خطبه اول

                                                اصل زیارت مورد اتفاق همه مذاهب اسلامی

                                                 درخشش مسئله امامت و ولایت از برجستگی‌های مکتب تشیع

 

بسم‌الله الرحمن الرحیم نحمده علی ما کان و نستعینه من امرنا علی ما یکون و نؤمن به و نتوکل علیه و نستغفره و نستهدیه و نعوذ به من شرور أنفسنا و سیئات أعمالنا و نصلّی و نسلّم علی سیدنا و نبینا ابی القاسم المصطفی محمّد و علی آله الاطیبین الاطهرین و لا سیّما بقیة الله فی الارضین.

توصیه به تقوا

اعوذبالله من الشیطان الرجیم بسم‌الله الرحمن الرحیم «یا أَیهَا الَّذِینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ حَقَّ تُقَاتِهِ وَلَا تَمُوتُنَّ إِلَّا وَأَنْتُمْ مُسْلِمُونَ»[1] عِبَادَ اللَّهِ أوصِیکمْ و نَفسِی بِتَقْوَی اللَّه و ملازمة أمره و مجانبة نهیه و تَجَهَّزُوا رَحِمَكُمُ اللَّهُ فَقَدْ نُودِيَ فِيكُمْ بِالرَّحِيل‏[2] وَ تَزَوَّدُواْ فَإِنَّ خَیْرَ الزَّادِ التَّقْوَی[3]

همه شما نمازگزاران گرامی، برادران و خواهران ارجمند و خودم را در این ایام سوگواری اباعبدالله الحسین (ع) به تقوا، پارسایی، ترس و پرهیز از عذاب الهی و عمل به فرمان‌ها و دستورات خداوند و دوری از گناهان و معاصی و عزاداری راستین سفارش و دعوت می‌کنم. امیدواریم  خداوند عزاداری‌ها و سوگواری‌های ما را قبول بفرماید و همه ما را از بندگان پارسا و متقی قرار دهد.

نکاتی در باب زیارت

در آستانه اربعین سالار شهیدان قرار داریم و زیارت اربعین و زیارت‌هایی که در ماه صفر و ماه محرم و در همه سال ترغیب شده است یک شعار مهمی است که در مکتب اهل‌بیت به‌طور خاص موردعنایت قرار گرفته است. بنده  هم در خطبه اول به همین مناسبت و همین ایام، مباحث و نکاتی را در رابطه با زیارت عرض می‌کنم.

1. زیارت از مستحبات مورد قبول همه مذاهب اسلامی

زیارت همان‌طور که همه مطلع هستید و آشنایی دارید یک مسئله مهم و از مستحبات مؤکد در نزد علمای شیعه و سنّی در سطح بسیار وسیعی مورد قبول واقع شده است. بزرگان دین زیارت اولیای الهی، قبور صالحین و زیارت پیامبر خدا (ص) را جزء مستحبات مؤکد شمرده‌اند.

اگر نبود این‌که ابن تیمیه در قرن هفتم هجری آمد و شبهه‌های بی‌ربطی در باب زیارت، تبرک، شفاعت و توسل در بین مسلمانان پخش کرد و بعد هم در دویست سال گذشته محمد بن عبدالوهاب آمد و وهابیت را  پایه‌گذاری کرد شاید هیچ شک و شبهه‌ای نبود که زیارت از سوی همه مسلمانان پذیرفته شده بود و تمام مذاهب اسلامی در استحباب زیارت، چه زیارت رسول خدا در قله و اوج و چه زیارت صلحا، بزرگان، علما و چه زیارت اهل قبور از قبیل پدر و مادر اتفاق‌نظر داشتند.

کتابی 7 جلدی  بنام موسوعة زیارات المعصومین[4] است که در جلد اول مباحث نسبتاً خوبی راجع به زیارت دارد و عمده زیارت‌هایی که در شیعه و سنی موجود بوده است را جمع‌آوری کرده است. کتاب بسیار خوبی است. در جلد اول این کتاب که با نام جلد صفر نام‌گذاری کرده است آمار و ارقامی در مورد زیارت داده است که مشترک بین شیعه و سنی است و در نوع خود خیلی جالب است. بنا به بیان این کتاب، 434 کتاب توسط شیعه و سنی در باب زیارت نوشته شده است. تقریباً نصف یا کمی بیش از 240 یا 250 عنوان از این کتاب‌ها توسط بزرگان شیعه از همان قرن اول و دوم تا این قرون متأخر مثل مفاتیح‌الجنان نوشته شده است. تقریباً به همین اندازه یعنی دویست و خرده‌ای هم اهل سنت و علمای آنان در مورد زیارت کتاب نوشته‌اند. زیارت قضیه‌ای است که تا این اندازه ریشه‌دار است و حدود 400 یا 500 کتاب راجع به بحث زیارت یا جمع‌آوری زیارت‌ها به‌طور مستقل با عنوان زیارت علمای مذاهب اسلامی نوشته شده است.

