خطبه اول

                                                حرام‌خوار مستوجب لعن ملائکه 

                                            استغفار فرشته برای استفاده‌کننده از حلال

 

بسم‌الله الرحمن الرحیم نحمده علی ما کان و نستعینه من امرنا علی ما یکون و نؤمن به و نتوکل علیه و نستغفره و نستهدیه و نعوذ به من شرور أنفسنا و سیئات أعمالنا و نصلّی و نسلّم علی سیدنا و نبینا ابی القاسم المصطفی محمّد و علی آله الاطیبین الاطهرین و لا سیّما بقیة الله فی الارضین.

توصیه به تقوا

اعوذبالله من الشیطان الرجیم بسم‌الله الرحمن الرحیم «یا أَیهَا الَّذِینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ حَقَّ تُقَاتِهِ وَلَا تَمُوتُنَّ إِلَّا وَأَنْتُمْ مُسْلِمُونَ»[1] عِبَادَ اللَّهِ أوصِیکمْ و نَفسِی بِتَقْوَی اللَّه و ملازمة أمره و مجانبة نهیه و تَجَهَّزُوا رَحِمَكُمُ اللَّهُ فَقَدْ نُودِيَ فِيكُمْ بِالرَّحِيل‏[2] وَ تَزَوَّدُواْ فَإِنَّ خَیْرَ الزَّادِ التَّقْوَی[3]

همه شما نمازگزاران گرامی، برادران و خواهران ارجمند و خودم را در آستانه ماه مبارک رجب و شعبان و رمضان به تقوا، پارسایی، محاسبه و مراقبه نفس، دوری از گناهان و آلودگی‌ها در همه شئون و ساحت‌های زندگی و تلاش و جدیت در عبادت و بندگی خدا سفارش و دعوت می‌کنم.  امیدواریم خداوند دروازه‌های رحمت و مغفرت و توفیق و سعادت خود را در این ماه‌های در پیش رو به روی همه ما بگشاید.

لقمه حرام و لعن ملائک

بحثی که در چند خطبه مطرح شد حرمت و جایگاه مال و حقوق دیگران بود. ملاحظه کردید در چند مبحث بسیار مهم، قرآن کریم و روایات فراوان چه تأکیدات عمیق و همه‌جانبه‌ای نسبت به این مسئله داشته‌اند که اموال دیگران از یک اهمیت و جایگاه و حرمت بسیار بالایی برخوردار است و هر نوع تصرف در اموال دیگران باید در چارچوب اذن و رضایت مالک بر اساس قواعد و قوانین شرعی و حکومت شرعی باشد و تصرف در اموال دیگران و غصب اموال و حقوق دیگران مجازات سنگینی داشت. مجازات‌های بسیار بسیار سنگین هم در آخرت و هم در دنیا و آثار بسیار زیانباری بر غصب مال دیگران و تجاوز به اموال آنان بیان شده بود که مترتب می‌شود تا جایی که غیر از ده‌ها آیه و روایتی که در خطبه‌های قبل خواندیم در یک روایتی از رسول خدا حضرت محمد مصطفی (ص) چنین نقل شده است: «إِذَا وَقَعَتِ اللُّقْمَةُ مِنْ حَرَامٍ فِي‏ جَوْفِ‏ الْعَبْدِ لَعَنَهُ‏ كُلُ‏ مَلَكٍ‏ فِي السَّمَاوَاتِ وَ الْأَرْضِ»[4] می‌فرماید یک لقمه حرام ـ دقت کنیدـ که کسی استفاده کرد و به درون او وارد شد همه ملائک آسمان و زمین او را لعنت می‌کند.

ما چنین تعبیری کم داریم که اگر لقمه حرامی کسی خورد تمام ملائک آسمان و زمین او را لعنت می‌کنند. چون معمولاً در خیلی از جاها داریم که فلان گروه‌هایی از ملائک مثلاً فلانی را لعن می‌کنند. تقسیم‌بندی‌های متعددی درباره ملائکه است که چند سال قبل در چهار هفته یکی از ماه‌های رمضان درباره ملائکه بحث کردم. عالم ملائکه عالم عجیب و بی‌انتهایی است. ملائکه کارگزاران خدا در جهان و فرشتگان عبادت و نیایش در پیشگاه خدا هستند. فرشتگان چهارده کارکرد دارند. حالا ملائکه‌ای که حداقل 14 کارکرد و کار ویژه دارند در این روایت می‌فرماید که همه ملائکه آسمان و زمین انسانی که به لقمه حرامی مبتلا شد را مورد لعن قرار می‌دهد. این قصه مال حرام است. یک لقمه آن مستوجب لعن همه ملائک می‌کند تا چه برسد به خیلی از چیزها که توجه داریم و جایش هم درست است اما یک لقمه حرام این اثر را می‌گذارد.

