خطبه اول

أعوذ بالله السّمیع العلیم من الشّیطان الرّجیم بسم الله الرّحمن الرّحیمالْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِی هَدَانَا لِهَذَا وَمَا کنَّا لِنَهْتَدِی لَوْلا أَنْ هَدَانَا اللَّهُ[1]ثم الصّلاة و السّلام علی سیّدنا و نبیّنا و حبیب قلوبنا و طبیب نفوسنا و شفیع ذنوبنا أبی القاسم محمّد (ص)، و علی آله الأطیبین الأطهرین سیّما بقیّة الله فی الأرضین.

أعوذ بالله السّمیع العلیم من الشّیطان الرّجیم بسم الله الرحمن «أَیهَا الَّذِینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَلْتَنْظُرْ نَفْسٌ مَا قَدَّمَتْ لِغَدٍ وَاتَّقُوا اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ خَبِیرٌ بِمَا تَعْمَلُونَ»[2]عِبَادَ اللَّهِ أُوصِیکمْ و نَفسِی بِتَقْوَی اللَّهو ملازمة أمره و مجانبة نهیه فتجهّزوا عباد الله فقد نودی فیکم بالرّحیل و تزوّدوا فإنّ خیر الزّاد التقوی

پذیرش اسلام توسط ایرانیان

ایران در برابر پیام اسلام و نسبت به معارف اهل‌بیت استقبال خوبی نشان داد و در سراسر قلمرو جهان اسلام یکی از سرزمین‌هایی بود که با آغوش باز از اسلام استقبال کرد و مناطقی از ایران از همان ابتدا معارف اهل‌بیت و خاندان پیامبر را مورد استقبال قراردادند و بافاصله چند قرن سراسر کشور ایران به اسلام گرویدند، این از امتیازات ایران بود که باعقل قوی خودش و بادل پاک نسبت به اسلام استقبال داشت.

کسانی هستند که می‌گویند اسلام بازور پیش رفته است، بله اسلام دینی است که هر جا لازم باشد قدرت را اعمال می‌کند اما پذیرش اسلام و معارف توحیدی عمدتاً بر اساس فهم و آگاهی و استقبال قلبی ملت ایران در برابر اسلام و معارف اهل‌بیت بود، از همان ابتدا و در کلمات پیامبر بزرگوار اسلام حضرت محمد مصطفی (ص) کم‌وبیش شواهدی نسبت به پیشرفت اسلام در ایران وجود داشت، هم بعضی از آیات قرآن به گرایش ایرانی‌ها نسبت به اسلام تعبیر شده است.

«سَوفَ یأتِی اللَّهُ بِقَومٍ یحِبُّهُم وَ یحِبّونَهُ»[3]این آیه شریفه و بعضی از آیات با همین مضمون در قرآن است که خداوند می‌فرماید: اگر شما به وظایفتان در قبال اسلام و دین خدا به‌درستی عمل نکنید خداوند به‌جای شما اقوامی می‌آورد که خدا آن‌ها را دوست می‌دارد و آن‌ها خداوند را دوست دارند. در روایاتی عامه و خاصه گفته‌شده است که مقصود ایرانی‌ها هستند.

بنابراین قبل از اینکه زور و فشاری برای پیشرفت و گسترش اسلام در ایران به‌کاررفته باشد قدرت و جاذبه معارف نورانی اسلام دل ایرانی‌ها را به سمت خودش جلب کرد، یک عده‌ای از روشنفکران وابسته و افراد ناسالم سال‌ها خواستند نشان بدهند که اسلام در برابر ایران است یا اسلام بازور و خشونت وارد ایران شده است، این حرف غلطی است و در همان زمان هم استاد شهید مطهری در کتاب خدمات متقابل اسلام و ایران به‌خوبی دروغی این ادعا را ثابت کردند.

