خطبه اول

بازخوانی دوران زندگانی  پیامبر اعظم (ص) 

راهبرد مهاجرت و اعزام نمایندگان جهت گستراندن دین اسلام

 

بسم الله الرحمن الرحیم الحمدلله ربّ العالمین نحمده علی ما کان و نستعینه من أمرنا علی ما یکون و نؤمن به و نتوکل علیه و نستغفره و نستهدیه و نعوذ به من شرور انفسنا و سیئات اعمالنا و نصلی و نسلم علی سیدنا و نبینا أَبِی الْقَاسِمِ مُحَمَّدٍ و علی آله الاطیبین الاطهرین ولا سیّما بقیة الله فی الارضین.

توصیه به تقوا

اعوذبالله من الشیطان الرجیم بسم‌الله الرحمن الرحیم «یا أَیهَا الَّذِینَ آمَنُواْ اتَّقُواْ اللّهَ وَکونُواْ مَعَ الصَّادِقِینَ»[1] عِبَادَ اللَّهِ أُوصِیکمْ و نَفسِی بِتَقْوَی اللَّه

قال الله تبارک‌وتعالی فی محکم کتابه: «يا أَيُّهَا النَّبِيُّ إِنَّا أَرْسَلْناكَ شاهِداً وَ مُبَشِّراً وَ نَذيراً وَ داعِياً إِلَى اللَّهِ بِإِذْنِهِ وَ سِراجاً مُنيراً»[2]

 همه شما برادران و خواهران نمازگزار و خودم را به پارسایی، پرهیزکاری، صیانت نفس از هواهای نفسانی و گناهان و آلودگی‌ها و کسب تقوا در همه احوال و شئون زندگی سفارش و دعوت می‌کنم و از خداوند می‌خواهیم که همه ما را از پیروان راستین اولیای الهی و پیامبر اعظم و متقیان و پارسایان مقرر بفرماید.

درس‌آموزی از زندگانی و سیره پیامبر اکرم (ص)

در هفته وحدت و در آستانه موالید مبارک و به‌ویژه میلاد پیامبر گرامی اسلام هستیم. در این خطبه دقایقی را پیرامون زندگی ایشان و نکاتی درباره پیامبر اعظم (ص) اختصاص می‌دهیم. پیامبر بزرگوار ما به‌عنوان چهره‌ای که سرآغاز یک فصل جدید در زندگی بشر شد و ادیان الهی به اوج کمال رساند از آغاز تولد از یک زندگی بسیار پاکیزه و ممتازی برخوردار بود.

در تاریخ ثبت و ضبط است و علائم و شواهد آن مانده است که پیامبر اسلام از ابتدای تولد یک چهره پاک، نورانی و ممتاز داشت. یکی از مهم‌ترین اموری که در شخصیت انسان‌ها اثرگذار است سابقه خانوادگی و سوابق ژنتیکی یک فرد است. اینکه خانواده یک شخص خانواده‌ای اخلاقی، پاک و سالم باشد امر مهمی است. دودمان پاک در شخصیت انسان‌ها اثرگذار است، گرچه در حد جبر نیست. چون ممکن است کسی دودمان ناپاکی هم داشته باشد ولی خودش آدم خیلی ممتازی شود. اما به‌صورت کلی دودمان و سلاله انسان یکی از مؤلفه‌های اثرگذار در شکل‌دهی شخصیت هر انسانی ایفای نقش می‌کند.

پیامبر خدا دارای دودمانی پاک و از شجره انبیاء الهی بود. در جای‌جای نهج‌البلاغه امیر مؤمنان (ع) وقتی به ترسیم شخصیت رسول گرامی خدا حضرت محمد مصطفی (ص) می‌پردازد یکی از اموری که امیر مؤمنان بر روی آن انگشت می‌گذارد این است که: «عِتْرَتُهُ‏ خَيْرُ الْعِتَرِ وَ أُسْرَتُهُ خَيْرُ الْأُسَرِ وَ شَجَرَتُهُ خَيْرُ الشَّجَر»[3] خاندان او از بهترین خاندان‌ها هستند و بستگانش از خوب‌ترین خویشاوندان و شجره او پر ثمره‌ترین شجره‏هاست.

 دودمان او گذشته روشن و شفافی دارد و در زیارات هم مکرر آمده است که: «أَشْهَدُ يَا رَسُولَ اللَّهِ أَنَّكَ كُنْتَ نُوراً فِي الْأَصْلَابِ الشَّامِخَةِ وَ الْأَرْحَامِ الْمُطَهَّرَةِ لَمْ تُنَجِّسْكَ‏ الْجَاهِلِيَّةُ بِأَنْجَاسِهَا وَ لَمْ تُلْبِسْكَ مِنْ مُدْلَهِمَّاتِ ثِيَابِهَا»[4] شما از دودمان و رحم‌های پاک و پشت‌های پاک و از یک درخت منزه از هر آسیب و آفتی برخاسته‌اید. از ابراهیم خلیل‌الرحمن شما این سلسله را بگیرید می‌بینید که ختم می‌شود به این چهره نورانی و پاک.

