بسم الله الرحمن الرحیم

خطبه اول

اعوذ باللّه السمیع العلیم من الشیطان الرجیم بسم اللّه الرحمن الرحیم الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِی هَدَانَا لِهَذَا وَمَا کنَّا لِنَهْتَدِی لَوْلَا أَنْ هَدَانَا اللّه[1]؛ ثم الصلاة و السلام علی سَیِّدِنَا وَ نَبِیِّنَا أَبِی الْقَاسِمِ مُحَمَّدٍ وَ عَلی آله الأطیَّبینَ الأطهَرین لاسیُّما بقیة‌اللّه فی الارضین. اعوذ باللّه السمیع العلیم من الشیطان الرجیم بسم اللّه الرحمن الرحیم «یا أَیهَا الَّذِینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَکونُوا مَعَ الصَّادِقِینَ»[2]عِبادَالله اُوصیَکُم وَ نَفسیِ بِتَقوَی اللّه وَ مُلازِمَة اَمرِه وَ مُجانِبَة نَهیِه وَ تَجَهَّزوا رَحِمَکم اللّه، فَقَد نُودِیَ فیکُم بِالرَّحیل وَ تَزَوَّدوا فَإِنَّ خَیرَ الزّاد التقوی.

نکات سه‌گانه زندگی

در چند خطبه با توجه به اهمیت بحث معاد و قیامت و نقشی که توجه به قیامت در ساختن انسان دارد مباحثی را عرض کردیم و سوره‌های کوچک آخر قرآن کریم را محور مباحث قراردادیم.

ابتدا شما برادران و خواهران گرامی و خودم را متذکر این قضیه می‌کنم که احادیث و روایاتی که از ائمه و رسول مکرم اسلام حضرت محمد (ص) نقل‌شده است برای اینکه ما: راه ساختن خود، اصلاح، تهذیب اخلاق خود که فلسفه اصلی زندگی بشر است طی کنیم و ما را به یاد این سه نکته راهنمایی و مأمور کردند. موفقیت انسان در زندگی معنوی و اخلاقی درگرو این است که همواره یاد این سه امر و سه نکته مهم در زندگی بشر حاکم باشد و اگر بشریت یاد این نکات سه‌گانه را در خاطر وزندگی فردی و اجتماعی انسان داشته باشد یک زندگی معنوی و الهی خواهیم داشت.

ما باید بدانیم که مبنای انقلاب ما و اساس حرکت این ملت بر معنویت و توجه به خدا استوار است بنابراین در روز قدس و روز جمعه آخر ماه رمضان ما باید خود را مجهز کنیم به تعالیم دینی و توجه به آن چیزی که در ساخته‌شدن ما در معنویت و بقای معنویت در جامعه ما لازم است.

یاد خداوند

در احادیث بسیار متعددی آمده است که خدا را به‌عنوان مهم‌ترین محور ساخته‌شدن انسان یاد کنید. نکاتی برای اصلاح نفس و آمادگی معنوی لازم است:

1) اولین نکته و حقیقت بزرگی که همه ما در زندگی باید به آن توجه داشته باشیم یاد خدا و مبدأ عالم و خالق هستی، توجه به این‌که ما انسان‌ها متصل به مبدأ عالم و خداوند بزرگ هستیم و یاد خدا بزرگ‌ترین رکن در حیات معنوی بشر است.

2) در احادیث واردشده که یاد اولیاء الهی، یاد رسول گرامی اسلام (ص) و ائمه نکته دومی است که در مسائل اخلاقی و تهذیب نفس‌بر آن تأکید شده است و همواره ائمه و اولیای الهی، رسول‌الله (ص) را یاد می‌کردند و با یاد ایشان خود را مزین و منور می‌کردند. یاد رسول خدا (ص) و به یادآوردن تاریخ نورانی آن حضرت سیره مجاهدت‌ها و ارشادها و هدایت‌های آن حضرت در زندگی ما می‌تواند نقش بزرگی را ایفا کند، همین‌طور یاد اولیای الهی و اوصیای آن حضرت در احادیث تأکید شده است.

در چند حدیث آمده است که «ذِکرُ عَلِی عِبَادَة»[3] یاد علی ابن ابیطالب (ع) عبادت است.

در حدیث دیگر آمده که «زَینُوا مَجَالِسَکمْ بِذِکرِ عَلِی بْنِ أَبِی طَالِب»[4] مجالس خود را با یاد علی (ع) زینت ببخشید.

