خطبه اول

 توحید پیام ماه رجب و بهار طبیعت

علم و قدرت مطلق از ریشه‌های صفات خدایی

 

بسم‌الله الرحمن الرحیم نحمده علی ما کان و نستعینه من امرنا علی ما یکون و نؤمن به و نتوکل علیه و نستغفره و نستهدیه و نعوذ به من شرور أنفسنا و سیئات أعمالنا و نصلّی و نسلّم علی سیدنا و نبینا و طبی قلوبنا و شفیع ذوبنا ابی القاسم المصطفی محمّد و علی آله الاطیبین الاطهرین و لا سیّما بقیة الله فی الارضین.

توصیه به تقوا

اعوذبالله من الشیطان الرجیم بسم‌الله الرحمن الرحیم «یا أَیهَا الَّذِینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَلْتَنْظُرْ نَفْسٌ مَا قَدَّمَتْ لِغَدٍ وَاتَّقُوا اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ خَبِیرٌ بِمَا تَعْمَلُونَ»[1]عِبَادَ اللَّهِ أوصِیکمْ و نَفسِی بِتَقْوَی اللَّه و ملازمة أمره و مجانبة نهیه و تَجَهَّزُوا رَحِمَكُمُ اللَّهُ فَقَدْ نُودِيَ فِيكُمْ بِالرَّحِيل‏[2] وَ تَزَوَّدُواْ فَإِنَّ خَیْرَ الزَّادِ التَّقْوَی[3]

همه شما نمازگزاران گرامی، برادران و خواهران ارجمند و خودم را در اولین جمعه سال جدید و در ایام شریف ماه مبارک رجب به کسب تقوا و بندگی خداوند و ذکر و شکر او در همه احوال سفارش و دعوت می‌کنم.  امیدواریم خداوند به همه ما توفیق عبادت و بندگی خالصانه و توجه به او در سال جدید و کسب تقوا در همه شئون زندگی در این سال عنایت و کرامت بفرماید.

توحید پیام ماه رجب و بهار طبیعت

عرایضی که در خطبه اول خواهم داشت چند نکته در باب توحید است. گرچه بحث ما سلسله مباحثی بود که در باب آسیب‌های اجتماعی سخن می‌گفتیم اما در آغاز سال و ایام ماه مبارک رجب به مناسبت‌هایی که عرض خواهم کرد چند جمله و بحثی در باب توحید و توجه به وحدانیت خدا خواهم داشت.

دلیل اینکه در این چند دقیقه اشاره‌ای به این بحث خواهد شد این است که همان‌طور که بارها شنیده‌اید و مستحضر هستید سال نو و بهار پیام‌هایی دارد که یکی از مهم‌ترین آن‌ها توجه به قدرت خدا و جلال و عظمت خداوند است. همان‌طور که در آیات و سخنان بزرگان ما آمده است تحول طبیعت و این دگرگونی که در جهان رخ می‌دهد و زمین زنده می‌شود و گیاهان می‌روید و این تحولات پرنشاط رخ می‌دهد تحول ویژه‌ای است که در دل آن پیام توحید و معاد نهفته است و در آینه تمام‌قد و زلال شفاف بهار، قدرت، عظمت، جلال و شکوه خدا را منعکس می‌بینیم. عظمت و قدرت و جلال خداوند در این آینه بهار بیش از سایر تحولات خودنمایی می‌کند.

 البته همه تحولات عالم به سرانگشت قدرت خداوند برمی‌گردد. هر اتفاق کوچک و بزرگی که در جهان طبیعت در انسان رخ دهد همه نشان‌دهنده قدرت خدا است. همه این‌ها به جلال و قدرت بی‌پایان خداوند بازمی‌گردد اما تحول بهار که همراه با ویژگی‌های خاص خود است به‌طور خاص و ممتاز آن عظمت و قدرت و جلال خداوند را نشان می‌دهد. به این دلیل است که بارها گفته شده است که انسان موحد و معتقد و کسی که با قلب پاک و دیده روشن به عالم نگاه می‌کند بهار را با قصه توحید و شکوه و جلال خداوند پیوسته می‌بیند. ما در این سال‌ها بهار را همراه و مقارن با ماه مبارک رجب می‌بینیم.

ماه مبارک رجب، شعبان و رمضان به‌عنوان سه ماه مبارک پیوسته در درون خود پیام‌های متعددی در بردارد که یکی از مهم‌ترین پیام‌های رجب و ماه‌های شریف شعبان و رمضان توحید است. تمام این دستگاه‌های دعاها، وردها، ذکرها و دستوراتی که ما در این ماه‌ها می‌بینیم اساس آن توحید است. برادران بزرگوار و خواهران ارجمند تمام دین و همه حیات ما برمی‌گردد به این نکته که ما با عینک توحیدی به عالم نگاه کنیم. اگر پایه‌های خداشناسی و توحید ما استوار بود آن وقت ما عینکی حقیقت‌نما پیدا می‌کنیم که به انسان بصیرت بیشتر برای شناخت عالم می‌دهد. انسان‌هایی که عینک توحیدی داشته باشند و چشمان آن‌ها حقیقت توحید را ببیند دنیای دیگری خواهد داشت. بنابراین هم ده‌ها انگشت اشاره به سمت خدا و توحید دارد و هم ماه رجب، دعاها و اعمال آن ما را به سمت خدا و توحید دعوت می‌کند.