 یک عده از روشنفکران غرب‌زده مخصوصاً در دوره محمدرضا شاه کتاب‌ها و مقالاتی نوشتند، تبلیغات کردند و فیلم ساختند برای اینکه اسلام و ایران را مقابل هم قرار بدهند، برای اینکه بگویند ایران با خشونت به سمت اسلام کشانده شد، این ادعای غلطی بود، البته نه اینکه در اسلام جهاد، دفاع و قدرت نباشد بلکه آن‌هم در جای خودش در اسلام است اما پیشرفت اسلام در سراسر عالم بازور شمشیر نمی‌شود، این جاذبه و نورانیت قرآن و ارزش‌های بزرگ انسانی و الهی بود و همین‌طور فوج جمعیت‌ها را به سمت خودش جذب می‌کرد.

اسلام در ابتدا در خود مکه و مدینه و جزیرة‌العرب و بعد هم در شرق و غرب عالم آن روز گسترش یافت؛ بااینکه اسلام دارای قدرت بود اما اصلش این بود که یک منطق قوی و یک جاذبه فوق‌العاده در آن بود که جوامع را به سمت خودش جذب می‌کرد و انسان‌ها را شیفته می‌کرد، یکی از جاهایی که به‌خصوص از اسلام استقبال شایانی کرد ایران بود، تمام علوم و معارف اسلام و آن‌همه دانشمند و مفاخر بزرگ اسلام در فقه و کلام و حدیث و تفسیر و فلسفه در ایران رشد پیدا کرد.

 در آیات قرآن هم به آمدن این قوم به سمت اسلام اشاره‌شده است، در روایات هم آمده است، تاریخ هم آن را نشان داده است که‌موج اسلام تمام خطه بزرگ آن زمان ایران را درنوردید و جمعیت‌ها با شور و شوق به سمت اسلام آمدند. یک موج دومی چند قرن بعد پیدا شد که‌موج گرایش به تشیع بود که اوج آن در زمان صفویه شد و از قبل هم وجود داشت.

جایگاه شهر قم

سرزمین قم که محل دفن فاطمه معصومه (س) است از یک امتیاز خاصی برخوردار بود و برخلاف بسیاری از مناطق دیگر از همان ابتدا اسلام را با اهل‌بیت پذیرفت، سابقه تسنن و مذاهب دیگر در قم چندان قوی نیست و وجود مذاهب دیگر در قم دوره کوتاهی دارد. از همان زمان امام باقر (ع) و امام صادق (ع) قم مرکز پذیرش معارف اهل‌بیت و اسلام بود و در طول 1400 سال هیچ‌گاه رشته اسلام آن‌هم با نگاه شیعی در قم قطع نشد، همیشه هم پایگاه معارف اهل‌بیت در آن بوده است.

اینکه حوزه علمیه قم حدود هشتاد سال قبل توسط مرحوم آیت‌الله حائری تأسیس شد درواقع یک دوره بازسازی حوزه قم بود وگرنه قم از همان آغاز از اسلام و معارف اهل‌بیت استقبال کرد و با همه‌جا متفاوت بود، البته قم در طول این تاریخ فرازوفرود دارد، حوزه قم گاهی خیلی بزرگ بود و گاهی کوچک شد اما در یک‌روند صعودی جلو آمد که مرحله مهم آن زمان مرحوم آیت‌الله حائری است و دوره شکوفایی عظیم قم به برکت انقلاب اسلامی رخ داد و امروز پایگاه و جایگاهی است که به همه عالم نور انتشار می‌کند.

در کتاب‌هایی مثل بحار الأنوار روایات متعددی درباره اهمیت و جایگاه معنوی قم وجود داشت و خواندن آن‌ها قبل از انقلاب خیلی قابل‌فهم نبود اما امروز به برکت انقلابی که از همین حوزه پدیدار شد اسلام زیر شاخ و برگ همین حوزه رشد یافت، این چیزی است که در روایات از قرن‌ها قبل وجود بود.