 شما در ده‌ها آیه و روایتی که در بحث‌های قبل مرور کردیم دیدید که تجاوز به اموال دیگران آشکار و نهان در دنیا اثر وضعی می‌گذارد. در دینا موجب حد و تعزیر می‌شود، قلب سیاهی که به وجود می‌آورد، اعمال آدم قبول نمی‌شود و در آخرت درهای جهنم و عذاب را به روی انسان‌های لاابالی در اموال دیگران و تجاوز به حقوق آن‌ها باز می‌شود. این همه تبعات، شوخی نیست. این روایت که امروز می‌دیدم برای خودم هم جای شگفتی بود.

لقمه حرام مانع قبولی عبادات

باز در روایت دیگری از رسول خدا (ص) وارد شده است که: «مَنْ أَكَلَ لُقْمَةَ حَرَامٍ لَمْ تُقْبَلْ لَهُ صَلَاةٌ أَرْبَعِينَ لَيْلَةً وَ لَمْ تُسْتَجَبْ لَهُ دَعْوَةٌ أَرْبَعِينَ صَبَاحاً وَ كُلُّ لَحْمٍ يُنْبِتُهُ الْحَرَامُ فَالنَّارُ أَوْلَى‏ بِهِ وَ إِنَّ اللُّقْمَةَ الْوَاحِدَةَ تُنْبِتُ اللَّحْمَ»[5] اگر لقمه حرامی در کار شما آمد خداوند تسبیح و عبادت و ذکر شما را نگاه نکرده قبول نمی‌کند.

این بحثِ چند خطبه قبل ما بود که یکی دو نمونه  هم امروز اضافه کردم و الا ده‌ها نمونه قبلاً عرض شد و چارچوب عرایضم را در اینجا عرض کردم که در ذهنتان بماند تا همه بدانیم که حفظ حرمت اموال دیگران چه اهمیتی دارد. تصرف درست در اموال دیگران چهار قانون داشت[6] و اگر کسی غصب کرد به آثاری که بیان شد مبتلا می‌گردد.

لزوم نگاه محتاطانه در مواجهه با اموال و حقوق دیگران

این مجموعه بحثی بود که در زندگی و فرهنگ جامعه و عمق ذهن و ضمیر ما باید بیاید و نگاه انسان‌ها به اموال و حقوق مردم یک نگاه محتاطانه باشد و یک نگاه همراه با احترام و حفظ حرمت و پرهیز از هر نوع تصرف در اموال دیگران باشد. کارخانه، بازار، اداره و همه فضای جامعه اسلامی باید فضای حفظ و حرمت حقوق و اموال دیگران باشد. آخرین نمونه‌ای هم که امروز عرض کردم گویای این مطلب است که وقتی می‌گوید یک لقمه یعنی می‌خواهد بگوید که اینجا جای این نیست که بی‌مبالاتی کنید بلکه باید احتیاط کنید. شما یک قدم در احتیاط بردار یک مقداری بگذر تا در خلاف و حرام نیفتی. اینجا جای احتیاط است.

به مقوله طهارت و نجاست که می‌رسد امام صادق (ع) می‌فرماید: شما وقتی می‌روید برای تخلی، برای اینکه در مسیر نجاست قرار نگیری مقداری آب بپاش تا اگر تری و رطوبتی دیدی بگویی پاک است. اسلامی که در طهارت و صداقت راه نشان می‌دهد تا در وسواس نیفتی.

