بسم الله الرحمن الرحیم

خطبه اول

اعوذ باللّه السمیع العلیم من الشیطان الرجیم بسم اللّه الرحمن الرحیم الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِی هَدَانَا لِهَذَا وَمَا کنَّا لِنَهْتَدِی لَوْلَا أَنْ هَدَانَا اللّه[1]؛ ثم الصلاة و السلام علی سَیِّدِنَا وَ نَبِیِّنَا أَبِی الْقَاسِمِ مُحَمَّدٍ وَ عَلی آله الأطیَّبینَ الأطهَرین لاسیُّما بقیة‌اللّه فی الارضین. اعوذ باللّه السمیع العلیم من الشیطان الرجیم بسم اللّه الرحمن الرحیم «یا أَیهَا الَّذِینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَلْتَنْظُرْ نَفْسٌ مَا قَدَّمَتْ لِغَدٍ وَاتَّقُوا اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ خَبِیرٌ بِمَا تَعْمَلُونَ»[2]عِبادَالله اُوصیَکُم وَ نَفسیِ بِتَقوَی اللّه وَ مُلازِمَة اَمرِه وَ مُجانِبَة نَهیِه وَ تَجَهَّزوا رَحِمَکم اللّه، فَقَد نُودِیَ فیکُم بِالرَّحیل وَ تَزَوَّدوا فَإِنَّ خَیرَ الزّاد التقوی.

همه شما نمازگزاران گرامی، برادران و خواهران و خودم را به احتراز از گناهان و خواهش‌های نفس و طاعت خداوندو تقوای الهیو بررسی اخلاقیات خود در طول سال و تصمیم بر اصلاح آن‌ها دعوت می‌کنم. از خداوند می‌خواهیم توفیق بندگی خود را به ما عنایت بفرماید؛ و امیدواریم خداوند سال پیش روی ما را سرشار از پیروزی و توفیق در تمامی عرصه‌ها قرار دهد.

نبی اکرم (ص)، بالاترین محور خلقت

در آستانه میلاد نبی گرامی اسلام (ص) که با بهار طبیعت نیز تقارن پیدا کرده است، شایسته است در اولین خطبه سال تبرکی بجوییم به یاد آن حضرت. ان‌شاءالله این یادی که از خورشید درخشان رسالت می‌شود مایه خیر و سعادت برای همه ما در طول سال باشد. ایشان محور خلقت و بالاترین قله هستی است. اگر کسی به روایات و آیات مراجعه کنیم دریایی از معارف را درباره ایشان ملاحظه خواهیم کرد.

طبق مفاد راوی‌ات و مستفاد از آیات، برترین مخلوق عالم و نزدیک‌ترین موجود به مقام ربوبی و شریف‌ترین موجود وجود نازنین نبی اکرم (ص) است و بالاترین و غنی‌ترین وحی آسمانی که قرآن کریم باشد بر ایشان نازل شده است. محور حقیقی اسلام، این شخصیت نازنین است و قرآن کریم نیز بالاترین کتاب آسمانی و مهیمن بر همه کتب آسمانی است، خداوند هر دو را با هم بر امت آخرالزمان عنایت کرد. آیه «لَقَدْ مَنَّ اللَّهُ عَلَی الْمُؤْمِنینَ إِذْ بَعَثَ فیهِمْ رَسُولاً مِنْ أَنْفُسِهِمْ یتْلُوا عَلَیهِمْ آیاتِهِ وَ یزَکیهِمْ وَ یعَلِّمُهُمُ الْکتابَ وَ الْحِکمَةَ وَ إِنْ کانُوا مِنْ قَبْلُ لَفی ضَلالٍ مُبین»[3]

به همین امر اشاره دارد.

