خطبه اول

اعوذ بالله السمیع العلیم من الشیطان الرجیم بسم الله الرحمن الرحیم الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِی هَدَانَا لِهَذَا وَمَا کنَّا لِنَهْتَدِی لَوْلَا أَنْ هَدَانَا[1]ثمّ الصلاة والسلام علی سیدنا و نبیّنا و حبیب قلوبنا و طبیب نفوسنا و شفیع ذنوبنا ابی القاسم محمد (ص) و علی آله الاطیبین الاطهرین.

اعوذ بالله السمیع العلیم من الشیطان الرجیم بسم الله الرحمن الرحیم یا أَیهَا الَّذِینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَلْتَنْظُرْ نَفْسٌ مَا قَدَّمَتْ لِغَدٍ وَاتَّقُوا اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ خَبِیرٌ بِمَا تَعْمَلُونَ. وَلَا تَکونُوا کالَّذِینَ نَسُوا اللَّهَ فَأَنْسَاهُمْ أَنْفُسَهُمْ أُولَئِک هُمُ الْفَاسِقُونَ لَا یسْتَوِی أَصْحَابُ النَّارِ وَأَصْحَابُ الْجَنَّةِ أَصْحَابُ الْجَنَّةِ هُمُ الْفَائِزُونَ[2] عِبادَالله اُوصیَکُم وَ نَفسیِ بِتَقوَی الله وَ مُلازِمَة اَمرِه وَ مُجانِبَة نَهیِه وَ تَجَهَزوا عِبادَالله فَقَد نُودِیَ فیکُم بِالرَحیل وَ تَزَوَدوا فَإِنَّ خَیرَ الزادَ التقوی.

دوستی و همنشینی از نظر قرآن

در قرآن آمده است که: «وَإِذَا رَأَیتَ الَّذِینَ یخُوضُونَ فِی آیاتِنَا فَأَعْرِضْ عَنْهُمْ حَتَّی یخُوضُوا فِی حَدِیثٍ غَیرِهِ وَإِمَّا ینْسِینَّک الشَّیطَانُ فَلَا تَقْعُدْ بَعْدَ الذِّکرَی مَعَ الْقَوْمِ الظَّالِمِینَ»[3]

هرگاه کسانی را دیدی که آیات ما را استهزا می‌کنند، از آن‌ها روی بگردان تا به سخن دیگری بپردازند! و اگر شیطان از یاد تو ببرد، هرگز پس از یاد آمدن با این جمعیت ستمگر منشین!

در یک شب‌نشینی، مجلس انس یا خانوادگی و در جمع دیگری که آیات را مورد بی‌توجه‌ای قرار می‌دهند، نباید در آن‌ها شرکت کنیم.

در روایات آمده است که: دوستی و رفاقت با افراد ناشایست و ناصالح نداشته باشید، در نشست‌هایی که آمیخته با معصیت است، به‌هیچ‌عنوان شرکت نکنید، چراکه شما هم دچار سرنوشت آن‌ها می‌شوید، حتی اگر قصد اصلاح دارید و نتوانید کاری کنید، بازهم ممنوع شده است.

در جریان حضرت موسی (ع) یکی از اصحاب ایشان، برای این‌که پدرش را از لشکر فرعون جدا کند، رفت سراغ او، با این‌که دستور بود که بیایید و آن‌ها را رها کنید. او در دنیا مبتلابه همان عذاب فرعون شد، با این‌که قصدش هم خیر بوده است.

در روایتی امام صادق (ع) فرمودند: «مَن کَانَ یُؤمِنُ بِاللهِ وَ الیَومِ الآخِرِ فَلا یَجلِس فِی مَجلِسٍ یُسَبُّ فِیهِ إِمَامٌ أو یَعَابُ فِیهِ مُسلِمُ إِنَّ اللهَ تَبَارکَ وَ تَعَالَی یَقُولُ وَ إِذا رَأَیتَ الَّذینَ یَخُوضُونَ فِی آیاتِنا ...»[4]هر کس به خدا و روز قیامت ایمان دارد، نمی‌نشیند در مجلسی که در آن مجلس رهبر جامعهٔ اسلامی را ناسزا گویند یا غیبت مسلمانی را می‌کنند.