قاعده فقهی «كُلُّ شَيْ‌ءٍ طَاهِرٌ حَتَّى تَعْلَمَ أَنَّهُ قَذِرٌ»[7] نیز می‌گوید که اصل اولی در اشیاء طهارت است مگر اینکه به نجاست آن یقین پیدا کنی. اما وقتی به اموال می‌رسد می‌گوید لقمه حرام یک لقمه موجب لعن همه ملائکه می‌شود. آیا این فرهنگ ما است؟

پس اگر غیر از چهار مسیری که قبلاً برای حلیت و حلال بودن تصرف در اموال دیگران گفته شد مالی به دست بیاورد مستوجب لعن ملائک می‌شود. تأکید بر این هم باید داشته باشیم که این غصب و تجاوز به حقوق دیگران گاهی آشکار و گاهی نهان است. یک نوع آشکارش این است که می‌رود قفل مغازه را می‌شکند یا دیوار آن را خراب می‌کند یا وارد خانه می‌شود و سرقت می‌کند که عرض کردم این از رتبه‌های اول جرائم مالی در دادگاه‌ها است.

یک نوع هم سرقت‌های پنهان است سرقت پنهان هم این است که مثلاً باید 8 ساعت کار کند اما 7 ساعت کار می‌کند. فلذا آن یک ساعت که حقوق می‌گیرد از لحاظ شرعی و حد عنوان سرقت نمی‌گیرد ولی از لحاظ دیگر آثار مال حرام در  زندگی‌اش وارد می‌شود. وجوهات شرعی‌اش را نداده است یعنی مال حرام در زندگی‌اش وارد می‌کند. در زمین زراعتی آبیاری می‌کند اما یک دقیقه یا بیشتر از حق خودش آب را می‌برد در این صورت حرام در کار او می‌آید. دقت لازم درانجام مأموریت اداری‌اش نداشت یعنی لقمه حرام. می‌بینید که لقمه حرام و تجاوز در حقوق و اموال دیگران گاهی خیلی شفاف و آشکار است این می‌شود سارق و زندانی می‌شود و حد و تعزیر جاری می‌شود. اما فهرست بسیار بلند بالایی داریم از سرقت‌ها و تجاوز به حقوق دیگران که اصلاً در فهرست ما نمی‌آید اما از لحاظ عذاب و آثار دنیوی و تخریب فرهنگ جامعه همان آثار را دارد و مورد لعن همه ملائک آسمان و زمین می‌شود.

فرهنگ دینی و اسلامی که می‌گوییم یک پایه بسیار بسیار مهم آن این است که ما مبالات داشته باشیم و به اموال و حقوق و دیگران اعتنا و توجه کنیم.

انواع اموال از منظر حقیقی و حقوقی

در ادامه عرض کردیم که این اموال گاهی شخصی است و گاهی عمومی. من همین امروز که در خیابان‌های مسیر نگاه می‌کردم چقدر ما سد معبر داریم؟ الی‌ماشاءالله سد معبر یعنی تصرف در حق عمومی مردم بدون وجه. کاسبی‌اش را در پیاده‌رو انجام می‌دهد در جایی که دیگران باید با آرامش رفت‌وآمد کنند. جایی که حق عابران پیاده است یا حق سواره‌ها است و این‌ها حق عموم است اما آن را زیر پا گذاشته است و بی‌خیال بی‌خیال است، چه‌بسا آدم متدینی هم است، از آن استفاده می‌کند و از قِبَل آن بهره هم می‌برد. این روش یک فرهنگ غلط و غیر اسلامی است. فرهنگ اخلاقی، ایمانی و اسلامی این است که به اموال دیگران احترام می‌گذارد و در کارخانه و اداره کارفرما و کارگر حق همدیگر را رعایت می‌کنند و در پیاده‌رو هم حق عموم مردم رعایت می‌شود.

این‌ها چیزهایی است که اگر رعایت نکند و از قبل این کار حرام و غصب لقمه حرامی پیدا کند می‌فرماید همه ملائک اسمان و زمین او را لعنت می‌کنند. بخش مهم سبک زندگی اسلامی این است.

بیش از یک‌سوم فقه در مورد معاملات

 یادتان باید باشد که در خطبه‌های قبل عرض کردم که بیش از یک‌سوم فقه و حدود 20 باب از ابواب فقهی ما در مورد اموال و حقوق مالی و معاملات است و این همه آیه و روایت در این باب وارد شده است. وقتی به مسجد و نماز و جمعه و جماعت می‌رویم این فرهنگ باید دائم بازسازی و بازگویی شود. این بیاید در خانه و مدرسه و اداره و کارخانه تا جامعه اسلامی شود که همه به این مسئله عنایت دارند.

