خطبه اول

                                                بیش از ثلث ابواب فقهی در رابطه با حقوق مالی

                                              تبیین راه‌های جواز تصرف در اموال دیگران

 

بسم‌الله الرحمن الرحیم نحمده علی ما کان و نستعینه من امرنا علی ما یکون و نؤمن به و نتوکل علیه و نستغفره و نستهدیه و نعوذ به من شرور أنفسنا و سیئات أعمالنا و نصلّی و نسلّم علی سیدنا و نبینا ابی القاسم المصطفی محمّد و علی آله الاطیبین الاطهرین و لا سیّما بقیة الله فی الارضین.

توصیه به تقوا

اعوذبالله من الشیطان الرجیم بسم‌الله الرحمن الرحیم «یا أَیهَا الَّذِینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ حَقَّ تُقَاتِهِ وَلَا تَمُوتُنَّ إِلَّا وَأَنْتُمْ مُسْلِمُونَ»[1] عِبَادَ اللَّهِ أوصِیکمْ و نَفسِی بِتَقْوَی اللَّه و ملازمة أمره و مجانبة نهیه و تَجَهَّزُوا رَحِمَكُمُ اللَّهُ فَقَدْ نُودِيَ فِيكُمْ بِالرَّحِيل‏[2] وَ تَزَوَّدُواْ فَإِنَّ خَیْرَ الزَّادِ التَّقْوَی[3]

همه شما نمازگزاران گرامی، برادران و خواهران ارجمند و خودم را در این روز عزیز و شریف و در پایگاه جمعه و تقوا به تقوا، پارسایی، محاسبه و مراقبه نفس، دوری از گناهان و آلودگی‌ها در همه شئون و ساحت‌های زندگی سفارش و دعوت می‌کنم. امیدواریم خداوند به همه ما توفیق بهره‌برداری از فرصت‌های عمر برای کسب تقوا و صعود در مدارج تقوا عنایت و کرامت بفرماید.

تصرف عدوانی در اموال دیگران از شایع‌ترین جرائم

بحث ما در رعایت حق‌الناس در اموال و حقوق مالی آنان بود. در مقدمه عرض کردیم در حدود ده پانزده جرم اول در پرونده‌های قضایی و دادگستری مربوط به چند محور در تصرف عدوانی در اموال و حقوق دیگران است. تصرف جائرانه و عدوانی در اموال دیگران از طریق سرقت، اختلاس و تصرفات بدون اذن در اموال آنان است که یکی از پر پرونده‌ترین دعواها و اختلافات در محاکم قضایی است. تازه همه این موارد به دادگاه و دادگستری نمی‌کشد و گاهی در بعض موارد اصلاً کشف نمی‌شود. سرقت، دزدی و تصرف در اموال دیگران در اشکال کوچک و بزرگ وجود دارد. گاهی تصرفات عدوانی بزرگی است و گاهی کوچک است. زمینی دارد و آن را آب می‌دهد و کم‌کم سانت به سانت از زمین همسایه به زمین خودش ملحق می‌کند. یا وقتی که در کار اداری است ده دقیقه وقت را کم می‌گذارد آن پولی که می‌گیرد تصرف عدوانی می‌کند. در حال معامله است کم‌فروشی می‌کند و انواع این مثال‌هایی که گاهی چنان ریز است که خود آدم هم نمی‌فهمد. خیلی از جاها هم است که متوجه هستند و در حقوق دیگران تصرف کرده و مال حرامی در زندگی برمی‌گردد. در خطبه سابق چندین روایت خوانده شد که باید تن آدم را بلرزاند و آدم را به‌دقت و احتیاط در اموال دیگران وا بدارد. روایات بسیار عجیبی که در خطبه قبلی عرض کردم.

نکات تکمیلی در باب حقوق مالی

در این خطبه نکاتی در تکمیل مباحث سابق عرض می‌کنم.

