌که با یک تصرف بیجا در بیت‌المال مواجه بودند.

لزوم قاطعیت دستگاه حاکمیت به همراه پیشگیری

عرض شد که تصرف در اموال عمومی اولاً عذابش بیشتر است چون طرف آن بیشتر است نه یکی دو نفر؛

ثانیاً چون اعتماد اجتماعی را تخریب می‌کند؛

سوم نظم جامعه را به هم می‌ریزد.

اگر بانک و سرمایه‌گذار و مسئولی به بیت‌المال دست‌اندازی و تعدی کند و نظم جامعه و اعتماد جامع را بر هم زند معلوم است که چه عقاب شدیدی خواهد داشت. حکومت و دستگاه حاکمیت هم موظف است با نهایت قاطعیت با آن برخورد کند. وظیفه حکومت برخورد قاطع است و البته وظیفه حاکمیت این است که زمینه‌های پیدایش این فساد را نیز از بین ببرد. ابتدا باید پیشگیری کرد و قانون گذاشت و راهنمایی کرد و زمینه فراهم کرد تا جامعه در این فساد عمومی و دست‌اندازی به اموال بیت‌المال قرار نگیرد و در مرتبه دوم باید درمان و معالجه قاطع باشد. هم پیشگیری علمی، کارشناسی و دقیق باشد. نظامات اداری و تنظیمات اداری باید به‌گونه‌ای باشد تا راه برای فساد عمومی و دستبرد به اموال بیت‌المال که حق عموم جامعه است فراهم نشود و اگر هم اتفاق افتاد آن برخورد قاطع را داشت.

البته فرهنگ جامعه باید طوری باشد که بیت‌المال را مهم‌تر از اموال خود بدانند. اموال عمومی مانند اسفالت، خیابان، اتوبوس، نهادها و ادارات مال عموم جامعه است که برای صیانت آن‌ها باید دقت زیادی داشت.

امیدواریم خداوند به همه ما توفیق عمل به فرامین خود در همه شئون عنایت و کرامت بفرماید.

بسم‌الله الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ إِنَّا أَعْطَينَاكَ الْكَوْثَرَ  فَصَلِّ لِرَبِّكَ وَانْحَرْ  إِنَّ شَانِئَكَ هُوَ الْأَبْتَرُ[6]

 


[1]. سوره حشر، آیه 18.

[2]- سید رضی، نهج‌البلاغه (صبحی صالح)، خطبه 204، ص 321

[3]ـ سوره بقره، آیه 197.

[4]- سید رضی، نهج‌البلاغه (صبحی صالح)، ص 366

[5]- همان، ص 415

[6]- سوره کوثر

خطبه دوم

محکومیت اقدامات استکبار در رابطه با سیلاب‌های کشور

لزوم مقابله با ناهنجاری‌های موجود در مقوله عفاف و حجاب

بسم‌الله الرحمن الرحیم الحمدالله رب العالمین بارئ الخلائق أجمعین ثمّ الصّلاة و السّلام علی سیّدنا و نبیّنا و حبیبنا أبی القاسم المصطفی محمّد و علی مولانا علیّ بن ابیطالب و علی الصدیقة الطاهرة فاطمة الزهراء و علی الحسن و الحسین سیدی شباب أهل الجنّة و علی أئمة المسلمین علی بن الحسین و محمّد بن علی و جعفر بن محمّد و موسی بن جعفر و علی بن موسی و محمّد بن علی و علی بن محمّد و الحسن بن علی و الخلف القائم المنتظر حججک علی عبادک و أمنائک فی بلادک ساسة العباد و ارکان البلاد و ابواب الایمان و أمناء الرحمن و سلالة النبین و صفوة المرسلین و عترة خیرة رب العالمین صلواتک علیهم اجمعین.