خصوصیت قم این است که همیشه جایگاه علماء و محدثان و مفسران و بزرگان دین بود و هیچ‌گاه رشته‌های حوزه علمیه و پایگاه مرجعیت شیعه در آن قطع نشد و در برابر طوفان‌ها و امواج سهمگینی که ایران در طول تاریخ با آن مواجه شد مثل یک درخت پاک و تنومند روی پای خودش ایستاد گرچه فرازوفرود هم داشت اما همیشه منشأ برکت بود،.

از زمان امام باقر (ع) و امام صادق (ع) و تا زمان امام رضا (ع) و امام جواد (ع) و زمان عسگریین (ع) روایاتی در مورد قم یا مدفون در قم حضرت فاطمه معصومه (س) وجود دارد، حتی بنا بر بعضی از روایات پیامبر خدا در شب معراج بعضی از برکات این سرزمین را مشاهده کردند و جبرئیل آن نقطه از زمین را به ایشان معرفی کردند.

این‌ها نشان می‌دهد که قم با قطع‌نظر فاطمه معصومه (س) هم یک سرزمین مقدسی است که جایگاه ارزشمندی دارد اما در کنار این ارزش ذاتی یک گوهری هم در این شهر دفن شد که بر برکات این سرزمین مقدس افزود، البته در این شهر که مرحوم حاج شیخ عباس هم به آن اشاره می‌کند چهارصد امامزاده وجود دارد اما در وجود حضرت فاطمه معصومه (س) یک ارزشی است که با بقیه متفاوت است.

مقام والای حضرت معصومه (س)

دختر جوان و پاره تن حضرت امام کاظم (ع) جایگاه مخصوصی داشت و از شأن بزرگ علمی و معرفتی و اخلاقی برخوردار بود و از چندین امام در جلالت شأن ایشان روایت نقل‌شده است، «مَنْ زَارَهَا فقد وَجَبَتْ لَهُ الْجَنَّةُ».[4]کسی که به زیارت این بانوی نمونه برود بهشت بر او واجب می‌شود، این تعبیر کمی نیست.

حضرت معصومه در سنه 201 به قم آمدند و به دنبال آن داستان معروف ولایت‌عهدی و هجرت حضرت امام رضا (ع) از مدینه به مرو و به ایران و نقشه‌ای که مأمون طراحی کرده بود اما امام رضا (ع) از همان فرصت برای انتشار معارف اهل‌بیت در ایران بهترین بهره را بردند و بنا بر بعضی از نقل‌ها حضرت طی نامه‌ای اهل‌بیت و بسیاری از اعضای خاندان پیامبر و خانواده خودشان را به ایران دعوت کردند.

قاعدتاً بنا بر یک تدبیر الهی امام رضا (ع) نقشه‌ای طراحی کردند برای اینکه خاندان پیامبر بیایند و در گوشه و کنار این کشور اسلامی منشأ برکت بشوند، امروز هم بسیاری از این امامزاده‌ها به دوره فراخوان امام رضا (ع) برمی‌گردد.

با این فراخوان عده زیادی آمدند، تعدادی به امام رضا (ع) رسیدند و تعدادی در بین راه به شهادت رسیدند یا از دنیا رفتند، و نکته جالب این است که برخوردها درجاهای مختلف با این امامزاده‌ها خیلی متفاوت بود، بعضی از این امامزاده‌ها با انسان‌های متعصب و معاند مواجه شدند و تعدادی شهید شدند اما اینجا تفاوت مردم قم را نشان می‌دهد.

حضرت فاطمه معصومه (س) برخلاف بعضی از امامزاده‌های دیگر که با شمشیر و آزار و اذیت مواجه شدند با استقبال مواجه شدند، وقتی‌که حضرت از ساوه احساس مریضی کردند و به قم منتقل شدند مورد استقبال قرار گرفتند، حضرت مدت کوتاهی بیمار بودند و نهایتاً در آنجا رحلت کردند و به لقاءالله پیوستند اما همه این مراحل با احترام و تکریم بود.

