خطبه اول

اعوذ باللّه السمیع العلیم من الشیطان الرجیم بسم‌الله الرحمن الرحیم الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِی هَدَانَا لِهَذَا و ما کنَّا لِنَهْتَدِی لَوْلَا أَنْ هَدَانَا اللّه[1]؛ ثم الصلاة و السلام علی سَیِّدِنَا وَ نَبِیِّنَا أَبِی الْقَاسِمِ مُحَمَّدٍ وَ عَلی آله الأطیَّبینَ الأطهَرین لاسیُّما بقیة‌اللّه فی الارضین.اعوذ باللّه السمیع العلیم من الشیطان الرجیم بسم‌الله الرحمن الرحیم «يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ اتَّقُواْ اللّهَ حَقَّ تُقَاتِهِ وَلاَ تَمُوتُنَّ إِلاَّ وَأَنتُم مُّسْلِمُونَ»[2]عِبادَالله اُوصیَکُم وَ نَفسیِ بِتَقوَی اللّه وَ مُلازِمَة اَمرِه وَ مُجانِبَة نَهیِه وَ تَجَهَّزوا رَحِمَکم اللّه، فَقَد نُودِیَ فیکُم بِالرَّحیل وَ تَزَوَّدوا فَإِنَّ خَیرَ الزّاد التقوی.

همه‌ شما و خودم را به پارسایی و خویشتن‌داری و دوری از گناهان و معصیت سفارش می‌کنم. امیدواریم خداوند به ما توفیق عبادت خالصانه عنایت بفرماید.

مروری اجمالی بر مباحث گذشته

بحث  ما، در مورد سوره‌ علق، بود که بنا به نظر مشهور مفسران، اولین آیاتی بود که در غار حرا بر رسول خدا(ص) نازل شد. بعدازآنکه پیامبر امّی، از سوی جبرئیل مورد خطاب قرار گرفت: بخوان... این دعوت سه بار تکرار شد. این آیات الهی وجهان بشریت را به نام خداوند، کسی که عالم را آفرید و انسان را از علق به وجود آورد. در پنج آیه‌ اول سوره‌ علق، به چند صفت از اوصاف خداوند اشاره شد:1. خداوند خالق هستی است. 2. خداوند خالق انسان است، آن‌هم از ماده‌ای ناچیز و پست  به قله‌ هستی رساند و خداوند پروردگار است. دست لطف خدا بر سر عالم و تو بوده است. 3. خداوند اکرم است.

معنای اکرم در روایات و احادیث

مراحل خلقت انسان را در آیات عرض کردم و سومین صفت خداوند این است که بخوان... بخوان برای خود و برای مردم. و پروردگار تو اکرم است. اکرم در لغت، یعنی انسان به دیگری چیزی را ببخشد درحالی‌که الزامی برای انجام آن ندارد.  گاهی انسان در معامله، چیزی به دیگران می‌دهد، این کرم نیست. کرم، یعنی شخص از شما طلب یا استحقاقی ندارد؛ ولی روی لطف و عنایت به او چیزی می‌دهد. درباره خدا، همه‌ نعمت‌های بشر، کرم است.هیچ موجودی  در عالم، از خدا طلبکار نیست. اگر سلامتی یا مالی به کسی نداد، طلبی از او ندارد. بر خدا چیزی واجب نیست، مگر اینکه خود بر خودش واجب کرده باشد.