1. بیش از یک‌سوم ابواب فقهی در رابطه با حقوق مالی

در فقه ما که حدود 50  و خرده‌ای باب مثل طهارت، نماز، حج، زکات، خمس و امثال این‌ها داریم. در فقه امروز بیش از 50 باب و به‌اصطلاح فقه کتاب داریم که در فقه بیش از این ظرفیت وجود دارد که باید کار شود و در حال کار هم هست. در مجموعه 50 و اندی کتاب فقهی که متشکل از بحث ازدواج و دیات و عبادات و نماز و حج  زکات و خمس هست و راهنمای زندگی یک مسلمان است بیش از ثلث این‌ها یعنی بیش از بیست کتاب از ابواب فقه مربوط به اموال است. راه و رسم معامله و تجارت و تصرف در اموال یکدیگر است. خداوند همان‌طور که برای خود شخص، ابرو و شخصیت او احترام قائل شده است به همان اندازه با تأکید تمام برای اموال و حقوق مالی مردم هم احترام قائل شده است. یعنی طبق آیات و روایات برای هر کسی یک دایره‌ای خداوند برایش تصویر کرده است که این دایره دارای احترام است. جان، عرض، ابرو و شخصیت او و از جمله اموال و حقوق مالی او در محدوده خط قرمزی است که خداوند قرار داده است. کسی نباید به اموال دیگران نزدیک شود غیر از مواقعی که فقه اجازه داده است. شما در روابط اقتصادی‌تان باید این دایره را بسیار محترم بشمارید. این حرف شوخی نیست. بیش از یک‌سوم از احادیث و اخبار فقهی ما و بیش از یک‌سوم و بیش از بیست کتاب از ابواب فقهی ما در ارتباط با اموال یکدیگر است. اگر ما کمی دایره را در اموال مثل خمس و زکات و اموال عمومی ببریم شاید بیش از این‌ها شود. همین یک جمله را در حافظه خود داشته باشیم که اسلام می‌فرماید باید حرمت اموال حفظ شود و در روایات و احادیث متعدد قریب به این مضمون حضرت محمد مصطفی (ص) و دیگر پیشوایان معصوم ما آمده است که: «حُرْمَةُ مَالِهِ‏ كَحُرْمَةِ دَمِه‏»[4]این جمله خیلی بلندی است. می‌فرماید احترام اموال دیگران و مسلمانان مثل احترام خون آن‌ها است. خداوند یک خط قرمز کشیده است و ورود به این دایره باید طبق ضوابط باشد.

غیر از روایاتی که در خطبه قبل خواندم که خداوند چه عذاب‌هایی را برای متعدی به اموال دیگران و غصب بیان کرده است در اخلاق اسلامی هم که مراجعه کنیم بخش زیادی هم در این مسئله است. این حجم از اخبار و احادیث و گزاره‌های اخلاقی فقهی نشان‌دهنده عظمت مسئله است. نشان‌دهنده این است که اگر قرار است وسواسی داشته باشیم نباید به پاکی و نجسی ببریم بلکه باید وسواس را روی رعایت مقررات الهی در کسب اموال و تصرف اموال خود و دیگران قرار دهیم.

این رفت‌وبرگشت اموال در میان مردم باید بر اساس موازینی باشد که کلیت آن را عرض خواهم کرد.

2. راه های جواز تصرف در اموال دیگران

مطلب دیگری هم که اینجا به آن اشاره می‌شود این است که اموال دیگران محترم است. قانون اصلی در رابطه با تصرف در اموال دیگران عدم جواز و حرمت است. «لَا يَحِلُ‏ مَالُ‏ امْرِئٍ مُسْلِمٍ إِلَّا عَنْ طِيبِ نَفْسِهِ»[5] و «النَّاسُ‏ مُسَلَّطُونَ‏ عَلَى أَمْوَالِهِم»[6] انسان نباید وارد حیطه تصرف مال دیگران شود مگر بر اساس سه یا چهار قانون. این روح آن قانونی است که در شریعت ما است.