ذکر مصیبت

امروز در سالروز وفات حضرت معصومه (س) خدمت این بانوی بزرگوار عرض می‌کنیم که شما ولو اینکه مهاجرت کردید و رنج راه را تحمل کردید و در میانه راه مریض شدید و درنهایت هم جان سپردید اما سلام و درود خدا بر جدّه بزرگوار شما باد، شما در قم باعزت و احترام زندگی کردید، در مریضی همه به عیادت شما آمدند و در دفن باعزت و کرامت با شما برخورد کردند اما جان‌ها بسوزد برای جدّه شما صدیقه طاهره فاطمه زهرا (س) بعد از وفات پدر به‌جای آنکه کرامت و عرش ببیند درودیوار شهادت می‌دهند که بر بانوی بزرگ اسلام و دختر پیامبر خدا چه وارد شد.

و سَیعْلَمُ الَّذِینَ ظَلَمُوا أَی مُنْقَلَبٍ ینْقَلِبُونَ[5]

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیم «إِنَّا أَعْطَیْنَاکَ الْکَوْثَرَ، فَصَلِّ لِرَبِّکَ وَانْحَرْ، إِنَّ شَانِئَکَ هُوَ الأبْتَرُ»[6]

خطبه دوم

أعوذ بالله السّمیع العلیم من الشّیطان الرّجیم بسم الله الرّحمن الرّحیم نحمده علی ما کان و نستعینه من امرنا علی ما یکون و نؤمن به و نتوکل علیه و نستغفره و نستهدیه و نعوذ به من شرور انفسنا و سیئات اعمالنا و نصلی و نسلم علی سیدنا و نبینا العبد المؤید و الرسول المسدد المصطفی الأمجد ابی‌القاسم محمد (ص) و علی امیرالمؤمنین و علی صدیقة الطاهرة فاطمة الزهراء و علی الحسن و الحسین سیدی شباب اهل الجنة و علی ائمة المسلمین علی بن الحسین و محمد بن علی و جعفر بن محمد و موسی بن جعفر و علی بن موسی و محمد بن علی و علی بن محمد و حسن بن علی و خلف القائم المنتظر (عج) ساسة العباد و ارکان البلاد و ابواب الایمان و امناء الرحمان و سلالة النبیین و صفوة المرسلین و عترة خیرة رب العالمین صلواتک علیهم اجمعین، «یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَ کُونُوا مَعَ الصَّادِقینَ»[7]. عِبادَالله اُوصیَکُم وَ نَفسیِ بِتَقوَی الله وَ مُلازِمَة اَمرِه وَ مُجانِبَة نَهیِه وَ تَجَهَزوا عِبادَالله فَقَد نُودِیَ فیکُم بِالرَحیل وَ تَزَوَدوا فَإِنَّ خیر الزّاد التقوی.

.

دعوت امیرالمؤمنین (ع) به تقوا و پارسایی

امام علی (ع) در خطبه 204 نهج‌البلاغه می‌فرماید: مردمان و بندگان خدا آماده شوید، ندای کوچ به سمت آخرت را بشنوید چراکه رویاروی شما و در آینده‌ای نزدیک گردنه‌های سخت و دشوار و منزل‌های بسیار ترسناک و هولناک قرار دارد، راه گریزی نیست، بخواهید یا نخواهید همه شما باید بر این منزل‌های دشوار وارد شوید، باید در آن مواقف حساس قیامت توقف کنید و به سؤالات حضرت حق پاسخ دهید، «وَ اِعْلَمُوا أَنَّ مَلاَحِظَ اَلْمَنِیَّةِ نَحْوَکُمْ دَانِیَةٌ وَ کَأَنَّکُمْ بِمَخَالِبِهَا وَ قَدْ نَشِبَتْ فِیکُمْ»[8]خوب بدانید که چشم مرگ به سمت شما دوخته شده است، چنگال‌های مرگ در وجود و کالبد شما فرورفته و هیچ فاصله‌ای با مرگ ندارید، ذات تقوا برگیرید چراکه تقوای الهی و ترس و پرهیز از خداوند نجات‌بخش شما در آن منزل‌ها و جایگاه‌های در پیش روی شما است.