توصیه به تقوا

اعوذبالله من الشیطان الرجیم بسم‌الله الرحمن الرحیم «یا أَیهَا الَّذِینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ حَقَّ تُقَاتِهِ وَلَا تَمُوتُنَّ إِلَّا وَأَنْتُمْ مُسْلِمُونَ»[7] عِبَادَ اللَّهِ أوصِیکمْ و نَفسِی بِتَقْوَی اللَّه و ملازمة أمره و مجانبة نهیه و تَجَهَّزُوا رَحِمَكُمُ اللَّهُ فَقَدْ نُودِيَ فِيكُمْ بِالرَّحِيل‏[8]وَ تَزَوَّدُواْ فَإِنَّ خَیْرَ الزَّادِ التَّقْوَی[9]

ماه شریف رجب در حال سپری شدن است و واپسین روزهای این ماه شریف خواهد گذشت و خورشید پرفروغ ماه شعبان طلوع خواهد کرد. لحظاتی در نیمه‌های شب میان خود و خدا خلوت کنیم و به بررسی صحیفه اعمال و گذشته عمرمان در همین ماه مبارک رجب بنگریم و ارزیابی کنیم. ماهی با این همه نعمت‌ها و فرصت‌های معنوی و گران‌قدر و با این همه جلوه‌های اسمانی و نغمه‌های روحانی و معنوی در اختیار ما بود. جوانان عزیز همه نمازگزاران با ماه رجب چه کردیم؟ چه مقدار در دریای مواج دعاهای ماه رجب غوطه‌ور شدیم؟ چقدر از این معانی بلند و پیام‌های نغز رجب بهره بردیم؟ این‌ها سؤالات بسیار اساسی است که بنده و شما باید در پیشگاه وجدان و خدای خود بپردازیم و پاسخی داشته باشیم. شاید دیگر ماه رجبی قسمت ما نبود. با این ماه رجب چه کردیم؟ ماه رجب با این همه فرصت‌های زیبا و جذابش سپری خواهد شد. در آستانه طلوع یک خورشید دیگر معنوی و ماه شریف شعبان هستیم. ماهی که در آن میلاد حجت خدا حضرت صاحب‌الزمان (عج) با این ماه و فرصت‌ها مواجه هستیم. اگر در ماه مبارک رجب کاستی‌هایی داشتیم چنین فرصت برای جبران در ماه شعبان موجود دارد. از حالا تکانی بخوریم و برای استقبال از ماه مبارک شعبان توجه جدیدی پیدا کنیم. در این ماه که ماه رسول خدا و پیامبر بزرگوار الهی حضرت محمد مصطفی (ص) است در این ماه هم فرصت‌های بسیار مغتنمی وجود دارد. از میان همه اذکار و اوراد از یک‌سو تأکیداتی را شاهد هستیم مبنی بر انفاق و صدقه دادن و رسیدگی به محرومان و از طرف دیگر منظومه‌ای از عبادت‌ها، نیایش‌ها، ذکرها و وردها هستیم و در میان این ذکرها و دعاها دو تحفه بسیار زیبا در ماه مبارک شعبان وجود دارد با این‌ها انس بگیرید و زندگی کنیم: یکی مناجات شعبانیه با آن همه فرازهای دل‌نشین و دلربای عرفانی و معنوی آن و دیگری صلوات مهم شعبانیه.

این فرصت‌ها جلوی روی ما است و انشاء الله با بهره‌گیری از آن‌ها مدارج پارسایی و تقوا سیر کنیم و به قله‌های معنوی و معرفتی دست پیدا کنیم.

مناسبت‌ها

موضوعات و مناسبت‌هایی را فهرست‌وار عرض می‌کنم:

1. تبریک موالید ماه شعبان

موالید مبارک حضرت امام حسین (علیه‌السلام) و امام سجاد زین‌العابدین (علیه‌السلام) و حضرت اباالفضل العباس (سلام‌الله‌علیه) و همه اعیاد ماه شعبان را پیشاپیش تبریک عرض می‌کنم.