تأثیرگذاری حالات هر شخص در نسل‌های آینده

 همین‌جا یک درس اخلاقی مهم که باید بگیریم این است که پاکی زن و مرد و حال امروز ما و شما در دودمان آینده هم اثرگذار است. البته بیان شد که این تأثیرگذاری در حد جبر نیست و گاه از دودمان ناپاک افراد خوب پیدا می‌شوند و برعکس. همان‌طور که پسر نوح داریم، معاویه بن یزید داریم که خیلی کار خوبی کرد که آن دودمان را منقرض کرد. لذا این قانون کلی نیست اما یکی از عوامل اثرگذار است. لذا خوبی و بدی خود و خانواده ما علاوه که ارزش یا ضد ارزشی تولید می‌کند بر قرن‌های آینده هم اثر می‌گذارد.

فضای خوبی که کسی در خانواده، فامیل و خویشان خود تولید می‌کند دارای امواج ماندگار در نسل‌های دیگر هم می‌شود و به آن‌ها هم منعکس می‌شود. همه ما حلقه‌ی واسطی بین گذشتگان و آیندگان هستیم. از گذشته اثر گرفته و بر آینده اثر می‌گذارد. آن‌وقت پیامبر  بزرگوار ما در جای‌جای نهج‌البلاغه اشاره شده است که این یک برگ زرینی بود که از یک درخت ریشه‌دار تاریخی و از یک دودمان بسیار پاک برخاست و رویید. البته این دودمان کم‌وزیادی دارد اما همه از بزرگان بوده‌اند.

دوره نورانی چهل سال اول زندگانی خاتم‌الانبیاء

نکته دوم این است که این دوره چهل‌ساله پیامبر طوری است که نمی‌توان در هیچ کجای آن خطایی را سراغ گرفت. پیامبر در معرض سخت‌ترین دشمنی‌ها قرار گرفت. بعضی به ایشان تهمت جنون زدند، بعضی از غیرمسلمانان و مستشرقین هم بر روی این مانور دادند که معاذ الله ایشان به جنون یا صرع مبتلا بوده است ولی همه این مربوط به آن زمانی است که ایشان وارد جنگ و نزاع تمدنی شد. این زندگانی چهل سال اول ایشان پاکیزه، روشن و بسیار نورانی بوده است. بخصوص در مورد چهل سال از کودکی تا قبل بعثت ایشان صفاتی نقل شده است که معاندین ایشان هم نقطه‌ضعفی در آن نیافته‌اند. اگر هم حرفی داشتند بعد این دوره زدند.

جرعه‌ای از صفات مورد اتفاق در زمان چهل‌سالگی ایشان

  در این دوره بر چند نکته تأکید شده است:

1.  اینکه ایشان عفیف و پاک‌دامن بوده است. مشرکین مکه و معاندین بعدی هم در این زمینه چیزی علیه ایشان نگفته‌اند.

2.  در ویژگی امین بودن ایشان و امانت‌داری ایشان

3. در ویژگی راست‌گویی و صداقت ایشان

4.  همچنین در بینش و فهم بلند ایشان تردیدی نیست.

معاندین همچون ابوجهل، ابولهب و سران قریش هم در این ویژگی‌های ایشان خدشه‌ای وارد نکرده‌اند و در هیچ کجا ثبت و ضبط نشده است. پیامبر خدا (ص) مورد اعتماد جامعه آن روز مکه بود تا جایی که قصه حلف الفضول[5] را شنیده‌اید که ایشان به‌عنوان یک محور برای یک عهد و صلح جدید طرح شد و محوریت داشت.