شعار مقام معظم رهبری برای سال

شعاری که مقام معظم رهبری برای امسال انتخاب کردند شعار بسیار مهم اسلامی و مایه رشد و سعادت است، گرچه شعار سال قبل که اصلاح الگوی مصرف بود همیشه باید موردتوجه باشد و خود ایشان هم به این امر توجه مجدد و مؤکد کردند. کشور ایران بعد از گذر از سه دهه فرازوفرودها وارد دهه چهارم پیشرفت و توسعه شد و در آغاز این دهه همت و نگاه بلند مردم و مسئولان برای پیشرفت کشور و اصلاح امور امر مهمی است.

همت بلند و انگیزه قوی و نگاه متعالی منشأ پیشرفت است اما به‌تنهایی کافی نیست، در کنار آن مردم، جوان‌ها و مسئولین باید اهل کار و تلاش باشند، همان‌طور که کار و تلاش بدون نگاه راهبردی و همت بلند و انگیزه قوی هم‌ارزشی ندارد و ره به‌جایی نمی‌برد، این دو امر دو بال مهم برای پرواز کشور است که مقام معظم رهبری در طلیعه این دهه نو بر آن تأکید فرمودند.

ایران با گذر از انواع سختی‌ها باید وارد یک عرصه جدید و مرحله نوینی شود که توان و ظرفیت‌ها را در جهت اعتلای فرهنگی و معنوی و رشد و توسعه و تحقق آرمان‌های انقلاب و عدالت اجتماعی حرکت دهد، آن‌هم در یک میدان رقابتی که امروز با دنیا دارد و در یک صحنه‌ای که دشمنان فراوانی این کشور را احاطه کرده است گر چه به فضل الهی غرض‌ورزی‌های داخلی و دشمنی‌های بیرونی هیچ‌کدام ره به‌جایی نمی‌برد اما نباید آرام و غافل بود و همه ملت و مسئولین و مردم باید بر اساس شعار مهم دهه چهارم که عدالت و پیشرفت است اهل کار و تلاش باشند.

نکاتی پیرامون مسائل آموزشی

در حوزه آموزش‌وپرورش و حوزه‌های اخلاقی و فرهنگی و علمی خدمات ارزنده‌ای در طول سال‌های گذشته انجام‌شده است، اما باید به نکاتی در این زمینه توجه شود. اول اینکه نیاز است در این حوزه اخلاق و تربیت محوری‌تر بشود و اساسی‌تر و بنیادی‌تر موردتوجه قرار بگیرد گر چه درزمینهٔ نماز جماعت‌ها و نمازخانه‌ها فعالیت‌های خیلی خوبی در مدارس انجام‌شده است و طرح‌های فرهنگی مناسبی اجراشده است اما باز باید ارتقا پیدا بکند.

دوم عدالت آموزشی است و اینکه به دانش‌آموزان خوب و مستعد اما محروم و فقیر و مناطقی که نیاز بیشتری دارند توجه شود، سوم توجه اصولی و کلان به نخبگان آموزش‌وپرورش و نوجوانان نخبه و همکاری با آن‌ها برای اینکه به درجات بالای علمی برسند و جزء مفاخر اسلام و ایران و منطقه بشوند.

چهارم بحث بی‌سوادی است که گام‌های خوبی در طول این سال‌ها برداشته‌شده است و درصد بی‌سوادی باقیمانده درصد کمی است اما باید محو بشود و امید است که تا سال 90 منطقه به‌جایی برسد که زیر پنجاه سال بی‌سوادی وجود نداشته باشد، پنجم بحث افزایش امکانات مدارس باهمت خیّرین و مردم و خود دولت ازنظر تجهیزات علمی و آموزشی و پژوهشی است.

نکته دیگر هم ارتباط قوی‌تر میان آموزش‌وپرورش و روحانیت و حوزه‌ها است و همین‌طور ارتباط قوی‌تر با اولیاء محترم و خانواده‌ها است چراکه تربیت نیاز به این هماهنگی قوی و برنامه‌ریزی جامع دارد.

