خطبه اول

اعوذ بالله السمیع العلیم من الشیطان الرجیم بسم الله الرحمن الرحیم الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِی هَدَانَا لِهَذَا وَمَا کنَّا لِنَهْتَدِی لَوْلَا أَنْ هَدَانَا[1]ثم الصلاة و السلام علی سَیِّدِنَا وَ نَبِیِّنَا أَبِی الْقَاسِمِ مُحَمَّدٍ وَ عَلی آله الأطیَّبینَ الأطهَرین لاسَیُّما مولانا علی بن ابیطالب و علی الصدیقة الطاهرة فاطمة الزهراء و علی الحسن و الحسین سیدی شباب اهل الجنة و علی الائمة المسلمین علی بن الحسین و محمد بن علی و جعفر بن محمد و موسی بن جعفر و علی بن موسی و محمد بن علی و علی بن محمد و الحسن بن علی و الخلف القائم المنتظر حججک علی عبادک و أمنائک فی بلادک ساسة العباد و ارکان البلاد و ابواب الایمان و أمناء الرحمن و سلالة النبین و صفوة المرسلین و عترة خیرة رب العالمین.اعوذ بالله سمیع علیم من الشیطان الرجیم بسم الله الرحمن الرحیم یا أَیهَا الَّذِینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَلْتَنْظُرْ نَفْسٌ مَا قَدَّمَتْ لِغَدٍ وَاتَّقُوا اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ خَبِیرٌ بِمَا تَعْمَلُونَ[2]عِبادَالله اُوصیَکُم وَ نَفسیِ بِتَقوَی الله وَ مُلازِمَة اَمرِه وَ مُجانِبَة نَهیِه وَ تَجَهَزوا عِبادَالله فَقَد نُودِیَ فیکُم بِالرَحیل وَ تَزَوَدوا فَإِنَّ زادَ خَیرَ التقوی».

دعوت به وحدت و انسجام ملّت

انسان‌ها باید وحدت را در نظر بگیرند، اگر هیچ مسئله‌ای در سطح جهان وجود نداشت و انقلاب اسلامی نداشتیم بر طبق وظیفه الهی همه مردم مأمور بر وحدت و انسجام بودیم، پیام خداوند را در اتحاد محور توحید و صراط مستقیم پایه بریزیم. امروز که شرایط ایران سطح خاصی است و امت اسلامی در دنیا مشعل‌دار توحید و رسالت پیامبران الهی و انقلاب اسلامی هستید، در این شرایط با توطئه‌هایی که نسبت به انقلاب شکوهمند در جریان است و اوضاعی که در گوشه و کنار دنیا روبروی ملت است، باید وحدت در تمام نقاط کشور یک اصل بسیار اساسی است که باید بر آن ملتزم باشیم. مردم باید بر اساس راه امام، شهیدان و بسیجیان، انسجام و وحدت خود را حفظ کنیم.

هفته بسیج

نام بسیج یادآور خاطره عزیزترین نهاد و بزرگ‌ترین مردان تاریخ ما است. نهادی که به تعبیر امام راحل تشکیل آن «یقیناً از برکات و الطاف جلیه خداوند تعالی بود.» و «شجره طیبه و درخت تناور و پرثمری است که شکوفه‌های آن بوی بهار وصل و طراوت یقین و حدیث عشق می‌دهد. بسیج مدرسه عشق و مکتب شاهدان و شهیدان گمنامی است که پیروانش بر گلدسته‌های رفیع آن، اذان رشادت و شهادت سر داده‌اند. بسیج میقات پابرهنگان و معراج اندیشه پاک اسلامی است که تربیت‌یافتگان آن نام و نشان در گمنامی و بی‌نشانی گرفته‌اند. بسیج لشکر مخلص خدا است که دفتر تشکیل آن را همه مجاهدان، از اولین تا آخرین امضا نمودند.»