 وقتی هم پیامبر (ص) وارد این میدان جدید شد میدان، میدان خیلی خطرناک و حساسی بود. پیامبر (ص)  مأموریت دارد که آخرین حلقه از ادیان الهی را به بشر عرضه کند و خشت آخر را بر بنای توحید و کاخ رفیع انسانیت و معنویت بگذارد که کار خیلی بزرگی است. ایشان به این مهم زمانی دست زد که از همه طرف در محاصره بود. پیامبر (ص) قهرمان شکستن این محاصره بود. شنیده‌اید برایتان یادآوری می‌کنم. ایشان در مکه بودند که در منطقه‌ای از جزیره العرب است. جزیره العرب در محاصره قدرت‌های بزرگ آن زمان است که عبارت بودند از ایران و روم و در حاشیه دورتر آن مصر و چین بود. این‌ها امپراتوری‌هایی بودند، البته با درجاتی که داشتند. عالم بر مدار خواسته‌های این امپراتوری‌ها و بعضی امپراتوری‌های درجه‌دو می‌چرخید و در این جغرافیای عالم و نقشه سیاسی عالم، جزیره العرب چندان به‌حساب نمی‌آمد و مکه هم با آن وضعش همین‌طور بود. در این موقعیت یک فریادی نو طنین‌افکن شده است. خیلی هنر می‌خواهد که کسی این پیام نو را در این جغرافیای سیاسی خاص بلند کند و همه عالَم را تحت تأثیر خود قرار دهد. این مرد بزرگی می‌خواهد که البته اراده الهی هم همراه آن است. به سراغ مکه که می‌روید این شهر سابقه‌ی بلند و دراز توحیدی دارد. آنجا جایگاه خلیل‌الرحمن (ع) پیشگام ارزش‌های توحیدی و الهی است. این در گذشته بوده است اما در آن روز مکه یعنی در قرن شش و هفت میلادی مکه توحیدی، لوث شده و جایگاه صدها بتی شده است که در خانه کعبه آویخته شده است و مردم پای بت‌های چوبین سجده می‌کنند و با عقاید خرافی و با انواع آلودگی‌های اجتماعی زندگی می‌کنند. حالا این یتیم عبدالله و این انسان چهل‌ساله‌ی زندگی کرده در اینجامعه می‌خواهد تمام این حصارها را بشکند. یک‌مرتبه که ندای توحید از طرف محمد مصطفی (ص) در کنار کعبه به صدا درمی‌آید را در نظر بگیرید و زمانی را که پیامبر (ص) در حال تسلیم جان به جان‌آفرین است را ترسیم کنید. در فاصله کمتر از ربع قرن پیامبر بدون هر امکاناتی در محاصره خویشان و اقوام خودش، سران دیگر قریش و غیر قریش و کل جامعه مکه و محصورشده در بین امپراتوری‌های بزرگ آن زمان اما با راهبردهای قوی، با اندیشه‌های روشن و بااخلاق آسمانی الهی تمامی این حلقه‌ها را شکافت و کمتر از ربع قرن همه عالم این پیام را شنیدند و یک تمدن جدیدی پایه‌ریزی شد. یک بخش این تمدن در معارف بلند قرآن بود که بسیاری از آن‌ها سابقه نداشت. حرف‌های جدید در توحید و معارف جدید در مورد انسان و این‌همه معارفی که در قرآن و سنت پیامبر (ص) آمده است. از طرفی دیگر پیامبر (ص)  با معاشرت زیبا، اخلاق خوب، قاطعیت و شجاعت بی‌نظیر و سیاست‌گذاری‌ها عمیق به ترویج آن‌ها همت گماشت.

ازجمله راهبردهای پیامبر اعظم (ص) در ترویج دین

 الآن فرصت نیست. در اینجا ده بیست عدد از راهبردهایی که پیامبر به‌عنوان یک چهره بزرگ فکری، معنوی و سیاسی اتخاذ کرد تا توانست این حلقه‌های محاصره را بشکند و این پیام بزرگ نجات‌بخش و زیبا را به همه عالم منعکس کرد.

1.  راهبرد مهاجرت: ازجمله این راهبردها، تدابیر ایشان برای مهاجرت است. هجرت به حبشه یک فصل مهم و تدبیری بود که در عین محاصره بودن در درون خانه خود، جایگاه دوری را هدف‌گیری کرده است که اگر این جایگاه خاموش شد آنجا تجلی پیدا کند.

2.  راهبرد اعزام نمایندگان: مدت سه سال در شعب ابیطالب در سخت‌ترین محاصره قرار داشت. این تحریم‌ها و محاصره‌ها که ما امروزه می‌بینیم اصلاً قابل قیاس با آن نیست. یک جمع محدود و اندک با پیام‌های گوناگون بااخلاق و فضایل آسمانی مدت سه سال در شعب ابیطالب در محاصره قرار گرفتند. نه کوتاه آمد. نه عقب نشست. نه دستپاچه شد. نه کار غیر حکیمانه انجام داد. در حین اینکه در این محاصره قرار دارد به فکر این است که در اقصا نقاط عالم نیرو تربیت کند.

3. ارسال نامه‌های زیبا و جذاب: ازجمله فواید این راهبردها این بود که شهری مثل مدینه این پیام را شنید و پذیرای آن شد. مدینه شهری است که شنوای پیام پیامبر (ص) و آماده استقبال از پیامبر (ص) و آنچه در تاریخ آمده است می‌شود. گوشه‌هایی از استقبال مردم مدینه در تاریخ آمده است که چقدر از پیامبر عاشقانه استقبال کردند.

4.  راهبرد جنگ و صلح: بعد وارد جنگ و صلح می‌شود که همه‌اش با حکمت است. هر جا که حکمت ایجاب می‌کند بر اساس آن عمل می‌کند. گاهی صلح حکیمانه را قبول می‌کند و گاهی با شجاعت و درایت کامل بیش از 80 جنگ و سریه را در پیش می‌گیرد.

 این همان پیامبری است که در 17 ربیع‌الاول متولد شد و نور او عالم را تحت‌الشعاع خود قرار داد. سلام و درود خدا بر این پیامبر بزرگوار اسلام و بر خاندان پاک او و این ایام بر همه مسلمانان عالم انشاالله مبارک باشد.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ إِنَّا أَعْطَينَاكَ الْكَوْثَرَ  فَصَلِّ لِرَبِّكَ وَانْحَرْ  إِنَّ شَانِئَكَ هُوَ الْأَبْتَرُ[6]

 

 


[1]ـ توبه، 119

[2]ـ سوره احزاب، آیات 45 و 46: اى پيامبر اسلام ما تو را شاهد بر امت، و نويدبخش و زنهارده آنان قرار داديم و قرارت داديم كه دعوت كننده به اذن خدا، و چراغى نوربخش باشى.