2. گرامیداشت علامه محمدباقر صدر و بنت‌الهدی صدر

یاد علامه سید محمدباقر صدر و خواهر گرامی ایشان را گرامی می‌داریم و تقدیم می‌کنیم خدمت همه بزرگوارانی که بر گردن ما حق دارند و شهدا و امام شهدا صلواتی بر محمد و آل محمد

3. بزرگداشت روز پاسدار

روز پاسدار را در پیش داریم که به مناسبت میلاد بزرگ پاسدار اسلام حضرت اباعبدالله الحسین (علیه‌السلام)  است که به پاسداران و بسیجیان رشید و عزیز کشورمان تبریک می‌گویم. پاسداران و بسیجیان عزیز ما هم نقش بزرگی در انقلاب و دفاع مقدس و هم عرصه‌های گوناگون داشتند که این نقش مهم باید پاس داشته شود و این عزیزان، خود باید پیشرو در اهداف انقلاب باشند و همه اصول و  موازین انقلاب و اسلام در این نهاد مبارک طبعاً بیش از هر جایی باید موردتوجه قرار بگیرد.

 به این نکته هم باید توجه کنیم که امروز دشمنان اسلام یکی از محورهایی که مورد هدف قرار داده‌اند نیروهای مسلح و توان رزمی ما و پیشاپیش آن سپاه مقتدر ما است. آن‌ها دشمنی خاص با این نهاد ندارند آن‌ها با ملت بزرگ ایران و استقلال و آزادی ما سر جنگ دارند. نهادی که پیشاپیش ملت جان‌فشانی می‌کند و خدمت می‌کند قطعاً آماج تیرهای آنان قرار خواهند گرفت. اینکه سپاه و بسیج ما را تحریم کنند افتخاری برای این نهاد و کشور ما است. امیدواریم که نیروهای مسلح و سپاه مقتدر ما مانند گذشته و بیش از گذشته در جهت اعتلای قدرت دفاعی کشور گام بردارند و در همه صحنه‌ها پیشگام خدمت به ملت بزرگ ایران باشند و از همه آن‌ها باید تقدیر و تشکر کرد.

4. تکریم روز جانباز

روز جانباز داریم که به مناسبت میلاد حضرت ابوالفضل (سلام‌الله‌علیه) و بزرگ جانباز و قهرمان عاشورا نامیده شده است. من ابتدا آمار ایثار گردان کشور را خدمت شما عرض می‌کنم:

الف) در سطح کشور

 ما حدود 220 هزار شهید در دوره انقلاب و دفاع مقدس تقدیم اسلام کردیم و با این شهدا کشور را از این همه خطرها عبور دادیم. حدود 500 هزار جانباز عزیز ما سلامت خود را برای اقتدار این کشور تقدیم کردند و قریب 60 هزار آزادگان عزیزانمان هستند که رقم کشوری است. قریب 800 هزار از این کشور برای امروز و فردای ما شهید و جانباز شدند و تحمل اسارت کردند.

ب) در سطح استان یزد

 بیش از 3800 شهید و قریب 10 هزار جانباز و 752 آزاده عزیز داریم.

ج) در سطح منطقه و میبد

 ما حدود 500 شهید سرافراز داریم و 65 آزاده عزیز و گرامی و حدود هزار جانباز داریم.

به همه خانواده‌های معظم شهدا و ایثارگران و آزادگان عزیز عرض تبریک و ارادت داریم. شما سهامداران استقلال و عظمت این کشور هستید و قدر شما دانسته است. خود شما هم این افتخار را بزرگ بدارید. سر را بلند بگیرید که پیشگام حفظ مرزهای کشور و استقلال و عظمت کشور بوده‌اید. وظیفه ما هم عرض ادب و ارادت است.

آزادگان  و ایثار گران ما در فعالیت‌های قرانی رتبه برتر استان را برداشتند و در مسائل نخبگی رتبه‌های بالا و دوم کشور را داشتند. خانواده‌های این بزرگواران چشم چراغ‌ها و امانت‌دار انقلاب هستند. به همه آن‌ها عرض ادب داریم و وظیفه ما پاسداشت این مقام ایثارگری است و وظیفه این عزیزان صیانت از ارزش‌های الهی، انقلاب اسلامی و اعتماد به خود و افتخار به این گذشته پرفروغ و نورانی است.

5. نکاتی مرتبط با حوادث اخیر

موضوع دیگر مسائل مربوط به حوادث سیل در کشور است که همه در جریان هستید. چند نکته را می‌خواهم تأکید کنم.