در حوزه تحصیلات تکمیلی و از کارشناسی ارشد به بالا که از سیاست‌های منطقه در طول این سال‌ها بوده است گام‌های خوبی برداشته‌شده است و امروز در منطقه نزدیک به ده رشته در حدّ ارشد وجود دارد و باید ادامه پیدا بکند و ان‌شاءالله در سال 89 در سطح دکترا قدم برداشته بشود و مراکز علمی ازنظر سطح علمی و رشته‌ها رشد بیشتری پیدا بکند.

باهمت مسئولان معزّز مرکز آموزشی دانشکده الهیات به مرکز آموزش عالی تبدیل شد و مستقل شد و ان‌شاءالله در سال 89 مبدّل به دانشگاه آیت‌الله‌العظمی حائری خواهد شد، عملیات ساختمان آن در حال انجام است و جای تشکر دارد. در چند بخش کارهای آموزش عالی جدیدی پایه‌ریزی شد ازجمله در حوزه پرستاری و مامایی که در سال 89 از اولویت‌هایی است که باید پیشرفت بکند، در همه این بخش‌ها خیّرین همکاری دارند اما هنوز هم کم است و جای همکاری بیشتری وجود دارد.

شورای مراکز آموزش عالی باید فعال‌تر بشود و ارتباط این مراکز باید قوی‌تر بشود، چند پروژه مهم در حوزه ساخت‌وساز در آموزش عالی وجود دارد که بر اساس برنامه‌های دولت پیشرفت‌های خوبی در سال گذشته داشت و در سال جدید باید فعالیت‌ها افزون شود و قدم‌های بزرگ‌تری برداشته شود. حوزه همایش‌ها و نشست‌ها و فعالیت‌های پژوهشی هم باید تداوم پیدا بکند، عزم و همت جدی مسئولان هم بر تداوم همین مسیر است.

انتظار منطقه از مراکز آموزش عالی توجه هر چه بیشتر به مسائل اخلاقی و تربیتی است، باید به مسائل فرهنگی و معنوی نسل جدید توجه زیادی کرد و روی آن سرمایه‌گذاری شود و به‌درستی مراقبت و نظارت شود تا جلوی پاره‌ای از آسیب‌های جانبی این حرکت علمی و رو به‌پیش گرفته شود.

توجه به حوزه‌های ورزشی

با پیگیری‌های مستمری که مسئولان داشتند گام‌های بزرگی در حوزه ورزش و جوانان برداشته‌شده است اما در سال جاری یک بخش‌هایی نیاز به اهتمام بیشتری دارند، خوشبختانه این منطقه در حوزه ورزش درخشش‌های خوبی داشته است اما اخلاق ورزشی و فرهنگ در ورزش امری است که باید مسئولان ورزشی و تیم‌ها و جوانان ورزشکار هر چه بیشتر به آن توجه بکنند و این جریانات ورزشی موردحمایت همه اقشار قرار بگیرد.

بخش بهداشت و درمان

در بخش بهداشت و درمان مجموعه خیّرینی پیشگام بودند و پیگیری مسئولان پشتوانه این حرکت‌ها بود و همکاری استان و دانشگاه بسیار خوب بوده است و ان‌شاءالله پروژه‌های درمانی با کمک خیرین و با حضور قوی‌تر دولت به نتیجه برسد، از دوستان هم انتظار می‌رود که سطح خدمت‌رسانی را قوی‌تر بکنند و اگر جایی اشکال و آسیبی وجود دارد باید معالجه شود و روبه‌جلو حرکت شود.

مسئله بهداشت و پیشگیری دو امر مهمی است که شورای سلامت و بخش‌های ذی‌ربط آن را تعقیب می‌کنند، این‌یک همکاری عمومی می‌خواهد که بهداشت منطقه و آگاهی‌های مردم نسبت به انواع مریضی‌ها و مشکلات را افزایش بدهیم و پیشگیری ارتقاء پیدا بکند.

