بسم الله الرحمن الرحیم

خطبه اول

اعوذ بالله السمیع العلیم، من الشیطان الرجیم، بسم الله الرحمن الرحیم نحمده علی ما کان و نستعینه من امرنا علی ما یکون و نؤمن به و نتوکل علیه و نستغفره و نستهدیه و نعوذ به من شرور انفسنا و سیئات اعمالنا و نصلی و نسلم علی سیدنا و نبینا و حبیب قلوبنا و طبیب نفوسنا و شفیع ذنوبنا ابی لقاسم محمد (ص) و علی آله الاطیبین الاطهرین لا سیما بقیة الله فی الأرضین اعوذ بالله سمیع العلیم من الشیطان الرجیم. بسم الله الرحمن الرحیم. یا أَیهَا الَّذِینَ آمَنُواْ اتَّقُواْ اللّهَ حَقَّ تُقَاتِهِ وَلاَ تَمُوتُنَّ إِلاَّ وَأَنتُم مُّسْلِمُونَ[1]عبادالله اوصیکم و نفسی بتقوا الله و ملازمة امره و مجانبة نهیه و تجهزوا عبادالله فقد نودی فیکم بالرحیل و تزدوا فان خیر الزاد التقوا

همه‌ی شما برادران و خواهران گرامی را به تقوا، پارسایی، دوری از گناه، تهذیب نفس، اصلاح اخلاق، عمل به دستورات و واجبات الهی، شکر و ذکر خداوند در همه‌ی احوال سفارش و دعوت می‌کنم. امیدواریم خداوند با الطافش مشمول رحمت و برکات بی‌پایانش قرار بدهد.

برکات و آفات جوانی

انسان باید به عمر خود توجه کند،الخصوص در دوران جوانی. عمر به سه مقطع کلی تقسیم می‌شود.

1. کودکی

2. نوجوانی و جوانی

3. کمال عمر و کهن‌سالی

در بین این سه مقطع، جوانی و نوجوانی از امتیاز خاصی برخوردار است. در این ایام نیروی بیشتری دارد،اختیار ساختن زندگی‌اش را دارد. البته نباید افراد سن بالا ناامید بشوند. سنین جوانی و نوجوانی تا 40 سالگی، بهترین فصل‌های زندگی انسان قرار دارد. در این سنین انسان می‌تواند بهترین بهره را ببرد.

در این سنین، انسان اختیار کامل دارد. در دوران کودکی، اختیار به دست مربیان و اولیا است. کودک در فضای خانه، طبق الگوهایی که موجود است رشد می‌کند. اما از سن 15 سالگی به بعد اختیار انسان به دست خودش می‌رسد. بعد از بلوغ، اختیار کامل به دستش می‌افتد. در این سنین انسان، فرمانده این مقطع عمر خودش می‌شود. صاحب اراده، تصمیم مستقل می‌شود.

از سویی دیگر، انسان در جوانی، در اوج شکوفایی جسمی و فکری است. در این سنین، دارای قدرت‌هایی است که بروز پیدا می‌کند. اگر این دو عامل را به هم مرتبط بکنیم، ارزش مقطع جوانی روشن می‌شود.

دیگران نیز باید به جوانان کمک بکنند که بهترین استفاده را از عمرش بکند. در این سنین، در ابعاد جنسی، جسمی رو به رشد می‌رود. ازنظر بیولوژیکی، عقلی، عاطفی رشد می‌کند. این قدرت و انرژی متراکم به‌اضافه‌ی بلوغ و استقلالی که پیدا می‌کند.

نوع رفتار با جوانان

با توجه به این عوامل، بهترین فرصت، ارزنده‌ترین مقاطع عمر، رشد و اعتلای افراد در این سنین قرارگرفته است. همان‌طور که باید برای اقتصاد، شغل و ... دارای برنامه هستند، باید برای مسائل معنوی‌شان برنامه‌ریزی داشته باشند. البته در کنار این‌ها دیگران نیز باید کمکشان کنند. البته باید بدانند که این افراد استقلال و نیروی خاصی دارد.

در بعضی از اوقات، اولیاء و مربیان، برای کمک کردن به جوانان، با نگاه کودک به آن‌ها نگاه می‌کنند. در خیلی از خانواده‌ها فرزندان به سنین بلوغ رسیده‌اند؛ اما بزرگ‌ترها با همان حالت کودکی به آن‌ها نگاه می‌کنند.