قسم‌های بر نبی اکرم (ص) در قرآن کریم

حضرت در قرآن کریم مورد تجلیل‌های فوق‌العاده‌ای قرار گرفته که در اینجا از یک زاویه به شخصیت حضرت نظر می‌اندازیم؛

می‌دانید که قسم‌های خداوند و قسم‌های قرآن، نشان‌دهنده عظمت آن امر است. درباره رسول خدا، اگر در قسم‌های قرآن؛ قسم‌هایی که خدا یاد می‌کند بسیار فراتر از قسم‌های بشر است و نفس قسم امر مهمی است که در فقه بابی خاص به آن اختصاص یافته و دارای احکام متعدد است. بنابراین قسم خداوند، قسمی عادی نخواهد بود. یکی از مهم‌ترین قسم‌های خداوند، قسم به خود پیامبر (ص) و قسم به اموری درباره آن حضرت است. به‌عنوان نمونه به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنم؛

در برخی از موارد است که خداوند به نبی خود (ص) قسم خورده است همانند؛

«لَعَمْرُک إِنَّهُمْ لَفی سَکرَتِهِمْ یعْمَهُون»[4]

به جان عزیز تو قسم می‌خورم که کفار در ضلالت خود غوطه‌ورند. ابن عباس که از مفسران قرآن کریم است، می‌گوید خداوند کسی بزرگوارتر از نبی خدا (ص) را خلق نکرد و در قرآن جز بر جان ایشان قسم یاد نکرده است. این نشانه عظمت روح متعالی نبی خدا (ص) است که در معراج به عالی‌ترین درجات قرب رسید.

تقدس شهرها به تقدس استوانه‌های ایمانی آن

در سوره بلد می‌فرماید؛«لا أُقْسِمُ بِهذَا الْبَلَدوَ أَنْتَ حِلٌّ بِهذَا الْبَلَد»[5]

 من قسم به این شهر یاد می‌کنم درحالی‌که تو در آن هستی. بنا بر یک احتمال در این فراز، من به مکه و مسجدالحرام قسم می‌خورم، اما به‌شرط اینکه تو پیامبر در آن حاضر باشی؛ یعنی شرافت آنجا بدین بود که رسول گرامی اسلام (ص) در آن ساکن بودند. این آیه اشاره به اصلی بسیار مهم دارد که ارزش شهرها به ارزش انسان‌های بزرگی است که در آنجا ساکن هستند.

شهری اگر دارای اسوه‌های انسانی نباشد، هیچ سرمایه‌ای ندارد. لذا وجود امکانات در یک منطقه چندان از دید قرآن کریم مهم نیست. در حقیقت خداوند با این آیات می‌فرماید من به تو قسم می‌خورم و این سرزمین هنگامی دارای ارزش است که وجود نازنین ایشان در آن ساکن باشد. چراکه اینجا قدمگاه ملائکه الهی خواهد شد.

سایر صفات حضرت در قرآن کریم

در سوره ضحی فرموده شده؛«وَ الضُّحی وَ اللَّیلِ إِذا سَجی»[6]

معنای اول ضحی، ظهر یا وقتی که آفتاب بالا آمده و میانه روز است. خداوند در اینجا به میانه روز و نیمه‌های تاریک شب قسم یاد کرده است. در اینجا در روایات وارد شده است که باطن این آیه قسم به نور نبی اکرم (ص) است. پیامبران در طول تاریخ روشنی‌بخش دل‌ها بوده‌اند و روشن‌ترین نور ولایی وجود خاتم انبیاء محمد مصطفی (ص) است.

این وجود نازنین است که حقیقت روز است، چراکه یک آفتاب ظاهری وجود داشته ولی بالاتر از آن حقیقتی از نور پرفروغ الهی است. در آیه سوره نور که؛«اللَّهُ نُورُ السَّماواتِ وَ الْأَرْضِ مَثَلُ نُورِهِ کمِشْکاةٍ فیها مِصْباح...»[7]

نور آسمان‌ها و زمین جلوه خدا و نبی اکرم (ص) است. لذا قسم به ضحی یعنی قسم به حضرت «وَ اللَّیلِ إِذا سَجی»[8]

یعنی دوران غیبت امام زمان (ع) که بشریت در تاریکی‌ فرو رفته است.