[3]ـ سید رضی، نهج البلاغه (صبحی صالح)، خطبه 94، ص 139

[4]ـ ابن طاووس، إقبال الأعمال، ج‏2، ص: 608: شهادت می دهم كه تو نورى بودى در صلبهاى شامخ و رحمهاى پاكيزه جاهيت با ناپاكيهايش آلوده ات نكردو به تو نپوشاند از جامه هاى تيره و تارش.

[5]ـ حِلْفُ الْفُضول، نام پیمانی است که میان برخی طوایف قریش در جاهلیت پیش از اسلام، برای حمایت از ستمدیدگان در مکه منعقد شد. بنی هاشم و بنی مطّلب، فرزندان عبدمَناف، بنی زُهرة بن کلاب، بنی تَیم بن مُرَّه، و بنی اسد بن عبدالعُزّی بن قُصَی طوایف شرکت کننده در این پیمان بودند. پس از اسلام نیز از این پیمان به نیکی یاد شده است.برای اطلاعات بیشتر رجوع کنید به: ابن ابی الحدید، شرح نهج البلاغة، ج۱۴، ص۱۳۰ و ج۱۵، ص۲۰۳؛ ابن هشام، سیرة النبویه، ج۱، ص۱۴۱ـ۱۴۲؛ ابن سعد، طبقات، ج۱، ص۱۲۹؛ ابن حبیب، کتاب المُنَمَّق فی اخبار قریش، ص۵۳؛ بلاذری، انساب الاشراف، ج۲، ص۲۴، ۲۶ـ۲۷

[6]. سوره کوثر

خطبه دوم

بزرگداشت هفته وحدت

تحلیل پیروزی جریان مقاومت بر جریان تکفیری

اعوذ باللّه السمیع العلیم من الشیطان الرجیم بسم‌الله الرحمن الرحیم الحمداللّه الذی هدانا لهذا و ما کنا لنهتدی لولا عن هدانا اللهثم الصلاة و السلام علی سَیِّدِنَا وَ نَبِیِّنَا أَبِی الْقَاسِمِ المصطفی مُحَمَّدٍ وَ عَلی آله الأطیَّبینَ الأطهَرین لاسَیُّما مولانا علیّ بن ابیطالب و علی الصدیقة الطاهرة فاطمة الزهراء و علی الحسن و الحسین سیدی شباب اهل الجنة و علی أئمة المسلمین علی بن الحسین و محمد بن علی و جعفر بن محمد و موسی بن جعفر و علی بن موسی و محمد بن علی و علی بن محمد و الحسن بن علی و الخلف القائم المنتظر ساسة العباد و ارکان البلاد و ابواب الایمان و أمناء الرحمن و سلالة النبین و صفوة المرسلین و عترة خیرة رب العالمین صلوات الله علیهم اجمعین.

توصیه به تقوا

اعوذبالله من الشیطان الرجیم بسم‌الله الرحمن الرحیم«یا أَیهَا الَّذِینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ حَقَّ تُقَاتِهِ وَلَا تَمُوتُنَّ إِلَّا وَأَنْتُمْ مُسْلِمُونَ»[7] عِبَادَ اللَّهِ أُوصِیکمْ و نَفسِی بِتَقْوَی اللَّه و ملازمة أمره و مجانبة نهیه

همه شما و خودم را به تقوا توصیه می‌کنم. تقوا سروش هر جمعه ماست. پیام هر روز و هرلحظه خداوند متعال و اولیای الهی است. تقوا آن ودیعه الهی است که می‌تواند ما را در همه مراحل زندگی و در هنگام احتضار، برزخ و قیامت همراهی می‌کند. تلاش کنید از هواهای نفس و خواسته‌های شیطانی خود را رها کنید. رهایی از این دام‌ها همت و عزم و اراده می‌خواهد. اگر ما عزم و اراده اتخاذ نکنیم این موج شیطنت‌ها، هواها و هوس‌ها ما را می‌بلعد و ما ماهیان مرده خواهیم بود. اگر از تقوا برخوردار نباشیم. ماهی مرده تابع موج‌های دریاست و آخرش هم در گوشه‌ای در لجنزاری می‌افتد. باتقوا موتور حیات ما روشن می‌شود. تلاش کنیم این موتور تقوا در زندگی فردی، خانوادگی، اجتماعی، اداری، شغلی، کاری و سیاسی در همه شئونمان روشن باشد. بدانیم که همه این حرف‌ها دیر یا زود تمام خواهد شد و همه در پیشگاه خدا باید پاسخ گوی گذشته و پیشینه خود باشیم. خدایا به ما توفیق تقوا و مبارزه با هواهای نفسانی کرامت و عنایت بفرما.

مناسبت‌ها

به مناسبت‌های این ایام به‌اختصار اشاره می‌کنم:

1.     تبریک موالید پیامبر اکرم (ص) و امام صادق (ع)

موالید مبارک پیامبر گرامی و امام  صادق را تبریک و تهنیت عرض می‌کنم.

2.    گرامیداشت هفته بسیج

هفته بسیج را گرامی می‌داریم. به‌تازگی ما از هفته بسیج گذشتیم. این هفته را هم به ملت شریف و بسیجیان عزیز باید تبریک گفت و هم تأکید کنیم باید که روح و فرهنگ بسیجی در همه کارهای ما تجلی کند. ما با روح فرهنگ بسیجی و انقلابی هم می‌توانیم دنیایمان را آباد کنیم و هم در آخرتمان پیشتاز باشیم. چرا که بسیجی بودن یعنی خدایی بودن، یعنی فداکاری و اتکاء به خدا و بن‌بست نشناختن.