تفاوت اعطای خداوند بر بندگان

در مورد خدا هیچ طلبکاری‌ای متصور نیست. خدا غنی و بی‌نیاز مطلق است و همه‌ موجودات در سراسر عالم، هیچ طلبکاری‌ای،نسبت به خدا وجود ندارد؛ بلکه برعکس، همه بدهکار هستیم به خدا. نسبت انسان و هستی به خدای منان، نسبت بدهکاری به خداوند است، چراکه اصل هستی و کمالات ما و هرآن چه در اختیار ما قرار دارد، بدون طلبکاری است.« يَسْأَلُهُ مَنْ فِي السَّمَاوَاتِوَ الْأَرْض»[3] همه‌ جهان و موجودات از خدا می‌خواند و نیاز به او دارند ولی این نیاز از روی استحقاق نیست. اصل وجود انسان، لطف و عنایت خداست. در علم جدید روشن‌شده است که در یک نطفه‌ انسان، میلیون‌ها قابلیت تبدیل‌شدن به بشر وجود دارد، از میان میلیون‌ها ذرات، اراده‌ خداوند ، تعلق به یکی از آن‌ها می‌گیرد و به انسان مبدل شود. بقیه به انسان تبدیل نشدند و نمی‌توانند طلبکار خداوند باشند. پزشکان معتقدند، انسان بعد از تولد با هزاران خطر مواجه است، هزار نوع بیماری کشف‌شده و نشده در کمین اوست. خداوند، هریک از موجودات عالم را از بسیاری موانع عبور می‌دهد تا به یک انسان بالغ تبدیل شود. انسان در دریای لطف خدا، غرق است  و هیچ حقی بر او ندارد. کرامت و لطف مطلق از آن خداست.اکرم صفت تفصیل است به معنای کریم‌ترین موجودات است. معنا در دقیق شدن، یعنی خداوند کریم مطلق است.«اقْرَأْ وَرَبُّكَ الْأَكْرَمُ»[4] سومین صفتی که در آغاز نزول وحی بر آن تأکید شد، کرم و کرامت خداست.

ویژگی نعمت‌های الهی

 عظمت حضرت حق ، منشأ، ارزانی داشتن  بی چشم‌داشت به موجودات عالم است. نعمت‌های خدا ویژگی‌هایی دارد:

·        نعمت‌های  خدا لطف مطلق‌اند،

      کسی حقی ندارد بلکه خداوند با کرم خود آن‌ها را عطا کرده است، کسی طلبی بر او نداشته و ندارد.

·        خداوند مزدی در قبال نعمت‌هایش، طلب نمی‌کند.

                      در قبال آنچه به او عطا کرده چشم‌داشت و انتظاری ندارد و پاداشی نمی‌خواهد. «هُوَ الْغَنِي الْحَمِيد»[5] خداوند            
                     غنای مطلق است. در نعمت‌های تکوینی و نعمت‌های تشریحی خدا، لطف وجود دارد. خدا باکسی معامله نمی‌کند، زیرا که مزدی از نعمت‌هایش طلب نمی‌کند.                                                      

تکالیف الهیبرای انسان

تکلیفات مقررشده برای انسان نیز لطفی دیگر است. این کرم جدیدی است و انجامش به نفع خود انسان است. وظایف و تکالیف ما، پاداش لطف خدا نیست؛ شکر هست، اما اجر نیست. بین این دو تفاوت زیادی وجود دارد. زمانی که سر بر سجده‌گاه خدا می‌گذارید و دستورات او را اطاعت می‌کنید، شکر و حمد خداست که بازهم برای خود ماست. پاداشی برای خدا نیست، چراکه چیزی به خدا بازنمی‌گردد. این یعنی کرم مطلق است: لطفی که شخص، استحقاق ندارد، و خداوند در قبالش پاداش نمی‌خواهد.

فلسفه‌ آفرینش

اولین صفاتی که  هنگام فرود سوره‌ علق، نظر پیامبر را بدان جلب می‌کند،«اقْرَأْ وَرَبُّكَ الْأَكْرَمُ»،در این جمله لطف و تشریف وجود دارد، پیامبر(ص) را باعظمت و مهربانی خاصی خطاب می‌کند. پیامبر(ص) ما، بخوان، درحالی‌که خدا و پرورنده‌ تو، کریم‌ترین موجودات است. ازجمله کرامت‌های خدا، به تو در غار حرا، آیات وحی را فرو فرستاد و تو را برای یک رسالت الهی و یک پیام ابدی برای نجات بشریت، فرستاد. چه ربوبیتی از این بالاتر! گویا این آیات اشاره دارد، خدا این جهان و انسان را آفرید، اما فلسفه‌ این آفرینش این بود که، ربوبیت و کرم خدا در بعثت رسول خدا(ص)، به اوج برسد. خدای مهربان و کریم، با تو سخن گفت و آیات وحی را بر تو نازل کرد و تو را برای یک رسالت بزرگ مبعوث کرد. بخوان، به نام پروردگارت، پروردگاری که هستی را آفرید، خدایی که انسان را از خون منجمدی، آفرید و او را به قله‌ هستی رساند. بخوان، درحالی‌که پرونده‌ تو، بزرگوار و کریم، است.