معلوم است که از یک‌سو باران رحمت الهی آن همه خیرات و برکات داشت و تا سال‌ها منابع آبی ما را تأمین کرد. این برکات الهی بود اما از سوی دیگر به دلایل مختلف ما شاهد این هستیم که به شکل وسیعی شاید در نیم قرن گذشته چنین سابقه‌ای نداشته است که تقریبا همه کشور و بیست و چند استان دچار این سیل بنیان برافکن شدند. هم گستره سیل بسیار وسیع بود و هم عمق فاجعه و سیل وسیع بود که ما باید به همه آسیب دیدگان واقعاً اظهار هم دردی کنیم برای درگذشتگان در این حوادث طلب علو درجات داریم. اما چند نکته‌ای که باید در اینجا باید توجه شود:

1-5. لزوم کمک‌رسانی بیش‌ازپیش به آسیب دیدگان

وظیفه همه ما آن است که تا جایی که از دستمان برمی‌آید به یاری سیل‌زدگان عزیزمان بشتابیم. عمق فاجعه سیل در نقاطی از کشور بسیار عجیب و واقعاً جای تأسف و حزن دارد. بخش‌هایی را در همین دو روز در گلستان و مازندران دیدم که واقعاً انسان را متأثر می‌کند. درد جانکاه عزیزانمان در چند استان بسیار شدید است. وظیفه همه ما این است که با برنامه‌ریزی‌های لازم کمک کنیم. کمک‌های نقدی و غیر نقدی و حضور در امداد وظایفی است که بر دوش ما است. نهادهای امداد هم طبعاً در اینجا در خدمت هستند تا واسطه ارسال این کمک‌ها باشند. همه کشور باید در این حادثه تلخ و سنگین به یاری برخیزد و امداد خود را تقدیم هم‌وطنانمان کند.

2-5. لزوم مدیریت حوادث طبیعی بیش‌ازپیش

ما برای آینده باید پیشگیری کنیم. خسارت‌های دو حادثه در کشور بسیار بالا است: زلزله و سیل. هر از چند گاهی نقطه‌ای از کشور با آن مواجه می‌شود. هر چند در دیگر کشورها هم به همین منوال است.

وظیفه مسئولان و مردم پیشگیری و آینده‌نگری است و این وظیفه از وظیفه اول مهم‌تر است.

در بحث زلزله اگر مقاوم‌سازی‌ها، شهرداری و نظام‌مهندسی جدی بگیرند هنگام زلزله بسیار تلفات و خسارت‌ها پایین می‌آید و باید جدی بگیریم و بهانه‌جویی نکنیم. مقاوم‌سازی به‌صورت سخت و محکم باید یک اصل مهم در معماری کشور باشد.

در مورد سیل هم پیشگیری‌ها چیزهایی است که متأسفانه توجه کافی و وافی  نمی‌شود. هم مسئولان و هم بعضی از مردم در این جا قصور دارند. در بعضی از همین مناطق سیل‌زده که انسان نگاه می‌کند می‌بیند که اگر این مسیل و رودخانه به آن تجاوز نشده بود و مردم اراضی آن را نگرفته بودند و اگر برخورد قاطع با آن‌ها می‌شود و اگر به‌موقع لایروبی‌ها انجام شده بود چنین خسارت‌هایی را در این حد ما شاهد نبویم. لذا هم ما مردم مقصریم و هم مسئولان در این جا اشکال دارند و باید از این به بعد پیشگیری‌های لازم در ساخت‌وساز در مسیر رود مورد دقت قرار گیرد.

همین‌جا خدمت مسئولان شهرمان عرض می‌کنیم که همه ما غفلت کردیم و بسیاری از این رودخانه‌ها و مسیل‌ها از بین رفته است یا در حال از بین رفتن است. در سال 98 باید اولویت شهرداری و سایر مردم و مسئولین و نهادها بر این باشد که این مسیرها بازسازی و آزاد شود تا هنگام خطر مواجه با این آسیب‌های سنگین نباشیم. در سطح کشور هم وظیفه مسئولان است که پیشگیری و تمهیدات و برنامه‌ریزی‌های لازم انجام شود که امیدواریم توجه شود.