بسیجی بن‌بست نمی‌شناسد. بسیجی همانی است که بن‌بست محاصره جنگ هشت‌ساله را با نگاه بلند و روح آسمانی می‌شکند. این عنصر اساسی در فرهنگ بسیجی است. این فرهنگ بن‌بست نشناختن و شکافتن بن‌بست‌ها در جنگ‌ها پیروزی می‌آفریند، در علم و دانش پیروزی‌های بزرگ را در پی دارد و در اقتصاد و فن‌آوری قله‌های بلند را فتح می‌کند. این اعتماد بر خویش منشأ غلبه بر مزاحمات و دشمن می‌شود. این روحیه همچنان باید بماند. ما امروز هم مانند گذشته و بیش از آن نیاز به این روحیه داریم و همین روحیه بسیجی و فرهنگ بن‌بست شکن بسیجی وقتی‌که می‌رود در عراق و سوریه و نقاط دیگر عالم چه بن‌بست‌ها را که نمی‌شکند و چه قله‌های بزرگی که فتح آن تصورناپذیر بود را که فتح نمی‌کند. هفته بسیج برای بازگشتن به این روحیه است و نباید به شکل تشریفاتی با این مناسبت‌ها برخورد کنیم. همین‌جا باید تشکر کنیم از همه پایگاه‌های بسیج، بسیج اصناف و طبقات و قشرهای گوناگونی که در برنامه‌های بسیج تلاش می‌کنند از همه آن عزیزانمان سپاسگزاریم و از برنامه‌هایی هم که اجرا شده است. از همه بسیجیان و مردم شهر که همراهی کردند سپاس گذار هستیم.

3.   بزرگداشت هفته وحدت

هفته وحدت را گرامی می‌داریم. ما بیش از هر زمان دیگری نیازمند این هستیم که به وحدت اسلامی بازگردیم. در ایران و در جهان نیازمند این هستیم که همه مذاهب اسلامی این شائبه‌های تکفیر، پرخاشگری و تعصبات جاهلانه را کنار بگذارند.

هر کسی عقائد ویژه خود را دارد اما یک ندای بزرگ اسلام است که ما باید به آن پایبند باشیم. این را امام صادق (ع) که ترویج‌دهنده بزرگ عقائد شیعه است توصیه کرده است و در سنت خود آن را نشان داده‌اند. در بازدیدی که از مناطق زلزله‌زده داشتم طلبه‌ای را دیدیم که در مناطق زلزله‌زده سنی نشین حضور پیدا کرده بود. وقتی خبرنگار از او سؤال می‌کند که اینجا سنی هستند و شما برای چه چیزی آمده‌اید؟ این طلبه خوش فهم می‌گوید: ما جانمان را برای برادران و خواهران سنی فدا می‌کنیم. این را تشیع به ما یاد داده است. همان‌جا هم از این طلبه خوش‌فکر وحدت خواه تقدیر شد.

 بعضی از جوان‌های خوش‌فکر و انقلابی نسبت به برادران اهل سنت ملاطفت دارند و تفقد می‌کنند و مسئولینی که به آن‌ها توجه می‌کنند. این‌ها بسیار کارهای خوبی است. امروز همه دنیا جمع شده است که بگوید انقلاب اسلامی در برابر مذاهب اسلامی قرار دارد، درحالی‌که مطلقاً این‌طور نیست. انقلاب اسلامی از آنِ همه مذاهب اسلامی است. ما به غدیر، عاشورا و مهدویت و دیگر عقاید شیعه افتخار می‌کنیم، این‌ها افتخارات ماست و برای این‌ها جان می‌دهیم، ولی این‌ها به ما آموختند که شمشیر تفرقه را تیز نکنید. جریان‌هایی که به سمت تفرقه قدم برمی‌دارندـ به هر بهانه‌ای که باشند ـ بیراهه می‌روند. همان‌طور که تکفیری‌ها راه اشتباهی می‌روند. هر دوی این‌ها مثل دو لبه‌ی قیچی هستند که در دست صهیونیست‌ها و مستکبران عالم قرار دارند. آن‌ها هستند که این‌ها را می‌چرخانند و این دو لبه را به حرکت در می‌آورند تا شیعه و سنی و اقوام گوناگون به جان هم بیفتند. تشیع انگلیسی با تسنن آمریکایی هر دو باید بدانند که پشت‌صحنه اینان که این دو لبه را برای تماس به هم نزدیک می‌کند به‌قصد دیگری است و ذات این عمل هم اشتباه است. در همین نجف و عراق، بزرگان ما در زمان‌هایی از دولت عثمانی در برابر انگلیس حمایت کردند. درحالی‌که دلت عثمانی به تشیع در مواقعی ضربه هم می‌زد. ولی وقتی مسئله‌ای بین کفر و اسلام می‌شد می‌گفتند که ما مسلمانیم. این فرهنگ اسلامی باید بماند. همه افتخارات تشیع را هم باید تبلیغ کنیم و ترویج کنیم  البته نه به قیمت جنگ و نزاع. امروز نسخه شفابخش عالم شنیدن پیام هفته وحدتی است که امام راحل آن را بنیان نهاد.