در آیه «وَ الشَّمْسِ وَ ضُحاها»[9]

نیز در روایات وارد شده است که مقصود شمس، وجود نازنین و عالم‌افروز پیامبر اسلام (ص) است؛ و نور این خورشید نیز ائمه اطهار هستند؛ و در سوره نجم گفته شده است؛«وَ النَّجْمِ إِذا هَوی»[10]

خداوند به ستاره‌ای که بالا می‌رود و راه را نشان می‌دهد، قسم خورده است که در آنجا فرموده شده مقصود نبی اکرم (ص) است. ایشان سراج منیر، مصباح و ذکر است. فاصله ما با آن وجود نازنین فاصله زیادی است. اگر هر روز در این محور خلقت، رحمت عالمین، نور آسمان و زمین فکر کنیم باز کم است. در دل انسان مؤمن عشق به نبی خاتم (ص) موج می‌زند که این نشانه ایمان است.

نتیجه‌گیری

لذاست که خداوند وجود نبی خود را بهترین هدیه معرفی می‌کند. تلاش کنیم در طول سال به این شخصیت بزرگ که این‌گونه خداوند از او یاد کرده و به او قسم یاد می‌کند و همه ما را به او حواله می‌نماید، تفکر کنیم. خود، فرزند و زندگی، جامعه خود را با این خورشید هدایت کنیم. در اول امسال تبرک جستیم به این وجود مبارک که امیدواریم در طول سال قلب‌های ما مالامال از عشق ایشان شود و شخصیت ایشان در تمام ابعاد فردی و اجتماعی ما جاری شود.

خطبه دوم

اعوذ بالله السمیع العلیم من الشیطان الرجیم، بسم الله الرحمن الرحیم، نحمده علی ما کان و نستعینه من امرنا علی ما یکون و نؤمن به و نتوکل علیه و نستغفره و نستهدیه و نعوذ به من شرور انفسنا و سیئات اعمالنا و نصلی و نسلم علی سیدنا و نبینا العبد المؤید و الرسول المسدد المصطفی الأمجد ابی‌القاسم محمد (ص) و علی امیرالمؤمنین علی بن ابی طالب و علی صدیقة الطاهرة فاطمة الزهراء و علی الحسن و الحسین سیدی شباب اهل الجنة و علی ائمة المسلمین علی بن الحسین و محمد بن علی و جعفر بن محمد و موسی بن جعفر و علی بن موسی و محمد بن علی و علی بن محمد و الحسن بن علی و الخلف القائم المنتظر (عج)، حججک علی عبادک و أمنائک فی بلادک، ساسة العباد و ارکان البلاد و ابواب الایمان و امناء الرحمان و سلالة النبیین و صفوة المرسلین و عترة خیرة رب العالمین صلواتک علیهم اجمعین. اعوذ باللّه السمیع العلیم من الشیطان الرجیم بسم اللّه الرحمن الرحیم «یا أَیهَا الَّذِینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ حَقَّ تُقَاتِهِ وَلَا تَمُوتُنَّ إِلَّا وَأَنْتُمْ مُسْلِمُونَ[11]» عِبادَالله اُوصیَکُم وَ نَفسیِ بِتَقوَی اللّه وَ مُلازِمَة اَمرِه وَ مُجانِبَة نَهیِه وَ تَجَهَّزوا رَحِمَکم اللّه، فَقَد نُودِیَ فیکُم بِالرَّحیل وَ تَزَوَّدوا فَإِنَّ خَیرَ الزّاد التقوی.

