بسم الله الرحمن الرحیم
 

خطبه اول

اعوذ باللّه السمیع العلیم من الشیطان الرجیم بسم اللّه الرحمن الرحیم الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِی هَدَانَا لِهَذَا وَمَا کنَّا لِنَهْتَدِی لَوْلَا أَنْ هَدَانَا اللّه[1]؛ ثم الصلاة و السلام علی سَیِّدِنَا وَ نَبِیِّنَا أَبِی الْقَاسِمِ مُحَمَّدٍ وَ عَلی آله الأطیَّبینَ الأطهَرین لاسیُّما بقیة‌اللّه فی الارضین. اعوذ باللّه السمیع العلیم من الشیطان الرجیم بسم اللّه الرحمن الرحیم «یا أَیهَا الَّذِینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَلْتَنْظُرْ نَفْسٌ مَا قَدَّمَتْ لِغَدٍ وَاتَّقُوا اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ خَبِیرٌ بِمَا تَعْمَلُونَ»[2] عِبادَالله اُوصیَکُم وَ نَفسیِ بِتَقوَی اللّه وَ مُلازِمَة اَمرِه وَ مُجانِبَة نَهیِه وَ تَجَهَّزوا رَحِمَکم اللّه، فَقَد نُودِیَ فیکُم بِالرَّحیل وَ تَزَوَّدوا فَإِنَّ خَیرَ الزّاد التقوی.

همه شما خواهران و برادران گرامی و خودم را به تقوای الهی و یاد خداوند و توجه به خداوند بزرگ دعوت می‌کنم.

حاکمیتدر اسلام

حاکمیت در اسلام یکی از مهم‌ترین مسائل بشر است. بزرگان و فلاسفه در این باب به مباحث بسیار زیادی پرداخته‌اند. قانون‌گذاری در حاکمیت نیز از مسائل مهم بشر است. فلاسفه بزرگ یونان بر این امر تأکید کرده‌اند که بشر امروزی برای رشد و ارتقا باید در جامعه و اجتماع باشند. بودن در جامعه یک سری قوانین و مقرراتی را به وجود می‌آورد که انسان ملزم به رعایت کردن آن است. یکی از نزاع‌ها در دوره امامت امام علی (ع) بر سر حاکمیت با خوارج بود. عمروعاص از این فرصت استفاده کرد و با تحریک مردم آن‌ها نیز قرآن‌ها را بر سرنیزه‌ها کردند و آتش زدند. خوارج از آن دسته افرادی بودند که برای حل مشکل خود بهانه‌جویی‌های زیادی می‌کردند. متأسفانه این‌گونه بهانه‌جویی‌ها امروزه نیز وجود دارد. آن‌ها معتقد بودند که جامعه احتیاج به حاکم و حاکمیت ندارد. امام علی (ع) برای حل این مشکل بارها فرمودند: من قرآن ناطق هستم و جامعه برای هدایت احتیاج به رهبر مرجعیت دارد. خداوند نیز در قرآن فرموده است: حکومت برای خداست و حاکم مطلق هم خداست. خوارج و دشمنان امام علی (ع) باره اعلام کردند که ایشان نباید بر نسب قدرت باشند. متأسفانه این تفکر به دلیل ناآگاهی سیاسی آن‌ها است. امام علی (ع) یکی از مفسرین قرآن است. ایشان در نهج‌البلاغه بارها اعلام کردند که خداوند قدرت مطلق است و در این هیچ‌گونه شکی نیست. جامعه امروز بشر احتیاج به روابط متقابل دارد و این رابطه‌ها در سایه مقررات و قوانین است.

حاکمیتو حکومت

حاکمیت و حکومت دارای دو بخش است، یکی بخش قانون‌گذاری است که باید قوانین و مقررات را تعیین کنند و بخش دیگر نیز مجریه قانون و مقررات است و به آن مجریه قانون می‌گویند. امام علی (ع) در مورد این دو بخش نیز اشارات مهمی داشتهاند و بیان کدند که بشر احتیاج به جامعه دارد و این احتیاج، ملزم با قانون و مقررات است. هر جامعه‌ای باید این دو رکن مهم را داشته باشد تا از این طریق بتوانند جامعه را ارتقا بخشند. قانون‌گذاری باید طبق مقررات و قوانین مسلم جامعه باشد. حق قانون‌گذاری و حاکمیت در جامعه باید طبق یک سری سلسله موازین شرع و دستورات الهی باشد. اجرای این قوانین در جامعه احتیاج به حاکم شرع دارد.