کسی که به طریق مشروع صاحب مالی شد نمی‌شود وارد حیطه، سلطنت و تصرفات او شد مگر روی یکی از این چهار محور:

یک: توافق

توافق، عهد، عقد و معامله این یک راه است اگر شما بخواهید در اموال دیگران ورود کنید اولین راه آن این است که یک تجارت و دادوستد و پیمان شرعی و قانونی باشد نه پیمان‌های غیرقانونی. بیع و اجاره و چندین عقد در بیع ما است که مبنی بر معاملات و دادوستدهایی است که بر اساس توافق و عهد فی‌مابین انجام می‌شود.

دو: طبق رضایت و اذن طرف

در مواقعی عهد و قرارداد و معامله و دادوستد نیست ولی طرف رضایت و اذن داده است. هبه یا مصالحه غیر معوضه کرده است و به این تصرف رضایت دارد. این هم دقایق و ظرایف فقهی دارد.

سه: بر اساس حکم شرعی

در جایی است که نه اذن طرف است نه معامله است اما حکم اولی شرعی است. شرع می‌گوید اگر شما این خطا را انجام داده باشید ضامن هستید یا حقوق دیگری که شرع برای آن قانون گذاشته است. لذا می‌توان آن مال را طبق موازین شرعی گرفت ولو اینکه او راضی نباشد مانند ضمانت و تقاص.

چهار: بر اساس قوانین حکومتی

چهارم قوانین حکومتی مانند مالیاتی که وضع می‌شود. این قوانین اگر طبق قوانین درست و مورد تأیید ولی و حاکم شرع باشد یکی از طرق تصرف د ر مال غیر ولو بدون اذن طرف می‌باشد.

اگر بر اساس یکی از این چهار مورد باشد درست است والا غصب می‌شود که یکی از ابواب مهم فقهی ما غصب است. اگر کسی غصب کرد با او چه باید کرد ان‌شاءالله در خطبه‌های بعد می‌پردازیم.

خدایا به ما توفیق رعایت فرامین و احکامت را در تمام شئون زندگی عنایت و کرامت بفرما.

بسم‌الله الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ إِنَّا أَعْطَينَاكَ الْكَوْثَرَ  فَصَلِّ لِرَبِّكَ وَانْحَرْ  إِنَّ شَانِئَكَ هُوَ الْأَبْتَرُ[7]

 


[1]- سوره آل عمران، آیه 10

[2]- سید رضی، نهج‌البلاغه (صبحی صالح)، خطبه 204، ص 321

[3]ـ سوره بقره، آیه 197.

[4]- حسین بن سعید کوفی اهوازی، الزهد، ص 11

[5]- قطب الدین راوندی، فقه القرآن، ج 2، ص 33

[6]- علامه حلی، نهج الحق و کشف الصدق، ص 495

[7]- سوره کوثر

خطبه دوم

رشد و تعالی کشور در سایه‌سار انقلاب اسلامی 

میبد سهام‌دار و وام‌دار انقلاب اسلامی ایران

بسم‌الله الرحمن الرحیم الحمدالله رب العالمین بارئ الخلائق أجمعین ثمّ الصّلاة و السّلام علی سیّدنا و نبیّنا و حبیبنا :أبی القاسم المصطفی محمّد و علی مولانا علیّ بن ابیطالب و علی الصدیقة الطاهرة فاطمة الزهراء و علی الحسن و الحسین سیدی شباب أهل الجنّة و علی أئمة المسلمین علی بن الحسین و محمّد بن علی و جعفر بن محمّد و موسی بن جعفر و علی بن موسی و محمّد بن علی و علی بن محمّد و الحسن بن علی و الخلف القائم المنتظر حججک علی عبادک و أمنائک فی بلادک ساسة العباد و ارکان البلاد و ابواب الایمان و أمناء الرحمن و سلالة النبین و صفوة المرسلین و عترة خیرة رب العالمین صلواتک علیهم اجمعین.

توصیه به تقوا

اعوذبالله من الشیطان الرجیم بسم‌الله الرحمن الرحیم«يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَ قُولُوا قَوْلاً سَديداً»[8] عِبَادَ اللَّهِ أوصِیکمْ و نَفسِی بِتَقْوَی اللَّه و ملازمة أمره و مجانبة نهیه و تَجَهَّزُوا رَحِمَكُمُ اللَّهُ فَقَدْ نُودِيَ فِيكُمْ بِالرَّحِيل‏[9]وَ تَزَوَّدُواْ فَإِنَّ خَیْرَ الزَّادِ التَّقْوَی[10]

همه شما برادران و خواهران گرامی  نمازگزاران عزیز و خودم را به پارسایی، پرهیزگاری و رعایت تقوا در همه شئون و احوال زندگی توصیه، دعوت و سفارش می‌کنم.