2. تواتر استحباب زیارت از منظر شیعه

در شیعه که اصل زیارت، فروع، تبعات و دامنه آن در حد تواتر است. اینکه زیارت مستحب مؤکد است و مورد ترغیب اکید شرع می‌باشد در شیعه موجود است. دیشب و امروز در این رابطه مطالعه می‌کردم جالب است بدانید که تقریباً به همین اندازه در مذاهب اسلامی هم در مورد زیارت مطالبی وارد شده است. متأسفانه در این دویست سال اخیر تفکر ابن تیمیه آمد و کنار زدن زیارت و شرک دانستن آن را در دستور کار خود قرارداد و چنین غائله‌ای در عالم اسلام ایجاد کرد. ابن تیمیه عالم نسبتاً بزرگی بود اما به‌شدت دچار انحراف در افکار و کج‌فکری بود و محمد بن عبدالوهاب که در دویست سال اخیر طلایه‌دار جریان انحرافی و وابسته به قدرت‌های استعماری بودند و هستند. اگر این‌ها را ما به‌عنوان یک استثنا کنار بگذاریم مسئله زیارت در همه مذاهب اسلامی یک اصل مهم، ریشه‌دار و تاریخی است تا جایی که قریب 500 کتاب توسط شیعه و سنی در باب زیارت نوشته شده است و این غیر از انواع زیارت‌ها و روایت‌های دیگری است که در کتاب‌ها به‌طور متفرقه پخش است. یعنی این زیارت‌ها در کتاب‌ها و مجموعه‌های متنوع و معتبر اهل سنت و شیعه به‌طور مفصل در هر جایی که از زیارت بحث شده آمده است.

بنابراین نباید کسی فکر کند که زیارت منحصر به شیعه است و مرتبط با روایات محدودی است بلکه بحث زیارت در شیعه متواتر است و در بین عامه مذاهب اسلامی و همه امت اسلام هم اصل زیارت (زیارت پیغمبر، صلحا و والدین) مورد تأکید قرار گرفته است. البته زیارت یک مستحب مانند سایر مستحبات نیست چون مستحبات فرق می‌کند: مثلاً نماز شب غیر از نوافل دیگر است زیرا آن‌قدر روایت در فضیلت نماز شب است درحالی‌که نوافل دیگر به این اندازه روایت ندارند. اصلاً زیارت به همان اندازه شعار دین است بلکه بالاتر است. این را عرض کردم برای اینکه بدانیم همه امت اسلام تابع این اصل مهم هستند و معلوم باشد که یک جریان اقلیت کج‌اندیش با چند بهانه مسئله زیارت را کنار زده است. البته ریشه ماجرا هم این است که بنی‌امیه و دستگاه‌های مخالف تشیع پشت صحنه بودند و در عصر ما هم که پشت صحنه وهابیت معلوم است تا قدرت اجتماعی  سیاسی ایجاد شده توسط زیارت را کنار بزنند. این دشمنی با خاندان پیامبر می‌باشد. در کشورهای مختلف هم شما می‌بینید که اهل سنت از مذاهب مختلف به زیارت می‌روند. همین الآن عمده حاجیان مقید هستند که به زیارت پیامبر (ص) بروند. این فتنه‌انگیزهای قرن اخیر هستند که سعی می‌کنند اهل سنت را از زیارت پیغمبر (ص) و قبور صلحا و علما جدا کنند و زیارت را متهم به شرک کنند. درعین‌حال ما در مدینه و خیلی از جاهای دیگر می‌بینیم که به زیارت می‌روند.

3. برجستگی‌های زیارت در مکتب تشیع

زیارت یک امر مستحب مؤکد مشترک بین مذاهب اسلامی است اما در نگاه اهل‌بیت و در منطق شیعه زیارت یک درخشش بیشتری دارد و چند تفاوت و برجستگی دارد:

الف. اهمیت زیارت پیامبر خدا و ائمه اطهار در قله

در مورد زیارت پیامبر خدا حضرت محمد مصطفی (ص)اتفاق‌نظر است چه از نزدیک و چه از راه دور. شیعه و سنی نقل کرده‌اند کهپیامبر گرامی اسلام فرمودند: «مَنْ حَجَّ وَ لَمْ يَزُرْنِي فَقَدْ جَفَانِي‏»[5]اگر کسی حج مشرف شد و به زیارت من نیاید پس به تحقیق در حق من جفا کرده ستم روا داشته است. این روایت از طرق شیعه و سنی نقل شده است. اما در منظر شیعه آن زیارتی که در قله است و با اهل سنت تفاوت دارند زیارت قبر پیامبر (ص) و ائمه اطهار (ع) است. اصلاً زیارت قبور مطلق مسلمانان مستحب است. هم با این زیارت عبرت می‌گیرد و هم برای اهل قبور و اموات طلب مغفرت می‌کند. این در روایات شیعه و اهل سنت آمده است.

می‌گوید به زیارت قبور والدین برو فاتحه بخوان و از آن‌ها درخواست بکن که موجب استجابت دعا می‌شود.امام صادق (ع) به نقل از امیر مؤمنان (ع) می‌فرماید: «زُورُوا مَوْتَاكُمْ فَإِنَّهُمْ يَفْرَحُونَ بِزِيَارَتِكُمْ وَ لْيَطْلُبْ أَحَدُكُمْ حَاجَتَهُ عِنْدَ قَبْرِ أَبِيهِ وَ عِنْدَ قَبْرِ أُمِّهِ بِمَا يَدْعُو لَهُمَا»[6]اما زیارت پیامبر یک بیعت است چرا که او معصوم است. این مسئله در شیعه مختص پیامبر نیست و ائمه را نیز شامل می‌شود چرا که ما قائل به عصمت ائمه هستیم.