«بِسْمِ اللّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ، اِنَّا أَعْطَینَاک الْکوْثَرَ، فَصَلِّ لِرَبِّک وَانْحَرْ، إِنَّ شَانِئَک هُوَ الْأَبْتَرُ»[3]

خطبه دوم

اعوذ بالله السمیع العلیم من الشیطان الرجیم، بسم الله الرحمن الرحیم، نحمده علی ما کان و نستعینه من امرنا علی ما یکون و نؤمن به و نتوکل علیه و نستغفره و نستهدیه و نعوذ به من شرور انفسنا و سیئات اعمالنا و نصلی و نسلم علی سیدنا و نبینا العبد المؤید و الرسول المسدد المصطفی الأمجد ابی‌القاسم محمد (ص) و علی امیرالمؤمنین علی بن ابی طالب و علی صدیقة الطاهرة فاطمة الزهراء و علی الحسن و الحسین سیدی شباب اهل الجنة و علی ائمة المسلمین علی بن الحسین و محمد بن علی و جعفر بن محمد و موسی بن جعفر و علی بن موسی و محمد بن علی و علی بن محمد و الحسن بن علی و الخلف القائم المنتظر (عج)، حججک علی عبادک و أمنائک فی بلادک، ساسة العباد و ارکان البلاد و ابواب الایمان و امناء الرحمان و سلالة النبیین و صفوة المرسلین و عترة خیرة رب العالمین صلواتک علیهم اجمعین. اعوذ باللّه السمیع العلیم من الشیطان الرجیم بسم اللّه الرحمن الرحیم «یا أَیهَا الَّذِینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ حَقَّ تُقَاتِهِ وَلَا تَمُوتُنَّ إِلَّا وَأَنْتُمْ مُسْلِمُونَ»[4] عِبادَالله اُوصیَکُم وَ نَفسیِ بِتَقوَی اللّه وَ مُلازِمَة اَمرِه وَ مُجانِبَة نَهیِه وَ تَجَهَّزوا رَحِمَکم اللّه، فَقَد نُودِیَ فیکُم بِالرَّحیل وَ تَزَوَّدوا فَإِنَّ خَیرَ الزّاد التقوی.

همه را و خودم را به تقوا و یاد ذکر و توجه به خدا دعوت می‌کنم و از خدای بزرگ می‌خواهیم که به همه ما توفیق اطاعت خودش را و عبودیت خودش را عنایت بفرماید.

آمریکاو دخالت‌های مداخله‌جویانه

آمریکا و سیاست‌های مداخله‌جویانه آن برای همهٔ ما و کشورهای دیگر مشخص است. دخالت‌های این کشور در سایر کشورها فقط به دنبال حفظ منافع سیاسی و اقتصادی بوده است. آنچه امروزه در دنیا روشن است؛ ارتباط قوی آمریکا با اسرائیل است. یکی از اهداف آمریکا در برگزاری کنفرانس کمپ دیوید حفظ منافع اسرائیل در منطقه خاورمیانه به‌خصوص حوزه خلیج‌فارس است دراین‌بین متأسفانه بعضی از سیاستمداران کشورهای وابسته مثل صدام، با تحریک آمریکا و اسرائیل جنگ کویت و خلیج‌فارس را به راه انداختند. ملت مسلمان به‌خصوص شیعیان باید بدانند که امریکا و اسرائیل فقط به فکر قدرت در جهان هستند. بعضی از کشورهای مسلمان همانند لبنان و فلسطین مقاومت‌های بسیار خوبی را داشتند. در جریان کمپ دیوید امریکا به دنبال حفظ منافع اسرائیل بود تا جایی که سعی داشت رأی کشورها را برای مشروعیت اسرائیل به دست آورد. سیاستمداران آمریکا نیز بارها در مصاحبه‌های خود در سراسر جهان اعلام کردند؛ که اسرائیل از هم‌پیمانان ماست و ما همیشه برای منافع آن تلاش می‌کنیم.

آمریکا و حفظ منافع اقتصادی

تمام روابط امریکا در جهان نه‌تنها برای منافع سیاسی است بلکه برای منافع اقتصادی نیز است. به‌عنوان نمونه جنگ کویت و دفاع مقدس ایران فقط برای منفعت‌های اقتصادی بوده است. مذاکرات امریکا با ژاپن و سایر کشورها بیشتر در مورد نفت ایران بوده است. اسرائیل هم از این قاعده مستثنا نیست علاوه بر دخالت‌ها به فکر منافع اقتصادی نیز است.