هر دو مناسبت قمری و شمسی دعوت‌کننده و پیام‌دهنده ندای توحید و خداشناسی است و خداشناسی و عینک موحدانه داشتن نسبت به عالم اساس زندگی ایمانی ما را تشکیل می‌دهد. اگر کسی پایه‌های توحید را در دل خود استوار کرد و جهان‌بینی خود را جهان‌بینی توحیدی تنظیم کرد همه خیرات به دنبال خود همراه خواهد داشت و اگر این پایه ویران باشد هر خوبی دیگری بی‌معنا و بی‌عمق و بی‌ریشه و بی‌پایه خواهد بود.

تمام آیات الهی نشان‌دهنده توحید و وحدانیت الهی

در باب خداوند متعال و در کلام و اعتقادات و در منابع آیات و روایات مان بی‌حدوحصر سخن داریم. شاید به یک معنا بتوانیم هیچ‌یک از آیات شریفه قرآن تهی از پیام توحید نیست. یعنی ممکن است که شما اعتقادات و مسائل اعتقادی را تقسیم کنید که فلان آیات، اعتقاد خاصی را بیان می‌کنند و آیات دیگر اعتقاد دیگری را و هرکدام فلان تعداد روایات دارد. این تقسیم‌بندی در آیات و روایات امر درستی است که همان تفسیر موضوعی و تجزیه و تفکیک آیات و روایات در موضوعات مختلف است. شما هر موضوعی را بگویید می‌توان گفت که این موضوع با ده یا بیست آیه ارتباط دارد. در مورد توحید هم می‌توانیم همین را بگوییم که فلان تعداد آیات به آن اشاره دارد. اما به اعتبار دیگر همه قرآن و آیات آن در رابطه با توحید است.  هیچ آیه‌ای را شما نمی‌توانید تحلیل کنید مگر آنکه در ریشه آن به توحید و خدا برسید. همه عالم همین‌طور است.

عالم تکوین و تشریع

در واقع شما عالم تکوین و تشریع دارید. منابع عالم تشریع آیه و روایت و سنت است. همه این‌ها اگر تحلیل شود ما را به توحید و خدا می‌رساند. در عالم تکوین و خلقت هم که نظر کنید همه جهان علائم و نشانه‌های توحید است همان‌که در قرآن از آن با «آیات» تعبیر می‌شود.

خیلی جالب است که هم قرآن درباره همه این آیات و مظاهر طبیعت می‌فرماید این‌ها آیه هستند.

تمام عالم  و پدیده‌های جهان در اصطلاح قرآن آیه است. آیه هم به معنای نشانه‌ای است که شما را به چیز دیگری رهنمون می‌شود.

در عالم تشریع که بنگرید همه سوره‌ها و قطعه‌ها که در اطرافقرآن نشانه و آیه است. وقتی به عالم خلقت هم سر بزنیم قرآن می‌فرماید همه آیه است. همه پرچم و نشانه‌ای است که جای دیگری را نشان می‌دهد. در ذات و حقیقت عالم تجلی و عظمت خداوند تجلی کرده است؛یعنی همه عالم و هستی و قرآن و هر چه در این عالم تکوین و تشریع می‌بینیم تمام مظاهر علم و دانش و قدرت و عظمت خدا است. این نگاه موحدانه و این تفسیر توحیدی از عالم انسان‌ها را بزرگ، قدرتمند عالم و عزیز می‌کند. اگر در دل‌وجان ما و شما شعار و حقیقت توحید نفوذ و رسوخ کند شما آقای عالم هستید و در هر کجا کهباشید عزیز خواهید بود. در این صورت همه انسان‌ها عزیزمی‌شوند. «وَ لِلَّهِ الْعِزَّةُ وَ لِرَسُولِهِ وَ لِلْمُؤْمِنين‏»[4]تمام قدرت‌ها و علم و دانش‌ها به خدا برمی‌گردد. هر کس خدایی شد مظهر او خواهد بود. این پیام رجب و بهار و همه انبیا و اولیای الهی است.

ازجمله ریشه‌های صفات خدایی

چند وصف و صفت است که ریشه‌های صفات خدایی است:

الف) علم الهی

 این‌که ما بدانیم دانش و علم خدا تمام حقایق عالم را در بر گرفته است و ما در پیشگاه خدا که قرار می‌گیریم در پیشگاه یک عالم و خبیر و بصیر و ناظر مطلق قرار داریم.«وَ ما يَعْزُبُ عَنْ رَبِّكَ مِنْ مِثْقالِ‏ ذَرَّةٍ فِى الأَرْضِ وَ لا فِى السَّماءِ وَ لا اصْغَرَ مِنْ ذلِكَ وَ لا اكْبَرَ الاَّ في‏ كِتابٍ مُبين‏»[5]وقتی که به هنگام نماز و راز و نیاز در برابر حق قرار می‌گیریم بدانیم که همه علم در آنجا متمرکز است و هیچ‌چیز در عالم خلقت حتی ذره‌ای از علم و دانش او دور نیست. «عالِمُ الْغَيْبِ وَ الشَّهادَةِ»[6]علم فراگیر دارد. علمی مطلق و بی‌پایان است.

ب) قدرت و توانایی مطلق

صفت دوم قدرت بی‌پایان و توانایی مطلق است. هم دانایی و علم بی‌پایانو مطلق و هم توانایی و قدرت بی‌پایان و نامتناهیازجمله ریشه‌های صفات خدایی است.«وَ هُوَ عَلى‏ كُلِّ شَيْ‏ءٍ قَدير»[7]خداوند بر همه امور و عالم سلطه، سیطره و قدرت مطلقه دارد. تمام قدرت‌ها به دست او است.