بسیج مورد عشق و علاقه امام بود و امروز هم مورد تأکید مقام معظم رهبری است. در جنگ بسیار نامتعادلی که کفر جهانی برعلیه نظام ایران تحمیل کرد، بسیج و حزب‌الله سال‌ها در برابر تمام قدرت‌های دنیا ایستادگی کردند و این اعجاز بزرگ را به دنیا نشان داد که باقدرت معنویت و با اتکا به ولایت وامامت و به ایثار و فرمان‌برداری از دستورات رهبری الهی می‌تواند یک ملّت کوچک در برابر دنیایی از سلاح و تزویر ایستادگی کند.

اقشار مستضعف، حزب‌الله و بسیج نورانی بود که انقلاب را به وجود آوردند و همین دسته متدین و پایبند به اسلام با تمام وجود مبارزه و ایران را پرچم‌دار نظام الهی کردند. امروز نیز بسیج و مردم سعی کنند که جامعه را درست بسازند و از فساد و فحشا حفظ کنند تا بتوانند این رسالت ادا کنند.

بوسنی و هرزگوین یک منطقه‌ای است در مهد اروپا و سالیان متمادی زیر چنگال بی‌رحمانه مارکسیسم بوده است و نشانه‌ای از تبلیغات اسلام در آنجا نبود. اما علی‌رغم این موارد ندای فطرت آن‌ها همراه انقلاب اسلامی است و دل‌های آن‌ها متوجه این امّ القری اسلام و کانون حرکت‌های اسلامی است. این تکلیف اسلام را دوچندان می‌کند، اگر امروز ما در برابر مشکلات استقامت و انسجام نکنیم به دنیای اسلام و مستضعفان بوسنی و هرزگوین و مصر که زیر چنگال قدرت شیطانی هستند، خیانت کرده‌ایم.

محورهای اقدامات دشمن علیه اسلام

دشمن در دو جنبه علیه اسلام اقدام کرده است:

1. تبلیغات:

دشمن با تبلیغات می‌خواهد باعث ناامیدی و فساد بین مردم مسلمان بشود.

2. اقتصادی:

آن‌ها انواع توطئه‌ها را پایه‌ریزی می‌کنند که اسلام را ازلحاظ اقتصادی به روی ضعف بکشانند.

یادآور بسیج و اخلاقی بسیجی

هفته بسیج فرصت خوبی برای بازخوانی آن روزها و روزهای پس‌ازآن است؛ روزهایی که بسیجیان بازمانده که نه، بازگشته از معراج، نه‌تنها قدر ندیدند و بر صدر ننشستند، که گاه طعنه هم شنیدند و به حاشیه نیز رانده شدند. اما این فرزند و جانشین فرزانه امام بود که بسیجی را همیشه حاضر در میدان می‌خواست و می‌خواهد. بسیجی گرچه مرد میدان‌های خطر و فداکاری است، اما فقط برای آن روزها نیست. هرروز و هر هفته از آن بسیج است و راه نجات نیز حضور جانانه آنان در میدان. باور باید کرد که تنها راه نجات کشور بازگشت به فرهنگ بسیج و حاکمیت تفکر بسیجی بر همه عرصه‌ها است؛ چراکه «اگر بر کشوری نوای دل‌نشین تفکر بسیجی طنین‌انداز شد، چشم طمع دشمنان و جهان خواران از آن دور خواهد شد و الا هرلحظه باید منتظر حادثه ماند.»

تکریم بسیج، احترام به مردانگی و مروت است، پاسداشت جوانمردی و تضمین آینده است. بسیجیان نیازی به احترام و تجلیل ما ندارند. ما هستیم که به آنان و به حضور فعالشان برای همیشه نیازمندیم. جنگ آزمون خوبی برای جدا شدن صف مدعیان و مردان حقیقت بود. شعار امروز اگر پشتوانه و سابقه‌ای در دیروز نداشته است، بسان همه شعارها و نیازمند امتحان در روز مبادا است.

خدا را سپاس که رویش‌های بسیج همچنان پرثمر و برکت‌خیز است، اما مباد که نام‌آوران روزهای سخت از یاد بروند و در گردوخاک بازی‌های روزگاردیده نشوند؛ چه رسد به آنکه خدای‌ناکرده کم‌لطفی و جفا ببینند. امام در پایان همان پیام فرمودند: «من دست یکایک شما پیشگامان رهایی را می‌بوسم و می‌دانم که اگر مسئولین نظام اسلامی از شما غافل شوند به آتش دوزخ الهی خواهند سوخت.»