امیرالمؤمنین (ع) در ادامه فرازهای زیبا و جذاب که در خطبه متقین و در تصویر سیمای انسان‌های پارسا بیان فرمودند به این جمله می‌رسند که از ویژگی‌های دیگر انسان‌های پارسا و باتقوا آن است که «يُمْسِي وَ هَمُّهُ الشُّكْرُ وَ يُصْبِحُ وَ هَمُّهُ الذِّكْر»[11] انسان پارسا  دیگر ویژگی او آن است که روز را به شب می‌رساند درحالی‌که دغدغه و فکر او شکر خداوند است و صبح و روز را آغاز می‌کند درحالی‌که دغدغه او یاد خدا است. این‌یکی از احوال انسان‌های پارسا است که به شب که می‌رسد نگاهی به پشت سر می‌افکند و می‌بیند که روز او با نعم الهی سپری شده است. آن همه نعمت‌های الهی و زنجیره بی‌پایان نعمت‌های خدا دست به دست هم داد تا روزی سپری شود یک‌لحظه عمر و حیات ما یک حلقه‌ای است پیوسته از یک زنجیره‌ای بی‌نهایت از حلقه‌های نعمت‌های خدا تا ما نفسی بکشیم و لحظه‌ای از حیات بهره‌مند شویم. می‌فهمیم یعنی چی؟! می‌فهمیم در برابر چه دریای بیکران فضل و عنایت خدا قرار داریم؟! تا نفسی می‌کشیم و حیاتی داریم و منفعتی کسب می‌کنیم. حالا انسان در هر شبی که می‌رسد نگاهی به پشت سر می‌اندازد هنگامی‌که می‌خواهد در بستر بخوابد تا ببیند تمام  آنچه امروز سپری شد به بینهایت نعمت‌های الهی وصل بود: «وَ إِنْ تَعُدُّوا نِعْمَةَ اللَّهِ لا تُحْصُوها».[12] همه سلول‌های او فریاد شکر سر می‌دهد. یعنی دغدغه  و تمام فکر او شکر در پیشگاه خداست. این بینهایت آمد و روزی را به من تقدیم کرد و ماندم و الآن سر در بستر گذاشتم. درجاهای دیگر هم آمده است که در پایان روز محاسبه و معاتبه می‌کند. هم عرض سپاس به‌پیشگاه خدا می‌کند و هم محاسبه‌ای می‌کند که چطوری سپری شد. آن‌وقت این آدم می‌فهمد که چگونه راه را بپیماید. سر از خواب هم که برمی‌دارد نگاه به آینده دارد و آغاز روز با یاد خدا. این یاد خدا روحیه و نشاط و شادابی و یک شکوفایی معنوی می‌دهد. ما با این فاصله داریم. خودم را عرض می‌کنم. چه موقعی شده است که در پایان روز همّ و دغدغه ما شکر باشد و آغاز روزمان با یاد خدای مهربان باشد؟ ما با این فاصله داریم. این ندای جمعه و پیام هر هفته جمعه است. تلاش کنیم این مسیر را طی کنیم.خدایا دست ما را بگیر و د راین مسیر به‌پیش ببر.