در همین دعاهای ماه رجب «يَا مَنْ‏ تَوَحَّدَ بِالْمِلْكِ فَلَا نِدَّ لَهُ فِي مَلَكُوتِ سُلْطَانِه ...‏»[8] این حدیث شریفی است که از امام زمان (عج) صادرشده است. چند دعای مختصر ماه رجب را هر روز بخوانید و خود را در دریای بیکران دعاها شست‌وشو دهید. این دعاها خیلی عجیب است. تعدادی از دعاهای ماه رجب از حضرت حجت بن الحسن (عج) صادر شده است. که یکی از آن‌ها دعای «اللَّهُمَّ يَا ذَا الْمِنَنِ‏ السَّابِغَةِ وَ الْآلَاءِ الْوَازِعَة...»[9] این اعمالی است که در ماه رجب  و در اعمال مسجد صعصه هم آمده است. شاید این از اعمال آن مسجد باشد که در اعمال این ماه هم آمده است. این دعا دنیایی است تا به اینجا می‌رسد که «يَا مَنْ‏ تَوَحَّدَ بِالْمِلْكِ فَلَا نِدَّ لَهُ فِي مَلَكُوتِ سُلْطَانِه‏» خدایی که تمام عالم و ملک عالم را به کف گرفته است و هرگز برای او شریکی در ملک و قدرت و سلطنت بی‌پایان او نیست. در حقیقتِ سلطنت خدا هیچ کس شریک نیست. هیچ قدرتمندی در عالم ملکوت قدرت عالم را در دست ندارد غیر از خدایی که فراعنه و جباران عالم و قدرتمندترین قدرتمندان عالم را با یک تدبیر بر زمین می‌کوبد و تمام ‌قدرتهای آن‌ها را زایل می‌کند. تمام ‌قدرت عالی‌ترین قدرت‌ها و جبارترین قدرت‌های عالم در اوج اقتدار با یک روی برگرداندن خدا فرو میریزد.

«وَ تَفَرَّدَ بِالْآلَاءِ وَ الْكِبْرِيَاءِ فَلَا ضِدَّ لَهُ فِي جَبَرُوتِ شَأْنِهِ يَا مَنْ حَارَتْ فِي كِبْرِيَاءِ هَيْبَتِهِ دَقَائِقُ لَطَائِفِ الْأَوْهَامِ وَ انْحَسَرَتْ دُونَ إِدْرَاكِ عَظَمَتِهِ خَطَائِفُ أَبْصَارِ الْأَنَام‏»[10] این فرازهای جان‌بخش و روح نواز دعا تکان‌دهنده و غوغا است.

برادران و خواهران ماه رجب خواهد گذشت و تمام این فرصت‌ها و این دعاها و این مناجات از ما گرفته خواهد شد. امروز در جمعه نیمه ماه رجب و در آغاز سال جدید و این همه فرصت‌ها ما کجا هستیم. «يَا مَنْ‏ يَمْلِكُ‏ حَوَائِجَ السَّائِلِينَ وَ يَعْلَمُ ضَمِيرَ الصَّامِتِينَ لِكُلِّ مَسْأَلَةٍ مِنْكَ سَمْعٌ حَاضِرٌ وَ جَوَابٌ عَتِيدٌ»[11]آن خدایی که بهار رجب و طبیعت است خدای شما است که در عمق جان شما حضور دارد و همه قدرت‌ها در دست او است. این خدا خدای اعتکاف و جمعه و جماعت و شعبان و رمضان است. این خدا به هستی و جان و زندگی ما روح می‌بخشد. ما در کجا هستیم و کجا قرار داریم؟! اگر این توحید به قدرت مطلقه و علم و رحمت مطلقه و حکمت و عدالت خدا در ما باشد دیگر ما در عالم غمی نداریم و تمام افسردگی‌ها، پژمردگی‌ها و ناکامی‌ها در برابر حس توحید رنگ می‌بازد. «وَ لِلَّهِ الْعِزَّةُ وَ لِرَسُولِهِ وَ لِلْمُؤْمِنين‏»[12].

تأثیر توحید در شخصیت زینب کبری (س)

می‌دانید این توحید و دعای ماه رجب با جان انسان چه می‌کند؟!!! کاری می‌کند که با روح بلند زینب کبری که امروز سالروز رحلت او است انجام می‌دهد. مانند زینب که در غم و رنج در عالم پیدا نمی‌شود. زنی که در یک روز آن همه مصیبت و اسارت دید و تحمل کرد، اما اعتقاد به خدا در وجود زینب چنان کرده است که  در برابر یزید و عبیدالله می‌فرماید: «مَا رَأَيْتُ‏ إِلَّا جَمِيلاً»[13]این خداشناسی و توحید است. این خداشناسی و توحید که در زندگی ما آمد جامعه و زندگی ما را پاک می‌کند و زندگی را سرشار از امید، اطمینان و توکل بر خدا می‌کند. زینب در برابر قدرت زمان خود قد علم می‌کند. من بارها این تعبیر را گفته‌ام که اگر هنگام حضور زینب کسی در مجلس عبیدالله و یزید وارد شود به‌ظاهر می‌بیند که زنی و گروهی در اسارت دشمنان مسلح هستند اما اگر حقیقت را خوب بنگرد به خاطر روح توحیدی زینب و پیام عالی توحید که در او محقق شده است قصه برعکس است. عبیدالله و یزید و جباران عالم در برابر این مظلوم و اسیر و ماتم‌زده اسیر هستند. زینب آن‌ها را به اسارت گرفت. تاریخ هم ثابت کرد که عبیدالله‌ها، یزیدها، شمرها، جباران و سفاکان عالم در برابر عاشورا و زینب قهرمان اسیر و محکوم به شکست و نابودی هستند. ماه رجب و بهار طبیعت دعوتی نو به بازگشتی جدید است. برادران و خواهران بیایید تصمیم بگیریم به خدا و توحید برگردیم که در این صورت دروازه‌های توحید و نشاط به روی ما باز می‌شود. خدایا ما را موفق به فهم معارف الهی و نزدیک شدن به توحید در سال جدید موفق بفرما.

