فقه تربیتی

 

احکام تربیت فرزند

«فقه» متکفل نظم‌بخشیِ الهی به حیات انسان است و «عبادت» که جلوه اصلی ارتباط عابد با معبود است، سهمی بسزا از مباحث فقهی را به خود اختصاص داده است؛ از‌این‌رو «فقه تربیتی» نیز باید یکی از اصلی‌ترین مأموریت‌های خود را تبیین «تربیت عبادی» و بیان احکام و وظایف مکلفان در این ساحت تربیتی بداند.  در میان نهادهای مختلف تربیتی که  در زمینه تربیت عبادی «فرزندان» خالی از تکلیف نیستند، «خانواده» نقشی اساسی  داشته و استنباط احکام و وظایف فقهی والدین در این زمینه، اهمیتی مضاعف می‌یابد، اثر حاضر به استنباط احکام فقهی مربوط به تربیت عبادی، بر اساس درس‌های سطح خارج فقه تربیتی استاد اعرافی پرداخته است.

 مشخصات ظاهری:472 ص     قیمت: 27۰۰۰ تومان

 

 

آیت الله علیرضا اعرافی

مؤلف
استاد علیرضا اعرافی
متولد: ۱۳۳۸ میبد
تخصص: فقه، اصول، فلسفه

حجت الاسلام و المسلمین سید نقی موسوی

تحقیق و نگارش
مهدی شکر اللهی
عضو گروه فقه تربیتی 

 

روش های تربیت

کتاب روش‌های تربیت، پس از مقدمه، در چهار فصل، سامان یافته است. هر فصل بررسی یکی از روش‌های تربیتی عدالت‌ورزی بین فرزندان، بازی، الزام واجبار و وفای به وعد را در دستور کار خود قرار داده است. لازم به ذکر است که هر چهار روش مورد بحث در این کتاب، از روش‌های فراساحتی هستند و ترتیب ذکر شده در کتاب، بر اساس گستردگی استفاده از هر روش در ساحت‌های مختلف تربیتی (از عام به خاص) است.
مشخصات ظاهری:436 ص       قیمت: 22۰۰۰ تومان  
 

 

 

مؤلف
استاد علیرضا اعرافی
متولد: ۱۳۳۸ میبد
تخصص: فقه، اصول، فلسفه

تحقیق و نگارش
گروهی از محققین
 
تخصص:  گروه فقه تربیتی 

 

فقه تربیتی جلد 1

جلد چهارم فقه تربیتی با زیر عنوان تعلیم و تعلم علوم و معارف عقلی اثر آیت الله اعرافی، با تحقیق و نگارش سیدنقی موسوی، توسط موسسه اشراق و عرفان در 488 ص به چاپ رسیده است. در پیشگفتار این کتاب چنین آمده است: تعقل و اعتماد به روشنگری های عقلانی در راه یابی انسان و حل معضلات پیش روی وی، هرچند از جایگاه والایی در اندیشه دینی برخوردار بوده، تا آنجا که در کنار مسیر هدایت رسولان الهی، به عنوان رسول باطنی خوانده شده است؛ اما اعتبار و حجیت استدلالهای عقلانی در مکاتب و نحله های مختلف فکری و معرفت شناختی، دستخوش فراز و فرودهایی بوده است. نوشتار حاضر تلاش دارد روایی تمسک به دستاوردهای عقلانی و جواز فراگیری علوم عقلی را به منابع فقه عرضه نموده، پاسخ درخور فقه در این زمینه را عرضه نماید. این کتاب در پنج فصل سامان یافته است. فصل اول کلیات پژوهش را تبیین می کند و دومین فصل نگاهی تاریخی و پیشینه شناسانه به این موضوع دارد. فصل سوم و چهارم به ترتیب، ادله منع و جواز را بررسی می کنند و «جمع بندی و فروعات» به واپسین فصل سپرده شده است.
مشخصات ظاهری:488 ص       قیمت: 27۰۰۰ تومان  
 

 

 

مؤلف
استاد علیرضا اعرافی
متولد: ۱۳۳۸ میبد
تخصص: فقه، اصول، فلسفه

تحقیق و نگارش
سید نقی موسوی
متولد: ۱۳۵۷ شهرستان نکا
تخصص: دکترای فقه تربیتی، مدیر عامل موسسه اشراق و عرفان

 

تماس با ما


: قم-خیابان معلم-معلم8-فرعی دوم سمت راست-پلاک59(طبقه اول)
: 2537748540(98+)
  ایمیل ارسال نشد.   ایمیل شما ارسال شد.