صفت چهارم در آیات سوره‌ علق، «عَلَّمَ»است، «الَّذِي عَلَّمَ بِالْقَلَم(4) عَلَّمَ الْإِنْسَانَ مَا لَمْ يعْلَمْ(5)»[6] ، خدایی که با تو سخن می‌گوید و جبرئیل را بر تو نازل کرد، معلّم بشر است. خدای خالق، خدای رب، خدای اکرم و خدای معلم، این چهار صفت  پروردگار در آیات اول سوره‌ علق است. آفریدگار، پروردگار، بزرگوار و آموزگار بشریت و تو به‌عنوان کسی که به‌سوی مردم، مبعوث شده‌ای.

 معنای قلمدر قرآن

«الَّذِي عَلَّمَ بِالْقَلَم»، یکی از راه‌های آموزش به مردم، قلم است. البته اعم از قلم‌های معمولی  و قلم‌های نورانی در عالم غیب، اطلاق می‌شود. ویژگی اصلی قلم این است که می‌تواند، علم و فکر بشر را به بند بکشد؛ در لوح و صفحه‌ای ثبت کند. «قَيِّدوا العِلْمَ بِالكِتابَةِ»[7] قلم و نوشتن، بند علم است. علمی که در ذهن باشد، فرّار است. زمانی که دانش به قلم‌های عادی، نوری و ... در مجلات و مقالات، نوشته شد،این علم، مقیّد می‌شود، علمی که در تاریخ باقی می‌ماند. وقتی بشر توانایی نوشتن و به‌کارگیری لوح و قلم نداشت، علمش استمرار پیدا نمی‌کرد. قلم جای زبان را می‌گیرد و نقش بالاتری پیدا می‌کند، زیرا که در تاریخ باقی می‌ماند. قلم وسیله‌ای است که علم و دانش بشر را در لوحی ثبت می‌کند آن را ابدی می‌سازد. مایه‌ شکوفایی و رشد ذهن انسان می‌شود.  وقتی انسان چیزی را می‌نویسد، دقّت بیشتری می‌کند.

·        علم دقیق و شفاف و عمیق می‌شود.

·        علم زمانی و مقطعی را به‌صورت یک میراث ابدی بشر بدل می‌کند.

 

انسان و قابلیت بعثتدر عالم    

بشر علاوه بر اینکه هنر فهم و درک و آگاهی دارد، هنر گویندگی و هنر نویسندگی دارد . این سه صفت ، بشر را ابدی می‌کند،     بر تارک موجودات عالم می‌نشاند. کمال علم بشر در این است که آگاهی‌ها و فهم او  در قالب نوشتار، ثبت و ضبط شود. خدای بزرگوار ، آگاهی بخشید، توانایی نطق و قدرت نویسندگی عنایت کرد. با این سه مهارت، بشر، انسان شد و قابلیت بعثت، پیدا کرد. «رَبُّكَ الْأَكْرَم(3) الَّذِي عَلَّمَ بِالْقَلَم(4)»، خدا به بشر، نطق و مهارت نویسندگی داد. نوشتن ، علم را دقیق و شکوفا می‌کند و آن را میراث ابدی می‌کند. قلم این‌چنین، ابزار رشد و تکامل بشر است. خدا آموزگار است با قلمی که عطا کرده است.در لحظه نزول سوره‌ علق، پیامبری یتیم، در غار حرا و در گوشه‌ تنهایی، مخاطب آیاتی قرارداد که باید تمدّن جدیدی را پایه‌ریزی کند و بشر را وارد یک مرحله‌ جدید کند.

خداوندا تو را به پیامبر عظیم‌الشأنت، قسم می‌دهیم، ما را شایسته‌ فهم کلام خدا و پیروی از فرمان خودت، عنایت بفرما...