بسم‌الله الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ إِنَّا أَعْطَينَاكَ الْكَوْثَرَ  فَصَلِّ لِرَبِّكَ وَانْحَرْ  إِنَّ شَانِئَكَ هُوَ الْأَبْتَرُ[14]

 


[1]. سوره حشر، آیه 18.

[2]- سید رضی، نهج‌البلاغه (صبحی صالح)، خطبه 204، ص 321

[3]ـ سوره بقره، آیه 197.

[4]- سوره منافقون، آیه 8

[5]- صحیفه سجادیه، دعای 47، ص 323

[6]- سوره انعام، آیه 73

[7]- سوره مائده، آیه 120

[8]- مصباح المتهجد و سلاح المتعبد، ج 2، ص 802

[9]- همان

[10]- همان

[11]- همان، ص 801

[12]- سوره منافقون، آیه 8

[13]- ابن طاووس، اللهوف علی قتلی الطفوف، ص 160

[14]- سوره کوثر

خطبه دوم

لزوم جامه عمل پوشاندن به اسناد بالادستی و راهنما

لزوم پاسداری از ارزش‌های متعالی توسط مردم و مسئولان

بسم‌الله الرحمن الرحیم الحمدالله رب العالمین بارئ الخلائق أجمعین ثمّ الصّلاة و السّلام علی سیّدنا و نبیّنا و حبیبنا أبی القاسم المصطفی محمّد و علی مولانا علیّ بن ابیطالب و علی الصدیقة الطاهرة فاطمة الزهراء و علی الحسن و الحسین سیدی شباب أهل الجنّة و علی أئمة المسلمین علی بن الحسین و محمّد بن علی و جعفر بن محمّد و موسی بن جعفر و علی بن موسی و محمّد بن علی و علی بن محمّد و الحسن بن علی و الخلف القائم المنتظر حججک علی عبادک و أمنائک فی بلادک ساسة العباد و ارکان البلاد و ابواب الایمان و أمناء الرحمن و سلالة النبین و صفوة المرسلین و عترة خیرة رب العالمین صلواتک علیهم اجمعین.

توصیه به تقوا

اعوذبالله من الشیطان الرجیم بسم‌الله الرحمن الرحیم«یا أَیهَا الَّذِینَ آمَنُواْ اتَّقُواْ اللّهَ وَکونُواْ مَعَ الصَّادِقِینَ»[15] عِبَادَ اللَّهِ أوصِیکمْ و نَفسِی بِتَقْوَی اللَّه و ملازمة أمره و مجانبة نهیه و تَجَهَّزُوا رَحِمَكُمُ اللَّهُ فَقَدْ نُودِيَ فِيكُمْ بِالرَّحِيل‏[16]وَ تَزَوَّدُواْ فَإِنَّ خَیْرَ الزَّادِ التَّقْوَی[17]

 بار دیگر همه شما و خودم را در این روز و ماه شریف در آغاز سال و در ایامی که بهار عبادت، دعا، اعتکاف و مناجات است خودم و شما را به بازگشت به حقیقت توحید و پیاده ساختن معرفت توحیدی در درون وجودمان و کسب تقوا سفارش و دعوت می‌کنم و از خداوند متعال می‌خواهیم که به ما توفیق پا نهادن جا پای انسان‌های پارسا و متقی در سال جدید و بهره‌گیری از فرصت‌های ماه رجب به‌ویژه در ایام باقی‌مانده عنایت و کرامت بفرماید.

مناسبت‌ها

موضوعات و مناسبت‌هایی را فهرست‌وار عرض می‌کنم:

1. تبریک سال نو

سال جدید را تبریک عرض می‌کنم و برای همه شما نمازگزاران عزیز و همه مردم عزیز و ملت شریف‌مان و امت اسلامی سالی سرشار از سعادت، پیشرفت، توفیق، غلبه بر مشکلات و سال گشوده شدن مشکلات از زندگی مردم مسئلت دارم و ان‌شاءالله این سال سرشار از سعادت و توفیق برای همه شما و همه ملت شریف ما باشد.

2. تسلیت به مناسبت رحلت حضرت زینب کبری (س)

سالروز رحلت حضرت زینب (سلام‌الله علیها) را که امروز است تسلیت و تعزیت عرض می‌کنم و تقدیم می‌کنیم به ساحت بلند و کبریایی این بانوی بزرگ و نمونه در این روز شریف و عزیز و به ارواح همه شهیدان اسلام و انقلاب اسلامی و مدافع اسلامی و شهدای این جمع و این شهر و همه بزرگانی که بر ما حق دارند و امام شهدا صلواتی بر محمد و آل محمد.

3. جایگاه اول تعداد معتکفین میبد در استان

تقدیر و تشکر می‌کنم از عزیزانی که در اعتکاف به سر می‌برند. از همه کسانی که کمک کردند تا مشعل اعتکاف روشن‌تر شود و همه کسانی که برای شکوفایی مسائل فرهنگی و رونق بخشیدن به مسائل دینی و فرهنگی تلاش می‌کنند تقدیر و تشکر می‌کنم. امسال علیرغم این‌که ایام البیض و ایام اعتکاف مصادف با شروع سال است که طبیعتاً همه درگیری‌های خانوادگی و مسائلی از این قبیل دارند به فضل الهی ما شاهد کم شدن معتکفین به شکل محسوس نیستیم. در 23 مسجد بیش از 1600 نفر از برادران و خواهران عزیزمان در اعتکاف هستند که آرزوی قبولی طاعات آن‌ها را داریم و باید از همه کسانی که در راه‌اندازی این مراسم مذهبی همکاری و تلاش کرده‌اند تقدیر و تشکر کنیم. به نسبت، میبد در مراسم اعتکاف مثل بسیاری از مراسم و برنامه‌های دیگر رتبه اول را احراز کرده است و این عدد بعد از مرکز استان بالاترین عدد اعتکاف است. نسبت که بگیریم در کل استان جایگاه اول را دارد و خدا را بر این نعمت شاکریم.