ما باید از مدرسه‌ای که پیامبر پایه ریز آن بوده است، از مدرسه بسیج درس اخلاق و رفتار اسلامی، وحدت و انسجام و کوشش درراه اسلام را درس بگیریم.

انسان‌ها باید بدانند که جلوه‌های دنیا می‌گذرد و مبادا دنیا با تمام مظاهری که دارد در دل ما نفوذ کند، در این دنیا هرچه هست از خداست و باید خدایی فکر کرد.

دعا

خدایا! دل‌وجان ما را به نورانیت قرآن منوّر بفرما. دل ما را از هواهای نفس و شیطانی آزاد بفرما. گام‌های ما را درراه خودت استوار بدار. دل‌های ما را هم‌رنگ و منسجم قرار بده. ما را از سربازان خالص برای اسلام و امام زمان قرار بده. مسئولین نظام به‌ویژه مقام معظم رهبری را در پناه خودت محافظت بفرما. اموات و گذشتگان ما را و شهدای گران‌قدر را با شهدای کربلا محشور بفرما و....

خطبه دوم

اعوذ بالله السمیع العلیم من الشیطان الرجیم بسم الله الرحمن الرحیم الحمد الله رب العالمین ثمّ الصلاة والسلام علی سیدنا و نبیّنا و حبیب قلوبنا و طبیب نفوسنا و شفیع ذنوبنا ابی القاسم محمد (ص) و علی آله الاطیبین الطهرین.اعوذ بالله السمیع علیم من الشیطان الرجیم بسم الله الرحمن الرحیم یا أَیهَا الَّذِینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَلْتَنْظُرْ نَفْسٌ مَا قَدَّمَتْ لِغَدٍ وَاتَّقُوا اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ خَبِیرٌ بِمَا تَعْمَلُونَ[3] عِبادَالله اُوصیَکُم وَ نَفسیِ بِتَقوَی الله وَ مُلازِمَة اَمرِه وَ مُجانِبَة نَهیِه وَ تَجَهَزوا عِبادَالله فَقَد نُودِیَ فیکُم بِالرَحیل وَ تَزَوَدوا فَإِنَّ خَیرَ الزادَ التقوی».

صدیقة فاطمة الزهرا (س)

ولادت و شهادت بانوی گرامی فاطمه (س) در دو ماه جمادی‌الاولی و جمادی‌الثانی است.

فاطمه زهرا (س) دارای مقام ولایت و عصمت است و از معدود زنانی که مقام بلند معنویت، عرفان و معرفت خداوند رسیدند. امام فرمودند: اگر مسئله خاص وجود نداشت فاطمه زهرا (س) از نظر مقام و درجات ولایت در ردیف ائمه طاهر ین است و ایشان تنها دختری که از پیامبر باقی ماند، کوثری که تاریخ باقی است از نسل و برکت وجود او امامان معصوم و اولیای الهی پدید آمدند و تعبیراتی که شاید در حد تواتر باشد درباره شخصیت حضرت زهرا (س) واردشده است. «قَالَ رَسُولُ اللّهِ (ص): إِنَّ اللّهَ تَعَالَی یغْضَبُ لِغَضَبِ فَاطِمَةَ وَ یرْضَی لِرِضَاهَا».[4]

 رسول خدا (ص) فرمودند: همانا خداوند متعال، غضب می‌کند به کسی که فاطمه (س) از او خشمگین است و خوشنود می‌شود به آنکه فاطمه (س)  از او خوشنود است.

زنی آن‌قدر در معنویت و عرفان اوج گرفته و در خدا غرق بشود و به مقام فنای در خدا برسد که رضایت او، رضایت خدا و غضب او، غضب خداوند بشود.

مقام فاطمه زهرا (س)

شیخ طوسی به سند خود از عبدالله بن حارث بن نوفل نقل کرده که گفت: از سعد بن مالک شنیدم که می‌گفت: از رسول خدا شنیدم که می‌فرمود:«فاطمةُ بضعةٌ منّی مَن سَرَّها فَقَد سَرَّنی و مَن ساءها فَقَد ساءنی، فاطمة أَعزُّ البریّة عَلَیَّ»[5]؛ فاطمه (س) پاره تن من است هر که او را خشنود کند مرا خشنود کرده و هر که او را آزار دهد مرا آزار داده. فاطمه (س)عزیزترین مردم نزد من می‌باشد.