بخش صنعت

در بخش صنعت پیگیری‌های فراوانی که نماینده معزّز، فرمانده محترم و مسئولان استانی انجام دادند برخی از گره‌های مهم واقعاً گشوده شد و پروژه‌های جدیدی در طول سال راه‌اندازی شد و سال 89 سالی است که دوستان به سمت قلمروهای جدیدی غیر از کاشی و سرامیک می‌روند، مثلاً در داروسازی پیشرفت‌هایی شده است که امید است در این بخش عرصه جدیدی از صنعت در شهر پایه‌ریزی شود.

مسائل زیربنایی بخش پتروشیمی حل‌شده است و امید است که تکمیل شود و امید است که پروژه فولاد موردتوجه قرار بگیرد و از مسئولان درخواست می‌شود که این توان و استعداد سرمایه‌گذاری منطقه را قدر بدانند و مشکلات پیش روی منطقه را با نگاه عدالتی حل بکنند و راه را برای سرمایه‌گذاری‌های بزرگ و حضور مردم فراهم بکنند

از صنایع هم درخواست می‌شود که نگاه علمی‌شان را تقویت بکنند و توجهشان را به کارگران افزایش بدهند، جمعیت چند هزار کارگری این منطقه پایه اقتصاد منطقه در قطب کاشی است و طبعاً باید به آن‌ها توجه بیشتری بشود.

وظیفه سرمایه‌گذاران منطقه

حضور سرمایه‌گذاران و صاحبان درآمد در امور خیّری و رسیدگی به مردم و مستمندان امری است که باید به آن تأکید شود و در آغاز سال باید عزیزان با این نگاه وارد حوزه کار بشوند.

در حوزه خدمات حمایتی در حوزه کمیته و بهزیستی، مسکن محرومان و توانمندسازی آن‌ها، تعمیرات منازل و توجه به معلولان کارهای واقعاً خوبی انجام‌شده است اما هنوز هم باید قدم‌های بزرگ‌تری برداشته شود. در شهری که سرانه سرمایه‌گذاری بالایی و صنایع متعددی دارد و درآمدهای خوبی وجود دارد نباید فقیری زیرخط فقر و محرومی وجود داشته باشد، نباید معلولی درگیر مشکلات اقتصادی باشد، این مایه خفت و ننگ است، این فقط وظیفه دولت نیست و خود مردم هم باید درصحنه حضورداشته باشند.

مؤسسه‌های خیریه منطقه به منطقه و محل به محل باید توسعه پیدا بکند تا فقیر و محرومی باقی نماند و این مسئولیت الهی مردم است وگرنه همه در پیشگاه خدا مسئول هستند اگر کسی نان شب نداشته باشد و نیازمندی با مشکلات مواجه باشد. در بخش خدمات حمایتی کارهای خیلی خوبی انجام‌شده است اما کافی نیست و باید توسعه پیدا بکند.

مناسب‌سازی محیط‌های اداری و صنعتی برای معلولان و مستمندان از اولویت‌های این سال است که امید است که ادارات و صنایع به آن توجه بکنند، در بخش مسکن جوانان کارهای خوبی انجام شد، قریب سیصد واحد مسکونی طراحی‌شده است که در میانه راه است و باید ادامه پیدا بکند.

توجه به بخش‌های فرهنگی

در بخش میراث فرهنگی کارهای خوبی انجام‌شده است اما ظرفیت بالای میراث فرهنگی شهرستان طوری است که این سرمایه‌گذاری دولتی کم است و واقعاً جای گلایه دارد که چرا بیشتر موردتوجه قرار نمی‌گیرد. در بخش‌های فرهنگی، جشنواره قرآنی، یادواره شهدا، گسترش نمازها و مساجد و پاره‌ای از فعالیت‌های ارزشمند دیگر در مدارس، در مساجد و در مراکز دیگر از دستاوردهای امسال است اما باز باید اولویت‌های فرهنگ و مسائل اخلاقی موردتوجه قرار بگیرد.