این عظمت مسئله بود که صدبار هم اگر تکرار و تأکید شود کم است چون نقش آن بنیادی است. زندگی فردی، خانوادگی، اجتماعی و دنیا و آخرت او را به هم می‌ریزد و آثاری که بر آن مترتب می‌شود.

استغفار ملک برای استفاده‌کننده از حلال

نقطه مقابلش هم خیلی عجیب است یک روایت هم در نقطه مقابلش ـ یعنی آدم‌های پایبند در حق دیگران و اموال آنان در خانه و محیط کار و اداره و جامعه ـ بخوانیم. پیامبر خدا حضرت محمد مصطفی (ص) فرمودند: «مَنْ أَكَلَ الْحَلَالَ قَامَ عَلَى رَأْسِهِ مَلَكٌ يَسْتَغْفِرُ لَهُ حَتَّى يَفْرُغَ مِنْ أَكْلِه‏»[8]کسی که زندگی خود را بر حلال استوار کرده است و لقمه حلال استفاده می‌کند ملکی خداوند بر او می‌گمارد که تا وقتی‌که این مال حلال را می‌خورد برای او استغفار می‌کند.

این  حرف شوخی نیست بلکه حقایق عالم است. اگر یک لقمه حرام و تعدی به حقوق دیگران بخوری همه ملائکه اسمان و زمین تو را لعنت می‌کنند؛ این طرف هم می‌فرماید پای یک سفره حلال که نشستی خداوند ملکی می‌گمارد تا پایان آن خوردن برای تو استغفار می‌کند. این‌ها واقعیت‌هایی در عالم تکوین است. این‌ها باید در ذهن بچه‌های ما در مدرسه و خانه عمق پیدا کند و جامعه‌ای داشته باشیم که دادگستری ما اصلاً پرونده سرقت و تعرض به اموال دیگران چه در شکل‌های ظاهر و چه شکل‌های نهان نداشته باشد. علاوه که اصلاً در جامعه نباید داشته باشیم.

باید جرائم به حداقل اقل برسد.عذاب آحاد مردم در جامعه اسلامی نسبت به دیگر جوامع  که از اسلام و معارف آن اطلاعی ندارند بیشتر است.

این‌ها مجموعه مباحثی بود که در چند خطبه تقدیم کردم و امیدواریم که همه ما به اهمیت این مسئله متفتن شویم. موارد خاصی هم در مورد تصرف در بیت‌المال است که الآن چندین مورد از نهج‌البلاغه و سایر منابع نوشته‌ام که یک مقداری به حکومت و یک مقداری به مردم برمی‌گردد که ان شاء الله بیان خواهم کرد.

 خدایا ما را از رعایت کنندگان قوانین و مقررات اخلاقی و دینی و شرعی در همه زندگی بخصوص زندگی اقتصادی و مالی‌مان قرار بده.

بسم‌الله الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ إِنَّا أَعْطَينَاكَ الْكَوْثَرَ  فَصَلِّ لِرَبِّكَ وَانْحَرْ  إِنَّ شَانِئَكَ هُوَ الْأَبْتَرُ[9]

 


[1]- سوره آل عمران، آیه 102

[2]- سید رضی، نهج‌البلاغه (صبحی صالح)، خطبه 204، ص 321

[3]ـ سوره بقره، آیه 197.

[4]- علامه مجلسی، بحارالانوار، ج 63، ص 314

[5]- همان

[6]- الف) اذن و اجازه مالک، ب) توافق، ج) براساس حکم شرعی، د) براساس قوانین حکومتی

[7]- محقق سبزواری،  ذخیره المعاد فی شرح الارشاد، ج 1، ص 160.

[8]- علامه مجلسی، بحارالانوار، ج 63، ص 314

[9]- سوره کوثر

خطبه دوم

ماه مبارک رجب اردوگاه بازسازی اخلاق و معنویت

سفر بشار اسد به ایران نشانه پیروزی جبهه مقاومت

بسم‌الله الرحمن الرحیم الحمدالله رب العالمین بارئ الخلائق أجمعین ثمّ الصّلاة و السّلام علی سیّدنا و نبیّنا و حبیبنا أبی القاسم المصطفی محمّد و علی مولانا علیّ بن ابیطالب و علی الصدیقة الطاهرة فاطمة الزهراء و علی الحسن و الحسین سیدی شباب أهل الجنّة و علی أئمة المسلمین علی بن الحسین و محمّد بن علی و جعفر بن محمّد و موسی بن جعفر و علی بن موسی و محمّد بن علی و علی بن محمّد و الحسن بن علی و الخلف القائم المنتظر حججک علی عبادک و أمنائک فی بلادک ساسة العباد و ارکان البلاد و ابواب الایمان و أمناء الرحمن و سلالة النبین و صفوة المرسلین و عترة خیرة رب العالمین صلواتک علیهم اجمعین.