تولّد فاطمه زهرا علیها السلام در دوران جاهلیت و شیوه رفتار پیامبر صلی‌الله علیه و آله با این انسان الهی از ابتدا یک امر سیاسی (تکلیف الهی) بود. او در کانون سیاست و بحران‌های جامعه رشد می‌کرد و تربیت می‌یافت و همراه با تحوّلات و بحران‌ها، درس می‌آموخت و شیوه‌های حضور درصحنه را عملاً آموزش می‌دید. رسالت پیامبر صلی‌الله علیه و آله زدودن خرافات جاهلیت و معرفی جایگاه شامخ زن در آفرینش بود و رسول اکرم صلی‌الله علیه و آله در رفتار خود با فاطمه زهرا علیها السلام، سعی داشت نگرش جامعه را به‌سوی زن از ابعاد شهوانی لهو و لعب، به ابعاد ملکوتی و ظرافت‌های روحی و نقش تربیتی و مدیریتی زن تغییر دهد.

مقام و موقعیت ممتاز حضرت فاطمه علیهاالسلام و تثبیت جایگاه محکم او در انجام رسالت الهی به‌گونه‌ای بود که پیامبر صلی‌الله علیه و آله در موقعیت‌های گوناگون، همواره بر دستان فاطمه زهرا علیهاالسلام بوسه می‌زد؛ هرگاه صدیقه مرضیه در جمعی وارد می‌شد که پیامبر در آن میان بودند، به احترام آن حضرت از جای خویش بلند می‌شدند و او را در جایگاه خود می‌نشاندند؛ هنگام خروج از مدینه، از آخرین فردی که خداحافظی می‌کردند فاطمه علیهاالسلام بود و هنگام ورود به شهر هم به دیدار اولین کسی که می‌شتافتند بازهم راضیه مرضیه علیهاالسلام بود.

عایشه نقل می‌کند: روزی پیامبر نشسته بودند و فاطمه زهرا می‌آمدند. «حَدَّثَنَا أَبُو نُعَیمٍ حَدَّثَنَا زَکرِیاءُ عَنْ فِرَاسٍ عَنْ عَامِرٍ الشَّعْبِی عَنْ مَسْرُوقٍ عَنْ عَائِشَةَ رَضِی اللَّهُ عَنْهَا قَالَتْ أَقْبَلَتْ فَاطِمَةُ تَمْشِی کأَنَّ مشیت‌ها مَشْی النَّبِی صَلَّی اللَّهُ عَلَیهِ وَسَلَّمَ فَقَالَ النَّبِی صَلَّی اللَّهُ عَلَیهِ وَسَلَّمَ مَرْحَبًا بِابْنَتِی ثُمَّ أَجْلَسَهَا عَنْ یمِینِهِ أَوْ عَنْ شِمَالِهِ ثُمَّ أَسَرَّ إِلَیهَا حَدِیثًا فَبَکتْ فَقُلْتُ لَهَا لِمَ تَبْکینَ ثُمَّ أَسَرَّ إِلَیهَا حَدِیثًا فَضَحِکتْ فَقُلْتُ مَا رَأَیتُ کالْیوْمِ فَرَحًا أَقْرَبَ مِنْ حُزْنٍ فَسَأَلْتُهَا عَمَّا قَالَ فَقَالَتْ مَا کنْتُ لِأُفْشِی سِرَّ رَسُولِ اللَّهِ صَلَّی اللَّهُ عَلَیهِ وَسَلَّمَ حَتَّی قُبِضَ النَّبِی صَلَّی اللَّهُ عَلَیهِ وَسَلَّمَ فَسَأَلْتُهَا فَقَالَتْ أَسَرَّ إِلَی إِنَّ جِبْرِیلَ کانَ یعَارِضُنِی الْقُرْآنَ کلَّ سَنَةٍ مَرَّةً وَإِنَّهُ عَارَضَنِی الْعَامَ مَرَّتَینِ وَلا أُرَاهُ إِلا حَضَرَ أَجَلِی وَإِنَّک أَوَّلُ أَهْلِ بَیتِی لَحَاقًا بِی فَبَکیتُ فَقَالَ أَمَا تَرْضَینَ أَنْ تَکونِی سَیدَةَ نِسَاءِ أَهْلِ الْجَنَّةِ أَوْ نِسَاءِ الْمُؤْمِنِینَ فَضَحِکتُ لِذَلِک».[6]