لاَ ینْبَغِی لِلْمُؤْمِنِ أَنْ یجْلِسَ مَجْلِساً یعْصَی اَللَّهُ فِیهِ وَ لاَ یقْدِرُ عَلَی تَغْییرِهِ.[5]از امام صادق (ع)، فرمود: سزاوار نیست برای مؤمن در مجلسی نشیند که خدا در آن نافرمانی می‌شود و او هم نمی‌تواند آن را تغییر دهد.

در آیه دیگر قرآن می‌فرماید: «وَقَدْ نَزَّلَ عَلَیکمْ فِی الْکتَابِ أَنْ إِذَا سَمِعْتُمْ آیاتِ اللَّهِ یکفَرُ بِهَا وَیسْتَهْزَأُ بِهَا فَلَا تَقْعُدُوا مَعَهُمْ حَتَّی یخُوضُوا فِی حَدِیثٍ غَیرِهِ إِنَّکمْ إِذًا مِثْلُهُمْ إِنَّ اللَّهَ جَامِعُ الْمُنَافِقِینَ وَالْکافِرِینَ فِی جَهَنَّمَ جَمِیعًا»[6]

و خداوند (این حکم را) در قرآن بر شما نازل کرده که هرگاه بشنوید افرادی آیات خدا را انکار و استهزا می‌کنند، با آن‌ها ننشینید تا به سخن دیگری بپردازند! وگرنه، شما هم مثل آنان خواهید بود. خداوند، منافقان و کافران را همگی در دوزخ جمع می‌کند.

اگر دانشجویی رفیقی دارد که به‌صورت دلبخواهی، و خود اهل اعتیاد یا مفاسد دیگر نیست امّا در نشستی شرکت می‌کند که در آنجا سخن باطل و گناه واقع می‌شود، او نیز در آن شریک می‌شود.

خداوند می‌فرماید: «وَیوْمَ یعَضُّ الظَّالِمُ عَلَی یدَیهِ یقُولُ یا لَیتَنِی اتَّخَذْتُ مَعَ الرَّسُولِ سَبِیلًا آ وَیلَتَی لَیتَنِی لَمْ أَتَّخِذْ فُلَانًا خَلِیلًا»[7] و (به خاطر آور) روزی را که ستمکار دست خود را (از شدت حسرت) به دندان می‌گزد و می‌گوید: «ای‌کاش با رسول (خدا) راهی برگزیده بودم! ای‌ وای بر من، کاش فلان (شخص گمراه) را دوست خود انتخاب نکرده بودم!

هر رفیقی که ما را از راه خیر برد، کسی که فرزند شمارا به‌سوی اعتیاد و فساد کشاند و کسی که در دانشگاه فکر او را از مسیر مستقیم الهی و رهبری صالحان امّت به‌طرف انحراف سوق داد، همه این‌ها دوستان ناباب هستند. و در آخرت انگشت حسرت بر لب می‌گیریم و می‌گوییم: ای‌کاش این دوست را به رفاقت نگرفته بودم چراکه او سرنوشت مرا عوض کرد و مجالست با او در من مؤثر شد.

بدعت در مجالس

مجلسی که برگزار می‌شود باید اهل بدعت نباشد، آن‌کسانی که در دین خداوند بدعت گذاشتند و راه درست را نپذیرفتند. و رهبری و علمای پاک‌باخته در آن مورد طعن قرار می‌گیرند از بدترین مجالس است. هرکسی که در این مجالس شرکت کند، مرتکب گناه شده است.