 گفتمان مکتب اهل‌بیت و انقلاب اسلامی گفتمان وحدت و انقلاب اسلامی است. این هم به نفع شیعه و هم به نفع اهل سنت و هم به نفع جهان اسلام است و البته به ضرر دشمنانی است که خوشی و سعادت دنیای اسلام را نمی‌خواهند.

4.    پیروزی جریان مقاومت بر جریان تکفیری وابسته به استکبار

شکست خلافت داعش را در این روزها شاهد بودیم. مشخص است که داعش به‌عنوان یک فکر و جریان‌های تروریستی همچنان باقی است و هرجایی هم سرکوب شود تلاش می‌کنند از جای دیگر سر نحسش را بلند کنند. طبعاً در افغانستان، پاکستان و نقاط دیگر عالم اسلام سعی می‌کنند که فکرشان را ترویج دهند. تلاششان حتماً ادامه خواهد داشت اما اتفاقی که افتاد خلافت خود خوانده و دروغین داعش در سرزمین عراق و شام فروریخت که پدیده مبارکی است.

اگر بخواهیم کمی به ریشه‌ها بپردازیم همه یادمان است که از زمان بوش و قبل از آن طراحی‌هایی که آمریکایی‌ها و انگلیسی‌ها انجام داده بودند و دنبال این بودند که:

1.       در دهکده جهانی، خاورمیانه حذف شود؛

2.       جنگ تمدن‌ها برپا شود؛

3.     انقلاب اسلامی مهار شود؛

4.      ایران در محاصره مطلق قرار بگیرد؛

5.     فکر و ایده انقلاب اسلام در عالم اسلام خشکانده شود.

6.     و....

 راهی هم که آن‌ها تصویب کردند:

1.       تجزیه و تضعیف کشورهای مختلف اسلامی؛

2.      مهار مقاومت و حزب‌الله در لبنان؛

3.     تأمین امنیت اسرائیل؛

4.      جنگ‌افروزی و اختلاف‌افکنی؛

5.      محاصره ایران و انقلاب اسلامی؛

6.     تقویت این حاکمان دور از همه مبادی حکومت خوب و دوشیدن آن‌ها.

 این‌ها زنجیره‌ی اقداماتی بود که دنبال می‌شد و امروز هم ترامپ دارد آن‌ها را دنبال می‌کند.

 جالب این است که همین آقا وقتی در انتخابات بود برای اینکه بر رقیب پیروز شود در نقد سیاست‌های گذشته دموکرات‌ها و جمهوری خواهان کلی حرف زد و بخشی از حقایق را گفت. خود او الآن در همان چاله‌ای افتاده است که آن‌ها کنده‌اند، همان راهی را می‌رود که دیروز خود منتقد آن بود و با ابزار پرخاشگری و دیوانه نمایی می‌خواهد همان سیاست‌های طراحی‌شده سابق را دنبال کند. البته این‌ها روشن است اما برای غلبه بر رقیب مجبور می‌شد که بخشی از حقایق درون خودش را تصویر کند. پیشینیان او طعم تلخ شکست را چشیدند، او هم دارد همان راه را می‌رود، همان‌طور که در منطقه این جوان شاهزاده مغرور همان راهی را می‌رود که پدران و پیشینیان او انجام دادند. شما میلیاردها دلار با محوریت عربستان در توبره صدام ریختید تا او را در مقابل انقلاب اسلامی چاق کنید. حالا چه بهره‌ای بردید؟ صدام به درک رفت و شما در شکست ایران ضربه خوردید. در همان‌جایی که شما علیه ایران تحریک کردید، امروز به فضل الهی حشد الشعبی و دولت مقتدر عراق و مرجعیت عراق آنجا حضور دارند. آینده ترامپ، صهیونیسم، وابستگان به غرب و این شاهزاده مغرور هم چنان خواهد شد که در آینده هم می‌بینیم. شما تصورتان این بود که پایتخت‌ها در تسخیر شما باشند ولی امروز این شاهزاده نادان که می‌بیند صنعا، بیروت، بغداد و دمشق در دست مقاومت است سوگواری برپا کرده است.

1.      سپاه قدس ما رفته است و در آنجا مشاوره داده است. ایران هم طبق قوانین بین‌الملل در این‌ها سهیم بوده است. ما مستشاری‌مان در آنجا فعال بوده است و با هماهنگی دولت‌های قانونی در آنجا حضور داشتیم.