مناسبت‌ها

چند موضوع است که به فهرست‌وار عرض می‌کنم:

1. حضرت زینب کبری (س) منادی غیرت و عزت

میلاد حضرت زینب کبری (س) را تبریک و تهنیت عرض می‌کنم. همه ما با آن زندگی سراسر نور و کرامت و شجاعت و مقاومت در راه خدا آشنا هستیم. زینب کبری این بانوی بزرگ اسوه قهرمانان عالم است. الگوی همه مردان و زنانی است که سر به آستان خدا ساییده‌اند و برای خدا و سعادت مردم همه وجود خود را تقدیم کرده‌اند.زینب کبری چنین الگو و نمونه است. الگوی زنان در اسلام زینب قهرمانی است که در دامن فاطمه تولد یافت و در خانه علی (ع) رشد پیدا کرد و در کنار حسن و حسین (ع) شیر زن فداکاری بود و راهنمای امت و در پایان کار هم در آن حادثه جان‌سوز نهایت قهرمانی را از خود نشان داد و پیشانی نورانی او به تعریف حجت خدا به مدالی مزین شد. حضرت امام سجاد (ع) فرمود: «أَنْتِ بِحَمْدِ اللَّهِعَالِمَةٌغَيْرُمُعَلَّمَةٍفَهِمَةٌ غَيْرُ مُفَهَّمَةٍ»[13]بارها شنیده‌اید. این از بالاترین مدال‌های زینب کبری است که حجت خدا و امام سجاد (ع) فرمود که دانشمندی هستی که استادی از این عالم نداشتی؛ هوشمند بدون مربی یعنی وصل به عالم دیگر بودن. این بالاترین مدال معرفت حضرت زینب کبری است و بالاترین مقام شجاعت زینب کبری لحظه‌ای بود که اسیری در چنگال دشمن بود. درحالی‌که هیچ تکیه‌گاهی در عالم نداشت مثل شیر خروشید و در برابر دشمن موضع گرفت.انسانی که هیچ پایگاه مادی دیگری نداشت مثل یک قهرمان قد برافراشت و لب به سخن گشود و دشمن را اسیر سخنان قهرمانانه خودش کرد. درود بر شما زنان و مردانی که به این خاندان و به این الگوهای بزرگ عشق می‌ورزید. این‌ها راهنمایان حرکت و سعادت ما هستند. این الگوی بزرگ است که امروز در دامن خود رهبری پرورانده است که در سخنرانی 19 دی آن سخنان والا را فرمودند. این سخن زینبی است. امام، رهبر و ملت بزرگ ما این را از سلاله خودشان آموختند. ایشان ندای زینبی سر دادند. این تجلی آن ندایی است که در مجلس عبیدالله و یزید در جا نزد و فریاد برآورد. مقام معظم رهبری در سخنرانی‌شان فرمودند: آمریکایی‌ها رسماً چند بار اعلام کرده‌اندـ البته با بیان بنده ـ که ما سخت‌ترین تحریم‌های تاریخ امریکا را بر ملت ایران تحمیل کردیم. راست می‌گویید اما به فضل خدا ـ این‌ها تعابیر بنده است ـ با همت این ملت زینبی و عاشورایی سخت‌ترین شکست‌های تاریخ را از این ملت خواهید دید انشاء الله (تکبیر)

2. گرامیداشت روز پرستار و انتظار از مسئولان برای اتمام پروژه‌های شهرستان

به همین مناسبت روز و هفته پرستار داریم که آن را گرامی می‌داریم و به همه پرستارانی که در سخت‌ترین شرایط زندگی مریض‌ها  همراه  و در کنار آن‌ها هستند تبریک می‌گوییم و خدمات آن‌ها ر ا می‌ستاییم و امیدواریم که در نهایت مهربانی و وظیفه‌شناسی در کنار مریض‌ها باشند. همچنین برای کسانی که در مسیر بهداشت و درمان تلاش می‌کنند آرزوی توفیق داریم. به همین مناسبت حاشیه‌ای هم بروم. ما در قلمرو بهداشت و درمان در طول سال‌های پس از انقلاب پیشرفت‌های بسیار چشم‌گیری در منطقه و شهرمان داشته‌ایم. در این زمینه اولین کسانی که اقدام کردند خود مردم بودند. گزارش جدیدی که از بهداشت و درمان به‌تازگی گرفته‌ام عدد و رقم‌هایی دادند که نمی‌خواهم عرض کنم. آن‌ها نشان‌دهنده این است که پایه‌ریزی بیمارستان و درمانگاه‌ها با خیرین و مردم نیک‌اندیش بوده است و در ادامه و تکمیل هم ده‌ها پروژه در بیمارستان و درمانگاه‌ها با کمک خیرین انجام شده است. یعنی همان اندازه که در مقوله آموزش‌وپرورش شاهد میلیاردها هزینه مردمی و خیری در پروژه‌ها هستیم در مقوله بهداشت و درمان و بیمارستان‌ها همین‌طور شاهد هستیم. البته در تکمیل آن‌ها و در مسائل مختلف نظام و دولت هم کمک کرده است. طرح‌های متعددی پیش رفته است در همین دوره‌های اخیر با پیگیری‌هایی که مسئولان محترم داشتند و توجهی که دانشگاه علوم پزشکی داشته است طرح‌ها و پروژه‌هایی انجام شده است و الآن هم در حال انجام است. ضمن تقدیر و تشکر از خیرین و مردم به خاطر کمک‌های قبلی‌شان و هم چند پروژه‌هایی که در دست اقدام است باید اذعان کرد که مردم میبد در عرصه‌های گوناگون پیشگام بوده‌اند و خیرین محترم در سطوح مختلف کمک کرده‌اند جزا کم الله خیرا.