کودکان را می‌توان با الگوها و زبان عادی قانع کرد اما جوان و نوجوان دارای قدرت‌های فکری و جسمی خاصی است و نمی‌توان با همان الگوهای کودکی او را تربیت کرد. این نوع تربیت، بسیار اشتباه و غلط است.

نمی‌توان با بایدها و نبایدها جوان‌ها را به راه راست هدایت کرد. در رابطه با جوانان، باید با یک نگاه مستقل رفتار کرد. یعنی شما فکر کنید یک دوست روبروی شماست و با حفظ تمام حقوق اجتماعی، شخصیتی با او صحبت کنید.

استفاده صحیح از عمر جوانی

جوانان باید بدانند،این سنین هیچ‌گاه تکرار نمی‌شود، این لحظات بزرگ‌ترین نعمت‌های خداست. جوانان باید تأمل کنند؛ زمانی که به‌مرور عمر خود نگاه کنیم، فرسایش خودمان را می‌بینیم. اگر از لحظات خود درست استفاده کرده باشد، به تکامل نزدیک می‌شود و اگر خوب استفاده نکرده باشد، به سقوط نزدیک می‌شود.

امام (ره) همیشه به طلاب جوان می‌گفتند:تمام توانتان را در این سنین به کار ببرید تا خودتان را اصلاح کنید و آدم بشوید.

اگر علائم پیری بر انسان ظاهر شد، نمی‌تواند رفتار و شخصیت خودش را تغییر بدهد. در سنین پیری نمی‌توان منتظر یک تحول بزرگ بود. هرروز که از زمان جوانی‌مان می‌گذرد، فرصت‌های سعادتمان ازدست‌رفته است.

عمر جوانی مانند پولی است که یا می‌توان آن را به دور ریخت و یا از آن استفاده کرد.

روایات در باب شباب

«شباب» به معنای جوانی است، از سن بلوغ تا سن 40 سالگی بیان‌شده است. در روایات، تأکید فراوانی بر جوانی شده است.

در این زمینه روایات به دو قسم تقسیم می‌شوند.

1. تعریف وستایش جوانی

2. مذمت و نکوهش در جوانی

در روایتی آمده است:الشَّبَابُ شُعْبَةٌ مِنَ الْجُنُونِ[2] جوانی، رگه‌ای از جنون دارد.

امام صادق (ع) می‌فرمایند:اِعلَمی اَنَّ الشّابَّ الحَسَنَ الخُلُقِ مِفتاحٌ لِلخَیرِ، مِغلاقٌ لِلشَّرِّ وَ اِنَّ الشّابَّ الشَّحیحَ الخُلُقِ مِغلاقٌ لِلخَیرِ مِفتاحٌ لِلشَّرِّ؛[3]

بِدان که جوانِ خوش‌اخلاق، کلید خوبی‌ها و قفل بدی‌هاست و جوانِ بداخلاق، قفل خوبی‌ها و کلید بدی‌هاست.

جوانی که قدر عمر خود را دانسته است، در مسیر دانش، علم، معرفت، معنویت عمرش را مصرف کرده است، کلید همه‌ی خوبی‌ها و قفل همه‌ی بدی‌ها است. این در خانه، جامعه صدق می‌کند.

این مقطع بسیار مهم است. دوره‌ای متراکم شده از انرژی‌های روحی که اگر درست مصرف و هدایت شد، این جوان دریچه‌ای به عالم نور و برکات عالم است. ولی اگر این فرد در مسیر غلط و اشتباهی قرار گرفت، دریچه‌ای به‌سوی عذاب الهی می‌شود.

رشد بعد عقلی و فکری

یکی از ابعاد انسان که در این دوران باید شکوفا بشود،بعد عقلی و فکری است. روایات تأکید فراوانی بر این امر داشته‌اند.

حضرت محمد بن عبدالله (ص) می‌فرماید:مَنْ تَعَلَّمَ فی شَبابِهِ کان بِمَنْزَلَةِ الرَّسْمِ فی الحَجَرِ[4]؛ فراگیری دانش در جوانی، به نقشی ماند که بر سنگ ترسیم‌شده باشد.

این به‌منظور آن است که این نقش به‌سادگی محو نخواهد شد. این علم و آگاهی ماندگار خواهد بود و برای جامعه و خانواده بسیار مفید خواهد بود. باید در سنین جوانی پایه‌های علمی خودش را باید بریزد.