آفات هم‌نشینی و مجالست بد

نشست‌هایی که در خانه، محل کار و تحصیل‌داریم، دارای آفاتی است:

1. افراط در مجالست و هم‌نشینی:

 انسان اگر افراط در رفاقت و مجالست کند و از حدود آن خارج بشود وقتش ضایع گردد. موارد زیادی وجود دارند که به خاطر رفاقت‌ها، افراد از کار، زندگی و تحصیل و ترقّی آینده‌شان بازمی‌مانند. گاهی مجلس مزاح و تفریح برای استراحت خوب است، امّا اگر افراط بشود، بسیار ضایع کننده است.

2. مبتلا شدن انسان به حسادت

3. لهوولعب و مسخره کردن همدیگر

4. غیبت و بدگویی دیگران

5. عوض شدن مسیر زندگی و کشیده شدن به راه‌های ناسالم

خلاصه مطلب

باید در جامعه سعی شود که مجالست‌ها و رفاقت‌ها با موازین و حدود مقرر در شهر واقع شود، وگرنه حسرت دنیا و آخرت را در پی خواهد داشت.

قَالَ رَسُولُ اللَّهِ ص الْمَرْءُ عَلَی دِینِ خَلِیلِهِ وَ قَرِینِهِ.[8]رسول خدا (ص) فرمود: هر کس بر دین دوست و همنشین خود است.

کسی که خودش در مجلس گناه و افراد طعنه‌زن به خداوند شرکت کند، خودش نیز همین‌طور است.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ وَالْعَصْرِ إِنَّ الْإِنْسَانَ لَفِی خُسْرٍ إِلَّا الَّذِینَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ وَتَوَاصَوْا بِالْحَقِّ وَتَوَاصَوْا بِالصَّبْرِ.[9]

خطبه دوم

اعوذ بالله السمیع العلیم من الشیطان الرجیم بسم الله الرحمن الرحیمنحمده علی ما کان و نستعینه من امرنا علی ما یکون و نؤمن به و نتوکّل علیه و نستغفره و نستهدیه و نعوذ به من شرور انفسنا و سیّئات اعمالنا و نصلّی و نسلّم سیّدنا و نبیّنا و حبیب قلوبنا و طبیب نفوسنا و شفیع ذنوبنا ابی القاسم محمد (ص) و علی آله الاطیبین الاطهرین لاسیّما بقیّة الله فی الأرضین و صلّ علی سیّدنا و مولانا و امامنا امیرالمؤمنین علی بن ابی‌طالب (ع) و صلّ علی صدّیقة الطاهرة فاطمة الزهراء (س) و علی الحسن والحسین سیّدی شباب اهل الجنّة و علی ائمّة المسلمین علی بن الحسین و محمد بن علی و جعفر بن محمد و موسی بن جعفر و علی بن موسی و محمد بن علی و علی بن محمد و الحسن بن علی و الخلف القائم المنتظر (عج) حججک علی عبادک و امنائک فی بلادک ساسة العباد و ارکان البلاد و ابواب الایمان و امناء الرّحمن و سلالة النبیّین و صفّوة المرسلین و عترة خیرة ربّ العالمین صلواتک علیهم اجمعین.

اعوذ بالله السمیع العلیم من الشیطان الرجیم بسم الله الرحمن الرحیم یا أَیهَا الَّذِینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ حَقَّ تُقَاتِهِ وَلَا تَمُوتُنَّ إِلَّا وَأَنْتُمْ مُسْلِمُونَ[10] عباد الله اوصیکم و نفسی بتقوی الله و ملازمة امره و مجانبة نهیه تجهّزوا عبادالله فقد نودی فیکم بالرّحیل و تزوّدوا فأنّ خیر الزاد التقوی.

نام‌گذاری جمهوری اسلامی

حوادثی در زمان بنی صدر پدید آوردند که خیلی از ساده‌لوحان جامعه را فریب داده بودند. ترور مانند شهید مطهری و بهشتی و امثال آن‌ها قضایای مهمی بود.