4. تقدیر و تشکر از مجریان اولویت‌های شهری تعیین‌شده

در همین جا باید از همه جوانان دختران و پسران و مردان و زنان و همه مسئولانی که در سال 97 اهتمام فرهنگی و دینی داشتند تشکر کنم. ملت عزیز و شریف ما که در صحنه‌های عبادی و مناسک و شعائر دینی و انقلاب حضور چشمگیر داشتید و سالی پرمخاطره و حساس را با حضور عبادی، سیاسی، اجتماعی و فعالیت‌های گوناگون خود رونق دادید و کشور از همه آن‌ها عبور کرد باید از همه تشکر کنیم. من همین جا از همه مسئولانی که در پیشبرد طرح‌ها و پروژه‌های 97 تلاش کردند و مردم و خیّرینی که همراهی کردند باید تقدیر و تشکر می‌کنم. ما در آغاز هر سال قبلاً خودم مکتوب مفصلی را می‌نوشتم و پخش می‌کردم الآن به آن شکل نیست اما با مسئولین می‌نشینیم و برنامه‌های هر سال مرور می‌شود و یک‌به‌یک اولویت‌ها ارزیابی می‌شود و برای سال جدید مجموعه‌ای از اولویت‌ها تعیین می‌شود. در حقیقت  برای ادارات و دستگاه‌ها علاوه بر کارهای متعارف و جاری آن‌ها که وظایف آن‌ها است و باید در مجموعه کارهای شهر انجام بدهند تعدادی اولویت ویژه در ابعاد اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی، فرهنگی، ورزشی، آموزشی و امثال این‌ها تعیین می‌شود. در سال 97 هم حدود 50 اولویت تعیین‌شده بود که بخش‌هایی از آن‌ها محقق شده است. ما از کسانی که زحمت کشیده بودند تشکر می‌کنیم و اموری که کاستی داشتیم حتماً باید جبران شود. امسال هم چند ساعتی مطالعه کردم و با آقای فرماندار و دوستان گفتگو کردیم. در این ایام جلساتی می‌گذاریم و اولویت‌هایی در حدود شصت هفتاد اولویت خاص تعیین می‌شود. از دوستانی که در سال قبل در حوزه‌های صنعتی، علمی، فرهنگی، فناوری، اقتصادی، اجتماعی و ورزشی همکاری داشتند تشکر می‌کنیم. طبق مواردی که در شورای اداری گفته شد و بقیه توسط فرمانداری اعلام خواهد شد انتظار از مسئولین و نهادها این است که هم کارهای جاری و روزمره خود را با نهایت دقت، وسواس و تکریم به مردم دنبال کنند و هم به‌طور ویژه وقتی اولویت‌ها تعیین می‌شود آن اولویت‌ها را فراتر از کارهای روزمره خود قرار دهند و دنبال کند. من لیست آن‌ها را دارم نمی‌خواهم وقت بگیرم.

بخش‌هایی از آن در آخرین جلسه شورای اداری گفت شده است و کامل آن بعد از تعطیلات به ادارات اعلام می‌شود. امسال از ادارات هم تقاضا کردیم که هر هفته یک یا دو بخش از ادارات در نماز جمعه (قبل و بعد از نماز جمعه) حضور داشته باشند و اگر کسانی نیاز به مراجعه و سؤالی دارند راهنمایی و خدمات‌رسانی کنند. انشالله دوستان این مهم را برنامه‌ریزی می‌کنند و انجام خواهد شد.

فرصت نیست به اقداماتی که در سال 97 انجام شده است اشاره کنم. ازجمله نهادهایی که اقداماتی انجام داده‌اند باید اشاره شود به خیّرین و خود مردم در سرمایه‌گذاری، صنعت و حوزه‌های مختلف علمی، فرهنگی و صنعتی بسیار شریف و گران‌قدر بود که قابل وصف نیست و از همه مردم عزیز و خیّرین و کسانی که در فعالیت‌های اجتماعی، اقتصادی و صنعتی فعال بودند باید تشکر کنم. همین‌طور باید از دانش‌آموزان، معلمان و فرهنگیان عزیزمان تشکر کنم که برای چندمین سال اخیر برای راه‌یابی به دانشگاه پیشگام بودند.

از خیرین که در مسائل دانشگاهی، حوزوی، فرهنگی، در احیا و پیشبرد مساجد، برنامه‌های فرهنگی و انقلابی تلاش کردند تقدیر و تشکر می‌کنم. خیرمقدم می‌گویم به همه میبدی‌های عزیز که در ایام تعطیل به شهر خودشان آمده‌اند و به سایر مهمانانی که تشریف آورده‌اند نیز خیرمقدم عرض می‌کنم. انشالله که حضور ایشان مایه برکت و خیر باشد. ضمناً به رعایت مسائل فرهنگی و دینی و انقلابی در همه سال به‌ویژه در این ایام و مواقع خاص تأکید می‌کنم.

اما چند نکته کلان‌تر و کلی‌تر را اشاره کنیم.