از مسئولان و عزیزانی که پیگیری تشکر می‌کنیم و ا ز دانشگاه علوم پزشکی هم سپاسگزاریم. علی‌رغم اقداماتی که توسط مسئولان، نماینده محترم، فرماندار محترم و مسئولان بهداشت و درمان انجام شده است گلایه‌هایی داریم. من ایام عید و به نظرم یک‌بار دیگر از بیمارستان بازدید داشتم. گزارش‌های مرتب هم دریافت می‌کنم. خیرین سرمایه‌گذار هم مراجعه می‌کنند و گلایه این است که گرچه مشکلات بودجه‌ای هم داریم و همه این‌ها را می‌دانیم اما دانشگاه علوم پزشکی این چند طرح خیری را معطل نگه داشته است و آن طوری که انتظار می‌رفت و به‌احتمال‌زیاد می‌توانستند کمک کنند کمک نشده است لذا من از زبان مردم این گلایه را دارم و امیدواریم که در این طرف سال مسئولان با توجه به مجوزها و دستوراتی که گرفته شده است بیایند و این چند پروژه را تکمیل کنند. (تکبیر)

امیدواریم که مسئولان توجه کافی به این مسئله داشته باشند تا نیاز به طرح عمومی مسئله احساس نشود.

3. پیشگامی مردم در کمک به ستاد بازسازی عتبات عالیات

موضوع دیگر ستاد بازسازی عتبات عالیات هر استان و شهرستان است.دیروز از استان و شهرستان گزارشی دادند. فرصت نیست من تفاصیل آن را عرض کنم. همان‌طور که مردم ما در انقلاب و عزاداری و حماسه عاشورایی حضور فعال دارند در عشق به خاندان پیامبر (ص) و کمک به بازسازی مراقد و حرم‌های مشرف عتبات هم در شهرستان و هم در استان سالانه میلیاردها کمک می‌شود. در این زمینه از مردم و ستادهایی که در استان و شهرستان است تشکر کنیم و تأکید هم می‌کنیم که دوستان خیلی با عنایت و دقیق در جای خود خرج می‌کنند. توجه داشته باشیم گاهی شبهه افکنی می‌کنند که چرا ما این پول را در کشور دیگری هزینه کنیم؟

باید در پاسخ این شبهه گفت که ما کشورهای واحدی هستیم همه مراقد و عتبات عالیات وابسته به شیعیان است که پایگاه اصلی شیعیان ایران بزرگ، انقلابی و اسلامی ما است و در هزینه آن‌ها بسیار دقت می‌کنند که غالباً منافع اقتصادی آن‌ها هم گاهی به کشور برمی‌گردد. از نظر معنوی که جای خود دارد از نظر مادی هم خیلی دقت دارند که تا امکان دارد در تولید شغل و اقدامات تولیدی در ایران انجام شود. بنابراین نباید به این شبهه‌ها نگاه کرد. مهم آن ارزش انقلابی و معنوی و جایگاه ایران در منطقه و جهان است که باید به این امر پرداخت. لذا مردم هم کمک‌های خود را برای تکمیل صحن‌ها و رواق‌های جدیدی که در کربلا، نجف و سامرا هست ادامه خواهد  داد.