توصیه به تقوا

اعوذبالله من الشیطان الرجیم بسم‌الله الرحمن الرحیم«یا أَیهَا الَّذِینَ آمَنُواْ اتَّقُواْ اللّهَ وَکونُواْ مَعَ الصَّادِقِینَ»[10] عِبَادَ اللَّهِ أوصِیکمْ و نَفسِی بِتَقْوَی اللَّه و ملازمة أمره و مجانبة نهیه و تَجَهَّزُوا رَحِمَكُمُ اللَّهُ فَقَدْ نُودِيَ فِيكُمْ بِالرَّحِيل‏[11]وَ تَزَوَّدُواْ فَإِنَّ خَیْرَ الزَّادِ التَّقْوَی[12]

بار دیگر همه شما برادران و خواهران گرامی، نمازگزاران عزیز و خودم را به پارسایی، پرهیزگاری و رعایت تقوای الهی در همه شئون و احوال زندگی توصیه، دعوت و سفارش می‌کنم. در ادامه خطبه متقین امیرالمؤمنین فرمودند که از دیگر نشانه‌های انسان‌های پارسا و پرهیزگار آن است که: «قُرَّةُ عَيْنِهِ‏ فِيمَا لَا يَزُولُ وَ زَهَادَتُهُ فِيمَا لَا يَبْقَى‏»[13]  روشنی چشم در امور ابدی و ماندگار است. خوشحالی و چشم‌روشنی ما متفاوت است و تابع ایمان و نوع نگرش ما است. انسان‌هایی که در قله تقوا قرار گرفته‌اند چشم‌روشنی آن‌ها در نعمت‌های ازلی و ابدی است. نگاه آن‌ها فراتر از این سود و زیان مادی است. چشم آن‌ها به عالم آخرت و امور ماندگار است و چشم‌پوشی او هم معطوف به دنیای گذرا و ناپایدار است. خوشحالی و روشنی چشم او به آخرت و کارهای ابدی و ماندگار است و چشم‌پوشی و سهل‌انگاری در تمتعات دنیا است. چیزی که می‌داند تمام می‌شود حالا این‌طور بهره ببرد یا طور دیگری زیاد سخت نمی‌گیرد.

مناسبت‌ها

موضوعات و مناسبت‌هایی را فهرست‌وار عرض می‌کنم:

1. ماه مبارک رجب اردوگاه بازسازی اخلاق و معنویت

اولین نکته‌ای که باید به شما و خودم یادآوری کنم آن است که در آستانه ماه رجب و شعبان و رمضان قرار داریم. این سنت هر ساله است که پیشاپیش یکدیگر را به بهره‌گیری از این فرصت‌های پردرختش سفارش کنیم. مطابق روایات این سه ماه، ماه‌های کاملاً ویژه و متفاوت از فرصت‌های دیگر سال است و درهای بهشت و دروازه‌های لطف خدا و ابواب رحمت و عبادت خدا در این ماه‌ها به روی انسان‌ها باز می‌شود و ماه رجب آغاز یک اردوی اخلاقی معنوی است و با شروع ماه مبارک رجب انسان‌های بزرگ وارد این اردوگاه نو و جدید می‌شوند. نگاه ما و شما باید به ماه رجب شروع یک دوره نو، آغاز یک حرکت جدید و یک دوره خودسازی و معنوی باشد. این ماه رجب و ماه‌های پس از آن با تمام جلال و شکوه به ما روی آورده‌اند و باید خود را آماده استفاده هر چه بیشتر از این ماه کنیم. مبادا که در این ماه‌ها همچنان ما اسیر غفلت‌ها باشیم و در غفلت‌ها بمانیم. این راه و جاده و این صراط مستقیم و این ندای ملکوتیان که «أَيْنَ الرَّجَبِيُّون‏»[14]یک ندا و خطاب بسیار تکان‌دهنده‌ای است. استهلال ماه رجب که دمیده و دیده می‌شود ملائکه الهی از عالم غیب و کروبیان می‌گویند اهل رجب در میان شما و آن دلدادگان به لطف‌ها و رحمت‌های خدا در ماه رجب کجا هستند؟ این ماه باز است و این فرصت آماده است. شاید سال‌های دیگر این فرصت‌ها از ما گرفته شود. تمام شدن فرصت‌ها را جدی بگیریم. امیدواریم همه ما از همین هفته و در فاصله یک‌هفته‌ای که پیش رو داریم کتاب مطالعه کنیم، دعاها را ببینیم و ظرفیتی در وجود خود ایجاد کنیم که ماه رجب در دل ما بیاید و در متن برنامه عبادی و معنوی ما و در متن زندگی اجتماعی ما نقش ایفا کند. این شدنی است و از خدا در این مسیر کمک می‌خواهیم. ان شاء الله خداوند همه ما را به دریافت همه این فیوضات در ماه رجب و ماه‌های پس از آن موفق بفرماید.