5. نکات بلند بیانیه گام دوم انقلاب

مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم به نکات بلند، راهبردی و معطوف به حرکت آینده کشور اشاره کردند و به این نکات هم در پیام نوروزی و هم در سخنان خود در مشهد مقدس وهم در سایر توصیه‌هایشان تأکید داشتند. بنده هم در آغاز سال تقاضایی دارم که برخی از این نکات معطوف به مسائلی است که در ده محور از دستگاه‌های اداری و هم مجموعه مردم و فعالان اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی انتظار می‌رود که در پیاده‌سازی این اصولی که در جهت پیشبرد کشور است همکاری و همیاری کنند:

1-5. لزوم جامه عمل پوشاندن به اسناد راهنما

امروز کشور ما از اسناد جامع و راهنمایی ازجمله بیانیه گام دوم برخوردار است. انتظاری که از مسئولین و همه ما می‌رود این است که این اسناد باید به‌طور جد در صحنه عمل خود را نشان دهد. سندهایی که رهبری اعلام فرمودند، مجمع تشخیص مصلحت اعلام کرده است و شورای عالی انقلاب فرهنگی اعلام کرده است اما بخش‌هایی از آن‌ها به‌درستی انجام نشده است.

در گام دوم و مانیفست بلند دوم انقلاب انتظاراتی که از ما می‌رود در وهله اول از سران قوا و همه فعالان تصویر شده است و باید آن چه در اسناد مهم کشور آمده است مورد توجه قرار گیرد. مخاطبین این اسناد آدم‌های اسمانی نیستند بلکه مخاطب تحول آموزش‌وپرورش، آموزش‌وپرورش است؛ مخاطب حجاب و عفاف اعم دستگاه‌ها هستند؛ مخاطب اسناد گوناگون علمی ما دانشگاه‌ها و حوزه‌های ما هستند. مخاطب هر یک از این سندها هم مردم و هم مسئولان هستند. باید هر سازمانی و هر یک از ما در جای خودمان ببینیم که تصویری که برای ما ارائه شده است چیست خودمان گامی به پیش برداریم.

2-5. لزوم تقویت روحیه توکل بر خدا در سیاست خارجی

در سیاست‌های کلان کشور انتظار قاطعی که از مسئولین می‌رود آن است که دل را از بیگانه ببریم، بر خدا توکل کنیم، روابطمان را توسعه دهیم مگر در خط قرمزها اما در این روابط هم دل را به غیر خدا نبندیم. دل را به خدا ببندیم و بر نیروی لایزال ملت بزرگ و انقلابی تکیه کنیم. این راه روشنی است فکر نکنیم قهر و خشم و مهر امریکا و قدرت‌های شیطانی عالم سرنوشت ما را تغییر می‌دهد. ما ملت مستقل و بزرگی هستیم. انقلاب هدیه استقلال را برای ما به ارمغان آورد. بر پایه خودمان تکیه کنیم. در روابط خارجی به روابط با کشورهای مسلمان و همسایه و کشورهای شرق باید بیش از گذشته توجه کنیم. در این قضیه ما کاستی داریم. حرکتی که جدیداً با ارسال هیئت ویژه از طریق مقام معظم رهبری به چین انجام شد باید دنبال شود. بسیار سفر مهمی بود که مقام معظم رهبری پیک ویژه‌ای برای چین فرستادند.

چین، هند، روسیه،کشورهای شرقی و کشورهای همسایه باید در اولویت روابط خارجی ما و برای گره‌گشایی از گره‌های موجود مورد بهره‌برداری قرار بگیرد. ولی بیش از همه این‌ها باید به ملت خودمان تکیه کنیم، به خدا توکل کنیم بفهمیم و بدانیم که ما می‌توانیم همه مشکلات را با سرپنجه عقل، خرد، حکمت، شجاعت و توکل بر خدا اداره کنیم  و گره‌ها را باز کنیم.

در سیاست داخلی و خارجی روح توکل بر خدا، شجاعت لازم، دل بریدن از قدرت‌های شیطانی و ضرورت برداشتن گام‌های بلند مورد انتظار است. دفاع مقدس و مقاومت اسلامی در عرصه بین‌الملل صفحه‌های زرینی است که در آن دیدیم اگر به خدا توکل کرده بر خود اعتماد کنیم و نهراسیم و نترسیم و شجاعانه گام برداریم خدا درهای حکمت و پیروزی را به روی ما می‌گشاید. این درس دومی است که ما و مسئولان باید با اعتماد بر مردم شجاع و حاضر درصحنه توجه کنیم.

3-5. اعتماد بر نسل جوان

اعتماد بر نسل جوان و خلاقیت و ابتکاری که از نسل جوان برمی‌آید. همه گام‌های بزرگ ملت‌ها ریشه در جوانان حکیم، دانشمند و شجاع دارد. ما در دفاع مقدس، مقاومت بین‌الملل و در عرصه‌های علم و دانش و همه قلمروها این نسل جوان و نوجوان بود که افتخار آفریدند. این نسل همچنان آماده است. من بارها گفته‌ام و همین چند روز قبل در راهیان نور در اهواز و خرمشهر که بودم چند جا در این سخنرانی‌ها گفتم که این جوانانی که ما امروز می‌بینیم اگر برتر از جوانان عصر دفاع مقدس نباشند کمتر نیستند.

ما به فضل الهی جوانان فهیم و هوشمند و حاضر در صحنه داریم. این پتانسیل عظیم در کشور باید مورداستفاده بیشتر در کشور قرار بگیرد. خود شما جوانان عزیز دل به دریا بزنید و بن‌بست‌ها را بشکنید. عرصه‌های علم و فرهنگ و اقتصاد در اختیار شما است و باید با ابتکار و خلاقیت گام‌های بلندتری بردارید. کشور ما ظرفیت‌های زیادی دارد که با حضور شما می‌توان آن‌ها را فتح کرد.