ب. درخشش مسئله امامت و ولایت

مسئله دومی که در زیارت معصومین مهم است این است که فلسفه زیارت در مذهب شیعه فقط عبادت فردی نیست که نکته خیلی مهمی است. شاید معنای منطق عمومی زیارت این است که ارتباطی با پیغمبر برقرار شود و از او چیزی خواسته شود این‌ها مباحث خوبی است اما در مکتب شیعه زیارت فلسفه‌های دیگری هم دارد:

یکی فلسفه عبادی، فردی و تقرب الی الله است اما فلسفه دیگرش هم این است که دستگاه امامت و ولایت بدرخشد، مردم پیرامون ولایت و امامت جمع شوند. آن وقت زیارت اباعبدالله الحسین (ع) به‌طور خاص  این چنین است.

ج. زیارت امام حسین (ع) ممتاز در میان زیارت‌ها

در میان زیارت‌ها زیارت امام حسین فرق می‌کند. همه زیارت‌ها مهم و مستحب است اما زیارت امام حسین چیز دیگری است. شما در همین کتاب 7 جلدی که ملاحظه کنید یک جلد کامل آن مختص امام حسین است.[7]

د. تساوی زیارت هنگام زندگانی و زمان ممات معصوم

نکته دیگری که در شیعه برجسته‌تر است زیارت معصوم بعد از حیاتش است که یک زیارت از راه دور، بریده و غایبانه نیست. می‌فرماید: شما که زیارت می‌روید نظیر زمان حضور است یعنی امام ناظر است و می‌شود با او سخن گفت. او عالم، واقف و محیط بر زیارت شما است و برای استجابت دعاها واسطه می‌شود. این همان حیات برزخی است که ما لااقل در مورد معصومین و اولیای الهی به آن اعتقاد داریم. گرچه نظر درست این می‌تواند باشد که همه حیات برزخی دارند و معصومین شکل اتم آن را دارا هستند. هم می‌فهمند و رابطه برقرار می‌شود و یک ارتباط گویا و زنده است. قضایای معتبر در این جا و جود دارد و آن‌هایی که اهل درک بودند در همان مرقد امام اتصالشان برقرار می‌شود و این اتصال را درک می‌کند. قصه‌های معتبر واقعی در این جا وجود دارد که زیر قبه امام رضا (ع) و تحت قبه سالار شهیدان که از مهم‌ترین امکنه عالم است کسانی همان جا با آن روح و چشم برزخی حس می‌کردند که امام دارد جواب می‌دهد. در نگاه ما این ارتباط، یک ارتباط آگاهانه است.

4. عدم اختصاص زیارت به حضور نزد قبر

زیارت هم اختصاص به حضور ندارد. این نکته هم مهم است. می‌توان زیارت‌های وارد شده را  با قصد رجا از راه دور هم  خواند، ضمن اینکه زیارت‌هایی از راه دور هم وارد شده است. عمده این است که سیم و سیگنال عرفانی، معنوی و اتصال به عالم معنویت خصوصاً با سالار شهیدان برقرار شود.

ماحصل مطالب

موارد دیگری نوشته بودم که از آن‌ها می‌گذرم. آنچه در این خطبه در آستانه زیارت اربعین عرض کردم این چند مطلب بود:

1. اتفاق‌نظر در باب زیارت در میان مذاهب اسلامی

زیارت یک امر بسیار مهم در اسلام و بدون تفاوت در مذاهب اسلامی است و جمله علمای اسلام در فتاوا و کتاب‌هایشان زیارت را به‌طور عام مستحب شمرده‌اند و زیارت پیغمبر مستحب مؤکد است. این یک امر مشترک است. و جز جریان کج‌اندیش و اقلیت زیارت را نفی نکرده است.

2. زیارت یک ارتباط حضوری

زیارت در نگاه شیعه چیز برتری است و آن ویژگی‌هایی دارد که به آن اشاره کردم. زیارت در نگاه ما یک ارتباط حضوری و خیلی جدی میان انسان و معصوم است.

این چند نکته‌ای بود که در باب زیارت عرض کردم. شبهاتی که ابن تیمیه در باب زیارت ایراد کرده است را باید در فرصت دیگری صحبت کنیم. امیدواریم خداوند به همه ما توفیق عنایت فرماید که به زیارت واقعی و راستین مشرف شویم. خدایا زائران اباعبدالله الحسین (ع) را در کنف حمایت خودت محافظت بفرما.

بسم‌الله الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ إِنَّا أَعْطَينَاكَ الْكَوْثَرَ  فَصَلِّ لِرَبِّكَ وَانْحَرْ  إِنَّ شَانِئَكَ هُوَ الْأَبْتَرُ[8]

 


[1]- سوره آل عمران، آیه 10

[2]- سید رضی، نهج‌البلاغه (صبحی صالح)، خطبه 204، ص 321

[3]ـ سوره بقره، آیه 197.