2. بزرگداشت روز درختکاری و توسعه فضای سبز

روز درختکاری و توسعه فضای سبز را در پیش داریم. حقیقتاً به همان اندازه که ما از نماز و عبادت و از ماه رجب و شعبان و رمضان می‌گوییم باید از یک جامعه سالم، محیط‌زیست درست و از فضای سالمی که در آن سلامت جسم و روح موردتوجه باشد سخن بگوییم. اسلام کاملاً به این امر توجه دارد و مقوله درخت‌کاری و حفظ فضای سبز و رعایت مقررات در محیط‌زیست کاملاً مقوله اخلاقی انسانی و دینی و شرعی است. باید صیانت از فضاهای سبز و باغات، جایگزین کردن فضاهای سبز جدید به‌جای باغات و فضاهایی که تخریب می‌شود را در برنامه وظایفمان قرار دهیم. نهادهایی هستند که تکالیفی دارند. منابع طبیعی، جهاد کشاورزی و شهرداری وظیفه ‌دارند که برنامه‌ریزی و راهبری کنند و آینده را ببینند و محیط‌زیست را با برنامه‌ریزی موردعنایت قرار دهند و همه‌ساله قدمی به‌پیش برداریم. امسال را هنوز بررسی نکرده‌ام که چه وضعی داشته‌ایم؟ جامعه باید قدمی در همه این شاخص‌هایی که گفته می‌شود به‌پیش بردارد. اما یک‌سوی این سکه ما و شما و صنایع و کارخانه‌ها و کشاورزان و ادارات و آحاد مردم هستند که باید به مقوله فضاهای سبز با رعایت حداقل مصرف آب توجه کنیم و توسعه بدهیم. امیدواریم که همه برای توسعه فضاهای سبز در این ایام همکاری کنند.

3. نکوداشت هفته احسان و نیکوکاری

هفته احسان و نیکوکاری است که دوستان کمیته امداد و مؤسسات خیریه به‌ویژه در پایان اسفند وارد می‌شوند و توجه خاصی به نیازمندان و مستمندان می‌کنند که از وظایف مهم است. در شرایطی که قیمت گوشت و مواد دیگر روند تصاعدی را طی می‌کند و قشرهای زیادی از اقل این‌ها بی‌بهره یا کم‌بهره هستند باید همه تعاون داشته باشیم. از مؤسسات خیریه و بهزیستی و کمیته امداد تشکر می‌کنم. باید از خیرین خوبی که داریم تشکر کرد. در این خصوص شهر باید یک خیزشی پیدا کند تا در پایان اسفند و ایام عید و آغاز سال هیچ خانواده‌ای از اقل نیازهای پوشاک و خوراک و امسال آن محروم نباشد. این باید خط فکری و شاغول حرکت ما باشد. در پایان اسفند و اوایل سال و همین‌طور که به سمت ماه مبارک رمضان می‌رویم این چند ماه نیاز به رعایت بیشتری دارد.

طبعاً دولت هم باید قیمت‌ها و نظارت‌ها را کنترل کند. دولت هم باید در این شرایط سخت به این وظایف اقدام کند؛ اما یک وظیفه همگانی در رسیدگی به نیازمندان و مستمندان به‌ویژه در این ماه‌های اخیر هم داریم که امیدواریم همه به این مقوله توجه کنند.