2.      حضور ایران در این مناطق هم برای ما و هم برای  آن‌ها خوب بوده است. گاه تبلیغ می‌کنند که ایرانی‌ها آمدند برای خودشان اینجا اقدام کردند، ما می‌گوییم بله هم به نفع ما بوده است و هم به نفع آن‌ها بوده است. منافع مشترک داشتیم که بغداد در دام داعش و صهیونیست‌ها سقوط نکند، ما منافع مشترک داشتیم که کردستان عراق از عراق جدا نشود، ما منافع مشترک داشتیم که دمشق ساقط نشود. حضور ما قانونی است و ما منافع مشترک داشتیم. امروز می‌بینیم بغدادی که در آستانه سقوط در عرض دو ساعت بود الآن پایگاه مردم و ملت عراق، حشد الشعبی و مرجعیت عراق است، قانون در آن حاکم است. در دمشق هم همین‌طور و امیدواریم که در صنعا و یمن هم از دولت قانونی و جریان مقاومت شکست جانانه بخورند ان‌شاءالله

این سلسله حرکت‌ها طبعاً جای سپاس و تشکر دارد. از همه آن‌ها که سهمی در آن داشتند نیز قدردانی می‌کنیم. البته باید بدانیم که خطر تمام نشده است. دشمن‌های ما باز هم بدانند راهی که می‌روند به بن‌بست خواهد بود و به فضل الهی همه راه‌ها به روی انقلاب اسلامی و امت اسلامی و تمدن اسلامی بازخواهد بود  و آنان  شکست خواهند خورد.

5.    گرامیداشت شهادت آیت‌الله مدرس و روز مجلس

سالروز شهادت آیت‌الله سید حسن مدرس و روز مجلس را گرامی می‌داریم. مجلس در جمهوری اسلامی جایگاه و نقش مهمی دارد و امیدواریم که مجلس به وظایف قانون‌گذاری، سیاست‌گذاری و نظارت خود به‌درستی اقدام کند. مجلس در تراز انقلاب اسلامی، مجلسی است که سیره و سنت مدرس در آنجا زنده باشد.

روح مقاومت، ملت‌خواهی و در خدمت ملت بودن، شجاعت و استقلال چیزهایی است که شهید مدرس به مجلس ما آموخت و امیدواریم که مجلس در این مسیر به وظایف خطیر خود عمل کند. ما در شرایط حساسی هستیم. کشور ما مشکلات فراوانی دارد مسائل اقتصادی، سیاسی، نظامی و برخوردهایی که ما با دشمن داریم و باید در همه این‌ها با شجاعت، حکمت، قاطعیت و با دقت راه مدرس را طی کنیم و مبادا که مجلس ما و مسئولان ما از این راه نورانی و استقلال‌خواهی، شجاعت، ایثار در راه خدا و فداکاری برای ملت فاصله بگیرند. این خطری است که پیرامون ما است و همه ما باید هوشیار باشیم.

6.    تبریک هفته پژوهش و هفته وحدت حوزه و دانشگاه

پیشاپیش هفته پژوهش و هفته حوزه و دانشگاه و وحدت حوزه و دانشگاه را گرامی می‌دارم و فقط به این نکته بسنده می‌کنم که سهم پژوهش هنوز در نظام کلی کشور ما ضعف دارد. در منطقه ما همین‌طور است. در استان یزد و شهر میبد انتظاری خیلی فراتر از وضع موجود وجود دارد که روح پژوهش و فرهنگ آن رواج پیدا کند و پژوهش باید در فرهنگ، صنعت، کارخانه و همه شئون ما حضور داشته باشد. متأسفانه هنوز چنین نیست و با آن فاصله داریم. حوزه، دانشگاه، آموزش‌وپرورش و صنعت ما باید محوریت پژوهش را تجلی ببخشند و امیدواریم در این زمینه جدیت بیشتری صورت پذیرد.

گرامیداشت روز جهانی معلولین

روز جهانی معلولان سه دسامبر و دوازده آذر است که گرامی می‌داریم. ما چند هزار معلول در همین شهرستان داریم. دوستان بهزیستی تلاش می‌کنند و بیش از سه هزار پرونده درزمینهٔ حوزه توان‌بخشی وجود دارد و بیش از ده موسسه مردمی کمک می‌کنند که جای تقدیر و تشکر دارد. خدمت خود معلولان عزیزمان و جانبازان شریفمان هم این روز را تبریک عرض می‌کنیم.

 باید در اینجا تأکید کنیم که:

1.       حمایت‌های دولت ارزشمند بوده است که جای سپاس و تقدیر دارد. البته باید بیش از این باشد که نیاز به حمایت زیاد در حوزه بهزیستی و کمیته امداد احساس می‌شود. دولت و مجلس به‌ویژه در بودجه سال آینده باید دقت کنند. نقش مردم بسیار ممتاز است؛

2.      همه ما باید اول در خانه همایمان پذیرای معلولان و بزرگ‌سالان باشیم اگر لازم شد جای دیگر؛

3.    جانبازان در این میان جایگاه رفیع و متمایزی دارند؛

4.     نکته چهارم این است که معلول قبل از هر چیزی شخصیت و کرامت و اخلاق می‌خواهد که باید به آن توجه کرد؛

5. مناسب‌سازی فضاهای عمومی و اداری برای رفت‌وآمد معلولین

7. ضرورت توجه بیشتر به مناطق زلزله‌زده غرب کشور

در ماجرای زلزله‌زدگان باید از همکاری مردم تشکر کنیم. اقداماتی که نیروهای مسئول، نظامی و انتظامی انجام دادند جای تقدیر دارد. اما سرعت بیشتری لازم دارد که ان‌شاءالله اقدام شود و ما باید برخی از کاستی‌ها و عقب‌ماندگی‌ها را در رسیدگی به زلزله‌زدگان جبران کنیم.