همه شما نمازگزاران گرامی، برادران و خواهران و خودم را به احتراز از گناهان و خواهش‌های نفس و طاعت خداوند و به سفارش همه انبیاء و اولیاء الهی که همان تقواست، دعوت می‌کنم. از خداوند می‌خواهیم توفیق بندگی خود را به ما عنایت بفرماید. امیدواریم خداوند ما را در مسیر کسب رضای خود و پرهیز از هواهای نفس توفیق روزافزون عنایت بفرماید.

لزوم محاسبه نفس و احساس حضور در محضر خداوند

بنگرید و دقیق نگاه کنید چه برای فردای خود فرستاده‌اید. هر روز ببینید چه برای آخرت فرستاده‌اید. در آغاز و پایان روز دقت کنید. با خانواده و جامعه و در اعمال عبادی چه چیزی را تقدیم محضر حضرت حق کرده‌ایم. ما کوچکیم و چیزی را برای تقدیم نداریم؛ اما خدا این کوچکی را پذیرفته است. در عالم درون خود ریز شوید که چه انگیزه‌هایی بر شما حاکم است. روزهای میان‌سالی و جوانی شما و سال‌های سلامتتان به‌سرعت برق خواهد گذشت.

«وَ اتَّقُوا اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ خَبیرٌ بِما تَعْمَلُون»[12]

باز دستور داده می‌شوید که از این نیز بالاتر بیایید. خدا به همه اعمال شما آگاه است. فکر نکنید در خلوتی کاری انجامی دادید و در دلتان هواهای نفس را پروراندید، از چشم خدا و ملائک او دور مانده است. همان جمله تابناک امام که عالم محضر خداست به همین نکته اشاره دارد.

اول سال تصمیم بگیریم با این دو نکته خود را بسازیم؛ ببینیم چه برای آخرت خود می‌فرستیم، چیزی در اینجا محو نخواهد شد، روزهای ما خواهد گذشت ولی این اعمال باقی خواهد ماند. لذا نکته اول حسابرسی و نکته دوم چشم بینای خداوند بر همه عالم است.

تقارن سال جدید و میلاد نبی اکرم (ص) و امام صادق (ع)

در آغاز سال قرار داریم، همه آن را تبریک گفته و هم تقارن آن را با میلاد نبی اکرم (ص) و امام صادق (ع) تبریک عرض می‌کنم. اولین توصیه‌ام این است که اول سال تصمیم بر تقوی، پاک بودن و تقرب به مدارج ایمانی داشته باشیم. مراسم اول سال در صله‌رحم و رسیدگی به مستمندان وقتی برای خدا باشد و در پرتو اخلاق نبوی شکل بگیرد، امر پسندیده ایست، امیدواریم این سال نکویی باشد.

از حضور شما در 24 اسفند باید تشکر کرد؛ نامزدان، طرفداران آن‌ها، مجریان و بیش از همه، از ملت هوشمند ملت باید تشکر کرد و به برگزیدگان ملت باید تبرکی گفت و برایشان آرزوی موفقیت کرد. ما انتخابات پرشکوهی را پشت سر گذاشتیم که این برگزیدگان باید کمر را برای خدمت به این مردم هوشمند و فداکار ببندند.

پیشرفت‌های داخلی و خارجی کشور در سال گذشته

در سال 86؛ ما در سطح کشور و فراملی، کشور تجربه‌هایی خوبی را پیش رو گذاشت. پیروزی‌های افتخارآمیز لبنان، واماندگی آمریکا در منطقه و افزایش موج اسلام و ایمان خواهی در جهان، یکی از نقاط درخشان پیشرفت امت اسلامی بوده است. تحکیم ایران در عرصه خارجی، پیشرفت پرونده ایران در هسته‌ای، برخی از پیروزی‌های کشور است.