3) سومین نکته که در احادیث نیز آمده است این است که ما به یاد مرگ، احتضار، قیامت، جهنم، بهشت و نعیم الهی توصیه شده‌ایم. برای اینکه ما اصلاح شویم علاوه بر یاد خدا و یاد اولیای الهی که ولایت و هدایت و رهبری باشد به یاد مرگ و ارتحال از این دنیا و رفتن به‌طرف خدا مأمور شده‌ایم.

یاد مرگ

در حدیثی نقل‌شده است که عایشه از حضرت رسول اکرم (ص) سؤال کردند: «هَلْ یحْشَرُ مَعَ الشُّهَدَاءِ أَحَد»[5]

 آیا کسی با شهدا محشور می‌شود؟

رسول‌الله (ص) پاسخ داد: «نَعَمْ مَنْ یذْکرُ الْمَوْتَ فِی الْیوْمِ وَ اللَّیلَةِ عِشْرِینَ مَرَّة»[6] بله، کسانی که در روز بیست بار یاد مرگ کنند به مقام شهدا نزدیک می‌شود.

اگر یاد خدا، اولیای الهی و سیره نورانی آن‌ها، یاد مرگ و عالم پس‌ازاین دنیا در زندگی ما حاکم باشد آن امور زندگی فردی و اجتماعی و خانوادگی ما اصلاح خواهد شد.

رسول خدا (ص) وارد مجلسی شدند که اهل مجلس در حال گفتگو و خنده بودند؛ رسول خدا (ص) به این جمع که در کنار یکدیگر نشسته بودند و غافل از یاد خدا بودند فرمودند:

«اذْکرُوا الْمَوْتَ أَمَا وَ الَّذِی نَفْسِی بِیدِهِ لَوْ تَعْلَمُونَ مَا أَعْلَمُ لَضَحِکتُمْ قَلِیلًا وَ لَبَکیتُمْ کثِیرا»[7]

ای کسانی که به‌غفلت نشسته‌اید و از خدا غافلید یاد مرگ کنید و بدانید آنچه را که من می‌دانم شما می‌دانستید از خنده و بازی و لهو و لعب و آنچه شمارا از خدا دور می‌کند کم می‌کردید و بیشتر به حال خود گریه می‌کردید.

در چند حدیث از ائمه نقل‌شده است:

«أَکثَرُهُمْ ذِکراً لِلْمَوْتِ، وَ أَشَدُّهُمْ لَهُ اسْتِعْدَادا»[8]

زیرک‌ترین مردم چه کسانی هستند؟ آن‌کسانی که بیشتر یاد مرگ هستند، کسانی که آماده مرگ هستند و کسانی که یاد رفتن به عالم پس از مرگ هستند.

«أُولَئِک هُمُ الْأَکیاسُ ذَهَبُوا بِشَرَفِ الدُّنْیا وَ کرَامَةِ الْآخِرَة»[9]

انسان‌های مؤمن و قلب‌های پاکی که در این دنیا به یاد مرگ هستند اعمال و رفتار فردی و اجتماعی آن‌ها بر اساس دستور خداوند تنظیم‌شده‌اند این‌ها زیرک هستند که شرافت دنیا و کرامت آخرت را یکجا برای خود جمع کردند. این همان راهی است که اسلام و انقلاب و امام (ره) رویاروی ما گذاشت. انقلاب و عظمت شما ملت از همین نقطه شروع‌شده است. از رمضان‌های شما، جمعه و جماعت‌های شما، از یاد خدا و بقای این عظمت و افتخار بزرگ دنیا و آخرت از آن شماست. مادامی‌که در مسیر ذکر خدا، ذکر اولیای الهی، ذکر یاد مرگ و عالم پس از دنیا قرار بگیریم، در همین راه به زندگی معنوی خود ادامه دهیم.

در حدیث دیگری آمده است که بالاترین عبادت یاد مرگ و عالم پس از مرگ است. مبادا از مرگ و آن سرنوشت لایتغیری که در انتظار شماست غافل باشید. در جای‌جای قرآن و آیه آیه قرآن یاد قیامت، مرگ، حرکت به‌سوی خدا و توجه به خدا حاکم است. ما حدود بیست صفت، اسم و ویژگی قیامت در سوره‌های کوتاه قرآن دیده‌ایم که به این نتیجه می‌توان رسید که عالم پس از مرگ یک عالم جدیدی است. آنجا نظام دیگری بر عالم حاکم است و با فرارسیدن قیامت نظام عالم متحول می‌شود.