4. لزوم توجه به نظافت و آراستگی شهر

در پایان سال و آغاز سال جدید قرار داریم. قاعدتاً فردا در شورای اداری بحث خواهد شد. حتماً دوستان جهت آمادگی برای شروع سال نظافت، آراستگی شهر، رفع سد معابر و آراستگی لازم برای سال جدید پیگیری کرده‌اند. همین‌طور توجه به مسائل اجتماعی و فرهنگی دومحوری است که باید در دستور کار مسئولان باشد و برنامه‌ریزی کنند و مردم هم باید همکاری کنند.

5. پیروزی جبهه مقاومت در برابر توطئه‌های استکبار

موضوع  پنجم در رابطه با شرایط منطقه است. در این هفته سفر رئیس‌جمهور سوریه به ایران را داشتیم که بعد از حوادث عجیب این سال‌ها پیروزمندانه اینجا آمدند و اولین سفر و عرض ادب دولت و ملت سوریه را به ملت ایران و نماد ملت ایران که رهبری معظم است داشتند. این یک جشن بزرگ پیروزی بود. یک مقدار ساده از این کنار این مسئله عبور کردیم. برادران و خواهران لحظه‌ای بیندیشیم که جریان تکفیری افراطی مذهبی وابسته به استکبار به نام داعش یک جریان مخربی بود که می‌توانست صد سال منطقه ما را در جنگ و نزاع فرو ببرد و تمام عتبات ما را در معرض تخریب قرار دهد و حاشیه امنی برای اسرائیل ایجاد کند و می‌توانست پیشرفت این جریان، تمام امنیت ملت‌های منطقه و به‌خصوص ایران را مورد هجوم قرار دهد. ابعاد آن حرکت بسیار تند غیرعقلانی که برخی از قدرت‌های استکباری ساخت و پرداخته کردند هنوز برای ما معلوم نیست. چون نمی‌دانیم که سفر آقای بشار اسد به ایران و عرض ادبش به مقام معظم رهبری و ملاقات با مقامات ما نشان چه پیروزی برای ایران و انقلاب اسلامی بود. آن‌هایی که تحلیل جامعی از منطقه و مسائل گذشته دارند می‌دانند. حالا کسانی در گوشه و کنار یک تحلیل جامعی نداشته باشند حساب آن‌ها جدا است.

ما هرگز نگفتیم که در سوریه یک حکومت کاملاً عادلانه است، هیچ خطایی نیست یا در همه کارها روال درستی وجود داشته است و امثال این‌ها. ما می‌گوییم که سوریه یک دژی شد در برابر یک جریانی که هم عتبات ما را از بین می‌برد، هم امنیت کشور و ملت ما را خدشه‌دار می‌کرد، هم امنیت جهان اسلام را از بین می‌برد و هم حاشیه امن برای اسرائیل ایجاد می‌کرد. این‌ها اهداف ساخته‌وپرداخته شدن داعش بود. این‌ها حرف کوچکی نیست. این‌ها آمدند تا بجای گفتمان ناب اسلامی، انقلابی و عقلانی را با یک اسلام خشک بی‌ربط جایگزین کنند. بعد در جان ملت‌های منطقه بیفتند. این‌ها در یک قدمی فتح بغداد و دمشق بودند؛ در یک قدمی ضربه زدن به امنیت ایران در مرزهای کشور ما بودند؛ در کنار آن در یک قدمی تجزیه کردستان عراق بودند و در آستانه تجزیه سوریه بودند. اگر این دو سه کشور اسلامی تجزیه می‌شد و چنین گروه‌هایی بر آن‌ها مسلط می‌شدند اسرائیل صد سال نفس راحت می‌کشید. ما نمی‌دانیم که حرکت سپاه مقتدر ما، بسیج عزیز ما، حشد شعبی و گروه‌های انقلابی که در منطقه شکل گرفتند چه‌کاری انجام دادند؟ این را نمی‌دانیم.