[4]-  نشر موسسه امام هادی (ع)

[5]- منسوب به امام رضا علیه السلام، الفقه المنسوب الی الامام الرضا علیه السلام، ص 231

[6]- مرحوم کلینی، الکافی، ج 3، ص 230: مردگان خود را زيارت كنيد، زيرا آن‌ها به زيارت شما خوشحال مى‌شوند و هر كدام از شما در كنار قبر پدر، يا مادر خود همزمان با دعايى كه بر ايشان مى‌كند، حاجت خود را نيز بخواهد.

[7]- جلد سوم

[8]- سوره کوثر

خطبه دوم

لزوم هوشیاری در قبال سیاست منتظرانه غرب

امتحان حقوق بشر ادعایی غرب در ماجرای قتل خاشقچی

بسم‌الله الرحمن الرحیم الحمدالله رب العالمین بارئ الخلائق أجمعین ثمّ الصّلاة و السّلام علی سیّدنا و نبیّنا و حبیبنا أبی القاسم المصطفی محمّد و علی مولانا علیّ بن ابیطالب و علی الصدیقة الطاهرة فاطمة الزهراء و علی الحسن و الحسین سیدی شباب أهل الجنّة و علی أئمة المسلمین علی بن الحسین و محمّد بن علی و جعفر بن محمّد و موسی بن جعفر و علی بن موسی و محمّد بن علی و علی بن محمّد و الحسن بن علی و الخلف القائم المنتظر حججک علی عبادک و أمنائک فی بلادک ساسة العباد و ارکان البلاد و ابواب الایمان و أمناء الرحمن و سلالة النبین و صفوة المرسلین و عترة خیرة رب العالمین صلواتک علیهم اجمعین.

توصیه به تقوا

اعوذبالله من الشیطان الرجیم بسم‌الله الرحمن الرحیم«یا أَیهَا الَّذِینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَلْتَنْظُرْ نَفْسٌ مَا قَدَّمَتْ لِغَدٍ وَاتَّقُوا اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ خَبِیرٌ بِمَا تَعْمَلُونَ»[9]عِبَادَ اللَّهِ أوصِیکمْ و نَفسِی بِتَقْوَی اللَّه و ملازمة أمره و مجانبة نهیه و تَجَهَّزُوا رَحِمَكُمُ اللَّهُ فَقَدْ نُودِيَ فِيكُمْ بِالرَّحِيل‏[10]وَ تَزَوَّدُواْ فَإِنَّ خَیْرَ الزَّادِ التَّقْوَی[11]

همه شما و خودم را بار دیگر به پارسایی و تقوا سفارش می‌کنم. امیرالمؤمنین (ع) در خطبه متقین در ادامه اوصافی که برای پارسایان و متقین برمی‌شمارند چند وصف دیگر را با این عبارات فرمودند: «وَ قَصْداً فِي غِنًى وَ خُشُوعاً فِي عِبَادَةٍ وَ تَجَمُّلًا فِي فَاقَةٍ وَ صَبْراً فِي شِدَّةٍ وَ طَلَباً فِي حَلَالٍ»[12]می‌فرماید این تقوایی که ما دائم از قرآن و روایات و از خطیبان می‌شنویم که به آن سفارش کنید و باید آن را دنبال کنیم این تقوا علائمی دارد. ازجمله علائم آن این است که انسان متقی آن هنگام که در دارایی، توانایی و تمکن است به اعتدال استفاده می‌کند، تند نمی‌شود و سرمست نعمت نمی‌شود. این نشانه تقوا است. وقتی که مال، سرمایه، کارخانه، مغازه، باغ و زندگی دارد این زندگی باز او را مسرف و ریخت‌وپاش گر و مغرور نمی‌کند. از آفات توانایی و دانایی این است که انسان وقتی زیادی دارد از اموال مسرفانه استفاده کرده ریخت‌وپاش کند و در جای خودش مصرف نکند. اما انسان متقی وقتی دارد مغرور نیست و آرام است. در قدرت هم این طور است. آدم قادر، مسئول و دارای توانایی که تقوا داشته باشد سرمست قدرت نمی‌شود. پس آرامش در زمان دارایی و اسراف نکردن در هنگامی‌که توانایی دارد یک طرف بحث است. طرف دیگر این است که وقتی ندارد، دست‌تنگ و نادار است جزع و فزع نمی‌کند و آرام است. آرامش در غنا موجب می‌شود که اسراف نکند، کبر نورزد و حق دیگران را ضایع نکند. آرامش تقوایی و الهی وقت ناداری را باز معتدل و صبور قرار می‌دهد. این تعابیر امیرالمؤمنین که در اوصاف متقین تعابیر خیلی جامعی است برمی‌گردد به یک آرامش درونی که در انسان باتقوا است. وقتی هم که فقیر شد به همه بد و بیراه نمی‌گوید، جزع و فزع نمی‌کند و دنبال راهکار می‌گردد. این جزع و فزع آدم را در باتلاق اسیر می‌کند. این‌که خداوند در هر هفته باب تقوا را به روی ما باز کرده است و ما همدیگر را به آن توصیه می‌کنیم برای این است که در زندگی فردی، اجتماعی و اقتصادی خویش آن‌ها را مراعات کنیم. حالا جالب این است که وسط این جمله‌ها یک کلمه دیگر هم آمده است: «غِنًى وَ خُشُوعاً فِي عِبَادَةٍ»آن شخصی می‌تواند تقوا داشته باشد که در عبادت دل نرم و خاشع داشته باشد. این ویژگی‌ها بدون خشوع در عبادت نمی‌شود. ما چون غرق در این دنیای مادی هستیم نمی فهمیم که خشوع در عبادت یعنی چه؟ و آن لذتهای معنوی که اولیای الهی در عبادتها درک و لمس می‌کردند و می چشیدند ما نداریم و نمی‌توانیم آن‌ها را درک کنیم. خدایا به ما توفیق درک این معارف الهی را عنایت بفرماید.