کافران و مؤمنان در قیامت

از مجموعه آیات قرآن استفاده می‌شود که آن نظام چیزی غیرازاین نظام است و با آمدن آن عالم همه این عالم فروپاشیده می‌شود. این تحول همراه با یک حوادث بسیار کوبنده، هراسناک و دارای دلهره است اما برای کافران و غافلان فراموشی خداست. «یوْمَ یکونُ النَّاسُ کالْفَرَاشِ الْمَبْثُوثِ»[10]

انسان‌ها هم مثل پروانه‌ها و ملخ‌ها هستند به‌شدت مضطرب و پریشان و اعمال انسان تجسم پیدا می‌کند، همه آنچه که در دل‌ها بوده است آشکار می‌شود و چیزی مخفی نخواهد ماند و انسان در یک صحنه بزرگ تحول عالم همه اعمال خود را می‌بیند. عذاب و رضوان خداوند را می‌بیند و کارنامه اعمال او به دستش داده می‌شود. خداوند به ما هشدار داده و اعلام‌خطر داده است تا از همین عالم مادی خود را بسازیم تا در آن عالم در امان باشیم.

در آن روزگار و درصحنه دشوار قیامت چهره‌ها از هم جدا می‌شود:

- چهره‌های نورانی و بانشاط: انسان‌های شادمان و وصل به خدا و اولیای الهی هستند.

- چهره‌های سیاه و تاریک : انسان‌هایی که در دل نفاق پروراندند و روز قیامت روز حسرت‌های بزرگ آنها است و این آینده‌ای است که خداوند خبر داده است.

در حدیثی آمده است که اما سجاد (ع) در شب 27 ماه رمضان از ابتدای شب تا سحرگاه می‌گفتند:

« اللَّهُمَ‏ ارْزُقْنِي‏ التَّجَافِيَ‏ عَنْ‏ دَارِ الْغُرُورِ وَ الْإِنَابَةَ إِلَى‏ دَارِ الْخُلُودِ وَ الِاسْتِعْدَادَ لِلْمَوْتِ‏ قَبْلَ‏ حُلُولِ‏ الْفَوْتِ‏ »[11]

«خدایا مرا از این عالم جدا کن و به من توفیقی که بتوانم خود را از این عالم جدا کنم، آماده مرگ باشم به عالم خُلُوت و عالم جاودانگی توجه کنم.»

«بِسْمِ اللّه الرحمن الرحیم، وَالْعَصْرِ، ان الْإِنْسَانَ لَفِی خُسْرٍ، إِلَّا الَّذِینَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ وَتَوَاصَوْا بِالْحَقِّ وَتَوَاصَوْا بِالصَّبْرِ»[12]

خطبه دوم

اعوذ بالله السمیع العلیم من الشیطان الرجیم، بسم الله الرحمن الرحیم، نحمده علی ما کان و نستعینه من امرنا علی ما یکون و نؤمن به و نتوکل علیه و نستغفره و نستهدیه و نعوذ به من شرور انفسنا و سیئات اعمالنا و نصلی و نسلم علی سیدنا و نبینا العبد المؤید و الرسول المسدد المصطفی الأمجد ابی‌القاسم محمد (ص) و علی امیرالمؤمنین علی بن ابی طالب و علی صدیقة الطاهرة فاطمة الزهراء و علی الحسن و الحسین سیدی شباب اهل الجنة و علی ائمة المسلمین علی بن الحسین و محمد بن علی و جعفر بن محمد و موسی بن جعفر و علی بن موسی و محمد بن علی و علی بن محمد و الحسن بن علی و الخلف القائم المنتظر (عج)، حججک علی عبادک و أمنائک فی بلادک، ساسة العباد و ارکان البلاد و ابواب الایمان و امناء الرحمان و سلالة النبیین و صفوة المرسلین و عترة خیرة رب العالمین صلواتک علیهم اجمعین. اعوذ باللّه السمیع العلیم من الشیطان الرجیم بسم اللّه الرحمن الرحیم «یا أَیهَا الَّذِینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ حَقَّ تُقَاتِهِ وَلَا تَمُوتُنَّ إِلَّا وَأَنْتُمْ مُسْلِمُونَ»[13]عِبادَالله اُوصیَکُم وَ نَفسیِ بِتَقوَی اللّه وَ مُلازِمَة اَمرِه وَ مُجانِبَة نَهیِه وَ تَجَهَّزوا رَحِمَکم اللّه، فَقَد نُودِیَ فیکُم بِالرَّحیل وَ تَزَوَّدوا فَإِنَّ خَیرَ الزّاد التقوی.