«بسم‌الله الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ وَالْعَصْر (1) إِنَّ الْإِنْسَانَ لَفِي خُسْرٍ (2) إِلَّا الَّذِينَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ وَتَوَاصَوْا بِالْحَقِّ وَتَوَاصَوْا بِالصَّبْرِ (3)»[8]

خطبه دوم

اعوذ بالله السمیع العلیم من الشیطان الرجیم، بسم‌الله الرحمن الرحیم، نحمده علی ما کان و نستعینه من امرنا علی ما یکون و نؤمن به و نتوکل علیه و نستغفره و نستهدیه و نعوذ به من شرور انفسنا و سیئات اعمالنا و نصلی و نسلم علی سیدنا و نبینا العبد المؤید و الرسول المسدد المصطفی الأمجد ابی‌القاسم محمد (ص) و علی امیرالمؤمنین علی بن ابی طالب و علی صدیقة الطاهرة فاطمة الزهراء و علی الحسن و الحسین سیدی شباب اهل الجنة و علی ائمة المسلمین علی بن الحسین و محمد بن علی و جعفر بن محمد و موسی بن جعفر و علی بن موسی و محمد بن علی و علی بن محمد و الحسن بن علی و الخلف القائم المنتظر (عج)، حججک علی عبادک و أمنائک فی بلادک، ساسة العباد و ارکان البلاد و ابواب الایمان و امناء الرحمان و سلالة النبیین و صفوة المرسلین و عترة خیرة رب العالمین صلواتک علیهم اجمعین . اعوذ باللّه السمیع العلیم من الشیطان الرجیم بسم‌الله الرحمن الرحیم«يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَلْتَنظُرْ نَفْسٌ مَّا قَدَّمَتْ لِغَدٍ وَاتَّقُوا اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ خَبِيرٌ بِمَا تَعْمَلُونَ»[9]عِبادَالله اُوصیَکُم وَ نَفسیِ بِتَقوَی اللّه وَ مُلازِمَة اَمرِه وَ مُجانِبَة نَهیِه وَ تَجَهَّزوا رَحِمَکم اللّه، فَقَد نُودِیَ فیکُم بِالرَّحیل وَ تَزَوَّدوا فَإِنَّ خَیرَ الزّاد التقوی.

تقوا و پارسایی

همه‌ شما و خودم را به پارسایی و شکر و سپاس خداوند در همه‌ احوال، سفارش می‌کنم.عمرو جوانی ما و امکانات خداوندی، با سرعت و شتاب از ما باز پس گرفته خواهد شد. روزگار ما در عالم و هستی، بسیار کوتاه است. انسان‌های بزرگ، در همین مدت کوتاه، دستاوردهای عظیمی کسب می‌کنند. خدا و پیامبر خدا(ص) و اولیاء الهی، به ما هنر استفاده از این سرمایه‌های زودگذر را آموخته‌اند. در کشاکش زندگی باید هنر تقوا و پارسایی و مقاومت در برابر هوی‌های نفسانی را بیاموزیم. انسان‌های فکور، با این هنر، به قلّه‌های کمال می‌رسند. خدایا! تو را قسم می‌دهیم، به ما هنر دانش و معرفت و تقوا و بهره‌گیری از ایام کوتاه دنیا برای بهره‌گیری از نعم آخرت، عنایت بفرما...

 

سال اتحاد ملی و انسجام اسلامی

سال جدید، به‌عنوان سال اتحاد ملی و انسجام اسلامی نام‌گذاری شد.در این نام‌گذاری، دو پیام گفته است که برای ملت ایران و اسلام از اهمیت بالایی برخوردار است.دو بعد این پیام:بعد داخلی و ملی بعد جهانی و بین‌المللی و اسلامی گرچه به هردو پیام در همه‌ سال‌ها نیازمندیم، اما گزینش  این دو عنصر، فلسفه‌ای درخور توجه ما و سایر مسلمانان داشته است.

اتحاد ملی برای رسیدن به اهداف

اتحاد ملی، به این معنی است که در درون کشور، اختلافات قومی،نژادی، زبانی و سیاسی، ملت بزرگ ایران را پاره‌پاره نکند. این واقعیتی است که کشور ما از تنوعات مختلفی برخوردار است. ملت ما ،از چندین قومیت، زبان، مناطق جغرافیایی، مذاهب و اقلیت‌ها، سلایق و جناح‌های مختلفی تشکیل‌شده است. اما این تفاوت‌ها نباید جسم یکپارچه‌ ملت را چندپاره نکند. عوامل مذهبی، نژادی، زبانی ، سیاسی و اجتماعی، نباید  این کالبد یکپارچه را در شرایط حسّاس کنونی، دچار تفرّق کند. ما ملت بزرگی  دارای میراث و تمدّن باارزشی، هستیم و افتخارات بسیاری در کارنامه‌ این ملت، ثبت و ضبط است. حیف است، عوامل مختلف، این یکدستی را قربانی کنند و در شرایط خطیر کنونی، دچار اختلاف شویم. ما شرایط ویژه‌ای داشته‌ایم و داریم، اما مهم‌ترین عاملی که می‌تواند ملتی را در برابر خطرها محافظت کند.