3-5. محکومیت اقدامات اخیر استکبار در این رابطه

مسئله سوم هم این است که به دشمن‌ها باید بگوییم که شما خیلی رذل هستید و خباثت دارید که در چنین حوادث سنگین برای ملتی آمده‌اید حساب کشی سیاسی کنید. سیل و زلزله در کشورهای منطقه و کشورهای پیشرفته می‌آید. آسیب‌های آن‌ها کم و زیاد هم وجود دارد در خود امریکا هم سیل می‌آید. چقدر خطر به وجود می‌آورد. در کشورهای دیگر هم همچنین. حالا ما پیشگیری کرده‌ایم اگر این نبود پیش‌بینی کرد ه بودند که تلفات تا هزار نفر برسد. پیشگیری کردند و تلفات به صد نفر هم نرسید. در جاهایی هم اشکالاتی وجود داشت. الآن هم همه مردم برای کمک آمده‌اند. نیروهای مسلح، مردم، بسیجیان، دانشجویان، روحانیون و قشرهای مختلف آمده‌اند که آلام مردم سیل‌زده را کاهش دهند. این هم بستگی بسیار جلوه جالبی از آن ایمان و وحدت ملت ما بود.

آفرین بر همه آن‌هایی که در این زمینه نقش‌آفرینی کرده‌اند اگر کوتاهی‌هایی هم بوده است باید جبران شود. اما شما کشورهای مستکبر هم بد عمل کردید هم مانع کمک‌رسانی شدید و هم سیل را ابزار سیاسی کردید و آن یاوه‌ها بافتید و انشاء الله این کینه‌توزی‌ها و عقده‌گشایی‌های شما بی‌نتیجه خواهد بود و این روسیاهی برای شما خواهد ماند. اما بدانید این ملت به فضل خدا با همگرایی و هم‌افزایی خود بر تمام این مشکلات فائق خواهد آمد و هم در برابر زیاده‌خواهی شما و شیطنت شما به فضل الهی خواهد ایستاد. (تکبیر)

شما در این شرایط آمدید و حاکمیت اسرائیل را که ذاتش غصب است بر  غصب مضاعف آن بر جولان و بلندی‌های جولان صحه گذاشتید. انتقال پایتخت اسرائیل به بیت‌المقدس را به رسیمت شناختید که این هم از کارهای بسیار زشت شما در این دوره بود. اما بدانید که مقاومت و امت اسلامی همه آن نقشه‌ها را نقش بر آب خواهد کرد و شما به آمال شیطانی خود نخواهید رسید.

6. تشکر از تمام خادمان شهر و لزوم مقابله با ناهنجاری‌ها

من در پایان از همه کسانی که در ایام تعطیلات در تسهیل سفرها و پذیرایی از مهمان‌ها و ارائه خدمات فعالیت کردند تشکر می‌کنم و سپاس گذار هستم. درعین‌حال تأکید می‌کنم که ما شاهد عرصه‌های خوب بودیم که باید از همه تشکر کرد.

متأسفانه شاهد برخی از هنجارشکنی‌هایی هم هستیم که باید با اهتمام مردم و مسئولین معالجه شود. ما افسارگسیختگی در مسئله حجاب و مسائل ضد عفت را نباید تحمل کنیم. هم مسئولین و هم مردم باید حساس باشند. ما نمی‌گویم روش‌های غیر صحیح انجام پذیرد اما روش صحیح دینی که همان تذکر است را انجام دهند و نباید از این کوتاهی کنند. شهر و جامعه ما یک جامعه دینی، مذهبی و با نشاط و فعال است نباید با این آسیب‌ها خسارت زده و منحط شود. این بعد را باید همه ما و مردم و مسئولین اهتمام بورزیم و برنامه‌ریزی و تمهید کنیم تا جامعه ما در منجلاب فساد و بی‌عفتی و دوری از ارزش‌های الهی قرار نگیرد.