مناسبت‌ها

موضوعاتی را فهرست‌وار به همراه نکاتی اشاره می‌کنم:

1. اقدامات دشمنان در قبال اربعین

پیشاپیش اربعین و همه مناسبت‌های ماه صفر خصوصاً دهه آخر این ماه را تسلیت و تعزیت عرض می‌کنم. همین جا باید بر اهمیت زیارت باشکوه معنوی، عبادی، اجتماعی و سیاسی اربعین و این حماسه بزرگ پیاده‌روی تأکید کرد. خیلی‌ها تلاش می‌کنند تا شکوه اربعین را به شکلی بشکنند. این تلاش امروز یک تلاش روشن در عالم سیاست است برای اینکه نگذارند اربعین منعقد شود و این راهپیمایی باشکوه شکل پذیرد. چون این راهپیمایی یک قدرت بین‌الملل اسلامی و یکی از نمادهای جبهه و گفتمان انقلاب اسلامی است.

در این مسیر دشمنان اقداماتی انجام می‌دهند:

1. تضعیف روابط بین ملت ایران و عراق

رابطه صمیمی ملت ایران و عراق را که دو ملت به هم نزدیک در همه وجوه دینی، معنوی و فرهنگی است را تضعیف کنند. کلیپ و شایعات درست می‌کنند و در فضای مجازی و آشکار تلاش می‌کنند تا این روابط را بشکنند. در سطح مردمی تلاش می‌کنند تا این روابط را خدشه‌دار کنند. ذهن مردم ایران را به عراقی‌ها بد کنند و ذهن آن‌ها را هم نسبت به ما تخریب کنند. اصلاً جنگ هشت‌ساله را آن‌ها ایجاد کردند تا این دو کشور که انرژی دنیا را در دست دارند و از لحاظ دینی و مذهبی به هم نزدیک هستند و یک قدرت بزرگ هستند متفرق کنند. این نقشه‌ای است که آن را در سطح بالای سیاسی دنبال می‌کنند.

2. اقدام برای روی کار آوردن مزدوران خود

شما در این شش هفت ماه ببینید. ترفندها و توطئه‌های متعددی که آمریکایی‌ها به کار بردند تا افراد خودشان را در سطح ریاست جمهوری، نخست‌وزیری و مقامات دیگر روی کار بیاورند. اگر کسی این پرونده را باز کند می‌بیند که چقدر تلاش کردند تا در سطح بالا کسانی را بیاورند که به روابط میان ایران و عراق و به گفتمان  انقلاب اسلامی اعتقاد نداشته باشند. جبهه مقاومت و جبهه مقابل داعش را تضعیف کنند. هم در سطح مردمی تخریب کنند و ذهن‌ها را به همدیگر تخریب کنند وهم در سطوح بالا کسانی را بیاورند که راه اتحاد را نپیمایند. تلاش‌هایی که عربستان سعودی و این بن سلمان در همین دو سال اخیر انجام داد یک فصل بلند و بالایی است از پلی که این‌ها در عراق پایه‌ریزی کردند.

 از یک سویی اغتشاشاتی در عراق ایجاد کردند و اسراییلی‌ها از طرف دیگر و آمریکایی‌ها و منافقین و یک عده نادان در ایران و عراق تلاش کردند تا این روابط تخریب شود و این اربعین‌ها شکل نگیرد و این قدرت بزرگ ایمانی و این شکوه حماسه حسینی در جهان درخشش نداشته باشد. البته عمده این توطئه‌ها شکست خورد. با هوشیاری مردم عراق و ایران و نقشی که رهبری معظم و مرجعیت در نجف داشتند خیلی از این‌ها کنترل شد، داعش کنار رفت و قدرت آن‌ها تضعیف شد. این را بدانیم که نقشه‌ها به کار گرفته شده است تا این جبهه متحد ضد امریکا، اسرائیل و داعش و قدرت شیطانی نتواند در منطقه شکل گیرد که یکی از پایه‌های مهم آن ارتباط ایران و عراق است.

3. برپا کردن غائله نافرجام کردستان عراق

موقعی ماجرای کردستان را ایجاد کردند.

4. ایجاد آشوب در بصره

 یک روز آشوب‌های بصره را به راه انداختند و کنسولگری ایران را به آتش کشیدند.