رمز اتحاد ملی

آگاهی و بصیرت، شناخت اهداف و راه، شناخت صحیح دشمن و توطئه‌هایش و امر اتحاد ملی و یکپارچگی است. معنای یکدستی نیست که همه دارای یک مذهب و سلیقه‌ سیاسی باشند، این طبیعی است، «جَعَلْنَاكُمْ شُعُوبًا وَقَبَائِلَ لِتَعَارَفُوا»[10] تفاوت‌ها در میان بشر، دوعالم تکوین همیشه وجود داشته است. نکته این است که محورها و هدف‌های کلانی مورد اتفاق قرار بگیرد و دشمن‌شناسی صورت گیرد، تا ملتی دچار تفرّق  نشود. یک منطقه، دارای، محله‌های مختلف و دیدگاه‌های مختلف است؛ اگر این تفاوت‌ها باعث نزاع و کشمکش نشود، بلکه اهداف مشترکی وجود داشته باشد، آنجا ترقی و رشد خواهد کرد. در مورد یک کشور نیز به همین صورت است. این عوامل چندگانه که زمینه‌های آن امکان وجود دارند، باید موردتوجه قرار گیرد تا با تکیه‌بر خدا، بر اختلافات فائق آییم.

انسجام اسلامی بعد جهانی

انسجام اسلامی در ابعاد بزرگی موردتوجه قرار می‌گیرد. به این معنی است که امت بزرگ اسلامی، دچار اختلاف نشود. من به چند نکته اشاره می‌کنم که می‌توانید به عظمت امت اسلامی پی ببرید.

·        منابع انسانی عظیم و یک و نیم میلیارد جمعیت مسلمان و قریب به پنجاه کشور اسلامی

·        در اختیار داشتن نزدیک به دوسوم معادن و ذخایر دنیا توسط کشورهای اسلامی

·        سرزمین‌های وسیع و متنوع

·         قابلیت‌های رشد اقتصادی و هوش و استعداد مسلمانان

·        سابقه‌ درخشان امت اسلامی

·        میراث فرهنگی، اخلاقی، معنوی و علمی

انسجام و اتحاد، رمز موفقیت اروپا و آمریکا

چرا باید امتی چنین بزرگ، قدرتی بتواند کشورهای آن را اشغال کند و مزدوران خود را بر آن ، حاکم کند. این ننگی بزرگ، است. این امت باید یکدیگر را بشناسند، در کنار یکدیگر، قرار بگیرند. روح وحدت و تعامل بر آن حاکم شود. باید با این ذخایر و معادن و منابع ، پیشتاز علم و دانش در دنیا باشد. می‌تواند یک اقتصاد مشترک، پایه‌ریزی کرد و در اقتصاد، پیشتاز بود.تاریخ اروپا پر از جنگ و خونریزی بوده است، اما  فهمیدند باید در کنار هم بایستند و برنامه‌های خود را هماهنگ کنند. اتحادیه‌های سیاسی و اقتصادی بزرگی تشکیل دادند. با همین اتحاد، تولید علم و صنعت و ... حرف اول را می‌زنند، درحالی‌که هیچ‌یک از این ذخایر را ندارند. راز این فرمان روی بر دنیا، همبستگی و درک اقدام باهم و تعامل است.