در سطح داخلی کشور ما در بخش‌های مختلف پیروزی‌های خوبی را تجربه کرد؛ انرژی هسته‌ای، سلول‌های بنیادی، داروهای نو، صنایع نظامی، راه، مخابرات، پزشکی و ...توفیقات خوبی را به دست آوردیم؛ اما در کنار این درخشش‌های فراوانی که فرصت ارائه آمار آن نیست، ملت‌های مسلمان سختی‌هایی را تحمل کرد، در اواخر سال آنچه در غزوه ادامه یافت و هنوز نیز ادامه دارد، از تلخ‌ترین وقایع است. در داخل نیز علی‌رغم همه پیشرفت‌ها، وجود تورم و گرانی برای اقشار متوسط به پایین، اشتغال و مسکن جوانان، باید با روش‌های علمی و کارشناسی و درست تنظیم شود.

بالاترین و شیرین‌ترین خاطره استان یزد؛ سفر مقام معظم رهبری بود که باید آن را گرامی داشت.

پیشرفت‌های حاصل در منطقه در سال اخیر

اما در سطح منطقه، بحمدالله، با همت و همکاری مسئولان در داخل شهر و مسئولان استانی و هماهنگ با برنامه‌های کلان کشوری و دولت قدم‌های خوبی برداشته شده است. در بخش صنعت به نکاتی اشاره می‌کنم و بنده در مکتوبی توصیه‌هایی مشروح دارم که به مسئولین ارائه خواهم نمود.

در بخش صنعت در حوزه کاشی و سرامیک، گام‌های بزرگی برداشته شده است و بخش زیادی از آن در راه است و فکر می‌کنم سال 87 سال فعال‌تری از این حوزه را شاهد خواهیم بود. در بخش پتروشیمی، گام‌های بزرگی با عنایت مسئولان محترم، نماینده محترم و عنایت ریاست جمهوری برداشته شد. در بخش فولاد نقاط کوری که وجود داشت تا حد زیادی گشوده شد. در بخش‌های دیگر صنعت مثل داروسازی قدم‌های خوبی برداشته شد. در بخش زمینه‌های بنیادی مثل آب و برق و گاز، کارهای خوبی صورت گرفته و تقریباً تمام شهر گازرسانی شده است.

آب شیرین همین‌طور بوده، در بخش‌های روستایی با سفر مقام معظم رهبری گام‌های خوبی برداشته شده است، در بخش عمران روستایی و فضای سبز کارهای مناسبی صورت گرفته است که توسط شورا و شهرداری بوده و در سال جدید باید با قوت بیشتری ادامه پیدا کند. درزمینهٔ ورزش از بهترین سال‌ها بوده و بیش از 10 طرح به اجرا درآمده است.

انتظارات برای سال جدید

در بخش‌های فرهنگی، کشاورزی، میراث فرهنگی کارهای خوبی انجام شده است و کارهای دیگری که صورت گفته است. آموزش‌وپرورش کارهای بزرگی انجام داده و کارهای بزرگ دیگری در راه دارد؛ تکمیل و تجهیز مدارس، توسعه زمینه‌های پژوهشی، توسعه روند اخلاقی در مدارس باید در سال 87 در جایگاه بالاتری قرار گیرد. طرح‌های نیمه‌تمام به پایان رسد و زمینه عدالت آموزشی بیشتر فراهم شود.

در حوزه آموزشی کارهای بزرگی صورت گرفت؛ دانشکده داروسازی و خبر و پارک فناوری که به دنبال آن هستند، رفتن به سمت دانشگاه جامع و رفتن به سمت رشته فوق‌لیسانس و دکتری در 10 بخش آموزش جامع باید جزء سیاست‌های جدید باشد و اهتمام به مسائل اخلاقی و فرهنگی دانشجویان و اساتید باید در اولویت قرار گیرد. در مسائل صنعتی، خوشه صنعتی و رفتن به سمت صنعت سرامیک، فعال‌تر شدن شهرک‌های صنعتی جدید، توجه به محیط‌زیست، تکمیل صنایعی که در میانه راه است، تکمیل زنجیره‌های تکمیلی فولاد و همچنین شروع پتروشیمی، همه از اولویت‌هاست.