همین‌طور تأکید دارم که ما با دوستانمان اولویت‌های مهم سال 98 را جمع‌بندی کردیم و از مسئولان ادارات تقاضا می‌شود که مجموع اولویت‌هایی که ابلاغ می‌شود را موردتوجه قرار دهند. به‌زودی هم این ابلاغ انجام خواهد پذیرفت. ما در شرایط تحریم و سیل‌زدگی که هستیم با همبستگی بیشتر، برنامه‌ریزی دقیق‌تر و عزم جزم‌تر در هر جایی که هستیم برنامه‌های عمران و آبادی و پیشرفت کشور را دنبال کنیم و امیدواریم که در جهت تحقق این برنامه‌های 98 همه بسیج شوند و مسئولان و مردم بیش‌ازپیش گام بردارند.

7. عرض ادب به همه شهدا و جانبازان منطقه

طلب علو درجات برای شهدا و همه شهدا در میبد، ندوشن، بفروئیه و روستاهای اطراف داریم و  عرض ادب و سپاس به همه جانبازان در همه این مناطق داریم با ذکر صلواتی بر محمد و آل محمد

دعا

نسئلک اللهم و ندعوک باسمک العظیم الاعظم الاعز الاجلّ الاکرم یا الله ... و یا ارحم الرحمین، اللهم ارزقنا توفیق الطاعة و بعد المعصیة و صدق النیّة و عرفان الحرمة، اللهم انصر الاسلام و اهله و اخذل الکفر و اهله،خدایا دل‌های ما را به انوار قرآن و عبادت و دعا روشن بفرما، ما را به رسیدگی به مستمندان و همراهی با محرومان و عبادت و دعا و نیایش و زنده داشتن یاد خدا و رونق بخشیدن به مساجد توفیق روزافزون عنایت بفرما، اعمال ما را قبول بفرما، توبه، انابه و عبادات ما را مورد لطف و کرمت خود قرار بده، گناهان ما را ببخش، ما را از شر وساوس داخلی و بیرونی محافظت بفرما، آسیب‌ها را از جامعه ما دور بدار، نسل جوان ما را به اوج عزت، ایمان و افتخار برسان، همه مخاطرات را از کشور و امت اسلام دور بدار، شر دشمنان اسلام به‌ویژه اسرائیل غاصب را از سر همه مرتفع بفرما، شر تکفیری‌ها، داعشی‌ها و تروریست‌ها را به خودشان بازبگردان، ما را از همه خطرات مصون بدار، باران رحمت و برکاتت را بر ما نازل بفرما، مشکلات اقتصادی کشور را مرتفع بفرما، مسئولان ما را به انجام وظایف، خدمات صادقانه و الهی‌شان آشنا و موفق بدار،مریضان ما، مریضان مدنظر و جانبازان را شفا کرامت بفرما، مسلمانان مظلوم بحرین، یمن، عراق، سوریه، میانمار و دیگر مسلمانان مظلوم در اقصا نقاط جهان را نجات کرامت بفرما، اموات و درگذشتگان ما، درگذشتگان از این جمع و تازه درگذشتگان را غریق بهار رحمتت بفرما، ارواح تابناک شهیدان، شهیدان اسلام و انقلاب اسلامی، شهیدان دفاع مقدس، شهیدان مدافع حرم و مقاومت و بین‌الملل اسلامی شهدای این جمع و امام شهدا را با اولیای خودت محشور بفرما. ما را از گناهآن‌همه ایام سال مصون بدار، توبه و انابه و عبادت ما را قبول بفرما، این عید را برای عمه امت اسلامی مبارک و میمون بفرما، سلام ما را به امامان و مولایمان حضرت ولیعصر (عج) ابلاغ بفرما.

بسم‌الله الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ اللَّهُ الصَّمَدُ لَمْ يلِدْ وَلَمْ يولَدْ وَلَمْ يكُنْ لَهُ كُفُوًا أَحَدٌ[10].

 


[7]- سوره آل عمران، آیه 102

[8]- سید رضی، نهج‌البلاغه (صبحی صالح)، خطبه 204، ص 321

[9]ـ سوره مائده، آیه 35.

[10]- سوره اخلاص