4. رشد و تعالی کشور در سایه‌سار انقلاب اسلامی

چهل سالگی انقلاب یک فصل نویی است. در این چهل سالگی انقلاب که به‌تدریج به بهمن می‌رسیم و انشالله یک راهپیمایی کم‌نظیر و پرشکوه را شاهد خواهیم بود.

باید توجه کنیم که اگر همه معنویت و تمدن سازی و کلام اسلامی را هم کنار گذاریم انقلاب اسلامی در همه شاخص‌ها رتبه‌های مهمی در منطقه و جهان برای کشور ما در این چهل سال به ارمغان آورده است. مبادا کسانی به خاطر مشکلات و درد سخت محرومان که آن‌ها را قبول داریم و وظیفه حساس دولتمردان مورد تأکید است که حتماً همه باید بیش از این حرکت کنند و بار سنگین گرانی و سختی‌ها را از دوش مردم بردارند اما این موج نباید ما را از آن همه دستاورد در این شاخص‌های پیشرفت‌های مادی و شکلی و ظاهری غافل کند. از سوی دیگر ما یک پیشرفت تعالی و معنوی در کشورمان داشته‌ایم که داستان دیگری است. ما در حوزه استقلال و آزادی از کشورهای نمونه هستیم.

مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه‌ای در همین سخنرانی اخیرشان به نکته بسیار راهبردی اشاره فرمودند: در نگاه تمدنی، چهل سال یک گام است و گام‌های بلندی در پیش رو است. انقلاب اسلامی فراتر از این تحولات در شاخص‌های توسعه و پیشرفت و با تأکید بر همه آن‌ها، یک نگاه بلندتری در عالم دنبال می‌کند و در آن نگاه ملت ایران پیشگام است. این ملت دارای آگاهی و فهم است و در آن مسیر به‌پیش می‌رود. شما مردم تمدن سازی هستید. ملتی هستید که راهی نو به روی عالم گشوده‌اید. در این راه باید مقاومت خرج داد، پایداری کرد، هوشمند بود، انقلابی عمل کرد، از هجمه دشمنان نباید ترسید و زینب گونه در میدان حضور داشت. انقلاب در چهل سال 1000 دستاورد بزرگ برای این ملت داشته است. این ملت را به اوج عظمت و افتخار رسانده است. اما در آغاز راه است و باید خداوند کمک کند.این ملت نشان داده است که می‌تواند بر همه مشکلات فائق آید و از همه لغزش‌ها عبور کند و به سمت آن آرمان‌های بلند حرکت کند.

5. میبد سهام‌دار و وام‌دار انقلاب اسلامی ایران

نکته اخیر این است که میبد در این چهل سال انقلاب همه حیات خود را بازیافت. همه شهرها و استان‌ها و مناطق این‌طور نیستند. آنان که چهل و اندی سال قبل را به یاد دارند می‌دانند که با حضور ملت عزیز و مردم عزیز ما در میبد در انقلاب از سال‌ها قبل از انقلاب و جان‌فشانی‌هایی که در دوره مقدس کرده‌اند میبد از لحاظ رشد و توسعه وام‌دار انقلاب است. انقلابی که مال خود شما است.

گذشته را فراموش نکنیم. اگر  شما تقسیمات کشوری، انسجام شهری، عمران شهری و روستایی، آب، برق، گاز، مخابرات، جاده، بهداشت و درمان، صنعت، آثار تاریخی و کشاورزی و تمام این شاخص‌های 45 سال را جلو بگذارید تقریبا ما در نقطه صفر بودیم. انقلاب شما میبد را امروز یک شهر نیرومند و قوی کرده است که از لحاظ تقسیمات کشوری، انسجام و عمران شهری، زیرساخت‌های توسعه، حامل‌های انرژی، راه و جاده، صنعت و صنایع‌دستی و ماشینی، کشاورزی و زیرساخت‌های شهری و فرهنگی در تمام این‌ها نمی‌گوییم چند درصد بودیم و الآن چند درصد هستیم اما به این مسئله اذعان داریم که میبد تقریبا در اکثر این‌ها مایل به صفر بود.