من الآن قاطعانه عرض می‌کنم که به عمق آن توجه نداریم. آمدن آقای بشار اسد به اینجا و عرض ادبش به رهبری که در سخت‌ترین شرایط بود و همه می‌گفتند کنار بکشیم چون آمریکایی  و اسرائیلی‌ها آمدند و دلارهای نجس سعودی‌ها آمد برای اینکه کشورهای منطقه را تجزیه کنند و شعار دینی ما را از بین ببرند یک مرد مقتدر در جهان اسلام قد برافراشت و باکمال قاطعیت فرمود شما مقابل این‌ها بایستید حتماً این‌ها در عراق و سوریه شکست می‌خورند.(تکبیر)

این‌ها همه نبود جز به برکت قیام و اقتدار شما ملت، حضور شما در 22 بهمن، صبر و بردباری شما و تلاش و مجاهدت شما و همت بلند همه کسانی که در این پیروزی‌ها سهیم بودند. همه هم با درجات مختلف در این پیروزی سهیم بودند. اصل آن هم شما ملت هستید و پیشاهنگ این حرکت هم رهبر بزرگ شما است. این کشوری که بیست سال و سال‌های قبل در معرض تهاجم صدام بود و در منطقه تک و تنها بود امروز همسویان شما از یمن تا سوریه و عراق همه صف کشیده‌اند و اسرائیل در حضیض مذلت قرار دارد و ایران در اوج اقتدار قرار دارد و این اقتدار را باعلم و دانش و اخلاق و معنویت و شجاعت و صبوری و بردباری باید صیانت کرد و ان شاء الله ملت این مسیر پرافتخار را طی خواهد کرد.

دعا

نسئلک اللهم و ندعوک باسمک العظیم الاعظم الاعز الاجلّ الاکرم یا الله و... یاارحم الرحمین، اللهم ارزقنا توفیق الطاعة و بعد المعصیة و صدق النیّة و عرفان الحرمة، اللهم انصر الاسلام و اهله و اخذل الکفر و اهله،خدایا دل‌های ما را به انوار قرآن و عبادت و دعا روشن بفرما، ما را به رسیدگی به مستمندان و همراهی با محرومان و عبادت و دعا و نیایش و زنده داشتن یاد خدا و رونق بخشیدن به مساجد توفیق روزافزون عنایت بفرما، اعمال ما را قبول بفرما، توبه، انابه و عبادات ما را مورد لطف و کرمت خود قرار بده، گناهان ما را ببخش، ما را از شر وساوس داخلی و بیرونی محافظت بفرما، آسیب‌ها را از جامعه ما دور بدار، نسل جوان ما را به اوج عزت، ایمان و افتخار برسان، همه مخاطرات را از کشور و امت اسلام دور بدار، شر دشمنان اسلام به‌ویژه اسرائیل غاصب را از سر همه مرتفع بفرما، شر تکفیری‌ها، داعشی‌ها و تروریست‌ها را به خودشان بازبگردان، ما را از همه خطرات مصون بدار، باران رحمت و برکاتت را بر ما نازل بفرما، مشکلات اقتصادی کشور را مرتفع بفرما، مسئولان ما را به انجام وظایف، خدمات صادقانه و الهی‌شان آشنا و موفق بدار،مریضان ما، مریضان مدنظر و جانبازان را شفا کرامت بفرما، مسلمانان مظلوم بحرین، یمن، عراق، سوریه، میانمار و دیگر مسلمانان مظلوم در اقصا نقاط جهان را نجات کرامت بفرما، اموات و درگذشتگان ما، درگذشتگان از این جمع و تازه درگذشتگان را غریق بهار رحمتت بفرما، ارواح تابناک شهیدان، شهیدان اسلام و انقلاب اسلامی، شهیدان دفاع مقدس، شهیدان مدافع حرم و مقاومت و بین‌الملل اسلامی شهدای این جمع و امام شهدا را با اولیای خودت محشور بفرما. ما را از گناهآن‌همه ایام سال مصون بدار، توبه و انابه و عبادت ما را قبول بفرما، این عید را برای عمه امت اسلامی مبارک و میمون بفرما، سلام ما را به امامان و مولایمان حضرت ولیعصر (عج) ابلاغ بفرما.

بسم‌الله الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ اللَّهُ الصَّمَدُ لَمْ يلِدْ وَلَمْ يولَدْ وَلَمْ يكُنْ لَهُ كُفُوًا أَحَدٌ[15]

 


[10]- سوره توبه، آیه 119

[11]- سید رضی، نهج‌البلاغه (صبحی صالح)، خطبه 204، ص 321

[12]ـ سوره مائده، آیه 35.

[13]- سید رضی، نهج‌البلاغه (صبحی صالح)، خطبه 193، ص 305

[14]- علامه مجلسی، بحارالانوار، ج 94، ص 41

[15]- سوره اخلاص