 

توجه به آسیب‌های اخلاقی

آسیب‌های مهم اخلاقی همچون اعتیاد و برخی مفاسد دیگر می‌تواند بنیاد سلامت جامعه را تهدید بکند و نیاز به همت و عزم همگانی دارد، همه باید از جوانان و خانواده‌ها مراقبت بکنند و جلوی گسترش این مفاسد و آسیب‌های اجتماعی گرفته شود، باید بر مساجد و فرهنگ اخلاقی و معنوی اعتماد کرد.

اقدامات در بخش روستایی

در بخش زیرساخت شهری و عمران، چه در بخش شهری و چه در بخش روستایی کارهای خوبی انجام‌شده است، در بخش‌های روستایی در طول دو سال گذشته در حوزه آب‌رسانی، بهداشت و درمان، ورزش‌کارهای خوبی شده است و امید است که ادامه پیدا بکند.

نیاز به همکاری در بخش شهرداری

در بخش شورا و شهرداری بخش طرح‌ها و خیابان‌ها طرح‌های خوبی را اجرا کرده‌اند اما خیلی از کارهای مهم باقی‌مانده است که مردم باید همکاری بکنند تا حدود بیست طرحی که باقی‌مانده است به‌خوبی انجام بشود.

گلایه‌ای از مسئولان استانی

چندین بار در مورد کمربندی قول داده‌شده است و بودجه‌های خوبی هم گذاشته‌اند اما به‌هرحال به‌جایی نرسیده است. باید پل‌هایش زده شود و زیرساخت‌هایش درست انجام بشود اما تسریع لازم است، عبور وسایل سنگین ممکن است تلفات بگیرد و بارها به آن تأکید شده است.

توجه به ارباب‌رجوع، توجه به مسائل جوان‌ها، همکاری مردم و مسئولان و اولویت مسائل فرهنگی و اخلاقی و معنوی نکاتی است که باید توجه بیشتری به آن بشود.

دعا

اللَّهُمَّ ارْزُقْنَا تَوْفِیقَ الطَّاعَةِ وَ بُعْدَ الْمَعْصِیةِ وَ صِدْقَ النِّیةِ وَ عِرْفَانَ الْحُرْمَةِ[9]أللّهُمَّ انصُرِ الإسلَامَ وَ أهلَهُ وَ اخذُلِ الکُفرَ وَ أهلَهُ.

خدایا دل‌های ما را به نور ایمان و معرفت خودت منور بفرما، این سال را برای امت اسلامی و ملت بزرگ ایران بهترین سال‌ها قرار بده، ما را در انجام وظایف موفق بدار، باران رحمت و برکت مادی و معنوی را بر ما فرو بفرست، مریضان و جانبازان را شفا عنایت بفرما، اموات و مؤمنین و درگذشتگان این جمع را غریق بهار رحمت خودت قرار بده، اموات تابناک شهدا را با سالار شهدا محشور بفرما، خدمتگزاران به اسلام و به این ملت بزرگ و همه خادمان این ملت و مقام معظم رهبری را مؤید و منصور بدار، شر دشمنان را به خودشان بازبگردان، سلام‌های خالصانه ما را به محضر آقا و مولایمان حضرت ولی‌عصر (عج) ابلاغ بفرما، در فرج نورانی او تعجیل بفرما.

بِسْمِ اللّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ «قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ، اللَّهُ الصَّمَد، لَمْ یلِدْ وَ لَمْ یولَدْ، وَ لَمْ یکن لَّهُ کفُوًا أَحَدٌ»[10]

 

 

 

 

 

 

 


. سوره مبارکه الأعراف، آیه 43.[1]

 سوره مبارکه الحشر، آیه 18.[2]

. سوره مبارکه المائده، آیه 54.[3]

.بحارالانوار، ج 48، ص 318; مستدرک الوسائل: 10/368، ح 1.[4]

. سوره مبارکه الشعراء، آیه 277.[5]

. سوره مبارکه الکوثر.[6]

. سوره مبارکه التوبه، آیه 119.[7]

. نهج البلاغه، خطبه 204.[8]

. دعای امام زمان (عج).[9]

. سوره مبارکه اخلاص.[10]