دردجهان اسلام

یکی از دردهای جامعه اسلام که فریاد آن به گوش همه جهانیان رسیده است؛ جنگ در لبنان و فلسطین است، البته جوانان غیور این کشورها همیشه درر تلاش و مبارزه پیشگام بودند. خوشبختانه موفقیت‌هایی که این جوانان به دست آوردند در راستای حفظ ارزش‌های اسلام بوده است. انقلاب ماهم در اولویت اصلی این مبارزات است زیرا اهداف آن برای حفظ انقلاب و اسلام است. همه مسلمانان باید در جهان فریاد مرگ بر آمریکا سر دهند تا به همه جهان به‌خصوص مستبدان برسد.

دانشگاه آزاد اسلامی

یکی از مهم‌ترین اقدامات پس از انقلاب تأسیس دانشگاه آزاد اسلامی است. هر کشوری برای ارتقاء دانش و تخصص احتیاج به نیروی فنی و مهارت دارد. کشور بعد از انقلاب با یک سری کمبودهای آموزشی مواجه شد برای حل این مشکل دانشگاه آزاد اسلامی را تأسیس کرد تا بتواند راه‌حلی برای جبران این کمبود باشد. خوشبختانه اقدامات مناسب و خوبی با شکل‌گیری این مرکز آموزشی انجام‌شده است. دانشگاه باید محل رشد و تعالی اخلاق باشد. دانشجویان ماهم باید به فکر این موارد مهم باشند تا بتوانند گام‌های مهمی در این راستا بردارند.

کمبود دردانشگاه‌ها

با شکل‌گیری هر مرکز آموزشی یک سری کمبودهایی به وجود می‌آید. دانشگاه آزاد هم برای جبران این کمبودها باید تلاش کند و گام‌های مؤثری بردارد. یکی از این کمبودها، کمبود خوابگاه، آزمایشگاه و کتابخانه‌های مجهز است. مسئولان باید هرچه سریع‌تر برای این کمبودها تلاش کنند.

توجهبه مسائل اخلاقی در دانشگاه

اخلاق یکی از مهم‌ترین محورهای امر آموزش است و دانشجویان باید به آن توجه کنند. دانشگاه نباید مرکز فساد و ترویج افکار غربی باشد. مسئولان و استادان باید دانشجویان را بااخلاق اسلامی آشنا کنند تا آن‌ها در راه موازین اسلام و انقلاب قدم بردارند. دانشجویان باید افکار و اهداف خود را در این مراکز بگویند تا راهی برای بالا بردن سطح افکار آن‌ها باشد اگر مسائل و مشکلاتی در این مورد به وجود آمد باید هرچه سریع‌تر آن را به مسئولان بگویند تا مشکلاتی بیشتر از این در دانشگاه‌ها پیش نیایید. حجاب، اخلاق اسلامی، دی از محورهای مهم آموزش هستند و دانشجویان باید آن را دنبال کنند. عقب‌افتادگی فرهنگی از مشکلات مهم در دانشگاه‌ها است. مسئولان باید در آ ین زمینه تمام تلاش خود را انجام دهند تا از این معضل نجات پیدا کنیم.

15خرداد

قیام 15 خرداد سال 42 یکی از پرشورترین حماسه قبل از انقلاب است. در این حادثه بزرگ مردم با هدایت امام راحل (ره) توانستند اوج و صلابت خود را در مبارزه با رژیم طاغوت نشان دهند. این انقلاب و پیروزی شکوهمند نتیجه این رشادت‌ها است و ملت ما باید شکرگزار این نعمت الهی باشد. ما باید پیرو اهداف بلند امام و انقلاب باشیم، سعی کنیم انحراف‌ها و افکار پوچ را کنار بگذاریم و با موازین اسلام و انقلاب پیش برویم.

 

نسئلک اللهم و ندعوک باسمک العظیم الاعظم الأعزّ الأجلّ الاکرم یا الله ... یا ارحم الراحمین. اللهم ارزقنی توفیق الطاعة و بعدالمعصیة و صدق النیّة و عرفان الحرمة؛ اللهم انصر الاسلام و اهله و اخذل الکفر واهله.

 


[1]. سوره اعراف، آیه 43.

.سوره حشر، آیه 18[2]

[3]. سوره کوثر

 سوره آل‌عمران، آیه 102.[4]