روز قدس

این جمعه آخر ماه مبارک رمضان و روز قدس را که به دستور رهبر انقلاب اسلامی بود، گرامی می‌داریم.امروز روز قدس است، روزی که حضرت امام (ره) به‌عنوان دفاع از یک آرمان اسلامی این روز را برای همیشه به‌عنوان یک روز بزرگ و یوم‌الله اعلام کردند.

توطئه جهان استکبار علیه جهان اسلام

اسرائیل با یک طرح از پیش طراحی‌شده و بسیار محاسبه‌شده استکبار از 60 یا 70 سال قبل طراحی و از حدود 50 سال قبل این کشور تأسیس شد. اساس تأسیس برای اهداف و جهاتی بوده که عمده‌ترین اهداف در تشکیل دولت اسرائیل این بود که دنیای غرب در متن عالم اسلام یک کانون بحران ایجاد کند. غرب به خاطر ترسی که از حیات دوباره اسلام دارد و می‌دانند که اگر مسلمان‌ها بر اساس اسلام و دستورات خدا حرکت کنند چه افتخار و عظمتی می‌آفرینند. این بود که برای از بین بردن این عظمت توطئه‌های زیادی را طراحی کردند و انجام دادند و از مهم‌ترین حلقه‌های بزرگ استکبار در طول قرن اخیر تأسیس اسرائیل بود.

اسرائیل به‌عنوان یک حلقه مهم از توطئه جهان استکبار علیه جهان اسلام و امت بزرگ اسلامی است. اسرائیل را ایجاد کردند تا ما را از پیشرفت و ترقی بازدارند و امت اسلامی را دچار ترس و وحشت و تفرقه کنند و اسرائیل در متن اسلام و در میان امت اسلامی برای نفوذ غرب و آمریکا ایجاد کردند که پایگاهی باشد. قضیه اسرائیل مربوط به یک ملت یا یک جمعیت یا یک منطقه نیست قضیه‌ای است که آن را ایجاد کردند تا پایگاهی باشد که از آن‌ها آمریکا به مزدوران خود سرویس دهد و از آن‌ها نفاق و کینه و عقب‌افتادگی را به اسلام تزریق کنند و هیچ پایگاه دیگری در دنیای اسلام برای غرب قابل‌اعتماد نیست، بنابراین اسرائیل برای آمریکا و دشمنان اسلام جای یک ستادی است.

دشمنی اسرائیل با اساس اسلام

اکنون اسرائیل در ترکیه به‌عنوان یک عامل نفوذی آمریکا کار می‌کند، در تاجیکستان و آذربایجان آزادشده از یوغ شوروی در کشورهای آسیای میانه دائم در حال انجام کار اقتصادی، سیاسی و تبلیغاتی است. بااینکه اساس این دولت بر غصب است، در هر قضیه‌ای آمریکا و غربی‌ها انعطافی نشان دادند اما در قضیهٔ اسرائیل هیچ انعطافی از خود نشان ندادند. قساوت و بی‌رحمی که در اسرائیل است جزء لاینفک ماهیت قوم اسرائیل است، در طول این سال‌ها قضایای دیر یاسین، مسجد الخلیل، مسجدالاقصی و قضایای سخت و پرمخاطره که در جنگ‌های چندگانه اعراب با اسرائیل داشت و بی‌رحمی و قساوت بی‌حد آن‌ها در جنوب لبنان نسبت به مسلمانان و شیعیان این‌ها یک تاریخ پر از ننگ، قساوت و بی‌رحمی نسبت به دنیای اسلام است.

اولاً ما باید بدانیم که اگر این‌ها کمی در قضیه صلح روی خوش‌نشان داده‌اند به خاطر انتفاضه و قدرت خدایی جوان‌های فلسطین است که از انقلاب ما الهام گرفته‌اند. ما باید بدانیم که اسرائیل یک قضیه اسلامی است حتی با سرنوشت ما ارتباط نزدیک دارند.

ثانیاً بدانیم که دشمنی و قساوت و بی‌رحمی اسرائیل با اساس اسلام است و هیچ‌گاه هم کوتاه نمی‌آید، شما می‌بینید که احزاب مختلفی از آن‌ها روی کار می‌آیند اما باهم هیچ فرقی ندارند.

ثالثاً باید بدانیم سیاست خارجی آمریکا و غرب با اسرائیل پیوند خورده است و به این سادگی قابل‌تفکیک نیست مگر با قیام قهرمان ملت اسلام که از همین راهپیمایی‌ها الهام می‌گیرد. این راهپیمایی‌ها و حضور شما در روز قدس اعلام آگاهی این امت است ما این افتخار راداریم که امت مابعد از چندین سال که از انقلاب گذشته است روح دفاع از اسلام و مستضعفان در خود جمع کرده‌اند.