شهر میبد شهر اسلام، شهر انقلاب، شهری که پیشگام حضور در انقلاب بود و بعد در همه مراحل انقلاب حضور داشت و امروز میبد در اوج عظمت و افتخار است و البته کاستی‌هایی هم دارد که همه باید آن را دنبال کنند. میبد هم سهام‌دار انقلاب اسلامی است و به سهم خود جان‌فشانی و حضور قوی داشته است. هم وامدار انقلاب اسلامی است و امیدواریم این راه را با قدرت ادامه دهد انشاء الله.

دعا

نسئلک اللهم و ندعوک باسمک العظیم الاعظم الاعز الاجلّ الاکرم یا الله و... یاارحم الرحمین، اللهم ارزقنا توفیق الطاعة و بعد المعصیة و صدق النیّة و عرفان الحرمة، اللهم انصر الاسلام و اهله و اخذل الکفر و اهله،خدایا دل‌های ما را به انوار قرآن و عبادت و دعا روشن بفرما، ما را به رسیدگی به مستمندان و همراهی با محرومان و عبادت و دعا و نیایش و زنده داشتن یاد خدا و رونق بخشیدن به مساجد توفیق روزافزون عنایت بفرما، اعمال ما را قبول بفرما، توبه، انابه و عبادات ما را مورد لطف و کرمت خود قرار بده، گناهان ما را ببخش، ما را از شر وساوس داخلی و بیرونی محافظت بفرما، آسیب‌ها را از جامعه ما دور بدار، نسل جوان ما را به اوج عزت، ایمان و افتخار برسان، همه مخاطرات را از کشور و امت اسلام دور بدار، شر دشمنان اسلام به‌ویژه اسرائیل غاصب را از سر همه مرتفع بفرما، شر تکفیری‌ها، داعشی‌ها و تروریست‌ها را به خودشان بازبگردان، ما را از همه خطرات مصون بدار، باران رحمت و برکاتت را بر ما نازل بفرما، مشکلات اقتصادی کشور را مرتفع بفرما، مسئولان ما را به انجام وظایف، خدمات صادقانه و الهی‌شان آشنا و موفق بدار،مریضان ما، مریضان مدنظر و جانبازان را شفا کرامت بفرما، مسلمانان مظلوم بحرین، یمن، عراق، سوریه، میانمار و دیگر مسلمانان مظلوم در اقصا نقاط جهان را نجات کرامت بفرما، اموات و درگذشتگان ما، درگذشتگان از این جمع و تازه درگذشتگان را غریق بهار رحمتت بفرما، ارواح تابناک شهیدان، شهیدان اسلام و انقلاب اسلامی، شهیدان دفاع مقدس، شهیدان مدافع حرم و مقاومت و بین‌الملل اسلامی شهدای این جمع و امام شهدا را با اولیای خودت محشور بفرما. ما را از گناهآن‌همه ایام سال مصون بدار، توبه و انابه و عبادت ما را قبول بفرما، این عید را برای عمه امت اسلامی مبارک و میمون بفرما، سلام ما را به امامان و مولایمان حضرت ولیعصر (عج) ابلاغ بفرما.

بسم‌الله الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ اللَّهُ الصَّمَدُ لَمْ يلِدْ وَلَمْ يولَدْ وَلَمْ يكُنْ لَهُ كُفُوًا أَحَدٌ[14]

 


[8]- سوره احزاب، آیه 70

[9]- سید رضی، نهج‌البلاغه (صبحی صالح)، خطبه 204، ص 321

[10]ـ سوره مائده، آیه 35.

[11]ـ سید رضی، نهج‌البلاغه (صبحی صالح)، خطبه 193، ص 305

[12]- سوره نحل، آیه 18

[13]- علامه مجلسی، بحارالانوار، ج 45، ص 164

[14]- سوره اخلاص