در بخش بهداشت و درمان کارهای بزرگی انجام گرفته است. چند طرح جدید انجام شده است و ما امروز به این سمت می‌رویم که شهر در استان و منطقه در این بخش دارای رتبه باشد. دستگاه‌های جدیدی در حال جذب است. خدمات بهداشتی و درمانی باید تسهیل شود و به افراد فقیر و مستمند رسیدگی شود. راهبرد اصلی نیز این است که منطقه، یکی از قطب‌های فعال بهداشت و درمان و آموزش پزشکی شود.

ضرورت بهسازی شهر درزمینه‌های مختلف

در بخش‌های فرهنگی، کتابخانه مرکزی و رسیدگی به امر هنر متعهد و در خدمت اسلام و شکوفاسازی استعدادهای افراد باید در اولویت باشد. بحث آب، فاضلاب، تکمیل بحث گاز و کمربندی‌ها که امسال قرار بود تمام شود ولی ما در این جهت متأسفانه تأخر داریم، بحث‌های بهزیستی، کمیته و هلال احمر و مؤسسات خیریه باید قدم‌های دیگری برداشته شود. در بهسازی سطح شهر امور خوبی صورت گرفته که باید به حمایت همگان طرح‌های خوب پیش رو انجام پذیرد. در بخش میراث فرهنگی ظرفیت‌های ما بیش از این امور است.

در بخش ورزش سال 87 باید 10 طرح مهم ورزشی که پایه‌ریزی شده به نتیجه برسد. در بخش مسکن و جوانان باید اقدامات بیشتری صورت بگیرد. همه مسئولان موظف‌اند طبق برنامه‌ای که دولت و فرمانداری‌ها بدان‌ها ابلاغ می‌کند، بدون فوت وقت انجام دهند و رسیدگی و تعامل خوب با مردم را جزء اولویت‌های خود قرار دهند.

لزوم اهتمام به چهار محور تعیین‌شده توسط مقام معظم رهبری در سال جدید

همین‌جا لازم است که از مسئولان محترم، نماینده و فرماندار محترم و همکاری مردم تشکر کنم. تقاضای ما ادامه کار آقای رضایی فرماندار محترم بود که دوره بسیار خوب را پشت سر گذاشتند. ایشان از میبد به استانداری منتقل می‌شوند که ان‌شاءالله لطف ایشان ادامه خواهد داشت. اگر نگویم جناب آقای رضایی از بهترین فرمانداران بود که در نماز جمعه به‌ندرت این‌گونه حرف می‌زنم و امیدواریم که تجربه خوب برنامه‌ریزی ایشان به فرماندار بعدی منتقل شود؛ و از استانداری به خاطر عدم اطلاع در این رابطه گلایه مختصری داشته باشم. ان‌شاءالله باید در سال 87 همان‌طور که مقام معظم رهبری فرمودند، 4 مفهوم مهم؛ نوآوری، شکوفایی، پیشرفت و عدالت که جزء شعار ایشان برای این سال بود، مورد عمل قرار گیرد که 4 محور کلیدی بود.

نسئلک اللهم و ندعوک بسمک العظیم الاعظم الاعزّ الاجلّ الاکرم یا الله و... یاارحم الرحمین اللهم ارزقنی توفیق الطاعة بعد المعصیة صدقة النیّة و عرفان الحرمة اللهم انصر الاسلام و اهله و اخذل الکفر و اهله.

 

 

 


[1]. سوره اعراف، آیه 43.

[2]. حشر، آیه 18.

[3]آل‌عمران /164

[4]الحجر / 72

[5]البلد / 1 و 2

[6]الضحی / 2 و 1

[7]النور / 35

[8]الضحی / 2

[9]الشمس / 1

[10]النجم / 1

[11]. آل عمران، آیه 102.

[12]8/مائده