8. بیان نکاتی چند در مورد مسائل شهری میبد

در پایان هم چند نکته را تأکید می‌کنم که ان‌شاءالله مسئولان عنایت خاصی داشته باشند:

1.      نیاز به رسیدگی بیشتر به روشنایی شهر

در ابتدا تشکر می‌کنم از دستگاه‌های استانی و شهرستانی و مسئولینی که در افزایش روشنایی کوچه‌ها، خیابان‌ها، ورودی‌ها و خروجی‌های شهر همت کردند. اقدامات انجام‌شده جای تقدیر دارد. ولی همچنان بنده معتقد هستم که ما با بعضی از مناطق دیگر فاصله داریم و ضعف‌هایی هنوز وجود دارد که هم دستگاه‌های شورا و شهرداری و مجموعه مرتبط با روشنایی همت بیشتری به خرج بدهند. هفت هشت پروژه‌ی مهم شهری وجود دارد و همین‌طور همه کوچه‌ها و خیابان‌ها که به نحو مناسب روشنایی آن‌ها باید تأمین شود.

2.     نیاز به حل مشکلات بافت فرسوده شهر

نکته دوم در مورد مسائل بافت فرسوده شهر است که اقدامات خوبی انجام شده است و نماینده محترم، فرماندار محترم و مسئولین انجام داده‌اند. اما مردم ما در بافت‌های فرسوده و طرح جامع شهری و تغییر کاربری‌ها هنوز هم مشکلاتی دارند که امروز هم دوستان اشاره کردند. درهرحال مراجعات درزمینهٔ بافت‌های فرسوده زیاد است و باید عنایت بیشتری شود . ما میراث فرهنگی و گردشگری را مهم می‌شماریم و محافظت می‌کنیم و توصیه هم می‌کنیم. اما رعایت حال مردم مهم است.

3.   لزوم ارتقاء چیدمان شهری

نکته سوم در مورد چیدمان شهری است که همچنان باید همه همکاری کنیم تا وضع چیدمان شهری و ظاهر مناسب شهری ارتقا پیدا کند و مسائل فرهنگی شهر که از همه این‌ها مهم‌تر است و همه ما در قبال آن مسئولیم.

نسئلک اللهم و ندعوک باسمک العظیم الاعظم الاعز الاجلّ الاکرم یا الله و... یاارحم الرحمین، اللهم ارزقنا توفیق الطاعة و بعد المعصیة و صدق النیّة و عرفان الحرمة، اللهم انصر الاسلام و اهله و اخذل الکفر و اهله،

برای استجابت دعوات، شفای مریضان، معلولان، جانبازان، مریضان مدنظر و بارش باران رحمت پنج مرتبه آیه شریفه را تلاوت می‌کنیم اعوذ بالله من الشیطان الرجیم«أَمَّنْ يُجيبُ الْمُضْطَرَّ إِذا دَعاهُ وَ يَكْشِفُ السُّوءَ»[8]

خدایا دل‌های ما را به انوار ایمان روشن بفرما، اعمال ما را قبول بفرما، توبه، انابه و عبادات ما را مورد لطف و کرمت خود قرار بده، گناهان ما را ببخش، آسیب‌ها را از جامعه ما دور بدار، نسل جوان ما را به اوج عزت، ایمان و افتخار برسان، همه مخاطرات را از کشور و امت اسلام دور بدار، شر دشمنان اسلام به‌ویژه اسرائیل غاصب را از سر همه مرتفع بفرما، شر تکفیری‌ها، داعشی ها و تروریست‌ها را به خودشان بازبگردان، ما را از همه خطرات مصون بدار، باران رحمت و برکاتت را بر ما نازل بفرما، مشکلات اقتصادی کشور را مرتفع بفرما، مسئولان ما را به انجام وظایف، خدمات صادقانه و الهی‌شان آشنا و موفق بدار،مریضان ما، مریضان مدنظر و جانبازان را شفا کرامت بفرما، مسلمانان مظلوم بحرین، یمن، عراق، سوریه، میانمار و دیگر مسلمانان مظلوم در اقصا نقاط جهان را نجات کرامت بفرما، اموات و درگذشتگان ما، درگذشتگان از این جمع و تازه درگذشتگان را غریق بهار رحمتت بفرما، به ما توفیق سوگواری و عرض ادب خالصانه محضر سالار شهیدان و همه شهدا عنایت بفرما، ما را با نواقص خودمان آشنا بفرما، ارواح تابناک شهیدان، شهیدان اسلام و انقلاب اسلامی، شهیدان دفاع مقدس، شهیدان مدافع حرم و مقاومت و بین‌الملل اسلامی شهدای این جمع و امام شهدا را با شهدای کربلا محشور بفرما.

بسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ اللَّهُ الصَّمَدُ لَمْ يلِدْ وَلَمْ يولَدْ وَلَمْ يكُنْ لَهُ كُفُوًا أَحَدٌ[9]

 


[7]ـ آل عمران، 102.

[8]ـ سوره نمل، آیه 62:یا کسى که دعاى مضطر را اجابت مى‏کند و گرفتارى را برطرف مى‏سازد

[9]. سوره اخلاص