عایشه می‌گوید: فاطمه که راه رفتنش همانند پدرش بود، وارد بر رسول خدا (ص) شد، فرمود: خوش‌آمدی دخترم، او را سمت چپ یا راستش نشاند، سپس آهسته سخن گفت، فاطمه گریه کرد، گفتم: چرا گریه می‌کنی؟ بار دیگر سخنی آهسته گفت، فاطمه خندان شد، تا آن روز خوشحالی و اندوه را این‌چنین نزدیک به هم ندیده بودم، از فاطمه علت را جویا شدم، گفت: سرّ پیامبر خدا را افشا نمی‌کنم. پس از فوت رسول خدا (ص) پرسیدم، گفت: پدرم فرمود: جبرئیل هرسال یک‌مرتبه قرآن را بر من عرضه می‌کرد؛ ولی امسال دومرتبه آن را بر من عرضه کرده است، گویا اجل و مرگ من نزدیک است و تو دخترم نخستین کسی هستی که به من ملحق خواهی شد، اینجا بود که گریه کردم، فرمود: آیا دوست نداری که سرور زنان بهشتی یا زنان مؤمن باشی، به این جهت خندیدم.

روز قیامت فاطمه زهرا (س) بر مرکب نور سوار است و امت را شفاعت می‌کند. این مقام و عظمت ایشان را نشان می‌دهد.

ذکر مصیبت

السلام علیک یا فاطمة الزهرا، سلام خالصانه ما به پیشگاه تو ای صدیقه طاهره. دیدیم که چگونه پیامبر تجلیل و تعظیم می‌کرد. این خانواده را بزرگ می‌داشت، امّا چه تبهکاری در تاریخ واقع شد. دختری که در صدر خانه پیامبر قرار داشت و خانه‌ای که امید پیامبر بود در چند روز پس از رحلت پیامبر مورد تهاجم دشمنان خدا واقع شد. خدایا مگر از فاطمه (س) میان مسلمان‌ها عزیزتر کسی بود، مگر کسی را بیشتر از فاطمه، پیامبر تجلیل کرده بود. همه امّت می‌دانستند که فاطمه (س) منشأ خیروبرکت است. همه می‌دانستند که پیامبر دستان او را بوسیده و تجلیل و تعظیم می‌کرد. امّا همان خانه مورد تجلیل پیامبر و زهرا (س) چند روزی بیش نگذشته است که آن‌گونه موردتهاجم قرار می‌گیرد. فاطمه (س) برای دفاع از امامت و ولایت جامعه اسلامی که بزرگ‌ترین اصل سیاسی و اجتماعی اسلام هست، جان خود را نثار کرد. وقتی بین درودیوار صدا زد: یا فضّة الحزینی، محسنم را سقط کردند.

«بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ إِنَّا أَعْطَینَاک الْکوْثَرَ فَصَلِّ لِرَبِّک وَانْحَرْ إِنَّ شَانِئَک هُوَ الْأَبْتَرُ»[7]

 


[1]. اعراف 43.

[2]. حشر آیه 18

[3]. الحشر آیه 18.

[4]. ابن ابی الحدید، شرح نهج البلاغه، ج 4، ص 64- از چاپ 20 جلدی.

[5]. بحارالانوار، ج 43، ص 23.

[6]. البخاری الجعفی، محمد بن إسماعیل أبو عبدالله (متوفای 256 هـ)، صحیح البخاری، ج 3، ص 1326، ح 3426، تحقیق د. مصطفی دیب البغا، ناشر: دار ابن کثیر، الیمامة - بیروت، الطبعة: الثالثة، 1407 هـ – 1987 م..

[7]. الکوثر.