4-5. مبنا قرار دادن علم و پژوهش

علم و دانش و پژوهش و فناوری است که باید مبنای همه اقدامات و حرکت‌های ما باشد.

5-5. لزوم پاسداری از ارزش‌های متعالی توسط مردم و مسئولان

معنویت و اخلاق و فرهنگ است. نقطه امتیاز و برتری ما در عالم امروز و جهان معاصر ارزش‌های متعالی ما است که در عبادت و جامعه ما می‌تواند تجلی کرده مشکلات اجتماعی ما را حل کند. این روح اخلاقی و معنوی را باید پاس داشت. جلوی هجوم میکروب‌های مخرب ارزش‌های اجتماعی و اخلاقی را باید گرفت. این به خود مردم برمی‌گردد دستگاه‌های امنیتی کار خاصی در نقطه‌ای خاصی انجام می‌دهند ما و شما هستیم که باید پاسدار این پرچم‌های برافراشته ارزش‌های دینی باشیم.

6-5. اصلاح و ارتقای سیستم مدیریتی و اداری

اصلاح و ارتقای سیستم مدیریت و نظام اداری و بانکی ضمن خدماتی که کرده‌اند و همه در جای خود محفوظ است اما باید همه ما تلاش کنیم که سیستم اداری ما سبک‌بال، راهوار، خدمتگزار، تسهیل گر و ریل گزار حرکت ملت باشد.این مهم بر عهده مسئولین و خود مردم است و باید ارتقا پیدا کند.

7-5. لزوم عدالت و اهتمام به اقشار متوسط و ضعیف جامعه

ما هر اقدامی انجام دهیم و فهرست‌های بلندبالایی از خدمات دفاع مقدس و چهل‌ساله انقلاب اسلامی ارائه کنیم که همه‌ آنها درست است و مایه افتخار ما و شما و ملت ماست و باید گفته شود و ناپاکی‌های گذشتگان و رژیم‌های منحوس پهلوی و قاجار تبیین شود اما سر بزنگاه‌ها در این گرانی و سختی و مشکلات باید همه همت کنند تا اقشار متوسط و ضعیف زیر این سنگینی بار مشکلات له نشوند و دچار آسیب نگردند.

8-5. لزوم همت بلند مسئولان و مردم برای شکست تحریم‌ها

همه مردم و مسئولین در سطوح مختلف باید در برابر تحریم تدبیر کنیم و بایستیم. رهبری فرمودند سال 98 به فضل الهی گشایش‌ها پیدا خواهد شد. فرصت‌ها وجود دارد. ما باید با قدرت و شجاعت مقابل این زورگویان عالم بایستیم، تدبیر لازم و درست و شجاعانه بیندیشیم تا تحریم‌ها را شکست دهیم. ما در دفاع مقدس و مقاومت بین‌الملل ضربه‌های بزرگ به دشمنان اسلام و کشور زدیم. در شرایط امروز هم باید در برابر تحریم آن‌ها را به شکست بکشانیم. به فضل خدا این ملت بزرگ باید با قدرت برتر الهی، با پشتیبانی خداوند و با همت بلند مسئولان طعم تلخ شکست تحریم‌های ظالمانه را به امریکا خواهند چشاند. (تکبیر)

به وسوسه خناسان و بزدلان و آدم‌های ترسو هرگز توجه نکنید. بزدلان و مغرضان و ترسوهای گذشته در دفاع مقدس به ما می‌گفتند شما نمی‌توانید پیروز شوید با تکیه بر قدرت خدا و همت شما پیروز شدیم. آن‌ها می‌گفتند در منطقه نمی‌شود بر عفریت داعش و دشمنان صهیونیستی و استکباری در عراق و افغانستان و سوریه پیروز شد به فضل الهی در آنجا پیروز شدید. در عرصه‌های دیگر هم به فضل الهی پیروز خواهید شد. دل را به خدا بسپارید که خداوند پشتیبان ملت‌های مقاوم و شجاع خواهد بود.

9-5. افزایش توان دفاعی در همه سطوح نرم‌افزاری و سخت‌افزاری

 ما نشان دادیم اگر در دفاع مقدس و در عرصه بین‌الملل وارد دفاع و مقاومت شویم می‌توانیم با مقاومت بزرگ خط قرمزهای دشمنان را شکست دهیم. قدرت دفاعی ما نباید با هیچ جا معامله شود، باید مصون بماند، قدرت موشکی و دفاعی ما باید پیش رود و این‌ها می‌تواند پشتوانه پیشرفت و تعالی کشور شود. البته قدرت دفاعی دو مقوله دارد یکی قسمت سخت‌افزاری آن‌که متشکل از موشک و ابزارهای پیشرفته و فناوری‌های گوناگون نوین در عرصه دفاع است که در تمام آن‌ها باید دانشگاه‌ها و دانشمندان سپاه و ارتش ما پیش روند و بخشی هم برمی‌گردد به استحکام امنیت و ایمان و اخلاق در تمام جامعه. این قدرت دفاعی نرم و سخت باید در سال 98 بیشتر موردتوجه قرار گیرد.

10-5. اهتمام بیش‌ازپیش به اقتصاد مقاومتی

اقتصاد مقاومتی اضلاع گوناگونی دارد که بارها گفته شده است و رهبر معظم انقلاب بارها این نظریه را تبیین کرده‌اند. در بخش‌هایی گام‌هایی برداشته شده است. امروز هم شعار محوری سال که شعار محوری اقتصاد مقاومتی در شرایط کشور است رونق تولید داخلی است. این شعار باید عمق پیدا کند. باید مسئولان ما گره‌های صنعت را بگشایند. بانک‌ها باید به خدمت صنعت و ارائه تسهیلات و زیرساخت‌های صنعت بیایند. در استان و شهر و کشور ما نیاز به این است که گام‌های اساسی‌تری برداشته شود.