تحصیل علم در سنین جوانی

حضرت رسول گرامی اسلام (ص) می‌فرمایند:‌ کسی که در کودکی، نوجوانی و جوانی به طلب علم بپردازد، فرد مفیدی خواهد بود و به ثواب‌های زیادی نائل می‌شود. حضرت در ادامه می‌فرمایند اگر این مقطع از دست رفت، نومید نباشد، و در سنین بالاتر تحصیل کنید. اگر کسی درراه تحصیل علم و دانش مفید برای جامعه بمیرد،شهید حساب می‌شود.

بسم الله الرحمن الرحیم وَالعَصر إِنَّ الْإِنسَانَ لَفِی خُسْرٍإِلَّا الَّذِینَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ وَتَوَاصَوْا بِالْحَقِّ وَتَوَاصَوْا بِالصَّبْرِ[5]

خطبه دوم

اعوذبالله سمیع العلیم من الشیطان الرجیم، بسم الله الرحمن الرحیم، نحمده علی ما کان و نستعینه من امرنا علی ما یکون و نؤمن به و نتوکل علیه و نستغفره و نستهدیه و نعوذ به من شرور انفسنا و سیئات اعمالنا و نصلی و نسلم علی سیدنا و نبینا ابی لقاسم محمد (ص) و علی وصیة و خلیفة مولانا امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب و علی صدیقة الطاهرة فاطمة الزهراء و علی الحسن و الحسین سیدی الشباب اهل الجنة و علی ائمة المسلمین علی بن الحسین و محمد بن علی و جعفر بن محمد و موسی بن جعفر و علی بن موسی و محمد بن علی و علی بن محمد و الحسن بن علی و الخلف القائم المنتظر (عج) حججک علی عبادک و امنائک فی بلادک و ساسة العباد و ارکان البلاد و ابواب الایمان و امناء الرحمان و سلالة النبیین و صفوة المرسلین و عترة خیرة رب العالمین صلواتک علیهم اجمعین

اعوذ بالله سمیع العلیم من الشیطان الرجیم بسم الله الرحمن الرحیم.یا أَیهَا الَّذِینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَلْتَنظُرْ نَفْسٌ مَّا قَدَّمَتْ لِغَدٍ وَاتَّقُوا اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ خَبِیرٌ بِمَا تَعْمَلُونَ[6] عبادالله اوصیکم و نفسی بتقواالله و تجهزوا عبادالله فقد نودی فیکم بالرحیل و تزودوا فان خیر الزادالتقوا

همه شما برادران و خواهران گرامی را به، پارسایی،تقوا، پرهیز از گناه، دل‌بستگی به عالم غیب و نعمت‌های الهی در ماورای این عالم، شکر خداوند در همه‌ی حالات و احوال و تهذیب نفس، استفاده درست از عمر به‌خصوص جوانی و نوجوانی شمارا دعوت و سفارش می‌کنم. امیدواریم خداوند با الطاف خودش ما را مشمول خود قرار بدهد.

مناسبت‌های هفته

15 ذی‌الحجه روز تولد امام هادی (ع)

18 ذی‌الحجه مصادف با عید غدیر خم

هر دو مناسب به‌خصوص عید غدیر خم را به حضور شما نمازگزاران عزیز و گرامی، عاشقان ولایت و امامت، مخلصان خاندان عصمت و طهارت تبریک و تهنیت عرض می‌کنم. از خداوند برای همه‌ی شما طلب توفیق، رحمت و برکات خداوند می‌کنم.

از تمام کسانی که در برگزاری دعای عرفه در میبد تلاش کردند، از برادران بسیجی، گردان عاشورا، سازمان تبلیغات و ... تقدیر و تشکر می‌کنم. از حضور نسل جوان تقدیر و تشکر دارم.

دستگیری شهردار تهران

همان‌طور که از رسانه‌ها در جریان قرار گرفتید؛ شهردار تهران دستگیر شد. این باعث اختلافاتی بین جناح‌ها شده است. از حقیقت مطلب اطلاع خاصی ندارم. لازم است که از طرف قوه‌ی قضائیه رسیدگی شود. باید قدر تلاش‌های یک مدیر را دانست، نباید مدیران موفق ما زیر سؤال بروند. نباید نوعی رفتار کرد که یک مدیر احساس ضعف کند. گروه‌های سیاسی و جناحی ما باید به این امر توجه کنند.

ما باید دولت را تقویت کنیم. اجازه بدهیم که دولتمردان ما برای پیشرفت کشور کار کنند. بنابراین از خدمات یک فرد باید تشکر کرد. در کنار این مطلب اصل دیگری وجود دارد که بسیار مهم است. فضای جامعه ما باید به‌طوری باشد که اگر هرکسی در هر پستی خلاف کرد، باید بتوان با آن برخورد کرد البته برخوردی مناسب با ضوابط و قوانین برخورد شود.