5. تأسیس و حمایت از داعش

 یک روز داعش را فرستادند تا آن آشوب بزرگ را به وجود بیاورد و سایر توطئه‌هایی که به برخی اشاره کردم. بنابراین ما باید هوشیار باشیم و اربعین را صیانت کنیم. اربعین یک پدیده بزرگ سیاسی و اجتماعی است. قدرت بزرگ اسلام در اربعین تجلی می‌کند. از بیش از 40 ملیت و قریب 20 میلیون نفر در راهپیمایی بیش از 100 کیلومتر با آن عظمت و شکوه می‌آیند که کارهای آن را مردم انجام می‌دهند.

قطعاً دنیاخواران و مستکبران عالم از این می‌ترسند. به همین دلیل است که ما را به زیارت فراخوانده‌اند و باید زیارت را قدرت ایمانی، معنوی، الهی، اجتماعی و سیاسی تلقی کرد. امیدواریم اربعین امسال هم یک اربعین باشکوه‌تر باشد. در کشور ما هم اقداماتی انجام شده است که باید تسهیل شود. اول از آن‌ها تشکر می‌کنیم و ثانیاً باید مسئولین بیش از این در طول مسیر کمک کنند و مردم هم همکاری کنند و به‌رغم مشکلات اقتصادی که هست به حمدالله امسال هم شرکت در اربعین در منطقه ما وضع خوبی دارد. از این منطقه ما، جمع زیادی رفتند و یا آماده حرکت هستند.

2. گرامیداشت هفته ورزش و تربیت‌بدنی

مطلب دوم هفته ورزش و تربیت‌بدنی است. این هفته را گرامی می‌داریم. چند نکته را در مورد این بحث اشاره می‌کنم:

   الف. لزوم توجه به ورزش عمومی

خوب اهمیت ورزش روشن است. من هفته قبل هم در قم اشاره کردم که ما در کنار ورزش حرفه‌ای که آن هم نقش خودش را دارد و موجب نشاط در نسل جوان است، درعین‌حال ورزش همگانی و فرهنگ‌سازی برای سلامت  جوان، میان‌سال و کهن‌سال یک فرض و وظیفه است که دستگاه‌های تربیت‌بدنی باید آن را مهم بشمارند. در آموزش‌وپرورش، نهادها و کارخانه‌ها زمینه‌هایی برای گسترش ورزش به شکل همگانی برای سلامت عمومی جامعه یک وظیفه است و همه باید دنبال کنند.

    ب. حضور خیّرین در تأمین نیازمندی‌های ورزش

حضور خیرین و مردم در ورزش است. گزارشی که دیشب به من دادند و امروز هم آن را دیدم نشان می‌دهد که در همین یک سال گذشته 7 یا هشت پروژه ورزشی داشتیم که خیرین کمک کردند. واقعاً این کار درستی است خیرین ما مسجد، حسینیه، مدرسه، بیمارستان و دانشگاه ساختند. در همه قلمروها ما حضور خیرین را داریم. دستتان درد نکند. در ورزش هم این کار شروع شده است. امیدواریم که ادامه پیدا کند که از باقیات‌الصالحات است.

    ج. لزوم توجه شهرداری و شورا به امکانات ورزشی محلّات

شرایط ورزش همگانی غیر از آموزش‌وپرورش، نهادها، کارخانه‌ها، دانشگاه و امثال آن‌ها باید در محلات پایه‌ریزی شود. این کار شهرداری و شورا است که در محلات وسایل ورزشی مناسبی باشد تا لازم نباشد که همه به محیط‌های بزرگ بروند بلکه باید این امکانات در دسترسشان باشد. باید در برنامه‌ها بیشتر موردتوجه قرار گیرد.

    د. لزوم توجه بیش از پیش به ورزش بانوان

با رعایت مسائل شرعی وظیفه سلامت و ورزش در بخش بانوان را باید بیشتر به وجود بیاوریم. در این زمینه هم کم‌کاری شده است و امیدواریم که به آن توجه بیشتری شود.

   ه. لزوم حمایت سرمایه‌داران از ورزش‌های حرفه‌ای

صنایع و سرمایه‌داران از تیم‌ها و بچه‌هایی که ورزش حرفه‌ای را دنبال می‌کنند بیشتر حمایت کنند. ما استعدادهای خیلی خوبی داریم که باید حمایت شوند.

   و. لزوم اصلاح و ترویج ورزش‌های سنتی

باید تأکید کنیم که ورزش‌های سنتی به همراه ورزش‌های دیگری که وجود دارد نیاز به تکمیل، اصلاح و ترویج دارد.

ورزش‌های بومی، سالم، سنتی، پهلوانی و زورخانه‌ای که به حمدالله میبد با سرانه بالا در کشور می‌درخشد. الآن ما نزدیک 20 زورخانه در شهر داریم. به نظرم تقریباً این میانگین و سرانه در کشور نباشد. غالباً هم این‌ها با کمک‌های جزئی که به آن‌ها شده است توسط مردم صورت گرفته است.

  ز. لزوم ظهور و بروز بیشتر ارزش‌های معنوی در ورزش

به نکته هفتم که مهم‌ترین نکته است اشاره می‌کنم که همه این‌ها باید با روح دینی، اسلامی و فرهنگی آمیخته باشد.