اضلاع ارتقاء صنعت و تولید داخلی

الف) بانک‌های ما یک ضلع ارتقای صنعت و تولید داخلی ما هستند باید بجنبند و تلاش کنند؛

ب) ضلع دیگرش دستگاه‌های اداری و زیربط به صنعت هستند که باید تسهیل گر باشند و با شتاب بیشتر حرکت کنند

 ج) ضلع دیگر خود ملت و سرمایه‌گذاران هستند. باید تسهیلات لازم فراهم شود و البته برای رونق تولید داخلی خودمان باید کالای داخلی همچنان در صدر کاربری و استفاده ما باشد. اگر رونق تولید و صنعت داشته باشیم می‌توانیم بر دشمنان پیروز شویم و مشکلات را حل کنیم. مردم و صاحبان ثروت و صنعت باید همه پای‌کار بیایند شهر ما در این زمینه فعال و بافرهنگ هستند همه باید پای‌کار باشند تا در این شهر هیچ صنعت و کارخانه‌ای اشکال پیدا نکند، هیچ کارگری بیکار نشود، صنایع نیمه‌کاره تکمیل شود، زنجیره صنایع ما در بخش سرامیک باید تکمیل شود. در حوزه صنایع فرهنگی ما ازجمله مثل زیلو گام‌های بزرگی برداشته شده است که در اولویت‌ها خواهد آمد که امیدواریم گام‌های بزرگ‌تری در عرصه تولید داخلی، ارتقای صنعت و فناوری، پیشرفت‌های علمی و غلبه بر مشکلات برداریم.

6. تحقیر امریکا توسط مردم ایران و جبهه مقاومت

در پایان فقط باید به این جمله کوتاه اشاره کنم  و در برابر یاوه‌ای که دیروز ترامپ در مورد اسرائیل و به رسمیت شناختن غصب‌های مضاعف اسرائیل در بلندی‌های جولان داشت به ترامپ بگویم: همه قدرت خودت را آورده‌ای، قدرت‌های شیطانی را جمع کرده‌ای سال‌های گذشته در دفاع مقدس در برابر ایران شکست خوردید، دیروز در عرصه مقاومت‌های جبهه مقاومت شکست خوردید و روزهای آینده در همه این اوهام اهریمنی و شیطانی خود شکست خواهید خورد و ملت ایران و امت اسلام از همه این سختی‌ها سربلند بیرون خواهند آمد انشالله (تکبیر)

دعا

نسئلک اللهم و ندعوک باسمک العظیم الاعظم الاعز الاجلّ الاکرم یا الله ... و یا ارحم الرحمین، اللهم ارزقنا توفیق الطاعة و بعد المعصیة و صدق النیّة و عرفان الحرمة، اللهم انصر الاسلام و اهله و اخذل الکفر و اهله،خدایا دل‌های ما را به انوار قرآن و عبادت و دعا روشن بفرما، ما را به رسیدگی به مستمندان و همراهی با محرومان و عبادت و دعا و نیایش و زنده داشتن یاد خدا و رونق بخشیدن به مساجد توفیق روزافزون عنایت بفرما، اعمال ما را قبول بفرما، توبه، انابه و عبادات ما را مورد لطف و کرمت خود قرار بده، گناهان ما را ببخش، ما را از شر وساوس داخلی و بیرونی محافظت بفرما، آسیب‌ها را از جامعه ما دور بدار، نسل جوان ما را به اوج عزت، ایمان و افتخار برسان، همه مخاطرات را از کشور و امت اسلام دور بدار، شر دشمنان اسلام به‌ویژه اسرائیل غاصب را از سر همه مرتفع بفرما، شر تکفیری‌ها، داعشی‌ها و تروریست‌ها را به خودشان بازبگردان، ما را از همه خطرات مصون بدار، باران رحمت و برکاتت را بر ما نازل بفرما، مشکلات اقتصادی کشور را مرتفع بفرما، مسئولان ما را به انجام وظایف، خدمات صادقانه و الهی‌شان آشنا و موفق بدار،مریضان ما، مریضان مدنظر و جانبازان را شفا کرامت بفرما، مسلمانان مظلوم بحرین، یمن، عراق، سوریه، میانمار و دیگر مسلمانان مظلوم در اقصا نقاط جهان را نجات کرامت بفرما، اموات و درگذشتگان ما، درگذشتگان از این جمع و تازه درگذشتگان را غریق بهار رحمتت بفرما، ارواح تابناک شهیدان، شهیدان اسلام و انقلاب اسلامی، شهیدان دفاع مقدس، شهیدان مدافع حرم و مقاومت و بین‌الملل اسلامی شهدای این جمع و امام شهدا را با اولیای خودت محشور بفرما. ما را از گناهآن‌همه ایام سال مصون بدار، توبه و انابه و عبادت ما را قبول بفرما، این عید را برای عمه امت اسلامی مبارک و میمون بفرما، سلام ما را به امامان و مولایمان حضرت ولیعصر (عج) ابلاغ بفرما.

بسم‌الله الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ اللَّهُ الصَّمَدُ لَمْ يلِدْ وَلَمْ يولَدْ وَلَمْ يكُنْ لَهُ كُفُوًا أَحَدٌ[18]

 


[15]- سوره توبه، آیه 119

[16]- سید رضی، نهج‌البلاغه (صبحی صالح)، خطبه 204، ص 321

[17]ـ سوره مائده، آیه 35.

[18]- سوره اخلاص