انسجام ، کلید پیشرفت امت اسلام

دنیای اسلام، باید درس بگیرد که عوامل مذهبی و عوامل اختلافی، نباید آن‌ها را از اهداف خود دور کند. ما دارای ذخایر و منابع و تعالیم دینی مشترک هستیم. آنچه در عراق، رخ‌داده به‌شدت مسلمانان را به هم بدبین و دشمن کنند، اینجا غنائم، برای دشمنان، است. تأکید مقام معظم رهبری(رضی) این است که مسلمانان انسجام و اتحاد داشته باشند. ما و مسلمانان، باید مصالح اسلام را در نظر بگیریم. کشور ما به نمایندگی از امت اسلام، خطرهای زیادی را به جان خریده است. در مورد مسئله‌ هسته‌ای، گام‌های بزرگی برداشته شد. این امر نماد عزت ملت ماست و ما باید گوش‌به‌فرمان رهبر باشیم و با آگاهی و هوشیاری به دنبال پیشبرد اهداف خود باشیم. باید به هردو پیام،در مدارس و حوزه‌ها و مجامع، به‌صورت عمیق، توجه کنیم. اتحاد و انسجام خود را حفظ کنیم و از دولت‌مردان و جناح‌ها، بر اساس خطوط کلی از سوی رهبری، اتحاد خود را داشته باشند و راه‌ها را به سمت قله‌های پیشرفت بگشایند.

هفته‌ سلامت

ما برای اینکه یک جامعه‌ مترقّی پیشرو باشیم، به‌سلامت و به مخاطراتی که جامعه‌ اسلامی را تهدید می‌کند، توجه کنیم. این وظیفه‌ دینی و ملی و شرعی و انسانی ماست. تلاش‌هایی که دولت انجام می‌دهند، قابل‌تقدیر است. طی دو، سه دهه‌ گذشته، توجه به درمان در میانگین عمر و کنترل بسیاری از بیماری‌ها ظاهرشده است. درعین‌حال، در امراض قلبی، انواع سرطان‌ها و برخی بیماری‌ها مسری ، که دنیا هم با آن مواجه است، بخصوص در امر تصادفات که آمارهای آزاردهنده‌ای را ارائه می‌دهد، باید در این امر توجه لازم را بداریم. در مسئله‌ بهداشت باید به امر عدالت اجتماعی اشاره کرد. در مورد افراد فقیر که توان اداره‌ خود را زمان بیماری ندارند،  مسئولین و مردم وظیفه‌دارند. هفته‌ سلامت را گرامی می‌داریم و از همه‌ کسانی که در خدمت بهداشت و سلامت هستند، تشکر می‌کنیم و تأکید بر اینکه باید فرهنگ سلامت در کشور ما رشد پیدا کند.

گرامیداشت مناسبت تأسیس بنیاد مسکن

به مناسبت تأسیس بنیاد مسکن  و حساب سعد امام(ره)،  از تمام افراد که  خدمتی انجام می‌دهند، تشکر می‌کنیم. در کنار آن باید گفت، تدابیری که در حوزه‌ مسکن، اندیشیده شده است، کافی نیست. باید تدابیر بیشتری اندیشید تا جوانان توان خرید مسکن را داشته باشند. در این زمینه باید در سطح کشوری و منطقه، مسئولان اقدامات بیشتری انجام دهند، تا زمینه‌ ازدواج به‌موقع جوانان فراهم شود.مسئله‌ مسکن بسیار مهم است و از خدمات انجام‌شده تشکر می‌کنیم، و تأکید برهم فکری و همکاری برای گره‌گشایی بیشتر شود. بهسازی و پیشبرد مسائل روستاها، تلاش بیشتری به عمل آورد. 

دعا

نسئلک اللهم و ندعوک باسمک العظیم الاعظم الأعزّ الأجلّ الاکرم یا الله ... یا ارحم الرحمین. اللهم ارزقنی توفیق الطاعة و بعدالمعصیة و صدق النیّة و عرفان الحرمة؛ اللهم انصر الاسلام و اهله و اخذل الکفر واهله.

 


[1]. سوره اعراف، آیه 43.

[2]. سوره آل‌عمران، آیه 102

[3].بحارالانوار،ج 83،ص 340

[4].  سوره العلق، آیه 3

[5]. سوره الفاطر، آیه 15

[6].سوره‌ی العلق، آیه 4 و 5

[7]. تحف العقول (مترجم)، ص 35

[8]. سوره والعصر، آیات 1 تا 3

[9]. سوره الحشر، آیه 18

[10]. سوره‌ی الحجرات، آیه 13