بااینکه کشور ما در طول سال‌های بعد از انقلاب و جنگ با مشکلات زیادی مواجه بود اما آرمان امام (ره) و فلسطین و مسجدالاقصی فراموش نشد و آرمان‌های الهی را حفظ کردیم و اکنون هم که در دوره سازندگی هستیم و گام‌های بلندی را این ملت و دولت درراه سازندگی برداشته‌اند اما می‌دانیم سازندگی وقتی ارزش دارد که با حفظ آرمان‌ها و اصالت‌های انقلاب همراه باشد.

اسرائیل کوتاه نخواهد آمد مگر به‌زور شمشیر و قدرت قهرمان جوانان دنیای اسلام و اما جریان صلحی که بعد از جنگ خلیج‌فارس سیاست خارجی آمریکا آن را تعقیب می‌کند و بر آن اصرار دارد، این صلح و پیگیری طرح خائنانه برای دو جهت است:

1- یکی این است که آن موجی که از انقلاب ما به فلسطین و سرزمین‌های اسلامی رفته است مهار شود.

2- اینکه اسرائیل را امن کنند اگر اسرائیل از ناحیه مرزهای خود و داخل خود امن باشد.

مطمئن باشید فردای آن روز هزار نقشه و توطئه را به اسرائیل دیکته خواهند کرد تا در کشورهای اسلام اجرا کند. این موضوع را امام (ره) می‌دانست که مسئله قدس و فلسطین را با اساس اسلام مساوی می‌دانست این آگاهی را شما مردم هم دارید.

متأسفانه این آگاهی امروز در بسیاری از نقاط دنیا نیست، دنیای اسلام باید از همین راهپیمایی شما الهام بگیرند. در جریان صلح تحت‌فشار هستیم و نقشه‌های گوناگون را به صحنه می‌آورند تا ما تحت‌فشار باشیم. از آن‌طرف هم‌دل‌های مستکبران پر از بغض است چون دیده‌اند که این ملت باافتخار خود را حفظ کرده‌اند. برخلاف تئوری آن‌ها مخصوصاٌ بعد از فروپاشی شوروی که هر قدرتی در دنیا باید به آمریکا وصل شود اما این ملت و قدرت اسلامی تنها باقی‌مانده است.

در یک تحلیل مفصلی لوموند روزنامه فرانسوی نوشته و با آمار و ارقام نشان داده که علی‌رغم تحریم آمریکا و فشار شدید آمریکا بر روی ایران، علی‌رغم همه مشکلات و خالی بودن خزانه بعد از جنگ این کشور درصحنه سازندگی داخلی خود موفقیت‌های بزرگی را کسب کرده‌اند، در همین تحلیل آمده که در ایران چند سال قبل در مسئله قرض مشکلات زیادی داشته است که برنامه‌ریزی معقولی شده تا قرض مسئله‌اش حل شود. آن‌ها می‌بینند که ایران سیاست خارجی مستقل اسلامی خود را حفظ کرده و در کنار این استقلال و حفظ شعارها و آرمان‌ها و حفظ روز قدس که خود دشمنان می‌گویند ایران درصحنه سازندگی برگ‌های زرینی را در تاریخ برای خود ثبت کرده است.

نسئلک اللهم و ندعوک باسمک العظیم الاعظم الأعزّ الأجلّ الاکرم یا الله ... یا ارحم الراحمین. اللهم ارزقنی توفیق الطاعة و بعدالمعصیة و صدق النیّة و عرفان الحرمة؛ اللهم انصر الاسلام و اهله و اخذل الکفر واهله.

 

 


[1]. سوره اعراف، آیه 43.

. سوره التوبه، آیه 119[2]

. بحار الأنوار (ط - بیروت)، ج 38، ص 199 [3]

. مستدرک الوسائل و مستنبط المسائل، ج 12، ص 393 [4]

. مستدرک الوسائل و مستنبط المسائل، ج 2، ص 104 [5]

. همان[6]

. مجموعة ورام، ج 1، ص 269 [7]

. کافی، ج 5، ص 635 [8]

. همان[9]

. سوره القارعه، آیه 4[10]

. بحار الأنوار (ط - بيروت)، ج‏95، ص 63[11]

. سوره والعصر[12]

 سوره آل‌عمران، آیه 102.[13]