استقلال، عظمت کشور را فدای مناقشات سیاسی نکنیم

کم‌وبیش در جناح‌های کشور ما تخلف وجود دارد. اینان از قوانین پا را فراتر می‌گذارند. البته اینان تعداد کمی هستند. جناح‌بندی امر بدی نیست، ولی باید نظام را قبول داشت. اشکالی ندارد که افراد دارای سلایق و نگرش متفاوتی نسبت به اقتصاد، سیاست باشند. مادامی تا چارچوب‌های کلی نظام محفوظ بماند، تمام سلایق قابل‌قبول است. نکته‌ای که باید ما توجه کنیم این است که اساس، عظمت، استقلال کشور در لابه‌لای مناقشات سیاسی از بین نرود. ما دشمنان قویی داریم؛ اینان بر صدد آن‌اند که نظم ایران را از بین ببرند. باید موازین اصلی رعایت بشود.

گاهی به دلیل رقابت‌های جناحی، وارد مرزهای ممنوع می‌شوند. گاهی مورد غفلت قرار می‌گیرد. نباید عزت،استقلال کشور را نشانه گرفت.

این روزها آزادگانی برمی‌گردند که 17 سال در زندان‌ها بودند. این نشان‌دهنده رشادت‌ها، ایثارهای زیادی است که برای این انقلاب صورت گرفته است. نباید این ارزش‌ها را نادیده گرفت. نباید جناح‌ها،مصالح کشور را فراموش کنند. این خطا نابخشودنی است. استقلال و عظمت، آزادی به‌سادگی به دست نیامده است.

نباید در برخوردها افراط‌وتفریط بشود. باید بدانیم کسی می‌تواند خدمت کند و بعد از خدمت به کارهای انجام‌شده او رسیدگی شود. البته در رسیدگی او باید مرزهای انصاف را نباید زیر پا گذاشت. باتدبیر مقام معظم رهبری، که این وظیفه رسیدگی را به سران سه قوه سپردند، این مسئله ختم به خیر خواهد شد. جامعه‌ی ما باید با توجه به اصول اصلی، وحدت و انسجامش را حفظ کند.

نباید اغراض جناحی، نکات موجود را نادیده بگیرند، حقایق نباید نادیده گرفته بشود. قوه‌ی قضائیه،مجریه باید قوی باشند، با هماهنگی همدیگر باید مشکلات را حل کنند. این ملت مسائل زیادی دارد که باید به آن‌ها توجه داشت.

21 فروردین سالگرد بنیاد مسکن

این بنیاد بافرمان امام (ره) تأسیس شد. خدمات فراوانی به کشور ارائه کرده است. در این پروژه خیرین زیادی شرکت کردند. از تمام کسانی که در برطرف شدن مشکل مسکن مردم تلاش می‌کنند، تقدیر و تشکر می‌کنم. از مشکلات مهم نسل جوان، مسئله‌ی مسکن است. این مشکل، یکی از دلایل بالا رفتن سن ازدواج است، که باعث فساد و تباهی جوانان ما می‌شود. این امر را می‌توان با ساده‌زیستی و قناعت همچنین برنامه‌ریزی مرتفع کرد. امیدواریم قدم‌های بزرگ‌ترین در این راه برداشته بشود. البته باید از تلاش تمام متصدیان تشکر و قدردانی کرد.

واکسن اطفال

هفته‌ی دیگر مهلت آخر واکسن اطفال است. در کشور ما به‌صورت موفق اجراشده است. مردم باید همکاری کنند تا در کشور ما تا سال 2000 مسئله‌ی فلج اطفال حل بشود. در سنین کودکی باید رعایت نکات کم‌خرج را بکنیم الخصوص قضیه واکسن.

دعا

اللهم الرزقنا توفیق الطاعة و بعد المعصیة و صدق النیة و عرفان الحرمة اللهم انصر الاسلام و اهله و اخذل الکفر و اهله

خدایا! دل‌های ما را به نور ایمان، محبت اولیای خودت منور بفرما!...

 


[1]آل عمران،‌102

[2]میزان الحکمه، ج 6، ص 2648، حدیث 9075.

[3]امالی (طوسی) ص 302، ح 598

[4]بحارالانوار، ج 1، ص 222.

[5]سوره عصر

[6]سوره حشر، آیه 18