تا مردم در نماز جمعه‌ها شرکت می‌کنند و رو به درگاه خدا دارند، خداوند با آن‌هاست و ناخالصی‌ها را کنار خواهد زد و به یاری خداوند همه مشکلات حل خواهد شد.

روز 12 فروردین حرکت‌های زمان انقلاب چقدر حساب‌شده بود. جمهوری دموکراتیک اسلامی، خلق مسلمان و هر گروه انحرافی یک حرفی می‌زدند. امام فرمودند: جمهوری اسلامی. این فطرت پاک مردم بود که در کلام امام مجسّم شد.

از مهم‌ترین توطئه‌های کشور ایران، قیمت نفت بود. اخیراً برنامه‌ریزی شده بود که قیمت نفت برگردد و یک مقدار بالا بیاید تا وضع اقتصادی کشورهای اسلامی بهتر بشود، بااین‌که خیلی از برنامه‌ها طرح شده بود، عربستان سعودی مقاومت کرد. درحالی‌که خودشان هم متضرّر می‌شوند، اما دستور ارباب‌هاست برای اینکه نظام اسلامی آسیب ببیند و رشد نکند که این خیال باطل است.

نظام و موازین اسلام و رهبری انقلاب که با اشاره خود امام آمدند و تأیید مجتهدین بزرگ انتخاب شدند، این‌ها معیارهای اصلی ما هستند. ما با هرکسی که با این معیارهای اصلی سر سازش دارد و بنابر مخالفت ندارد، چه رسمی و غیررسمی، با آن‌ها سازش داریم. اما اگر کسانی معیارهای اصلی نظام و ارزش‌های خون و جهاد و شهادت، را زیر سؤال ببرند، راه ما از آن‌ها جداست. با تمام قاطعیّت نظام ما، راه اسلام و رهبری را انتخاب کرده است.

وظیفه مردم ایران این است که جلوی انحراف و تخلف و آفات انقلاب را بگیرند و هم با چشم‌های باز، با هوشیاری، تحمّل و با کمال سلامت و استقامت از این نهاد مقدس، شجره طیبه الهی باید حفاظت کنند.

وزارت بهداشت و واکسن فلج اطفال

تمام مردم احساس مسئولیت کنند، تا در آینده افراد معلول کمتر داشته باشیم و بچه‌های معصوم در دام مرض فلج نیفتند و راه پیش‌گیری را رعایت کنند. بیماری کشنده‌ای مانند فلج که والدین می‌توانند به سادگی با چند قطره جلوی آن را بگیرند، اگر پیش‌گیری نکنند، پیش خداوند مسئول هستند.

دعا

نسئلک اللهم و ندعوک بسمک العظیم الاعظم الاعظّه اجلّ الاکرم یا الله و... یاارحم الرحمین. اللهم الزرقنی توفیق الطاعة و بعدالمعصیة و صدق النیّة و عرفان الحرمة و اکرمنا بالهدی والإستقامة و سدّد الثنتنا بالثواب والحکمة اللهم أنصر الاسلام و أهله واخذل الکفر واهله.

خدایا! شعاعی از نور معرفت، عشق، ایمان به خودت را بر قلوب ما بتاب. ما را از سربازان فداکار انقلاب اسلامی قرار بده. انقلاب ما را از همه آفات و خطرات بیرونی و درونی محافظت بگردان. مسلمان‌ها را بر همه عالم به پیروزی برسان و....

 


[1]. اعراف 43.

[2]. حشر 18.

[3]. انعام 68.

[4]. میزان الحکمة، ح 5732. / الأنعام:68.

[5]. کتاب: اصول کافی ترجمه کمره ای جلد 5  صفحه: ۳۷۷

[6]. نساء، 140.

[7]. فرقان 27 و 28.

[8]. وسائل الشیعه، ج ۱۶، ص: ۲۶۰

[9]. سوره والعصر.

[10]. آل‌عمران 102