3. لزوم هوشیاری در قبال سیاست انتظار و بلاتکلیفی

موضوع سوم هم مسائلی است که در سیاست‌های اقتصادی وجود دارد. یک نکته‌ای که آمریکایی‌ها و دشمنان ملت دنبال می‌کنند این است که ایران و مردم را در یک حالت انتظار و بلاتکلیفی نگه دارند. این یک سیاست است که به‌طور خاص چند سال است دنبال می‌شود. می‌گویند ما الآن فلان کار را کردیم و فلان تاریخ فلان کار را خواهیم کرد و دائم مردم و مسئولین را در انتظار قرار می‌دهند. این بدترین چیز از لحاظ روانی است که به روی اقتصاد ما اثر می‌گذارد.

 وظیفه مردم و مسئولین در مقابله با این سیاست

در قبال این سیاست وظایفی متوجه مردم و مسئولین است که اشاره می‌شود:

      1. چشم بستن بر وعده‌های مکّارانه غرب

مردم و مسئولین هم باید واقعاً چشم از اینکه آن‌ها چه می‌گویند ببندند. نه این‌که ندانند و نفهمند بلکه خود را در گرو آن‌ها نگه نداریم. ما مردم می‌توانیم از این سدها و  پل‌ها بگذریم و در برابر این موانع مقاومت کنیم. باید از این حال انتظار و این‌که آن‌ها چه می‌کنند بیرون بیاییم؛ اما متأسفانه این مسئله به‌صورت کامل شکل نگرفته است.

     2. فعّال کردن اقتصاد

اقتصادمان را فعال کنیم و تلاش کنیم که نیازهای ضروری مردم تأمین شود. قدم‌های کوچکی برداشته شده است. با تورم و گرانی دو، سه، چهار و پنج برابری واقعاً قشر متوسط به پایین بسیار در حالت سختی گذران زندگی می‌کنند. باید تدبیر شود. ما زمان جنگ داشتیم و با سربلندی از آن عبور کرده‌ایم. باید نظام اقتصادی را طوری طراحی کنیم که حداقل نیازها را تأمین کند.

     3. پویا کردن صادرات

ضمن اینکه بحث صادرات و برنامه‌ریزی‌های صادرات هم مهم است. حالا مناسبت روز صادرات را هم در این هفته داریم. اگر صادراتمان را درست کنیم با این صادرات می‌توانیم سرمایه و ارز خوبی وارد کشور کنیم. البته قیمت ارز هم علیرغم بعضی تحلیل‌ها که وجود دارد نباید گذاشت که افسار گسیخته جلو رود.

    4. مدنظر قرار دادن الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت

بخش مهم الگوی  اسلامی ایرانی پیشرفت را که رهبری تأکید کردند هم این است که ما اقتصاد درون‌زای فعال را روی دوش خودمان داشته باشیم تا این موج‌ها نتوانند کمر اقتصاد ما را بشکند. این کار شدنی است و امکان دارد. البته برنامه‌ریزی و تلاش می‌خواهد، هم‌دلی و همراهی می‌خواهد، روح جهادی و مقاومت می‌خواهد، دور شدن از نگاه‌های معطوف به غرب می‌خواهد. راه نجات ما این اسناد است نه نگاه‌های تند و کند و شیرین و تلخ بیرونی. البته باید هوشیار بود و حکمت داشته باشیم. اصل کار به دست خودمان و ملت است.

 امیدواریم این محورها موردتوجه قرار گیرد.

4. امتحان حقوق بشر ادعایی غرب در ماجرای قتل روزنامه‌نگار سعودی

قتل این روزنامه‌نگار سعودی (جمال خاشقچی) یک امر خیلی خیلی عجیبی است که دنیا واقعاً در برابر یک آزمایش قرار گرفته است. حالا جالب این است که این همه در یمن و جاهای دیگر کشته می‌شوند و مهم هم هستند کسی حساس نیست. اما درعین‌حال این پدیده هم که از بیرون یک جریان تندروی مغرور سرمست وابسته به غرب آن جنایت فجیع را در یک کشور دیگری در مورد خبرنگاری که در باند خودشان بوده است و تنها این دو سال انتقاداتی داشته است اجرا کند. این بسیار بسیار پدیده عجیبی است.

حالا جالب است که ترامپ و آدم‌هایی که دنبال مال دنیا هستند می‌گویند چندین میلیارد دلار به ما بدهید ما از این چشم می‌پوشیم. حال بسم‌الله، سازمان‌های بین‌الملل که شعار می‌دهند ببینیم چه کار می‌خواهند کنند.

آمریکایی‌ها! شما در یمن به خاطر دلار و پول و اقتصادتان بر خون مظلومان زیادی چشم می‌پوشید. در بحرین و جاهای دیگر و خودتان این کار را انجام می‌دهید. باید دید واقعاً شما حاضرید مطامع استعماری را کنار گذارید و حقوق بشر ادعایی که دروغ می‌گویید را در مسئله‌ای که نمی‌شود پوشاند اجرا کنید. این‌ها درس برای همه و ما است. ما در 13 آبانی که در پیشرو داریم به‌رغم همه یاوه‌گویی‌هایی که ترامپ می‌گوید: اغتشاش است و مردم ناراضی هستند و اشکالاتی هم که در کار وجود دارد به فضل خدا تحلیل و تهدید آن‌ها در 13 آبان با فریاد رسای (مرگ بر امریکا) نقش بر آب خواهد شد و حس خواهند کرد که ملت ایران با تحمل همه مشکلات استقلال، عظمت و آرمان‌های اسلام و شهدا را نگهداری خواهد کرد و باز هم فریاد مقابله با ظالمان عالم را با شعار (مرگ بر امریکا) بزرگ خواهد داشت.

5. لزوم حل هر چه سریع‌تر ناهماهنگی بین دانشگاه آزاد و وزارت بهداشت

نکته اخیر هم در سنجش دانشگاه آزاد است. شاید در کشور و در ده‌ها واحد دانشگاه آزاد اقدامی صورت گرفته است که امروز به دلیل نوعی ناهماهنگی که در دانشگاه آزاد و وزارت بهداشت و درمان وجود دارد صدها دانشجوی جوان و عزیز در تنگنا و مشکل قرار گرفته‌اند. امروز صبح حدود 40 پنجاه نفر از این عزیزان دانشجو در منزل خدمتشان بودیم. در سطح کشور این مسئله وجود دارد. آنچه لازم است تأکید کنیم علیرغم تقدیر و تشکری که از همه خدمات و اقدامات صورت گرفته داریم این است که دانشگاه آزاد در مرکز  و وزارت بهداشت و درمان و علوم پزشکی به این خواسته دانشجویان عزیز توجه کنند و این جمع زیاد در شهرهای مختلف را از این نگرانی بیرون بیاورند. شرایط ما اقتضا می‌کند که به این نیاز جوانان توجه کنیم و این مشکل پدید آمده رفع شود. من هم اینجا ضمن این‌که در سطوح بالاتر دنبال می‌کنم وظیفه دانستم که در جمع عمومی نماز هم به این مسئله اشاره کنم تا مسئولین منعکس کنند و بدانند که این جمع زیاد دانشجو در شرایط سخت قرار دارند که نیاز به یک برنامه‌ریزی، ملایمت و مدارایی دارد که ان‌شاءالله با هماهنگی این دو دستگاه حل خواهد شد.

دعا

نسئلک اللهم و ندعوک باسمک العظیم الاعظم الاعز الاجلّ الاکرم یا الله و... یاارحم الرحمین، اللهم ارزقنا توفیق الطاعة و بعد المعصیة و صدق النیّة و عرفان الحرمة، اللهم انصر الاسلام و اهله و اخذل الکفر و اهله،خدایا دل‌های ما را به انوار قرآن و عبادت و دعا روشن بفرما، ما را به رسیدگی به مستمندان و همراهی با محرومان و عبادت و دعا و نیایش و زنده داشتن یاد خدا و رونق بخشیدن به مساجد توفیق روزافزون عنایت بفرما، اعمال ما را قبول بفرما، توبه، انابه و عبادات ما را مورد لطف و کرمت خود قرار بده، گناهان ما را ببخش، ما را از شر وساوس داخلی و بیرونی محافظت بفرما، آسیب‌ها را از جامعه ما دور بدار، نسل جوان ما را به اوج عزت، ایمان و افتخار برسان، همه مخاطرات را از کشور و امت اسلام دور بدار، شر دشمنان اسلام به‌ویژه اسرائیل غاصب را از سر همه مرتفع بفرما، شر تکفیری‌ها، داعشی‌ها و تروریست‌ها را به خودشان بازبگردان، ما را از همه خطرات مصون بدار، باران رحمت و برکاتت را بر ما نازل بفرما، مشکلات اقتصادی کشور را مرتفع بفرما، مسئولان ما را به انجام وظایف، خدمات صادقانه و الهی‌شان آشنا و موفق بدار،مریضان ما، مریضان مدنظر و جانبازان را شفا کرامت بفرما، مسلمانان مظلوم بحرین، یمن، عراق، سوریه، میانمار و دیگر مسلمانان مظلوم در اقصا نقاط جهان را نجات کرامت بفرما، اموات و درگذشتگان ما، درگذشتگان از این جمع و تازه درگذشتگان را غریق بهار رحمتت بفرما، ارواح تابناک شهیدان، شهیدان اسلام و انقلاب اسلامی، شهیدان دفاع مقدس، شهیدان مدافع حرم و مقاومت و بین‌الملل اسلامی شهدای این جمع و امام شهدا را با اولیای خودت محشور بفرما. ما را از گناهان همه ایام سال مصون بدار، توبه و انابه و عبادت ما را قبول بفرما، این عید را برای عمه امت اسلامی مبارک و میمون بفرما، سلام ما را به امامان و مولایمان حضرت ولیعصر (عج) ابلاغ بفرما.

بسم‌الله الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ اللَّهُ الصَّمَدُ لَمْ يلِدْ وَلَمْ يولَدْ وَلَمْ يكُنْ لَهُ كُفُوًا أَحَدٌ[13]

 


[9]. سوره حشر، آیه 18.

[10]- سید رضی، نهج‌البلاغه (صبحی صالح)، خطبه 204، ص 321

[11]ـ سوره مائده، آیه 35.

[12]- سید رضی، نهج‌البلاغه (صبحی صالح)، خطبه 193، ص 305

[13]- سوره اخلاص